Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 362561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #650 στις: 21/08/07, 21:29 »
Φίλε μου, όλοι οι πιστοί διαχωρίζουν την θρησκεία των παπάδων από τη δικιά τους.. Αν το κάνατε αυτό πριν 100 χρόνια θα καιγόσαστε στην πυρά ή θα φυλακιζόσασταν επιοικώς.. Οι θρησκείες είναι δόγματα ή πιστεύεις σ' αυτά ή δεν πιστεύεις.
Βλέπε Ισλάμ... 8)
Μη κοιτάτε τώρα που λόγω εποχών μας το παίζουν οσίες... Αν μπορούσαν θα έκαιγαν στην πυρά και τον Ντόκινς και τον Δαρβίνο και την Τσιτσιολίνα.. ;D ;D ;D ;D
Γι' αυτό λοιπόν ο καθένας θα ήταν καλό να μιλάει για την δική του "θρησκεία" ,αυτή που πιστεύει, αν πιστεύει διαφορετικά πράγματα από αυτά που πιστεύει το δόγμα, τότε έχει "προσωπική θρησκεία"
Αν οι παπάδες δεν εκπροσωπούν τον θεό τότε ποιος τον εκπροσωπεί? Ο κάθε πιστός με την αγνή του πίστη? Εγώ δεν ξέρω τους πιστούς... Ξέρω τους παπάδες κάθε φύσεως...

Δε με κατάλαβες. Αυτά που λέω συμφωνούν με το χριστιανικό δόγμα όχι με δικές μου απόψεις. Τα λόγια των παπάδων είναι αυτα που δε συμφωνουν με το δόγμα. Ναι στους παπάδες έχει ανατεθεί η εκπροσώπηση της εκκλησίας (οχι του θεού αλλα της θρησκείας) αλλα αυτοί τελικά εκπροσωπούν μόνο το μυαλό τους το κλούβιο. Και αυτοι άνθρωποι είναι, μισθωτοί υπάλληλοι, δεν μας έχουν σκάσει απο τα ουράνια.
Ξέρεις μόνο τους παπάδες? Ε γι αυτο λέμε ερεύνα τις γραφές και μην ακούς τον καθένα...

Τι είναι δόγμα όμως? Γιατι υπάρχουν τα δόγματα? Θεωρείσαι χριστιανός αν ακολουθείς κάποιο δόγμα?
Ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκία που βασίζεται σε κάποια κείμενα που όλα μαζί λέγονται Αγία Γραφή και κυρίως σε αυτά που περιέχονται στην Καινή Διαθήκη γιατι εκεί υπάρχουν λόγια και πράξεις του ίδιου του Χριστού. Στην αρχή λοιπον το κάθε καρυδιάς καρύδι προσπαθούσε να ερμηνεύσει τα ιερά κείμενα με εννοείται το δικό του τρόπο. Έτσι δημιουργήθηκαν αιρέσεις δηλαδή παρερμηνείες των κειμένων που παρέσερναν τον κόσμο σε διάφορες ασύμφωνες με τα κείμενα φιλοσοφίες. Για να μη γίνεται όλο αυτό το μπάχαλο μαζεύτηκαν επίσκοποι, θεολόγοι και εμπειρογνώμονες (Οικουμενικές Σύνοδοι) και έβαλαν τα δυνατά τους για να ερμηνεύσουν όσο καλύτερα μπορούσαν τα κείμενα και να δημιουργήσουν ένα επίσημο χριστιανικό δόγμα.
Δεν ξέρω λέξη προς λέξη τι λέει το επίσημο δόγμα και δεν ξέρω κατα πόσο όντως συμφωνεί με τα κείμενα. Αλλά χριστιανός δεν είναι αυτός που ακολουθεί ένα δόγμα, είναι αυτός που καταλαβαίνει και συμφωνεί με αυτά που πραγματικά είπε ο Χριστός (αυτό που προσπάθησαν ουσιαστικά να κάνουν και αυτοι που φτιάξανε το δόγμα). Τώρα όσο περισσότερο συμφωνεί με αυτά και το επίσημο δόγμα τόσο το καλύτερο. Απλώς το δόγμα θα δίνει μάλλον μια πιό αυστηρή ερμηνεία αυτων.

Ποιά είναι η ειρωνεία της ιστορίας? Ακου να δεις. Αν διαβάσει κάποιος την Καινή Διαθήκη και προσέξει τα λόγια του Χριστού θα καταλάβει πως ο ίδιος ο Χριστός είναι αντίθετος προς κάθε είδος δογματισμού και στερεοτύπων. Ο ίδιος ο Χριστός όταν μεγάλωσε πήγε στον μεγάλο ναό της Ιερουσαλημ και άρχισε να βρίζει τους παπάδες της εποχής. Γιατι? Γιατί αυτοι ακολουθούσαν πιστά το δόγμα και τα στερεότυπα που είχαν φτιάξει οι ίδιοι σαν τα μούτρα τους και δεν ακολουθούσαν την ουσία των ιερών τους κειμένων και επίσης γιατι πάσαραν οτι έτσι θέλει ο Θεος. Κάτι τέτοια έκανε και τον σταυρώσανε. Ακριβώς αυτό που λές εσύ
Φίλε μου, όλοι οι πιστοί διαχωρίζουν την θρησκεία των παπάδων από τη δικιά τους.. Αν το κάνατε αυτό πριν 100 χρόνια θα καιγόσαστε στην πυρά ή θα φυλακιζόσασταν επιοικώς.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/07, 21:31 από NeuroN »

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #651 στις: 21/08/07, 21:39 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #652 στις: 21/08/07, 22:42 »

Δε με κατάλαβες. Αυτά που λέω συμφωνούν με το χριστιανικό δόγμα όχι με δικές μου απόψεις. Τα λόγια των παπάδων είναι αυτα που δε συμφωνουν με το δόγμα. Ναι στους παπάδες έχει ανατεθεί η εκπροσώπηση της εκκλησίας (οχι του θεού αλλα της θρησκείας) αλλα αυτοί τελικά εκπροσωπούν μόνο το μυαλό τους το κλούβιο. Και αυτοι άνθρωποι είναι, μισθωτοί υπάλληλοι, δεν μας έχουν σκάσει απο τα ουράνια.
Ξέρεις μόνο τους παπάδες? Ε γι αυτο λέμε ερεύνα τις γραφές και μην ακούς τον καθένα...

Τι είναι δόγμα όμως? Γιατι υπάρχουν τα δόγματα? Θεωρείσαι χριστιανός αν ακολουθείς κάποιο δόγμα?
Ο Χριστιανισμός είναι μια θρησκία που βασίζεται σε κάποια κείμενα που όλα μαζί λέγονται Αγία Γραφή και κυρίως σε αυτά που περιέχονται στην Καινή Διαθήκη γιατι εκεί υπάρχουν λόγια και πράξεις του ίδιου του Χριστού. Στην αρχή λοιπον το κάθε καρυδιάς καρύδι προσπαθούσε να ερμηνεύσει τα ιερά κείμενα με εννοείται το δικό του τρόπο. Έτσι δημιουργήθηκαν αιρέσεις δηλαδή παρερμηνείες των κειμένων που παρέσερναν τον κόσμο σε διάφορες ασύμφωνες με τα κείμενα φιλοσοφίες. Για να μη γίνεται όλο αυτό το μπάχαλο μαζεύτηκαν επίσκοποι, θεολόγοι και εμπειρογνώμονες (Οικουμενικές Σύνοδοι) και έβαλαν τα δυνατά τους για να ερμηνεύσουν όσο καλύτερα μπορούσαν τα κείμενα και να δημιουργήσουν ένα επίσημο χριστιανικό δόγμα.
Δεν ξέρω λέξη προς λέξη τι λέει το επίσημο δόγμα και δεν ξέρω κατα πόσο όντως συμφωνεί με τα κείμενα. Αλλά χριστιανός δεν είναι αυτός που ακολουθεί ένα δόγμα, είναι αυτός που καταλαβαίνει και συμφωνεί με αυτά που πραγματικά είπε ο Χριστός (αυτό που προσπάθησαν ουσιαστικά να κάνουν και αυτοι που φτιάξανε το δόγμα). Τώρα όσο περισσότερο συμφωνεί με αυτά και το επίσημο δόγμα τόσο το καλύτερο. Απλώς το δόγμα θα δίνει μάλλον μια πιό αυστηρή ερμηνεία αυτων.

Ποιά είναι η ειρωνεία της ιστορίας? Ακου να δεις. Αν διαβάσει κάποιος την Καινή Διαθήκη και προσέξει τα λόγια του Χριστού θα καταλάβει πως ο ίδιος ο Χριστός είναι αντίθετος προς κάθε είδος δογματισμού και στερεοτύπων. Ο ίδιος ο Χριστός όταν μεγάλωσε πήγε στον μεγάλο ναό της Ιερουσαλημ και άρχισε να βρίζει τους παπάδες της εποχής. Γιατι? Γιατί αυτοι ακολουθούσαν πιστά το δόγμα και τα στερεότυπα που είχαν φτιάξει οι ίδιοι σαν τα μούτρα τους και δεν ακολουθούσαν την ουσία των ιερών τους κειμένων και επίσης γιατι πάσαραν οτι έτσι θέλει ο Θεος. Κάτι τέτοια έκανε και τον σταυρώσανε. Ακριβώς αυτό που λές εσύ
Φίλε μου, όλοι οι πιστοί διαχωρίζουν την θρησκεία των παπάδων από τη δικιά τους.. Αν το κάνατε αυτό πριν 100 χρόνια θα καιγόσαστε στην πυρά ή θα φυλακιζόσασταν επιοικώς.

Φίλε μου θα σε απογοητεύσω, η Καινή διαθήκη είναι ένα βιβλίο λάστιχο όπως θέλει ο καθένας το ερμηνεύει, βρίθει από ανακρίβειες, αντιφάσεις και πολλά άλλα..
Οι αιρέσεις είναι αποτέλεσμα των πολλών ερμηνειών που σηκώνουν τα κείμενα..
Οσο για τη θρησκεία είναι ένα σύνολο δοξασιών που σχετίζονται με την πίστη στο θείο και προυποθέτουν αυθόρμητη αποδοχή, δηλαδή δεν είναι θεωριτικής ή επιστημονικής τάξης, αφετέρου σε μια σειρά θεσμών και πρακτικών εφαρμογών..............
Στις δοξασίες περιλαμβάνονται μύθοι, αρχές, σύμβολα, ιδεολογίες κλπ..........

Δοξασίες, δεν τα λέω εγώ η Δομή τα λέει .. ::) ::) ::)

Οσο για τον Ιησού αμφιβάλλω αν υπήρξε... Το έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ, υπάρχουν μόνο δύο αναφορές για τον Ιησού, μία από τον Τάκιτο και μία από τον Ιώσηπο.. Ο Τάκιτος είναι Ρωμαίος και απλώς αναφέρει ότι έγινε μία επανάσταση με πρωταγωνιστή κάποιον Ιησού, τίποτα άλλο.. Ο Ιώσηπος λέει πολλά αλλά είναι Ιουδαίος τοπικός ιστορικός μικρής εμβέλειας και κατά τους ερευνητές αναξιόπιστος..
 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/07, 22:49 από Vinyl Break »

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #653 στις: 21/08/07, 23:17 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Δεν υπάρχουν "αμαρτίες", η αμαρτία είναι θρησκευτική θεώρηση και μόνο... Υπάρχουν μόνο ηθικές αξίες... Αν τον απατήσεις κάνεις ότι λέει το δικό σου σύστημα αξιών και μόνο.. 8)

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #654 στις: 21/08/07, 23:38 »
Vinyl Break , σε θεωρώ σοβαρό συνομιλητή.

Όταν λέω παραπομπές εννοώ συγκεκριμένες παραπομπές, συγκεκριμένα εδάφια - κείμενα που να αναφέρουν ότι η πίστη είναι αρετή.
Μην μου αναφέρεις βέβαια τα λόγια του geosim ως παραπομπή.  ;)


http://www.neostypos.gr/opsis_article.php?sub=4&art=05032008

Να και ένας που το λέει ακριβώς έτσι αλλά τέλος πάντων δεν κολλάμε σ' αυτό...
Ας τους να το λένε, το θέμα είναι ότι εγώ δεν την θεωρώ αρετή, το αντίθετο μάλλον.. Αδυναμία..


Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #655 στις: 21/08/07, 23:49 »
Vinyl Break , σε θεωρώ σοβαρό συνομιλητή.

Όταν λέω παραπομπές εννοώ συγκεκριμένες παραπομπές, συγκεκριμένα εδάφια - κείμενα που να αναφέρουν ότι η πίστη είναι αρετή.
Μην μου αναφέρεις βέβαια τα λόγια του geosim ως παραπομπή.  ;)


http://www.neostypos.gr/opsis_article.php?sub=4&art=05032008

Να και ένας που το λέει ακριβώς έτσι αλλά τέλος πάντων δεν κολλάμε σ' αυτό...
Ας τους να το λένε, το θέμα είναι ότι εγώ δεν την θεωρώ αρετή, το αντίθετο μάλλον.. Αδυναμία..




Βασικά συμφωνώ μαζί σου, απλά προσπαθώ να καταλάβω την λογική αυτών που νομίζουν οτι με την εξομολόγηση θα απαλλαγούν από τις αμαρτίες τους και γενικά είναι θρήσκοι και δεν συμμαζέυεται...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #656 στις: 22/08/07, 00:09 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Δεν υπάρχουν "αμαρτίες", η αμαρτία είναι θρησκευτική θεώρηση και μόνο... Υπάρχουν μόνο ηθικές αξίες... Αν τον απατήσεις κάνεις ότι λέει το δικό σου σύστημα αξιών και μόνο.. 8)

Συμφωνώ. Αν και άθεος, σέβομαι όλες τις θρησκείες και δεν κατακρίνω καμία. Μάλιστα, τον τελευταίο καιρό στην αναζήτηση του αν υπάρχει και ποιος είναι, φαντάζομαι με το νου μου μία ερμηνεία παρόμοια με την έννοια ''Η Βασιλεία Του Θεού''. Ίσως ο Θεός που μπορεί να ανακαλύψω ότι υπάρχει να ταυτίζεται με αυτή την έννοια.

Αποσυνδεδεμένος Neuron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Άντρας
  • (. )( .)
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #657 στις: 22/08/07, 00:47 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;
Αν ζητήσεις συγχώρεση απο τον σύντροφό σου δεν είναι ανάγκη να ζητήσεις και απο πουθενά αλλού.

Φίλε μου θα σε απογοητεύσω, η Καινή διαθήκη είναι ένα βιβλίο λάστιχο όπως θέλει ο καθένας το ερμηνεύει, βρίθει από ανακρίβειες, αντιφάσεις και πολλά άλλα..
Οι αιρέσεις είναι αποτέλεσμα των πολλών ερμηνειών που σηκώνουν τα κείμενα..
Οσο για τη θρησκεία είναι ένα σύνολο δοξασιών που σχετίζονται με την πίστη στο θείο και προυποθέτουν αυθόρμητη αποδοχή, δηλαδή δεν είναι θεωριτικής ή επιστημονικής τάξης, αφετέρου σε μια σειρά θεσμών και πρακτικών εφαρμογών..............
Στις δοξασίες περιλαμβάνονται μύθοι, αρχές, σύμβολα, ιδεολογίες κλπ..........

Δοξασίες, δεν τα λέω εγώ η Δομή τα λέει .. ::) ::) ::)

Οσο για τον Ιησού αμφιβάλλω αν υπήρξε... Το έχω αναφέρει και σε άλλο ποστ, υπάρχουν μόνο δύο αναφορές για τον Ιησού, μία από τον Τάκιτο και μία από τον Ιώσηπο.. Ο Τάκιτος είναι Ρωμαίος και απλώς αναφέρει ότι έγινε μία επανάσταση με πρωταγωνιστή κάποιον Ιησού, τίποτα άλλο.. Ο Ιώσηπος λέει πολλά αλλά είναι Ιουδαίος τοπικός ιστορικός μικρής εμβέλειας και κατά τους ερευνητές αναξιόπιστος..
 
Έχεις διαβάσει ποτέ Καινή Διαθήκη?
Δε λέω πως είναι το πιο βατό βιβλίο, γαιτι δε μιλάει για μαθηματικα 1+1=2 κτλ, αλλά το χεις διαβάσει?

Η θρησκεία προυποθέτει αυθόρμητη αποδοχή όταν υπάρχει και σωστή μετάδοση. Αυτη την προυπόθεση την ξέχασες προφανώς. Δηλαδή αν δε στα λενε σωστά θα πρέπει να πας να τα διαβάσεις μόνος σου απο κείμενα που γράφτηκαν κάποια χρόνια πριν. Εκεί θέλει λίγο "θεωριτική".

Δοξασία είναι λέξη άμεσα συνδεδεμένη με το δόγμα ειδικά έτσι όπως το λες εσυ. Στο προηγουμενο ποστ είπα κάποια πράγματα για το δόγμα. Συνεχίζουν να ισχύουν.;D

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για ιστορικές αναφορές στο πρόσωπο του Ιησού. Είχα ακούσει όμως οτι υπήρχαν κι άλλοι που γράψαν γι αυτόν. Πάντως στα αυτία του Τάκιτου δε θα έφτανε ποτέ και τπτ περισσότερο αφού για τους Ρωμαίους μόνο αυτό συνέβη εκει μια φασαρία.

Βασικά συμφωνώ μαζί σου, απλά προσπαθώ να καταλάβω την λογική αυτών που νομίζουν οτι με την εξομολόγηση θα απαλλαγούν από τις αμαρτίες τους και γενικά είναι θρήσκοι και δεν συμμαζέυεται...
Προσωπικά δεν εξομολογούμαι. Αλλα σίγουρα δεν είναι πας - το λες - άγιασες. Μάλλον δουλεύει κάπως έτσι: Αν κάνεις κάτι και μετά το μετανιώσεις αλλα σου χει μείνει ενα βάρος στη συνείδηση σου πάς και το λές για να σου φύγει και για να ακούσεις κάποια συμβουλή-υποστήριξη. Με λίγα λόγια ο εξομολόγος παίζει το ρόλο του ψυχολόγου γι αυτό λέγεται και "πνευματικός" (δέν είναι όλοι οι παπάδες πνευματικοι νομίζω). Είναι θέμα παράδοσης δηλαδή γιατι παλιά δεν υπήρχαν ψυχολόγοι. Ενώ τώρα δεν υπάρχουν ούτε ψυχολόγοι ούτε πνευματικοι. Θέλω να πω είναι δυσεύρετοι οι καλοί/σωστοι και απο τις δυο πλευρές. Πολοί πνευματικοί, όπως έχω ακούσει, σε στέλνουν και σε ψυχολόγο οταν δουν οτι τη βοήθεια που χρειάζεσαι θα στη δώσει καλύτερα εκείνος.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/07, 00:53 από NeuroN »

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #658 στις: 22/08/07, 14:58 »
Αρχίζω ανάποδα, οι εξομολόγοι δεν μπορούν να παίξουν το ρόλο του ψυχολόγου για τον απλό λόγο ότι είναι αγράμματοι σε ποσοστό 90 τοις εκατό (δεν θεωρώ την θεολογική γνώση μόρφωση γιατί όλοι ξέρουν ότι δεν είναι, μπορείς να γίνεις παπάς και με απολυτήριο δημοτικού)
Αν θέλετε να ξαλαφρώσετε και δεν έχετε λεφτά να πάτε σε ψυχολόγο, πείτε τα στη γάτα σας ή στη γκόμενά σας, θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.. (το παραπάνω δεν έχει ίχνος ειρωνείας, το εννοώ 8))
Την Καινή Διαθήκη έχω να την διαβάσω 35 χρόνια, τότε μου φαινόταν αστεία τώρα θα μου φανεί μάλλον γελοία, είναι γνωστό ότι άλλα λέει ο ένας Ευαγγελιστής, ο άλλος τον αναιρεί, και ο επόμενος αναιρεί και τους δύο. Είναι γνωστό και στους παπάδες ακόμα ότι τα ευαγγέλια γράφτηκαν 400 χρόνια μετά και μέχρι τότε  πήγαιναν από στόμα σε στόμα... Παίξε "σπασμένο τηλέφωνο" να δεις το αποτέλεσμα που θα καταλάβει ο δέκατος, θα πέσεις κάτω από τα γέλια...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/07, 15:06 από Vinyl Break »

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #659 στις: 22/08/07, 15:05 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Δεν υπάρχουν "αμαρτίες", η αμαρτία είναι θρησκευτική θεώρηση και μόνο... Υπάρχουν μόνο ηθικές αξίες... Αν τον απατήσεις κάνεις ότι λέει το δικό σου σύστημα αξιών και μόνο.. 8)

Συμφωνώ. Αν και άθεος, σέβομαι όλες τις θρησκείες και δεν κατακρίνω καμία. Μάλιστα, τον τελευταίο καιρό στην αναζήτηση του αν υπάρχει και ποιος είναι, φαντάζομαι με το νου μου μία ερμηνεία παρόμοια με την έννοια ''Η Βασιλεία Του Θεού''. Ίσως ο Θεός που μπορεί να ανακαλύψω ότι υπάρχει να ταυτίζεται με αυτή την έννοια.

Αναξίμανδρε διαφωνώ μαζύ σου, οι θρησκείες και οι παπάδες δεν σέβονται τους άθεους, τους πολεμούν με κάθε μέσον.. Η στάση σου είναι στάση ήττας..
Μπορείς να σέβεσαι ότι ο άλλος έχει δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει... Στοιχειώδης αρχή της Δημοκρατίας.. Δεν είναι απαραίτητο να σέβεσαι το κάθε γελοίο "πιστεύω"
Οπως έλεγε και ο αείμνηστος Βασίλης Ραφαηλίδης στον πατέρα Γεώργιο Αλεβιζόπουλο (υπέυθυνο του αντιαιρετικού αγώνα, και μεγάλου φασιστόμουτρου): Ο καθένας έχει δικαίωμα στη βλακεία του... 8) Εγώ θα προσθέσω και στην ιδιοφυία του... Για να μην παρεξηγηθεί κανείς.. ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/07, 15:07 από Vinyl Break »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #660 στις: 22/08/07, 15:43 »
Vinyl Break , σε θεωρώ σοβαρό συνομιλητή.

Όταν λέω παραπομπές εννοώ συγκεκριμένες παραπομπές, συγκεκριμένα εδάφια - κείμενα που να αναφέρουν ότι η πίστη είναι αρετή.
Μην μου αναφέρεις βέβαια τα λόγια του geosim ως παραπομπή.  ;)


Με μία πρόχειρη έρευνα βρήκα αυτά.. Στο πρώτο λινκ η πίστη αναφέρεται ως η ουσιώδης αρετή..
 
http://www.discoveronline.org/greek/greek14.htm

Τα υπόλοιπα σαν γενική ιδέα, μέσα σ΄αυτά και μία συζήτηση επιπέδου για το βιβλίο από άλλο φόρουμ..
http://www.geocities.com/lelefty/IsaacSyros2.htm

http://www.ecclesia.gr/greek/archbishop/ekklisia/31-12-2000the.html

http://e-roosters.blogspot.com/2007/04/god-delusion-atheist-re-awakening.html

Φτωχά πράγματα λόγω περιορισμένου χρόνου θα βρω και ουσιαστικότερες αναφορές... Το θέμα της υπόθεσης είναι ότι ανεξάρτητα αν υπάρχει γραμμένο στα ιερά βιβλία του χριστιανισμού η πίστη σαν μέγιστη αρετή πλασάρετε πολύ στα κατηχητικά, στη Ορθόδοξη εκκλησία από τις οργανώσεις Ζωή και Σωτήρας και στη Καθολική πριν 35 χρόνια στα κατηχητικά της.. Τώρα δεν ξέρω τι κάνει η Καθολική... Αν ξέρει κάποιος ας με  ενημερώσει.. 8)

Θα επανέλθω με πιο ουσιώδη στοιχεία.... ;D



Vinyl Break σε θεωρούσα ως σοβαρό συνομιλητή. Όχι πια!

Στα links που παράθεσες δεν αναφέρεται ούτε σε μία παράγραφο πως η πίστη είναι αρετή.

Το πρόβλημα είναι σοβαρό. Ποιός το είχε πει: "Γιγνώσκεις τι αναγιγνώσκεις?"
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #661 στις: 22/08/07, 22:53 »
Vinyl Break , σε θεωρώ σοβαρό συνομιλητή.

Όταν λέω παραπομπές εννοώ συγκεκριμένες παραπομπές, συγκεκριμένα εδάφια - κείμενα που να αναφέρουν ότι η πίστη είναι αρετή.
Μην μου αναφέρεις βέβαια τα λόγια του geosim ως παραπομπή.  ;)


Με μία πρόχειρη έρευνα βρήκα αυτά.. Στο πρώτο λινκ η πίστη αναφέρεται ως η ουσιώδης αρετή..
 
http://www.discoveronline.org/greek/greek14.htm

Τα υπόλοιπα σαν γενική ιδέα, μέσα σ΄αυτά και μία συζήτηση επιπέδου για το βιβλίο από άλλο φόρουμ..
http://www.geocities.com/lelefty/IsaacSyros2.htm

http://www.ecclesia.gr/greek/archbishop/ekklisia/31-12-2000the.html

http://e-roosters.blogspot.com/2007/04/god-delusion-atheist-re-awakening.html

Φτωχά πράγματα λόγω περιορισμένου χρόνου θα βρω και ουσιαστικότερες αναφορές... Το θέμα της υπόθεσης είναι ότι ανεξάρτητα αν υπάρχει γραμμένο στα ιερά βιβλία του χριστιανισμού η πίστη σαν μέγιστη αρετή πλασάρετε πολύ στα κατηχητικά, στη Ορθόδοξη εκκλησία από τις οργανώσεις Ζωή και Σωτήρας και στη Καθολική πριν 35 χρόνια στα κατηχητικά της.. Τώρα δεν ξέρω τι κάνει η Καθολική... Αν ξέρει κάποιος ας με  ενημερώσει.. 8)

Θα επανέλθω με πιο ουσιώδη στοιχεία.... ;D



Vinyl Break σε θεωρούσα ως σοβαρό συνομιλητή. Όχι πια!

Στα links που παράθεσες δεν αναφέρεται ούτε σε μία παράγραφο πως η πίστη είναι αρετή.

Το πρόβλημα είναι σοβαρό. Ποιός το είχε πει: "Γιγνώσκεις τι αναγιγνώσκεις?"

http://www.neostypos.gr/opsis_article.php?sub=4&art=05032008

5-6 ποστ παρακάτω.

Προφανώς αυτό το αγνοήσατε: αναφέρει ότι η πίστη είναι η θεμελιώδης αρετή.
Αγνοήσατε και τις αναφορές μου στην Ζωή, στον Σωτήρα και στην Καθολική εκκλησία.. Εμπειρικές αναφορές που δεν έχω καμία υποχρέωση να σας εξηγήσω σε δημόσιο φόρουμ.
Για το τι με θεωρείται ειλικρινά αδιαφορώ, στο κάτω κάτω δεν έχω καμία υποχρέωση νυχτιάτικα να ψάχνω που το λέει για να σας διαφωτίσω, εσείς κανονικά πρέπει να ψάξετε και αν δεν το βρείτε να με διαψεύσετε, σε λίγο θα μου ζητήσει, και με το δίκιο του ο  NeuroN να του αναφέρω παράγραφο παράγραφο που φάσκει και αντιφάσκει η Καινή Διαθήκη… Θα εξηγούμε και τα αυτονόητα..

Δεν έχω καμία υποχρέωση να έχω διαβάσει την Καινή Διαθήκη, τις Βέδες, το Κοράνιο, τη Θεογονεία του Ησίοδου, το Τάο Τε Τσιγκ και δεν ξέρω γω τι άλλο για να απορρίψω τις π**αρολογίες των θρησκειών…

« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/07, 23:11 από Vinyl Break »

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #662 στις: 22/08/07, 22:59 »


Βασικά συμφωνώ μαζί σου, απλά προσπαθώ να καταλάβω την λογική αυτών που νομίζουν οτι με την εξομολόγηση θα απαλλαγούν από τις αμαρτίες τους και γενικά είναι θρήσκοι και δεν συμμαζέυεται...
Προσωπικά δεν εξομολογούμαι. Αλλα σίγουρα δεν είναι πας - το λες - άγιασες. Μάλλον δουλεύει κάπως έτσι: Αν κάνεις κάτι και μετά το μετανιώσεις αλλα σου χει μείνει ενα βάρος στη συνείδηση σου πάς και το λές για να σου φύγει και για να ακούσεις κάποια συμβουλή-υποστήριξη. Με λίγα λόγια ο εξομολόγος παίζει το ρόλο του ψυχολόγου γι αυτό λέγεται και "πνευματικός" (δέν είναι όλοι οι παπάδες πνευματικοι νομίζω). Είναι θέμα παράδοσης δηλαδή γιατι παλιά δεν υπήρχαν ψυχολόγοι. Ενώ τώρα δεν υπάρχουν ούτε ψυχολόγοι ούτε πνευματικοι. Θέλω να πω είναι δυσεύρετοι οι καλοί/σωστοι και απο τις δυο πλευρές. Πολοί πνευματικοί, όπως έχω ακούσει, σε στέλνουν και σε ψυχολόγο οταν δουν οτι τη βοήθεια που χρειάζεσαι θα στη δώσει καλύτερα εκείνος.

Εγώ βασικά την πρώτη και τελευταία φορά που εξομολογήθηκα ήταν στο σχολείο που είχε έρθει ένας πνευματικός μόνο και μόνο για να γλυτώσω την ώρα των μαθηματικών  ;D
Γιατί έχει κι άλλες δουλειές και γι'αυτό εξομολογούσε τους μαθητές την ώρα του μαθήματος.
Τι να σου πω, κι αυτοί αγγαρεία το θεωρούνε πλέον...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #663 στις: 23/08/07, 00:23 »
Εννοείς δηλ Vinyl Break ότι ο Νέος Τύπος....

Απαντάω λοιπόν αντί του geosim: Τo Ισλάμ και τον Χριστιανισμό πριν 100 χρόνια. Αν ερευνήσω ακόμα θα σας πω πολλές... ;)

.....ήταν οι πηγές που ανέφερες ότι έχεις?  :D

Και θέλεις να πεις ότι για να ερευνήσεις ένα τέτοιο θέμα εμπιστεύτηκες τα λόγια ενός αρθογράφου?  :D  Αγαπητέ μου, πηγή χωρίς παραπομπή, χωρίς βιβλιογραφία - φαντάζομαι ότι το γνωρίζεις - είναι μπαρούφα.

Μ' αυτόν τον τρόπο μελετάς εσύ? Βγάζεις δηλ ένα αυθαίρετο πόρισμα και κατόπιν ψάχνεις στις μηχανές αναζήτησης για να βρεις κάποιον που να συμφωνεί μ' αυτό που είπες?

Αυτό εννοούσες όταν υποστήριζες ότι η αμφισβήτηση έπεται της μαθήσεως?

Δεν έχω καμία υποχρέωση να έχω διαβάσει την Καινή Διαθήκη, τις Βέδες, το Κοράνιο, τη Θεογονεία του Ησίοδου, το Τάο Τε Τσιγκ και δεν ξέρω γω τι άλλο για να απορρίψω τις π**αρολογίες των θρησκειών…

Ότι δεν χρειάζεται καν να διαβάσεις για να αμφισβητίσεις? Δηλ εξήγησέ μου, με ποιόν τρόπο μαθαίνεις? Δια της επιφοιτήσεως του Αγίου Πνεύματος? 

Το συμπέρασμα που έπεται μιας τέτοιας κουβέντας είναι ότι πιστεύεις ότι οι θρήσκοι πιστεύουν σε π**αριές. Και το πιστεύεις , δεν το γνωρίζεις, εφόσον δεν το έχεις καν μελετήσει.

Για να μην μείνουν αμφιβολίες: Δεν ενδιαφέρομαι καθόλου για την συζήτησή σας περί Θεού. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει, ακόμα και οι "άθεοι". Με απασχολεί όμως η παραπλάνηση που έπεται των λανθασμένων ορισμών των εννοιών. Με απασχολεί, ας πούμε, η αναγόρευση της αγάπης ως αιτίας πολέμου. Όπως και η δικαιολογία περί αποκατάστασης της Δημοκρατίας και της εδαφικής κυριαρχίας ως αφορμή για την παρέμβαση στα δρώμενα μιας χώρας. Αυτές οι δικαιολογίες έχουν ακριβώς την ίδια βάση με την παραπλανητική πχ αναγόρευση της πίστης ως αρετής. Διότι ακόμα και τα απολύτως απολυταρχικά καθεστώτα έχουν ανάγκη από μια ιδεολογική στήριξη. Σήμερα κυριαρχεί η ιδεολογία του παραλόγου. Και το αστείο είναι ότι αυτοί που την ακολουθούν πιστεύουν ότι "υπερβαίνουν" τα ανθρώπινα όρια!


ΥΓ. Vinyl Break , εκτός από τις "πηγές" από τον Χριστιανισμό που ανέφερες περιμένω να αναφέρεις και τις "πηγές" από τον Ισλαμισμό που ισχυρίστηκες ότι έχεις. Μην ξεχνιόμαστε!



Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #664 στις: 23/08/07, 00:31 »
ΓΝΩΡΙΖΩ πολύ καλά ότι οι θρήσκοι πιστεύουν σε π**αρολογίες, όπως η επιφοίτηση του αγίου πνεύματος, η παρθενογέννεσις, η τριαδική υπόστασις, η ανάληψη νεκρών, και πριν μερικά χρόνια η επιπεδότητα της γης.. ;D ;D ;D ;D
Αν θέλετε να μάθετε για το Ισλάμ να ανοίξετε μία εγκυκλοπαίδεια.. 8)

Δεν χρειάζεται να διαβάσω για να αποδείξω ότι δεν υπάρχει ο Πράσινος Πετροφάγος ή το Πνεύμα των Χριστουγέννων... ;D ;D ;D
 Για το λινκ που αγνοήσατε μούγκα στη στρούγκα, επιλεκτική ανάγνωση... :o Σημείωση: Ο αρθρογράφος κάνει κατήχηση σε μικρά παιδιά.. >:(  >:(

Οσο για τις μπαρούφες, η πίστη στα παραπάνω που ανέφερα τι συνιστά?

Α και κάτι τελευταίο, να αρχίσω να ζητάω και γω αναφορές σε αρθρογράφους, και που τα μάθατε? Σε φόρουμ είμαστε, δεν κάνουμε διδακτορική διατριβή... :P
Για τις εμπειρίες τις δικές μου πάλι μούγκα στη στρούγκα, τι ξέρετε για τη Ζωή τον Σωτήρα και την Καθολική εκκλησία? 
Αντε πείτε μας γιατί μάλλον άγνοια έχετε..
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/07, 00:48 από Vinyl Break »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #665 στις: 23/08/07, 00:51 »
Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει....

Μαζί μου συζητάς, αν θέλεις, το θέμα "πηγές που αναφέρουν την πίστη ως αρετή".

Όλα τα άλλα που αναφέρεις δεν με απασχολούν!

Ούτε κι εσένα θα σ' απασχολούσαν αν ήσουν πραγματικά άθρησκος.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #666 στις: 23/08/07, 01:09 »
Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει....

Μαζί μου συζητάς, αν θέλεις, το θέμα "πηγές που αναφέρουν την πίστη ως αρετή".

Όλα τα άλλα που αναφέρεις δεν με απασχολούν!

Ούτε κι εσένα θα σ' απασχολούσαν αν ήσουν πραγματικά άθρησκος.




Ρε φίλε μας δουλεύεις, που είπα ότι είμαι άθρησκος??? :( Αθεος είπα ότι είμαι...
Αν θέλεις να μάθεις ψάξε σε τελική ανάλυση εσύ, όχι να κάνουμε τέτοια συζήτηση και συ σε σένα να έχει κολλήσει η βελόνα στο που το διάβασα....
Αν επιμένεις να σου πω τις προσωπικές μου εμπειρίες από τη θρησκεία, μιας και έχω επιλέξει εδώ και χρόνια να μη διαβάζω παραμυθάκια...  Εχω όμως βιωματική εμπειρία οπότε μην ανοίξουμε τους ασκούς του Αιόλου..
Για τις παπαρολογίες πάλι μούγκα στη στρούγκα... Εγώ λοιπόν επιμένω.. Πιστεύεις στην αμίαντο σύλληψη και στην ανάληψη νεκρών? Οι νεκροί θα αναληφθούν με τα κόκκαλα τους??? Οπότε η αποτέφρωση είναι μεγάλη αμαρτία???  Απαιτώ λοιπόν όπως και συ απάντηση, άιντε να δούμε....

Μας προσδιορίζεις τώρα και τι μας επιτρέπεις να συζητάμε μαζί σου? :P

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #667 στις: 23/08/07, 01:38 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Δεν υπάρχουν "αμαρτίες", η αμαρτία είναι θρησκευτική θεώρηση και μόνο... Υπάρχουν μόνο ηθικές αξίες... Αν τον απατήσεις κάνεις ότι λέει το δικό σου σύστημα αξιών και μόνο.. 8)

Συμφωνώ. Αν και άθεος, σέβομαι όλες τις θρησκείες και δεν κατακρίνω καμία. Μάλιστα, τον τελευταίο καιρό στην αναζήτηση του αν υπάρχει και ποιος είναι, φαντάζομαι με το νου μου μία ερμηνεία παρόμοια με την έννοια ''Η Βασιλεία Του Θεού''. Ίσως ο Θεός που μπορεί να ανακαλύψω ότι υπάρχει να ταυτίζεται με αυτή την έννοια.

Αναξίμανδρε διαφωνώ μαζύ σου, οι θρησκείες και οι παπάδες δεν σέβονται τους άθεους, τους πολεμούν με κάθε μέσον.. Η στάση σου είναι στάση ήττας..

Θεωρείς ήττα το ότι σέβομαι τις άλλες θρησκείες; το ότι πάω σε μία εκκλησία και ηρεμώ και δεν ενοχλώ κανέναν και δεν βρίζω και δεν κάνω φασαρίες; δηλαδή την αξιοπρέπεια τη θεωρείς ήττα; Είμαι άθεος, δεν πιστεύω στον χριστιανισμό, όμως δε σημαίνει ότι θα είμαι κατά του!
Όσο για τους παππάδες, Χριστιανισμός δεν είναι οι παππάδες! Μην ταυτίζεις τη μ**ακία που δέρνει τους παππάδες με το Χριστιανισμό!
Και οι ''παππάδες'' που χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα, δε σέβονται τους ίδιους τους Χριστιανούς!
Επίσης, διαφωνώ και στο άλλο: λες ''παππάδες'' και μ' αυτό τον τρόπο μιλάς για το σύνολο των ανθρώπων που έχουν μία ιδιότητα: που είναι παππάδες. Διαφωνώ γιατί έχω γνωρίσει πολύ αξιόλογους, ταπεινούς και πολύ σοφούς παππάδες και δεν είναι καθόλου σωστό να τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με κάτι αρχιμανδρήτες που λένε με πιο σύγχρονη γλώσσα ότι ''η γη είναι επίπεδη'' και ''πίστευε και μη ερεύνα'' και κάνουν και ό,τι κάνουν.
Χριστιανισμός δεν είναι οι παππάδες αλλά μία θρησκεία (και για μας τους άθεους, μία ιδέα, μία ιδεολογία).

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #668 στις: 23/08/07, 09:27 »
Βασικα....δεν ειναι μεγαλο θεμα.Ειναι ενα τιποτα.
Δεν πιστευω επειδη δεν εχω αποδειξεις.Τερμα.Εντ οβ στορι.
Ο,τιδηποτε αλλο ειναι ανορθολογικος τυχοδιωκτισμος και βαθια ριζωμενες φαντασιοπληξιες, απο τα οποια, ευτυχως, εχω απαλλαχθει.

Τέλος πάντων αν μπορέσουμε να κατανοήσουμε τον "θεό" θα τον κατανοήσουμε μέσω της επιστήμης και όπως λέει ο Dawkins είναι πιο ενδιαφέρουσα η ζωή αν δεν τα ξέρουμε όλα...

Είναι αδύνατον να κατανοήσεις μια ανώτερη νοημοσύνη από τη δική σου, έναν κόσμο πέρα από αυτόν που αντιλαμβάνεσαι. Πχ. ένα δισδιάστατο ον (ας πούμε χοντρικά ένα μυρμήγκι πάνω σε ένα επίπεδο πάτωμα) δεν έχει συνείδηση της τρίτης διάστασης. Ίσως κάποτε φανταστεί την ύπαρξή της αλλά δεν μπορεί να την αποδείξει.

Παρομοίως, οι άνθρωποι φαντάζονται διάφορες επιπλέον διαστάσεις στο σύμπαν. Αφού δεν μπορούμε καλά καλά να κατανοήσουμε αυτόν τον κόσμο, πώς θα κατανοήσουμε τον άλλον;

Δεν ξέρω λέξη προς λέξη τι λέει το επίσημο δόγμα και δεν ξέρω κατα πόσο όντως συμφωνεί με τα κείμενα. Αλλά χριστιανός δεν είναι αυτός που ακολουθεί ένα δόγμα, είναι αυτός που καταλαβαίνει και συμφωνεί με αυτά που πραγματικά είπε ο Χριστός (αυτό που προσπάθησαν ουσιαστικά να κάνουν και αυτοι που φτιάξανε το δόγμα). Τώρα όσο περισσότερο συμφωνεί με αυτά και το επίσημο δόγμα τόσο το καλύτερο. Απλώς το δόγμα θα δίνει μάλλον μια πιό αυστηρή ερμηνεία αυτων.

Η κάθε Εκκλησία (ορθόδοξη, καθολική, προτεσταντών, ευαγγελιστών, ιεχωβάδων, κλπ) ερμηνεύει με το δικό της τρόπο το Ευαγγέλιο και επιπλέον προσθέτει δικούς της κανόνες. Όμως, πόσοι από εμάς θα μπορούσαν να κατανοήσουν τις Αγίες Γραφές χωρίς καθοδήγηση; Μερικές φορές βοηθάνε οι Εκκλησίες, άλλες φορές γίνονται δυνάστες. Δυστυχώς δεν υπάρχει τελειότητα στον κόσμο των ανθρώπων.

Αναρωτιέμαι επίσης... Αρκεί να είμαστε καλοί άνθρωποι και να μην κάνουμε κακό στον συνάνθρωπο κλπ., για να χαρακτηριστούμε "χριστιανοί"; Γιατί αυτό ήταν το βασικό κήρυγμα του Χριστού. Εκτός αν δεν ενδιαφέρει καθόλου τι είπε ο Χριστός και θέλουμε απλά να θεωρούμαστε "ανθρωπιστές".

Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;
Αν ζητήσεις συγχώρεση απο τον σύντροφό σου δεν είναι ανάγκη να ζητήσεις και απο πουθενά αλλού.

Οι πράξεις μας δεν "ξεγράφονται" με την ίδια ευκολία με την οποία τις κάνουμε. Ότι κακό κάνουμε, πληρώνεται. Είτε σε αυτόν τον κόσμο είτε στον άλλον. Η συγχώρεση από άνθρωπο ή "από τον Θεό" (ο Θεός δεν απαντά! ούτε μέσω άλλου ανθρώπου (παπά)), δεν σημαίνει τίποτα. Πρέπει να αποδείξουμε με τις πράξεις μας ότι μετανιώσαμε.

Αρχίζω ανάποδα, οι εξομολόγοι δεν μπορούν να παίξουν το ρόλο του ψυχολόγου για τον απλό λόγο ότι είναι αγράμματοι σε ποσοστό 90 τοις εκατό (δεν θεωρώ την θεολογική γνώση μόρφωση γιατί όλοι ξέρουν ότι δεν είναι, μπορείς να γίνεις παπάς και με απολυτήριο δημοτικού)
Αν θέλετε να ξαλαφρώσετε και δεν έχετε λεφτά να πάτε σε ψυχολόγο, πείτε τα στη γάτα σας ή στη γκόμενά σας, θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.. (το παραπάνω δεν έχει ίχνος ειρωνείας, το εννοώ 8))
Την Καινή Διαθήκη έχω να την διαβάσω 35 χρόνια, τότε μου φαινόταν αστεία τώρα θα μου φανεί μάλλον γελοία, είναι γνωστό ότι άλλα λέει ο ένας Ευαγγελιστής, ο άλλος τον αναιρεί, και ο επόμενος αναιρεί και τους δύο.

Αυτή η ισοπέδωση πάντων των αξιών είναι που φέρνει την ανθρωπότητα σε τέλμα. Η άκρα αρνητικότητα, ο ωχαδερφισμός, η αδιαφορία, ο εγωϊσμός, ο πεσιμισμός, δεν είναι παραγωγικά συναισθήματα.
Δώστε αξία εκεί που αξίζει (ψάξτε να βρείτε, αν δεν ξέρετε), και μη χρησιμοποιείτε απόλυτους χαρακτηρισμούς.
Η γνώση είναι δύναμη, η άγνοια συνήθως προωθεί την αναζήτηση, η ημιμάθεια συνήθως προωθεί τον κομπασμό.

Vinyl Break σε θεωρούσα ως σοβαρό συνομιλητή. Όχι πια!

Στα links που παράθεσες δεν αναφέρεται ούτε σε μία παράγραφο πως η πίστη είναι αρετή.

Αναφέρεται. Αλλά και πάλι, όταν τελικά το είδες, αμφισβήτησες την εγκυρότητα τους και την σοβαρότητα του συνομιλητή σου. Δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου σε αυτή τη λέξη/έννοια!

Αμφισβητείς ότι όλες οι θρησκείες βασίζονται στην πίστη; Θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, από τη στιγμή που μιλάνε για κάτι μεταφυσικό; Η επιστήμη βασίζεται στην απόδειξη και η θρησκεία στην πίστη. Απλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #669 στις: 23/08/07, 10:12 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Λες πως κάποιες πράξεις δεν αφορούν το Θεό και φέρνεις το παραπάνω παράδειγμα.
Κατ' αυτή τη λογική (!) όμως καμιά πράξη δεν αφορά το Θεό. Ούτε το αν φονεύσεις, κλέψεις...κλπ, έτσι δεν είναι?
Αφορά αυτόν που σκότωσες ή έκλεψες, σωστά?
Οπότε κατά τη γνώμη σου δεν υπάρχουν κάποιες που δεν αφορούν το Θεό! Κατά τη γνώμη σου καμία δεν αφορά το Θεό! Μη μπερδευόμαστε  ::) Απλή λογική βάση των λεγόμενών σου  ::)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #670 στις: 23/08/07, 10:22 »
Επειδη το θεμα "αμαρτιας", "κολασης" και "συγχωρεσης" ειναι αρκετα μπερδεμενο, πολλοι τα μπερδευουν ολα μαζι και γινεται ενας "αχταρμας" ( ή "αυγοταραχο" :D ).
Καταρχας, στην ορθοδοξη σκεψη του χριστιανισμου, δεν υπαρχει ενας Θεος λογιστης που καθεται και λεει "Αα..ο freemind σημερα ξυπνησε και εβρισε τη γειτονισσα που εκανε θορυβο" και τα βαζει ολα σε ενα βιβλιο.
Επισης δεν υπαρχει η εννοια της Κολασης, οπως ηθελε να υπαρχει απο την Καθολικη Εκκλησια ( που σε αλλες εποχες ηταν μια καλη πηγη πλουτισμου ).

Η συγχωρεση του Θεου, αφορα κυριως τη δικη μας μετανοια και συγχωρεση του εαυτου μας για αυτο που καναμε. Ο Θεος δεν χρειαζεται να μας συγχωρεσει. Εμεις πρεπει να μετανοιωσουμε γι'αυτο που καναμε και με εξομολογηση ή οχι, πρεπει να τα βρουμε με τον εαυτο μας. Οσο και εαν φαινεται παραξενο, η χριστιανικη θρησκεια εχει εντονα την υπαρξη της αυτογνωσιας και της αυτοκριτικης. Ασχετα εαν γενιες ιερεων φροντισαν να γαλουχησουν τους παλαιοτερους πιστους σε εναν αυστηρο Θεο, που εαν δεν ακολουθησεις το δρομο Του, θα σε καψει στην Κολαση. Παντου υπαρχουν "κακως κειμενα" και στην ορθοδοξη Εκκλησια, καταφεραν να το κανουν λαβαρο για ενα μεγαλο διαστημα.

Παραδειγματα για τα παραπανω.
Ο Αποστολος Πετρος απαρνηθηκε 3 φορες τον Χριστο πριν την Σταυρωση, ομως ειχε τη δυναμη να μετανοιωσει και να καταλαβει την πραξη του. Δεν χρειαστηκε ο Θεος να του ριξει κανα αστροπελεκι για να το κανει,ετσι?
Ο Χριστος θεραπευσε μια γυναικα με περιοδο ( ακατασχετη αιμοραγια ), μονο με το αγγιγμα της γυναικας πανω Του ( χωρις ο ιδιος να το εχει ζητησει ή να το εχει προσεξει μεσα στο πληθος ). Εαν οντως ο Θεος ηταν αυστηρος, η γυναικα δεν θα ειχε ποτε θεραπευθει..Βεβαια, τιθεται θεμα πιστης ενος θαυματος,ετσι?

Απλα, να μην εχουμε στο μυαλο μας εναν "αυστηρο", "τιμωρο", "καταστροφεα" Θεο που μονο σκοπο εχει να βαζει ανθρωπους στο Κολαστηριο και να τριβει τα χερια του με αυτο 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #671 στις: 23/08/07, 11:09 »
[Ρε φίλε μας δουλεύεις, που είπα ότι είμαι άθρησκος??? :( Αθεος είπα ότι είμαι...

Δεν είχα λοιπόν άδικο στο συμπέρασμα που έβγαλα: Η πλέον σύγχρονη θρησκεία είναι ο αθεϊσμός.

Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι οι αθεϊστές, καθοδηγημένοι από τους μέντορές τους, εμφανίζονται φανατικά θρησκόληπτοι φορτισμένοι με μισαλλοδοξία.

Στο ξαναλέω: δεν με ενδιαφέρει καθόλου η πίστη σου. Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις! Στις ερωτήσεις σου περί Θεού, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Κάποιος θεολόγος ίσως να μπορούσε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Ariel_1

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Είμαι αυτό που κυνηγάω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #672 στις: 23/08/07, 11:32 »
Για ορισμένα πραγματα δεν χρειάζεται να ψαχνουμε αποδείξεις, να κάνουμε αναλύσεις και να κουράζουμε το κεφάλι μας γιατί πολύ απλά δεν θα βρουμε απάντηση. ο θέος δεν έχει μορφή. έχει ουσία. ο Ιησούς είχε μορφή γιατί θεωρητικά ήρθε στον κόσμο. κάποιοι πιστεόυν στην ύπαρξή του και κάποιοι όχι. στην πραγματικότητα δεν έχει σημασία. ο κάθε άνθρωπος στρέφεται στον θεό γιατί χρειάζεται βοήθεια. θέλει να πιστεύει οτι κάποιος θα τον βοηθήσει. είναι η ψυχική ανάγκη που τον ωθεί στον θεό. καθένας όσο και να το αρνούμαστε σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής μας είπε "θεε μου βοήθησέ με" και αν δεν το είπε το σκέφτηκε υποσυνείδητα. είναι η φύση του ανθρώπου αυτή. είναι αδύναμος στις δυσκολίες της καθημερινότητας, της ζωής γενικότερα. όσο για τις αμαρτίες αυτό που μπορώ να πω είναι ότι πρόκειται για πράξεις που ξεπερνούν ηθικούς φραγμούς και αξίες. είναι αμαρτία αν απατησες τον σύντροφό σου; είναι αμαρτία αν είπες ψέμα; είναι αμαρτία αν σκότωσες κάποιον; όχι. και τα τρία αφορούν άσχημες πράξεις. θα συγχωρεθείς αν εξομολογηθείς; όχι. απλά θα φύγει το βάρος της πράξης σου, οι λεγόμενες τύψεις. και πάλι όμως δεν θα ηρεμήσεις γιατί οι πράξεις δεν αλλάζουν. θα ξέρεις ότι είπες ψέμα, ότι απάτησες, ότι σκότωσες. είμαστε άνθρωποι, θνητοί. αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι, να σεβόμαστε τον συνάνθρωπό μας και τότε δεν θα χρειαζόμαστε εξομολογήσεις. τώρα αν βλέπουμε ανθρώπους να το παίζουν πιστοί, ίσως το κάνουν γιατί φοβούνται το άγνωστο. είναι και η μεταθανάτια ζωή στην μέση. είναι της τακτικής οι περισσότεροι φρόντισε για να έχεις. σκέφτονται τον παράδεισο και την κόλαση. όπως είπα και παραπάνω όμως ας είμαστε καλύτεροι άνθρωποι και ας αφήσουμε τα υπόλοιπα στην άκρη. το θέμα είναι να πιστευεις χωρίς να ψάχνεις, έχει ειπωθεί αλλωστε και το "πίστευε και μη ερεύνα"...............

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #673 στις: 23/08/07, 11:36 »
Vinyl Break σε θεωρούσα ως σοβαρό συνομιλητή. Όχι πια!

Στα links που παράθεσες δεν αναφέρεται ούτε σε μία παράγραφο πως η πίστη είναι αρετή.

Αναφέρεται. Αλλά και πάλι, όταν τελικά το είδες, αμφισβήτησες την εγκυρότητα τους και την σοβαρότητα του συνομιλητή σου. Δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου σε αυτή τη λέξη/έννοια!

Αμφισβητείς ότι όλες οι θρησκείες βασίζονται στην πίστη; Θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, από τη στιγμή που μιλάνε για κάτι μεταφυσικό; Η επιστήμη βασίζεται στην απόδειξη και η θρησκεία στην πίστη. Απλά πράγματα.

Αναφέρεται μόνο στον Νέο Τύπο και όχι στoυς συνδέσμους που παράθεσα στο συγκεκριμένο μύνημα. Εμμένω στην ανάλυση κάθε έννοιας/λέξης και έχω εξηγήσει επακριβώς τους λόγους που το κάνω αυτό: Η κακή ερμηνεία και ανάλυση μιας λέξης αποκλείει τον άνθρωπο από ολόκληρη την έννοια που βρίσκεται πίσω απ' αυτήν, από τον λόγο της με τα παρακείμενα.

Όσο για την πίστη, έχω αναφέρει και στο παρελθόν ότι είναι απαραίτητη ακόμα και για να λειτουργήσει ο άνθρωπος στον κόσμο. Αυτό όμως δεν την κάνει αρετή! Ούτε και κακία βέβαια!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #674 στις: 23/08/07, 15:06 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Λες πως κάποιες πράξεις δεν αφορούν το Θεό και φέρνεις το παραπάνω παράδειγμα.
Κατ' αυτή τη λογική (!) όμως καμιά πράξη δεν αφορά το Θεό. Ούτε το αν φονεύσεις, κλέψεις...κλπ, έτσι δεν είναι?
Αφορά αυτόν που σκότωσες ή έκλεψες, σωστά?
Οπότε κατά τη γνώμη σου δεν υπάρχουν κάποιες που δεν αφορούν το Θεό! Κατά τη γνώμη σου καμία δεν αφορά το Θεό! Μη μπερδευόμαστε  ::) Απλή λογική βάση των λεγόμενών σου  ::)

Η μόνη λογική εξήγηση, κατ' εμέ, είναι ότι για τις κακές μας πράξεις, πρέπει να ζητάμε συγνώμη από το Θεό, γιατί κάναμε κάτι κακό σε κάτι το οποίο ο ίδιος έχει δημιουργήσει. Από την άλλη όμως, δεν είναι σημαντικότερο να ζητάμε συγνώμη από αυτούς που βλάψαμε;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)