Αποστολέας Θέμα: Τι γίνανε οι πληκτράδες;  (Αναγνώστηκε 20862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« στις: 03/05/08, 21:49 »
Έχω διαπιστώσει (εντάξει δεν ανακάλυψα και τον τροχό),ότι το πιο δύσκολο είδος μουσικού προς εύρεση πλέον για μια ροκ μπάντα είναι οι πληκτράδες.Πως εξηγείτε το φαινόμενο;Ισχύει η μόνο εγώ δυσκολεύομαι να βρω έναν καλό ροκ πληκτρά;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #1 στις: 03/05/08, 22:44 »
Κάποτε ήταν οι μπασσίστες, τώρα είναι οι πληκτράδες...  ;D

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #2 στις: 04/05/08, 00:16 »
επειδή συνήθως μιλάμε για πιανίστες(κλασσικούς κ ηλεκτρικούς) κ επειδή στο κλασσικό ροκ είναι περιορισμένος ο ρόλος ενός πληκτρά εν σχέση με τις προσδοκίες του, πρέπει να γουστάρει πάρα πολύ ο εκάστοτε πληκτράς την μπάντα που μέλλεται να παίξει.. αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα εγώ..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #3 στις: 04/05/08, 14:08 »
Κάποτε ήταν οι μπασσίστες, τώρα είναι οι πληκτράδες...  ;D

Κάποτε ?? Τώρα βρίσκεις εύκολα μπασσίστα ?? πληκτρά ?? ντράμερ να βαράει τις προκοπής ?? κιθαρίστα να ασχολείται για το σύνολο της μπάντας κ όχι μόνο για σολίδια ??

Αφήστε ρε παιδιά....απελπισία....είναι ένας λόγος που θα την κάνω εξωτερικό.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #4 στις: 04/05/08, 14:13 »
Με πολύ ψάξιμο όλα τα βρίσκεις! Αλλά θέλει κάποιο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #5 στις: 04/05/08, 14:18 »
επειδή συνήθως μιλάμε για πιανίστες(κλασσικούς κ ηλεκτρικούς) κ επειδή στο κλασσικό ροκ είναι περιορισμένος ο ρόλος ενός πληκτρά εν σχέση με τις προσδοκίες του, πρέπει να γουστάρει πάρα πολύ ο εκάστοτε πληκτράς την μπάντα που μέλλεται να παίξει.. αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα εγώ..

Μη το λες γιατί ειδικά σε hard rock μπάντες, οι πληκτράδες έχουν πολύ μεγάλο ποσοστό στο αποτέλεσμα του ήχου και του ύφους της μπάντας.

Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα βρίσκεις καλούς μουσικούς όπως είπε και η Dee Kaye, επίσης όμως να είναι καλά παιδιά ταυτόχρονα καθώς ο καλός μουσικός αλλά παρτάκιας είναι χειρότερο.


Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #6 στις: 04/05/08, 14:26 »
Με πολύ ψάξιμο όλα τα βρίσκεις! Αλλά θέλει κάποιο χρόνο.

Μπα!!!!!!!! Μερικές φορές θέλει άπειρο χρόνο!!!!!!! 4 χρόνια ψάχνει άτομα ο Gothic για την μπάντα (εγώ μπήκα τον τελευταίο 1μιση χρόνο κ έχει ένα 6ξάμηνο που βρήκαμε κ ντράμερ) που θέλουμε να πάμε κ σοβαρά κ δεν κουνιέται φύλλο !!!!!! Απλά έχω πιστεί ότι στην Ελλάδα δεν πρόκειται να κάνω σοβαρά αυτό που αγαπάω μουσικά, είτε γιατί δεν θα βρίσκω μουσικούς είτε γιατί αυτοί που βρίσκω είναι παρτάκηδες ή δεν νιώθουν να παίξουν ή ψώνια ή οτιδήποτε στραβό !!!!! Κ άντε πες πληκτρά είναι είδος προς εξαφάνιση κ οκ θα κάνεις υπονομή....ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ??? Είναι δυνατόν να μην βρίσκεται ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ??

Είναι κρίμα πολύ αυτό .... πάρα πολύ .... κ συγνώμη για το ύφος μου αλλά με έχει πνίξει το κρίμα πλέον !!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #7 στις: 04/05/08, 14:33 »
επειδή συνήθως μιλάμε για πιανίστες(κλασσικούς κ ηλεκτρικούς) κ επειδή στο κλασσικό ροκ είναι περιορισμένος ο ρόλος ενός πληκτρά εν σχέση με τις προσδοκίες του, πρέπει να γουστάρει πάρα πολύ ο εκάστοτε πληκτράς την μπάντα που μέλλεται να παίξει.. αυτό τουλάχιστον διαπίστωσα εγώ..

Μη το λες γιατί ειδικά σε hard rock μπάντες, οι πληκτράδες έχουν πολύ μεγάλο ποσοστό στο αποτέλεσμα του ήχου και του ύφους της μπάντας.

Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα βρίσκεις καλούς μουσικούς όπως είπε και η Dee Kaye, επίσης όμως να είναι καλά παιδιά ταυτόχρονα καθώς ο καλός μουσικός αλλά παρτάκιας είναι χειρότερο.


ακριβώς αυτό.. ίσως δεν μπορούν πολλές φορές να αντιληφθούν το πόσο σημαντική θέση κατέχουν(ειδικά όταν υπάρχει μόνο ένας κιθαρίστας), ενώ πολλές φορές ονειρεύονται πως όλο το μουσικό τους έργο θα πρέπει να βασίζεται πάνω στις δυναμικές του σούμπερτ, υποτιμόντας άλλα είδη μουσικής..(από εμπειρία μου αναφέρω, πως πολλοί πιστεύουν ότι ο lord είναι άχρηστος κ άτεχνος.. οι συγκεκριμένοι όμως ήσαν κλασσικοί πιανίστες-κ λόγω των αυξημένων απαιτήσεων του ρόλου τους, έβλεπαν υπεροπτικά τους διάφορους ηλεκτρικούς πιανίστες, τους πληκτράδες δηλαδή..

τώρα το πρόβλημα των μουσικών γενικότερα :-\ όλα σχεδόν τα έχω δει: ντράμμερ που περίμενε να ακούσει τις κιθάρες για να βρει τον ρυθμό, κιθαρίστα που σε σόλο ήταν θεός αλλά ξέχναγε τα ρυθμικά μέρη, μπασσίστα που έπαιζε μόνο 10 πχ τραγούδια επειδή αυτά του άρεσαν κ όλα τα άλλα δεν έκανε να τα αγγίξει, ή που δεν έπαιζε με πέννα γιατί το θεωρούσε φλωριά κ ατεχνία....... Κ σημειωτέο ότι όλοι τους "σπέρναν", άλλα με έναν δικό τους τρόπο, καθιστώντας τους ανίκανους να παίξουν με ένα συγκρότημα δεμένα....
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #8 στις: 04/05/08, 14:39 »
οι συγκεκριμένοι όμως ήσαν κλασσικοί πιανίστες-κ λόγω των αυξημένων απαιτήσεων του ρόλου τους, έβλεπαν υπεροπτικά τους διάφορους ηλεκτρικούς πιανίστες, τους πληκτράδες δηλαδή..

Είναι κάτι πληκτράδες που παίζουν σε μεγάλες μπάντες κ ενώ είναι "ηλεκτρικοί" βάζουν κάτω πολλούς κλασσικούς....

Κ σημειωτέο ότι όλοι τους "σπέρναν", άλλα με έναν δικό τους τρόπο, καθιστώντας τους ανίκανους να παίξουν με ένα συγκρότημα δεμένα....

Ακριβώς.....να θέλεις να κάνεις μπάντα κ να μην μπορείς....

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #9 στις: 04/05/08, 14:45 »
Παράθεση

Κ σημειωτέο ότι όλοι τους "σπέρναν", άλλα με έναν δικό τους τρόπο, καθιστώντας τους ανίκανους να παίξουν με ένα συγκρότημα δεμένα....

Ακριβώς.....να θέλεις να κάνεις μπάντα κ να μην μπορείς....
άστα να πάνε... καιρό προσπαθώ να βρω άτομα που να είναι για το σύνολο κ όχι για την πάρτη τους, κ ταυτόχρονα να είναι κ καλοί(όχι extreme) μουσικοί....
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #10 στις: 04/05/08, 17:05 »
εγω δινω το παρον παντως(δε ξερω να παιζω dream theater).... αν και μη με προτιμησετε... δε θα σας βγει σε καλο....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #11 στις: 04/05/08, 17:10 »
Με πολύ ψάξιμο όλα τα βρίσκεις! Αλλά θέλει κάποιο χρόνο.

Μπα!!!!!!!! Μερικές φορές θέλει άπειρο χρόνο!!!!!!! 4 χρόνια ψάχνει άτομα ο Gothic για την μπάντα (εγώ μπήκα τον τελευταίο 1μιση χρόνο κ έχει ένα 6ξάμηνο που βρήκαμε κ ντράμερ) που θέλουμε να πάμε κ σοβαρά κ δεν κουνιέται φύλλο !!!!!! Απλά έχω πιστεί ότι στην Ελλάδα δεν πρόκειται να κάνω σοβαρά αυτό που αγαπάω μουσικά, είτε γιατί δεν θα βρίσκω μουσικούς είτε γιατί αυτοί που βρίσκω είναι παρτάκηδες ή δεν νιώθουν να παίξουν ή ψώνια ή οτιδήποτε στραβό !!!!! Κ άντε πες πληκτρά είναι είδος προς εξαφάνιση κ οκ θα κάνεις υπονομή....ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ??? Είναι δυνατόν να μην βρίσκεται ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ??

Είναι κρίμα πολύ αυτό .... πάρα πολύ .... κ συγνώμη για το ύφος μου αλλά με έχει πνίξει το κρίμα πλέον !!

Αν ψαχνεται ατομο που να μη δουλευει για να ασχολειται με τη μπαντα τοτε εσεις ειστε υπερβολικοι...Και το λεω επειδη ειχα τσεκαρει την αγγελια σας (αν κ Αθηναιος) και μου κοπηκαν τα ποδια...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #12 στις: 04/05/08, 17:19 »
Με πολύ ψάξιμο όλα τα βρίσκεις! Αλλά θέλει κάποιο χρόνο.

Μπα!!!!!!!! Μερικές φορές θέλει άπειρο χρόνο!!!!!!! 4 χρόνια ψάχνει άτομα ο Gothic για την μπάντα (εγώ μπήκα τον τελευταίο 1μιση χρόνο κ έχει ένα 6ξάμηνο που βρήκαμε κ ντράμερ) που θέλουμε να πάμε κ σοβαρά κ δεν κουνιέται φύλλο !!!!!! Απλά έχω πιστεί ότι στην Ελλάδα δεν πρόκειται να κάνω σοβαρά αυτό που αγαπάω μουσικά, είτε γιατί δεν θα βρίσκω μουσικούς είτε γιατί αυτοί που βρίσκω είναι παρτάκηδες ή δεν νιώθουν να παίξουν ή ψώνια ή οτιδήποτε στραβό !!!!! Κ άντε πες πληκτρά είναι είδος προς εξαφάνιση κ οκ θα κάνεις υπονομή....ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ??? Είναι δυνατόν να μην βρίσκεται ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ??

Είναι κρίμα πολύ αυτό .... πάρα πολύ .... κ συγνώμη για το ύφος μου αλλά με έχει πνίξει το κρίμα πλέον !!

Αν ψαχνεται ατομο που να μη δουλευει για να ασχολειται με τη μπαντα τοτε εσεις ειστε υπερβολικοι...Και το λεω επειδη ειχα τσεκαρει την αγγελια σας (αν κ Αθηναιος) και μου κοπηκαν τα ποδια...

Κατ'αρχήν δεν πιστεύω να'χουμε υπερβολικές απαιτήσεις. Άνθρωπο που να θέλει ν'ασχοληθεί θέλουμε, όχι να μην έχει ζωή. Το θέμα είναι πως σε μια μπάντα που θες να κάνεις κάτι της προκοπής θες άτομα που έχουν τους ίδιους στόχους, μπορούν να κάνουν τις ίδιες υποχωρήσεις και θυσίες και ΘΕΛΟΥΝ να κάνουν κάτι σοβαρό, και όχι απλά live του σαββατοκύριακου. Πέραν αυτού, γιατί σου κόπηκαν τα πόδια?

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #13 στις: 04/05/08, 17:21 »

Αν ψαχνεται ατομο που να μη δουλευει για να ασχολειται με τη μπαντα τοτε εσεις ειστε υπερβολικοι...Και το λεω επειδη ειχα τσεκαρει την αγγελια σας (αν κ Αθηναιος) και μου κοπηκαν τα ποδια...

Εγώ που έχω δουλειά (απο τις 7 μεχρι τις 6), φίλους, σχέση, κ πολλά άλλα πως τα προλαβαίνω ?????? Είναι θέματα με πολύ συζήτηση, δεν μπορείς να το πετας έτσι ...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #14 στις: 04/05/08, 17:29 »
Προς Θεου, με παρεξηγησεατε μαλλον. Δεν ειχα σκοπο να προσβαλω κανεναν, απλα το ειπα περισσοτερο για να ξεκαθαρισω και το θεμα της αγγελιας...τι παει να πει μπαντα της προκοπης? Ολες οι μπαντες που στεκονται αξιοπρεπως στην Ελλαδα κρατιουνται με νυχια και με δοντια, με ελαχιστες εξαιρεσεις!! Εγω μενω Σπαρτη, εχω μπαντα στην Αθηνα εδω και 4,5 μηνες και παρολ' αυτα παιζουμε με InnerWish στις 25/5...αυτο ξερετε τι θυσιες σημαινει για να μπορουμε να παιξουμε σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα??? Και παρολα αυτα βρηκα την αγγελια υπερβολικη...Ο,τι δηλαδη ζηταει περισσοτερα κι απο αυτα που κανω εγω και ηδη τα θεωρω πολλα!!!

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #15 στις: 04/05/08, 17:33 »
Ας μην στείλουμε ξερω γω το θέμα στον κάδο, αν θέλεις τα λέμε κ απο pm φιλικά, αλίμονο no problem...αλλά είναι εντελώς πως το βλέπει το θέμα ο καθένας κ τι προτεραιότητες βάζει ... εγώ είμαι ικανή να τα παρατήσω όλα κ να βγω εξωτερικό για την μπάντα, εσύ θα έκανες το ίδιο ????? σου λέω είναι πως το βλέπει ο καθένας κ τι θέλει να κάνει...ουτε εσύ είσαι λάθος αλλά ούτε κ γω...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #16 στις: 04/05/08, 18:00 »
... εγώ είμαι ικανή να τα παρατήσω όλα κ να βγω εξωτερικό για την μπάντα, εσύ θα έκανες το ίδιο ????? σου λέω είναι πως το βλέπει ο καθένας κ τι θέλει να κάνει...ουτε εσύ είσαι λάθος αλλά ούτε κ γω...

Πιστεύω οτι συνηδειτοποιείς το πόσο δύσκολο είναι να βρεθούνε 4-5 άτομα που θα δεχόντουσαν να το κάνουν αυτο...

Προσωπικά δεν βρίσκω την αγγελία υπερβολική, εκτός αν μιλάμε για άλλη αγγελία που έβαλε ο Gothic. Απλά μου κάνει εντύπωση που άτομα που θέλουν να δημιουργήσουν κάτι επαγγελματικό περιμένουν να έχουν σχέσεις με τα μέλη του σχήματος τους, πέρα από επαγγελματικές...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #17 στις: 04/05/08, 18:02 »
... εγώ είμαι ικανή να τα παρατήσω όλα κ να βγω εξωτερικό για την μπάντα, εσύ θα έκανες το ίδιο ????? σου λέω είναι πως το βλέπει ο καθένας κ τι θέλει να κάνει...ουτε εσύ είσαι λάθος αλλά ούτε κ γω...

Πιστεύω οτι συνηδειτοποιείς το πόσο δύσκολο είναι να βρεθούνε 4-5 άτομα που θα δεχόντουσαν να το κάνουν αυτο...

Προσωπικά δεν βρίσκω την αγγελία υπερβολική, εκτός αν μιλάμε για άλλη αγγελία που έβαλε ο Gothic. Απλά μου κάνει εντύπωση που άτομα που θέλουν να δημιουργήσουν κάτι επαγγελματικό περιμένουν να έχουν σχέσεις με τα μέλη του σχήματος τους, πέρα από επαγγελματικές...

Και σε τι εμποδίζει το να υπάρχουν σχέσεις πέραν των επαγγελματικών? Ίσα ίσα, εγώ το βρίσκω αν όχι απαραίτητο, ένα πολύ καλό προσόν σε μια μπάντα. Και ναί, μιλάμε για τη δική μου αγγελία, για τους Lesser Degree.

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #18 στις: 04/05/08, 18:04 »
... εγώ είμαι ικανή να τα παρατήσω όλα κ να βγω εξωτερικό για την μπάντα, εσύ θα έκανες το ίδιο ????? σου λέω είναι πως το βλέπει ο καθένας κ τι θέλει να κάνει...ουτε εσύ είσαι λάθος αλλά ούτε κ γω...

Πιστεύω οτι συνηδειτοποιείς το πόσο δύσκολο είναι να βρεθούνε 4-5 άτομα που θα δεχόντουσαν να το κάνουν αυτο...

Προσωπικά δεν βρίσκω την αγγελία υπερβολική, εκτός αν μιλάμε για άλλη αγγελία που έβαλε ο Gothic. Απλά μου κάνει εντύπωση που άτομα που θέλουν να δημιουργήσουν κάτι επαγγελματικό περιμένουν να έχουν σχέσεις με τα μέλη του σχήματος τους, πέρα από επαγγελματικές...

Κάτσε, εγώ λέω θα βγώ αλλά αν δεν ακολουθήσουν απο εδώ κάποια μέλη θα βρώ έξω !! Ναι είναι η αγγελία του gothic για τα ατμοσφαιρικά - gothic κ δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για τις σχέσεις....λέμε μια καλή σχέση κ όχι σεσσιονάδες !!! Κ ναι ξέρω πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα έξω...είμαι εντελώς διαφορετική απο την νοοτροπία των περισσοτέρων....κ ξαναλέω : μήπως πάμε αλλού το θέμα ?? δεν ταιριάζει εδώ ρε παιδιά το πρόβλημα μας ....ας μην το συνεχίζουμε εδώ....

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #19 στις: 04/05/08, 18:15 »
παιδια στο θεμα μας.... ειμαι η μοναδικη σας λυση... κατασπαραξτε με....!!!
σοβαρα τωρα... οι πληκτραδες που θελουν να ασχοληθουν ειναι λιγοι... μαλλον θα υπαρχει μια διαφορετικη φιλοσοφια περι μουσικης τι να πω....
παντως να σας πω την αμαρτια μου εγω αλλους τρεις κολλητους εχω και οι τεσσερις μας ξερουμε να παιζουμε πιανο....


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #20 στις: 04/05/08, 18:27 »
παιδια στο θεμα μας.... ειμαι η μοναδικη σας λυση... κατασπαραξτε με....!!!

Αντε, τράβα Θεσσαλονίκη.... ;D ;D ;D

Ρε παιδιά, είδαι και γώ την αγγελία, και σε συνδιασμό με αυτά που διαβάζω περι "εξω" κλπ....

Θέλετε άτομα, το οποίο:
Να κατέχουνι τη συγκεκριμένη μουσική (Γνώσεις πάνω στη "πειραματική" μουσική?)
Να κατέχουν το όργανο (αν και αυτό πάντα σχετικό είναι...)
Χρόνος για πρόβες (και αυτό στον αέρα...) Πόσος?
Χωρίς άμεσες υποχρεώσεις (Τί, να μην έχω παιδιά?)
Μιλάτε για διάθεση για εξωτερικό, σαν κάτι τελείως φυσικό, το οποίο το περασα πρόσφατα. ΔΕΝ είναι φυσιολογικό να λες "Ξέρεις, μπορεί να πεταχτούμε στο εξωτερικό για συναυλία.. Τί, όχι δεν ολοκληρωθήκαμε σα μπάντα, αλλα μπορεί να βγούμε εξωτερικό..."
Μιλάτε για ΑΠΟΛΥΤΩΣ σοβαρή συνεργασία, αλλα όχι σεσσιονάδες..... Προσδιορίστε το λίγο...


Δείτε τα μαζεμένα και σκεφτείτε πως θα τα αντιμετωπίσει κάποιος...
Και βασικό: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!!

Δεν θέλω να σας κράξω αλλά έχετε βάλει μια αγγελία, στην οποία δεν είστε κατα διάνοια συγκεκριμένοι. ΚΑι πάει στο διάολο, τα περι επιπέδου του οργάνου, το προσπερνάμε... Πόσο συχνά στοχεύετε πρόβες? Τί εννοείτε άμεσες υποχρεώσεις? Είναι πολλά τα κενά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #21 στις: 04/05/08, 18:39 »
Μην αλλάζουμε το θέμα μας...

Το ζήτημα των Gothic και Dee Kay και τις μπάντας τους μπορεί να συζητηθεί μέσω ΠΜ... Αν θέλουν και τα παιδιά...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Diagrapste me epitelous

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #22 στις: 04/05/08, 18:45 »
Ευχαριστώ Argo !! Ακριβώς αυτό !! Δεν έχει κανένα νόημα να συνεχίζεται εδώ !! Πρακτικά πράγματα κ όχι θεωρίες....εγώ είμαι εγώ για ΟΠΟΙΑ απάντηση !!!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #23 στις: 04/05/08, 18:50 »
παιδια στο θεμα μας.... ειμαι η μοναδικη σας λυση... κατασπαραξτε με....!!!

Αντε, τράβα Θεσσαλονίκη.... ;D ;D ;D

Ρε παιδιά, είδαι και γώ την αγγελία, και σε συνδιασμό με αυτά που διαβάζω περι "εξω" κλπ....

Θέλετε άτομα, το οποίο:
Να κατέχουνι τη συγκεκριμένη μουσική (Γνώσεις πάνω στη "πειραματική" μουσική?)
Να κατέχουν το όργανο (αν και αυτό πάντα σχετικό είναι...)
Χρόνος για πρόβες (και αυτό στον αέρα...) Πόσος?
Χωρίς άμεσες υποχρεώσεις (Τί, να μην έχω παιδιά?)
Μιλάτε για διάθεση για εξωτερικό, σαν κάτι τελείως φυσικό, το οποίο το περασα πρόσφατα. ΔΕΝ είναι φυσιολογικό να λες "Ξέρεις, μπορεί να πεταχτούμε στο εξωτερικό για συναυλία.. Τί, όχι δεν ολοκληρωθήκαμε σα μπάντα, αλλα μπορεί να βγούμε εξωτερικό..."
Μιλάτε για ΑΠΟΛΥΤΩΣ σοβαρή συνεργασία, αλλα όχι σεσσιονάδες..... Προσδιορίστε το λίγο...


Δείτε τα μαζεμένα και σκεφτείτε πως θα τα αντιμετωπίσει κάποιος...
Και βασικό: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ!!

Δεν θέλω να σας κράξω αλλά έχετε βάλει μια αγγελία, στην οποία δεν είστε κατα διάνοια συγκεκριμένοι. ΚΑι πάει στο διάολο, τα περι επιπέδου του οργάνου, το προσπερνάμε... Πόσο συχνά στοχεύετε πρόβες? Τί εννοείτε άμεσες υποχρεώσεις? Είναι πολλά τα κενά...

1.Να ξέρουν για τι μουσική μιλάμε. Καλώς ή κακώς αν δεν ακούς κάποια συγκεκριμένη μουσική δύσκολα να την παίξεις.
2.Να κατέχουν το όργανο: Ναί, είναι σχετικό, αλλά απλά σημαίνει να μην παίζουν και παπάδες, δεν χρειαζόμαστε shredάδες, αλλά να μην είναι κι αρχάριοι. Μια άλφα τεχνική τέλος πάντων.
3.Χρόνος για πρόβες: Απλά δεν μπορώ να ξέρω αν θα μπούμε για πρόβα μια ή δέκα φορές τη βδομάδα, μη όντας σχηματισμένη πλήρως η μπάντα, οπότε δεν μπορώ να καθορίσω ακριβώς. Λογικότατο πιστεύω.
4.Χωρίς άμεσες υποχρεώσεις: Τουτέστιν, στρατός σε 5 μήνες π.χ., παιδιά, σκυλιά, οικογένεια κλπ. Θέλοντας να είμαστε εντελώς free κι αφοσιωμένοι στη μουσική το θέτουμε ως όρο. Όσοι μπορούν καλώς, όσοι δεν μπορούν, επιλογή τους, και απολύτως σεβαστή.
5.Τα περί εξωτερικού: Nαί, ακριβώς όπως το'πες. Μπορεί να πεταχτούμε στο εξωτερικό έτσι απλά. Σκοπεύουμε να ηχογραφήσουμε στο εξωτερικό, και αργότερα να εγκατασταθούμε στο εξωτερικό, οπότε ζητάμε κάποιον που να μην έχει πρόβλημα μ'αυτό. Εξ'ού και το 4. Απλό δεν είναι, ούτε για μας μάλλιστα, αλλά είναι το ζητούμενο στη συγκεκριμένη μπάντα.
6.ΑΠΟΛΥΤΩΣ σοβαρή συνεργασία: Ναί, απολύτως σοβαρή συνεργασία δεν σημαίνει ότι πρέπει να πληρώσω τον άλλον, και σαφέστατα δεν θα το κάνω, γιατί απλά ένας sessionάς δεν θα βάλει την ψυχή και την καρδιά του στη μπάντα, θα παίξει απλά αυτά που γράφω εγώ. Το ΑΠΟΛΥΤΩΣ σοβαρή, σημαίνει να θέλει ν'ασχοληθεί απολύτως σοβαρά, να συνεισφέρει και με μουσική, και με σκέψεις, με ιδέες, με τρέξιμο, με χρήματα.
7.Θεσσαλονίκη: Ναί, είναι μικρή πόλη σε σχέση με την Αθήνα, αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι προς το παρόν είμαστε εδώ, και θα'ταν καλύτερα να'ναι τα άτομα που ζητάμε από δώ. Αν και πλέον παρατάμε αυτόν τον όρο και επεκτεινόμαστε προς τα κάτω, γιατί σωτηρία δεν υπάρχει όπως φαίνεται.

Έχοντας λοιπόν τα παραπάνω υπ'όψην, τα πράγματα είναι σχετικά απλά. ΑΝ υπάρχει έστω και ένας στους χίλλιους που ενδιαφέρεται και πληροί τις συγκεκριμένες υποχρεώσεις, έχει καλώς. Αλλιώς δεν βάλαμε το πιστόλι στον κρόταφο σε καέναν πληκτρά ή κιθαρίστα. Και ναί, παραπονιόμαστε γιατί έχουμε τη συγκεκριμένη λογική στο γ**ωμυαλό μας, έτσι βλέπουμε πως είναι τα πράγματα όταν πραγματικά αγαπάς κάτι, και σπαζόμαστε όταν δεν μπορούμε να βρούμε άτομα με τις ίδιες αντιλήψεις, ιδέες, προοπτικές. Μπορεί να σας φαίνονται περίεργα, αλλά αυτή είναι η ΔΙΚΗ μας προοπτική, η ΔΙΚΗ μας άποψη, τα ΔΙΚΑ μας όνειρα και οι ΔΙΚΕΣ μας θυσίες. Αν υπάρξει κάποιος ομοιδεάτης ίσως να'ναι θαύμα, αλλά και πάλι δεν έχω χάσει εντελώς την πίστη μου στην ανθρωπότητα!

Πέραν αυτού, κι επειδή ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα του παρόντος thread, και δεν θέλω να το κάνω θέμα κανενός thread, δεν θα δικαιολογηθώ, ούτε θα υπερασπιστώ περαιτέρω τα πιστεύω μου. Ξεκαθάρισα καλά πιστεύω μέχρι τώρα, και το λήγω εδώ. Όσοι με καταλαβαίνουν, με καταλαβαίνουν, όσοι όχι, μαγκιά τους κι αναφαίρετο δικαίωμά τους να πιστεύουν χίλλια αντίθετα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Τι γίνανε οι πληκτράδες;
« Απάντηση #24 στις: 04/05/08, 19:02 »
Ωραία. Αν ψάχνει κανείς πληκτράδες, μπορεί άνετα να πάρει σβάρνα μερικά ωδεία, και να βάλει αγγελίες. Εκεί αράζουν οι πιανίστες, και πιστεύω οτι πολλοί καθηγητές πλέον είναι πιο ανοιχτοί στο να προτρέπουν τους μαθητές τους να συμμετέχουν σε μπάντες...

Αν κάποιος είναι ήδη σε ωδείο, ξεκινάει ανάκριση στους καθηγητές.. Εγώ, που γνώριζα όλους τους καθηγητές του ωδείου, ανα πασα στιγμή, μπορούσα να ρωτήσω, και να μάθω αν υπάρχουν άτομα.

Υπάρχουν πάντα και οι καθολικές εκκλησίες, ή όπου αλλου υπάρχει εκκλησιαστικό όργανο...

Τώρα για τα παιδιά θα πρότεινα το εξής. Φτιάχτε ένα δείγμα ανευ πλήκτρων, βάλτε το στο myspace να είναι προσβάσιμο... Αν ούτε αυτά πετύχουν, μόνο κλωνοποίηση....

Πληκτράδες υπάρχουν πολλοί...Στην ανοιχτομυαλιά κολλάνε οι περισσότεροι...


Έχοντας λοιπόν τα παραπάνω υπ'όψην, τα πράγματα είναι σχετικά απλά. ΑΝ υπάρχει έστω και ένας στους χίλλιους που ενδιαφέρεται και πληροί τις συγκεκριμένες υποχρεώσεις, έχει καλώς. Αλλιώς δεν βάλαμε το πιστόλι στον κρόταφο σε καέναν πληκτρά ή κιθαρίστα. Και ναί, παραπονιόμαστε γιατί έχουμε τη συγκεκριμένη λογική στο γ**ωμυαλό μας, έτσι βλέπουμε πως είναι τα πράγματα όταν πραγματικά αγαπάς κάτι, και σπαζόμαστε όταν δεν μπορούμε να βρούμε άτομα με τις ίδιες αντιλήψεις, ιδέες, προοπτικές. Μπορεί να σας φαίνονται περίεργα, αλλά αυτή είναι η ΔΙΚΗ μας προοπτική, η ΔΙΚΗ μας άποψη, τα ΔΙΚΑ μας όνειρα και οι ΔΙΚΕΣ μας θυσίες. Αν υπάρξει κάποιος ομοιδεάτης ίσως να'ναι θαύμα, αλλά και πάλι δεν έχω χάσει εντελώς την πίστη μου στην ανθρωπότητα!
Πέραν αυτού, κι επειδή ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα του παρόντος thread, και δεν θέλω να το κάνω θέμα κανενός thread, δεν θα δικαιολογηθώ, ούτε θα υπερασπιστώ περαιτέρω τα πιστεύω μου. Ξεκαθάρισα καλά πιστεύω μέχρι τώρα, και το λήγω εδώ. Όσοι με καταλαβαίνουν, με καταλαβαίνουν, όσοι όχι, μαγκιά τους κι αναφαίρετο δικαίωμά τους να πιστεύουν χίλλια αντίθετα.

Και καλά κάνεις. Χαιρομαι και γώ να υπάρχουν τέτοια άτομα με τόση αγάπη και αφοσίωση στη μουσική, χαίρομαι σχεδόν όσο με λυπεί να αποδεικνύεται οτι στενομυαλιά μπορεί να θεωρεί μια καλόπροαίρετη συμβουλή ώς επίθεση που να οδηγεί σε μια ακραία και κυρίως άτοπη άμυνα.

For the record: Δεν έχω κατι με τη θεσσαλονίκη, όπως το κάνεις να φαίνεται. Για την ακρίβεια θέλω κα΄ποια στιγμή να μείνω εκεί. Εχω όμως με το γεγονός οτι δεν το γράφεις στην αγγελία σου. Τουλάγχιστον δεν το είδα στο κείμενο...Λάθος δικό μου.

Τωρα τα όποια σχόλια έκανα στην αγγελία, τα έκανα με σκοπό να δείξω οτι υπάρχουν πράγματα που ζητάτε, και αυτά βγαίνουν διαφορετικα στο καθένα που τη διαβάζει. Ουδέποτε έκρινα προσωπικά τις επιλογές σας.  Απο κει και περα, ας ζητάτε ότι θέλετε. Το αν ζητάτε "υπερβολικά πράγματα" θα το κρίνουν άλλοι...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/05, 22:57
από Πέτροc
13 Απαντήσεις
6617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 09:22
από indie-anos laternative