Αποστολέας Θέμα: Combo Amp Επιλογες  (Αναγνώστηκε 2346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Combo Amp Επιλογες
« στις: 17/02/10, 14:32 »
Χαιρετω ολους.... Μιας και καταφερα να μαζεψω λιγο χρημα λεω να παω να παρω κανα ενισχυτακι... :P :P :P

Λοιπον οι επιλογες μου ειναι λιγο ακραιες αλλα αυτες εχω

VOX VT
Line 6 IV
Flextone III
Tech 21 trademark
JET CITY AMPLIFICATION 112RC

Το styl που παιζω ειναι rock rock n roll hard rock kai blues......
Μπορειτε να μου δωσετε καποιες πληροφοριες για τον καθε ενισχυτη και την προσωπικη σας επιλογη..... Περιμενω... Ευχαριστω για την βοηθεια απο πριν.......

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Combo Amp Επιλογες
« Απάντηση #1 στις: 17/02/10, 14:49 »
Μου φαίνεται ότι πρώτα πρέπει να κατασταλάξεις στο είδος του ενισχυτή που θέλεις όσον αφορά στην τεχνολογία που χρησιμοποιεί. Έχεις παραθέσει τρεις digital modelling (Vox VT, Line 6 Spider και Flextone), έναν αναλογικό/solid-state modelling  (Tech 21 Trademark) και έναν αμιγώς λαμπάτο (Jet City).
Τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα της καθεμιάς τεχνολογίας έχουν συζητηθεί εκτενώς στο φόρουμ κατά καιρούς.
Αν έχεις ή σκοπεύεις να αποκτήσεις πετάλια για εφφέ (ή/και επιπλέον παραμόρφωση), δεν έχει νόημα να πάρεις digital modelling. Το ίδιο ισχύει αν δεν χρειάζεσαι πολλά εφφέ πέρα από ένα καλό drive. Και στις δύο περιπτώσεις ένας λαμπάτος όπως ο Jet City φαίνεται καλή επιλογή.
Ο Tech 21 είναι ιδιάζουσα περίπτωση- προσφέρει κάποιους διαφορετικούς ήχους έτσι κι αλλιώς, αλλά συνεργάζεται καλά και με πεταλάκια, απ'όσο θυμάμαι.
Παρότι δεν είμαι ειδικός στους digital modelling, προσωπικά από τους τρεις αυτής της κατηγορίας θα διάλεγα τον Vox.

Ειδικά αν πρόκειται να επενδύσεις ένα σημαντικό (για σένα) ποσό, ψάξε καλά τα πλεονεκτήματα της κάθε κατηγορίας πριν προχωρήσεις, και μετά μπορούν να προταθούν διάφορα μοντέλα ανάλογα του τι θα αποφασίσεις.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος antonio536

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Combo Amp Επιλογες
« Απάντηση #2 στις: 17/02/10, 14:54 »
 γνωμη μου ειναι πως ο jet city και γενικα καποιος λαμπατος ειναι πολυ καλυτερος απο οτιδηποτε αλλο... το θεμα ειναι το ποσο για πεταλακια και λοιπα θα ανεβει αρκετα .....στην δια8εση μου εχω επεισης μια tonelab le  εχετε να μου προτεινετε σε αυτα τα λεφτα καποιο αλλο λαμπατο για το στυλ που παιζω?

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Combo Amp Επιλογες
« Απάντηση #3 στις: 17/02/10, 15:06 »
Αφού έχεις πεταλιέρα, και μάλιστα αρκετά καλή, δε θα έπρεπε να το σκέφτεσαι καν για modelling. Πριν λίγες ημέρες που πουλούσα τον Blackheart Handsome Devil μου, ένα από τα παιδιά που τον δοκίμασε έφερε μαζί μία Tonelab. Έπαιξε με διάφορα gain settings είτε κρατώντας "καθαρό" τον ενισχυτή, είτε συνδυάζοντας το drive του ενισχυτή και της πεταλιέρας, και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.
Τσέκαρε λοιπόν και τον "διαβολάκο":
http://www.thomann.de/gr/blackheart_handsome_devil_combo_bh15112.htm

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Combo Amp Επιλογες
« Απάντηση #4 στις: 17/02/10, 20:55 »
Το jet city θα βγει μαλλον αξιοπρεπες σε προβα live, τα αλλα οχι. Εξαρταται και απο τα watt. Κατα βαση θα επελεγα μοντελλινγκ καθαρα και μονο για ποικιλια.

Αν εχεις tonelab LE τοτε δοκιμασε την σε ενα καθαρο μπορει να σου αρεσει. Στο σπιτι αλλωστε προσωπικα κοιταω να μην ενοχλω παρα να απολαμβανω τεραστιο ηχο που γεμιζει το δωματιο και σπαει νευρα και κορνιζες.

Προσωπικα πηρα τον trademark και δεν εχω βρει κατι που να τον συναγωνιζεται στους ηχους που κανει λιγοτερη ποικιλλια απο τα αλλα και δεν εχει εφε η τρελα υπερακαθαρα. Αλλα ποιανει τρια στυλ παρα πολυ καλα.). Πολυ ακριβος, μονοκαναλος, δε βγαινει live εκτος και αν δωσεις ηχο στην κονσολα απευθειας και ακους απο μονιτορ οπως εκανες και με την tonelab.

Παρεμπιπτοντως αφου εχεις την vox σουταρε τον Vox. Πανω κατω ξαδερφακια. Το jet city κανει το crunch καναλι του soldano astroverb και τιποτε αλλο. Αλλα αυτο το καναλι μαλλον κανει για ολα οσα ζητας. Και παλι μονοκαναλος, το οποιο θα μου εσπαγε τα νευρα για προβα π.χ.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
7160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/06, 14:29
από durden
3 Απαντήσεις
2436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 22:16
από mace
10 Απαντήσεις
4113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/10, 04:07
από master of puppets
16 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 16:28
από blackmorefan
8 Απαντήσεις
4088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
14 Απαντήσεις
5235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/14, 13:05
από JoePerry
4 Απαντήσεις
9869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 08:41
από Guitar Fan
1 Απαντήσεις
17875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/17, 19:29
από saved
5 Απαντήσεις
10262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/17, 16:04
από giorgos1990
9 Απαντήσεις
8429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/21, 12:29
από ntinosblues