Αποστολέας Θέμα: guns 'n roses-appetite for destruction  (Αναγνώστηκε 6985 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

paran0id

  • Επισκέπτης
guns 'n roses-appetite for destruction
« στις: 28/04/06, 22:27 »
Εδώ ισχύει αυτό που λένε ότι πολλές φορές το πρώτο άλμπουμ ενός συγκροτήματος είναι και το καλύτερό τους. Τί να πεί κανείς. Όλα τα τραγούδια είναι ένα κι ένα. Welcome to the jungle, nightrain, paradise city, mr brownstone, my michelle και φυσικά sweet child of mine είναι αυτά που ξεχωρίζουν.
Από την πρώτη στιγμή καταλαβαίνεις ότι τουλάχιστον ο Slash και ο Axl Rose δεν είναι τίποτα τυχαίοι.

Τι λέτε? Ακούστε το (αν δεν το έχετε ήδη κάνει). Αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος *PRATINAS* The return of the King

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ, ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ...!
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #1 στις: 29/04/06, 15:46 »
Πιστευω οτι τα Use Your Illusion Ι - ΙΙ ειναι μακραν τα καλυτερα.
...ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.
ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΡΕΧΑΓΚΕΛ, "....ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ...!!!"

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #2 στις: 29/04/06, 16:01 »
Θα συμφωνήσω ανεπιφύλακτα με τον Pratinas. Τo "Use your Illusion" φανερώνει το βαθμό στον οποίο οι Guns n' roses εξελίχθηκαν μουσικά από το "Appetite". Μπορεί να μην έχει τον ωμό δυναμισμό που είχε το πρώτο τους άλμπουμ, αλλά σαν δισκογραφική δουλειά είναι σαφώς ανώτερο και περιείχε εξίσου σημαντικά και κλασσικά κομμάτια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #3 στις: 29/04/06, 18:52 »
Δισκάρες και οι 2, προτιμώ όμως λίγο περισσότερο το Use your Illusion II. Κομμάτια σαν το breakdown, so fine, 14 years είναι απίστευτα και σε ύφος και σαν συνθέσεις. Μπαντάρα και κρίμα που διαλύθηκαν  :-\

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #4 στις: 29/04/06, 20:04 »
Βασικά οι ίδιοι (τι οι ίδιοι...ο ίδιος ήθελα να πω... ;D) λένε οτι δεν έχουν διαλυθεί αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει θέμα πλέον...όλα είναι δισκάρες απλά εγώ ψηφίζω Appetite για ιστορικούς λόγους κυρίως...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #5 στις: 30/04/06, 15:44 »
Και εμενα τοθ use your illusion I μ αρεσει καλυτερα.Και αυτο εχει τραγουδαρες.Ειναι αλλωστε και το οροσημο του νεωτερου χαρντ ροκ(οχι του νεου..).
Παντως το Chinsese democracy ετοιμαζεται εδω και χρονια.Στις συναυλιες που θα ειναι μαζι με τοολ και μεταλικα θα παιζει τραγουδια απο αυτο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #6 στις: 30/04/06, 20:16 »
και εμενα μου αρεσουν τα use your illusion αλλα πιστευω αυτο το αλμπουμ ακουγεται πιο ευχαριστα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #7 στις: 01/05/06, 02:09 »
Τα δύο UYI έχουν μεν κομματάρες αλλά μέσα σε 30 τραγούδια κάποια δεν αξίζουν τόσο. Αντίθετα στο Appetite το κάθε κομμάτι έχει και τη δική του ταυτότητα. Είναι ένας δίσκος που ακούγεται δυνατά και συνεχόμενα, απ'την αρχή μέχρι το τέλος!
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #8 στις: 01/05/06, 03:02 »
      Το appetite for destruction είναι ένας από τους πιο αληθινούς και ωμούς δίσκους που γράφτηκαν ποτέ. Τραγούδια όπως τα it's so easy, outta get me, mr brownstone, paradise city, my michelle, rocket queen και όλα τα άλλα δεν γράφονται κάθε μέρα. Τα uyi είναι θέατρο ... Πολλή σαβούρα και λίγη ουσία. Ένα cd θα έπρεπε να είναι. Κάτι yesterdays, breakdown, so fine, my world κι ένα σωρό ακόμα είναι για το πέος (με το συμπάθειο).

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #9 στις: 28/08/06, 01:04 »
ηταν ενα cd που και αλλο να μην βγαζανε ηταν αρκετο για να τους γραψει ιστορια .
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #10 στις: 28/08/06, 11:34 »
Κι εγώ έχω μια προτίμηση για το Appetite for destruction, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μου αρέσουν και τα άλλα δύο που άλλωστε έχουν πολλά αγαπημένα μου κομμάτια, όπως τα Civil war, You could be mine, Don't cry, November rain, Live and let die, You ain't the first, etc.
 :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #11 στις: 28/08/06, 14:04 »
βασικα εγω το θεωρω καλυτερο απο τα ιλουζιον, γιατι ειναι ΟΛΟΚΛΗΡΟ καλο, και οχι με μεμονωμενα καλα κομματια

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #12 στις: 28/08/06, 14:37 »
και εγω με την σειρα μου πιστευω οτι το αππεταιτ ειναι καλύτερο απο to uyi όχι τόσο μουσικά απλά το πρώτο βγάζει μια επιθετικότητα όταν το ακούς πρώτη φορά μένεις μαλ**ας ενω στο uyi χρειάζονται 2-3 ακροάσεις...(τουλαχιστον εγω ετσι πιστευω)

GarvinFromBlackout

  • Επισκέπτης
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #13 στις: 29/08/06, 23:56 »
Πιστευω οτι τα Use Your Illusion Ι - ΙΙ ειναι μακραν τα καλυτερα.

ο καλύτερος τους δίσκος είναι το appetite for destruction και μέχρι και οι ίδιοι το θεωρούν το πιο πετυχημένο τους.

Αποσυνδεδεμένος rocknrolldemon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 192
  • Φύλο: Άντρας
  • I love rock n roll
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #14 στις: 01/09/06, 15:23 »
εγώ πιστεύω πως το καλύτερο είναι το appetite for destruction απο εκεί και πέρα τα δυο use your illusion ήταν πολύ κάλα. μακράν όμως καλύτερο το appetite
I can achieve the immortality by not wearing out, you can achieve the immortality simply by doing one great thing

Αποσυνδεδεμένος wild child

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Γυναίκα
  • some things are meant to live forever...
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #15 στις: 20/09/06, 18:27 »
ναι όντως απ τα πιο ωραία αlbum τους είναι(το καλύτερο θα λεγα)...και το use your illusion Ι είναι πολύ καλό...
I PLEDGE ALLEGIANCE TO THE STATE OF ROCK 'N' ROLL...

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #16 στις: 25/09/06, 07:02 »
Βασικά, εγώ το Appetite το θεωρώ από τα καλύτερα άλμπουμ που έχουν παιχτεί, γιατι, εχτός από το πόσο απίστευτο είναι το όλο σετ των τραγουδιών, οι Guns σε αυτό το δίσκο παίζουν σαν να πήρε φωτιά ο κώλος τους ένα πράμα. Παρανοϊκό, σκληρό, αισχρό, και κυρίως, παρα παρα πολύ διασκεδαστικο!!!!

Πραγματικά, οι Guns n Roses, ειδικά στο πρώτο αυτό άλμπου, δίνουν την αίσθηση ότι είναι το απόσταγμα όλου του μουσικού αναβρασμού που πέρασε ο κόσμος, σαν μια ανάμιξη Rolling Stones, ACDC, Led Zeppelin, Clash, Sex Pistols...
Αυτός ο δίσκος, είναι απλά ο ορισμός του τί σημαίνει Ροκιά. Από την αρχή μέχρι το τέλος, σε ξεσηκώνει  8)

Α, και last but not least. Οι Guns n Roses έδειξαν με το Appetite ένα πολύ πολύ σημαντικό πράγμα. Το να παίζεις ροκ, είναι πρώτα απόλα θέμα στυλ. Και έγιναν είδωλα, με το δικιο τους, γιατι στα μάτια όλου του κόσμου, κατάφεραν να είναι και ρεμάλια, και παλιοπαιδα, και αποβράσματα, και θεοι μαζί. Και διάλυσαν μια και καλά την καλογυαλισμένη εικόνα του Glam Metal της δεκαετίας του 80.  (:P ) . Γι αυτό και το Appetite, δεν είναι απλα ενας παρα πολυ καλός δίσκος. Είναι ένα σημείο καμπής για τη ροκ σκηνη.
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #17 στις: 26/09/06, 21:17 »
Πιστευω οτι τα Use Your Illusion Ι - ΙΙ ειναι μακραν τα καλυτερα.

ο καλύτερος τους δίσκος είναι το appetite for destruction και μέχρι και οι ίδιοι το θεωρούν το πιο πετυχημένο τους.

Ποιος το λέει αυτό.. Ρώτησες τον Axl?  ;D

Αποσυνδεδεμένος grhgorhs

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #18 στις: 27/09/06, 11:50 »
Βασικά, εγώ το Appetite το θεωρώ από τα καλύτερα άλμπουμ που έχουν παιχτεί, γιατι, εχτός από το πόσο απίστευτο είναι το όλο σετ των τραγουδιών, οι Guns σε αυτό το δίσκο παίζουν σαν να πήρε φωτιά ο κώλος τους ένα πράμα. Παρανοϊκό, σκληρό, αισχρό, και κυρίως, παρα παρα πολύ διασκεδαστικο!!!!

Πραγματικά, οι Guns n Roses, ειδικά στο πρώτο αυτό άλμπου, δίνουν την αίσθηση ότι είναι το απόσταγμα όλου του μουσικού αναβρασμού που πέρασε ο κόσμος, σαν μια ανάμιξη Rolling Stones, ACDC, Led Zeppelin, Clash, Sex Pistols...
Αυτός ο δίσκος, είναι απλά ο ορισμός του τί σημαίνει Ροκιά. Από την αρχή μέχρι το τέλος, σε ξεσηκώνει  8)

Α, και last but not least. Οι Guns n Roses έδειξαν με το Appetite ένα πολύ πολύ σημαντικό πράγμα. Το να παίζεις ροκ, είναι πρώτα απόλα θέμα στυλ. Και έγιναν είδωλα, με το δικιο τους, γιατι στα μάτια όλου του κόσμου, κατάφεραν να είναι και ρεμάλια, και παλιοπαιδα, και αποβράσματα, και θεοι μαζί. Και διάλυσαν μια και καλά την καλογυαλισμένη εικόνα του Glam Metal της δεκαετίας του 80.  (:P ) . Γι αυτό και το Appetite, δεν είναι απλα ενας παρα πολυ καλός δίσκος. Είναι ένα σημείο καμπής για τη ροκ σκηνη.
+100000000000000000000000000000000000000000000000000000
you now everything if you now nothing.................

Αποσυνδεδεμένος skipper37

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guns 'n roses-appetite for destruction
« Απάντηση #19 στις: 08/10/06, 18:49 »
παιδια τωρα χωρις πλακα πρεπει να παραδεχτουν(οσοι το αμφισβητουν) πως το appetite ειναι ουσιαστικα αυτο που δημιουργησε το ονομα Guns n Roses.

Θα συμφωνησω απολυτα με τον JESTER και επισης θα ελεγα πως λιγα συγκροτηματα εχουν κανει τετοια αρχη απο το τιποτα, με εναν ολοκληρωμενο πρωτο δισκο χωρις ομως να αμφισβητω και τη δουλεια των illusion με τα οποια εκαναν διπλη περιοδια τον πλανητη μας.

Απλα το appetite ειναι κυριολεκτικα το αλμπουμ που τους ανυψωσε ως συγκροτημα και με το οποιο με το που το ακους μενεις αναυδος.

Δεν ξερω για σας παιδια αλλα εγω προσωπικα σπανιως εως καθολου εχω δει τετοια εισβολη μεσα στην ιστορια της ροκ και της μεταλ μουσικης και θα ηθελα να διευκρινισω πως πρωτη φορα μεσα απο το appetite φαινεται η γλυκια μελωδια εκει που χρειαζεται και το ξεσπασμα πανω που ολα κυλανε ηρεμα, ενας δηλαδη απιστευτος συνδιασμος πολλων μουσικων κινησεων...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
152 Απαντήσεις
41727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/09, 23:18
από bluechild
3 Απαντήσεις
3491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 14:50
από mehiko
9 Απαντήσεις
3628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/10, 10:33
από Mike Moss
10 Απαντήσεις
4421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 23:34
από sporosvogas
2 Απαντήσεις
38834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/11, 20:10
από Johnpen.
8 Απαντήσεις
3245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/11, 15:40
από KorakidisN
6 Απαντήσεις
3073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/11, 03:07
από metalmike
7 Απαντήσεις
3107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 12:49
από panicX
4 Απαντήσεις
2872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/13, 18:56
από davemurrayaris
6 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/18, 16:42
από davemurrayaris