Αποστολέας Θέμα: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο  (Αναγνώστηκε 42296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #50 στις: 10/06/04, 10:45 »
αυτη τη βδομαδα ξανα- ματα- διαβάζω το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ... και παραλληλα εχω και ενα βιβλίο της DION FORTUNE που λεγεται ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΥΛΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ...

δυστυχως επειδη κραταω σημειωσεις και συμπληρωνω σε παλιοτερη αναλυση μου, διαβαζω καθιστη... στο τραπεζι...

καιρος να παρω κατι αλλο ε???

τα χρονικα ορια... καλα... παλιοτερα ειχα τελειωσει το βιβλιο της ΠΑΠΑΔΑΚΗ  (Στον ισκιο των πουλιων) σε δυο μερες (εργασιμες)

το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ ειναι η τεταρτη φορα που το ξεκιναω.... καπου δε τα "παιρνω" φαινεται!!!

 :P

Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #51 στις: 10/06/04, 10:51 »
τωρα διαβαζω το οταν εκλαψε ο νιτσε...πολυ καλο
΄μολισ πριν 2 μερες τελειωσα το εργοστασιο μολυβιων το οποιο το βρηκα εξειρετικο επισης
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #52 στις: 10/06/04, 10:55 »
Αυτόν τον καιρο διαβάζω 3 βιβλια. Βασικα το ενα τελειωσε χτες...Απο τη Σειρα Ελληνικη μυθολογια της εκδοτικης Αθηνων, ο 5ος τομος (Τρωικος Πολεμος) επιμελειας Ι.Θ. Κακριδη (μοναδικος!!!), για 6η φορα αισίως...Τα αλλα δυο ειναι
Α) Β. Σπανδαγου - Οι Φυσικοι Επιστημονες της Αρχαιας Ελλάδας...Βιογραφιες ολων σχεδον των ενασχολουμενων με τις θετικες επιστημες αρχαιων ημων προγονων... ;D Αυτο το διαβαζω πολυ χαλαρα, καναδυο ωρες τη βδομαδα...
Β) Λενα Παππά - Φαρμακι με Ζαχαρη (Ποιητικη Συλλογη)...Απ αυτο διαβαζω ενα ποιημα την ημερα. Τελειωνει σε καμμια 10αρια μερες....
« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/04, 10:58 από έρεβος »
Twitter @mcrosog

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #53 στις: 10/06/04, 11:01 »
τρία βιβλία έχω διαβάσω συνολικά από τότε που γεννήθηκα. Δεν τα μπορώ με τίποτα . Το θεωρω χάσιμο χρόνου!  ;)
Το μόνο που διαβάζω(περιοδικό,όχι βιβλίο) κάθε μήνα  είναι το metal hammer και πού και πού ρίζνω κανα βλέφαρο σε περιοδικά για υπολογιστές(ram,pc magazine...)

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #54 στις: 10/06/04, 11:06 »
γι¨αυτο εισαι αναλφαβητος  ;D

εδω και 1 χρονο διαβαζω τη συλλογη του καρυωτάκη Σνα Δεσμη απο Τριανταφυλλα..
απο βιβλια ξαναδιαβαζω τωρα τονΑρχοντα των δαχτυλιδιων.

το πρωτο μου πηρε 1.5 μερα
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #55 στις: 10/06/04, 11:13 »
Gabriel Garcia Marquez - Cronica de una muerte anunciada (Χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου)

Laura Esquivel - Como agua para chocolate

Aldous Huxley - "Brave New World" & "Brave New World Revisited"

Κωστής Παπαγιώργης - Τα γελαστά ζώα

Paulo Coelho - Maktub

Έχω πολύ ελεύθερο χρόνο δυστυχώς...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #56 στις: 10/06/04, 11:20 »
Κωστής Παπαγιώργης - Τα γελαστά ζώα


Aυτο ειναι το καινουριο του Παπαγιώργη;Προκειται για το βιβλιο που μιλα για το πως το γελιο χαρακτηριζει τον ανθρωπο;;Ειχα διαβάσει καποιες κριτικες για αυτο το βιβλιο και επειδη μου αρεσει γενικώς ο τροπος γραφής του Παπαγιώργη (ενα φεγγάρι ειχαμε γνωριστεί μεσω ενος κοινου γνωστού) θελω να μου πεις πως σου φαίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/06/04, 11:20 από CHCOME »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #57 στις: 10/06/04, 11:36 »
Aυτο ειναι το καινουριο του Παπαγιώργη;Προκειται για το βιβλιο που μιλα για το πως το γελιο χαρακτηριζει τον ανθρωπο;;Ειχα διαβάσει καποιες κριτικες για αυτο το βιβλιο και επειδη μου αρεσει γενικώς ο τροπος γραφής του Παπαγιώργη (ενα φεγγάρι ειχαμε γνωριστεί μεσω ενος κοινου γνωστού) θελω να μου πεις πως σου φαίνεται.

Ναι, είναι το τελευταίο βιβλίο του Παπαγιώργη, το οποιο φρόντισα να προμηθευτώ κατά το πρόσφατο ταξίδι μου στην Ελλάδα. Απ' όσο έχω διαπιστώσει μέχρι στιγμής δεν υπολείπεται σε τίποτα από παλαιότερα έργα του. Έχω διαβάσει κι αλλα βιβλία του Παπαγιώργη (Ίμερος και κλινοπάλη, Λάδια-ξίδια, Η Ομηρική μάχη, Σιαμαία και ετεροθαλή, Μυστικά της συμπάθειας) και παρά το ότι η γραφή του είναι δύσκολη και τα νοήματα του καθόλου εύκολα ή εύπεπτα, ποτε δεν παύει να με εκπλήσσει και να με γοητεύει ο τρόπος που χειρίζεται τη γλώσσα, ο πλούτος των ιδεών του και το βάθος του στοχασμού του. Πιστεύω ότι είναι ένας σύγχρονος φιλόσοφος και μάλλον σε αυτό, εκτος από το ιδιάζον ύφος του, οφείλεται και το ότι δεν έχει γίνει ευρύτερα γνωστός στο Ελληνικό κοινό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #58 στις: 10/06/04, 11:40 »
Εδω και πολλα χρονια εχω τσακωθει με την λογοτεχνια...δεν διαβαζω λογοτεχνικα βιβλια...φαινεται και στον γραπτο μου λογο...λεξιπενια και ξερω ψωμι... οσες προσπαθειες και αν εχω κανει δεν μου αρεσει...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #59 στις: 10/06/04, 12:04 »
Πιστεύω ότι είναι ένας σύγχρονος φιλόσοφος και μάλλον σε αυτό, εκτος από το ιδιάζον ύφος του, οφείλεται και το ότι δεν έχει γίνει ευρύτερα γνωστός στο Ελληνικό κοινό.
Δε νομίζω οτι δεν είναι γνωστος ο Παπαγιώργης,απεναντιας θεωρείται απο τα δυνατοτέρους στοχαστές της συγχρονης ελληνικης φιλοσοφιας.

Dave
Παράθεση
..δεν διαβαζω λογοτεχνικα βιβλια
E,δεν υπαρχουν μονο λογοτεχνικα βιβλία!Ολο και κατι άλλο θα διαβάζεις.

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #60 στις: 10/06/04, 12:13 »
¨Τωρα που ειπατε για φιλοσοφια, με ωθησατε να πιασω το "η ζωη σε αποσταση" του Τσατσου, το οποιο ειχα αφησει στη μεση... ;)
Twitter @mcrosog

psomas

  • Επισκέπτης
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #61 στις: 10/06/04, 12:21 »
Εδω και πολλα χρονια εχω τσακωθει με την λογοτεχνια...δεν διαβαζω λογοτεχνικα βιβλια...φαινεται και στον γραπτο μου λογο...λεξιπενια και ξερω ψωμι... οσες προσπαθειες και αν εχω κανει δεν μου αρεσει...

επιτέλους!! Κάποιος άνθρωπος που δεν του αρέσει η λογοτεχνία!!!!  :D :D :D  ;)

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #62 στις: 10/06/04, 15:16 »
Μετά από πολύ πολύ καιρό ξανά έπιασα λογοτεχνικό βιβλίο στα χέρια μου  :P ''Το θεώρημα του Παπαγάλου'' έχει σχέση με Μαθηματικά  :P όταν τελειώσω θα σας πω εντυπώσεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #63 στις: 11/06/04, 14:31 »
Δε νομίζω οτι δεν είναι γνωστος ο Παπαγιώργης,απεναντιας θεωρείται απο τα δυνατοτέρους στοχαστές της συγχρονης ελληνικης φιλοσοφιας.

Αν και συμφωνώ απόλυτα με τον παραπάνω χαρακτηρισμό, θα πρόσεξες ασφαλώς ότι αναφέρθηκα στο ευρύτερο αναγνωστικό κοινό. Και πιθανόν να έχω ελλειπή γνώση για τα εν Ελλάδι τεκταινόμενα, ως κάτοικος εξωτερικού, αλλα από όλους τους φίλους και γνωστούς μου βιβλιόφιλους στους οποίους έχω αναφέρει το όνομα του Παπαγιώργη, δεν βρέθηκε ούτε ένας που να τον γνώριζε.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #64 στις: 12/06/04, 03:32 »
ego diavazo ena tou Willson
"Contract of Carriage of Goods by Sea"

katapliktikos sygrafeas  ;D ;D ;D :P



Em ti na kano to amoiro,exetastikis paraptomata :-\
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #65 στις: 14/06/04, 08:58 »
Τελείωσα χθες το "Μπρούτζινος Καβαλάρης'' Πωλλίνα Σίμονς, αρκετά καλό.
Ταυτόχρονα διαβάζω το Άνθρωπος και Κοινωνία του Σοπενάουερ και το Τάδε Έφη Ζαρατούστρα του Νίτσε.

Μόνιμα υπάρχουν στο γραφείο επάνω ''Το Βιβλίο της Ανησυχίας'' του Πεσσόα και το ''Μικρό βιβλίο για μεγάλα όνειρα'' του Λειβαδίτη.....έτσι για συχνές αναδρομές στα καταπληκτικά αυτά βιβλία......

Διαβάζω τα λογοτεχνικά βιβλία ξαπλωμένη και χαλαρή. Τα υπόλοιπα, ποιήματα, δοκίμια και φιλοσοφικά πάντα καθιστή για να σημειώνω.....

Διαβάζω αρκετά γρήγορα, ειδικά αν ένα βιβλίο τραβήξει πολύ το ενδιαφέρον μου. Το τελευταίο βιβλίο 700 σελίδων κράτησε μόλις πέντε μέρες..... Οικονομική καταστροφή....άσε το πρόβλημα του χώρου... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 14/06/04, 09:03 από pinelopi »
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #66 στις: 15/06/04, 02:16 »
Με τα βιβλία έχω μια ερωτική σχέση.Είναι μια από τις εξόδους διαφυγής μου.
Διαβάζω πολύ ειδικά όταν έχω ελεύθερο χρόνο.Υπήρξε περίοδος που διάβασα 50 σε ένα μήνα.
Μόλις τελείωσα την "Παγίδα των αηδονιών" και ξεκινάω το "Ραμάνθις Έρεβους,ο θάνατος πια δε θα χει σημασία" (αν θυμάμαι καλά τον τίτλο)
Πως μπορείτε και διαβάζετε ταυτόχρονα πολλά βιβλία??
Μια φορά το δοκίμασα και δε λειτούργησε.Μπερδεύτηκα.....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #67 στις: 15/06/04, 21:29 »
FnSL, όταν είναι διαφορετικού στυλ τα βιβλία δεν μπερδεύομαι , δυο λογοτεχνικά όμως δεν μπορώ να τα διαβάζω ταυτόχρονα.

Αυτό το βιβλίο που ξεκινάς (κι εγώ δεν θυμάμαι καλά τον τίτλο τώρα) φαντάζομαι ότι μιλάμε για το ίδιο όμως, είναι της Ζυράνα Ζατέλη και παρ' όλο που το ύφος της είναι πολύ ιδιαίτερο (με αντικρουόμενες απόψεις) εμένα μου άρεσε πάρα πολύ!
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #68 στις: 21/06/04, 11:08 »
Αποφάσισα τελικά να ανοίξω αυτό το τεράστιο βιβλίο "ο κόσμος της Σοφίας". Καλό φαίνεται. Όποιος το έχει διαβάσει και έχει άποψη, ας μου πεί αν αξίζει, μην κ΄΄ανω τσάμπα τον κόπο...

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #69 στις: 21/06/04, 11:15 »
Να το διαβάσεις , και να το ξαναδιαβάσεις . Πέρα από το ότι είναι τόσο όμορφα γραμμένο , έχει αληθινή σοφία . Κι όχι δεν είναι <μόνο> για νέους . Για τον καθένα είναι .

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Re:Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #70 στις: 21/06/04, 11:52 »
Πως μπορείτε και διαβάζετε ταυτόχρονα πολλά βιβλία??
Μια φορά το δοκίμασα και δε λειτούργησε.Μπερδεύτηκα.....


ειναι ευκολο αρκει να συνδιαζεις δυο διαφορετικου περιεχομενου βιβλια.
πχ. οταν διαβαζα το ΠΕΡΙ ΨΥΧΗΣ του Αριστοτελη, ενδιαμεσα διαβαζα και ενα της ΠΑΠΑΔΑΚΗ, για να ξεκουραζομαι.

τωρα που διαβαζω (για πολλοστη φορα) το ΑΞΙΟΝ ΕΣΤΙ, πηρα και το "ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΝ ΟΙ ΜΟΝΟΚΕΡΟΙ" για να με βοηθησει να ξελαμπικαρω.

Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #71 στις: 02/03/07, 18:18 »
Αναζητω εδω και καιρο στο forum ενα θεμα σχετικο με προτασεις για βιβλια και παρουσιασεις τους. Με τη βοηθεια της fsl ανακαλυψα τελικα τουτο δω το ξεχασμενο που ξεκινησε πριν απο 4,5 χρονια απο την αναγκη του sourwtiri για λογοτεχνικη παρεα στις καλοκαιρινες του διακοπες. Θα το εκμεταλλευτω λοιπον κι ελπιζω να ακολουθησουν και αλλοι.
Διαβασα προσφατα και εντελως τυχαια ενα βιβλιο του Διον.Χαριτοπουλου τον οποιο ειχα "συναντησει" παλιοτερα παρεα με τον Αρη τον "αρχηγο των ατακτων". Προκειται για το "Ο Ανεμος Κουβαρι", ενα βιβλιο που χαρακτηριζεται "μυθιστορημα" αλλα που για μενα και για πολλους κρυβει αυτοβιογραφικους υπαινιγμους. Μεσα απο αυτο μοιαζει να ξεδιπλωνεται η σχεση του συγγραφεα με τη Μαλβινα Καραλη και μαλιστα να περιγραφεται γλαφυροτατα μεσα απο συνεχεις παραθεσεις επιστολων που ευκολα κανεις μπορει να υποθεσει ή και να συμπερανει πως ειναι πραγματικα δικα της γραμματα και σημειωματα. Και λεω "ευκολα" γιατι εκ των υστερων και ακολουθωντας το νημα, διαβαζοντας δλδ τη "Σαββατογεννημενη" απο την ιδια την Καραλη αυτη τη φορα, διαπιστωσα πως η ηρωιδα του "Ανεμου" και η συγγραφεας της αποκαλυπτικης και ψυχογραφου "Σαββατογεννημενης" εφαπτονται και ταιριαζουν απολυτα.
Τα διαβασα λοιπον και τα δυο -το του Χαριτοπουλου ειναι το πρωτο βιβλιο στη ζωη μου που μολις ολοκληρωσα το διαβασμα του το ξαναρχισα παλι απο την αρχη...- και ανακαλυψα μια αλλη Μαλβινα σχεδον 5 χρονια απο το θανατο της. Αλλη απο αυτη που ηξερα μεσα απο τις εκπομπες και τα αρθρα της στα διαφορα περιοδικα, τα οποια αμφοτερα δεν παρακολουθουσα ποτε φανατικα. Της αναγνωριζα παντα την οξυδερκεια της, το χιουμορ, την ευφραδεια λογου και, γιατι οχι, την αθυροστομια της. Ποτε ομως πισω απο ολα αυτα δεν διεκρινα αυτο που μου φανερωθηκε μεσα απο τα δυο αυτα βιβλια: την απολυτα θηλυκη της ψυχη και την απαραμιλλη ευκολια της να βλεπει με διαυγεια αξιοζηλευτη μεσα απο το πρισμα της δικης της ιδιαιτερης ισως καθημερινοτητας τον ερωτα, τη φιλια, τη ζωη την ιδια και το θανατο και να τους αποδιδει τις πραγματικες τους διαστασεις, να τους παραχωρει το μεγαλειο που τους αξιζει και να τα απαλασσει απο μικροτητες και υπεκφυγες "τυπου".
Ταυτιστηκα απλα. Για μενα τα γραπτα της ειναι πλεον υμνος στη γυναικεια ψυχοσυνθεση. Τα προτεινω και τα δυο σε ολους σας αλλα κυριως στα αρσενικα.
(Απο το "Ο Ανεμος Κουβαρι" Διον.Χαριτοπουλος, εκδ.Ελληνικα Γραμματα)
"Και λεω σ' ολους οχι - κι εσενα σου λεω ναι και το λεω απο Επιλογη και ειναι πολυ παιδεμενο αυτο το ναι και το εισπραττεις επειδη εισαι αυτος που νομιζω και σε διαλεξα και που δεν εχω κανενα κομπλεξ να σου παραστησω τη Μη ενδοτικη αφου για σενα και Ειμαι και το εχω Επιλεξει."
(Απο τη "Σαββατογεννημενη" Μαλβινα Καραλη, εκδ.Τσαγκαρουσιανος)
"Με κουρασε. Με τρελανε με την ασαφεια του. Οπως εκεινη τη μερα που τον παρακαλεσα. Μια ανασα, του ειπα. Ας παρουμε μια ανασα. Και εννοουσα: οπου θες κι αποψε εσυ, εναν αλλο αποψε εγω. Για να μη σου κρατησω θυμο. Ενας ισος μου αντρας - ο,τι σκατα και να μαι, ενας ισος. Ετσι τον υπολογιζα. Γι' αυτο το ειπα. Περιμενα απο τον ισο μου να καταλαβει. Δεν καταλαβε. Ποσο πνιγομουν εκεινο το βραδυ. Απο ασαφεια. Εγω θα κατσω ησυχος, ειπε. Δεν καταλαβε ποτε του τιποτα. Ετοιμος να τα χαψει ολα. Την ψυχραιμια μου ιδιως. Που ηταν η ξακουστη ευφυια του εκεινη τη νυχτα? Δεν καταλαβε. Πως αυτον εψαχνα. Να με ασφαλισει απο κεινο που οταν με πιανει με στελνει κατευθειαν στο δρομο. Δεν το καταλαβε. Αυτο εψαχνα και αυτος εψαχνε ελεφαντες στο Ιντερνετ και χωρις αυτον βαριομουν. Και χωρις αυτον εξω με περιμενε ο δρομος."
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/07, 01:53 από amfenster »
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #72 στις: 03/03/07, 14:50 »
Δυστυχώς εδώ και περίπου δέκα χρόνια δεν έχω πολλές επαφές με τις ελληνικές λογοτεχνικές πέννες, πλην των απόλυτα κλασσικών (Καζαντζάκης, Καββαδίας, Σεφέρης, Καβάφης, Καρυωτάκης και λίγοι ακόμα).
 Ως εκ τούτου θα προτείνω τίτλους που οι γνώστες της ιταλικής-ισπανικής-αγγλικής θα βρουν ιδιαίτερα απολαυστικούς:

 Κατά πρώτον, ο κατ'απόλυτη έννοια αγαπημένος μου συγγραφέας τα τελευταία 3-4 χρόνια: Tiziano Terzani

 Γεννημένος στη Φλωρεντία, ανταποκριτής για τον Corriere della Sera και το Der Spiegel έζησε σε πρώτο πρόσωπο όλους σχεδόν τους πολέμους και τις επαναστάσεις από το 1965 και μετά και αυτή η εμπειρία του χάρισε τη δύναμη να στρέψει το λόγο του ενεντίον του κάθε πολέμου! Υπέροχη γραφή και anteprima νοσταλγίας για ένα κόσμο ο οποίος όχι μόνο μπορεί, αλλά τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο να είναι λίγο καλύτερος.

 Ο μεγαλύτερος χιλιανός συγγραφέας του εικοστού αιώνα, ο μύθος της χιλιανής νεολαίας (σαν το δικό μας Καββαδία), ο άνθρωπος που έστειλε σπίτι τους τους "βαθυστόχαστους ακαδημαϊκούς" : Francisco Coloane!
 Ένας γίγαντας της λογοτεχνίας: οι ήρωές του παγωμένοι και γκρίζοι σαν τη γη της Παταγωνίας, φαλαινοθηρικά και gauchos ριγμένοι στις μυλόπετρες της ζωής! Έτσι απλά. Κι όμως εκεί που έχεις πλέον πιστέψει ότι όλα αυτά αντιμετωπίζονται με χειρουργική ψυχρότητα σαν απλά χρονογραφήματα, νιώθεις τη θέρμη μιας σπίθας που ολοένα μεγαλώνει και τελικά ανακαλύπτεις την ανθρώπινη φλόγα που καίει μέσα στο έργο του Coloane και το ασύλληπτο μεγαλείο του μικρού...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #73 στις: 07/03/07, 14:00 »
ΗΤΤΑ (Απο τη συλλογη ποιηματων και πεζων του Χαλιλ Γκιμπραν, «Ο Τρελλος». Κυκλοφορει απο διαφορες εκδοσεις. Ενδεικτικα αναφερω τις: Ιαμβλιχος, Πυρινος Κοσμος, Μπουκουμανης. Η τιμη ειναι τοσο εξευτελιστικη που δεν αξιζει να αναφερθει)

Ηττα, ηττα μου, μοναξια μου κι ερημια μου.
Για μενα αξιζεις πιοτερο απο χιλιους θριαμβους.
Κι εισαι μες στην καρδια μου πιο γλυκια απ΄ολη τη δοξα του κοσμου.
Ηττα, ηττα μου, αυτογνωσια μου κι αψηφισια μου.
Χαρη σε σενα, ξερω πως ακομα ειμαι νεος και γοργοποδαρος.
Και δεν μπορουν οι μαραμενες δαφνες να με παγιδεψουν.
Μεσα σε σενα βρηκα απαγγειο στη μοναξια μου.
Και τη χαρα να με ντρεπονται και να με καταφρονουν.
(……………………………………………………………)
Ηττα, ηττα μου, αθανατο θαρρος μου. Μαζι εσυ κι εγω γελαμε με την καταιγιδα.
Μαζι θα σκαβουμε ταφους για ολα κεινα που πεθαινουν μεσα μας.
Και θα στεκομαστε αποφασιστικα στον ηλιο
Και θα μαστε επικινδυνοι.

Ο Χαλιλ Γκιμπραν γεννηθηκε στο Λιβανο το 1883 και πεθανε στη Νεα Υορκη το 1931. Αρχικα ασχοληθηκε με τη ζωγραφικη και κατοπιν με τη συγγραφη. Τα εργα του, γραμμενα στην αραβικη και την αγγλικη γλωσσα, ειναι επηρρεασμενα απο τη Βιβλο,τον Νιτσε και τον Γουιλιαμ Μπλεικ. Τα θεματα του αφορουν την αγαπη, το θανατο, τον κοσμο και εκφραζουν τις μεταφυσικες αναζητησεις του συγγραφεα. Τα εργα του μεταφραστηκαν σ' ολο σχεδον τον κοσμο και ασκησαν μεγαλη επιρροη. Ο Χαλιλ Γκιμπραν, αναμεσα στ' αλλα, εχει γραψει τα εξης: Ο Τρελλος, Νυμφες της Κοιλαδας, Θυελλες, Λιτανειες, Ο Προφητης, Αμμος και Αφρος, Ιησους, ο Υιος του Ανθρωπου, Οι Ερωτικες Επιστολες του Προφητη, Ο Προφητης & ο Κηπος του Προφητη.




...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Βιβλίο:Tι,που,πότε,πόσο
« Απάντηση #74 στις: 07/03/07, 19:30 »
αυτο διαβαζω τωρα...δωρο απο μια  πολύ καλη φιλη....;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/03, 15:20
από ectoraskriti
19 Απαντήσεις
8625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 21:08
από chorrer
0 Απαντήσεις
2123 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 09:18
από zappas
6 Απαντήσεις
4486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 08:31
από FSL
1 Απαντήσεις
3027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 04:58
από ARGIRIS25
15 Απαντήσεις
22231 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 17:26
από alex98
1 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 22:02
από Alex_LesPaul
5 Απαντήσεις
17521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:12
από Τσάκι
5 Απαντήσεις
5221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 08:43
από Wise_One
7 Απαντήσεις
10041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 22:00
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood