Αποστολέας Θέμα: λίγα watt-tube  (Αναγνώστηκε 17437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #25 στις: 06/02/10, 02:50 »
Αν με τον ορο καθαρα βρωμικα εννοουσες ποιοτικο gain τοτε με βαση την εμπειρια μου δυο ειναι οι λυσεις.
Η πρωτη (και πιο οικονομικη) να παρεις ενα λαμπατο με 12αρι μεγαφωνο σιγουρα και με καλο καθαρο καναλι (πχ Blackheart Handsome Devil) και τα βρωμικα να τα παρεις απο πεταλι distortion.

Η δευτερη (και πιο πολυεξοδη) εινια να πας σε ενα καλο high gain λαμπατο ενισχυτη.
Οπου εκει ισως αντιμετωπισεις προβληματα με ενταση κτλ. Γιατι κακα τα ψεμματα θα πρεπει να τον ανοιξεις λιγο για να ακουσεις αυτον τον ''καθαρα'' βρωμικο ηχο σε ολο του το μεγαλειο...

Προσωπικη μου προτιμηση ειναι η πρωτη λυση.
Αφενος μεν διοτι δεν ειμαι πολυ του high gain, και παιζω πιο πολυ με overdrive πεταλακια...
Αφετερου διοτι μπορω να εχω ωραιο υπεροδηγημενο ηχο οταν το θελω και χωρις να χρειαζεται να μαθουν ολοι οι γειτονες οτι παιζω κιθαρα. Αυτα τα παραπανω μαλλον δε σε αφορουν τοσο πολυ αφου εισαι πιο πολυ του high gain.
Δε θα σου κανει ομως κακο να δοκιμασεις εναν ενισχυτη με ενα ποιοτικο distortion πεταλι στο καθαρο του καναλι.

Βεβαια κανενας λαμπατος, ειτε στο καθαρο, ειτε στο βρωμικο καναλι δεν προκειται να αποδωσει στο 100% αν τον εχεις στο 1/12... Η εγω δεν εχω παιξει ακομα σε ενα τετοιον.

Διαλεγεις και παιρνεις. ;)


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #26 στις: 06/02/10, 05:18 »
Είμαι στο ίδιο δίλημμα εδώ και κάποιο διάστημα και ακόμη δεν έχω κατασταλλάξει στην αγορά μου. Αποφάσισα να την παρατείνω μερικούς μήνες, ώστε να καταλήξω κάπου συγκεκριμένα. Κι εγώ είμαι του high gain ήχου, καθώς παίζω σχεδόν 95% metal και το καθαρό κανάλι ούτε που θυμάμαι πότε το χρησιμοποίησα τελευταία φορά. Είχα καταλήξει στο πακέτο Little Giant + Metal Muff, ωστόσο τον τελευταίο καιρό άρχισα να σκέφτομαι και τον Valve King 112, ο οποίος μάλλον θα απορριφθεί ως υπερβολικά δυνατός. Τείνω πλέον, και μετά από υπόδειξη συμφορουμίτη, περισσότερο προς τον τρανζίστορ Peavey Bandit 112. Ο λόγος είναι αφενός ο πάααααρα πολύ καλός metal ήχος που δίνει, αφετέρου η απίστευτη τιμή του και πάρα πολύ σημαντικό είναι το γεγονός πως, σαν τρανζίστορ, δε χρειάζεται να έχω τρελές εντάσεις για να βγάλω καλό gain. Στα θετικά του προσμετράω και το ότι δε θα χρειαστώ επιπλέον έξοδα για λάμπες σε βάθος χρόνου. Μειονέκτημα, το πώς μπορεί να συνεργάζεται με πετάλια (ως τρανζίστορ). Σκεφτόμουν, σε περίπτωση που το gain του τελικά δε μου έφτανε, να χρησιμοποιήσω ένα Tubescreamer ή ένα Zakk Wylde Overdrive πάνω στο Lead κανάλι, από τα μέχρι τώρα δείγματά πάντως, φαίνεται περιττή μια τέτοια κίνηση.

Τσέκαρέ τον, μάλλον θα σε καλύψει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #27 στις: 06/02/10, 08:18 »
πολυ καλες ολες οι λυσεις.
εγω βασικα εχω ενα metal Muff. αλλα αν παρω καποιον ενισχυτη "σχετικα" οικονομικο θα μπορουσα να αγορασω κ καποιο επιπλεον πεταλι overdrive αν χρειαστει.


οποτε θα μπορουσα να βαλω στη λιστα

τον blackheart handsome devil
ή peavey bandit χμμμ.
θελει ψαξιμο



παντως...απ`οσο βλεπω πολλοι χρησιμποιουν MXR(eq πεταλι) ή καποιο bad monkey(δεν τα εχω ακουστα) σε blackstar ht-5 και βγαζουν..ποιοτικο gain οπως ειπε κ ο g.k. σωστα.
ειδα καποιον που χρησιμοποιουσε metalzone και το ηχος που εβγαινε ηταν επισης καλος...
αλλα βιντεο ειναι αυτα θα το ψαξω περισσοτερο
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 08:37 από PossessedB.E. »

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #28 στις: 06/02/10, 09:16 »
Στις περισσοτερες των περιπτωσεων ενας λαμπατος εvισχ με 3 προενισχυτριες + ενα OD + 1 τουλαχιστον καλο 12αρι μεγαφωνο(δωσε σημασια σε αυτο) + ενας Hi Output μαγνητης(Tonezone,JB κτλ κτλ) μπορει να σου δωσει 80's Thrash feel,αρκει να βοηθουν κ τα χερια βεβαια.

Μην το ψαχνεις αλλο,δεν εχει νοημα,εχεις λαβει πολυ σοβαρες πολυ πολυ διαφωτιστικες απαντησεις.

Παρε οποιον μικρο λαμπατο θελεις(καλο ειναι να εχει effects loop κ ενα καλο μεγαφωνο) παρε οποιο OD θελεις,ολα καλα ειναι(οτι πληρωνεις παιρνεις) κ μετα απλα παιξε με τα EQ   :up

Νομιζεις οτι ο Mustaine η ο Hetfield επαιζαν με τπτ θερια?
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 09:18 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #29 στις: 06/02/10, 09:52 »
EMG μαγνητες εχω.
εχεις δικιο με αυτο που ειπες για Mustaine & hetfield.

μαλλον παω για τον blackstar.98%
το θεμα ειναι να βρω τωρα ενα καλο μεγαφωνο...υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω σε αυτο?
καποια στοιχεια συγκεκριμενα?

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #30 στις: 06/02/10, 10:20 »
Ο Βlackstar εχει 1 μονο λαμπα στην προενισχυση..Δεν ξερω.. Θα πρεπει να τον ανοιγεις τουλαχιστον στο 7-8..:-\
Εγω δεν θα τον αγοραζα. :down

Η επιλογες μου εαν ημουν στην θεση σου -

Laney VC 15W combo.Tον ειχα 1.5 χρονο κ ηταν τουλαχιστον ανω του μετριου,φτιαγμενος στην Αγγλια ετσι..

3 12AX7s,σαν τους παλιους JCM δηλαδη(Hetfield κτλ κτλ)
Επισης εχει αρκετα απ'αυτο το χαρακτηριστικο Upper Midrange δαγκωμα των παλιων Αγγλικων Marshall αν κ θα τον χαρακτηριζα περισσοτερο VOX AC30 clone.
Εffects Loop,bright switch,reverb(πολυ μετριο) 264 euros.
http://www.dv247.com/b-stock/laney-vc15-110-b-stock--71565

212 extension cab αξιοπρεπεστατη,ανετα ανοιγεις τον μικρο Laney μεσα απο αυτην στο 3,4(Αυτο ειναι απαραιτητο) 166 ευρω.
http://www.thomann.de/gr/laney_gs112ve_new.htm

ΜΧR Distortion III - Το καλυτερο OD/Dist pedal στα λεφτα του κατ'εμε,πολυ ζεστο,πολυ ζωντανο πεταλι 85 ευρω
Το βαζεις στο βρωμικο καναλι με το gain του ενισχ στο 7 περιπου(οχι παραπανω να μην fuzzaρει) κ το volume στο 4(Οσο περισσοτερο τοσο το καλυτερο εδω  :)).
Ρυθμισε το πεταλι αναλογα με τα γουστα σου υστερα.
http://www.thomann.de/gr/mxr_distortion_iii.htm

Με αυτα τα 3 φτιαχνεις ηχο αξιοπρεπεστατο κ σε τιμη πολυ λογικη.
Η καμπινα θα σου μεινει μια ζωη,ισως κ το πεταλι.Αργοτερα παιρνεις κ ενα καλο κεφαλι κ εισαι σουπερ.

Eλπιζω να βοηθησα  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 10:40 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #31 στις: 06/02/10, 10:50 »
Πο χιλια ευχαριστω.

θα πουλησω το metal muff και θα αγορασω μαλλον αυτα που ειπες!
πολυ καλος ο laney.


Οποτε..στα σιγουρα εχω

το πεταλι το MXR...

k σε ατα που δν εχω αποφασισει ->

1)http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_head.htm + το laney ηχειο που ειπες

2)http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_combo.htm

3)http://www.thomann.de/gr/laney_vc15_110n.htm


χμ...:O


« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 11:03 από PossessedB.E. »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #32 στις: 06/02/10, 11:03 »
Ο Βlackstar εχει 1 μονο λαμπα στην προενισχυση..Δεν ξερω.. Θα πρεπει να τον ανοιγεις τουλαχιστον στο 7-8
Εκτος αυτου, οπως εχει ξανασυζητηθει, ο Blackstar εχει προενισχυτρια στο τελικο σταδιο δεν ειναι δλδ αμιγως λαμπατος, ειναι μια πατεντα...
Δεν βρισκω τωρα το θεμα, παντως ο Jezus το ειχε εξηγησει τοτε... :-\

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #33 στις: 06/02/10, 11:04 »
ναι καπου το χει παρει το ματι μου προσφατα οταν εψαχνα στην αναζητηση για blackstar κριτικες...παντως τροποποιησα κ το προηγουμενο μου μηνυμα μηπως καταλληξω καπου χεχ

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #34 στις: 06/02/10, 11:06 »
Ο Βlackstar εχει 1 μονο λαμπα στην προενισχυση..Δεν ξερω.. Θα πρεπει να τον ανοιγεις τουλαχιστον στο 7-8
Εκτος αυτου, οπως εχει ξανασυζητηθει, ο Blackstar εχει προενισχυτρια στο τελικο σταδιο δεν ειναι δλδ αμιγως λαμπατος, ειναι μια πατεντα...
Δεν βρισκω τωρα το θεμα, παντως ο Jezus το ειχε εξηγησει τοτε... :-\
Ε θα εχει solid state boost,κατι σαν onboard πεταλακι δηλαδη.

Δεν ξερω ο νεαρος θα μας πει. :)
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #35 στις: 06/02/10, 11:11 »
Blackstar HT-5 Guitar Head – 5W, 12BH7 dual-triode valve, 2 switchable channels (clean/overdrive), controls for master volume, treble, middle, bass, clean volume and gain. Speaker emulation (1 x 12” or 4 x 12"), headphone output, FX loop, speaker out (8/16ohm).


τα χαρακτηριστικα του


Laney VC15-110N Valve Guitar Combo - 15W, 2 channels, 1x 10" custom Jensen speaker, 2x EL84 & 3x 12AX7 valves, class A/B, 2 inputs (bright & normal), bright switch, reverb, FX loop, external speaker output, optional FS-2 footswitch available. Dimensions: 447 x 348 x 200mm. Weight: 14kg.

Κ του laney

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #36 στις: 06/02/10, 11:22 »
Ο mustaine και ο hetfield επαιζαν οντως με θερια...Αλλα δεν ειχαν ποτε προβλημα να τα ανοιξουν. Διαβασα σε ξενο forum προσφατα poll μεταξυ peavey bandit και marshall DSL 401, τελικα μετατραπηκε σε ποιος απο τις τρεις εκδοσεις bandit ειναι ο καλυτερος. Για το marshall ουτε λογος για βαρυ distortion.

Προσωπικα τον bandit ασυζητητι. Ισως φταιει οτι κατα βαση ειμαι πολυ του high gain και ποτε δε χωνεψα την εννοια μικρος λαμπατος "για το σπιτι". Οπως καταλαβα οτι για μενα, πεταλισιο high gain χωρις να ειναι κακο, δεν κανει. Οπως και το οτι κατα αναγκη λαμπατος ενισχυτης για να βαζεις πεταλια δεν ειναι η σιγουρη λυση. Ιδιαιτερα για metal. Ετυχε να βρω αρκετους τρανζιστορατους που παιρναν τα πεταλια καλυτερα...οπως και αρκετους λαμπατους που κανανε το ιδιο βεβαια.

Οσο για τον μικρο laney VC15, οπως και ο lc15 παλιοτερα ειναι απο τους λογους που απεφευγα να αγορασω λαμπατο ενισχυτη γενικως...Βλεπετε καποτε, δεν ηταν τα πραγματα και τοσο φτηνα, οποτε για λογικο κοστος υπηρχε σε λαμπα μονο ο Lc15R επι πολυ καιρο. Οταν τον πρωτο ακουσα ειπα, καλυτερα τρανζιστορ και παλι τρανζιστορ. Μετα απο καιρο δοκιμασα και τον VC15. Ψευτικη καμπινα, ηχος που με εκανε να το κλεισω απευθειας, ακομη και στα καθαρα. Σε καποιον μπορει να αρεσει και οντως μοιαζει με VOX κλωνο. Ποιος ομως θα αγοραζε VOX για να βαλει πεταλακι και να παιξει μεταλ?

Ο blackstar HT-5 κυκλοφορησε ενα σχηματικο του κυκλωματος του, εχει απιστευτο τρανζιστορ μεσα για να παρει και να διαμορφωσει την παραμορφωση εχει και κανονικα λαμπατα σταδια. Παντως ακουγεται ωραια και νομιζω οτι απο ολες τις λυσεις κανει καλυτερα για αυτα που ζητησες. Metallica megadeth κτλ. Παντως οπως ειπε και ο K Dee πρεπει να βοηθησουν και τα χερια...

Ειδα προσφατα ενα χερα με ενα απλο zoom g2 και επαθα πλακα...

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #37 στις: 06/02/10, 11:30 »
αχα!ενδιαφερον!

βασικα να ρωτησω κατι που δν καταλαβα κ πολυ καλα

αν εχουμε εναν ενισχυτη ιδιο μοντελο π.χ. laney vc-15 watt & laney vc-30watt..οσο πιο πολλα watt..εκτος απο το οτι μπορω να παιξω σε μεγαλυτερες εντασεις..εχω καποιο αλλο πλεονεκτημα στον ηχο ας πουμε?καλυτερο gain>?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #38 στις: 06/02/10, 12:51 »
Διαλεξες τη δυσκολοτερη σειρα ενισχυτων για παραδειγμα! Ο VC15 που δε μου αρεσε, δεν εχει καμια σχεση με τον VC30 που θεωρειται πολυ καλος...
Παλιοτερα, ακουγοντας τη σειρα lc της laney μονο ο lc30 μου εκανε κλικ. Ουτε ο 50ρης, ουτε ο 15ρης μου αρεσαν.
Ακομη και σε τρανζιστορ σειρες, π.χ. marshall valvestate εχω παρατηρησει τετοια πραγματα, π.χ. ενω μου αρεσει πολυ ο μικρουλης 20ρης και παρα πολυ ο 50ρης τα μεγαλυτερα μοντελα μου φανηκαν μετρια προς αστο καλυτερα.

Οποτε μαλλον πρεπει να παρεις την κιθαρα σου και να δοκιμασεις ακριβως τους ενισχυτες που θελεις, γενικοι κανονες δεν υπαρχουν ειναι και θεμα προσωπικης προτιμησης. Παντως, οταν ημουν πορωμενος με τον ρυθμικο ηχο των metallica π.χ. και εψαχνα ενισχυτη (χωρις να με ενδιαφερουν τα watt δεν επαιζα σε μπαντα...με ενδιεφερε ομως να μην παιζει καλα μονο δυνατα) τελικα αγορασα τον tech21 trademark10. Και οταν λεμε τον χρυσοπληρωσα, δεν μπορεις να φανταστεις. 420 ευρω πολυ παλια...Ας οψεται ο κλεφτης εισαγωγεας που τα φερνει στο διαμερισμα του και τα κατεστρεψε τοτε ελλαδα...Παντως ηταν κονσερβα, δηλαδη πηρα τον ηχο που ηθελα στην ενταση που ηθελα, και ειχα ακουσει ενα σκασμο ενισχυτες εκεινες τις μερες. Στην πορεια επαθα πλακα με αυτο το μηχανακι και μπορει να μην μπορει να νικησει ενα ντραμερ, αλλα ειναι απιστευτο το τι κανει για το σπιτι...Ποσους καλους ηχους βγαζει.

Παντως τοτε δεν υπηρχαν μοντελλινγκ οπως το peavey vypyr π.χ. το οποιο θα επαιρνα για "metal" στο σπιτι. Στα 178 ευρω το 30ρι με 12ιντσο μεγαφωνο ειναι κλεψια και δε χρειαζεται να βαλεις τιποτα επανω. Εχει ακομη και ενσωματωμενα πεταλακια!!! (εφε, distortion)


Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #39 στις: 06/02/10, 12:58 »
χμ θα τα λαβω υποψη μου αυτα...αν κ δυσκολο γτ μενω κερκυρα να δοκιμαζω οργανα.λογικα θα παω αθηνα να δοκιμασω κατι..

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #40 στις: 06/02/10, 14:19 »
Οπως καταλαβα οτι για μενα, πεταλισιο high gain χωρις να ειναι κακο, δεν κανει. Οπως και το οτι κατα αναγκη λαμπατος ενισχυτης για να βαζεις πεταλια δεν ειναι η σιγουρη λυση. Ιδιαιτερα για metal.

Εδω θα συμφωνησω με τα χιλια.
Ειπαμε για μενα, που στηριζομαι στις δυναμικες και στη χροια του ενισχυτη μαζι με ενα καλο light overdrive πεταλι μια τετοια λυση ειναι ιδανικη...
Για καποιον που θελει ενα σφιχτο high gain metal ηχο ΔΕΝ ειναι σιγουρη λυση ενας λαμπατος με πεταλι.

Βεβαια ημουν κατοχος του Blackheart και πιστευω πως ο ενισχυτης αυτος ειναι τεραστια πεταλομηχανη, πολυ δεκτικος σε distortion πεταλια.
Αλλα μην παραλειψεις να κοιταξεις και προς κατι μη λαμπατο...

Tech 21 man δε θα του προτεινεις κανενα trademark??  ;)


Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #41 στις: 06/02/10, 15:28 »
Eγω με τα τρανζιστορακια εχω ενα θεμα.. :down

Anyway,o καθεις την γνωμη του κ εγω την δικη μου. :beer

« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 15:30 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #42 στις: 06/02/10, 18:24 »
Οπως καταλαβα οτι για μενα, πεταλισιο high gain χωρις να ειναι κακο, δεν κανει. Οπως και το οτι κατα αναγκη λαμπατος ενισχυτης για να βαζεις πεταλια δεν ειναι η σιγουρη λυση. Ιδιαιτερα για metal.


Εδω θα συμφωνησω με τα χιλια.
Ειπαμε για μενα, που στηριζομαι στις δυναμικες και στη χροια του ενισχυτη μαζι με ενα καλο light overdrive πεταλι μια τετοια λυση ειναι ιδανικη...
Για καποιον που θελει ενα σφιχτο high gain metal ηχο ΔΕΝ ειναι σιγουρη λυση ενας λαμπατος με πεταλι.

Βεβαια ημουν κατοχος του Blackheart και πιστευω πως ο ενισχυτης αυτος ειναι τεραστια πεταλομηχανη, πολυ δεκτικος σε distortion πεταλια.
Αλλα μην παραλειψεις να κοιταξεις και προς κατι μη λαμπατο...

Tech 21 man δε θα του προτεινεις κανενα trademark??  ;)


 Ειπα παραπανω για το πως επελεξα τοτε τον trademark10 εναντι ολων των ενισχυτων που ηταν τοτε διαθεσιμοι μεχρι 600-700 ευρω...Οχι και πολλοι ειναι η αληθεια!!! Αυτο περιελαμβανε και τον μεγαλυτερο αδελφο trademark60...Γενικα το πιτσιρικι κανει απιστευτη δουλεια και η ενταση ρυθμιζεται μικρομετρικα. Δεν ειναι λιγο πραγμα να παιζεις το battery με ωραιο ηχο και να κοιμουνται ολοι στο διαμερισμα. Παρεμπιπτοντως ο ηχος του trademark σαν "εξομοιωση" δεν ειναι το τυπικο, 1 μικροφωνο μπροστα απο τον ενισχυτη σε καποια θεση...Δημιουργηθηκε με βαση την ηχογραφηση ενισχυτων απο 9 θεσεις στο χωρο, οποτε ειναι πολυ πιο πυκνος και λεπτομερης απο ενα single track modeller σα το Pod π.χ. το οποιο επισης ειχα. Μου το ειπε ο ιδρυτης της εταιρειας απιστευτος ανθρωπος, μαζι με το οτι του αρεσει το ουζο!!!

 Επιπροσθετα εχει μεσα του εκεινο το "νιωθω το ηχειο να ζοριζεται και να κουναει αερα" σαν ηχοχρωμα ακομη και απο πολυ χαμηλή ενταση. Δεν ειναι πραγματικο αλλα καλυτερευει τον ηχο σε χαμηλη ενταση. Δεν προκειται ποτε, να παρει κανεις κατι αντιστοιχο απο πεταλακι σε καθαρο η απο μεγαλο high gain ενισχυτη σε ενα δωματιο. Πολυ απλα γιατι θελει χωρο και ενταση για να γινει αυτο.

Αν πραγματικα ειχε περισσοτερα watt και καναλια θα το εβγαζα live εστω και απο κιθαριστικη καμπινα...

Εδω ειναι ενα metallica κλιπακι με τον trademark10 μεσα απο mesa boogie 4x12.



Δειτε τα σχολια. Ακουγεται πολυ καλυτερα απο κοντα παρεμπιπτοντως, με το μεγαφωνακι του που ειναι υπερκαθαρο και ουδετερο καταλαβαινεις ακομη περισσοτερα, σε αρμονικες και στον χαρακτηρα των μεγαφωνων απο το τελευταιο switchaki.

Γενικα νομιζω οτι εκανα καλη δουλεια στη σειρα trademark. Τα πεταλια (?) character ειναι επισης πολυ ενδιαφεροντα αν και ακριβα, και πλεον εχουν διακοπτη που βγαζει την εξομειωση καμπινας...

 Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του ειναι η αδρανης καμπινα, και ο τροπος που εξαφανιζεται στο χωρο. Ειχα ενα φιλο που δεν ξερει απο κιθαρα που με ακουγε να παιζω στο σπιτι, διπλα ο mesa boogie μου, εγω απο το trademark. Μου ειπε αν δεν μου το λεγες δε θα πιστευα οτι ο ηχος ερχεται απο το μικρο!!! Ειναι παντου!

K. Dee ωραιες οι kramer. Εσυ εστειλες μια στο kramer forum?

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #43 στις: 06/02/10, 18:31 »
Nαι αδερφε  :up

Αυτη ηταν

ProAxe '89

« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/10, 18:33 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #44 στις: 07/02/10, 12:09 »
μ`αυτα και μ`αυτα μπερδευτηκα

αυτο που καταλαβα ειναι πως δν αξιζει αν παρω ενισχυτη να του βαζω πεταλακια για να εχει distortion>.αλλα αντιθετως να βρω καποιον που θα εχει καλη παραμορφωση χωρις να χρειαστει να του βαζω πεταλια...

τελικα ξεχναω τα 5 watt και ξεκιναω απο 15 καπου κει γτ απ`οσο ακουσα οσο λιγοτερα βαττ τοσο χειροτερο distortion.
θα παω σε ενα μαγαζι NAKA να δω μηπως εχεις καποιον laney απ`αυτους και αν οχι βλεπω μετα




« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/10, 12:53 από PossessedB.E. »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #45 στις: 07/02/10, 15:12 »
αυτο που καταλαβα ειναι πως δν αξιζει αν παρω ενισχυτη να του βαζω πεταλακια για να εχει distortion>.αλλα αντιθετως να βρω καποιον που θα εχει καλη παραμορφωση χωρις να χρειαστει να του βαζω πεταλια...

Δηλαδη δεν αξιζει να κανεις αυτο που κανουν εκατομμυρια κιθαριστες σε ολο τον κοσμο (επαγγελματιες και μη)?

Σιγουρα στα πιο heavy παιξιματα για να εισαι κατα 1000% πιστος, θα χρειαστεις κανενα Marshall JCM 800 ή κανενα Mesa Dual Rectifier.
Αλλα επειδη ακομα δεν εχει βγει κανενα τερας παραμορφωσης σε μικρα watt και στην τιμη που ΕΣΥ θες κοιτα ΚΑΙ τη λυση ενος ποιοτικου distortion pedal.
Αλλωστε στο budget σου (το οποιο ειναι ενα λογικο budget για την ωρα) πρεπει να κανεις καποιους συμβιβασμους.

Οι οποιοι για σενα μπορει να ΜΗ φανουν ως τετοιοι απο τη στιγμη που τα γουστα και τα αυτια του καθενος ποικιλουν.

Εξετασε λοιπον τις τρεις περιπτωσεις για τις οποιες εχει γινει λογος εδω περα.
Καλος τρανζιστορατος - Μονοκαναλος λαμπατος με πεταλι - High gain λαμπατος (η τουλαχιστον με δυο καναλια)

Και οτι κι αν κανεις μη βιαστεις, πολλοι (μεταξυ των οποιων κι εγω) την εχουμε πατησει απο βιαστικες επιλογες στο παρελθον...Δεν αγοραζεις με βαση τι ειναι κοινως αποδεκτο. Αγοραζεις με βαση τι αρεσει σε ΣΕΝΑ. ;)


Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #46 στις: 07/02/10, 17:31 »
εγω να πω την αληθεια πιο πολυ εντυπωσιαστηκα με τον ηχο του blackheart ht-5...οσοι τον εχουν σε συνδιασμο με χμ..το bad monkey οπως εγραψα πιο πανω βγαζουν πολυ καλο ηχο.πανω κατω αυτο που θελω.

επισης ο laney vc μου εκανε εντυπωση και θα παω να τον κοιταξω αυριο!

και εξεταζω και για παν ενδεχομενο τους ενισχυτες με τρανζιστορ

Αποσυνδεδεμένος norway

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • 0001 0011 0100 1001
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #47 στις: 07/02/10, 18:45 »
μπορεις να ακουσεις και εδω καποια samples http://www.netmusicians.org/?search=Blackstar+HT-5
"Without evil there could be no good so it must be good to be evil sometimes" Satan

Αποσυνδεδεμένος PossessedB.E.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #48 στις: 08/02/10, 20:42 »
αχα πολυ καλος ηχος απ`οτι ακουσα...αν το χρησιμποιω κ με πεταλι ακομα καλυτερα.ειδα κ τα βιντεο μια χαρα.
θα δωω στο κοντινο μελλον

τελικα μαλλον κατελληξα στον blackstar ht-5 αλλα θα παω να δω κ τον Laney αυριο.

βασικα ...εχω μια απορια..τα 5 watt...για σπιτι...παιζοντας με το cd-player ειναι καλα?δν θελω για συναυλιες κτλ..για σπιτι μονο.με το Laney Ηχειο που προτεινε ο kdee

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: λίγα watt-tube
« Απάντηση #49 στις: 08/02/10, 22:12 »

δες και αυτα (που ειναι στα ορια που αναφερεις)
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm
http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_studio_20_combo.htm


Αυτος ειναι ο μονος που ειναι ταυτοχρονα και λιγα βατ, και μικρος, και λαμπατος, και στα λευτα σου, και με ικανα γκαζια.
ΑΛΛΑ, οι πιο πολλοι μοντερνοι λαμπατοι που εχουν φτιαχτει για πολλα γκαζια βγαζουν μια χαρα ηχο ΚΑΙ σε χαμηλες εντασεις.
Επισης βγες και δοκιμασε, οχι μονο λαμπατους, και τρανζιστορ κτλ, ποτε δεν ξερεις που θα βρεις τον ηχο που ψαχνεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/02, 09:23
από Θοδωρής
0 Απαντήσεις
8547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/05, 00:31
από Αυγουστοσ
2 Απαντήσεις
2816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 10:05
από parlats
4 Απαντήσεις
2146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/07, 21:11
από VasilisG.J.
6 Απαντήσεις
3038 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 23:30
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
1 Απαντήσεις
3355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 16:04
από vagtanplan
18 Απαντήσεις
7652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 17:27
από nikolix
15 Απαντήσεις
32892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/15, 12:48
από Jezus
21 Απαντήσεις
8015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 13:00
από markwoodlen
66 Απαντήσεις
17134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/14, 00:11
από kkmspm (φλουτσ)