Αποστολέας Θέμα: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/  (Αναγνώστηκε 4624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος άπαικτος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόκειται για την πρώτη μου κιθάρα και είμαι ανάμεσα σε αυτές.
1.http://www.thomann.de/gr/fender_squier_bullet_strat_hss_rw_bsb.htm
2.http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_112vcx_wh.htm
3.http://www.thomann.de/gr/yamaha_pacifica_112v_sob.htm
4.http://www.thomann.de/gr/ibanez_grg170dx_bkn_egitarre.htm
5.http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsa60bk.htm
6.http://www.thomann.de/gr/cort_g110_bk.htm
7.http://www.thomann.de/gr/cort_g210_2t.htm
8.http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_fat_strat_rwmr.htm

Να σημειώσω πως αρχικά συμβουλευόμενος σχετικά θέματα του φόρουμ έβλεπα παντού να λένε πως αξίζει σίγουρα να διαθέσεις περισσότερα λεφτά στον ενισχητή κάθως αυτός σχετίζεται με το μεγαλύτερο κομμάτι του ήχου, χωρίς αυτό να σημαίνει πως η κιθάρα πρέπει να είναι ψεύτικη.Γι' αυτό και αρχικά στράφηκα στην squier bullet που είχε και την ταμπέλα της ''beginner guitar''.Ωστόσο άρχησα να προβληματίζομαι.Θα ήθελα να μάθω τι περισσότερο μπορούν να προσφέρουν οι λίγο ακριβότερες κιθάρες και γενικά υπέρ και κατά κάθε μάρκας για τις τιμές 100-250 ευρώ(Προβλήματα όπως εύκολο ξερκούρδισμα κ.λ.π που είναι πιο έντονα;).Και επειδή είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν κι άλλες αξιόλογες κιθάρες στις τιμές αυτές θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις( κατα προτίμηση με μαγνήτες h-s-s ή h-s-h και κιθάρες που ''fenderίζουν'' ).
Ο ενισχυτής που θα πάρω ειναι ο vox20+ αν παίζει κάποιο ρόλο.



Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/12, 01:38 από pormas1280 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #1 στις: 23/01/12, 08:45 »
Εγώ κατ' αρχήν θα έβγαζα από τη λίστα τις Yamaha. Όχι ότι δεν είναι καλές κιθάρες, αλλά είναι οι ακριβότερες από όσες παραθέτεις χωρίς να είναι οι καλύτερες και θα χρειάζονταν τουλάχιστον μια αναβάθμιση μαγνητών και κλειδιών για να φτάσουν σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο. Επίσης δεν θα κοίταζα τη Bullet Strat που είναι η φτηνότερη, από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις μια από τις άλλες κιθάρες.

Η δική μου προτίμηση θα ήταν ανάμεσα στις Ibanez και τις Cort, και συγκεκριμένα την Ibanez GSA60 και την Cort G210. Η Ibanez GRG170 είναι μια αξιοπρεπής κιθάρα, αλλά δεν νομίζω ότι η διαφορά τιμής από την GSA60 δικαιολογείται (εκτός και αν σού αρέσει ιδιαίτερα το στυλ της, πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω καθώς δεν "fenderίζει" όσο οι άλλες). H Affinity είναι επίσης καλή επιλογή, αλλά κατά τη γνώμη μου όχι τόσο καλή όσο οι άλλες δύο, οι οποίες θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες που μπορείς να βρεις μέχρι τα 200 Ευρώ. Για να βρεις κάτι σαφώς καλύτερο, μάλλον θα πρέπει να πάς σε άλλη κατηγορία τιμής.

Tέλος μια άλλη κιθάρα που με τις προδιαγραφές που θέλεις είναι η Vintage VP6.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #2 στις: 23/01/12, 09:58 »
Επειδή είχα παλιά μια Ibanez S470 (ήταν η πρώτη μου κιθάρα) πρέπει να πω ότι η GSA60 θα σε βολέψει τρελά λόγω σώματος που είναι πολύ λεπτο, πιστεύω για κάποιον που ξεκινάει τώρα για πρώτη κιθάρα είναι ότι πρέπει :)

Αποσυνδεδεμένος άπαικτος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #3 στις: 24/01/12, 20:24 »
Ευχαριστώ πολυ metalmike και Απόλλωνα.Μάλλον για την Cort G210 πάω καθώς αυτή με κέρδισε τουλάχιστον εμφανισιακά.

Απόλλωνα μπορείς να μου προσδιορίσεις το επίπεδο τιμών για μια καλύτερη και να μου αναφέρεις ενδεικτικα 1-2 κιθάρες για να πάρω μια ιδέα αναλογα με το χρονικό διάστημα που θα καλυπτώ με αυτήν αν αξίζει να ψαχθώ για κάτι καλύτερο;
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/12, 20:31 από άπαικτος »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #4 στις: 24/01/12, 23:20 »
H GRG170DX είναι αξιοπρεπέστατη και με ένα καλό setup παίζει πάρα πολύ καλά. Για metal είναι προτιμότερη από όλες τις υπόλοιπες, ενώ με ένα σετ καλούς μαγνήτες αλλάζει πολύ προς το καλύτερο. Ήταν η πρώτη μου κιθάρα.

Αν πάντως είσαι πιο προς rock/blues ακούσματα, καλύτερα δες κάτι άλλο, που να fenderίζει περισσότερο όπως ειπώθηκε.

Παρεπιπτόντως, πουλάω την GRG μου μαζί με θήκη-ζώνη-κουρδιστήρι Ibanez και τους bridge και neck μαγνήτες αλλαγμένους με GFS Power Rails set. Αν θα σε ενδιέφερε, πμ!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #5 στις: 24/01/12, 23:58 »
Όλα εξαρτώνται από το ποσό που σκοπεύεις να διαθέσεις. Γύρω στα 300 με 350 Ευρώ για παράδειγμα, υπάρχουν οι Squier Classic Vibe Stratocaster, οι οποίες είναι εξαιρετικά όργανα. Το μόνο τους μειονέκτημα (για σένα) είναι ότι δεν έχουν διπλό μαγνήτη όπως αυτές που έχεις ήδη στη λίστα σου. Στα 400 με 500 υπάρχει η Fender Standard HSS Strat, μια κιθάρα που προσωπικά δεν με εμπνέει ιδιαίτερα, αλλά πολλοί θεωρούν το λογότυπο της Fender εγγύηση. Και αν θέλεις κιθάρα που "fenderίζει", γιατί όχι μια Fender; Πάντως μια Godin Session στα ίδια περίπου λεφτά είναι για μένα μια καλύτερη επιλογή, γιατί πληρώνεις ποιότητα και όχι όνομα. Aν πάμε παραπάνω, υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/12, 00:00 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #6 στις: 25/01/12, 00:46 »
πολλοί θεωρούν το λογότυπο της Fender εγγύηση.


Θεωρουν το λογοτυπο της fender εγγυηση Απολλωνα στα Αμερικανικα fender. Αν κανουν το ιδιο και στα ΜΙΜ η ΜΙC κλπ κακως το κανουν εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.
Sorry για το off topic  ;D




Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #7 στις: 25/01/12, 02:06 »
πολλοί θεωρούν το λογότυπο της Fender εγγύηση.

Θεωρουν το λογοτυπο της fender εγγυηση Απολλωνα στα Αμερικανικα fender. Αν κανουν το ιδιο και στα ΜΙΜ η ΜΙC κλπ κακως το κανουν εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.
Sorry για το off topic  ;D

Όχι μόνο. Πολύ συχνά εδώ μέσα, καθώς και σε πολλά άλλα fora, θα δεις κάποιους να μιλάνε για μάρκες όπως η Fender και η Gibson με μια σχεδόν θρησκευτική ευλάβεια, ασχέτως χώρας κατασκευής, και αλίμονο σε όποιον τολμήσει να αμφισβητήσει την ποιότητα ενός οργάνου που φέρει ένα τέτοιο όνομα στο headstock. Εγώ έχω αναφέρει κατ' επανάληψιν ότι κιθάρα Fender δεν θα αγόραζα, τουλάχιστον όχι καινούργια (αν πετύχω καμιά καλή ευκαιρία σε μεταχειρισμένη μπορεί να το σκεφτώ). Και αυτό πολύ απλά γιατί για όποια κατηγορία τιμής και αν μιλάμε μπορώ να βρω ή να φτιάξω από parts μια παρόμοια κιθάρα με καλύτερες προδιαγραφές, ανώτερη ποιότητα υλικών και κατασκευής και κυρίως πιο κοντά στα δικά μου γούστα. Συγκεκριμένα για Αμερικάνικες Fender, έχω δει κομμάτια με προβληματικά τάστα, αχαρακτήριστα nut, στραβοβαλμένη γέφυρα (μια telecaster) και γενικά πλημμελή ποιοτικό έλεγχο που δεν δικαιολογείται για μια εταιρία που σεμνύνεται για την "ιστορία" και την "ποιότητά" της. Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου γνώμη.

Eπιστροφή στο θέμα μας...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #8 στις: 25/01/12, 07:57 »
Φίλε μου καταρχάς συγχαρητήρια για την επιλογή σου όσον αφορά τον ενισχυτή (Vox VT20+)  :up (Έχω το προηγούμενο μοντέλο -VT30 - και είναι ποιοτικότατος για τα λεφτά του)

Σχετικά με την κιθάρα τώρα, κατά την ταπεινή μου γνώμη αν θες να "φεντερίζει" όπως λες, πας σε μονοπήνιους μαγνήτες (sss) - άντε να είναι λίιιιγο overwound ο της γέφυρας για περισσότερο γκάζι. Οπότε θα σου πρότεινα να δεις και αυτές τις Jack & Danny που είναι φοβερό value for money (μόνο οι μαγνήτες που φοράνε κάνουν τόσο...Wilkinson & Endwistle απ'οτι βλέπω και στις φωτο  ;) ):

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Jack-and-Danny-ST-Vintage-IV-Ivory-Cream/art-GIT0017092-000?recId=860302f5-dde4-4967-8d9a-f0e90c561638&campaign=EPOQ

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Jack-and-Danny-ST-Vintage-SGR-Surf-Green/art-GIT0017095-000?recId=0799a691-0d8b-4373-b982-c3a144a1b015&campaign=EPOQ

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Jack-and-Danny-ST-Vintage-Deluxe-MN-SB-Sunburst-Maple-Neck/art-GIT0021748-000?recId=9d796ebc-ea0e-4615-8053-3504c39fa64a&campaign=EPOQ

Αν τώρα θες οπωσδήποτε HSS, τότε έχουν αναφερθεί ήδη πολύ καλές επιλογές (Ibanez GSA60, Vintage VP6) και σίγουρα μην παραλείψεις να εξετάσεις τα μεταχειρισμένα στις αγγελίες, οπου θα βρεις πολύ καλές περιπτώσεις στα λεφτά που ψάχνεις (και φυσικά θα μπορείς να τις δοκιμάσεις και από κοντά προτού προβείς σε αγορά). Σε κάθε περίπτωση δοκίμασε όσες περισσότερες κιθάρες μπορείς για να σχηματίσεις προσωπική άποψη και να επιλέξεις βάσει των προσωπικών σου προτιμήσεων (πχ σε πάχος/ φάρδος λαιμού, μέγεθος τάστων, βάρους/ κατανομής κιθάρας κτλ). Α, και σε αυτή την κατηγορία τιμής μην ψάχνεις για ποιοτικά κλειδιά που δεν ξεκουρδίζουν με τίποτα, whammy bar που μένει κουρδισμένο μετά από βαριά χρήση κτλ - κάποιοι συμβιβασμοί είναι αναπόφευκτοι  ;) (ή μελλοντικές αναβαθμίσεις, εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς  ;D )

EDIT: Κοίτα και τις Tanglewood σε SSS - και αυτες φοράνε μαγνήτες Endwistle - τις φέρνει ο Ριχάρδος απ'οτι είδα:

http://www.dv247.com/guitars/tanglewood-tsb-6-aw-electric-guitar-pack-arctic-white--73205
« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/12, 09:58 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος άπαικτος

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #9 στις: 26/01/12, 22:17 »
Πρώτα απ’ όλα  να ευχαριστήσω όλους όσους μπήκαν στον κόπο να μοιραστούν τις απόψεις τους. Πήρα μια ιδέα και τι παίζει πιο πάνω σε τιμές αλλά ξεφεύγει πολύ από το budget μου. Ωστόσο νομίζω πως τουλάχιστον με λίγα χρήματα παραπάνω υπάρχουν πολύ καλύτερες κιθάρες από την bullet squire .Τώρα όσο αφορά στη λύση των μεταχειρισμένων σίγουρα προσφέρουν πολύ περισσότερες επιλογές αλλά όπως είπα είμαι τελείως αρχάριος με αποτέλεσμα να μην είμαι σε θέση να αναγνωρίσω την ποιότητα ή τυχών ελαττώματα ,γι’ αυτό και θα την αποφύγω προς το παρών. Στο θέμα των μαγνητών δεν κολλάω απλά θα ήθελα η κιθάρα να έχει μια ευελιξία. Ο ενισχυτής μου αρέσει και εμένα πολύ και τουλάχιστον για αυτόν έχω καταλήξει  :P . Αυτό που έχω να κάνω νομίζω τώρα είναι να δοκιμάσω μερικές αν και δύσκολα θα καταφέρω να βρω όλες τις επικρατέστερες. Ελπίζω να είμαι αρκετά τυχερός και να δοκιμάσω 1-2 από αυτές. Τέλος, με την αρκετά υποκειμενική προτίμησή μου (αφού δεν έχω δοκιμάσει καμία ) η cort G210 συνεχίζει να είναι πρώτη στη λίστα μου .
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/12, 22:21 από άπαικτος »

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #10 στις: 27/01/12, 02:57 »
Προσπαθησε να βρεις μεταχειρισμενες μια cort evl x4 ή μια ibanez rg321ex....εκπληκτικα οργανα για αρχαριο κ οχι μονο...επεμεινε σε cort σε αυτο το ευρος τιμης γενικα!!!

Αποσυνδεδεμένος fstat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: cort,ibanez, squier ή yamaha??? μπέρδεμα :/
« Απάντηση #11 στις: 01/02/12, 10:11 »
Όλα εξαρτώνται από το ποσό που σκοπεύεις να διαθέσεις. Γύρω στα 300 με 350 Ευρώ για παράδειγμα, υπάρχουν οι Squier Classic Vibe Stratocaster, οι οποίες είναι εξαιρετικά όργανα. Το μόνο τους μειονέκτημα (για σένα) είναι ότι δεν έχουν διπλό μαγνήτη όπως αυτές που έχεις ήδη στη λίστα σου. Στα 400 με 500 υπάρχει η Fender Standard HSS Strat, μια κιθάρα που προσωπικά δεν με εμπνέει ιδιαίτερα, αλλά πολλοί θεωρούν το λογότυπο της Fender εγγύηση. Και αν θέλεις κιθάρα που "fenderίζει", γιατί όχι μια Fender; Πάντως μια Godin Session στα ίδια περίπου λεφτά είναι για μένα μια καλύτερη επιλογή, γιατί πληρώνεις ποιότητα και όχι όνομα. Aν πάμε παραπάνω, υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές...



Θα συμφωνήσω με τον Απόλλωνα για τις Godin. Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και υλικά. Και γίνονται στον Καναδά. Όχι στο Mexico ή στην Κίνα. Αλλά για το budget σου μάλλον με την Godin ξεφεύγεις.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/07, 15:50
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
13 Απαντήσεις
6904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 19:49
από Dave Mustaine
Μπερδεμα!

Ξεκίνησε από Mean Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 16:10
από themos
7 Απαντήσεις
3329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 02:09
από Stinky
4 Απαντήσεις
2723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 13:53
από moutoulos
29 Απαντήσεις
11298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 10:38
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
4 Απαντήσεις
2062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/12, 21:07
από Απόλλων
18 Απαντήσεις
4402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 15:54
από DeniaHD
0 Απαντήσεις
3391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/13, 01:21
από mhxanhma
10 Απαντήσεις
6855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/15, 19:29
από Απόλλων