Αποστολέας Θέμα: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !  (Αναγνώστηκε 18693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #25 στις: 14/11/13, 14:00 »
Ποτέ αλλαγή τάστων.. κανόνας!!!   Τρίψιμο και πάλι τρίψιμο.. όπως τα ταψιά στρατό.
..γιατί με αλλαγή τάστων πεθαίνει η κιθάρα.


 :o :o :o :o


γιατι???? το τριψιμο δεν μπορει να γινεται για παντα. καποια στιγμη η φθορα ειναι τετοια που ειναι αναγκαστικη η αλλαγη.
Γιατι λες οτι με την αλλαγη η κιθαρα πεθαινει? μια χαρα καινουρια γινεται αν την κανει σωστος μαστορας. Στη δικια μου περιπτωση η κιθαρα εγινε αισθητα καλυτερη απο οταν την αγορασα.
Καλο θα ειναι να μην ειμαστε ισοπεδωτικοι σε ενα φορουμ που διαβαζει κοσμος με σκοπο να μαθει.... :-\

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #26 στις: 14/11/13, 14:26 »
Coin η μία λύση, είναι πολλά λεφτά, σιγουριά και μηδενικές γνώσεις εμπειρία. Η άλλη λύση είναι λίγα χρήματα, ανασφάλεια αλλά γνώσεις και εμπειρία για το τσεπάκι σου. Σκέψου πόσο κοστίζει η κιθάρα σου, πόσο άμεση ανάγκη έχεις να παίξεις ή πόσο τρέλα (αλλά και ταλέντο - αν πιάνουν τα χέρια σου) έχεις να μάθεις να την επισκευάζεις μόνος σου και αποφάσισε.
Έαν θες για τιμή για REFRET, στείλε ένα πμ και στον ThanosSottos -->> http://forum.kithara.gr/index.php?action=profile;u=18682
ο οποίος είναι μέλος του kithara.gr και από ότι φαίνεται καλός μάστορας σε ότι αφορά κιθάρες & ενισχυτές.   
http://guitar-dreamer.blogspot.com/
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #27 στις: 14/11/13, 14:47 »
..γιατί με αλλαγή τάστων πεθαίνει η κιθάρα.
Πολύ αόριστο αυτό...θες να εξηγήσεις λίγο καλύτερα γιατί όντως διαβάζει κόσμος που μπορεί να παρερμηνεύσει τέτοιες απαντήσεις....

Ποτέ αλλαγή τάστων.. κανόνας!!!   Τρίψιμο και πάλι τρίψιμο..
και πως "ποτέ αλλαγή"?
αν απ'το πολύ τρίψε τρίψε έχουν γίνει ένα με την ταστιέρα εκεί τι κάνεις??

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #28 στις: 14/11/13, 14:59 »
Νομίζω πως ένα Project ηλεκτρικής με μπερντέδες, αυτοκόλλητα τάστα, βάσεις συρταρωτών τάστων ή ελάχιστης ηλεκτροκόλλησης στα ήδη φαγωμένα που έχουν υποστεί λείανση θα μας έλυνε το prob από έξοδα κήδευσης αλλά και από τους Μάστορες.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #29 στις: 14/11/13, 15:15 »

και πως "ποτέ αλλαγή"?
αν απ'το πολύ τρίψε τρίψε έχουν γίνει ένα με την ταστιέρα εκεί τι κάνεις??

Την σκάβεις  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #30 στις: 15/11/13, 12:39 »

και πως "ποτέ αλλαγή"?
αν απ'το πολύ τρίψε τρίψε έχουν γίνει ένα με την ταστιέρα εκεί τι κάνεις??

Την σκάβεις  ;D ;D ;D
Το πες για πλάκα αλλά αυτο γίνεται όταν η κιθάρα ειναι vintage και ο μαστορας ξερει να εκτιμησει σωστα την αξια της..



Συγχώνευση μηνυμάτων: 15/11/13, 17:20
..γιατί με αλλαγή τάστων πεθαίνει η κιθάρα.
Πολύ αόριστο αυτό...θες να εξηγήσεις λίγο καλύτερα γιατί όντως διαβάζει κόσμος που μπορεί να παρερμηνεύσει τέτοιες απαντήσεις....

Ποτέ αλλαγή τάστων.. κανόνας!!!   Τρίψιμο και πάλι τρίψιμο..
και πως "ποτέ αλλαγή"?
αν απ'το πολύ τρίψε τρίψε έχουν γίνει ένα με την ταστιέρα εκεί τι κάνεις??
Πρωτον, ενα με την τασιερα δεν γινοντα τα ταστα μεσα σε δυο χρονια.. ουτε σε δεκα.
Δευτερον, με το ματι μπορει να φαινεται οτι το ταστο εχει διαλυθει αλλα το ματι δεν ειναι κριτης!!! Γιαυτο υπαρχουν και τα εργαλεια.. και συνηθως αυτο που νομιζεις οτι συμβαινει δεν συμβαινει.. με ελαχιστο τριψιμο και σωστη ριθμιση της βεργας ερχεται. Και τετοια τριψιματα μπορουν να γινουν παρα πολλα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 15/11/13, 17:20
Ποτέ αλλαγή τάστων.. κανόνας!!!   Τρίψιμο και πάλι τρίψιμο.. όπως τα ταψιά στρατό.
..γιατί με αλλαγή τάστων πεθαίνει η κιθάρα.


 :o :o :o :o


γιατι? ??? το τριψιμο δεν μπορει να γινεται για παντα. καποια στιγμη η φθορα ειναι τετοια που ειναι αναγκαστικη η αλλαγη.
Γιατι λες οτι με την αλλαγη η κιθαρα πεθαινει? μια χαρα καινουρια γινεται αν την κανει σωστος μαστορας. Στη δικια μου περιπτωση η κιθαρα εγινε αισθητα καλυτερη απο οταν την αγορασα.
Καλο θα ειναι να μην ειμαστε ισοπεδωτικοι σε ενα φορουμ που διαβαζει κοσμος με σκοπο να μαθει.... :-\
1. Η αλλαγη καταπονει το οργανο απο λιγο εως παρα πολυ (εξαρταται απο την περιπτωση) και γι αυτο ενδεχεται να παρει χρονο να στρωσει παλι το οργανο. Το οτι η δικια σου η κιθαρα εγινε καλυτερη δεν αμφιβαλλω αλλα αυτο δεν αναιρει τα λογια μου.
2. Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι το εξης: Ποιος αποφασιζει αν θα βρει το δοντι η θα σφραγιστει? Ο γιατρος ή ο ασθενης? Βεβαια ο γιατρος να το βγαλει θελει γιατι χρεωνει περισσοτερο την εξαγωγη! Οταν εδω ο μαστορας σου πει οτι με τριψιμο γινεται η δουλεια εσυ τι θα του πεις? Αλλαξέ τα? Ξερω πολλους που πηγαν στο μαστορα για αλλαγη και τους τα εφτιαξε με τριψιματακι και τους ειπε κιολας οτι "μην αγχωνεσαι..σηκωνει πολλες φορες τριψιμο ακομα το οργανο".

Συγχώνευση μηνυμάτων: 15/11/13, 17:20
Απλα ειναι καλο να γνωριζουμε οτι η αλλαγη ταστων ειναι η εσχατη λυση. Εκτος αν μας αρεσει το modeling.. εγω που θελω την κιθαρα μου να ειναι οπως την αγορασα δεν προκειται να της αλλαξω ταστα. Καλο ειναι να ξερουν καποιοι οτι ναι, εχουν αυτη την επιλογη.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/13, 17:20 από hot_sauce »
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #31 στις: 15/11/13, 14:49 »
Ρε συ Λάμπρο κοίτα τί γίνεται. Συμφωνώ μαζί σου εν μέρη. Για παράδειγμα πολλοί νομίζουν ή πάνε την κιθάρα τους για fret levelling χωρίς να υπάρχει λόγος. Αν όμως έχω jumbo frets και...'playin the hell out of it' που λένε και στο χωριό μου, τότε θα δημιουργηθεί αυλάκι και πάμε για τρίψιμο. Αν αυτό συμβεί 1 φορά ακόμα θα φτάσω σε σημείο να έχω Vintage frets. Συμφωνούμε πως αλλαγή τάστων είναι η έσχατη λύση (ακόμα και οικονομικά αν το πάρεις) για να μην βάλουμε στην εξίσωση τον καλό μάστορα που πρέπει να βρεις. Αλλά δυστηχώς, αν παίζεις, χρειάζεται.
Κάτι τελευταίο, όπως σου είπαν και παραπάνω, έχει σημασία αν αυτά τα γράφεις επειδή τα διάβασες κάπου ή αν είσαι εσύ προσωπικά επαγγελματίας τεχνικός. Το λέω καθώς πολλοί διαβάζουν και καλό είναι να μην παρερμηνεύουμε ότι διαβάζουμε. Δεν σε κατηγορώ ούτε σε κρίνω, απλά το αναφέρω. Σεβαστές οι απόψεις σου αλλά είναι λίγο υπερβολική η κάθετη άποψή σου έχω την αίσθηση ;)
Επίσης πώς ακριβώς θα είναι η κιθάρα σου όπως την αγόρασες όταν σκάβεις το ξύλο και ακούγεται από παντού buzz?? Εκτός αν μιλάς για τις περιπτώσεις που όντως δεν χρειάζεται αλλαγή.
Αυτά :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος quickaras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #32 στις: 15/11/13, 15:16 »
Πηγαινε τη κιθαρα σε εναν καλο τεχνικο να στη κανει refret δηλαδη να σου βαλει καινουρια ταστα. Σε ολες τις κιθαρες καποια στιγμη τα ταστα φαγωνονται. Εγω την ειχα παει για να μου αλλαξει 3 ταστα που ειχαν φαγωθει

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #33 στις: 15/11/13, 16:33 »
Φίλε LamprO ασφλώς και το είπα για πλάκα πάνω στην κουβέντα και όχι για να σε θίξω σε προσωπικό επίπεδο.
Από την απαντησή σου μου δείχνεις ότι και συ έτσι το πήρες και χαίρομαι γι'αυτό.

Θα διαφωνίσω όμως σε κάποια πράματα μαζί σου εάν την έχεις για συλεκτηκή αξία τότε προσέχεις να μην παίζεις τόσο ώστε να φαγώνονται τα τάστα σε βαθμό αλλαγής,την αφήνεις στην άκρη κατά κάποιο τρόπο και παίζεις με μιά άλλη.


Πρωτον, ενα με την τασιερα δεν γινοντα τα ταστα μεσα σε δυο χρονια.. ουτε σε δεκα.
Δευτερον, με το ματι μπορει να φαινεται οτι το ταστο εχει διαλυθει αλλα το ματι δεν ειναι κριτης!!! Γιαυτο υπαρχουν και τα εργαλεια.. και συνηθως αυτο που νομιζεις οτι συμβαινει δεν συμβαινει.. με ελαχιστο τριψιμο και σωστη ριθμιση της βεργας ερχεται. Και τετοια τριψιματα μπορουν να γινουν παρα πολλα.



Το αν φαγώθικε το τάστο σε πολλές περιπτώσεις είναι κάτι το εμφανές στην φώτο φαίνονται οι αυλακιές



Αυτά τα τάστα θέλουν δουλειά(πλανιάρισμα ή αλλαγή ανάλογα τι ζητάει αυτός που παίζει με το όργανο) αυτό που λες για την ρύμθιση της βέργας δεν μπορώ να καταλάβω την λογική της και θα σου πω και το γιατί.

Η ρύθμιση της βέργας είναι μία οπότε δεν έχει να κάνει με το λιώσιμο των τάστων,η βέργα πρέπει να είναι σχεδόν ευθεία με μία ανακούφηση(relief) που παίζει από radius σε radius και πάνω σε αυτή την σχεδόν ευθεία τα τάτσα λιώνουν και δεν μπορείς να κάνεις τπτ διαφορετικό με την βέργα.


1. Η αλλαγη καταπονει το οργανο απο λιγο εως παρα πολυ (εξαρταται απο την περιπτωση) και γι αυτο ενδεχεται να παρει χρονο να στρωσει παλι το οργανο. Το οτι η δικια σου η κιθαρα εγινε καλυτερη δεν αμφιβαλλω αλλα αυτο δεν αναιρει τα λογια μου.
2. Το σημαντικοτερο απο ολα ειναι το εξης: Ποιος αποφασιζει αν θα βρει το δοντι η θα σφραγιστει? Ο γιατρος ή ο ασθενης? Βεβαια ο γιατρος να το βγαλει θελει γιατι χρεωνει περισσοτερο την εξαγωγη! Οταν εδω ο μαστορας σου πει οτι με τριψιμο γινεται η δουλεια εσυ τι θα του πεις? Αλλαξέ τα? Ξερω πολλους που πηγαν στο μαστορα για αλλαγη και τους τα εφτιαξε με τριψιματακι και τους ειπε κιολας οτι "μην αγχωνεσαι..σηκωνει πολλες φορες τριψιμο ακομα το οργανο".



Η αλλαγή δεν είναι αυτή που φταίει σε περίπτωση που δεν στρώσει κατευθείαν το όργανο αλλά η βέργα και δεν είναι κάτι σπβαρό για να ανυσηχίσει κάποιος.

Η αλλαγή προυποθέτει ρύθμιση της βέργας για να είναι σε ευθεία το ξύλο πριν περαστούν τα καινούρια τάστα.

Αφού μπουν τα καινούρια τάστα και ευθειγραμιστούν(fret level) πάνω στο ευθειγραμισμένο ξύλο(δηλ το μπράτσο) και γίνουν όλα τα υπόλοιπα crowning κλτ και τελειώσει η διαδικασία, τότε τοποθετούναι οι χορδές που κατά το κούρδισμα "τραβάνε" το μπράτσο το οοίο χάνει την ευθεία του και χρειάζεται πάλι να πειραχτεί η βέργα για να δώσει το κατάληλο relief στο μπράτσο.

Τώρα γιατί η βέργα μπορεί για τους χ,ψ, λόγους να μην δώσει αυτό το 100% της κίνησης και ενώ έχουμε κάνει το σεταπ και είναι ΟΚ το όργανο μετά από λίγο καιρό να δούμε ότι κάτι δεν πάει καλά,μου έχει τύχει σε σετάπ που ήταν ΟΚ και μετά από λίγο καιρό η βέργα "ίσιωσε" λίγο ακόμα και είχα λίγο ταστάρισμα.

Στην δικιά μου παρίπτωση η βέργα είχε να πειραχτεί καιρό ήταν και κάμπωσο "λάσκα" και δεν έδωσε  το 100% την ώρα του σετάπ.

Κάτι παρόμοιο μπορεί να συμβεί και με την αλλαγή των τάστων και η ευθύνη είναι στην βέργα όχι στα τάστα.

Αυτό που λες ότι αν αποφασίζει ο ασθενής ή ο γιατρός υπάρχει το εξής.
Ο μάστορας θα σου πει ότι έρχεται με τρίψιμο
(δεν μηλάω για περίπτωση που δεν σηκώνει αλλαγή από το ελάχιστο ύψος των τάστων)
αλλά αυτός που θα παίξει με το όργανο θα του πει για αλλαγή ή όχι γιατί μπορεί να μην τον βολεύει το ύψος των τάστων με το τρίψιμο.

Με λίγο τρίψιμο δεν καταλαβαίνει κανείς την διαφορά αλλά μπορεί κάποιος να πει πως έτσι όπως είναι το ύψος πριν το τρίψιμο ίσα ίσα που παίζω αν πάει και άλλο θα είμαι τελείως εκτός οπότε πάμε για αλλαγή.

Κάτι για το τέλος.

Ο χρόνος που θα φαγωθούν τα τάστα εξαρτάται από το υλικό που είναι φτιαγμένα από το υλικό των χορδών,οι χορδές  τιτανίου κάνουν πιό γρήγορα ζημιά στα τάστα.


 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #34 στις: 15/11/13, 17:30 »
Βεβαια ο γιατρος να το βγαλει θελει γιατι χρεωνει περισσοτερο την εξαγωγη!

Δεν είναι σίγουρο αυτό...όπως είπες κι εσύ, υπάρχουν μάστορες που θα σε συμβουλεύσουν να γίνει το "σφράγισμα" και όχι η "εξαγωγή".
εγω που θελω την κιθαρα μου να ειναι οπως την αγορασα δεν προκειται να της αλλαξω ταστα.

Αυτό είναι προσωπική επιλογή, σεβαστή φυσικά, αλλά ψιλοσπάνια....Απ'όσο έχω μιλήσει, οι περισσότεροι θα προτιμούσαν το όργανο να "παίζει" (δεν εννοώ πως με αυτό που κάνεις εσύ δεν παίζει..απλά δεν θα βάλουν στην εξίσωση του ΑΝ θα κάνουν αλλαγή τάστων το να παραμείνει αυθεντικό το όργανο) παρά να είναι όπως το γέννησε το εργοστάσιό του για συλλεκτικούς/αυθεντικότητας λόγους.
Αν όμως έχω jumbo frets και...'playin the hell out of it' που λένε και στο χωριό μου, τότε θα δημιουργηθεί αυλάκι και πάμε για τρίψιμο. Αν αυτό συμβεί 1 φορά ακόμα θα φτάσω σε σημείο να έχω Vintage frets.

Σωστό αυτό...μετά από κάποια τριψίματα αλλάζει και το σχήμα/μέγεθος/χαρακτηριστικά των τάστων...οπότε αλλάζει και το playability του οργάνου! Κάτι που δε θα βολεύει τον εκάστοτε παίκτη (που έχει συνηθίσει/μάθει σε ένα Α τάστο).



ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΌΝ!!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #35 στις: 15/11/13, 18:17 »

ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΔΥΝΑΤΌΝ!!!! ;D

Και όμως είναι  ;D .

Η φώτο είναι από το διαδύκτιο αλλά έχω δει και από κοντά τέτοια περίπτωση.
Μου είπε το παιδί ότι η κιθάρα του φαλτσάρει τις νότες και πως τα τάστα είναι αρπαγμένα αλλά δεν φαντάστικα τόσο  ;D .

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #36 στις: 16/11/13, 01:08 »
Παιδες μην διαφωνουμε για να διαφωνουμε.. καταλαβαινω πολυ καλα ολοι σας τι λετε και τι εννοειτε. Να επιτιθεστε σε καποιον που προτεινει με την πρωτη "νυστερι" (που κοστιζει και περισσοτερο) και οχι σε αυτον που προτεινει μια "εναλλακτικη λυση" και κυριως χωρις ιδιον οφελος.
Μην πιανετε τις ακραιες περιτωσεις (οι οποιες δεν αποτελουν τον κανονα και σπανιζουν επισης). Την αλλαγη ταστων την ξερουν ΟΛΟΙ. Την λυση που προτεινα ομως δεν την ξερουν πολλοι.. γι αυτο και το αρχικο μου ποστ αναφεροταν στο οτι το "SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !" να μην σημαινει κατ αναγκη αλλαγη ταστων. Μαστορας δεν ειμαι αλλα εχω εμπειρια στο συγκεκριμενο θεμα.. σε αλλα που δεν εχω απλα δεν γραφω, το κοντο μου.. Σκοπος ηταν να αποτρεψω καποιους απο την ασκοπη αλλαγη ταστων. Και στο κατω κατω πας σε δυο-τρεις μαστορες και ρωτας.. το κοιταζουν επιτοπου και σου λενε τι παιζει χωρις χρεωση!!! Αμα δε σηκωνει τριψιμο οκ. Δεν σηκωνει. Μπορει ομως και σε αυτη την περιπτωση (αν θελει καποιος) να γινει τριψιμο στο ξυλο το οποιο ειναι ανεπαισθητο σε βαθος.. πολυ λιγοτερο απο 1mm (μονο η χπιχλα και η μακα θα βγει) και το οργανακι θα ειναι παλι οκ.
Για τη βεργα εννοουσα σε περιπτωση σκεβρωσης κτλ.. καποιοι βλεπουν το φαγομενο ταστο που βγαζει ματι αλλα οχι την κλιση της ταστιερας. Και οταν ο αλλος εχει 5-10 χρονια να κανει ενα σερβις της προκοπης τοτε θα υπαρξουν ενδεχομενως πολλα.. και στρεβλωση μπορει να εχει υποστει ελαφρως το μπρατσο και γι αυτο να μην μπορεις να κανεις μεγαλα bendings ακομα και με καλα ταστα.
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #37 στις: 16/11/13, 01:49 »
Καμία "αυθύπαρκτη διαφωνία" και καμία επίθεση...συζήτηση κάνουμε και στο παρόν θέμα τυχαίνει να έχουμε διαφορετικές εμπειρίες/απόψεις απλά! Κανείς δεν είναι εμπαθής! :)

Με το τρίψιμο της ταστιέρας τι κερδίζεται? "Βγαίνει" πιο πάνω το τάστο?
Και αν την ταστιέρα μου την καθαρίζω συχνά και δεν έχει βρωμιές? Τότε μπορεί να φαγωθεί και ξύλο?

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #38 στις: 16/11/13, 02:16 »
 Φιλε kbasilis, αναφερομαι στο ενδεχομενο στρωσιμο που θα θελησει το οργανο λογω των χτυπηματων που θα φαει κατα την αλλαγη.. και που μπορει να βγαλει και περιεργα τριξιματα κατοπιν που δεν τα εκανε πριν (ενδεχεται και αυτό).
 
Η φωτο που ανεβασες δεν είναι κατι πολύ σπανιο οντως. Αλλα είναι και βολικη περιπτωση γιατι είναι ολοφανερο ότι είναι φαγωμα από αέναο παιξιμο συγκεκριμένων ακορντων περισσοτερο και όχι από bending (σε ένα μονο διακρινω). Ε, εκει προκειμενου να τριψεις ολο το συμπαν, αλλαζεις 3 ταστα και γλυτωνεις το πολύ τριψιμο.
 
Αλλα για να πας από Jumbo σε Vintage frets μονομιας, πρεπει να εχεις τετοια περιπτωση όπως στη φωτο. Το σύνηθες όμως είναι παρα πολύ λιγοτερο κάθε φορα. Και αρα για καποιον που παιζει σε μια κιθαρα μονο (και δεν εχει μετρο συγκρισης) δεν θα είναι αισθητη η διαφορα μετα από κάθε τριψιμο και ναι ισως καταληξει να παιζει σε Vintage frets μετα από καιρο, αλλα χωρις να το καταλαβει.
 
Εννοειται ότι ο καθενας επιλεγει αυτό που του αρεσει, αλιμονο.. αρκει όμως να ξερει τι επιλογες εχει!!!

Συγχώνευση μηνυμάτων: 16/11/13, 02:44

Με το τρίψιμο της ταστιέρας τι κερδίζεται? "Βγαίνει" πιο πάνω το τάστο?
Και αν την ταστιέρα μου την καθαρίζω συχνά και δεν έχει βρωμιές? Τότε μπορεί να φαγωθεί και ξύλο?
Πολυ λιγο.. ανεπαισθητο. Μεχρι να γινει scalloped εχει ο θεος  ;)

Όταν έχεις πολλές συνεχόμενες απαντήσεις προσπάθησε να τις περιλαμβάνεις σε ένα μήνυμα... :)
hot_sauce
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/13, 02:45 από hot_sauce »
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #39 στις: 16/11/13, 10:58 »
λαμπρο δεν προκειται για "προσωπικη επιθεση" , μιας και δεν εχουμε ουτε προηγουμενα ουτε κατι να χωρισουμε! ;)
Απλα ησουν απολυτος στο "Ποτε αλλαγξ ταστων" και "αλλαγη ταστων=θανατος" :-\
Ειναι βεβαιο οτι παιρνει αρκετα τριψιματα ενα οργανο πριν χρειαστει αλλαγη ταστων αλλα ξυλο δεν θα ετριβα ποτε μιας και ειναι μη αναστρεψιμη επεμβαση και το 1mm ειναι πολυ  :o :o :o  (εγω προσωπικα ουτε δεκατο δεν θα ετρωγα)


Οταν λοιπον εχεις ενα οργανο 10 χρονια και το εχεις λιωσει στο παιξιμο, το εχεις τριψει καμια δεκαρια (μπορει και παραπανω) φορες και δεν παίρνει αλλο τριψιμο τοτε αναγκαστικα πας για ταστα. Η αλλαγη ταστων αμα γινει απο σοβαρο τεχνιτη δεν εχει κινδυνους για το οργανο. Αντιθετα θα γινει σαν καινουριο η και καλυτερο απο το μαζικης παραγωγης οργανο που εχουμε αγορασει. Το αν θα προτιμησει καποιος αυτη την επισκευη η θα προτιμησει αγορα αλλου οργανου ειναι αλλη συζητηση και γιαυτο δεν θα αναφερθω. ;)


Φανταζομαι οτι με την ποιο σωστα διατυπωμενη παραγραφο απο πανω εισαι συμφωνος. Αν οχι θα ηθελα την τεκμιριωμενη αποψη σου... Φιλικά παντα θανάσης

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #40 στις: 16/11/13, 14:36 »
Αν ηξερα οτι θα το παιρνατε τοις μετριτοις θα το διατυπωνα αλλιως! Παντως το θεμα δεν ειναι γι αυτους που ξερουν τι κανουν ή εχουν σοβαρο μαστορα γιατι οταν πας σε σοβαρο τεχνιτη δεν κινδυνευεις απο κακη μεταχειριση του οργανου και αυτο φαινεται απο το τροπο που σε συμβουλευει.. οποτε ουδεν λογος υπαρχει.
Οταν ομως ξυπνας ενα Σαββατο πρωι και πας μονος σου να παρεις καινουρια ταστα για τα αλλαξεις επειδη καπου ακουσες οτι ετσι κανουν ολοι, τοτε μαλλον βλακεια θα κανεις.
Παράθεση
Φανταζομαι οτι με την ποιο σωστα διατυπωμενη παραγραφο απο πανω εισαι συμφωνος. Αν οχι θα ηθελα την τεκμιριωμενη αποψη σου... Φιλικά παντα θανάσης
Τι να διαφωνησω ρε θαναση? Οταν δεν γινεται αλλιως δεν γινεται αλλιως.. τελος. Τωρα το τριψιμο του ξυλου οντως ειναι καθαρα προσωπικο θεμα.


Ενταξει, πιστευω οτι ολοι μας γιναμε κατανοητοι τωρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/11/13, 15:15 από hot_sauce »
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #41 στις: 16/11/13, 14:37 »
... Εχμ ...  ::)
Κοίταζα τη Υamaha μου και ευτυχώς τα τάστα της δεν είναι στο χάλι της φωτό (άρα λέω να μην την πειράξω)
Αλλά έλεγα μήπως μπορούσατε να βοηθήσετε με το τρίψιμο ...  ;D
(λίνκς, τυχόν ειδικές οδηγίες, βίντεα, υλικά κλπκλπ) αν έχετε την καλωσύνη καλοί μου άνθρωποι !!!  ;D

/Πέτροc  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/13, 08:05 από Πέτροc »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #42 στις: 16/11/13, 15:26 »
Ερώτηση:

Γίνεται τρίψιμο στην ταστιέρα, χωρίς να βγουν τα τάστα;
Και αν ναι, πως πετυχαίνεις να έχεις σε ευθεία όλη την ταστιέρα κι όχι το κάθε τάστο να είναι σε διαφορετικό "σκάψιμο";

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #43 στις: 17/11/13, 18:33 »
Φίλε LamprO δεν γίνεται κάποια επίθεση και αν έδειξα άθελα μου κάτι τέτοιο με συνχωρείς.

Έχουμε ίδια άποψη αλλά κάπου μπερδευόμαστε.

Κάτω από την φώτο λέω πως τα τάτσα θέλουν πλανιάρισμα ή αλλαγή ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας.

Το τάστο ανάλογα με το μέγεθος πάντα,θέλει πολύ  καιρό και κάμπωσα πλανιαρίσματα για να πεις ότι πάει για αλλαγή το λέω και εδώ


Με λίγο τρίψιμο δεν καταλαβαίνει κανείς την διαφορά αλλά μπορεί κάποιος να πει πως έτσι όπως είναι το ύψος πριν το τρίψιμο ίσα ίσα που παίζω αν πάει και άλλο θα είμαι τελείως εκτός οπότε πάμε για αλλαγή.



Και εγώ είχα μία jackson που ήθελε πλανιάρισμα μετά από 8 περίπου χρόνια άντε βία κάποια τάστα 4-5 αλλαγή,σίγουρα αν είχα χορδές από τιτάνιο θα ήταν πιό φαγωμένα το πόσο δεν το γνωρίζω.

Η φώτο που ανέβασα είνα ότνως υπερβοληκή και αυτό για να είναι πιό εύκολο να δει κάποιος την ζημιά των τάστων.

Χωρίς να υπάρχει τόσο υπερβολή όσο στην φώτο τα τάστα που φαγώνονται πάλι φαίνονται.

Άμα παρατηρήσεις την φώτο στην 6η (μπασάτη) χορδή το τάστο που είναι προς τα δεξιά έχει χαλάσει το crowning και πάει να πάρει το σχήμα όπως ενος φύλου από δέντρο φαίνεται λίγο πιό έντονα στο αριστερό τάστο (που έχει κάνει και λίγο λακουβίτσα).



Συγχώνευση μηνυμάτων: 17/11/13, 21:53
Η αλλαγή του τάστου δεν σημαίνει απαραίτητα χτύπημα τοποθετούναι και με fret press

Αλλά και με χτύπημα πάλι δεν έχει πρόβλημα.

Εκεί όμως που διαφωνώ κάθετα μαζί σου είναι όπως και σου ξαναείπα αυτό που λες για σωστή ρύθμιση και λίγο τρίψιμο.

Η ρύθμιση είναι μία και το τρίψιμο είναι ένα όταν μηλάμε για σωστή δουλειά.
Οπότε όταν το τάστο είναι φαγωμένο σε σωστά σεταρισμένο όργανο δεν μπορείς να κάνεις τπτ με την βέργα,μόνο πλανιάρισμα ή αν θέλει ο παίχτης αλλαγή.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/13, 21:53 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #44 στις: 18/11/13, 22:25 »
 Βασιλη το διευκρίνισα παραπάνω.. δεν εννοούσα να διορθωσεις φαγωμενα ταστα με τη βεργα, εννοουσα ότι πριν το τριψιμο πρεπει να προηγηθει το ριθμισμα της βεργας για να μην αρχισει και τριβει κανεις «στο γαμο του καρακιοζη»!!! Επισης αναφερομουν στο φιλο που ανοιξε και το θεμα και ειπε ότι δεν μπορει να να κανει μεγαλο bending, και ειπα ότι δεν εχει να κανει αυτό μονο με φθορα των ταστων. Ειπα πχ ότι στη δικια μου (fender highway one) ειχε στρεβλωση το μπρατσο που είναι άλλη ιστορια παλι αυτό. Για καποιους που δεν ξερουν, αμα δεν ακολουθει καποια κατασκευαστικα στανταρτς το μπρατσο, είναι δυνατον να στριβει με τον καιρο και εκει ο μαστορας προσπαθει κάθε φορα με τριψιμο ταστων η ταστιερας κτλ να το φερει στα ισια του (εως οτου αυτό είναι εφικτο).
 
Κατι άλλο που δεν αναφερθηκε είναι ότι και με αλλαγη ταστων μπορει να χρειαστει λιγο τριψιμο αν θες να γινει ακριβης δουλεια και τα ταστα να εχουν ιδιο υψος. Δεν σημαινει ότι επειδη αλλαξες ταστα και είναι καινουρια εισαι και ΟΚ (ασχετα αν δεν υπαρχει εμφανες προβλημα). Αλλα και απ’ότι ξερω η πλειοψηφεια των καινουριων κιθαρων ακομα και ακριβων είναι χυμα στο κυμα.. δεν τις πολύ ψιριζουν γιατι καθυστερείται η παραγωγη!
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #45 στις: 19/11/13, 09:54 »

Κατι άλλο που δεν αναφερθηκε είναι ότι και με αλλαγη ταστων μπορει να χρειαστει λιγο τριψιμο αν θες να γινει ακριβης δουλεια και τα ταστα να εχουν ιδιο υψος. Δεν σημαινει ότι επειδη αλλαξες ταστα και είναι καινουρια εισαι και ΟΚ (ασχετα αν δεν υπαρχει εμφανες προβλημα). Αλλα και απ’ότι ξερω η πλειοψηφεια των καινουριων κιθαρων ακομα και ακριβων είναι χυμα στο κυμα.. δεν τις πολύ ψιριζουν γιατι καθυστερείται η παραγωγη!


Λαμπρο και εδω εχω την εντυπωση οτι εισαι κατηγοριματικος.  :-\


Δεν μπορω να φανταστο μαστορα να αλλαζει ταστα και μετα να μην τα φερει στη σωστη θεση, οπως επισης οτι ενα σοβαρο οργανο του εμποριου δεν εχει σχετικα καλο fret leveling. Εκει ειναι και η μεγαλυτερη διαφορα ενος σοβαρου οργανου απο μια κινεζικη κοπια. Σιγουρα οσο κατεβαινει η τιμη πιθανοτατα δεν δινεται ο απαραιτητος χρονος στη γραμμη παραγωγης για την τελεια ρυθμιση αλλα δεν πουλανε και κουπι. (Πιθανωτατα αυτο ηθελες να πεις αλλα παλι εγινες υπερβολικος???? ;D )

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #46 στις: 19/11/13, 14:29 »

Κατι άλλο που δεν αναφερθηκε είναι ότι και με αλλαγη ταστων μπορει να χρειαστει λιγο τριψιμο αν θες να γινει ακριβης δουλεια και τα ταστα να εχουν ιδιο υψος. Δεν σημαινει ότι επειδη αλλαξες ταστα και είναι καινουρια εισαι και ΟΚ (ασχετα αν δεν υπαρχει εμφανες προβλημα). Αλλα και απ’ότι ξερω η πλειοψηφεια των καινουριων κιθαρων ακομα και ακριβων είναι χυμα στο κυμα.. δεν τις πολύ ψιριζουν γιατι καθυστερείται η παραγωγη!

Εννοείται πως θα κάνει ευθειγράμιση και στα καινούρια τάστα και μετά fret crowning αυτό είνια μέσα στην εργασία του refret

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: SOS !!! Φαγώθηκαν τα τάστα !
« Απάντηση #47 στις: 20/11/13, 11:43 »
Ο καλος μαστορας ξερει τι θα κανει δε του πω εγω συμβουλες.. μιλαω για αυτους που θελουν να τα αλλαξουν απο μονοι τους (εστω και μερικα ταστα αν οχι ολα).
Ε ναι, ειπα "ακριβες" αλλα κι αυτο σχετικο ειναι.. 1, 2 ή 3 χιλιάρικα να παρουμε? Ενταξι για μενα η fender του χιλιαρικου ειναι μεν ακριβο οργανο αλλα ειναι χυμα κι ας μην ειναι κινεζικη. Τι κι αν την αγοραζεις εδω 1200? Η τιμη κοστους στην αμερικη θα ειναι το 1/4 με 1/3 και πολυ ειπα.
Εννοω για την πλειοψηφια των "ακριβων" που αγοραζουμε εδω στην ελλαδα που ειναι γυρω στο χιλιαρικο, δεν νομιζω ολοι σπτιτι τους να παιζουν με musicman του πετρουτσι?
« Τελευταία τροποποίηση: 20/11/13, 11:49 από Lampr0s »
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
10 Απαντήσεις
4732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 11:47
από profsokin
5 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
6 Απαντήσεις
4832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 20:45
από Serviani
24 Απαντήσεις
10025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 19:00
από cbk
3 Απαντήσεις
2629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 08:56
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
13 Απαντήσεις
5095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/09, 01:05
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
22 Απαντήσεις
11743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/10, 15:56
από chop suey
21 Απαντήσεις
9082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
2462 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96