Αποστολέας Θέμα: Πόνος στα χέρια  (Αναγνώστηκε 25768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Πόνος στα χέρια
« στις: 29/12/09, 19:06 »
Καλησπέρα παιδιά....Κατά την διάρκεια που παίζω μπάσο νιώθω πόνους στο αριστερό μου χέρι (που αλλάζω τα τάστα) και συγκεκριμένα λίγο πιο κάτω από τον αντίχειρα. Αυτό γίνεται μετά από 2-3 τραγούδια...Μήπως βάζω πολύ δύναμη στα τάστα και κουράζω το χέρι μου ? Αυτό γίνεται κάθε φορά που παίζω και αναγκάζομαι να σταματάω...Καμιά ιδέα..?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στα χέρια
« Απάντηση #1 στις: 29/12/09, 20:19 »
Καλησπέρα παιδιά....Κατά την διάρκεια που παίζω μπάσο νιώθω πόνους στο αριστερό μου χέρι (που αλλάζω τα τάστα) και συγκεκριμένα λίγο πιο κάτω από τον αντίχειρα. Αυτό γίνεται μετά από 2-3 τραγούδια...Μήπως βάζω πολύ δύναμη στα τάστα και κουράζω το χέρι μου ? Αυτό γίνεται κάθε φορά που παίζω και αναγκάζομαι να σταματάω...Καμιά ιδέα..?

Οποσδήποτε να μην επιμένεις όταν εμφανιζεται ο πόνος. Μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα στην τεχνική σου και κουράζεις το χέρι (οπότε πρέπει να την διορθώσεις), ή έχεις κουράσει το χέρι σου και η κόπωση εμφανίζεται νωρίς (οπότε πρέπει να το ξεκουράσεις για λίγο καιρό, πριν καταλήξεις με καμιά φλεγμονή) ή και τα δύο. Βρες έναν τρόπο να κρατάς το όργανο με φυσικό και ξεκούραστο τρόπο και χωρίς να χρειάζεται δύναμη. Αν μπορείς συμβουλέψου κάποιο δάσκαλο ή έστω κάποιον πιο έμπειρο φίλο.

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στα χέρια
« Απάντηση #2 στις: 30/12/09, 00:08 »
Και εγώ αυτό σκέφτηκα....Θα ρωτήσω έναν φίλο μου που παίζει κάποια χρόνια μπάσο να μου πει...! Σε ευχαριστώ...

Πείτε μου όμως και οι υπόλοιποι τις γνώμες σας...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στα χέρια
« Απάντηση #3 στις: 30/12/09, 00:42 »
Ζεσταμα κανεις ??? ασκησεις στους καρπους και δαχτυλα και γενικοτερα σε ολο το χερι ????

Βασικοτατο !!!

Ζητα ιατρικη γνωμη και οχι φιλικες  πριν δημιουργησεις μονιμο προβλημα δεν ειναι καθολου αστειο...
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στα χέρια
« Απάντηση #4 στις: 30/12/09, 01:11 »
Ζεσταμα κανεις ??? ασκησεις στους καρπους και δαχτυλα και γενικοτερα σε ολο το χερι ????

Βασικοτατο !!!

Ζητα ιατρικη γνωμη και οχι φιλικες  πριν δημιουργησεις μονιμο προβλημα δεν ειναι καθολου αστειο...
Τι εννοείς ασκήσεις και ζέσταμα? Βασικά πριν ξεκινήσω κάνω κάποιες κινήσεις στα χέρια και τα δάχτυλα...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Πόνος στα χέρια
« Απάντηση #5 στις: 30/12/09, 10:45 »
Γεια χαρά φίλε. Εχουμε συζητήσει παρόμοια θέματα και πιο παλιά. Δες τα και άμα δεν καλυφθείς το ξανασυζητάμε.

Ενοχλησεις στους τενοντες

http://wiki.kithara.gr/%CE%9A%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD%2C_%CE%BC%CF%85%CF%8E%CE%BD%2C_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%AD%CF%83%CE%BC%CF%89%CE%BD

Αποσυνδεδεμένος PunkeR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Άντρας
  • On my own~
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στα χέρια
« Απάντηση #6 στις: 30/12/09, 15:57 »
Γεια χαρά φίλε. Εχουμε συζητήσει παρόμοια θέματα και πιο παλιά. Δες τα και άμα δεν καλυφθείς το ξανασυζητάμε.

Ενοχλησεις στους τενοντες

http://wiki.kithara.gr/%CE%9A%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82_%CF%84%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CE%BD%CF%84%CF%89%CE%BD%2C_%CE%BC%CF%85%CF%8E%CE%BD%2C_%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%AD%CF%83%CE%BC%CF%89%CE%BD

Με βλέπω μετά τις γιορτές να πηγαίνω στον γιατρό να προλάβω τα χειρότερα...Θα κάνω κάποια πράγματα που είδα στο 1ο τόπικ...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.! :)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στα χέρια
« Απάντηση #7 στις: 18/01/10, 12:40 »
Καλησπέρα παιδιά....Κατά την διάρκεια που παίζω μπάσο νιώθω πόνους στο αριστερό μου χέρι (που αλλάζω τα τάστα) και συγκεκριμένα λίγο πιο κάτω από τον αντίχειρα. Αυτό γίνεται μετά από 2-3 τραγούδια...Μήπως βάζω πολύ δύναμη στα τάστα και κουράζω το χέρι μου ? Αυτό γίνεται κάθε φορά που παίζω και αναγκάζομαι να σταματάω...Καμιά ιδέα..?
Νομίζω εχεις δωσει μόνος σου την απαντηση.Βαζεις υπερβολική δύναμη και "πνίγεις" την ταστιέρα.Βεβαια για μπασο δεν ειμαι ειδικός αλλα το ιδιο συμβαινει και στην κιθάρα.Θα δεις οτι χρειάζεται ενα πολυ ελαφρο αγγιγμα συνηθως για να ακουστει μια νοτα.Πολλοι για να βρουν με τι δυναμη πατανε τα ταστα κανουν το εξης:Ξεκινάνε και πατανε ενα ταστο με δυναμη....και μετα σταδιακα το ξαναπατανε με λιγοτερη δυναμη..με λιγοτερη ..ωσπου φτανει στο σημειο η νοτα να μη ακουγεται..τοτε με την επομενη το ξαναπατανε με ελαχιστη περισσοτερη δυναμη....και με αυτο τον τροπο βρισκουν την ελαχιστη δυναμη που χρειαζεται να πατανε τα ταστα(και να ακουγονται βεβαιως βεβαιως).Πρεπει να συνηθισεις την αισθηση και ειται παιζεις γρηγορα ειτε αργα...να νιωθεις αυτην ακριβως την αισθηση οταν πατας τα ταστα.
Ενα αλλο που καλο ειναι να κανεις..ειναι οταν κανεις εξασκηση να σταματας για λιγο σε καποιες στιγμες και να χαλαρώνεις γιατι πολλες φορες αμα παιζεις και σφιγγεσαι η οτι αλλο ..και το κανεις συνεχεια ...λιγο λιγο το συνηθίζεις και το θεωρεις νορμαλ.Οποτε αμα αναγνωριζεις τα σημεια που αρχιζεις να τσιτωνεσαι να σταματας ωστε σιγα σιγα να το διορθωνεις.Ψαξε για αντιστοιχο αρθρο απο εναν κιθαριστα τον Jamie Andreas που λεει ακριβως πως να πετυχαινεις να εισαι σουπερ χαλαρος ακομα και οταν παιζεις το ποιο γρηγορο και δυσκολο περασμα 8).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στα χέρια
« Απάντηση #8 στις: 18/01/10, 15:00 »
Ψαξε για αντιστοιχο αρθρο απο εναν κιθαριστα τον Jamie Andreas που λεει ακριβως πως να πετυχαινεις να εισαι σουπερ χαλαρος ακομα και οταν παιζεις το ποιο γρηγορο και δυσκολο περασμα 8).

Ψάξε και τα βίντεο που έχει βγάλει, έχουν ενδιαφέρον. (Ο/Η Jamie Andreas μάλλον έχει κάνει και αλλαγή φύλου...)

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόνος στα χέρια
« Απάντηση #9 στις: 30/12/10, 09:14 »
Πρόσεχε το, ένας φίλος έπαθε τενοντίτιδα βάζοντας μεγάλη πίεση στο αριστερό χέρι, και αν την πάθεις μπορεί να θές και πάνω απο χρόνο για ανάρρωση.  >:(

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
17093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/03, 03:01
από parlats
3 Απαντήσεις
2787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/06, 18:20
από FAIRY-The return!
11 Απαντήσεις
7290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/09, 21:30
από DimosBass
10 Απαντήσεις
17897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:43
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
6902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/10, 00:11
από SIFIS14
8 Απαντήσεις
33676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 15:16
από fedstog
4 Απαντήσεις
40028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 12:39
από jimmy1989
11 Απαντήσεις
34234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/15, 02:28
από Καθόδιος (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
10655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/17, 19:37
από panixgr
0 Απαντήσεις
1517 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/20, 14:28
από Ioannis Anastassakis