Ψηφοφορία

Θα υποστηρίζατε έναν τέτοιο σύλλογο ως ενεργά μέλη του;

Ναι. Όλοι μαζί μπορούμε να καταφέρουμε κάτι περισσότερο από τον καθένα μόνο.
Όχι. Μου είναι παντελώς αδιάφορη μια τέτοια κίνηση.
Ίσως. Αναλόγως με το αν ο σύλλογος θα είχε θέσεις που θα ταίριαζαν στα θέλω μου.
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ

Αποστολέας Θέμα: Ελληνική Ενωτική Κίνηση Ερασιτεχνών Μουσικών  (Αναγνώστηκε 48135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Αν αυτό αποτελεί αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ πρότασης τότε δεν ξέρω πραγματικά τι άλλο να πω. Έχω όλη την καλή διάθεση να συζητήσω μαζί σου, αλλά αυτό που μου έγραψες δεν μπορώ να το θεωρήσω και δεν είναι κάποιου είδους πρόταση πάνω στην οποία μπορούμε να στηριχτούμε, να ανοίξουμε διάλογο και να εκμαιεύσουμε κάποια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ συμπεράσματα.

Δεν είναι καν απορία γύρω από τη δράση της Ε.Ε.Κ.Ε.Μ. - είναι απλώς μια δική σου πεποίθηση που αναφέρεται σε πρώτο πρόσωπο. Τι εννοώ...
1) Αναφέρεσαι προσωπικά σε εμένα και δείχνεις να έχεις βαθιά ριζωμένη μέσα σου την πίστη ότι είμαι ανίδεος, ότι ήρθα από το πουθενά και ότι όλα αυτά που γράφω αποτελούν επιφοίτηση.

2) Πιστεύεις ακόμη και μετά από όλες αυτές τις απαντήσεις ότι δεν έχουμε ψαχτεί, ότι δεν έχουμε ρωτήσει, ότι δεν έχουμε κουβεντιάσει πριν αποφασίσουμε μαζί με άλλους να δημιουργήσουμε αυτό που ονομάσαμε Ενωτική Κίνηση Ερασιτεχνών Μουσικών. Θα πρέπει να γνωρίζεις, ότι μέχρι και η ονομασία έχει συγκεκριμένο λόγο ύπαρξης και έχει γίνει θέμα συζήτησης εβδομάδων πριν να αποφασιστεί και να επιλεγεί σαν ονομασία για το όνομα του συλλόγου...

3) Κάποιος που δεν έχει κάνει τα προηγούμενα (δεν έχει ψαχτεί, δεν έχει ρωτήσει κτλ) δεν μπορεί να είναι συγκεκριμένος στις απαντήσεις του - believe me...

Αν το πρόβλημα πίσω από όλα αυτά είναι ότι δεν ήμουν μέλος του kithara.gr πρίν δύο χρόνια που πρωτοσκεφτήκα την ίδεα και δεν είχα τίποτα άλλο πέρα από γενικότητες μέσα στο μυαλό μου, τότε θα σου πώ με λίγα λόγια ότι αυτό δεν είναι η δική μου ιδέα περι δομημένης λογικής.

Στο πανεπιστήμιο, αυτό που διδάχτηκα είναι να φτάνω πρώτα σε ένα αποτέλεσμα έστω και σε πρώιμη μορφή... Να το συντάσσω και να το μορφοποιώ κατάλληλα ώστε να μπορεί να παρουσιαστεί και να εξηγηθεί σε άλλους και κατόπιν να ενεργώ συμπληρωματικά διορθώνοντας ή αλλάζοντας μέρη του μέχρι να φτάσω στο τελικό προιόν. Εννοείται πως υπάρχουν πηγές που χρησιμοποίησα για την ερευνά μου και εννοείται πως υπήρξαν και αυθεντίες που συμβουλεύτηκα μέχρι να εξάγω ακόμη και αυτά τα πρώιμα συμπεράσματα. Δεν ξεκινάς να κάνεις κάτι σοβαρό χωρίς αυτά τα παραπάνω και χωρίς να βασιστείς σε κάποια συγκεκριμένη μεθοδολογία - εγώ τουλάχιστον έτσι σκέφτομαι.

Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θες να πείς, που πιστεύεις ότι είναι προχειρότητα, που δεν σου αρέσει και που πιστεύεις σαν ερασιτέχνης μουσικός ότι θα ήθελες να δείς να συμπεριλαμβάνεται στις θέσεις του συλλόγου και δεν το βλέπεις, τότε πες το μου για να μπορέσουμε να συζητήσουμε.

Σε διαφορετική περίπτωση θα είμαι αρκετά ευγενικός τόσο μαζί σου όσο και ως προς τον εαυτό μου ώστε να μην απαντώ σε παρόμοιες "προτάσεις".

Φιλικά.



Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
χμ και στελνοντας το ε μειλ μας απλως δειχνουμε οτι και εμεις θελουμε να συμμετεχουμε ετσι; χωρις περαιτερω δεσμευσεις σε περιπτωση που το κινημα εξελιχθει σε κατι που δε μας εκφραζει η δε μας ενδιαφερει... Σαν ιδεα μ αρεσει...

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Ακριβώς! Δεν μπορεί να υπάρξει (σύμφωνα με το ελληνικό σύνταγμα) και δεν υπάρχει καμία δέσμευση.

Η συμμετοχή μας είναι σημαντική και από όλους μας εξαρτάται η επιτυχία του κινήματος. Αν δεν υπάρξει συσπείρωση - δεν θα υπάρξει καμία πρόοδος. Αυτό που πρέπει όλοι να κατανοήσουμε και να αντιληφθούμε είναι το κέρδος του να έχουμε ένα συλλογικό όργανο το οποίο νοιάζεται για τα συμφεροντά μας και είναι πρόθυμο να μας υποστηρίξει.

Στην Ελλάδα δεν έχει σημειωθεί αντίστοιχη προσπάθεια στο παρελθόν
και αυτός είναι και ένας λόγος παραπάνω για να το υποστηρίξετε - καθώς δεν είναι κάτι που δοκιμάστηκε και απέτυχε.

Τώρα δοκιμάζεται ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ!


Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Λόγω έλλειψης χρόνου επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω μετά την ολιγοήμερη απουσία μου.
Αφού είσαι οπαδός της δομημένης λογικής για βρες μου το αδόμητο της δικής μου.Πόσους ερασιτέχνες μουσικούς ξέρεις?
10-20 -30-100? Με πόσους κουβέντιασες? Με όλους αυτούς?
Και που είναι όλοι αυτοί? 5 εγγραφές υπάρχουν στο Blog.
Είναι σοβαρό πράγμα να έχεις κουβεντιάσει με 5-10 ανθρώπους όταν υπάρχουν χιλιάδες και να λες ότι ξεκινήσαμε κίνηση?


Είναι δυνατόν να μου λες ότι το ψάχνεις 2 χρόνια και μέσα σε αυτά τα δύο χρόνια δεν μπήκες σε κάποια φόρα να θέσεις τους προβληματισμούς σου?
Μπορεί να είναι αποτέλεσμα δομημένης λογικής η ρήση σου περί βελτίωσης της ελληνικής δισκογραφίας? Για ανέπτυξέ μου σε τι ακριβώς αυτό συνίσταται? Τι αποτελεί βελτίωση?
Μπορεί να είναι αποτέλεσμα δομημένης λογικής η ανάπτυξη των θέσεων σε τηλεοπτικές εκπομπές μεγάλης ακροαματικότητας , όταν γνωρίζουν ακόμη και οι πέτρες ότι τα ΜΜΕ είναι ο υπ'αριθμόν ένα σύμμαχος της εμπορικής λαικοποπ κλπ?
Όταν είναι γνωστό ότι δισκογραφικές εταιρίες και ΜΜΕ ουσιαστικά τροφοδοτούν οι μεν τους δε?
Είναι αποτέλεσμα δομημένης λογικής η απαίτηση για διαφάνεια σε διαγωνσιμούς? Ποιούς διαγωνισμούς? Που τους είδες?
Εκτός και αν μιλάς για διαγωνισμούς στυλ Νάκα.

Είναι στόχος σοβαρός οι εκπτώσεις σε προβάδικα? Σιγά το στόχο. Χρειάζεται σύλλογος για να επιτύχει κάποιο σχήμα κάτι τέτοιο?

Είναι όλα αυτά αποτέλεσμα επεξεργασίας θέσεων και απόψεων και μάλιστα συλλογικής και μάλιστα ως αποτέλεσμα προσπάθειας 2 ετών?


Μην ζητάς από εμένα αποδείξεις και καλή πίστη. Εσύ πρέπει να τα τεκμηριώσεις με κάποιο τρόπο.Ιδού η Ρόδος.
Μην γενικολογείς λοιπόν.
Με πόσους κουβέντιασες και πόσοι είστε πίσω από την κίνηση και που είστε όλοι αυτοί , πως θα αναβαθμίσετε την ελληνική δισκογραφία , πως θα καταφέρετε να υποστηρίξετε τις θέσεις σας σε τηλεοπτικές εκπομπές και ποιές. Ποιοί είναι οι διαγωνισμοί και με ποιόν τρόπο θα πιέσετε για διαφάνεια. Σε τι συνίσταται η διαφάνεια όταν ακόμη και σε μια ολιγομελή επιτροπή κάποιος θα βάλει σε ένα τραγούδι άριστα και κάποιος άλλος θα το θάψει? Πως θα ελεγχθεί η διαφάνεια?

Έπειτα μου λες ότι είμαι εμπαθής απέναντί σου ?

Και τι έμαθες στο πανεπιστήμιο ακριβώς? Να φτάνεις σε κάποιο αποτέλεσμα?
Δηλαδή κανένας και ποτέ δεν σου εξήγησε την σημασία του τρόπου του να φτάνεις στο αποτέλεσμα? Αρκεί να φτάσουμε και ας είναι όποιο ναναι?
Και η σημασία των επιπτώσεων αυτού του αποτελέσματος? Ανύπαρκτη?
Εδώ μας γράφεις ότι ήδη ξεκίνησες διαδικασίες ίδρυσης του συλλόγου? Το ίδιο είναι αυτό , από το να έχουμε επεξργαστεί απλά κάποιες θέσεις και να τις θέσουμε προς συζήτηση για περαιτέρω ενίσχυση ή διεύρυνσή τους πριν αποφασιστεί η κίνηση δημιουργίας συλλόγου? Αν αποφασιστεί βέβαια , διότι για σένα δείχνει ο σύλλογος να είναι ο αυτοσκοπός , ενώ ο σύλλογος πρέπει να αποτελεί μέσο επίτευξης κάποιων στόχων και όχι ό ίδιος να αποτελεί στόχο.

Θα ήμουν ο πρώτος που θα σε χειροκροτούσε εαν ερχόσουν και μας έβαζες τους προβληματισμούς σου και μεταξύ αυτών και η διμουργία κάποιου συλλόγου που να προοθήσει αυτούς κάποιους στόχους ως αποτέλεσμα αυτών των προβληματισμών .Εσύ όμως ήρθες ανάποδα. Ήρθες να ανακοινώσεις την δημιουργία ενός συλλόγου που σκεφτήκατε εσύ και άλλοι x
(πόσοι),θέτοντας ένα εντελώς γενικόλογο disclaimer και στη συνέχεια προσπάθησες κατόπιν της δικής μου παρέμβασης να κολλήσεις μερικές δράσεις ως επιχείρημα επεξεργασίας θέσεων και δράσεων.

Είναι δυνατόν να μου λες ότι κουβέντιασες το θέμα με διάφορους όταν εδώ στα 5-6 άτομα που τοποθετήθηκαν ήδη 2-3 έχουν τους ίδιους ενδοιασμούς και επιφυλλάξεις με τις δικές μου? Δηλαδή ένα 50 % περίπου , ενώ κανένας από τους μύριους που εσύ κουβέντιασες δεν έβαλε ποτέ και με κανέναν τρόπο αυτές τις επιφυλλάξεις.
Τι να πω έπεσες σε site αιρετικών μου φαίνεται...

Είναι πολλά αυτά που πρέπει να εξηγήσεις και να απαντήσεις και να μην κρύβεσαι πίσω από γενικολογίες και ασάφιες.

...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Θα απαντήσω μόνο σε αυτά που θεωρώ ότι έχουν κάποιο νόημα από το παραπάνω "παραλήρημα", και σε όσα δεν έχω ήδη απαντήσει.

Προσωπική μου άποψη (χωρίς να μιλώ για την Ε.Ε.Κ.Ε.Μ.) πρέπει να προσπαθήσεις να διαβάζεις σωστότερα αυτά που γράφονται και να μην θες να δείς τα πράγματα μόνο από τη δική σου οπτική γωνία. Το ότι δεν μπορείς να διαβάσεις κάποια πράγματα που έχουν ήδη απαντηθεί και εξακολουθείς να ρωτάς τα ίδια, δείχνει έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης, υποκειμενισμό και έλλειψη στοιχειώδους ευγένειας προς τον συνομιλητή σου. Τέλος, στα περισσότερα που θέτεις βλέπω και έλλειψη στοιχειώδους ενημέρωσης.

Για την ιστορία από όλα όσα έγραψες παραπάνω - θεωρώ σεβαστή κατηγορία ερωτημάτων τα παρακάτω:

"Μπορεί να είναι αποτέλεσμα δομημένης λογικής η ρήση σου περί βελτίωσης της ελληνικής δισκογραφίας? Για ανέπτυξέ μου σε τι ακριβώς αυτό συνίσταται? Τι αποτελεί βελτίωση?"

Βελτίωση αποτελεί:

  • το να πάψουν οι εταιρείες να αντιμετωπίζουν την ελληνική μουσική ως αρπαχτή.
    το να πάψουν οι εταιρείες να βλέπουν βραχυσκοπικά τα κέρδη τους και κάποιος φορέας να τις οδηγήσει σε μια μακροσκοπική λογική και να τις βγάλει από τον κυκεώνα της λογικής των μεταξύ τους "μεταγραφών".
    το να υποχρεώσουμε τις εταιρείες να αναλαμβάνουν όλα τα έξοδα παραγωγής ενός δίσκου και να μην επιβαρύνεται ο καλλιτέχνης.
    το να ενημερώνουμε και να μπουκοτάρουμε εταιρείες "βιτρίνες" που στήνονται για να εκμαιεύσουν χρήματα από ερασιτέχνες.
    το να εξηγούμε το νόημα της ανάγκης ενός manager σε όλες τις κινήσεις ενός advanced ερασιτέχνη (ημι-επαγγελματία) και να τον βοηθάμε να βρεί κάποιον που να είναι καλός στη δουλειά του και να αποφεύγει τους απατεώνες (που βρύθουν).
    η ανάπτυξη της προώθησης καλλιτεχνών μέσω internet σε τέτοιο βαθμό ώστε οι εταιρείες να υποχρεωθούν σε αλλαγή τακτικής.
    το να υπάρχει κάποιος προθάλαμος για τους ερασιτέχνες που θέλουν να κάνουν δισκογραφία, ο οποίος θα φροντίζει να ενημερώνει τις δισκογραφικές ποιοι από τους προηγούμενους μπορούν να αποτελέσουν καλή επένδυση για αυτές.
    το να ξεφύγουμε από την "ελληνική" λόγική ότι μόνο μεμονωμένοι καλλιτέχνες μπορούν να αποτελέσουν καλή επένδυση και να ενισχύσουμε την παρουσία των group στην ελληνική μουσική.

....τα παραπάνω είναι μερικές μόνο από τις βελτιώσεις που χρειάζεται να γίνουν στην ελληνική δισκογραφία. Υπάρχει συγκεκριμένο πλάνο και μεθόδοι για να επιτευχθεί το καθένα από τα παραπάνω που βλέπεις, αλλά είναι σαφές ότι δεν προτίθεμαι να δώσω τα αποτελέσματα ερευνών και τον ιδρώτα 2 χρόνων στον αέρα έτσι απλά. Πολύ περισσότερο σε κάποιον που δεν είναι εγγεγραμμένο μέλος του συλλόγου.


"Είναι αποτέλεσμα δομημένης λογικής η απαίτηση για διαφάνεια σε διαγωνισμούς? Ποιούς διαγωνισμούς? Που τους είδες?"

Μερικοί από τους φετινούς διαγωνισμούς που έλαβαν/λαμβάνουν χώρα και είχαν/έχουν ως σκοπό την ανάδειξη ερασιτεχνών σε επαγγελματίες.

  • Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2006
    Eurovision - Athens 2006
    Εurovision - Junior 2006
    Otenet - Synch Festival 2006
    Mad TV - Mad For Bands/ Mad For Positive Energy - Διαγωνισμός τραγουδιού & σύνθεσης για συγκροτήματα και μεμονωμένους ερμηνευτές
    Ωδείο Νάκα - Διαγωνισμός Pop & Rock Τραγουδιού για συγκροτήματα & τραγουδιστές
    Going Through By Milko - Διαγωνισμός Hip-Hop Jamming
    Top Fm 106,4 Digital - Διαγωνισμός "New Artist Show"
    Cms Records - Παγκύπριος Διαγωνισμός Ερμηνείας Τραγουδιού
    International Art Society/Ωδείο Φουντούλη -  Διαγωνισμός Σύνθεσης Τραγουδιού World Music & 4ος Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης Μουσικών 'Εργων

...Και πάλι τα παραπάνω είναι μερικοί από τους διαγωνισμούς που έλαβαν χώρα στην επικράτεια φέτος. Όπως είπα και αρχικώς, η έλλειψη ενημέρωσης είναι σοβαρό μειονέκτημα - σε ότι και αν θές να κάνεις ή να συζητήσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/06, 14:36 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Προσωπική Εκτίμηση Στα Παραπάνω:

Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις αποτελούν γενικότητες και περιλαμβάνεις ερωτήματα τα οποία δεν προωωθούν ούτε τον υγιή διάλογο αλλά ούτε και οδηγούν σε κάποιο συμπέρασμα.  Το να επιμένεις να σου απαντήσω πόσοι ειναι αυτοί που έχω συζητήσει μαζί τους και ποιοί είναι ή γιατί δεν ήρθα εδώ πριν 2 χρόνια να σου θέσω τις προτάσεις μου, το βρίσκω αντίστοιχα παιδαριώδες, ανούσιο και έχει ήδη απαντηθεί. Αν και πάλι θές μια απάντηση για κάθε ερώτημα και αυτό σε βοηθήσει να απευθύνεσαι πιο συγκεκριμένα στο μέλλον: α) Πολλοί, β) Ερασιτέχνες μουσικοί, Δικηγόροι, Οικονομολόγοι, Λογιστές, Συμβολαιογράφοι, Web Designers, Προγραμματιστές κτλ.

Όπως είπα και στο προηγούμενο post μου:

"Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θες να πείς, που πιστεύεις ότι είναι προχειρότητα, που δεν σου αρέσει και που πιστεύεις σαν ερασιτέχνης μουσικός ότι θα ήθελες να δείς να συμπεριλαμβάνεται στις θέσεις του συλλόγου και δεν το βλέπεις, τότε πες το μου για να μπορέσουμε να συζητήσουμε.

Σε διαφορετική περίπτωση θα είμαι αρκετά ευγενικός τόσο μαζί σου όσο και ως προς τον εαυτό μου ώστε να μην απαντώ σε παρόμοιες "προτάσεις"."



Αποσυνδεδεμένος Aggelo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μερικοί από τους φετινούς διαγωνισμούς που έλαβαν/λαμβάνουν χώρα και είχαν/έχουν ως σκοπό την ανάδειξη ερασιτεχνών σε επαγγελματίες.

  • Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2006
    Eurovision - Athens 2006
    Εurovision - Junior 2006
    Otenet - Synch Festival 2006
    Mad TV - Mad For Bands/ Mad For Positive Energy - Διαγωνισμός τραγουδιού & σύνθεσης για συγκροτήματα και μεμονωμένους ερμηνευτές
    Ωδείο Νάκα - Διαγωνισμός Pop & Rock Τραγουδιού για συγκροτήματα & τραγουδιστές
    Going Through By Milko - Διαγωνισμός Hip-Hop Jamming
    Top Fm 106,4 Digital - Διαγωνισμός "New Artist Show"
    Cms Records - Παγκύπριος Διαγωνισμός Ερμηνείας Τραγουδιού
    International Art Society/Ωδείο Φουντούλη -  Διαγωνισμός Σύνθεσης Τραγουδιού World Music & 4ος Διεθνής Διαγωνισμός Σύνθεσης Μουσικών 'Εργων

H Eurovision είχε σα σκοπό να αναδείξει ερασιτέχνες μουσικούς σε επαγγελματίες ;

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Το μέγεθος των γραμμάτων θέλει να πεί κάτι? Νομίζω δεν έχω δείξει ότι δεν μπορώ να δώ και να απαντήσω σε ένα ερώτημα...

Η απάντηση στο "τεραστίου μεγέθους" ερώτημά σου είναι: Ναι! Όσο και αν σου φαίνεται, ίσως παράξενο (που δεν θα έπρεπε), με το δελτίο τύπου που είχε βγάλει η ΕΡΤ ζητούσε από κάθε συνθέτη/στιχουργό που το επιθυμούσε να συνδράμει στέλνοντας την προτασή του για να βρεθεί το καλύτερο κομμάτι που θα τραγουδούσε η κ. Άννα Βίσση. Επίσης, η ίδια η κ. Βίσση είχε ζητήσει σε τηλεοπτικό δελτίο τύπου να στείλουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι την προτασή τους.

Επομένως η πλήρης απάντηση στο ερωτήμά σου είναι "Ναι... Η Eurovision είχε σα σκοπό να αναδείξει ΚΑΙ ερασιτέχνες ΣΥΝΘΕΤΕΣ/ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΥΣ σε επαγγελματίες". Το ότι τα πράγματα δεν ήταν τόσο διαφανή και ότι ο σκοπός αυτός που διαφήμιζαν οι διοργανωτές δεν ετελέσθη με επιτυχία είναι ενδεικτικό και της θέσης που τελικά πήρε η Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/07/06, 17:50 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Oπως επισης σε αλλες χωρες ως τετοιος αντιμετωπιζεται.......... Οχι σαν εμας που στελνουμε τον καθε υποτιθεται καταξωμενο και πιτσες μπλε
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος aquagr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελικά άναψε φωτιές ο φίλος με τον νέο σύλλογό του...
Καλώς ασχολούνται όλοι με αυτό γιατί κατ' αρχήν θα πει ότι η τέχνη που όλοι έδω μέσα και άλλοι πολλοί εκεί έξω χρειάζεται οργάνωση για να αντιμετωπιστούν τα χρόνια προβλήματά της αλλά και βασικά ενότητα. Διάβασα όλα τα θετικά και αρνητικά σχόλια που γράφτηκαν και θα ήθελα να πω ότι όλοι βρισκόμαστε στην ίδια πλευρά. Ο αντίπαλος είναι απέναντι και όταν εμείς διαφωνούμε τρίβει τα χέρια του (βλέπε Α.Ε.Π.Ι.)
Φίλε Kay επειδή ασχολούμαι με τον συνδικαλισμό στο χώρο των μουσικό θα ήθελα μόνο να προσέξετε το σημείο εκείνο του καταστατικού σας που θα αναφέρει πιθανή συμμετοχή ημιεπαγγελματιών αλλά και επαγγελματιών. Υπάρχουν κάποια κεκτημένα του κλάδου που καλό θα ήταν ο νομικός σας σύμβουλος να τα λάβει υπ' όψιν. Αυτή τη στιγμή ο αντιπροσωπευτικότερος συνικαλιστικός φορέας των μουσικών στην Ελλάδα είναι ο Πανελλήνιος Μουσικός Σύλλογος, μοναδικό μέλος από την Ελλάδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Μουσικών (F.I.M.) μέλος της Γ.Σ.Ε.Ε. και της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Θεάματος Ακροάματος. Μπορείς με ένα e-mail στο pmu@pmu.gr να λάβεις όποιες πληροφορίες θέλεις έτσι ώστε η κίνησή σας αυτή να έχει τις ποιό σωστές βάσης.

Φίλοι συνάδελφοι που απαντήσατε αρνητικά στο μήνυμα του φίλου, μην τον κατακεραυνώνετε, βοηθήστε τον ώστε η προσπάθειά του έτσι ώστε όλων μας η εμπειρία αλλά και η γνώση να του δώσει εφόδια σ' αυτό που ξεκινά.

Καλή επιτυχία
Καλοδεχούμενο κάθε μήνυμα, σχόλιο, ερώτηση, γνώμη...

Αποσυνδεδεμένος Aggelo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το μέγεθος των γραμμάτων θέλει να πεί κάτι? Νομίζω δεν έχω δείξει ότι δεν μπορώ να δώ και να απαντήσω σε ένα ερώτημα...

Ναι, το μέγεθος ήταν ανάλογο της έκπληξής μου.  ???
Δλδ θες να πεις πως πίστευες ότι η Βίσση θα τραγουδούσε τραγούδι που δε θα ήταν του Καρβέλα ;

Αποσυνδεδεμένος juggernot breaker*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Άντρας
  • Eγω+εσυ=τα παντα...Εγω=τιποτα
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/dimitrisbenekos
Το μέγεθος των γραμμάτων θέλει να πεί κάτι? Νομίζω δεν έχω δείξει ότι δεν μπορώ να δώ και να απαντήσω σε ένα ερώτημα...

Ναι, το μέγεθος ήταν ανάλογο της έκπληξής μου.  ???
Δλδ θες να πεις πως πίστευες ότι η Βίσση θα τραγουδούσε τραγούδι που δε θα ήταν του Καρβέλα ;

λιγο ασχετο ηταν αυτο.ο kay δεν ειπε τι θα εκανε η βισση αλλα οτι επαγγελματιες και ερασιτεχνες ειχαν δικαιωμα να συμετασχουν.ας πουμε τον κοντοπουλο εγω δεν τον ηξερα τωρα ομως  τον εμαθα οπως και αλλοι και ας μην πηγε το κομματι του στην eurovision.
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΑΣ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...
ΑΣ ΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ.ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ?

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Φίλε Kay επειδή ασχολούμαι με τον συνδικαλισμό στο χώρο των μουσικό θα ήθελα μόνο να προσέξετε το σημείο εκείνο του καταστατικού σας που θα αναφέρει πιθανή συμμετοχή ημιεπαγγελματιών αλλά και επαγγελματιών. Υπάρχουν κάποια κεκτημένα του κλάδου που καλό θα ήταν ο νομικός σας σύμβουλος να τα λάβει υπ' όψιν. Αυτή τη στιγμή ο αντιπροσωπευτικότερος συνικαλιστικός φορέας των μουσικών στην Ελλάδα είναι ο Πανελλήνιος Μουσικός Σύλλογος, μοναδικό μέλος από την Ελλάδα της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Μουσικών (F.I.M.) μέλος της Γ.Σ.Ε.Ε. και της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Θεάματος Ακροάματος. Μπορείς με ένα e-mail στο pmu@pmu.gr να λάβεις όποιες πληροφορίες θέλεις έτσι ώστε η κίνησή σας αυτή να έχει τις ποιό σωστές βάσης.

Aquagr

Η επικοινωνία του νομικού μας συμβούλου με τον "Πανελλήνιο Μουσικό Σύλλογο" αλλά και με τον "Οργανισμό Συλλογικής Διαχείρησης Δικαιωμάτων Ελλήνων Μουσικών" θα ξεκινούσε μέσα στον μήνα ούτως ή άλλως, καθώς το να αποφύγουμε οποιουδήποτε είδους σύγκρουση με τα καταστατικά των ήδη υπαρχόντων συλλόγων αποτελεί πρώτο μας μέλημα.

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν γνώριζα για την e-mail διεύθυνση που δίνεις παραπάνω και θα φροντίσω να την στείλω σήμερα κιόλας στον δικηγόρο ώστε να προχωρήσουμε σε επικοινωνία μέσω διαδικτύου.

Πέρα από όλα αυτά, συζητώντας το και με τους υπόλοιπους, πιστεύουμε ότι η βοηθειά σου στην όλη αυτή κίνηση θα ήταν πολύτιμη εφόσον ήδη συνδικαλίζεσαι στο χώρο των μουσικών, και αυτό σημαίνει ότι γνωρίζεις πως αντιμετωπίζει το όλο θέμα και ο σύλλογος των επαγγελματιών. Καταλαβαίνω πως ίσως να υπάρχει κώλυμμα στο να γίνεις μέλος αλλά ίσως θα μπορούσες να λειτουργήσεις ως συνδετικός κρίκος μεταξύ των συλλόγων, ώστε να αρχίσουμε να συζητάμε και σε μια πιο ενιαία δράση στο μέλλον.

Γενικώς μπορείς να μου πείς τι σκέφτεσαι επ'αυτού σε e-mail ή τηλεφωνικά (δίνεται στο blog).

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγαπητέ Kay, ο φίλος Witchking βρίσκεται στο Στόμιο με τα άλλα παιδιά του κιθάρα κι έτσι για 2 μέρες θα ηρεμήσει το θέμα αρκετά  ;D . Μπορείς κι εσύ λοιπόν να χαλαρώσεις για δύο μέρες  :P  :P

ΥΓ. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τη χιουμοριστική διάθεση και να μην πάρετε και τα αστεία στραβά.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Λοιπόν, αφού διάβασα το μεγαλύτερο μέρος του θέματος, λέω να πω και εγώ μερικά πράγματα...

1. Φαίνεται μια ωραία κίνηση από μέρους του φίλου Kay...αλλά...φαίνεται...προσωπικά επισκέφτηκα το blog και δεν μπορώ να πω οτι είδα κάτι συγκεκριμένο. Είδα μόνο ιδέες ξαναειπωμένες, και ακουσμένενες από εμένα αρκετές φορές, παρόλο το σχετικά νεαρό της ηλικίας μου....
2. Σχετικά με την Eurovision...αυτό το "πράγμα" (που πολύ θα ήθελε να λέγεται μουσικός διαγωνισμός) είναι ένας τηλεοπτικός διαγωνισμός...προσωπικά δεν τον έχω παρακολουθήσει ποτέ μου, και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, αποκαλούσα "πρόβατα" με όλη την σημασία της λέξης, όλους αυτούς που βγήκαν στον δρόμο να πανηγυρίσουν την πρώτη θέση που πήραμε πέρυσι....
3. Φίλε Kay, συγγνώμη που θα στο πω, αλλά καμία από τις απαντήσεις σου σε θέματα που σου τέθηκαν δεν με ικανοποίησε. Πρώτα από όλα απαντάς στις ερωτήσεις με άλλες ερωτήσεις, πράγμα καθόλου ευγενικό (τουλάχιστον κατά την άποψη μου). Επίσης πολλές φορές, "αναλώνεις" τις απαντήσεις σε φράσεις του τύπου "το μέγεθος της γραμματοσειράς σημαίνει κάτι;;;", "σε κάποια ερωτήματα έχω απαντήσει σε προηγούμενες απαντήσεις μου", κ.λπ. Εμένα αυτό μου δείχνει μάλλον άνθρωπο που δεν έχει και πολλά να πει, και καταφεύγει σε τέτοιου είδους λύσεις προκειμένου να αποφύγει την "παγίδα"  της επανάληψης.
4. Σε κάποια απάντησή σου, αντέδρασες στον χαρακτηρισμό που απέδωσε στα γραφόμενα σου ο witchking (μανιφέστα)...συγγνώμη μέ όλη αυτή την επεξεργασία κειμένου που κάνεις στις απαντήσεις σου, πως νομίζεις οτι φαίνονται...ως φορολογικές δηλώσεις...;;;;;; Ως μανιφέστα φαίνονται φίλε μου...σίγουρα όλες αυτές οι επιλογές στην επεξεργασία του κειμένου υπάρχουν για να δώσουν μία πιο "προφορική" χροιά στα γραφόμενα του καθενός...αλλά εσύ το παράκανες....
5. Σε κάποια από τις απαντήσεις σου, είπες πως τα ενεργά μέλη θα συνεισφέρουν με κάποιο συμβολικό ποσό ετησίως το οποίο δεν θα ξεπερνάει τα 15 με 20 €, και ότι αυτά τα χρήματα θα διατεθούν για τις ανάγκες της κίνησης, αμοιβές λογιστή, νομικού συμβούλου, ενοίκιο γραφείου κ.λπ. Από αυτό προκύπτουν δύο ερωτήματα: Το ένα είναι η διεύθυνση των γραφείων, καθώς και τα στοιχεία λογιστή και νομικού συμβούλου, συνοδευόμενα από τα συμβόλαια μίσθωσης των γραφείων.
Το επόμενο ερώτημα μου μπορεί να σου φανεί ειρωνικό, αλλά δεν μπορώ να κάτι για αυτό...Θες να μας πεις οτι με τις συνεισφορές 8 ατόμων καλύπτεις μέχρις στιγμής όλα αυτά τα έξοδα.......;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απαντώντας κατά σειρά:
1. Τι ακριβώς περιμένεις να δείς; Το ότι δεν βλέπεις κάτι συγκεκριμένο, όπως λές, είναι πάντα σχετικό. Αν έχεις την υπομονή και θες να διαβάσεις κάτι που θα έχει τη μορφή συντάγματος - περίμενε την τελική μορφή του καταστατικού του συλλόγου.

2. Ασχολίαστο - Δεν απευθύνεται σε εμένα ή την Ε.Ε.Κ.Ε.Μ., απλώς διατυπώνεις μια προσωπική εκτίμηση για τη Eurovision. Προσωπικά δεν τη συμμερίζομαι - ο διαγωνισμός θα μπορούσε να έχει πραγματικό νόημα - τόσο για τη χώρα όσο και για τους ερασιτέχνες μουσικούς. Το δυστυχές είναι ότι η διοργανωσή του ειδικά τα τελευταία χρόνια δεν περνά από κανέναν έλεγχο διαφάνειας.

3. Καταρχάς αν θές να κάνεις διάλογο δεν μπορείς να βασίζεσαι σε γενικεύσεις. Δεν απαντάω στις ερωτήσεις χρησιμοποιώντας μόνο άλλες ερωτήσεις. Το κάνω όπου νομίζω ότι χρειάζεται, όπως στο νούμερο 1, όπου ο συνομιλητής μου κάθε άλλο παρά συγκεκριμένος είναι σε αυτά που ρωτάει.

Για να σταματήσω να απαντάω με ερωτήσεις, όπου αυτό γίνεται, θα πρέπει πρώτα από όλα να μάθουν οι συνομιλητές να διατυπώνουν σαφή ερωτήματα, που δεν αφήνουν περιθώρια πολλαπλών απαντήσεων στον αντίλογο. Επίσης, το ότι λέω ότι σε κάποια ερωτήματα πως έχω ήδη απαντήσει είναι κυριολεκτικό και δεν είναι υπεκφυγή.

Υπόκειται στην ευφυία και στην παρατηρητικότητα του συνομιλητή, εφόσον τον ενδιαφέρει, να αναζητήσει σε ποιά σημεία του παρόντος thread έχω ήδη απαντήσει.

4. Εγώ από τη μεριά μου κάνω το χρέος μου τονίζοντας τα σημεία του κειμένου με έντονα γράμματα και υπογραμμισμένα σημεία ώστε να φαίνονται οι θεματικές ενότητες που καλύπτονται σε κάθε παράγραφο. Δεν μπορεί, επομένως, κάποιος να μου χρεώσει ότι δεν γράφω με ευκρινή τρόπο τις απαντήσεις μου και ότι είναι αναγκαίο να επαναλαμβάνομαι [Δες και το 3].

Αν εσύ ενοχλείσαι από αυτό και πιστεύεις ότι το μανιφέστο έχει να κάνει με την εμφάνιση ενός γραπτού και όχι με το περιεχομένό του, προσωπικά θέλω να πιστεύω ότι αστειεύεσαι. Όστις έχει την υπομονή ας καθήσει να διαβάσει τα posts ένα προς ένα.

5. Η διεύθυνση των γραφείων θα ανακοινωθεί όταν το καταστατικό θα λάβει την τελική του μορφή, όπως και τα υπόλοιπα στοιχεία που ζητάς.

6. Το τελευταίο ερωτημά σου δεν είναι ειρωνικό - περισσότερο κωμικό μου ακούγεται. Η απάντηση είναι όχι. Αυτή τη στιγμή όλα τα έξοδα τα έχουμε αναλάβει ΜΟΝΟ 4 άτομα και αυτό γιατί μας ενδιαφέρει αυτοί που θα αποτελούν τα ιδρυτικά μέλη του συλλόγου να ενδιαφέρονται πραγματικά για το σύλλογο, να είναι ερασιτέχνες μουσικοί και να μην είναι απλώς άτομα που έχουν χρήματα - γιατί σε μια τέτοια τελευταία περίπτωση θα μπορούσαμε να θεωρηθούμε υποκινούμενοι - καθοδηγούμενοι.

Ο σύλλογος θα ξεκινήσει με προσωπικό κόστος - από εκεί και πέρα η συντηρησή του από ένα σημείο και μετά θα εναποτεθεί και στα ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΑ μέλη - αναγκαστικά - γιατί δεν έχουμε καμία πηγή που να γεννά χρήματα.

Ευχαριστώ για την υπομονή κατά την ανάγνωση.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/07/06, 15:49 από Kay »

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Διαλόγου συνέχεια λοιπόν...

1. Στην πρώτη σου απάντηση καταφεύγεις σε μία πολύ συνηθισμένη τακτική...πηγαίνεις λίγο στα άκρα προσπαθώντας να αποδείξεις οτι έχεις δίκιο...Δεν περίμενα να δω κάτι σε μορφή συντάγματος, αλλά και ούτε γενικολογίες και "γκρίνια" όπως είδα....

2. Φίλε μου διατυπώνω μία προσωπική εκτίμηση για την Eurovision, την οποία καλά κάνεις και δεν την συμμερίζεσαι γιατί έχεις αύτο το αναφαίρετο δικαίωμα...παρ' όλα αυτά όμως, εσύ ήσουν που πρώτος αναφέρθηκες σε αυτόν τον διαγωνισμό...όχι εγώ...οπότε μάλλον η δική σου απάντηση είναι λίγο ασχολίαστη...

3. Κόλλησες λίγο στο θέμα των απαντήσεων - ερωτήσεών σου...μόνο που σου έγραψα και άλλα πράγματα...

Επίσης πολλές φορές, "αναλώνεις" τις απαντήσεις σε φράσεις του τύπου "το μέγεθος της γραμματοσειράς σημαίνει κάτι;;;", "σε κάποια ερωτήματα έχω απαντήσει σε προηγούμενες απαντήσεις μου", κ.λπ. Εμένα αυτό μου δείχνει μάλλον άνθρωπο που δεν έχει και πολλά να πει, και καταφεύγει σε τέτοιου είδους λύσεις προκειμένου να αποφύγει την "παγίδα" της επανάληψης.

Σε αυτό γιατί δεν απαντάς;;;;

4. Για να κριθεί ένα γραπτό ως μανιφέστο, ή ως ο,τιδήποτε άλλο θες, μετράνε και η εμφάνιση και το περιεχόμενο...Άλλωστε και στο δικό μου μήνυμα, από ότι μαντεύω, κατάλαβες και τι διάφορες θεματικές ενότητες, και σου ήτανε αρκετά σαφές φαντάζομαι....

5. Δεκτόν. Θα δίνονται αυτά τα στοιχεία όμως σε κάποιον πριν γραφτεί ως μέλος;;;;

6. Δεν θα έπρεπε να σου ακούγεται καθόλου κωμικό το ερώτημά μου, γιατί δεν το είχες ξεκαθαρίσει...


Για την ιστορία, και επειδή απαιτείται για αυτήν την κίνηση...Σκυριανός Μάρκος...Εσύ;;;;;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kay

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απαντώ στο 5, το οποίο είναι και το μόνο νέο ερώτημα - δε θα σχολιάσω γιατί δεν απαντώ στα υπόλοιπα[/u] - έχω ήδη δώσει επαρκείς εξηγήσεις σε άλλο post.

Τα στοιχεία που προανέφερες θα είναι στη δημοσιότητα αφού συσταθεί ο σύλλογος, και θα δίνονται σε κάθε ενδιαφερόμενο χωρίς να υπάρχει ως προαπαιτούμενο το να είναι μέλος κάποιος ή όχι.

Πέρα από τα παραπάνω,

Είναι αναφαίρετο δικαιωμά σου να δίνεις τα προσωπικά σου στοιχεία στη δημοσιότητα, όπως και για εμένα, αναφαίρετο δικαίωμά μου είναι να θέλω να διατηρήσω την ανωνυμία μου σε ένα διαδικτυακό φόρουμ - όσο αυτό είναι δυνατόν - τη στιγμή που δεν γνωρίζω κατ' ιδίαν αυτούς που απευθύνομαι ή αυτούς που διαβάζουν το thread. Υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία που προστατεύει αυτό το δικαιωμά μου & είναι λάθος να μου το ζητάς.

Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα για τις κινήσεις του συλλόγου, για τον ίδιο το σύλλογο, για αυτούς που απαρτίζουν το σύλλογο, ή απλώς σου έχουν δημιουργηθεί απορίες που δεν μπορεί να λύσει η διαδικτυακή συνομιλία μας, μπορείς μέσω του κινητού τηλεφώνου το οποίο δίδεται στο blog να επικοινωνήσεις μαζί μου για να μιλήσουμε επ'αυτού ή να κανονίσουμε ένα ραντεβού και να συστηθούμε δια χειραψίας.

Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Kay , τα περί , παραληρήματος , ταξινόμησης των ερωτήσεων σε  "σεβαστής κατηγορίας" , ταιριάζουν σε κυβερνητικούς εκπροσώπους και όχι σε εκπροσώπους συλλόγων που θέλουν να προβάλουν τις θέσεις τους. Δεν συνεχίζω  περαιτέρω μαζί σου. Ο κάθε αναγνώστης μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του και ως προς τον τρόπο και ως προς την ουσία.
Κράτα εσύ τις μετά από ιδρώτα επεξεργασμένες θέσεις σου , μυστικές για τις κατ'ιδίαν συναντήσεις σας και ας μείνουμε όσοι δυσκολόπιστοι και κακοπροαίρετοι παραληρούντες από εμάς στον ακατέργαστο σκοταδισμό του εφησυχασμού μας...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kay , τα περί , παραληρήματος , ταξινόμησης των ερωτήσεων σε "σεβαστής κατηγορίας" , ταιριάζουν σε κυβερνητικούς εκπροσώπους και όχι σε εκπροσώπους συλλόγων που θέλουν να προβάλουν τις θέσεις τους. Δεν συνεχίζω περαιτέρω μαζί σου. Ο κάθε αναγνώστης μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του και ως προς τον τρόπο και ως προς την ουσία.Κράτα εσύ τις μετά από ιδρώτα επεξεργασμένες θέσεις σου , μυστικές για τις κατ'ιδίαν συναντήσεις σας και ας μείνουμε όσοι δυσκολόπιστοι και κακοπροαίρετοι παραληρούντες από εμάς στον ακατέργαστο σκοταδισμό του εφησυχασμού μας...

Επιτέλους, άσε το θέμα να ηρεμήσει , όλοι καταλάβαμε τι θέλει να πει. Και ο καθένας κατάλαβε και τι λες εσύ και τι λέει εκείνος. Αν συνεχίσετε τις μακροσκελείς ανταπαντήσεις το θεμα θα απαξιωθεί τελείως. Ελπίζω να το κρατήσεις και να μην απαντήσεις άλλο.
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio

Επιτέλους, άσε το θέμα να ηρεμήσει , όλοι καταλάβαμε τι θέλει να πει. Και ο καθένας κατάλαβε και τι λες εσύ και τι λέει εκείνος. Αν συνεχίσετε τις μακροσκελείς ανταπαντήσεις το θεμα θα απαξιωθεί τελείως. Ελπίζω να το κρατήσεις και να μην απαντήσεις άλλο.


Mα για σένα το έκανα , για να σε βγάλω από την απελπισία της ανίας που σου δημιουργήθηκε τελευταία και έγραψες αυτό.
 :P :P
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=32140.msg296394#msg296394
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 ;D ;D χαχααχα ... μπορει να μη σε παω, μπορει να τσακωνόμαστε συνέχεια, αλλά αυτό ήταν έξυπνο.  ::) ::) Δεν μπορώ να πω τίποτα τώρα....  :-X :-X
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος DHMHTROS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεσα μου ειναι ο δρομος...
    • Προφίλ
    • A Kapela on Facebook
δεν υπαρχει απο τη δικη μου οπτικη γωνια λόγος να εναντιωνόμαστε ουτε στο κινημα αυτο, ουτε στον εκπροσωπο του στο φορουμ. Δεν εχουμε κατι να χασουμε σαν ερασιτεχνες μουσικοι ουτως η αλλως... Αν πετυχει το κινημα θα εχει γινει ενα βημα μπροστα στην βελτιωση της μουσικης πραγματικοτητας στην ελλαδα. Αν δε πετυχει θα μεινουμε εκει που ειμαστε...


Αποσυνδεδεμένος music_journey

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους! Είμαι νέος στην παρέα και ελπίζω να με καλωσορίσετε και να με προσέχετε ως junior member.  :)

Είμαστε μουσικοί. Και μας αρέσει να ονειρευόμαστε και να φανταζόμαστε πολλά και διάφορα. Παράλληλα, όμως, ζούμε και σε μια πραγματικότητα, την οποία αν αγνοήσουμε, το έχουμε χάσει το μπαλάκι.

Και επειδή διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα, προσωπικά είδα ΜΟΝΟ φαντασία και πάρα πολλά "θα" και τίποτα το ρεαλιστικό και χειροπιαστό, έχω να πω τα εξής:

Τα 4, άντε 5 άτομα που προσπαθούν να κάνουν ό,τι τελοσπάντων είναι αυτό που θέλουν να κάνουν, δεν μπόρεσαν να με πείσουν για κάτι σοβαρό. Προφανώς, είναι άτομα που απορρίφθηκαν από το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ( όπως οι ίδιοι αναφέρουν στο blog τους ) και θέλουν να πάνε κόντρα στο θεσμό του Φεστιβάλ. Μια κίνηση, όμως, που έχει σα σκοπό να αντιπαρατεθεί με τον γίγαντα που ονομάζεται ΕΡΤ και ΔΕΘ και ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, σύμφωνα με τις δικές μου εκτιμήσεις, δεν μπορεί παρά να αποτύχει. Μάλιστα δε, πολύ φοβάμαι, ότι τα άτομα που θα δεχτούν να γίνουν μέλη θα είναι τα "μαύρα πρόβατα" της όλης υπόθεσης και έχοντας δημοσιοποιήσει και τα ονοματά τους ως μέλη του συλλόγου, θα τους κλειστούν πάρα πολλές πόρτες μελλοντικά.

Και επειδή πρέπει να προσγειωθούμε τελείως, έχω να πω τα εξής:

1. Κάτι άκουσα για ενοικίαση γραφείου ( που κοστίζει τουλάχιστον 800 ευρώ μηνιαίως, μαζί με λογαριασμούς κλπ ), αμοιβή λογιστή ( αρκετά χρήματα σας πληροφορώ ) κλπ κλπ.. Είναι δυνατόν αυτά τα έξοδα να καλυφτούν από τα μέλη δίνοντας 15-20 ευρώ το χρόνο (!!!) και όχι το μήνα ??? Που και πάλι δεν θα καλύπτονταν αν δίνονταν 15-20 ευρώ το μήνα.

2.Κάτι άκουσα ότι οι δισκογραφικές θα ζητούν τη γνώμη του συλλόγου για να διαλέγουν τους νέους τους καλλιτέχνες!!! ( ??? ) Παρακαλώ ??? Πώς είπατε??? Θα έρθουν τα διευθύνοντα στελέχη μιας γιγανταιαίας ή ακόμα και μικρότερης εταιρίας για να συμβουλευτούν πέντε και δέκα και δεκαπέντε 20χρονα και 25χρονα παιδαρέλια που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα όσον αφορά τη μουσική ???  :D Μιας και από όσο γνωρίζω οι 3-4 που έχουν μαζευτεί δεν έχουν κάποιο σοβαρό μουσικό background, ούτε κατά τα αυστηρά προσωπικά μου κριτήρια καλή μουσική ( κοινώς, κατά την άποψή μου δεν είναι ταλέντα του χώρου και επίσης κατά την άποψή μου δικαίως τους έκοψαν από το φεστιβάλ τους συγκεκριμένους )  και δεν έχουν τραγουδήσει ποτέ έξω από το μπάνιο τους και το studio που πήγαν για ηχογράφηση, αλλά, ούτε και πανεπιστημιακές μουσικές σπουδές και τεράστια γνώση της ελληνικής μουσικής αγοράς έχουν. Ορισμένους δε, δεν θα τους αποκαλούσα ούτε ερασιτέχνες, μιας και δεν έχουν φτάσει ακόμα ούτε σε αυτό το επίπεδο. Κάντε μια real βόλτα προς τα εκεί και θα το διαπιστώσετε.

3.Κάτι άκουσα για διαφάνεια σε διαγωνισμούς. Από ό,τι διαβάζω στο blog του, θέλουν να κυκλοφορήσουν ένα CD με κομάτια που θα επιλεγούν από μια αξιοσέβαστη κριτική επιτροπή. Όλα καλά έως εδώ. Μόνο που μάλλον κάτι βρωμάει από εδώ και κάτω. Περισσότερα δεν θα πω τώρα, παρά μονάχα αν χρειαστεί.

4.Κάτι άκουσα για σύλλογο!!! Ο "σύλλογος" αυτός ( τα εισαγωγικά μπαίνουν διότι δεν υφίσταται ) είναι σαν μια ταινία που παίζει ανάποδα, από το τέλος προς την αρχή. Αντί να καθίσει να περιμένει να μαζευτούμε 100-150 άτομα πολύ υψηλού επιπέδου νέοι συνθέτες, στιχουργοί και ερμηνευτές και να συζητήσουμε όλοι μαζί και να πάρουμε ό,τι τελοσπάντων αποφάσεις επιθυμούμε, ακόμα και για δημιουργία συλλόγου, αυτός ξεκινά με τη δημιουργία συλλόγου με σχεδόν μηδαμινά μέλη!!! Αυτό δεν είναι καν ερασιτεχνισμός, αλλά, τσαπατσουλιά. Δείχνει έναν άνθρωπο με μεγάλη ανωριμότητα και βιασύνη, που μόνο και μόνο για να αντιδράσει στο ότι τον έκοψαν από το Φεστιβάλ ( δικαίως τον έκοψαν, κατά την προσωπική μου άποψη ), κάνει και λέει ό,τι να ναι. Αυτό διαφαίνεται και από τις γενικότατες και παντελώς αόριστες απαντήσεις που δίνει. Είναι εμφανέστατο ότι η κίνησή του αυτή δεν θα έχει μέλλον και εύχομαι να μην συμπαρασύρει τα πραγματικά ελληνικά ταλέντα, τα βάλει να εκτεθούν δημοσίως και τα "κάψει". Με ποιον θα συνεργαστώ εγώ μετά;;;  ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:31
από marios009^
55 Απαντήσεις
23706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/03, 14:43
από astrios
0 Απαντήσεις
2373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/06, 02:44
από nekys
11 Απαντήσεις
12448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/08, 20:41
από ScullShot
10 Απαντήσεις
7368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 15:44
από Μητσάκος
7 Απαντήσεις
3874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 10:32
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
1728 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 12:40
από STEFANOS604
2 Απαντήσεις
4476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/15, 19:50
από steve165
2 Απαντήσεις
7089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/17, 14:32
από saved
3 Απαντήσεις
1155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/22, 12:59
από adr1anos