Αποστολέας Θέμα: ερωτιση για elixir  (Αναγνώστηκε 5330 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stratboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ερωτιση για elixir
« στις: 18/06/11, 09:32 »
καλησπερα ,πριν καμοια βδομαδα εβαλα για πρωτη φορα elixir χορδες και εχω την εξης απορια που δεν την εχω ακουσει απο αλλους γι αυτο και ρωταω.. :P
υπαρχει περιπτωση το καθαριστικο για χορδες να χαλασει το coating και συνεπως να κρατισουν λιγοτερο???

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτιση για elixir
« Απάντηση #1 στις: 18/06/11, 10:08 »
χημικά δεν ξέρω τι παίζει....
αλλά το καθαριστικό προορίζεται για να κάνει τις χορδές να κρατάνε περισσότερο και όχι να τις κρατάει ουσιαστικά "καθαρές" :P
οπότε λογικά δεν θα τις φθείρει....

Αποσυνδεδεμένος stratboy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτιση για elixir
« Απάντηση #2 στις: 18/06/11, 21:26 »
νομιζα οτι με το καθαριστικο κρατανε περισσοτερο γιατι αυτο απομακρυνει τις βρομιες(υδροτας κτλ) που τις οξυδωνουν...
θα βαζω αμα ειναι κανονικα το ''φαρμακο'' και αν ειναι ετσι θα πρεπει να μου καρτησουν κανα 4μηνο! :P
αλλιως θα γυρισω στην παλια συνταγη ,τις dr...που ειναι και πιο φθηνες  :D
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος tendril

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ερωτιση για elixir
« Απάντηση #3 στις: 01/07/11, 11:14 »
εμενα για ακουστικη που πηρα μου κρατησαν καθαρο ηχο για 8μηνο με αρκετη χρηση.Καθαρισμα καθε φορα πριν κ μετα το παιξιμο με το κλασσικο fast fret.Πολυ καλες χορδες γ'αυτο κ πηρα μαζεμενα 5 σετ απο εξω την πρωτη φορα.Απο Ελλαδα δεν τολμαω να αγορασω.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτιση για elixir
« Απάντηση #4 στις: 01/07/11, 11:25 »
Απο Ελλαδα δεν τολμαω να αγορασω.

Για ποιο λόγο?
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος tendril

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ερωτιση για elixir
« Απάντηση #5 στις: 01/07/11, 11:38 »
Γιατι η ελαχιστη τιμη που τις ειδα θεσσαλονικη οταν εψαχνα ηταν 18 ευρω ενω απο εξω 12.Μεγαλη διαφορα.Ειχα παραγγελια να κανω οποτε πακετο 5 κομματια για να εχω για καμποσο καιρο.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτιση για elixir
« Απάντηση #6 στις: 01/07/11, 12:06 »
Γιατι η ελαχιστη τιμη που τις ειδα θεσσαλονικη οταν εψαχνα ηταν 18 ευρω ενω απο εξω 12.Μεγαλη διαφορα.Ειχα παραγγελια να κανω οποτε πακετο 5 κομματια για να εχω για καμποσο καιρο.
Πες μας και απο που τις βρηκες φθηνα για να το εχουμε στα υποψιν.Παντως στις χορδες για ηλεκτρικη βρισκω καλες τιμες εδώ,οποτε δεν αξιζει για εξω.
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος tendril

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: ερωτιση για elixir
« Απάντηση #7 στις: 01/07/11, 12:13 »
www.musicstore.com .Απο εκει κ λογω της γνωστης (οπως κ thomann.de) επικοινωνιας με τον συμπατριωτη(σε αμεση με αυτον επικοινωνια κανει κ μια μικρη εκπτωσουλα κανα 2%-3%) υπαρχει λιγη παραπανω εμπιστοσυνη.Μεταξυ των δεκαδων αγορων μου απο εκει ειναι κ το ονειρο μου esp eclipse ii οπως κ η ακουστικη ibanez που εδω δε εβρισκα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ερωτιση για elixir
« Απάντηση #8 στις: 01/07/11, 12:57 »
Πολύ καλές χορδές και πράγματι κρατάνε αρκετό καιρό. Δεν είμαι σίγουρος αν το καθαριστικό μπορεί να χαλάσει την επικάλυψη των χορδών και να μειώσει έτσι το χρόνο ζωής τους. Πάντως, επειδή είναι όντως ακριβές (εδώ κοστίζουν 9 λίρες το σετ), εγώ προτιμώ να αγοράζω φτηνότερες χορδές και να τις αλλάζω πιο συχνά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ερωτιση για elixir
« Απάντηση #9 στις: 01/07/11, 13:24 »
www.musicstore.com .Απο εκει κ λογω της γνωστης (οπως κ thomann.de) επικοινωνιας με τον συμπατριωτη(σε αμεση με αυτον επικοινωνια κανει κ μια μικρη εκπτωσουλα κανα 2%-3%) υπαρχει λιγη παραπανω εμπιστοσυνη.Μεταξυ των δεκαδων αγορων μου απο εκει ειναι κ το ονειρο μου esp eclipse ii οπως κ η ακουστικη ibanez που εδω δε εβρισκα.

Kαλά κάνεις και μιλάς με τον Σπύρο ,και εχεις και την έκπτωση ;)
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
82 Απαντήσεις
30342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 14:28
από m@ster k@frer
4 Απαντήσεις
6405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/20, 23:00
από BitCollector