Αποστολέας Θέμα: Midi Keyboard  (Αναγνώστηκε 7175 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Midi Keyboard
« στις: 16/09/08, 17:36 »
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα καθώς πιστεύω πως πολλοί από εμάς αργά ή γρήγορα θα χρειαστούμε ένα Midi Keyboard. Δεν είμαστε όμως όλοι του "συναφιού" και δεν ξέρουμε από πλήκτρα, συνδέσεις κτλ. Σίγουρα όμως υπάρχουν αρκετοί εδώ που γνωρίζουν και μπορούν να με/μας διαφωτίσουν.

Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω ένα Midi Keyboard, σχετικά οικονομικό γύρω στα 80 - 120 ευρώ το πολύ, επειδή είναι και αρχή (και αν με "πάει" θα αγοράσω στην πορεία κάτι ανώτερο). Θέλω λοιπόν με αυτό να χειρίζομαι τα vst στο Cubase SX3 και να είναι και controller...Να μου δίνει δηλαδή την δυνατότητα να χειρίζομαι τα knobs και τα faders του Cubase ή των vst, από τα δικά του knobs και faders. Παράλληλα θα αγοράσω και την Tascam US 144 και 2 καλά monitors.

Έχω βρει τα εξής :

BEHRINGER U-Control UMX 49 USB/MIDI Controller Keyboard (http://www.behringer.com/UMX49/)

Fame KC 49 (http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Fame-KC-49-/art-SYN0003286-000;pgid=0x506TiE_7JSR0EY3hgocYZF0000XtXV6EZ8;sid=YAPNiJw_1E7OiNT1BTRHbJL86sJmBa6Yxt0=)

M-Audio Key Rig 25 (http://www.m-audio.com/products/en_us/KeyRig25.html)



Ξέρω πως το τελευταίο έχει λιγότερα πλήκτρα, αλλά παραπάνω πλήκτρα = περισσότερα χρήματα  :(


Για να χρησιμοποιώ τα knobs και τα faders του Midi Keyboard, όπως περιέγραψα πιο πάνω, πρέπει να συνδέεται με Midi και οχι με Usb ??

Γενικότερα ποια είναι τα κριτήρια ενός καλού - ικανοποιητικού για αρχάριο Midi Keyboard ??


Ίσως "αναγκάζω" πολλούς να γράφουν για αρκετή ώρα με το θέμα αυτό, αλλά πραγματικά χρειάζομαι την βοήθεια σας και πιστεύω πως καλό είναι να υπάρχει το θέμα αυτό εδώ. Σίγουρα θα το χρειαστούν και άλλοι κάποια στιγμή.


« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/08, 17:43 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Midi Keyboard
« Απάντηση #1 στις: 16/09/08, 18:06 »
Για να ελέγχεις τα faders και τα knobs του Cubase θα πρέπει το midi keyboard να υποστηρίζει το πρότυπο mackie control, αλλά δυστηχώς αυτό το έχουν πιο ακριβά keyboards και όχι στις τιμές που κοιτάς. Βέβαια σε άλλα DAWs όπως το ableton live ή το FL Studio δεν έχεις κανένα πρόβλημα με τα faders και τα knobs για να ελέγχεις το πρόγραμμα. Στο Cubase θα μπορείς να ελέγχεις ορισμένα plugins που υποστηρίζουν midi CCs και με τον κατάλληλο προγραμματισμό του keyboard. Τώρα υπάρχουν διάφορες προτάσεις και όλα εξαρτώνται από το τι χρειάζεται ο καθένας. Αν θες ένα κλαβιέ απλά για να παίζεις τα plugins σου δεν χρειάζεσαι extra knobs κλπ. και συνήθως 49 πλήκτρα είναι αρκετά. Αν κάποιος παίζει πιάνο και θέλει να έχει πιο αληθοφανή αίσθηση στο κλαβιέ του θα πάρει ένα με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα. Υπάρχουν επίσης Midi keybords που είναι και audio intrefaces με αποτέλεσμα να μην χρειάζεσαι κάρτα ήχου! Υπάρχουν άλλα που έχουν επιπλέον και pads για να μπορείς να παίζεις ρυθμούς και samples πιο εύκολα. Γενικά η αγορά σε αυτό τον χώρο έχει γεμίσει με αποτέλεσμα να υπάρχουν κλαβιέ που καλύπτουν κάθε ανάγκη και ικανοποιούν κάθε τσέπη.

Υ.Γ. Το Key Rig της M-Audio έχει και τα προγράμματα που σου δίνει μέσα στην τιμή. Αν πιστεύεις οτί τα plugins που έχεις σπίτι σου είναι ικανοποιητικά (το πιθανότερο) κοίτα καλύτερα σε κάτι της σειράς oxygen όπως αυτό, το οποίο έχω και εγώ 3 χρόνια σχεδόν και είναι μια χαρά...

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Midi Keyboard
« Απάντηση #2 στις: 16/09/08, 22:07 »
Δηλαδή στα 3 μοντέλα που ανέφερα εγώ,τα knobs τι κάνουν ακριβώς ?? Έχω μπερδευτεί λιγάκι γιατί δεν είμαι πληκτράς και δεν ξέρω και πολλά από μουσική τεχνολογία...τώρα μαθαίνω.

Από τα 3 μοντελα που ανέφερα ποιό θα μου πρότεινες φίλε Fteo ??

Σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες... :)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Midi Keyboard
« Απάντηση #3 στις: 16/09/08, 22:46 »
Τα knobs στα midi keyboards που παραθέτεις μπορείς να τα κάνεις assign σε διάφορες παραμέτρους, είτε για να ελέγχεις plugin, είτε τα προγράμματα που ηχογραφείς. Στο Cubase όμως δεν μπορείς να ελέγχεις τίποτα παραπάνω από ορισμένα plugins που υποστηρίζουν midi CCs, δηλαδή πληροφορίες ελέγχου midi και όχι νότες, π.χ. portamento, expression, pitch bend, modulation (τα οποία είναι τυποποιημένα και τα δυο τελευταία υπάρχουν στα περισσότερα keyboards σαν ξεχωριστοί controllers. Τα CC εκφράζονται σαν CC και ένα νούμερο. Αυτό το νούμερο μπορεί να πάρει κάποιες τιμές πέρα από τις τυποποιημένες με αποτέλεσμα να μπορείς να ελέγχεις και άλλα πράγματα πέρα από το modulation κλπ. Για παράδειγμα έστω ότι έχεις ένα synth vsti το οποίο για το ADSR envelope (attack/Decay/Sustain/Release) προβλέπει τη χρήση των CC30,CC31,CC32,CC33. Εσύ προγραμματίζεις το keyboard από κάποια εφαρμογή ή από το ίδιο το keyboard, 4 από τα faders του ή knobs του να αντιστοιχούν σε αυτά τα CCs και έτσι θα μπορείς από αυτά να ελέγχεις το envelope του synth. Αυτά στο Cubase. Στο live τα πράγματα είναι πιο απλά. Απλά μπαίνεις στο MIDI editing mode, κάνεις κλικ στην παράμετρο που θες να ελέγχεις και κουνάς το knob/fader/κουμπί/πλήκτρο που θες να χρησιμοποιείς και τέρμα. Αντίστοιχα και στο FL-Studio υπάρχει η επιλογή Link to controller που βγαίνει με δεξί κλικ.

Από τα κλαβιέ που παραθέτεις πάνω, δε μπορώ να σου προτείνω κάποιο γιατί δεν έχω δοκιμάσει κανένα από αυτά, και δεν είμαι και πληκτράς. Εγώ έχω το Oxygen 49 της M-Audio το οποίο δεν είναι και τίποτα το τρομερό, αλλά τη δουλειά του την κάνει μια χαρά, το έχω κοντά 3 χρόνια και δεν έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα και σε σχέση με ένα αρμόνιο Yamaha της σειράς DGX που έχει ένας φίλος μου έχει κατά πολύ πιο ωραία αίσθηση στο κλαβιέ.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Midi Keyboard
« Απάντηση #4 στις: 16/09/08, 23:14 »
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε Fteo. Μάλλον θα δοκιμάσω αυτό της Behringer. Ελπίζω να με καλύψει για αυτά που θέλω να κάνω. Τώρα σχετικά με τα knobs κτλ, είναι αρχή όπως είπα ακόμα και μαθαίνω, στην πορεία που μάλλον θα πάρω κάτι ανώτερο ποιοτικά (αλλά και χρηματικά). πίστευω πως δεν έχω πρόβλημα. Προς το παρόν λοιπόν ας κάνω τις μετατροπές μου με το mouse.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/08, 23:18 από BluesMe »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/07, 16:59
από michailovits
3 Απαντήσεις
4302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/08, 15:26
από Fteo
10 Απαντήσεις
4471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 00:59
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
28041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/15, 19:37
από mixanobios
0 Απαντήσεις
1753 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 20:35
από Panos the Greek
8 Απαντήσεις
4976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 18:51
από Wise_One
6 Απαντήσεις
41601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/14, 21:13
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
4175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/13, 21:00
από gers
5 Απαντήσεις
14665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/13, 13:02
από mixanobios
1 Απαντήσεις
25427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/15, 15:02
από mixanobios