Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτης modelling η άλλος  (Αναγνώστηκε 8663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Ενισχυτης modelling η άλλος
« στις: 23/06/14, 13:02 »
Μπορεί κάποιος να γράψει ή να με παραπέμψει κάπου ώστε με απλά λόγια (για αρχάριους) να καταλάβω

πόσων ειδών ενισχυτές για ηλεκτρική κιθάρα υπάρχουν; modelling - παραδοσιακοί - υβριδικοί - άλλοι;

Διάβασα το καταπληκτικό θέμα του Απόλλωνα με τη σύγκριση κάποιων modelling ενισχυτών 30W αλλά τελικά δεν ξέρω

τι είναι το καταλληλότερο για εμένα που δεν γνωρίζω ούτε την ορολογία τους αλλά ούτε και τι μου είναι απαραίτητο για να παίξω ως αρχάριος αλλά και να μη χρειαστεί αλλαγή σύντομα.

EDIT: Το θέμα διαχωρίστηκε από το παλαιότερο. adr1anos
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/14, 13:21 από adr1anos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #1 στις: 23/06/14, 13:26 »
πόσων ειδών ενισχυτές για ηλεκτρική κιθάρα υπάρχουν; modelling - παραδοσιακοί - υβριδικοί - άλλοι;
Δες εδώ αρχικά:
Απ: Οδηγος επιβιωσης (και καλα) προς αρχαριους
..και εδώ για να γίνει μία παραγωγικότερη συζήτηση:
Πως να ρωτήσω καλύτερα "Τι Ενισχυτή να πάρω?"
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/14, 13:30 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #2 στις: 23/06/14, 20:16 »
Στάδιο 1
«Βοηθήστε με» = πρώτος ενισχυτής ..μπορεί να μην έχω καν κιθάρα
(το καλύτερο στάδιο της όλης πορείας, καθώς όλη η μαγεία των ανακαλύψεων είναι μπροστά σου):
           
1.   Πόσα λεφτά έχω πρόθεση να διαθέσω?   
                Μέχρι 300€ έλεγα, εκτός αν ....με πείσετε για παραπάνω. Θέλω να δώσω όσα χρειάζονται για να έχω αξιοπρεπή ήχο απ' την ηλεκτρική κιθάρα μου. Και δυνατός θα χρειαστεί να είναι αλλά  δεν ξέρω πως αυτό μεταφράζεται σε watt. Η χρήση θα είναι σε ιδιωτικό ενιαίο χώρο 70τμ. χωρίς γείτονες. Σε μουσική πάντως (hi-fi, όχι όργανα) με καλύπτει ένας τελικός 2x380W με ηχεία ευαισθησίας περίπου 89db.

2.   Τι είδους μουσική θέλω να παίζω? ..με παραδείγματα αν είναι δυνατόν:
       Καθόλου Metal και "βρώμικα". Μ'αρέσουν Dire straits, Pink Floyd, Blues, κλπ καθώς και ό,τι κλασσικό  σηκώνει διασκευή.

3.   Θέλω Ενισχυτή για Ηλεκτρική κιθάρα.

4.   Θέλω Combo (ενισχυτή με μεγάφωνο μαζί) ή Κεφαλή και Καμπίνα (ξεχωριστό μεγάφωνο)?
        Δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο και γιατί.
5.   Θέλω να παίζω σε χαμηλές εντάσεις (στο σπίτι) ή θέλω να καλύπτομαι και για πρόβες μελλοντικά?
       Θέλω και χαμηλές εντάσεις για μελέτη Και δυνατές για προσωπική ικανοποίηση. Το γράφω επειδή διάβασα πως κάποιοι ενισχυτές αποδίδουν τα καλύτερά τους πάνω από κάποια στάθμη.  Οι πρόβες σε άλλους χώρους δεν με ενδιαφέρουν.

6.   Θέλω να έχει ήδη και κάποια εφέ πάνω του ή θέλω μία καλή καθαρή ηχητική βάση για να χτίσω μελλοντικά τον ήχο μου με εφέ από πετάλια ή πεταλιέρα?
       Αν μια καθαρή ηχητική βάση είναι αισθητά φτηνότερη θα την προτιμούσα μέχρι να κατασταλάξω στον ήχο που θα μου αρέσει, εκτός αν το παιχνίδι με τα πετάλια - που δεν ξέρω ούτε πως είναι, πόσο μάλλον τι κάνουν - είναι ακριβό και μπελαλίδικο.

Σημείωση: μάλλον δεν θα έχω αξιόλογη πορεία στο άθλημα, παρ'όλα αυτά θέλω ό,τι πάρω να είναι αξιοπρεπές και να μην χρειάζεται σύντομα αλλαγή. Γι'αυτό και έκλινα προς κιθάρα (την πρώτη μου) των 350+ €, για να αποφύγω αν γίνεται κακοτεχνίες ή υλικά μιας φτηνότερης κατασκευής. (με ξενίζει πολύ το hum της squier που άκουσα πως είναι χαρακτηριστικό των μονών μαγνητών. ισχύει πως παύει όταν αρχίσει να δονείται μια χορδή; )

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #3 στις: 24/06/14, 00:34 »
4.   Θέλω Combo (ενισχυτή με μεγάφωνο μαζί) ή Κεφαλή και Καμπίνα (ξεχωριστό μεγάφωνο)?
        Δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο και γιατί.
Δες εδώ:
Απ: τι ειναι η καμπινα και η κεφαλη;

6.   Θέλω να έχει ήδη και κάποια εφέ πάνω του ή θέλω μία καλή καθαρή ηχητική βάση για να χτίσω μελλοντικά τον ήχο μου με εφέ από πετάλια ή πεταλιέρα?
       Αν μια καθαρή ηχητική βάση είναι αισθητά φτηνότερη θα την προτιμούσα
Δυστυχώς ισχύει το αντίθετο, καλή ηχητική βάση για πετάλια είναι συνήθως ένας καλός λαμπάτος και τα λεφτά που αναφέρεις αφήνουν απ'έξω αξιόλογα μοντέλλα στα watt που θέλεις.


Βάσει όσων έγραψες μέχρι τώρα σου συνιστώ αυτόν:
Blackstar ID30 TVP
..διότι οτιδήποτε σε λάμπα στα λεφτά αυτά θα υστερεί σε watt.

Ο καλύτερος ενισχυτής για σένα κάτω από το χιλιάρικο καλή καθαρή ηχητική βάση για να χτίσεις μελλοντικά τον ήχο σου θεωρώ ότι είναι αυτός για περισσότερο gain:
Fender Hot Rod Deluxe III
..και αυτός για λιγότερο που μάλλον σου ταιριάζει καλύτερα:
Fender Blues Deluxe Reissue

..και τέλος για να έχεις ένα σημείο αναφοράς, ανεξαρτήτως χρημάτων, αυτός μαζί με την κατάλληλη καμπίνα:
Hiwatt SSD103 David Gilmour Signature
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/14, 00:38 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #4 στις: 24/06/14, 01:49 »
O Αδριανός έχει μεν δίκιο όταν αναφέρει τους Fender Deluxe σαν τους ιδανικότερους λαμπάτους ενισχυτές για να σού δώσουν μια καλή καθαρή βάση πάνω στην οποία θα χτίσεις τον ήχο σου. Από την άλλη πλευρά και αφού ο προϋπολογισμός σου είναι περιορισμένος, εγώ θα πρότεινα τους παρακάτω:

Bugera V22. Κατά γενική ομολογία από τους καλύτερους λαμπάτους ενισχυτές σε αυτή την κατηγορία χρημάτων, τόσο από πλευράς ηχητικών δυνατοτήτων όσο και άλλων χαρακτηριστικών. Η πιο πρόσφατη έκδοση έχει αναβαθμισμένο ηχείο.

Laney VC15. Ένας ενισχυτής με πολύ καλό καθαρό κανάλι, κατάλληλος για πετάλια. Έχει δικό του reverb, το οποίο δεν είναι άσχημο, καθώς και FX loop.

Harley Benton VT-30. Μια ενδιαφέρουσα πρόταση από τον Thomann, αν και ο συγκεκριμένος ενισχυτής μπορεί να βρεθεί και με την ονομασία Golden Ton VT30. Εμφανισιακά παραπέμπει σε Fender Blues Deluxe ή Hot Rod Deluxe, αν και το control panel θυμίζε περισσότερο τους Laney VC. Από κάποια demo που έχω δει στο youtube ο ήχος είναι πολύ καλύτερος απ' ό,τι θα περίμενα. Φυσικά πρέπει να έχουν γίνει κάποιοι συμβιβασμοί σε θέματα ποιότητας κατασκευής και υλικών, πράγμα το οποίο μάλλον είναι αναμενόμενο δεδομένης της τιμής. Πάντως για σένα μπορεί να είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνεις.

Και φυσικά αν βρεις πουθενά τον VHT Special 12/20, θα σού τον πρότεινα ανεπιφύλακτα. Εξαιρετικός ήχος για σχετικά λίγα λεφτά. Σε παραπέμπω σε αυτό το thread για περισσότερες πληροφορίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #5 στις: 24/06/14, 09:21 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο!

Αν πάρω μόνο ενισχυτή (μόνο κεφαλή δηλαδή) μπορώ να αξιοποιήσω δικό μου μεγάφωνο/ηχείο 8Ω συνδέοντάς το ή χρειάζομαι κάτι επιπλέον;


edit: για τέτοιο ήχο κυρίως ενδιαφέρομαι:
Ronnie Earl and The Broadcasters - Hope Radio 2007



να ανοίξω άλλο θέμα για το hum στους μονούς μαγνήτες και αν υπάρχουν εναλλακτικές αποφυγής του; (στο παραπάνω video δεν είμαι σε θέση να το ακούσω, άραγε υπάρχει; ζωντανά σε marshall γίγαντα ήταν ενοχλητικό πάντως)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 24/06/14, 09:44 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #6 στις: 24/06/14, 21:44 »
Γι αυτό τον ήχο πας σε Fender Princeton, ή εναλλακτικά στον VHT 12/20 που είναι πιο κοντά στον προϋπολογισμό σου. Το πρόβλημα είναι να βρεις κάποιο μαγαζί που τον διαθέτει, καθώς είναι πολύ δυσεύρετος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #7 στις: 26/06/14, 10:56 »
Βάσει όσων έγραψες μέχρι τώρα σου συνιστώ αυτόν:
Blackstar ID30 TVP
..διότι οτιδήποτε σε λάμπα στα λεφτά αυτά θα υστερεί σε watt.

Ο καλύτερος ενισχυτής για σένα κάτω από το χιλιάρικο καλή καθαρή ηχητική βάση για να χτίσεις μελλοντικά τον ήχο σου θεωρώ ότι είναι αυτός για περισσότερο gain:
Fender Hot Rod Deluxe III
..και αυτός για λιγότερο που μάλλον σου ταιριάζει καλύτερα:
Fender Blues Deluxe Reissue

..και τέλος για να έχεις ένα σημείο αναφοράς, ανεξαρτήτως χρημάτων, αυτός μαζί με την κατάλληλη καμπίνα:
Hiwatt SSD103 David Gilmour Signature


Επειδή ψήνομαι για την υπέρβαση (όσον αφορά την τιμή των Fender) είπα να καταχραστώ λίγο ακόμη τις γνώσεις σας  :-[

επειδή βρήκα:

1) τον Bugera V55 στα 389€ (όμως με 2 Χ 6L6 thomann power amp valves αντί 2 X L84 του V22)

2) LANEY TFX-3 ΣΤΑ 500Ε (όχι twin, 1Χ12") 

3) LANEY VC 30-212 επίσης στα 500€.

 



« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/14, 10:59 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #8 στις: 26/06/14, 11:05 »
Γι αυτό τον ήχο πας σε Fender Princeton, ή εναλλακτικά στον VHT 12/20 που είναι πιο κοντά στον προϋπολογισμό σου. Το πρόβλημα είναι να βρεις κάποιο μαγαζί που τον διαθέτει, καθώς είναι πολύ δυσεύρετος.


Αυτός είναι ο ένας: http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gk=&bn=&sw=princeton&oa=pra στα 899€;

Τον VHT 12/20 (που νομίζω ακουγόταν τέλεια και λόγω του παιξίματος του συμφορουμίτη που ανέβασε δείγματα)

τον βρήκα κάπου με περίπου 500+ €


Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #9 στις: 26/06/14, 11:21 »
έχω την εντύπωση πως τα watt που κοιτάς είναι πάρα πολλά για χρήση μόνο στο σπίτι.
έχεις ακούσει ποτέ λαμπάτο 5 watt από κοντά?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #10 στις: 26/06/14, 11:34 »
έχω την εντύπωση πως τα watt που κοιτάς είναι πάρα πολλά για χρήση μόνο στο σπίτι.
έχεις ακούσει ποτέ λαμπάτο 5 watt από κοντά?

όχι!  :-\

Λογικά έχεις δίκιο, γι'αυτό οι συμφορουμίτες μου προτείνουν και 15W (Laney VC15-110)...

Έχω αυτή την ανασφάλεια, μπας και δεν έχω γκάζια όταν τα θέλω...  ::)


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #11 στις: 26/06/14, 11:47 »
1) τον Bugera V55 στα 389€ (όμως με 2 Χ 6L6 thomann power amp valves αντί 2 X L84 του V22)
2) LANEY TFX-3 ΣΤΑ 500Ε (όχι twin, 1Χ12") 
3) LANEY VC 30-212 επίσης στα 500€.
O Bugera 55 όπως και ο 22 είναι καλές επιλογές αλλά δεν είναι στην ίδια κλάση ούτε ποιοτικά ούτε ηχητικά με τους Fender. Αν δεν έχεις να δώσεις παραπάνω όμως πάρε έναν από αυτούς, είναι πολύ καλοί στα χρήματα τους.

Τους Princeton που προτάθηκαν εγώ δεν θα τους επέλεγα διότι έχουν 10άρι μεγάφωνο και από προσωπική εμπειρία ξέρω πολύ καλά ότι τον όγκο που δίνει το 12άρι σε εντάσεις άνω των 5watt δεν τον δίνει το 10άρι. Για τον ίδιο λόγο θα απόφευγα και τον Laney VC15-11.

Αντίθετα ο Laney VC30-112 είναι εξαιρετικός, ειδικά κατάλληλος για το ύφος που θέλεις να πετύχεις, η Τάξη Α θα σου κάνει πολύ μεγάλη διαφορά στο σκάσιμο και τις δυναμικές, δεν παίζεται, και οι EL84 έχουν μία λαμπερότητα που εμένα μου αρέσει πάρα πολύ. Όλη η σειρά VC είναι πάρα πολύ καλή.

Τέλος τίθεται το ερώτημα, αν είναι να δώσεις τα 600 για τον VC30, δεν βάζεις άλλα 150€ να πάρεις τον Fender Blues Deluxe Reissue?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #12 στις: 26/06/14, 12:00 »

Τέλος τίθεται το ερώτημα, αν είναι να δώσεις τα 600 για τον VC30, δεν βάζεις άλλα 150€ να πάρεις τον Fender Blues Deluxe Reissue?..


Βρήκα εκθεσιακό τον VC30 στα 500 και ελπίζω να τον κατεβάσω λίγο, οπότε η διαφορά είναι 250€ (+50%).

Βέβαια για να τον προτείνεις εσύ κάτι ξέρεις, και η γνώμη σου μετράει πολύ, άσε που ο ολοκαίνουριος έχει άλλη χάρη και σε αυτά τα πράγματα είμαι της γνώμης πως δεν χωράνε μιζέριες!!   

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #13 στις: 26/06/14, 12:37 »
Βρήκα εκθεσιακό τον VC30 στα 500 και ελπίζω να τον κατεβάσω λίγο, οπότε η διαφορά είναι 250€ (+50%).
Βέβαια για να τον προτείνεις εσύ κάτι ξέρεις..
Όχι, με τόση διαφορά χτύπα τον Laney, δεν το συζητάμε!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #14 στις: 26/06/14, 12:44 »
Σε ευχαριστώ!  :)

να φοβηθώ την  παλαιότητα και τις ώρες που θάχουν παίξει οι λάμπες; (αλήθεια για τι κόστος αντικατάστασης μιλάμε; )

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #15 στις: 26/06/14, 12:55 »
Αν είναι όντως εκθεσιακός, τότε η διαφορά από την χρήση είναι αμελητέα. Αν είναι μεταχειρισμένος, θα τον λειτουργήσεις λίγο με αυτές που έχει, και όταν τον μάθεις θα πάρεις ένα νέο σετ, διαλέγοντας και την χροιά που τότε θα καταλαβαίνεις καλύτερα. Το πλήρες σετ ανάλογα με το τι ποιότητες θα διαλέξεις, θα σου πάει κάπου γύρω στα 100€. Σε κάθε περίπτωση να έχει πλήρη εγγύηση, αλλιώς προσπέρασε τον.

Edit: Ο Τhomann έχει 3 χρόνια εγγύηση, από τα οποία, τον πρώτο σου πληρώνει και τα πλήρη μεταφορικά εμπρός πίσω, για ότι προκύψει. Αυτά για να αντιπαραθέσεις την όποια εγγύηση σου δώσουν σχετικά με τα λεφτά που θα γλυτώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/14, 12:58 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #16 στις: 26/06/14, 13:13 »
Τέλειος!

Ευχαριστώ πολύ!!!  :beer

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #17 στις: 26/06/14, 16:16 »
έχω την εντύπωση πως τα watt που κοιτάς είναι πάρα πολλά για χρήση μόνο στο σπίτι.
έχεις ακούσει ποτέ λαμπάτο 5 watt από κοντά?

όχι!  :-\

Λογικά έχεις δίκιο, γι'αυτό οι συμφορουμίτες μου προτείνουν και 15W (Laney VC15-110)...

Έχω αυτή την ανασφάλεια, μπας και δεν έχω γκάζια όταν τα θέλω...  ::)

συνηθίζεται με τον όρο "γκάζια" να εννοούμε βρώμα στον ήχο και όχι ένταση ;)

στον little giant που είχα (5watt) , παίζοντας στο σπίτι, δεν έφτασα ποτέ την ένταση πάνω απο τη μέση
στο δε jet city (20 watt), στο βρώμικο κανάλι  ,χωρίς attenuator , ελάχιστες φορές πάνω απο το 2 .

γενικά , ο λαμπάτος δίνει τη γλύκα του όταν παίζει κοντά στα όριά του.

και μια φιλική συμβουλή : αν είσαι σε πόλη πήγαινε σε όλα τα μουσικομάγαζα και δοκίμασε ό,τι ενισχυτή βρεις μπροστά σου. το σίγουρο είναι πως δε θα χάσεις. έτσι μόνο θα καταλάβεις τι είναι αυτό που σου ταιριάζει σε είδος , μάρκα , ισχύ , χροιά κτλ.
αν ντρέπεσαι για την ικανότητα σου ή δε μπορείς να παίξεις για τον χ ψ λόγο πες στον πωλητή να το κάνει αυτός για σένα.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #18 στις: 27/06/14, 08:41 »
συνηθίζεται με τον όρο "γκάζια" να εννοούμε βρώμα στον ήχο και όχι ένταση ;)

στον little giant που είχα (5watt) , παίζοντας στο σπίτι, δεν έφτασα ποτέ την ένταση πάνω απο τη μέση
στο δε jet city (20 watt), στο βρώμικο κανάλι  ,χωρίς attenuator , ελάχιστες φορές πάνω απο το 2 .

γενικά , ο λαμπάτος δίνει τη γλύκα του όταν παίζει κοντά στα όριά του.

και μια φιλική συμβουλή : αν είσαι σε πόλη πήγαινε σε όλα τα μουσικομάγαζα και δοκίμασε ό,τι ενισχυτή βρεις μπροστά σου. το σίγουρο είναι πως δε θα χάσεις. έτσι μόνο θα καταλάβεις τι είναι αυτό που σου ταιριάζει σε είδος , μάρκα , ισχύ , χροιά κτλ.
αν ντρέπεσαι για την ικανότητα σου ή δε μπορείς να παίξεις για τον χ ψ λόγο πες στον πωλητή να το κάνει αυτός για σένα.


Σε ευχαριστώ πολύ!

Πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου!

Αυτό με την απόδοση ως προς την ένταση είναι πολύ σημαντικό και μου λέει πως αν θέλω να ακούω σωστά στην μελέτη δεν πρέπει να αγοράσω παραπάνω από 10W ενισχυτή (αν δεν έχει master volume) ?
Από τον οδηγό επιβίωσης http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77531.msg608872#msg608872

"Είναι επισης συνηθως πιο θορυβωδεις (ειδικα όταν μιλαμε για καταστασεις που χρησιμοποιειται παραμορφωση) και δεν αποδιδουν το ιδιο σε ολες τις εντασεις…
Ειδικα παλαιοτεροι λαμπατοι ενισχυτες (αλλα και σημερινοι χωρις υπαρξη master volume ποτενσιομτερου) , για να αποδωσουν πρεπει να «ανοιξουν» αρκετα σε ενταση. Πιο μοντερνες υλοποιησεις λαμπατων ενισχυτων, διαθετουν master volume, πραγμα που σημαινει ότι μπορει καποιος να σπρωξει ψηλα την ενταση και να φτιαξει τον ηχο του και κατοπιν να μειωσει την τελικη εξοδο εντασης προς τα ηχεια. Είναι πολλοι οι λαμπατοι ενισχυτες με master volume που παιζουν πολύ καλα και χαμηλα, αλλα γενικα, ειτε ενας ενισχυτης λαμπατος εχει, ειτε δεν εχει master volume, γεγονος είναι ότι θα παιζει και θα ακουγεται καλυτερα σε μεγαλυτερες εντασεις. Vintage μοντελα (πχ ο plexi της Marshall) που δεν εχουν master volume, για να βγαλουν παραμορφωση πρεπει πολλες φορες να τερματιζουν (dimed) σε ενταση και όταν το κανουν αυτό, παραμορφωνουν και οι λυχνιες του τελικου σταδιου ενισχυσης και εκει ξεκιναει το …παρτυ"

μπερδεύτηκα λίγο. Η παραμόρφωση υπάρχει στο τέρμα τους, ενώ το peak της ποιότητας κάπου μετά τα 3/4 του κουμπιού της έντασης περίπου;



edit: οι αναφερθέντες υποψήφιοι έχουν όλοι master volume επειδή είναι σχετικά σύγχρονοι ή μόνο αν το αναφέρουν ξεκάθαρα όπως ο bugera ;
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/14, 09:14 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #19 στις: 27/06/14, 09:54 »
Συγγνώμη, στο παρακάτω βίντεο χρειάζονται λάμπες για τον ήχο που θέλει να βγάλει;

Valve Shootout: 6L6 vs EL34


(στα αρπίσματα νομίζω πως μπόρεσα να ακούσω υπεροχή/λαμπρότητα των 6L6 σε σχέση με EL84, ή ιδέα μου;)

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #20 στις: 27/06/14, 23:11 »
ξέρουμε αν ο vc-30 212 (με 2 12άρια) έχει τα ίδια χαρ/κά με τον vc-30 1Χ12";

νομίζω έχω καταλήξει.
 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #21 στις: 28/06/14, 00:10 »
ξέρουμε αν ο vc-30 212 (με 2 12άρια) έχει τα ίδια χαρ/κά με τον vc-30 1Χ12";

νομίζω έχω καταλήξει.


και μετά είδα αυτόν: (διορθωμένο λινκ)] http://www.thomann.de/gr/bugera_333212_infinium.htm  120W ???

ίδια λοιπά χαρ/κά με τους vc30 σε πολύ χαμηλότερη τιμή;   άλλη κλάση οι Laney?
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/14, 06:06 από cbk »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #22 στις: 28/06/14, 02:21 »
και μετά είδα αυτόν: http://www.thomann.de/gr/prod_vrank~ncx.html?ar=177669  120W ???

Νομίζω ότι πρέπει να προσέξεις λίγο τα link που παραθέτεις... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #23 στις: 28/06/14, 03:22 »
Πράγματι, το λινκ είναι λίστα, αλλά όποιος και να είναι, ίδια χαρακτηριστικά και 120 watt δεν υπάρχει περίπτωση, οι 4 EL84 δεν βγάζουν ούτε το 1/3..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος cbk

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτης modelling η άλλος
« Απάντηση #24 στις: 28/06/14, 06:10 »
Νομίζω ότι πρέπει να προσέξεις λίγο τα link που παραθέτεις... ::)

Ζητώ συγγνώμη...  από όλους.

Διορθώθηκε.


(και μόλις πρόσεξα πως λέει valve electric guitar combo, 120 watts )

άρα μας μένει η απόφαση μεταξύ vc30 112 vs vc30 212.

βέβαια κάποιοι λένε πως είναι "too loud" για το σπίτι, όμως υπάρχει και η άλλη άποψη πως τα watt καλό είναι να υπάρχουν και για μια ώρα ανάγκης  ;D αλλά και για να μη δουλεύει συνέχεια τσίτα ο ενισχυτής.

(και αν κατάλαβα καλά από το εκτενέστατο άρθρο του συμφορουμίτη Johnie Darko, με το master volume (που μάλλον έχουν όσοι συζητούνται εδώ) παίρνεις τελικά την ποιότητα των λαμπών αν θέλεις ανοίγοντας πολύ το master volume του ενισχυτή και μειώνεις την ένταση πχ του ποτενσιόμετρου της κιθάρας, σωστά; )
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/14, 06:34 από cbk »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/08, 21:27
από mantinada
34 Απαντήσεις
12157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 21:43
από Jezus
7 Απαντήσεις
3147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 17:13
από ivikos
6 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/10, 16:14
από sotto
12 Απαντήσεις
4429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/10, 17:59
από atav (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
4926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/11, 11:14
από RORY GALLAGHER
4 Απαντήσεις
2189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 21:18
από manospyr
6 Απαντήσεις
8020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/17, 14:50
από Anastasia92
0 Απαντήσεις
929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/21, 22:30
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/23, 23:48
από ΠΟΙΟΣ