Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα για αρχαριο  (Αναγνώστηκε 9829 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnjohn27595

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Κιθαρα για αρχαριο
« στις: 09/05/10, 14:44 »
γεια σας ειμαι νεος στο φορουμ κ θα ηθελα να σας πω συγχαρητηρια...λοιπον κανω 3 χρονια κλασσικη κ τωρα αποφασισα να παρω μια ηλεκτρκη..δεν εχω ξαναπαιξει ηλεκτρκη.θελω να παρω μια σχετικα φθηνη(μεχρι 200 κατι ευρα)..εχω μια squire στο μυαλο γτ ενδιαφερομαι  για κιθαρες τυπου στρατ κ ηχητικα τυπου Γκιλμουρ, μπλακμορ κτλπ..δωστε καμια ιδεα.ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #1 στις: 09/05/10, 15:02 »
Καλώς ήρθες στο forum.

Ρίξε μια ματιά εδώ...

Προτάσεις για πακέτο κιθάρας-ενισχυτή για αρχάριους
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #2 στις: 11/05/10, 16:20 »
Αν δν ειχαμε κ εσενα ρε Απολλωνα με τα αρθρα σου  :D :D
Φιλε πιστευω οτι στα λεφτα που εχεις να διαθεσεις πολυ καλες επιλογες ειναι η Squier Affinity http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_fat_stratrwmbk.htm και η Ibanez GSA60 http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsa60bk.htm ενω για ενισχυτη καλυτερα αφου εισαι αρχαριος στν ηλεκτρικη (δλδ σαν κ εμενα  ;D ;D ;D ;D ;D ) καλυτερα να κοιταξεις προς καποιον modelling που εχει πολλα εφε κ προσωμοιωσεις κ ετσι δν θα χρειαστεις πεταλια η πεταλιερα που ειναι προσθετο εξοδο οπως ο Roland Cube 30x http://www.thomann.de/gr/roland_cube30x.htm o Vox VT30 http://www.thomann.de/gr/vox_vt30.htm & o Peavey VYPYR 30 http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_30.htm
Καλως ηρθες στο forum κ καλη επιτυχια στις αγορες σου  ;) ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος johnjohn27595

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #3 στις: 12/05/10, 15:09 »
σας ευχαριστω κ τουσ 2 ρ παιδια...πραγματικα μ βοηθησατε πλ.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #4 στις: 12/05/10, 20:20 »
Αν ενδιαφερεσαι για μεταχειρισμενη, βρηκα αυτην εδω στις προσφατες αγγελιες του forum http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=15428 κ μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι μπορεις στις αγγελιες να βρεις πολυ καλα πραγματα κ σε πολυ χαμηλοτερη τιμη απο τα καινουρια (βεβαια καλυτερα να πας να δοκιμασεις κ μερικες καινουριες squier για να δεις κ αν οντως σε βολευουν παικτικα)
Αυτα απο μενα  ;) ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος johnjohn27595

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #5 στις: 09/06/10, 13:49 »
σας ευχαριστω πλ ολους...τελικα κατεληξα επδι εχω γυρω  στα 400 ευρω θελλω να παρω μια squire καινουργια των 200 και αναν καλο 30αρη ενισχυτη μ αλλα 200 ευρω....μηπως ξερετε κανενα καλο μαγαζι στην αθηνα για να κανω την δουλεια μ??

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #6 στις: 09/06/10, 13:53 »
Σε ολα τα μαγαζια του κεντρου της Αθηνας αν ψαξεις σιγουρα θα βρεις τα πραγματα που σε ενδιαφερουν εκτος ισως απο το Νακα που δν πιστευω να βρεις Squier  ;)

Καλες αγορες  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος johnjohn27595

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #7 στις: 13/06/10, 13:44 »
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm τι λετε για αυτη??(δεν εχω λεφτα για περισσοτερα αλλα μου την συστησαν σαν  καλη επιλογη)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #8 στις: 13/06/10, 14:00 »
http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm τι λετε για αυτη??(δεν εχω λεφτα για περισσοτερα αλλα μου την συστησαν σαν  καλη επιλογη)


Πράγματι είναι μια πολύ καλή επιλογή για αυτά τα λεφτά. Αν αποφασίσεις να την αγοράσεις, θα τη βρεις λίγο πιο φτηνή στο DV247.

http://www.dv247.com/guitars/squier-classic-vibe-strat-60s-3tsb--54847
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος johnjohn27595

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #9 στις: 13/06/10, 14:16 »
κοιτα απο εξωτερικο μαλλον δεν θα την παρω επδι δεν θα αλλαξει τπτ.για παραδειγμα εδω η κιθαρα κανει 320 κ απο εξωτερικο 270 αλλα αφου απο το εξωτερικο θα χρησιμοποιησω πιστωτικη οποτε θα χρεωθω +20% αρα 300 ευρω...αρα σχεδον καμια διαφορα...τρα κατι αλλο για ενισχυτες στο μαγαζι μ ειπαν εναν φεντερ 25 W 170 και εναν ιμπανεζ 30 W 160...ενας φιλος μ ολως μ προτεινε να παρω τον peavey vypyr 30 αλλα εχει 20 ευρω παραπανω...αξιζουν ??

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #10 στις: 13/06/10, 14:36 »
Αν παρεις μονο την κιθαρα απο εξω πχ απο dv247 (που αν τελικα καταληξεις στην Classic Vibe λογω πτωσης της λιρας συμφερει καλυτερα) τοτε ναι θα επιβαρυνθεις με τα μεταφορικα που ειναι 20 ευρω οχι 20% της τιμης

Αν ομως μαζι με την κιθαρα παρεις κ ολα τα παρελκομενα δλδ καλωδια ενισχυτη ακομα κ πενες θηκη κ ζωνη που θα φτασουν πανω απο τα 300 € τοτε το dv δν θα σε χρεωσει για τα μεταφορικα οπως θα κανει κ ο thomann

Αλλα κ παλι αν τν παρεις απο Ελλαδα, μπορεις ανετα να πεις του πωλητη "εγω απο εξω την παιρνω 50 ευρω κατω μπορουμε να κανουμε κατι καλυτερο?" πιστευω οτι μια εκπτωση 10 με 20 € παιζει να στην κανει  ;) ;)

Καλες αγορες  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος johnjohn27595

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #11 στις: 13/06/10, 15:47 »
δεν ειναι τα μεταφορικα,ειναι η επιβαρυνση τησ πιστωτικης  ;) 20% αφου την χρησιμοποιεις..

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #12 στις: 13/06/10, 15:56 »
ε αμα ειναι ετσι τοτε κανε εναν προχειρο υπολογισμο δες ποσα σου βγαινουν αυτα που θελεις να παρεις απο dv και συγκρινε τα με τα αντιστοιχα πραγματα απο εδω κ αναλογα μετα ψωνιζεις απ οπου σε συμφερει καλυτερα  ;)

ΥΓ Παντως αυτο με τν πιστωτικη δν εχω ακουσει να το εχει ξαναπει καποιος εδω στο φορουμ που αγοραζει απο θομαν (βεβαια εγω δν εχω πιστωτικη κ δν ξερω πως δουλευουν αυτα)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #13 στις: 13/06/10, 16:32 »
κοιτα απο εξωτερικο μαλλον δεν θα την παρω επδι δεν θα αλλαξει τπτ.για παραδειγμα εδω η κιθαρα κανει 320 κ απο εξωτερικο 270 αλλα αφου απο το εξωτερικο θα χρησιμοποιησω πιστωτικη οποτε θα χρεωθω +20% αρα 300 ευρω...αρα σχεδον καμια διαφορα...

δεν ειναι τα μεταφορικα,ειναι η επιβαρυνση τησ πιστωτικης ;) 20% αφου την χρησιμοποιεις..

Από περιέργεια με μόνο, ποιά πιστωτική κάρτα είναι αυτή που χρεώνει 20% επιπλέον για κάθε αγορά;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #14 στις: 13/06/10, 16:37 »
Φιλε Γιαννη πιστευω πως η Squire Classic Vibe strat ειναι μια ΠΑΡΑ πολυ καλη επιλογη ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ χρηματων. Τη εχω συγκρινει διπλα διπλα με τη δικια μου strat (μια αμερικανα που κοστιζει γυρω στα 1000 ευρω) και πιστευω πως δεν υστερουσε σε ΤΙΠΟΤΑ (παρα μονο σε καποιες ΜΙΚΡΟλεπτομερειες)...


Απο ηχητικης αποψης ο neck (μπροστινος μαγνητης) μου αρεσε περισσοτερο στην Squire... Ειναι μια vintage oriented κιθαρα και ταιριαζει ΤΑΜΑΜ σε blues, rock, rock 'n' roll. Τωρα για Blackmore ισως χρειαστεις μεγνητες με μεγαλυτερη εξοδο απο τους ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ κατα τ'αλλα low output μαγνητες που φοραει. Αλλα μην προβληματιζεσαι μια χαρα θα σε βολεψουν και αυτοι.
Επισης η δουλεια στα ταστα ηταν ΑΨΟΓΗ..!


Θα σου προτεινα να αποκτησεις αυτη την κιθαρα και δε θα χασεις.


Τωρα οσον αφορα στην πιστωτικη καρτα δε νομιζω η προμηθεια να εχει φτασει στο 20%!
Αλλα και παλι πιστευω πως στην Ελλαδα μπορεις να βρεις την κιθαρα αυτη σε τιμη κοντινη με τα ιντερνετικα μαγαζια.
Τωρα για ενισχυτες διαβασε το περιεκτικοτατο αρθρο του Απολλωνα και αν σε ενδιαφερει η δικη μου γνωμη θεωρω τον Roland Cube μια εξαιρετικη λυση με πολυ καλο καθαρο καναλι. ;)


Αποσυνδεδεμένος johnjohn27595

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #15 στις: 13/06/10, 17:22 »
σας ευχαριστω πλ ολους ....οχι σοβαρα η mastercard εχει 17% ;) ...τρα αφου το λετε κ εσεις σγρα θα παρω το συγκεκριμενο μοντελο...τρα για ενισχυτη θα το ψαξω λγο ακομα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #16 στις: 13/06/10, 19:24 »
οχι σοβαρα η mastercard εχει 17% ;)

Άλλαξε κάρτα ή τράπεζα. Εκτός πια κι αν είναι Ελληνικό φαινόμενο, οπότε... άλλαξε χώρα! ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #17 στις: 13/06/10, 19:35 »
LOL!!!

Αν πας να βγάλεις μια prepaid από κάποια τράπεζα, θα κάνεις την αγορά σου χωρίς τέτοιο χαράτσι. Πχ η δική μου (Κύπρου - αν και σιχαίνομαι τη διαφήμιση, πόσο μάλλον σε κωλοτράπεζες) κόστισε 5 ευρώ για να εκδοθεί και χρεώνομαι 1 ευρώ κάθε φορά που τη "φορτίζω" με χρήματα. Δηλαδή και για μια συναλλαγή να την ήθελες, πάλι 6 ευρώ θα έδινες.

Τι 17%, αν είναι δυνατόν. Μην αγοράσεις με αυτή την κάρτα. Μη δώσεις σε κανέναν τραπεζογιακά λεφτά που μπορείς να γλιτώσεις.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #18 στις: 13/06/10, 20:31 »
Ρε παιδια ειναι τοσο καλη η Classic Vibe? Γτ αμα ειναι τοσο καλή δλδ εφαμιλλη με ΑΜΕΡΙΚΑΝΑ φεντερ στρατοκαστερ, με ενα σετακι Seymour Duncan SSL-4 σε νεκ και SSL-4 Reverse Wound/Reverse Polarity σε γεφυρα ειναι το απολυτο Blackmore Project κ μαλιστα μαζι με τους μαγνητες δν παει πανω απο 430-440 € με προχειρο υπολογισμο ενω κ απο πλευρας τρεμολο/κλειδιων και ξυλων ειναι παρα πολυ καλη οχι σαν την πλειοψηφεια εκεινης της κατηγοριας 200-400€ που ειναι basswood-οκρατουμενη ενω εδω εχουμε τα κλασικα ξυλα της φεντερ

Το μονο που ειναι σκ@τ@ ειναι το pickguard  ;D ;D

Επισης για τον φιλο που εχει τοσο μεγαλη προμηθεια η πιστωτικη του νομιζω οτι και σε θομαν και σε dv247 υπαρχει η δυνατοτητα καταθεσης των χρηματων σε λογαριασμο του μαγαζιου οποτε κ απο εκει εισαι καλυμμενος  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #19 στις: 13/06/10, 20:54 »
Ρε παιδια ειναι τοσο καλη η Classic Vibe? Γτ αμα ειναι τοσο καλή δλδ εφαμιλλη με ΑΜΕΡΙΚΑΝΑ φεντερ στρατοκαστερ, με ενα σετακι Seymour Duncan SSL-4 σε νεκ και SSL-4 Reverse Wound/Reverse Polarity σε γεφυρα ειναι το απολυτο Blackmore Project κ μαλιστα μαζι με τους μαγνητες δν παει πανω απο 430-440 € με προχειρο υπολογισμο


Αυτη η κιθαρα οπως προειπα δε χρειαζεται ΚΑΝ αλλαγη μαγνητων, αφου με αυτους που εχει ακουγεται οπως πρεπει να ακουγεται μια καλη vintage strat...
Τωρα αν εισαι και λιγο γκαζοφονιας βαλε αυτους τους μαγνητες απλα θα χασεις το υπαρχον ηχοχρωμα της...Οτι θα ανταποκριθει καλα αν και δεν τους εχω δοκιμασει, φανταζομαι πως ναι...


Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #20 στις: 13/06/10, 20:57 »
Να το θεσω αλλιως: με τους μαγνητες που ειπα σε neck και bridge θεση και τον εργοστασιακο φεντερ στη μεση θα ειχα εναν αρκετα all around ηχο απο blues πχ Dave Golmour μεχρι hard rock πχ BLACKMORE?
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #21 στις: 13/06/10, 21:00 »
Αν και ο ηχος του Blackmore ειναι εντελως διαφορετικος και πιο ''in your face'' απο αυτον του Gilmour θεωρω οτι με τον καταλληλο εξοπλισμο (ενισχυτη-πεταλια) μπορεις να τους προσεγγισεις και τους δυο με μια strat...


Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #22 στις: 13/06/10, 21:02 »
Κ εγω αυτο σκεφτομαι γτ δν ειναι δυνατον ενω κ οι δυο ειχαν strat (κωλοφτιαγμενες βεβαια) να μν μπορω με μια κιθαρα να πλησιασω εστω κ λιγο τον ηχο τους μαζι με εναν all around ενισχυτη με καλο καθαρο κ distortion καναλι κ μερικα πενταλακια πχ wah, delay και chorus  ;)

Ευχαριστω κ παλι G.K. you're the strat man  ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος johnjohn27595

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #23 στις: 13/06/10, 21:09 »
δικιο εχει ο φιλος με τν prepaid..μπορει να τ δοκιμασω...μηπως ξερετε σ ποια καταστηματα μπορεις να την χρησιμοποιησεις??(για παραγγελια ενισχυτη ενδιαφερομαι0
« Τελευταία τροποποίηση: 13/06/10, 21:11 από johnjohn27595 »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αρχαριο
« Απάντηση #24 στις: 13/06/10, 21:15 »
Τη δική μου (Visa) την έχω χρησιμοποιήσει σε Thomann, ebay.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
7 Απαντήσεις
7861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 08:56
από Kosthrash
12 Απαντήσεις
4578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/10, 11:57
από taz007r
11 Απαντήσεις
4135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 14:18
από dadufi
21 Απαντήσεις
12998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 18:30
από sofitia
7 Απαντήσεις
5072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 20:16
από Fotis83
19 Απαντήσεις
5263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/12, 23:12
από geo_lateralus
5 Απαντήσεις
3084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 00:30
από tsirigotis
59 Απαντήσεις
16985 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/13, 19:11
από MetalHead98
12 Απαντήσεις
4904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/13, 14:18
από geopaok