Αποστολέας Θέμα: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"  (Αναγνώστηκε 39239 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« στις: 30/01/13, 22:58 »
Μετατροπία ? άλλο πάλι τούτο, μου θυμίζει την Φρουτοποία (F# ο φιόγκος κ.τ.λ). Ποιος τις βγάζει αυτές τις λέξεις ?? Είναι επίσημος όρος ? Αχ, και να υπάρχει ειδικό παράρτημα στην Κόλαση για τους φιλόλογους

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #1 στις: 30/01/13, 23:04 »
Πάντως το ''Μετατροπία'' είναι ελληνική λέξη και ηχεί καλύτερα από το να πούμε ''τρανσπόντο'' που λένε αρκετοί (όχι ότι είναι λάθος αλλά είναι Ιταλική λέξη και θα πει ''μεταφορά'' )
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #2 στις: 30/01/13, 23:47 »
Στεφανε, αλλο ειναι το τρανσπορτο (ετσι λεγεται και οχι "τρανποντο") και αλλο η μετατροπια.


Kopaniamento, αν χτυπησεις στο Γουγλη τη λεξη "μετατροπια" θα δεις οτι υπαρχει τετοιο πραμμα στη μουσικη και δεν εχει καμμια σχεση με τη φρουτοπια.
Τωρα αν πεις τι μας χρειαζεται να ξερουμε τι ειναι το ενα και τι ειναι το αλλο??!! Θα σου απαντησω....δεν ξερω.. ;D





Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #3 στις: 30/01/13, 23:54 »
Η μετάβαση από ένα τόνο σε έναν άλλο μπορεί να είναι είτε προσωρινή (επιστροφή στον αρχικό τόνο = Πέρασμα = Modulation) ή να είναι οριστική ( Μετατροπία = Transposition  ή τρανσπόρτο) και οι δύο αυτοί  όροι συχνά αναφέρονται στο ίδιο πράγμα.
Εκκρεμεί προς δημοσίευση ειδικό άρθρο με πλήρεις λεπτομέρειες , οπότε δεν θα επεκταθώ περισσότερο τώρα
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #4 στις: 31/01/13, 01:08 »
Στεφανε, το τρανσπορτο ειναι οπως γραφεις και συ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ενος κομματιου απο ενα τονο σε εναν αλλο. Λογου χαριν αλλαζουμε τονικοτητα σε ενα τραγουδι για να μπορει να το τραγουδισει ο τραγουδιστης που δεν μπορει στην αυτουσια τονικοτητα.
ΜΕΤΑΤΡΟΠΙΑ, ειναι αλλαγη τροπου μεσα στο ιδιο το κομματι.
Η αλλαγη τροπου μεσα στο κομματι μπορει να γινει με ενα σωρο τροπους και ενας απο αυτους ειναι να χρησιμοποιησουμε τρανσπορτο της τονικοτητας του κομματιου οπως ακριβως στο κομματι που παρεθεσα παραπανω των ολυμπιας (δεν ειναι των ολυμπιανς....διασκευη ξενου κομματιου ειναι) που σε καθε κουπλε ανεβαινει η τονικοτητα τρανσπορταριζομενη κατα ενα ημιτονιο.


Οπως καταλαβαινεις λοιπον οι δυο εννοιες ειναι τελειως διαφορετικες και λεξικολογικα και εννοιολογικα.
Μια μετατροπια μπορει να περιεχει μεσα ενα μικρο τρανσπορτο, μπορει και να μην περιεχει.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/01/13, 08:48 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #5 στις: 31/01/13, 21:35 »
Δείτε επίσης ΕΔΩ άλλη μια άποψη για τους κωμικούς μουσικούς, από επαγγελματία μουσικό και μια μελωδία σε 3 διασκευές.. .
thomsot: Δεν σας ξέχασα θα τα πούμε όσο αναλυτικά θέλετε με τη δημοσίευση του άρθρου για να έχετε όλα τα στοιχεία που παραθέτω.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #6 στις: 31/01/13, 23:25 »
Δείτε επίσης ΕΔΩ άλλη μια άποψη για τους κωμικούς μουσικούς, από επαγγελματία μουσικό και μια μελωδία σε 3 διασκευές.. .
thomsot: Δεν σας ξέχασα θα τα πούμε όσο αναλυτικά θέλετε με τη δημοσίευση του άρθρου για να έχετε όλα τα στοιχεία που παραθέτω.



Πλην της αυθεντικης εκτελεσης του Σαββοπουλου του κομματιου, τις αλλες δυο εγω δεν τις βρισω διασκευες (αλλο πραγμα κατ εμε ειναι η διασκευη ενος κομματιου), αλλα ....την πρωτη κακιστη εκτελεση, κοινως σκοτωμα, και τη δευτερη της δημοτικης κυριας κακογουστη και παρωχημενη.
Αλλα τωρα μπλεξαμε και αλλη μια ασχετη εννοια στο θεμα Στεφανε.
ΜΕΤΑΤΡΟΠΙΑ-ΤΡΑΝΣΠΟΡΤΟ-ΔΙΑΣΚΕΥΗ-ΕΚΤΕΛΕΣΗ........και αντε να δουμε τι νοημα εχει τελικα τουτο το θεμα.
Περιμενω και το αρθρο σου, και να σου πω και μια γνωμη περι αρθρων. ;D

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #7 στις: 31/01/13, 23:42 »
Εσύ το μπλέκεις . Εγώ έδωσα και τη γνώμη ενός μουσικοσυνθέτη - τραγουδοποιού - στιχουργού που θεώρησα καλόν να σας ενημερώσω αφού είναι επί του θέματος που συζητάμε. Τώρα αν ο μουσικός μας βάζει και την έννοια της διασκευής εγώ πάλι φταίω;
Για το άλλο θέμα θα περιμένετε.

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #8 στις: 01/02/13, 00:30 »
Εσύ το μπλέκεις . Εγώ έδωσα και τη γνώμη ενός μουσικοσυνθέτη - τραγουδοποιού - στιχουργού που θεώρησα καλόν να σας ενημερώσω αφού είναι επί του θέματος που συζητάμε. Τώρα αν ο μουσικός μας βάζει και την έννοια της διασκευής εγώ πάλι φταίω;
Για το άλλο θέμα θα περιμένετε.




Το θεμα μας εδω ειναι η μετατροπια και μαλιστα αν το alla turka που παιζουν εκει ειναι μετατροπια. Εται μπηκε απο σενα το θεμα εξ αρχης. Και....
Εινα πραγματι μετατροπια, για αλλους κακη για αλλους καλη, και για αλλους .....εχει πλακα.
Διαφωνησα μαζι σου σε αυτο που ειπες "μετατροπια=τρανσπορτο".
Σταματαμε εδω, και περιμενω την απαντηση σου στο Θεμα εδω με το "αρθρο" που φτιαχνεις, και αναλογα θα τοποθετηθω.
Ας μην μπλεκουμε το θεμα εδω με το εκει στο αλλο φορο το οποιο ξεκιναει απο αλλη βαση (εκει συζητατε για αλλα πραγματα) με το να μεταφερουμε λινκ απο εκει εδω.

Εν ολιγοις περιμενω να μου στοιχειοθετησεις γιατι το τρανσπορτο ειναι ιδια με τη μετατροπια, οπως ισχυριζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #9 στις: 01/02/13, 01:26 »
Παραδίνομαι... ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΙΑ

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #10 στις: 01/02/13, 09:00 »

..Διαφωνησα μαζι σου σε αυτο που ειπες "μετατροπια=τρανσπορτο"...

Εν ολιγοις περιμενω να μου στοιχειοθετησεις γιατι το τρανσπορτο ειναι ιδια με τη μετατροπια, οπως ισχυριζεσαι.



Είπα ότι : Μόνιμη Μετατροπία = Τρανσπόρτο
Στο δε άρθρο μου την λέω Οριστική Μετατροπία = Τρανσπόρτο =Transporto = Transportation = transposition.
Ενώ Προσωρινή Μετατροπία=επαφή ενός ξένου τόνου = Πέρασμα=Modulation
Θα δεις ότι έχω δίκιο, αλλά και από το 10 σέλιδο κείμενο προσιτό και για τους εντελώς αρχάριους αυτό τεκμαίρεται και σου είπα και σε άλλο post ότι δεν είμαι λεξικολάγνος και προτιμώ να γίνει κατανοητή η διαδικασία παρά η ίδια η λέξη......
Transporto       =Ιταλικά
Transportation = Γαλλικά
transposition    = Αγγλικά
Τρανσπόρτο      = Greeklish
Σε ελληνικά μουσικά εγχειρίδια χρησιμοποιούνται όλες οι λέξεις . Διαλέγεις και παίρνεις

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #11 στις: 01/02/13, 11:04 »
Ωραία, θα μάθω ξένες γλώσσες διαβάζοντας αυτό το thread!..  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #12 στις: 01/02/13, 12:37 »
Στεφανε, σου επισυναπτω δυο σελιδες απο το βιβλιο του Παναγιωτη Αδαμ με τιτλο "τονικη αρμονια" για να δεις τι ακριβως οριζει ο ορος  "μετατροπια" στη μουσικη, που παρεπιμπτοντως εχει χασει πλεον την σημερινη εποχη την εννοια της, το γιατι θα στο εξηγησω αργοτερα.








Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #13 στις: 01/02/13, 13:09 »
Σου βαζω και δυο μουσικες με μετατροπιες που βγαζουν ματι για καλυτερη εμπαιδωση.







Στο παραπανω κομματι στο 0.57 γινεται μετατροπια αλλαζοντας ο αρχικος τονος και επανερχεται ο αρχικος τονος στο 1,30.
Με αυτον τον τροπο ο συνθετης δινει μεγαλυτερη εκταση στο κομματι καθως και καλυτερη αρμονικη ποικιλια, προκαλωντας το ακουστικο ενδιαφερον στον ακροατη.


Και παμε στο δευτερο που οι μετατροπιες βγαζουν παλι ματι και φτιαχνουν και τους μεγαλους συνθετες.





Αυτο το κομματι ξεκινα με εναν βασικο τονο (Ρε μινορε) και στο 1,05 αλλαξει ο τονος του κομματιου και γινεται Ντο# μινορε.
Συνεχιζει το δρομο του και στο 1,20 γυριζει παλι στον αρχικο και....παει λεγοντας.
Αλλη μετατροπια γινεται στο 4,10 και τελειωνει το κομματι με τη μετατροπια αυτη.


Προσεξετα αυτα τα δυο κομματια, ειναι χαρακτηριστικα και θα σε παρακαλουσα να μην τα προσπερασεις στο ντουκου.
Ισως ετσι μπορεσουμε να συνενοηθουμε καποια στιγμη (αν και δεν το πιστευω)


Και σε επομενο ποστ μου θα σου εξηγησω τι ειναι και το τρανσπορτο. Οχι πια ειναι η δικια μου γνωμη για το Τρανσπορτο, αλλα τι πραγματικα ειναι το τρανσπορτο.


Οσο για αυτα που γραφεις εκει στο τελευταιο ποστ σου, μαζεψετα σε παρακαλω γιατι ειναι λαθος.




ΥΓ
Εχει παψει σημερα πλεον να εχει νοημα η εννοια της μετατροπιας γιατι καποια ακουσματα που τον 19ο αιωνα τα θεωρουσαν τουλαχιστον  περιεργα, σημερα ειναι συνηθισμενα, και μαλιστα εαν μιλησουμε για συγχρονο αυτοσχεδιασμο στη τζαζ μουσικη, μιλαμε για μια μονιμη μετατροπια.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #14 στις: 01/02/13, 13:51 »
Τρανσπορτο.


Εκει που δημοσιευεις τα αρθρα σου Στεφανε, καποιος μουσικος ο οποιος παραθετει και τη σχετικη βιβλιογραφια, γραφει και επεξηγει ακριβεστατα τι ειναι το τρανσπορτο. Διαβαστο:


http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=31






Σου φερνω και ενα απλο παραδειγμα για να καταλαβουμε.
Ενα κομματι





Το οποιο ειναι γραμμενο σε ΣΟΛ μινορε, το κοριτσι μεταφερει την τονικοτητα (το τρανσπορταρει δηλαδη) και την κανει Μι μινορε για να μπορεσει να το.... εκτελεσει. Και αυτο γινεται επειδη ειναι κοριτσι με διαφορετικη φωνητικη οξυτητα απο αυτη των αγοριων.









Οπως μπορεις να καταλαβεις λοιπον ο ορος "Παρατροπια" και ο ορος "τρανσπορτο" δεν εχουν σχεση μεταξυ τους και ποτε δεν ταυτιζονται. Πολλες φορες εμπλεκονται αλλα δεν ισουνται.
Για να σου πω ενα παραδειγμα.
Η διατροφη, περιεχει πολλες φορες καρπουζι. Μπορεις να πεις οτι Διατροφη=καρπουζι ??
« Τελευταία τροποποίηση: 01/02/13, 14:00 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #15 στις: 01/02/13, 15:10 »
Μα thomsot δεν είπα πουθενά στη μέχρι τώρα ''διένεξη'' μας ότι έχεις άδικο σ' αυτά που λες και τα δίνεις τμηματικά - μπράβο γι αυτό γιατί αυτό θα πει γνωσιακή ανάταση.Εγώ όμως θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει πλήρες άρθρο κι εκεί να γίνει όποια κριτική του αξίζει.
Αυτό είπα στην « Απάντηση #6  , Απάντηση #20 Απάντηση #22 και υπογράμμισα με έντονα γράμματα τη λέξη συχνά ότι αναφέρονται στο ίδιο πράγμα
Είπα ότι θα δεις ότι έχω κι εγώ δίκιο.  Τα ίδια λέω κι εγώ στο άρθρο μου απλώς είπα χρησιμοποιώ τις λέξεις:

Οριστική Μετατροπία = Τρανσπόρτο =Transporto = Transportation = transposition.
Προσωρινή Μετατροπία=επαφή ενός ξένου τόνου = Πέρασμα=Modulation
και ότι η μετατροπία είναι ένα ''μικρό'' τρανσπόρτο.
Μόνο από τους ορισμούς που έχω δώσει σε προηγούμενα posts εδώ δείχνει ότι δεν θεωρώ τους όρους ισοδύναμους .
Όταν λοιπόν σ' ένα 10σέλιδο κείμενο αναφέρομαι στο 99% για Οριστική Μετατροπία = Τρανσπόρτο =Transporto = Transportation = transposition  λόγω των οργάνων μεταφοράς που παραθέτω κι αυτά είναι περισσότερο που διαπραγματεύεται το άρθρο και ενδιαφέρουν άλλα σχετικά άρθρα μου : όπως τρομπέτα (αλλη νότα  διαβάζεις άλλη ακούγεται) και φυσαρμόνικα (έχεις στην τσέπη ή στη ''φυσιγγιοθήκη'' που λέω εγώ όλες τις τονικότητες και αμέσως κάνεις τρανσπόρτο όπου θες) καθώς και τη χρήση του καποτάστο για άμεσο τρανσπόρτο συγχορδιών κι αυτός ήταν ο πρακτικός σκοπός του άρθρου – αυτά τα όργανα μεταφοράς (βλέπεις δεν τα λέω όργανα μετατροπίας).
Θα προσπαθήσω κι εγώ να σκανάρω , μόλις μπορέσω γιατί μου χάλασε το πολυμηχάνημα, τις αντίστοιχες σελίδες βιβλίου αρμονίας μεγάλου μουσικού που χρησιμοποιεί την ίδια ορολογία Οριστική Μετατροπία και εννοεί Τρανσπόρτο και την προσωρινή μετατροπία και εννοεί επαφή ξένου τόνου .



‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Stelios34

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #16 στις: 02/02/13, 13:17 »
Απ’ ότι διαπίστωσα διαβάζοντας το thread και οι δυο λέτε το ίδιο πράγμα. Ο ένας το ονομάζει μεταφορά κι άλλος οριστική μετατροπία .επισης δίνετε την ίδια έννοια όταν το λέτε ξενόγλωσσα. Το δε βιβλιο του Αδάμ δεν λέει ότι δεν ισχύει ο ορος μετατροπία αλλά ότι δεν είναι εύστοχος ελληνικός ορος. Πάντως έμαθα πολλά από το νήμα αυτό και περιμένω τη συνεχεια με το αρθρο του Στεφανου

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #17 στις: 02/02/13, 13:42 »
Απ’ ότι διαπίστωσα διαβάζοντας το thread και οι δυο λέτε το ίδιο πράγμα. Ο ένας το ονομάζει μεταφορά κι άλλος οριστική μετατροπία .επισης δίνετε την ίδια έννοια όταν το λέτε ξενόγλωσσα. Το δε βιβλιο του Αδάμ δεν λέει ότι δεν ισχύει ο ορος μετατροπία αλλά ότι δεν είναι εύστοχος ελληνικός ορος. Πάντως έμαθα πολλά από το νήμα αυτό και περιμένω τη συνεχεια με το αρθρο του Στεφανου




Οταν λες και οι δυο εννοεις οτι ο ενας απο τους δυο ειμαι εγω η καποιος αλλος που εκανε καποιο ποστ εδω προηγουμενως?? Συγνωμη αλλα δεν καταλαβα.  :-\

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #18 στις: 02/02/13, 17:45 »
Τα άκουσα τα video που παραθέτεις κι είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες δηλαδή:
<<Στο παραπανω κομματι στο 0.57 γινεται μετατροπια αλλαζοντας ο αρχικος τονος και επανερχεται ο αρχικος τονος στο 1,30>>
Άρα αυτό δεν είναι Προσωρινή Μετατροπία=επαφή ενός ξένου τόνου = Πέρασμα=Modulation  ??
Δεν είναι ο ορισμός που δίνω στην απάντηση #22 που λέω: Η μετάβαση από ένα τόνο σε έναν άλλο μπορεί να είναι είτε προσωρινή (επιστροφή στον αρχικό τόνο = Πέρασμα = Modulation)  ή όπως λες εσύ σκέτο μετατροπία????
Το βιβλίο που αναφέρει τους ίδιους όρους που αναφέρω κι εγώ είναι του Μανώλη Καλομοίρη ‘’Τα θεωρητικά της μουσικής Αρμονία τεύχος 1ον ‘’  σελίδα 93 – που θεωρείται ο ιδρυτής της Εθνικής Μουσικής Σχολής της Ελλάδας.
Λες επίσης: ,,Εχει παψει σημερα πλεον να εχει νοημα η εννοια της μετατροπιας γιατι καποια ακουσματα που τον 19ο αιωνα τα θεωρουσαν ….>>
Φωτοτυπία http://i1290.photobucket.com/albums/b539/stefanos604/MISCELLANEOUS/Transporto-Modulation_zps19395c9a.jpg

 
Αλλά και το βιβλίο που παραθέτεις λέει επί λέξει για την ΄΄δική μου΄΄ Οριστική Μετατροπία:
<< Η αλλαγή τονικότητας λέγεται μετατροπία* ……>>
*Άρα ο όρος που έχει επικρατήσει στα ελληνικά δεν είναι εύστοχος
Βλέπετε δεν λέει δεν ισχύει αλλά ούτε ότι είναι άστοχος (αρνητική σκέψη) αλλά μη εύστοχος . (άλλο ΄΄ειρήνη΄΄ άλλο ΄΄μη πόλεμος΄΄ )
Ποιος φταίει αν χρησιμοποιούνται τόσοι όροι. Εγώ λόγω ηλικίας μπορεί να έμεινα στον μη εύστοχο όρο (θα δείτε όμως στο άρθρο και δεκάδες άλλα σύγχρονα ξένα forum να χρησιμοποιούν τον ίδιο όρο ή τουλάχιστον την ετυμολογία των λέξεων που ακριβώς λέω κι εγώ στους ορισμούς των δύο λέξεων).
 
Στη βιβλιοθήκη μου έχω μουσικά βιβλία της δεκαετίας του 70 . Οι νέες γνώσεις προέρχονται αποκλειστικά από μουσικές ιστοσελίδες.
 
Εσείς τουλάχιστον εδώ στο kithara.gr δεν θα πρέπει να είστε ‘’λεξικολάγνοι’’ με την έννοια ότι για την κιθάρα και ειδικά για την ηλεκτρική κιθάρα υπάρχουν τόσες ορολογίες πχ για τα εφφέ που αν τις μεταφράσεις στα ελληνικά  ίσως πουν ότι είναι ‘’μαργαριτάρια΄΄ . {πχ τα power chords θα τα βρεις σαν ‘’βροντερά ‘’ , , ΄΄ισχυρά΄΄ , ΄΄δυναμικά’’ …τα αφήνεις power  και ξενοιάζεις....}.
 
Οπότε η ‘’αρνητική ‘’σου πρόταση: <<Οσο για αυτα που γραφεις εκει στο τελευταιο ποστ σου, μαζεψετα σε παρακαλω γιατι ειναι λαθος.>> αν με πείσεις ότι η περιγραφή του Μανώλη Καλομοίρη  δεν ισχύει πλέον – και ποιος το αποφάσισε ότι δεν ισχύει? τότε σημαίνει έχω μείνει 50 χρόνια πίσω και θα ζητήσω συγνώμη ότι παραπληροφόρησα.
Πάντως ‘’όπως’’ και το ΄΄κλειδί΄΄ έτσι και το ΄΄Μετατροπία΄΄ το κάναμε Ανατολικό Ζήτημα. Όμως από τα μέχρι τώρα κλικς σημαίνει ότι οι αναγνώστες πήραν αρκετές γνώσεις έστω με μια υποσημείωση σε μια λέξη.
 
Γι αυτό το ξαναλέω ένα σχόλιο πολλές φορές είναι ανώτερο του άρθρου και πολλές φορές υπερκεράζει αυτό.
Σ’ ευχαριστώ για τα μέχρι τώρα σχόλια
 
Στέφανος
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #19 στις: 02/02/13, 21:31 »
Στεφανε, δεν καταλαβες η μαλλον δεν θελεις να καταλαβεις που ειναι η δικη μου ενσταση σε ολα οσα γραφεις εδω σε τουτο το θεμα.
Η ενσταση μου δεν ειναι στον ορισμο που δινει ο καθ ενας για τον ορο μετατροπια η αν ειναι καποιο κομματι μετατροπια.
Η ενσταση μου ειναι στο οτι συγχαιεις και εξομοιωνεις τη μετατροπια με το τρανσπορτο, γραφοντας "οριστικη μετατροπια ισον τρανσπορτο ....κλπ"

Προσπαθησε να με καταλαβεις γιατι σε λιγο θα βαλω τα κλαμματα.  :wall    :'(
Και για να σου δειξω οτι δεν εχουν σχεση οι δυο εννοιες, σου εδωσα ορισμο της μιας και της αλλης (με βιβλιογραφια και οχι με δικες μου π**αριες), και πολλα παραδειγματα.



Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #20 στις: 02/02/13, 22:00 »
Τελικά είσαι αυτό που λέω : ''Λεξικολάγνος''
Ας μας πουν πλέον άλλα μέλη τη γνώμη τους , μετά τόσες εξηγήσεις αν συγχέω ή όχι και ειδικά μετά την αναφορά της  πηγής μου του - ΚΑΛΟΜΟΙΡΗ.
Αν είχα σύγχυση και ήταν έτσι όπως μου το προσάπτεις  και μάλιστα με Μεγάλες Φωτεινές Εγχρωμες Επιγραφές – όπως το ίδιο έκανες και στην #1 εδώ και σου απέδειξα ότι δεν ήμουν ο μοναδικός στην αντίστοιχη χρήση της λέξης ‘’κλειδί’’  και ούτε καν παραδέχτηκες γι αυτή έστω με έντονα γράμματα φράση ότι με κακολόγησες άδικα - δεν θα δίσταζα να πω συγνώμη από τους αναγνώστες που τους ταλαιπωρήσαμε αλλά και να πω – αν η λέξη προσωρινή ή οριστική μετατροπία ήταν δική μου – ότι ήταν ‘’μαργαριτάρι’’  .
Έτσι έμαθα στη ζωή μου να συμπεριφέρομαι , να ζητώ συγνώμη αλλά και να δίνω συγχαρητήρια στον αντιμέτωπο μου όταν έχει δίκιο - και έχεις δίκιο αλλά και γω λέω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα-  χωρίς να τον θίγω .
Σταματώ εδώ
Γεια σας
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #21 στις: 03/02/13, 15:06 »
Στεφανε, απεχω παρασαγγας απο το "λεξικολαγνος" που μου κοπανησες. ;D
Αν εκανα μια ενσταση στο θεμα τουτο δω την εκανα μονο και μονο, επειδη αυτο που γραφεις
Παράθεση
Οριστική Μετατροπία = Τρανσπόρτο =Transporto = Transportation = transposition.
[/size]Προσωρινή Μετατροπία=επαφή ενός ξένου τόνου = Πέρασμα=Modulation[/size]και ότι η μετατροπία είναι ένα ''μικρό'' τρανσπόρτο.
ειναι απο τις μεγαλυτερες ανακριβειες που εχω διαβασει στο ιντερνετ (και μαλιστα σε μουσικο φορο), προσεγγιζει δε τα ορια της γελοιοτητας.Πιστευω δε οτι του χρονου που θα τοχεις καλα ψαγμενο θα βγαλεις συμπληρωματικο αρθρο (σαν το κλειδι και την τονικοτητα) με τιτλο "Αλλο η μετατροπια αλλο το τρανσπορτο" ;D
Τελος παντων.....το σταματω εδω...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #22 στις: 03/02/13, 15:22 »
καλή η διαφωνία αλλά οι χαρακτηρισμοί αρχίζουν και ξεφεύγουν λίγο....

thomsot γιατί δεν εξηγείς στο Στέφανο ποιά είναι η ακριβής διαφορά των όρων ώστε να καταλάβει και αυτός και εμείς?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #23 στις: 03/02/13, 16:47 »
Στέφανε νομίζω πως ο Thomsot λέει, ότι δεν υπάρχει προσωρινός Θάνατος, είναι μία "κατάσταση - διάθεση" μόνιμη. Αυτό είναι το Τρανσπόρτο. Αντίθετα η μετατροπία είναι οι διαθέσεις - καταστάσεις που μπορούμε να αλλάξουμε όσο είμαστε εν ζωή, εξού και είναι προσωρινές. Πιστεύω έτσι, αν κατάφερα να πλησιάσω τη λογική του ΤhόμSοτ, να καταλαβαίνεις και εσύ τη διαφορά.
Ένα τρανσποταρισμένο κομμάτι είναι πεθαμένο ? Το αρχικό κομμάτι, ναι πέθανε. Το καινούριο που προέκυψε από το τρανσπόρτο είναι ένα Ζωντανό κομμάτι και έτσι μέσα στο καινούριο αυτό ζωντανό κομμάτι, μπορούμε να έχουμε μετατροπίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/13, 16:56 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Απ: Flames απο "Είναι μετατροπία;;;"
« Απάντηση #24 στις: 03/02/13, 17:52 »
Το έχω γράψει και αλλού ...  ::)
 
Α. «Αποφασίζω ότι θα παίξω το κομμάτι 3 τόνους ψηλότερα για να το καταφέρει η τραγουδίστρια » -> Αυτό είναι σαφώς άλλη κλίμακα αλλά ίδιο mode/τρόπο με αύξηση τονικότητας -> το λέμε ΜΕΤΑΦΟΡΑ (transport, τρανσπόρτο) αν κατάλαβα καλά … [στην ουσία "μεταφέρουμε" ψηλότερα ή χαμηλότερα τον τόνο χωρίς να αλλοιώνουμε τον τρόπο, τα μουσικά διαστήματα]

Β. «Μέσα στο ίδιο κομμάτι έχουμε αλλάγή τόνου ως μέρος της σύνθεσης – π.χ. το Μαχαίρι του Θ. Μικρούτσικου» -> Και αυτό το φαινόμενο είναι αλλαγή κλίμακας, στο ίδιο mode ή / και αλλάζοντάς το -> το λέμε ΜΕΤΑΤΡΟΠΙΑ (modulation) … 

Στην παραπάνω περίπτωση [μετατροπία] εντάσσονται πολλά λαϊκά και ρεμπέτικα τραγούδια (πχ. Τσιτσάνης, Ξαρχάκος) και η συνηθέστερη μορφή της λέγεται ΠΕΡΑΣΜΑ [αυθαίρετος όρος αλλά χρησιμοποιείται πολύ] . Συνήθως αλλάζει 1 μόνο νότα (ή σπανιότερα 2), και πολλές φορές έχουμε την Ίδια κλίμακα Ανιούσα-Κατιούσα (π.χ. Από Ματζόρε σε Μιξολυδικό τρόπο (αλλαγή Ράστ Ανιούσα->Κατιούσα) ή από Μινόρε Μελωδική Ανιούσα σε Δωρικό ή και σε Μινόρε Φυσική). Πάντα όμως έχουμε αξιοπρόσεχτη αλλαγή ύφους που πλουτίζει πάρα πολύ το κομμάτι …

Παραδείγματα :
Τσιτσάνης (Απόψε το μπουζούκι σου) : έχουμε Κομμάτι σε Β Χιτζάζ (B - C - D# - E - F# - G - A – B ). Αλλάζοντας 1 νότα, την G σε G# περνάμε σε κλίμακα Β Ουζάλ (B - C - D# - E - F# - G# - A – B)  και ενώ η κλίμακα έχει Εmin περνάμε σε Emaj. To πέρασμα αυτό κρατάει κάποια μέτρα και μετά το κομμάτι ξαναγυρίζει σε Β Χιτζάζ.

Αντίστοιχα περάσματα κάνει και ο Ξαρχάκος (στου Θωμά, Μπουρνοβαλιά κλπ)

Ο Θ. Μικρούτσικος στις μετατροπίες του ανεβάζει την τονικότητα (χωρίς όμως να αλλάζει mode) («το Μαχαίρι» , «Το Καραντί» κλπ …)

/Πέτροc  8)

 ΥΓ. Το "...η μετατροπία είναι ένα ''μικρό'' τρανσπόρτοείναι εντελώς λάθος ... το αντίθετο ισχύει ...
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...