Αποστολέας Θέμα: Νέος επιδοξος μπασιστας  (Αναγνώστηκε 23319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MadMar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Νέος επιδοξος μπασιστας
« στις: 14/10/12, 18:33 »
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα μιας και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αν ακι το παρακολουθώ χρόνια όντας ερασιτέχνης κιθαρίστας. Ας μπω στο ψητό τώρα...
Σκέφτομαι να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το ηλεκτρικό μπάσο, από μικρός μου άρεσε να το παρακολουθώ και να προσπαθώ να το καταλάβω σαν όργανο, αλλά όταν ήρθε η ώρα προτίμησα την κιθάρα καθώς άκουσα πολλά σχόλια (αρνητικά) για την επιλογή του μπασου. Δεν χρειάζεται να τα αναφέρω φαντάζομαι, όλοι ξέρετε γιατί μιλάω. Έτσι με απέτρεψαν απ το να ασχοληθώ μ αυτό το όργανο. Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι μου βγήκε και σε κακό μιας και η ενασχόληση μου με την κιθάρα με έβαλε στον κόσμο της μουσικής με πολύ ωραίες εμπειρίες. Μην τα πολυλογω, ήρθε η ώρα να αγοράσω το πρώτο μου μπάσο. Η επιλογή μου, με ταβάνι τα 300€ είναι το Fender Squier p-bass special, πρώτον γιατί το λατρευω εμφανισιακα, δεύτερον γιατί μ αρέσει πολύ ο ηχος του και τρίτον θεωρώ πολύ καλό που έχει δυο μαγνητες σε σχέση με αλλα μοντέλα. Πώς σας φαίνεται σαν πρώτο μπάσο?

Υ.Γ: Επισης να πω ότι για την αγορά του θα πουλησω μια fender stratocaster hss Mexico που μου είχαν κάνει δώρο αλλά δεν ασχολήθηκα ποτέ μαζί της και είναι σαν καινούργια. Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει ένα πμ. Θα την βάλω προσεχώς και στις αγγελίες

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #1 στις: 15/10/12, 01:53 »
θα σου ελεγα να πας σε jazz bas μιας και ειναι ποιο ευκολα στο χερι
εχουν πιο στενη ταστιερα σε σχεση με τα P bass , αλλα καλυτερα
να παρεις τα παγαζια να δοκιμασεις να δεις τι σου καθετε καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος MadMar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #2 στις: 15/10/12, 10:04 »
Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε, σίγουρα θα πάω να τα δω κι από κοντά και να θα δω κι αυτό που μου λες για τα jazz bass απλά κάπου διάβαζα ότι η ταστιερα στο συγκεκριμένο p-bass θυμίζει πολύ το αντίστοιχο j-bass και δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος MadMar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #3 στις: 15/10/12, 20:45 »
Σήμερα πήγα και τα δοκίμασα να δω πώς μου κάθονται. Δεν βρήκα πουθενά το p-bass special που είναι ουσιαστικά pj-bass αλλά μόνο τα p-bass και j-bass. Μου φάνηκαν και τα δυο πολύ βαριά όργανα αλλά δεν ήξερα μήπως ήταν η ιδέα μου όντας συνηθισμένος στην κιθάρα. Μετά πήγα και είδα το ibanez gsr200 που είναι pj-bass με active μαγνητες και πολύ πιο ελαφρύ απ τα άλλα δυο. Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #4 στις: 15/10/12, 21:01 »
άμα τα συγκρίνεις με κιθάρες τότε ΦΥΣΙΚΆ και θα σου φανούν βαριά...το θέμα είναι να τα συγκρίνεις με άλλα μπάσα! ;)

εγώ έχω το SR400 πάλι με active και στα αυτιά μου (πολύ αρχάριος μπασίστας) μου φαίνεται αρκετά καλό και ευέλικτο (λόγω του onboard equaliser που έχει)...φυσικά δεν έχει την πριμαδούρα των fender αλλά το προτιμώ, να σου πω....

Αποσυνδεδεμένος MadMar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #5 στις: 15/10/12, 23:15 »
Στην αρχή όντως μου φάνηκε βαρύ αλλά είπα ότι θα είναι επειδή έχω συνηθίσει στην κιθάρα, οπότε δεν έδωσα σημασία στο βάρος αλλά στον ήχο και στο μέγεθος της ταστιερας. Όταν όμως κράτησαν στα χέρια μου και το ibanez είδα τεράστια διαφορά στο βάρος. Μου άρεσε και ο ήχος του, αλλά δεν μπορώ να καταλήξω σε αυτό γιατί θέλω να βρω το squier p-bass special πουθενά! Θα το ψάξω κι αν δεν βρω τίποτα θα καταλήξω στο ibanez μάλλον

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #6 στις: 15/10/12, 23:24 »
το βρίσκω στα σάιτ αυτών των καταστημάτων:

http://www.musica.gr/pegasus/products01/show00.php?code=28843&pcode=SHOW_PROD28843&ref=pathfinder
http://www.kagmakis.gr/products.php?thecat2style=1&thecid=2&thec2id=13&open=1
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7668

πάρε τηλέφωνα να επιβεβαιώσεις ότι όντως το έχουν διαθέσιμο προς δοκιμή και όρμα!

Αποσυνδεδεμένος MadMar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #7 στις: 15/10/12, 23:43 »
Ο Καγμακης δεν το έχει πήγα σήμερα από εκεί. Για τους άλλους θα το κοιτάξω αύριο! Σ ευχαριστώ πολύ φίλε για την πολύτιμη βοήθεια σου...

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #8 στις: 16/10/12, 01:02 »
στο θεμα με τα μπρατσα το

 jazz bass εχει Nut Width: 1.5" (38.1 mm)
το P bass εχει  Nut Width: 1.625" (41.3 mm)

το Squier που θελεις εχει
ακριβως τον ιδιο λεμο με το jazz!
οπως σωστα εχεις διαβασει στο ιντερνετ!

εξαλου το λεει και στα τεχνικα χαρακτηριστηκα του
"jazz bass neck with Precision bass body..."

τα ibanez γενικα ειναι πολυ ευκολα στο παιξιμο
με πολυ λεπτο μπρατσο , στο θεμα του ηχου ειναι τι σου αρεσει περισσοτερο

ελπιζω να βρεις το Squier που θελεις, και να το δοκιμασεις και αυτο
με το καλο να μπεις και εσυ στο κλαμπ των Bass players ;D ;D ;D

ps: κοιτα και στα μεταχειρο οργανα...δεν ξερεις καμια φορα τι μπορει να βρεις!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/12, 01:05 από bassakos »

Αποσυνδεδεμένος BASSER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #9 στις: 16/10/12, 01:56 »
Εχω σε εκτίμηση τα μπάσα της Ibanez αλλά σε αυτά τα χρήματα ρίξε μια ματιά και στα Yamaha, τα οποία δεν τα υπολόγιζα και πολύ αλλά δεν τα είχα ακούσει. Οταν άκουσα 2-3 μοντέλα που κοστίζουν γύρω στο 300άρι, άλλαξα γνώμη. Είναι αξιόλογα....Αλλά όπως σου έγραψα, όλα είναι με το τι ήχο θέλεις να βγάλεις (τι μουσική θέλεις να παίξεις δλδ) και πάνω απο όλα, ποιό όργανο σου κάθεται καλύτερα στο χέρι.
 
Τη Fender την έχω σε απεριόριστη εκτίμηση αλλά δεν έχω την ίδια άποψη για τα Squier. Και εδώ που τα λέμε, με 300 ευρώ μπορείς να βρεις πολύ καλό μπάσο.
 
Καλή επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος MadMar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #10 στις: 16/10/12, 09:25 »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, με βοηθούν πολύ. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ την έχω σε μεγάλη εκτίμηση την Fender καθώς έχουν περάσει πολλές κιθάρες  αυτής της μάρκας απ τα χέρια μου και όλες είχαν κάτι ξεχωριστό. Τώρα την Squier δεν την ξέρω καθόλου και νομίζω πως δεν συγκρίνεται σε ποιότητα με τα αντίστοιχα όργανα της Fender. Το ibanez μου φάνηκε πολύ πιο ευκολοπαιχτο για αρχαριο και πόσο μάλλον για μένα που έχω την αισθηση της κιθάρας στα χέρια μου. Το ibanez θυμίζει αρκετά κατα την γνώμη μου, την αίσθηση της ηλεκτρικής κιθάρας. Τουλάχιστον δεν το εννιωθα «ξένο» πάνω μου. Την Yamaha δεν την έχω καθόλου σε εκτίμηση, ειδικάετα από κάτι Pacifica που έτυχε να παίξω. Θα έχω στο νου μου και τα μεταχειρισμένα μήπως βρω κάτι καλύτερο!   

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #11 στις: 16/10/12, 10:32 »
Σαν εμπειρος Fender παίκτης κατανοείς την διαφοροποίηση στον ήχο αλλα και την κατασκευή των συγκεκριμένων οργάνων...  Έχοντας παίξει με πάρα πολλά fender (stu hamm, duff mckagan, jazz, prec κλπ) μπορώ να πώ πως κανένα δεν ακούγοντας όπως και τα άλλα... ακόμα και τα jazz με τα jazz και τα precision με τα precision.  To δε Duff πχ αν και λέει Jazz neck, πίστεψε με είναι χοντρό....
 
Τεσπά πραγματικά πιστεύω πως το να βρείς ένα καλό ως προς τα αυτία σου και ως προς το χέρι σου Fender μπάσο απαιτεί χρόνο και ψάξιμο...
 
http://www.stollas.com/default.asp (τσέκαρε εδώ) - μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία για καφεδάκι στην Πάτρα (που έχει ωραία κορίτσα !!!  ::) )
 
ή πάντα ηπάρχει και ο βρομερός γερμανός : (τζάμπα μεταφορικά) :
 
http://www.thomann.de/ie/fender_sq_mike_dirnt_precision_bass_b.htm
 
http://www.thomann.de/ie/fender_squier_vintmod_precision_am.htm (το οποίο υπέροχο στην ολη φάση είναι πως στα 3 μοντέλα εχουν 3 διαφορετικά σώματα (basswood, agathis και maple - με το basswood να είναι το πιο ελαφρί -νομίζω-))
 
http://www.thomann.de/ie/fender_squier_vint_mod_jazz_b_stock_2.htm (its jazz its good its value -almost- for money)
 
καλή συνέχεια και φώτηση !!!
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος MadMar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #12 στις: 16/10/12, 17:38 »
Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, είδα από κοντά τα squier που αναφέρεις και μου φάνηκε πολύ πιο ευκολοπαιχτο το ibanez τουλάχιστον για μετάβαση από κιθάρα σε μπάσο. Μου φάνηκε πολύ πιο άνετο στο χέρι μου. Τώρα θέλω να δω και το squier p-bass special από κοντά μιας και είναι pj για να πάρω μια απόφαση. Όσον αφορά τον γερμανο που λες αν δεν βρω κάτι σε παραπλησιες τιμές εδώ μάλλον θα καταλήξω στην λύση του. Απλά είμαι λίγο δυστακτικος στην αγορά από το net γιατί την έχω πατήσει μια φορά κι όπως λένε άμα καεις απ το χυλό φυσας και το γιουρτι!!!

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #13 στις: 16/10/12, 22:11 »
ειναι λογικο να σου καθετε καλυτερα το Ιβανεζ αφου εχει ενα μπρατσο  οτι ποιο λεπτο μπορεις να βρεις στην αγορα
αλλα γενικα δοκιμασε και τα yamaha οπως ειπε ο φιλος! μπορει να πεσεις σε κανενα κομματι που να παιζει πολυ καλα!!!

στο θεμα αγορας οργανου απο thomman δυσκολα θα το εκανα, μιας και θελω παντα να δοκιμαζω ενα οργανο πριν αγορασω!
εχω αρκετες εμπειριες  απο ιδια οργανα, ιδια μρκα δλδ ιδιο μοντελο, που αλλο επαιζε γ@μο και αλλο οχι και τοσο , μετα απο κουβεντα
που εκανα, εμαθα οτι 10 οργανα να βαλεις στην σειρα, 1-2 θα παιζουν γ@μω! 1-2 χαλια και τα αλλα θα ειναι στον μεσο ορο!
και αυτο γιατι το ξυλο ειναι φυσικο προιον, και οπως να το κανεις ΚΑΝΕΝΑ οργανο δεν ειναι ιδιο με το αλλο. λιγο το ξυλο, λιγο το χρωμα, πως εχει κατσει επανω στο οργανο, λιγο το μανικη πως εχει δεσει με το μπρατσο, λιγο η υγρασια που εχουν τα οργανα , στο τελος ηχητικα υπαρχει διαφορα , μικρη μεν! αλλα υπαρχει! φιλος με μαγαζι στην αθηνα δεν θελω να αναφερω ονομα, οταν πηγαινε σε αντιπροσωπο εδω Ελλαδα  να ψωνισει οργανα για το μαγαζι του, ΠΑΝΤΑ δοκιμαζε πριν αγορασει και επερνε αυτα που "επαιζαν" καλυτερα , μηλαμε παντα αναμεσα σε ιδια μοντελα-μαρκα κτλ,

τωρα απο την αλλη ειναι και το θεμα τις τιμης! εαν ενα μπασσο ΠΧ ελλαδα εχει 1000 ευρω και ο Θωμας το εχει 800!
........

τε σπα...το κουρασα! ;D


Αποσυνδεδεμένος MadMar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #14 στις: 16/10/12, 22:18 »
Αυτό που λες κι εσύ για τα δυο ίδια όργανα με διαφορετικούς ήχους το καθένα το έχω δει προσωπικά. Έχω ακριβώς την ίδια κιθάρα με τον αδερφό μου, τους ίδιους ενισχυτες και τις ίδιες χορδές. Κι όμως έχουν εντελώς διαφορετικό ήχο. Γι' αυτό κι εγώ δυσκολευομαι να κάνω αγορά οργάνου απ το διαδίκτυο. Αν δεν το πιάσεις στα χέρια σου, να παίξεις και να το ακούσεις live, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν σου κάνει! 

Αποσυνδεδεμένος BASSER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #15 στις: 17/10/12, 03:45 »
Ρε παιδιά, αξίζει να δοκιμάσεις ένα όργανο πριν το αγοράσεις καθαρά και μόνο για να δεις πόσο βολικό είναι πάνω σου!!! Το βάρος, η ταστιέρα, το playability γενικότερα. Τώρα όσον αφορά τον ήχο, νομίζω ότι ελάχιστοι μπορούν να ξεχωρίσουν το "όργανο-μέσος όρος" με το "όργανο-τοπ" της ΙΔΙΑΣ μάρκας και του ΙΔΙΟΥ μοντέλου. Πιστεύω ότι σε μάρκες όπως είναι η Fender, δεν γίνονται τέτοια λάθη και πρέπει να είσαι Steve Harris για να ξεχωρίσεις τη διαφορά!
 
*Ελαφρύ μπάσο το Ibanez κυρίως στις οικονομικές σειρές και αρκετά "μουράτο". Παρόλα αυτά, νομίζω ότι δεν κάνουν για Heavy ήχο, εκεί πρέπει να πας σε κάτι πεντάχορδα που "ξυρίζουν" αλλά ξεφεύγουν σε τιμές.
*Τα Squeir φτιάχνονται στην Κίνα, φοβάμαι ότι θα θέλει set-up πιο τακτικά απο ένα Ibanez μετά απο καιρό.
*Είσαι προκατελημένος με τα Yamaha αλλά δεν σε παρεξηγώ, έτσι ήμουν και εγώ...πιάσε ένα όμως στα χέρια σου!
*Μια ακόμα σκέψη, πιστεύω ότι είναι καλή φίλε μου είναι να στραφείς σε ένα ESP όπως το http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_b50blk.htm
 
Εχει και άλλα η συγκεκριμένη μάρκα... αλλά ότι επιλέξεις, πιάστο πρώτα στα χέρια σου, πάρτο αγκαλιά!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος MadMar

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #16 στις: 17/10/12, 09:37 »
Δεν νομίζω ότι σε εταιρείες όπως η Fender μιλάμε για λάθη στον ήχο του οργάνου. Αυτό που εννοώ εγώ είναι ότι κάθε όργανο έχει διάφορα στον ήχο απ το άλλο ακόμα κι αν είναι το ίδιο μοντέλο. Εγώ έχω δυο Fender Stratocaster (την μια την πουλαω) και ο αδερφός μου έχει κι αυτός το ίδιο μοντέλο με την μια μου κιθάρα. Όταν παίζουμε μαζί φαίνεται αρκετά η διάφορα στον ήχο. Θα μου πεις είναι και ο τρόπος που παίζει ο καθένας, τα πιασιματα του, το πώς κρατάει την πένα κλπ. Το θέμα είναι ότι κι εγώ να παίξω με την κιθάρα του βλέπω διάφορα στον ήχο. Εμένα μ αρέσει περισσότερο ο ήχος της δικιας μου, τον βρίσκω κάπως πιο γλυκό.

Όσο για το μπάσο τώρα, ψάχνω να βρω το squier κάπου να το παίξω γιατί μου έχει κάτσει στο μυαλό και μετά θα έχω πιο σφαιρική άποψη. Θα πάω σήμερα να δω και κανά yamaha για να μην τα αποκλείω χωρίς να τα ακούσω!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #17 στις: 17/10/12, 10:50 »

*Τα Squeir φτιάχνονται στην Κίνα, φοβάμαι ότι θα θέλει set-up πιο τακτικά απο ένα Ibanez μετά απο καιρό.


 ??? ??? ???
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #18 στις: 17/10/12, 11:15 »
*Είσαι προκατελημένος με τα Yamaha αλλά δεν σε παρεξηγώ, έτσι ήμουν και εγώ...πιάσε ένα όμως στα χέρια σου!

...και καλά κάνεις, Yamaha : πολλά φθηνά όργανα τα οποία παίζουν κατα τρόπον τινά, χάλια στα μέτρια της και πολύ καλά πανάκριβα...
 
*Τα Squeir φτιάχνονται στην Κίνα, φοβάμαι ότι θα θέλει set-up πιο τακτικά απο ένα Ibanez μετά απο καιρό.

ίσως, αλλά η νέα σειρά της Squire με τα Vintage Modified Classic Vibe είναι ποιοτικότατα οργανα δεδομένης της τιμής τους...
 
Παράθεση
Πιστεύω ότι σε μάρκες όπως είναι η Fender, δεν γίνονται τέτοια λάθη και πρέπει να είσαι Steve Harris για να ξεχωρίσεις τη διαφορά!

ούτε καν όμως... βάλε την μαζική παραγωγή της Fender ...οκ?  μετά βγάλε ενα ΜΟ διαφοροποιησης βάση στατιστικής... άστο... απλά ειδικά στην Fender οργανο με όργανο έχει τεράστιες διαφορες... δεν υπάρχει βεβαια σωστός ήχος και λάθος, υπάρχει ήχος που σου αρέσει και ήχος που δεν σου αρέσει... εμένα πχ δεν μου αρέσει η Τζολί... θα της τον κερνούσα αλλα δεν θα έκανα σχέση... σημαίνει πως είναι άσχημη, όχι, απλά θα τα έφτιαχνα με την Άσα Ακίρα ή την Κίρα... τεσπα...
 
Παράθεση
ειναι λογικο να σου καθετε καλυτερα το Ιβανεζ αφου εχει ενα μπρατσο  οτι ποιο λεπτο μπορεις να βρεις στην αγορα

λάθος !!! rickenbacker 4003, guild starfire II  0:)  thin as sin...
 
...αυτά για σήμερα !!!
 
 
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #19 στις: 17/10/12, 14:44 »
Ρε παιδιά, αξίζει να δοκιμάσεις ένα όργανο πριν το αγοράσεις καθαρά και μόνο για να δεις πόσο βολικό είναι πάνω σου!!! Το βάρος, η ταστιέρα, το playability γενικότερα. Τώρα όσον αφορά τον ήχο, νομίζω ότι ελάχιστοι μπορούν να ξεχωρίσουν το "όργανο-μέσος όρος" με το "όργανο-τοπ" της ΙΔΙΑΣ μάρκας και του ΙΔΙΟΥ μοντέλου. Πιστεύω ότι σε μάρκες όπως είναι η Fender, δεν γίνονται τέτοια λάθη και πρέπει να είσαι Steve Harris για να ξεχωρίσεις τη διαφορά!


δεν χρειαζετε να εισαι κανενας steve harris ή υπερανθρωπος για να καταλαβεις τις διαφορες φιλε μου!
οταν θα ξαναπας σε καποιο μαγαζι με οργανα, εαν εχει 2 ιδια -ΙΔΙΑ ομως! μπες στην διαδικασια και βαλτα και τα 2 να τα ακουσεις!
εαν προσεξεις και απο μονος σου, θα δεις οτι εχουν διαφορες!
 :)



Αποσυνδεδεμένος BASSER

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #20 στις: 18/10/12, 10:34 »
Παίδες με το να γράφουμε ότι όργανο με όργανο έχει μεγάλη διαφορά (μιλώντας ΠΑΝΤΑ για το ίδιο μοντέλο) και "δοκίμασε τα όλα τα jazz bass που έχει η περιοχή, πριν αγοράσεις" είναι σαν να βάζουμε τον υποψήφιο αγοραστή στη λογική: "πρόσεξε μαλ**α, το ένα απο τα δέκα είναι καλό...κοίτα μην πάρεις τη μούφα". Λογικό είναι να υπάρχει μια διαφορά στον ήχο αφού όλες οι ταστιέρες δεν φτιάχνονται απο ένα δέντρο!
 
Η διαφοροποίηση του ήχου όμως δεν έρχεται μόνο απο το όργανο. Ο κάθε μπασίστας βγάζει διαφορετικό ήχο και αυτό το θέμα είναι πιο σημαντικό. Αν δυο μπασίστες χτυπήσουν ελαφρώς την ίδια χορδή, με το ίδιο δάχτυλο...ο ήχος θα είναι διαφορετικός! Άλλος φυσικά μπορεί να τη χτυπήσει με πένα, άλλος με ξύλινη πένα και πάει λέγοντας...
 
Το παράδειγμα με τον Steve Harris ίσως ήταν υπερβολικό αλλά ήθελα να τονίσω αυτό που έγραψε ένας φίλος παραπάνω ότι δεν υπάρχει σωστός ήχος και λάθος. Διαφωνώ με το ότι δυο ίδια μοντέλα της Fender, έχουνε μεγάλες διαφορές μεταξύ τους! Είπαμε, δεν είναι το ίδιο δέντρο αλλά όχι και μεγάλες!!!
 
Επίσης διαφωνώ και με την Τζολί, και σχέση φυσικά.... Respect στα μελαχροινά!!  ;)   ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #21 στις: 18/10/12, 16:28 »
*Είσαι προκατελημένος με τα Yamaha αλλά δεν σε παρεξηγώ, έτσι ήμουν και εγώ...πιάσε ένα όμως στα χέρια σου!

...και καλά κάνεις, Yamaha : πολλά φθηνά όργανα τα οποία παίζουν κατα τρόπον τινά, χάλια στα μέτρια της και πολύ καλά πανάκριβα...
 
*Τα Squeir φτιάχνονται στην Κίνα, φοβάμαι ότι θα θέλει set-up πιο τακτικά απο ένα Ibanez μετά απο καιρό.

ίσως, αλλά η νέα σειρά της Squire με τα Vintage Modified Classic Vibe είναι ποιοτικότατα οργανα δεδομένης της τιμής τους...
 
Παράθεση
Πιστεύω ότι σε μάρκες όπως είναι η Fender, δεν γίνονται τέτοια λάθη και πρέπει να είσαι Steve Harris για να ξεχωρίσεις τη διαφορά!

ούτε καν όμως... βάλε την μαζική παραγωγή της Fender ...οκ?  μετά βγάλε ενα ΜΟ διαφοροποιησης βάση στατιστικής... άστο... απλά ειδικά στην Fender οργανο με όργανο έχει τεράστιες διαφορες... δεν υπάρχει βεβαια σωστός ήχος και λάθος, υπάρχει ήχος που σου αρέσει και ήχος που δεν σου αρέσει... εμένα πχ δεν μου αρέσει η Τζολί... θα της τον κερνούσα αλλα δεν θα έκανα σχέση... σημαίνει πως είναι άσχημη, όχι, απλά θα τα έφτιαχνα με την Άσα Ακίρα ή την Κίρα... τεσπα...
 
Παράθεση
ειναι λογικο να σου καθετε καλυτερα το Ιβανεζ αφου εχει ενα μπρατσο  οτι ποιο λεπτο μπορεις να βρεις στην αγορα

λάθος !!! rickenbacker 4003, guild starfire II  0:)  thin as sin...
 
...αυτά για σήμερα !!!

Didn't know that! got me!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #22 στις: 19/10/12, 10:10 »
ειλικρινά, νόμιζα πως τα Rics με εξερεση το μπράτσο κοντά στο headstock που είναι λίγο χοντρουτσικο, ήταν απο τα πιο λεπτά / ευκολόπαιχτα όργανο μέχρι που έπιασα ενα guild του 70-κάτι και έμεινα μ@λ@κ@ς...
 
μακράν τα πιο κιθαριστικά/λεπτά....
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος bassakos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #23 στις: 20/10/12, 00:09 »
δεν εχω ποιασει ποτε μου ουτε ρικ&μπεκερ, και ποσο μαλλον guild!
σε ζηλευω!  :P

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Νέος επιδοξος μπασιστας
« Απάντηση #24 στις: 22/10/12, 10:47 »
Για το guild δεν ξέρω τί θα βγάλει στην πορεία, για το Ric όμως... όσο πανέμορφο  ;D  και αν είναι, όσο ξεχωριστός και αν θεωρειται ο ήχος του  ::)  (που πίστεψε με, μέσα απο έναν combo Μarshal ή εναν Behringer όλα τα μπάσα ακούγονται σχεδόν ίδια  :( ) άλλο τόσο ιδιότροπο είναι στην κατασκευή του και αρκετά μη φιλικό προς την χρήση... (απο την μικρότερη βίδα ως τις βέργες...).
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
54 Απαντήσεις
25837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/17, 13:14
από riffs and solos
5 Απαντήσεις
27445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 18:38
από gkou
0 Απαντήσεις
2199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 12:24
από Arg0
39 Απαντήσεις
27222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/12, 15:14
από gmayo
0 Απαντήσεις
2084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 23:25
από parlats
83 Απαντήσεις
20157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/10, 15:39
από edgar_jp ♫
33 Απαντήσεις
9092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 15:11
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
2 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 13:27
από Μelexdy
11 Απαντήσεις
5063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/13, 15:54
από Alex_Under
0 Απαντήσεις
1730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 23:44
από freemind