Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας με μέταλ προσανατολισμό!  (Αναγνώστηκε 7445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χαίρετε!

Αποφάσισα να αγοράσω μια πρώτη ηλεκτρική κιθάρα ώστε να παίζω κομματάκια μέταλ κυρίως όπως, metallica, children of bodom, slipknot, godsmack και άλλα.

Έκανα μια έρευνα αγοράς και κατέληξα σε 5 κιθάρες, απο τις οποίες θα εκτιμούσα αν κάποιος που γνωρίζει μπορούσε να μου προτείνει την καλύτερη.

Δεν με νοιάζει πoιά ειναι η φθηνότερη απο τις παρακάτω, απλα μόνο η ποιότητα του οργάνου και το ποσο κανει για μέταλ (πχ αν οι μαγνήτες και ο αριθμός των τάστων προσφέρονται). Επίσης γενικά θα προτιμούσα κιθάρα με τρέμολο.


Jackson JS1R Dinky
http://www.thomann.de/gr/jackson_js1r_dinky_bk.htm

Yamaha Erg 121
http://www.thomann.de/gr/yamaha_erg_121_electric_guitar.htm

Ibanez GRGR121EX
http://www.thomann.de/gr/ibanez_grgr121exbkn.htm

Ibanez GSA60
http://www.thomann.de/gr/ibanez_gsa60bk.htm

Esp Ltd M50
http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m50.htm


Επιπλέον αν έχετε κάποια καλύτερη πρόταση μέχρι τα 210 ευρώ (πάνω κάτω όλες στα 200 ευρώ ειναι,εκτός απο τη yamaha) απο τις κιθάρες που έχω στη λίστα μου, θα ήθελα να την ακούσω.

Thanks in advance!!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/10, 07:04 από Shockrates »

Αποσυνδεδεμένος kannenas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
πανω κατω ολες μαλον στο ιδιο καζανι βραζουν (σε αυτη την κατηγορια τιμης).
αυτο που χρειαζεσαι ειναι διπλος στη γεφυρα (που διαθετουν) και απο εκει και περα ειναι ποια θα σε βολεψει στο μπρατσο που ειναι θεμα δοκιμης  αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα. επισης παιζει ρολο και ο ενυσχητης.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Cort X6. Aν δεν θέλεις κιθάρα με Floyd Rose, υπάρχει και η Cort X5 που έχει σταθερή γέφυρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φαίνεται πολύ καλή, αφου έχει 24 frets και τρέμολο μαζί με Η-S-H μαγνήτες. Δεν βρήκα άλλη με τέτοια χαρακτηριστικά στα ίδια λεφτά.
Αλλά αφου φαίνεται too good to be true, πρέπει να ρωτήσω εισαι σίγουρος για την ποιότητα του ήχου και του οργάνου γενικότερα?
(Πχ οι esp ξέρω οτι ειναι καλή για τα λεφτά της απο ποιότητα)

P.S. : Απο ότι κατάλαβα προτιμάς την Χ6 απο την Χ5.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eγώ προσωπικά θα προτιμούσα την X5, ακριβώς γιατί δεν μού αρέσουν οι κιθάρες με τρέμολο και ειδικά με Floyd Rose. Πάντως γενικά οι Cort, ακόμα και σε αυτά τα λεφτά, είναι εξαιρετικές κιθάρες από πλευράς ποιότητας κατασκευής και ήχου και κατά τη γνώμη μου ανώτερες από τις περισσότερες που έχεις συμπεριλάβεις στη λίστα σου. Έχω παίξει με αρκετές Cort και άσχετα από το αν μού ταιριάζουν σαν στυλ, είναι κιθάρες πολύ καλύτερες απ' ό,τι θα περίμενε κανείς από ένα όργανο σε αυτή την κατηγορία. Ξέρω π.χ. ότι οι Ibanez είναι αρκετά καλές κιθάρες και από τις καλύτερες επιλογές για entry level κιθάρα (μπορείς να τις βρεις και τις δύο με 193 Ευρώ στο DV247), αλλά ακόμα κι αυτές δεν είμαι σίγουρος ότι θα τις έβαζα στο ίδιο επίπεδο με τις Cort. Αν ήθελα μια κιθάρα σε αυτό το στυλ στα 200 Ευρώ, η σειρά Χ της Cort θα ήταν για μένα χαλαρά η πρώτη επιλογή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χαλαρά κορυφή σαν κιθάρα σε αυτά τα λεφτά η Cort X6.

Δεν ξέρω πόσες φορές έχω γράψει πόσο value for money όργανο είναι.Πολύ καλή κατασκευή με καλούς μαγνήτες και με ένα καλό σετάρισμα το όργανο πετάει.

Να φανταστείς είμαι σε φάση με καλή Jackson και καλή Fender στην κατοχή μου,αρκετά ακριβές και καλές κιθάρες και οι 2 και έχω την Cort για Drop D Tuning και δεν σκέφτομαι να την πουλήσω.

Με μια αλλαγή του Floyd Rose με το ορίτζιναλ το όργανο γίνεται ακόμα καλύτερο και δεν ξεκουρδίζει.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Με μια αλλαγή του Floyd Rose με το ορίτζιναλ το όργανο γίνεται ακόμα καλύτερο και δεν ξεκουρδίζει.

Βεβαια, δεν ξερω κατα ποσο συμφερει να πληρωσεις αυθεντικο Floyd Rose για μια κιθαρα τετοιας αξιας...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Παρεπιπτόντως, ξέρεις αν μπορώ να την βρώ απο κάποιο ελληνικό κατάστημα σε κοντινή τιμη? (Για να αποφύγω τα μεταφορικά και ίσως να την δοκιμάσω και λίγο)


Εχεις pm

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τώρα είμαι σε δίλλημα πάλι. Η ibanez που πρότεινε ο φίλος ειναι στην ίδια τιμή με τα ίδια specs σχεδόν (απλά βλέπω εχει medium frets  αντι για jumbo, και  vintage τρέμολο).

Cort X6
http://en.euroguitar.com/guitar/cort/x/x6/114105.html

Ibanez GRG 170DX
http://en.euroguitar.com/guitar/ibanez/grg/grg170dx/113535.html

Δίαβαζα κάποια threads στο φόρουμ που λέγανε πόσο καλή ειναι η Cort X6 , αλλά και οι Ibanez ειναι φοβερές απο όσο ξέρω.
Το μόνο που σκέφτομαι ειναι οτι αγοράζοντας την ibanez πληρώνεις και την μάρκα έμμεσα, γιαυτό μήπως η cort ειναι πιο value for money?

P.S. : Το vintage ειναι πιο σταθερό απο το τρέμολο της cort?
P.S.2 : Αναρωτιέμαι και αν η ποιότητα των μαγνητών ειναι ίδια.

Πάντως επέλεξα compare στο euroguitar.com για τις δύο κιθάρες και μου βγάζει:
259€ Recommended price για την ibanez και 315€ Recommended price για την cort. Δεν ξέρω αν λέει κάτι αυτό αντικειμενικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/10, 02:19 από Shockrates »

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιλε εγω εχω την ibanez grg 170 dx εδω και 1 βδομαδα και εχω μεινει καταευχαριστημενος. μιλαμε για πολυ μεταλ κι8αρα. σου την προτεινω ανεπιφυλακτα !!! δεν 8α το μετανιωσεις.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
To μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι να μεινεις μακρια απο την m50...
Oτι χειροτερο μπορεις να παρεις και αυτο αφου την εχω παιξει την κιθαρα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Κι εγώ έχω τη GRG 170DX και, παρόλο που με ένα καλό setup η κιθάρα στρώνει πολύ και κρατάει ικανοποιητικά το κούρδισμα, δεν είμαι πλήρως ικανοποιημένος σε αυτό τον τομέα. Η Cort λογικά θα τα καταφέρνει καλύτερα λόγω locking tremolo, άμα δεν κάνεις ταρζανιές με αυτό δε νομίζω να ξεκουρδίζεται γενικότερα. Χώρια που θα μπορείς να της βάλεις και 11άρες-12άρες χορδές άφοβα, αν θα το θελήσεις κάποια στιγμή, για αυτόν το λόγο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φιλε εγω εχω την ibanez grg 170 dx εδω και 1 βδομαδα και εχω μεινει καταευχαριστημενος.

Δηλαδή το πρόβλημα με το κούρδισμα για το οποίο μού έλεγες πριν λίγες μέρες λύθηκε...; ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Nai . καταλα8ος εκει που πειραζα την κι8αρα 1 μερα χαλαρωσα ολες τις χορδες και μετα δεν η3ερα οτι ηταν λα8ος... μετα τις 3ανατεντωσα και ολα οκ

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ίσως έχω επηρεαστεί απο το marketing, αλλά πέρα απο το τρέμολο, οι μαγνήτες της ibanez λογικά δεν θα ειναι καλύτερης ποιότητας, ο ήχος κτλ?
Υπάρχει κάποιος εδώ που να τις έχει ακούσει live και τις 2 να μας πεί?

P.S.: Ένα παιδί που ξέρω μου είπε καλύτερα η ibanez γιατί η cort θα θέλει αλλαγή γέφυρας μετα απο λίγο.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/10, 15:25 από Shockrates »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ίσως έχω επηρεαστεί απο το marketing, αλλά πέρα απο το τρέμολο, οι μαγνήτες της ibanez λογικά δεν θα ειναι καλύτερης ποιότητας, ο ήχος κτλ?
Υπάρχει κάποιος εδώ που να τις έχει ακούσει live και τις 2 να μας πεί?

Mε ποιά λογική θα ισχύει αυτό; Μιλάμε για δύο κιθάρες των 200 Ευρώ. H κοινή λογική λέει ότι μάλλον καμία από τις δύο δεν θα έχει ιδιαίτερα ποιοτικούς μαγνήτες. Ούτε συνεπάγεται ότι η κιθάρα με το πιο γνωστό όνομα θα έχει απαραίτητα καλύτερους μαγνήτες. Τέλος πάντων, εγώ έχω παίξει και με τις δύο (όχι πρόσφατα όμως και δεν ξέρω αν οι προδιαγραφές έχουν αλλάξει από τότε) και o ήχος της Cort μού άρεσε καλύτερα, όπως και η γενικότερη αίσθηση του οργάνου. Κάποιος άλλος μπορεί να σού πει το αντίθετο. Γούστα είναι αυτά. Σε τελική ανάλυση, είναι πολύ πιθανό ότι αν κρατήσεις την κιθάρα (όποια από τις δύο κι αν προτιμήσεις) κανένα χρόνο, μάλλον θα αρχίσεις να σκέφτεσαι για αλλαγή μαγνητών ή άλλες μετατροπές.

Παράθεση
P.S.: Ένα παιδί που ξέρω μου είπε καλύτερα η ibanez γιατί η cort θα θέλει αλλαγή γέφυρας μετα απο λίγο.

Το vintage τρέμολο όπως αυτό που έχει η Ibanez είναι γενικά πιο σταθερό και πρακτικό στη χρήση από ένα φτηνό Floyd Rose. Εγώ γενικά δεν θα συνιστούσα σε έναν αρχάριο Floyd Rose, γιατί χρειάζεται ολόκληρη διαδικασία για να αλλάξεις χορδές και να σετάρεις την κιθάρα, ακόμα και να την κουρδίσεις σωστά. Aυτό δεν σημαίνει ότι η γέφυρα της Cort θα θέλει απαραίτητα αλλαγή. Πολλές φορές η αλλαγή ενός licenced Floyd Rose με ένα original συνεπάγεται κόστος το οποίο μπορεί να καθιστά την αγορά μιας καινούργιας κιθάρας που έχει ήδη original Floyd Rose πιο συμφέρουσα και λογική επιλογή. Εξάλλου και οι Ibanez δεν φημίζονται για τη σταθερότητα του κουρδίσματός τους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Shockrates

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραία. Γνωρίζουμε κανα μικρό μαγαζί που να έχει cort σε καλές τιμές αθήνα? (Γιατί τα μεταφορικα ειναι 20 ευρώ στο άλλο site και το ίδιο θα μου βγεί)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Εγω εχω παίξει με ibanez RG270 (παλιά made in korea και ποιο συγκεκριμένα φτιαγμένη μεσα στο εργοστάσιο της cort).
Εχω παίξει και με cort ποιο ακριβή απο την X6, δεν θυμάμαι μοντέλο, αυτήν με το string through  η οποία ήταν θα έλεγα μια καλη αντιγραφή της ibanez με λίγο ποιο χοντρό σώμα. Ίδιο μανίκι, ιδια ένωση σώματος ala ibanez. H ibanez ηταν σαφώς ανώτερο όργανο κατασκευαστικά (εφόσον εγω δεν ακούω τις κιθάρες unplagged και δεν με ενδιαφέρει ο ηχος που υποτίθεται πώς ακούνε κάποιοι). Θα επερνα άνετα την cort δεν λέω οτι ειναι κακιά αλλα είναι γνωστό και στις πέτρες οτι αντιγράφει τις ibanez τις οποίες και κατασκεύαζε στην δεκαετία του 90.

Απόλλων ξέρουμε ρε φίλε την προτίμηση σου στην cort και στους VOX αλλα ασε και κανέναν αλλο να πει καμία γνώμη. Στο αλλο θέμα έτρεξες πάλι να με διορθώσεις που είπα line6 και να πεις αμέσως οτι ο VOX ειναι καλύτερος.  :P
Οσο για τα προβλήματα που ειχε ο giannis papadopoulos με την RG170 τα έλυσε με τα απο βοήθεια δικιά μου και δεν φταίει η κιθάρα αλλα ο ιδίως (θα μάθει αρχάριος είναι). Καλο θα είναι να τον βοηθούσες περισσότερο (ξέρω οτι βοήθησες) παρα να τον ειρωνεύεσαι. Δεν φταίει μια κιθάρα αμα ο άλλος δεν ξερει να κουρδίζει καθόλου.
Γιάννη sorry ε δεν το λεω για να σε μειώσω.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/10, 18:59 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Αραξε ρε jim.ni, τι γνωμη του ειπε ο ανθρωπος, δεν ειπε "η Ibanez ειναι για πεταμα, παρε Cort"...εξαλλου γι' αυτο δημιουργηθηκε και το θεμα, για να πουμε τη γνωμη μας σε καποιον που το ζητησε.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
ναι ρε συ αραχτός είμαι και τον πειράζω, γιαυτό εβαλα και το ( :P )
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ok, ok, δε θα ξανακανω τον αστυνομο :P ;D

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
ούτε τον δικηγόρο ε?   ;D :D μεγάλο παιδί είναι ο Απόλλων δεν χρειάζεται
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απόλλων ξέρουμε ρε φίλε την προτίμηση σου στην cort και στους VOX αλλα ασε και κανέναν αλλο να πει καμία γνώμη. Στο αλλο θέμα έτρεξες πάλι να με διορθώσεις που είπα line6 και να πεις αμέσως οτι ο VOX ειναι καλύτερος.  :P
Οσο για τα προβλήματα που ειχε ο giannis papadopoulos με την RG170 τα έλυσε μετα απο βοήθεια δικιά μου και δεν φταίει η κιθάρα αλλα ο ιδίως (θα μάθει αρχάριος είναι). Καλο θα είναι να τον βοηθούσες περισσότερο (ξέρω οτι βοήθησες) παρα να τον ειρωνεύεσαι. Δεν φταίει μια κιθάρα αμα ο άλλος δεν ξερει να κουρδίζει καθόλου.
Γιάννη sorry ε δεν το λεω για να σε μειώσω.  ;)

Kαλά, ό,τι πεις φίλε. Aν είναι να το πάρεις προσωπικά, λες και έχουμε προηγούμενα, δεν έχω τίποτα να σού πω. Και να 'σαι καλά που βοήθησες κάποιον να μάθει να κουρδίζει την κιθάρα του.

Καλές γιορτές και τα λέμε το νέο έτος.


ΥΓ: Ο Vox είναι καλύτερος από τον Line 6 και με διαφορά... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
οχι όμως για μεταλ  :P ;D

τα λέμε, καλή πρωτοχρονιά 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7703 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
18 Απαντήσεις
6967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
3012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
39 Απαντήσεις
12213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
1807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 09:40
από Shockrates
2 Απαντήσεις
2139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 15:35
από Edward The Great
6 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/14, 08:34
από Kosthrash