Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας με μέταλ προσανατολισμό!  (Αναγνώστηκε 7396 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Ναι, και για metal  ;D .


Μη με αμφισβητήσεις, παίζω αυτή τη στιγμή με ένα Spider III κι αισθάνομαι ότι κάνω αγγαρεία. Με ακουστικά παλεύεται, χωρίς αυτά με τίποτα. Μέτριος ενισχυτής + τραγικό μεγάφωνο = FAIL.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Παντως, μια χαρα με ειχε βγαλει σε Live ο Spider...75 Watt και switch pedal με 4 μνημες και wah, παρακαλω...μπορει να ειναι η digital-ια στο μεγαλειο της, ομως για εναν αρχαριο ειναι μια χαρουλα.

Αποσυνδεδεμένος jeffpapadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγω εχω παίξει με ibanez RG270 (παλιά made in korea και ποιο συγκεκριμένα φτιαγμένη μεσα στο εργοστάσιο της cort).
Εχω παίξει και με cort ποιο ακριβή απο την X6, δεν θυμάμαι μοντέλο, αυτήν με το string through  η οποία ήταν θα έλεγα μια καλη αντιγραφή της ibanez με λίγο ποιο χοντρό σώμα. Ίδιο μανίκι, ιδια ένωση σώματος ala ibanez. H ibanez ηταν σαφώς ανώτερο όργανο κατασκευαστικά (εφόσον εγω δεν ακούω τις κιθάρες unplagged και δεν με ενδιαφέρει ο ηχος που υποτίθεται πώς ακούνε κάποιοι). Θα επερνα άνετα την cort δεν λέω οτι ειναι κακιά αλλα είναι γνωστό και στις πέτρες οτι αντιγράφει τις ibanez τις οποίες και κατασκεύαζε στην δεκαετία του 90.

Απόλλων ξέρουμε ρε φίλε την προτίμηση σου στην cort και στους VOX αλλα ασε και κανέναν αλλο να πει καμία γνώμη. Στο αλλο θέμα έτρεξες πάλι να με διορθώσεις που είπα line6 και να πεις αμέσως οτι ο VOX ειναι καλύτερος.  :P
Οσο για τα προβλήματα που ειχε ο giannis papadopoulos με την RG170 τα έλυσε με τα απο βοήθεια δικιά μου και δεν φταίει η κιθάρα αλλα ο ιδίως (θα μάθει αρχάριος είναι). Καλο θα είναι να τον βοηθούσες περισσότερο (ξέρω οτι βοήθησες) παρα να τον ειρωνεύεσαι. Δεν φταίει μια κιθάρα αμα ο άλλος δεν ξερει να κουρδίζει καθόλου.
Γιάννη sorry ε δεν το λεω για να σε μειώσω.  ;)
Jim.ni σε καταλαβαινω απολυτα , μη ζητας συγνωμη , σε ευχαριστω πολυ για την βοη8εια  και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Αποσυνδεδεμένος Makis Van Halen

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Killing for religion something I dont undestand...
    • Προφίλ
Egw exw na sou proteinw kata poso omws akous megadeth kai tetia fash authn thn kithara http://www.thomann.de/gr/dean_guitars_dave_mustaine_vmntx_ms.htm me metal sxediasmo sigoura den aggizei tis kithares tou pou kanoun 1.000 kai eurw alla pisteuw pws gia arxh einai kalh emena h prwth mou kithara htane mia B.C. Rich http://www.thomann.de/gr/bc_rich_warbeast_trace_t.htm kai auth polu wraia kithara elpizw na voithisa kalh epilogi file!!!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
***OFF TOPIC***
οχι όμως για μεταλ  :P ;D

τα λέμε, καλή πρωτοχρονιά


Jim.ni σε προ(σ)καλω οποτε θες να περασεις να ακουσεις τον VOX VT30 μου να βγάζει χαλαρα Metallica, Annihilator, Overkill 80's  :P :P :P    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!  :guitar

***ΤΕΛΟΣ OFFTOPIC***

Φιλε μου εγω θα σου προτεινω αυτη την Jackson (εχω την παλιοτερη JS-20 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος):
http://www.dv247.com/guitars/jackson-js23-dinky-electric-guitar-black--70670
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Δεν είναι ο,τι καλύτερο ο spider III, αλλά είναι αρκετά καλός σε σχέση με άλλους Modeling.
Προ ημερών αγόρασα μια Hammer (όχι την ακριβή σειρά αλλά την ΧΤ) κι έπαθα πλάκα με την ποιότητα της κιθάρας indonesia αλλά έκανα πλάκα σε φίλους βγάζοντάς το made in ξέροντας οι περισσότεροι ότι φτιάχνονται στην Αμερική και με ένα σετάκι Bill Lawrence*, σας λέω κοντέψαν να λιποθυμήσουν όταν άκουσαν τιμή στα 220 euro (με ταχυδρομικά) και την ακούσαν σε 5-6 καλούς λαμπάτους ενισχυτές.
 
*Οι μαγνήτες ήταν ακριβότεροι από την κιθάρα......  ;)

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Σε modeling δεν θα βρεις καλυτερο απο τον vox vt αυτη τη στιγμη. Κραταω βεβαια καποιες επιφυλαξεις για τον roland. O spider ομολογω οτι στην αρχη που τον ειχα ακουσει σε γκαζια με εξεπληξε αλλα ειναι πολυ digital. Και επισης μου τη σπαει που ο Νακας, οποιος μπει μεσα σε καταστημα του να ρωτησει για ενισχυτη, σωνει και καλα να σου δωσει αυτον. Ξεφυγε η συζητηση απο το θεμααλλα μιας και το φερε η κουβεντα....Και για κιθαρα ολα ειναι σχετικα απο τα λιγα που ξερω. Σε κιθαρες των 200-250 ευρω ολες εφαμιλες ειναι ποιοτικα. Ειναι το τι σ αρεσει περισσοτερο. Παντως για τις Cort εχω θετικη αποψη αν και μ αρεσουν οι ibanez
See our Mother put to death, see our Mother die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
18 Απαντήσεις
6769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 18:34
από simoon
11 Απαντήσεις
9759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
39 Απαντήσεις
12036 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
2 Απαντήσεις
2460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 22:55
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
1793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/11, 09:40
από Shockrates
2 Απαντήσεις
2118 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 15:35
από Edward The Great
6 Απαντήσεις
3651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/14, 08:34
από Kosthrash