Αποστολέας Θέμα: Φτηνή λύση για εφέ  (Αναγνώστηκε 4865 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rich

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Φτηνή λύση για εφέ
« στις: 29/12/13, 18:12 »
Αγαπητοί φίλοι γειά σας και χρόνια πολλα!

Εχοντας μόνο μια κιθάρα και ένα απλό ενισχυτή (Marshall MG15CDR) αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με τα εφέ παρόλο το μικρό μου budget (max €100).

Σκέφτομαι για τις εξής επίλογές.

Zoom G1u

http://www.zoom.co.jp/products/g1u

Guitar Rig mobile

http://www.native-instruments.com/en/products/guitar/guitar-rig-mobile/overview/details/the-hardware/

Βασικά με ενδιαφέρει να πετύχω ήχους αγαπημένων μου συγκροτημάτων και κιθαρωδών για εξάσκηση στο σπίτι και μελλοντικά και για ηχογράφηση. Σίγουρα όχι για live.

Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για τα πιο πάνω ή για οποιαδήποτε εναλλακτική λύση.


Σας ευχαριστώ



« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/13, 18:18 από Rich »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Φτηνή λύση για εφέ
« Απάντηση #1 στις: 29/12/13, 19:56 »
To G1u είναι αρκετά παλιό μοντέλο (4-5 χρόνια τουλάχιστον) και δεν ξέρω πού και πόσο το βρήκες. Πάντως το Βρετανικό κατάστημα GAK έχει σε προσφορά για τις γιορτές το G2.nu για 59 λίρες (περίπου 70 Ευρώ). Είναι πολύ πιο πρόσφατο μοντέλο με περισσότερες δυνατότητες και καλύτερη ποιότητα ήχου. Δεν είμαι σίγουρος πόσο χρεώνουν για μεταφορικά στην Ελλάδα, αλλά δεν φαντάζομαι να πάει πάνω από 100 Ευρώ το σύνολο.

http://www.gak.co.uk/en/zoom-g2nu/42225

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Φτηνή λύση για εφέ
« Απάντηση #2 στις: 29/12/13, 20:18 »
μ'ένα κατοστάρι βρίσκεις τη G3 μεταχειρισμένη. καλύτερη ποιότητα + looper + drums
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Rich

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φτηνή λύση για εφέ
« Απάντηση #3 στις: 29/12/13, 21:32 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τις άμεσες απάντησεις!

Ειχα βρεί το G1u 70 ευρώ αλλά από ότι βλέπω δεν είναι και η καλύτερη επιλογή.

Δεν είχα υπόψη μου το GAK αλλά έχει φοβερές τιμές! Δυστυχώς τα μεταφορικά είναι 26 λίρες αλλά ευτυχώς θα μπορούσα να ρωτήσω κάποιο φιλαράκι να μου το φέρει από Aγγλία τώρα με τις διακοπές. (Εκτός φυσικά αν φανώ τυχερός με κάποιο μεταχειρισμένο G3).

Να θεωρήσω  ότι είναι γενικά καλύτερα να παώ για hardware multi effects pedal αντί για software όπως το Guitar rig?
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/13, 22:40 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Φτηνή λύση για εφέ
« Απάντηση #4 στις: 30/12/13, 11:42 »
Να θεωρήσω  ότι είναι γενικά καλύτερα να παώ για hardware multi effects pedal αντί για software όπως το Guitar rig?

Eγώ θα έλεγα "Ναι", αλλά αυτό είναι θέμα προσωπικής προτίμησης και όχι άποψη ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Κάθε προσέγγιση έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Με software μπορείς να πετύχεις εξαιρετικά αποτελέσματα χωρίς να χρειάζεσαι ενισχυτές, πεταλιέρες κλπ. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις ένα (σχετικά) καλό interface για να συνδέσεις την κιθάρα με τον υπολογιστή, και ένα καλό ζευγάρι ηχείων ή monitor ώστε να έχεις κάποια ποιότητα στον ήχο σου. Αν δεν τα έχεις, ανεβαίνει αρκετά ο προϋπολογισμός σου.

Ένα σημαντικό πλεονέκτημα του πολυεφφέ είναι ότι μπορείς σχετικά εύκολα να βρεις patches που έχουν δημιουργήσει άλλοι χρήστες για να προσομοιώσουν τον ήχο κάποιου συγκροτήματος ή κάτι παρόμοιο. Το πρόβλημα με το πολυεφφέ είναι ότι στο τελικό αποτέλεσμα παίζει ρόλο και ο ενισχυτής, οπότε μπορεί οι ρυθμίσεις που χρησιμοποιεί κάποιος άλλος με διαφορετικό εξοπλισμό να μην ακούγονται το ίδιο στον δικό σου ενισχυτή. Το ιδανικό να ήταν να έχεις έναν ενισχυτή με πολύ καλό (ή καλύτερα ουδέτερο) καθαρό κανάλι ή με FX loop στο οποίο θα συνδέεις το πολυεφφέ. Έτσι θα ακούς τις προσομοιώσεις και τα εφφέ του χωρίς καμία αλλοίωση, ή έστω με όσο το δυνατόν λιγότερη αλλοίωση από τον ενισχυτή.

Σε τελική ανάλυση, όλα είναι θέμα γούστου. Αν όμως στην παρούσα φάση το κύριο ζήτημα είναι το οικονομικό, πρέπει να διαλέξεις μια λύση που είναι μέσα στις δυνατότητές σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Rich

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Φτηνή λύση για εφέ
« Απάντηση #5 στις: 30/12/13, 15:43 »
Πράγματι!Ηδη ανακάλυψα ιστοσελίδες που δίνουν ρυθμίσεις για τα μοντέλλα της Ζοοm ακόμα και σε επίπεδο τραγουδιού.   :D

Επίσης θεωρώ μετά που διάβασα μερικές συζητήσεις ότι θα είναι πολύ πιο βολική η αλλαγή των ρυθμίσεων από το pedal αντί από το ποντίκι του υπολογιστή.

Για ακόμα μια φορα σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/12/13, 16:06 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Φτηνή λύση για εφέ
« Απάντηση #6 στις: 30/12/13, 16:11 »
Σίγουρα θα είναι πιο απλό. Μπορείς να ξεκινήσεις με κάποια από αυτά τα patches, να τα φέρεις στα μέτρα σου με τις κατάλληλες προσαρμογές και να τα σώσεις στις μνήμες του πολυεφφέ. Μετά θα είναι εύκολο να τα εναλλάσεις με τους ποδοδιακόπτες. Φυσικά στην πορεία, και αφού πειραματιστείς με τις διάφορες ρυθμίσεις και εξοικειωθείς με τις λειτουργίες του, μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου preset για καλλιτέχνες, τραγούδια κλπ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/05, 18:25
από Joef - Über Alles
5 Απαντήσεις
4441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/07, 23:34
από The common cunning linguist
0 Απαντήσεις
1527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/08, 22:52
από NIKARXOS
24 Απαντήσεις
45218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 17:24
από kyriakos_t
2 Απαντήσεις
2218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/08, 23:34
από MACMISIAS
21 Απαντήσεις
12940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/10, 18:30
από sofitia
15 Απαντήσεις
5037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 20:11
από Nosferatu
5 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/11, 13:15
από metalmike
2 Απαντήσεις
2481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 23:35
από tomkarachris
33 Απαντήσεις
8336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/12, 14:31
από Υπνοβάτης...