Αποστολέας Θέμα: επισκευη τελικου.. που?  (Αναγνώστηκε 6333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
επισκευη τελικου.. που?
« στις: 20/03/08, 04:50 »
 Χαιρετω τα πληθη. Εχω εναν τελικο Mesa Boogie 50/50, ο οποιος επαιζε μια χαρα μεχρι και πριν λιγο καιρο. Χτες που πηγα να ανοιξω τον τελικο να τζαμαρω λιγακι διαπιστωσα οτι δεν ανοιγε. Δεν επαιρνε καν ρευμα, δεν αναβε το Led ουτε θορυβος τπτ. Τι μπορει να συναιβει γνωριζει κανεις ? (μετασχηματιστης? καλωδια? η τελικος?) Ρωταω μιας και δεν ειμαι γνωστης των ηλεκτρονικων και δεν πειραζω τετοιο μηχανημα χωρις να γνωριζω. Ξερει κανεις αν εδω στα Χανια που ειμαι υποαρχει κανεις αξιολογος "του ειδους" να φτιαξει οτι τεσπα συμβαινει? αν οχι γνωριζει κανεις που μπορω να τον παω στην Αθηνα?
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #1 στις: 20/03/08, 09:58 »
Αν δεν δουλευει ουτε το ανεμιστηρακι στο πλαϊ σημαινει οτι κατι εχει παθει στην τροδοφοσια (πιθανως μετασχηματιστης εισοδου).
Αλλα για να σαι σιγουρος αν μπορεις πρωτα τσεκαρε μερικα απλα πραγματα, οπως πχ να αλλαξεις καλωδιο τροφοδοσιας μηπως εχει καποιο προβλημα. Για Χανια δεν ξερω που μπορεις να τον πας, ισως να αξιζε να παρεις τον Στολλα τηλ να ρωτησεις που εχει στα Χανια και στην Κρητη γενικα αντιπροσωπο που να κανει service.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #2 στις: 20/03/08, 13:33 »
Ξερεις τι γινεται? το σκεφτηκα να δοκιμασω αλλαγες σε τροφοδοσια καλωδια κλπ. Απλα το 1ο κακο ειναι οτι δεν γνωριζω ατομα που να εχουν τελικο αρα να δανειστω τα τροφοδωτικα και το 2ο κ χειροτερο ειναι οτι ο τελικος μου εχει αμερικανικο καλωδιο και ο μετασχηματιστης ειναι απο τους κλασικους που η συνδεση του με τον τελικο ειναι εκεινες οι 3 τρυπουλες αμερικανικου τυπου.Και γι αυτο τρωω φρικη.. Οποτε δεν ειμαι τοσο πεπεισμενος οτι θα τον φτιαξω στα Χανια οσο στην Αθηνα. Παρεπιπτοντως το ανεμιστηρακι δεν δουλευει. Δεν περναει ρευμα και τσεκαρα και την ασφαλεια που εχει μπροστα και την ξεβιδωνεις και ηταν σε υπεραψογη κατασταση. 8α ημουν ευγνωμον αν μπορουσες να μου γραψεις καποια τηλ του Στολλα πχ η οποιονδηποτε τεχνικων στην Αθηνα. Ευχαριστω και παλι.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος riffraff

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • pirate
    • Προφίλ
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #3 στις: 24/03/08, 02:52 »
τα τηλεφωνα τοθ στολα ειναι τα παρακατω
2610 435400
2310 500458

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #4 στις: 24/03/08, 12:52 »
Πήγαινε στο Πεντάγραμμο και πες στο Δημήτρη το πρόβλημά σου. Θα σε στείλει σε ένα γνωστό του ηλεκτρονικό που είναι πολύ καλός με τους λαμπάτους ενισχυτές, παρόλο που δεν είναι αυτός ο τομέας ασχολίας του (Χανιά βλέπεις...  ::)). Ένας φίλος μου είχε πρόβλημα με έναν fender hotrod Deluxe και τον έκανε καινούριο...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #5 στις: 02/04/08, 09:59 »
Ρε σεις άσχετοι.....Αμα δεν ξέρετε μην λέτε και πάρει καμιά φωτιά ο τελικός. Αν θες να ψάξεις τη βλάβη και δεν θες να σου έρθει ο κούκος αηδόνι:
Πάρε ένα πολύμετρο και κοίτα σε πρώτη φάση αν είναι εντάξει το καλώδιο ρεύματος. Δεύτερον τσέκαρε την ασφάλεια αν είναι καμένη. Ο μετασχηματιστής δεν υπάρχει περίπτωση να καεί εκτός αν πέσει κεραυνός. Αν δεν παίρνει τότε έχει πρόβλημα η προενίσχυση. Α και αν δεν κάνεις τίποτα φέρτον σε μένα ;D

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #6 στις: 05/04/08, 13:51 »
 Πράγματι, δεν πρέπει να συμβουλέυουμε "ριψοκίνδυνες λύσεις" χωρίς να είμαστε σίγουροι για το πρόβλημα αλλά εδώ κάνουμε κυρίως υποθεσεις.
 Πιθανότητα υπάρχει πρόβλημα στην τροφοδοσία του ενισχυτή αν δεν ανταποκρίνεται καθόλου(ούτε ένα ledάκι ή ανεμιστηράκι).
 Αυτό σε 1ο στάδιο περιλαμβάνει το καλώδιο τροφοδοσίας με τους 2 πόλους 220-250V, τη σημαντικότατη ΓΕΙΩΣΗ (στα 0V) και τις ασφάλειες μέσα κι έξω από το σασί του ενισχυτή.
 Μόνο που για να ανοίξεις τον ενισχυτή πρέπει να είσαι η εταιρια(ώστε να μη χαθεί η εγγύηση) ή σχετικός ηλεκτρολόγος/επισκευαστής αφού έχεις αφήσει τον ενισχυτή εκτός πρίζας για 48ώρες το ελάχιστο αλλιώς τα 250-500V των πυκνωτών,κυριολεκτικά, μπορούν άνετα να σε σκοτώσουν.
 Σε 2ο στάδιο μπορεί απλά να έφυγε κάποιο καλώδιο, να κάηκε ένας διακόπτης,(μια αντίσταση,ένας πυκνωτής,ένα πηνίο) ή να χρειάζεται αλλαγή η λυχνία/ες (ή οι δίοδοι) του τροφοδοτικού.Αυτά απαιτούν εξέταση "με το μάτι" και γνώση ηλεκτρονικής.
 Σε 3ο στάδιο, για να καεί ένας μετασχηματιστής (του οποίου είναι ακριβή η επισκευή) πρέπει να πέσει κεραυνός στη γη κοντά σας ή πολύ απλά να κάνει λάθος με την παροχη τάσης η Δ.Ε.Η.(έχει συμβεί σε πολλούς, και σε εμένα).Γι αυτό χρησιμοποιούμε πολύπριζα ασφαλείας με προστασία από υπέρταση ή καλύτερα(κι ακριβότερα) σταθεροποιητές UPS για την τροφοδοσία ακριβού εξοπλισμού.
 Καλή τύχη με την επισκευή εύχομαι!
 

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #7 στις: 07/04/08, 17:32 »
 Ευχαριστω για την βοηθεια, αλλα εχω νεοτερα. Δοκιμασα τον μετασχηματιστη με ηλεκτρικο κατσαβιδι να δω αν βγαζει ρευμα στην εξοδο και εβγαζε κανονικα. Δε ξερω ομως ποση ειναι αυτη η ταση. Ισως πρεπει να το δω με πολυμετρο, μηπως δεν βγαζει αυτην που πρεπει αν κ δε νομιζω να συμβαινει αυτο αλλιως θα ακουγα σιγουρα θορυβο στο ανεμιστηρακι. Μονο μια ασφαλεια εχω εγω τσεκαρει, και ειναι αυτη που ξεβιδωνει απο την εξω μερια του τελικου λιγο διπλα απο το κουμπι "on". Ο ενισχυτης δεν ειναι καινουριος, συνεπως δεν εχει εγγυηση. Δεν πειραζω τπτ εγω μιας και δεν γνωριζω ιχνος ηλεκτρονικης. Μια ιδεα μου ηταν να τον πηγαινα σε εναν καλο καθηγητη της σχολης ηλεκτρονικης στα χανια, μου χουν πει μονο ενα ονομα καλο εκει μεσα. Θα ειναι ικανος ομως να ασχοληθει με τετοια δουλεια ? η να ψαξω τηλ της Mesa Boogie στην Αθηνα ?
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος kiwi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #8 στις: 05/05/08, 18:57 »
ρε παιδια καλησπερα εχω φρικαρι με εναν τελικο nec  ;D

ειναι 130 w  εχει tape 1 και tape 2  so.. παταω το κουμπακι  tape 1 και βαζω στο play 2 rca καρφια τα οποια καταληγουν στο cd player (φετα ) δηλ αντιστοιχα  left - right  . Τα ηχεια τα βαζω στο speakers A ολα  και γυρναω και απο μπροστα το κουμπακι στο A (εχει και Β ΚΑΙ Α+Β τα εχω δοκιμασει ολα ) παρατηρω οτι οταν παιζει το τραγουδι εκτος που τα ηχεια ειναι νεκρα  αμα ανοιξω τερμα τον ενυσχητη ακουγετε ελαχιστα το τραγουδι απο το tranzistor η τελωςπαντων μεσα απο το κουτι του ενυσχητη.. τι μπορει να φταιει?  επισεις δεν δουλευει ουτε το equalizer θα τον πεταξω και ειναι και αντικα.. ρε γ**ωτο..

Αποσυνδεδεμένος sotto

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #9 στις: 08/05/08, 13:56 »
Πολλές φορές, το πρόβλημα λόγω του οποίου δε λαμβάνουμε ήχο από ένα ηχοσύστημα είναι τα προβληματικά ποτενσιόμετρα έντασης, tone, balance, EQ κτλ. Ένας μεγάλος εχθρός τους είναι η ΣΚΟΝΗ η οποία μπορεί έυκολα να φύγει ως εξής:
1. Βγαζουμε από την πρίζα για 24 ώρες και μετά Ανοίγουμε το μηχάνημα προσεκτικά χωρίς να αγγίξουμε με δάκτυλο τα κυκλώματα.(ΠΡΟΣΟΧΗ, ίσως έχουν ακόμη επικίνδυνο ρεύμα αποθηκευμένο...)
2. Με ένα ΣΠΡΕΥ ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΟΥ ΑΕΡΑ (που χρησιμοποιείται πολύ στους Η/Υ) "φυσάμε" τα κυκλώματα καλά για να φύγει η πολλή βρώμα/σκόνη κ.τ.λ. Επιμένουμε πολύ στο φυσημα των ποτενσιόμετρων(των ρυθμιστικών τόνου, 'εντασης και τέτοια δηλαδή).Τετοια σπρέυ υπαρχουν σε αναλώσιμα Η/Υ και ηλεκτρονικών.
3. Μετά, με ένα ΣΠΡΕΥ καθαρισμού ηλεκτρονικών επαφών και ρυθμιστικών, ψεκάζουμε μόνο τα ρυμθιστικά και τους διακόπτες του μηχανήματος και παράλληλα "παίζουμε" πολλές φορές και γρήγορα με αυτά, δηλαδή γυρίζουμε φουλ και παλι πίσω τα ρυθμιστικά κι ανοιγοκλείνουμε πολλές φορές τους διακόπτες... Σπρευ επαφών βρίσκει κανείς σε μαγαζιά  για ηλεκτρονικούς/ηλεκτρολόγους.
4. Ξαναφυσάμε το μηχάνημα λίγο, ξανακλείνουμε το καπάκι του, και μετά από μια-δυο ώρες το βάζουμε σε πρίζα κι ανάβουμε για να δούμε τι έγινε...

Αυτή η λύση 'ισως να μη λύσει το πρόβλημα ήχου γι αυτό καλύτερα να το πάμε σε έναν ειδικό τεχνικό για να το δει και να μας πει τι έχει. Αν είναι πεθαμένο, παει για ανακύκλωση(¨ΟΧΙ πεταμα, είναι τοξικό!). Αν ζεί, τότε σκεφτείτε πόσο κάνει σήμερα ενα μηχάνημα που κάνει την ίδια δουλειά, π.χ. ένας ενισχυτής 100W, και κρατείστε το!

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #10 στις: 10/05/08, 13:14 »
Το προβλημα βρεθηκε ευτυχως.. Ειχε σπασει-χαλασει η ασφαλεια του μετασχηματιστη, και ακριβως επειδη ελειπε απο εκει δε μπορουσα να το δω, δε γνωριζ και απο ηλεκτρονικη για να ξερω οτι εκει υπηρχε ασφαλεια. Συνεπως την αντικατεστησα και τωρα ολα καλα.. back to jamming ευχαριστω ολους για τη βοηθεια! Keep rocking!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: επισκευη τελικου.. που?
« Απάντηση #11 στις: 19/05/08, 22:47 »
Αμα δεν αναβε καν (οχι να μην ακουγεται ηχος, να μην αναβει) ενοειτε οτι κατα 99% ειναι η ασφαλεια.
Τωρα ειπες ελειπε?!?!?! Τον ειχες χτυπησει καπου? Αν ναι προσοχη γιατι εχει και λαμπες μεσα!
Αν ειχε καει σημαινει οτι ισως υπαρχει καποιος λογος (π.χ. ισως καποια λαμπα να βγει εκτος σε λιγο καιρο)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
9787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/05, 15:06
από cromlech
2 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/08, 16:10
από navy82
3 Απαντήσεις
2628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 08:56
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
58 Απαντήσεις
19211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/09, 13:23
από faser
0 Απαντήσεις
3240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 21:46
από Class_21
3 Απαντήσεις
4504 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/11, 14:03
από dora
10 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 14:42
από diwattos
3 Απαντήσεις
2451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/12, 09:59
από Archangel
5 Απαντήσεις
7685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/20, 10:56
από cbk
1 Απαντήσεις
11406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/18, 15:49
από saved