Αποστολέας Θέμα: Εγκοπή σε ένα από τα τάστα. Είναι δυνατή η αλλαγή ενός μ  (Αναγνώστηκε 14384 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Για αυτό και προσπάθησα να ποσοτικοποιήσουμε το πρόβλημα ωστε να έχουμε μια εμπεριστατωμένη και κοινώς αποδεκτή άποψη. Πως ερμηνεύεται ο όρος "όχι δύσκολη εργασία" αν θέλει 5 ώρες για να γίνει σωστά και εργαλεία 500 ευρώ (π.χ. έχουμε leveling block για όλα τα radius? είναι δουλιά για ερασιτέχνη αυτή?). Απο θέμα δυσκολίας θα έλεγα οτι (αν δεν υπάρχει κολλα) η αλλαγή τάστου είναι γελεία υπόθεση σε σχέση με την διαδικασία του leveling, dressing, crowning, polishing, nut setup, action setup, intonation, κτλ κτλ κτλ ...

Συμφωνώ με την λογική της επιδιόρθωσης αντι της αντικατάστασης, αλλά αυτο δεν σημαίνει οτι αν ένα ανταλλακτικό στο αυτοκίνητο δεν λειτουργεί βέλτιστα, θα .... χαλάσω και τα υπόλοιπα ωστε να υπάρχει φυσική αρμονία στο σύστημα!
Απλά φτιάχνεις/επισκευάζεις/αντικαθιστάς ΜΟΝΟ το προβληματικό!!

Για να πεταξω και την τελευταία ιδέα εν τέλη, οτι μπορει να φάει αυτο το τάστο ομοιόμορφα, και στην συνέχεια το σηκώνει κατα π.χ. 0.05mm ... με την μέθοδο της πριονόσκονης + PVA ξυλόκολα. (το οποίο όμως θα δημιουργήσει τραχύτητα στα fret ends) : χρόνος εκτέλεσης το πολύ μισή - μία ώρα, κόστος μηδέν.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/18, 17:42 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
αν τα τάστα είναι μικρά και το βαθούλωμα βαθύ τότε νομίζω είναι μονόδρομος η αλλαγή του "προβληματικού" τάστου . Απ' ότι μπορώ να διακρίνω όμως στη φωτογραφία , χωρίς να 'μαι σίγουρος, είναι μικρό το βαθούλωμα οπότε είναι μάλλον καλύτερα να γίνει leveling το οποίο όμως σίγουρα θα στοιχίσει αρκετά παραπάνω απο αλλαγή ενός τάστου . Γενικά πάντως το leveling είναι και χρονοβόρα και δύσκολη δουλειά αλλά χρειάζεται να γίνει σχεδόν σε κάθε κιθάρα ακόμα και σε ακριβή αν είναι μαζικής παραγωγής.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
αν τα τάστα είναι μικρά και το βαθούλωμα βαθύ τότε νομίζω είναι μονόδρομος η αλλαγή του "προβληματικού" τάστου . Απ' ότι μπορώ να διακρίνω όμως στη φωτογραφία , χωρίς να 'μαι σίγουρος, είναι μικρό το βαθούλωμα οπότε είναι μάλλον καλύτερα να γίνει leveling το οποίο όμως σίγουρα θα στοιχίσει αρκετά παραπάνω απο αλλαγή ενός τάστου . Γενικά πάντως το leveling είναι και χρονοβόρα και δύσκολη δουλειά αλλά χρειάζεται να γίνει σχεδόν σε κάθε κιθάρα ακόμα και σε ακριβή αν είναι μαζικής παραγωγής.

συμφωνώ μάστορα!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Λοιπον.Εχουμε και λεμε.
Δε χρειαζετε οι χορδες να γλυφουν τα ταστα λογο χαμηλου αξιον.
Μεγαλυτερο αξιον=πιο γεματος ηχος.
Παει αυτο.
Επιτα,για να μην χαλαμε τις παραδωσεις,διαφωνω με τον @atav (φλουτσ)
Ενω πιστευω πως ενα ελαφρυ λεβελινγκ ειναι πιο ευκολο απο αντικαταδταδη ταστου.
Φιλε αντρεα,σε αγαπω,σε εκτιμω (αν και δεν θα επρεπε,διοτι και γιατι εισαι απλα κιθαριστας) αλλα οπως καταλαβαινεις,δεν γινετε να συμφωνησουμε 2 φορες στην σειρα..θα γκρεμισει κανας φουρνος  ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Μεγαλυτερο αξιον=πιο γεματος ηχος.

Παράθεση
Nickel: Hello, Mr. Van Halen! I would really like to know what action you prefer on your guitars. Is your bottom line simply the lower the better? Many people say 1 mm on the 12th fret is low. But what about the problem of buzzing and loss of sustain? What is your opinion?

Best regards,

Stefan

Van Halen: Hi Stefan,

Eddie here and thank you for your question. The way I do it is beyond simple. I lower it until it buzzes and I back it off to where anywhere on the neck, it doesn’t “frett out.” That includes when bending strings. The radius of your finger board will impact how low you can set your action, especially when bending notes up or down. I definitely prefer my action as low as possible. It’s just easier to play, so why make it difficult? I hope that answers your question, Stefan.

All the best,

Eddie VH

 ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελικά έκανα την έξυπνη κίνηση! Την πήγα στο μαγαζί. Νομίζω πως κάποιος που μόλις έπιασε στα χέρια του κιθάρα, μόνο για μαστορέματα πάνω της δεν είναι. :)
Αν ήταν μια δεύτερη χαμηλού κόστους θα το δοκίμαζα, αλλά αυτή αν πάθαινε καμιά χοντράδα από τα χέρια μου θα πέθαινα απ' τον καημό. :)
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Μεγαλυτερο αξιον=πιο γεματος ηχος.

Παράθεση
Nickel: Hello, Mr. Van Halen! I would really like to know what action you prefer on your guitars. Is your bottom line simply the lower the better? Many people say 1 mm on the 12th fret is low. But what about the problem of buzzing and loss of sustain? What is your opinion?

Best regards,

Stefan

Van Halen: Hi Stefan,

Eddie here and thank you for your question. The way I do it is beyond simple. I lower it until it buzzes and I back it off to where anywhere on the neck, it doesn’t “frett out.” That includes when bending strings. The radius of your finger board will impact how low you can set your action, especially when bending notes up or down. I definitely prefer my action as low as possible. It’s just easier to play, so why make it difficult? I hope that answers your question, Stefan.

All the best,

Eddie VH

 ::) ::)

Καλα,ο.βαναλεν κιθαριστας δεν ειναι;
και περινενες να πει σωστη κουβεντα;
Βασικα αν κρατας ολες τις νοτες το πολυ 0.5sec τι γεματο ηχο και κουραφεξαλα..δεν προλαβαινει να ακουστει η χορδη καν..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Τελικά έκανα την έξυπνη κίνηση! Την πήγα στο μαγαζί. Νομίζω πως κάποιος που μόλις έπιασε στα χέρια του κιθάρα, μόνο για μαστορέματα πάνω της δεν είναι. :)
Αν ήταν μια δεύτερη χαμηλού κόστους θα το δοκίμαζα, αλλά αυτή αν πάθαινε καμιά χοντράδα από τα χέρια μου θα πέθαινα απ' τον καημό. :)

οκ! πες εξελίξεις!

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα με πάρουν τηλέφωνο σε μια-δυο μέρες για να μου πουν.  Συμβαίνει μου είπαν αλλά είναι κάτι που φτιάχνεται. Θα σεταριστεί κι όλας. Είναι κάτι που δεν το είχα κάνει ποτέ.
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χθες πήρα τη κιθάρα. Από το μαγαζί μου είπαν πως μπορεί να είχε γίνει η εγκοπή από χτύπημα πάνω στη χορδή και αυτή να δημιούργησε την εγκοπή πάνω στο τάστο. Διορθώθηκε το πρόβλημα, έγινε leveling (το λέω σωστά;) και η κιθάρα τώρα παίζει καλύτερα από ποτέ. Το μαγαζί δεν μου χρέωσε την επισκευή, ήταν μέσα στην εγγύηση της κιθάρας! Φοβερή υποστήριξη. Και με τη κιθάρα του γιού μου που την είχα αγοράσει από το ίδιο μαγαζί μας είχαν βοηθήσει και με το παραπάνω. Και τη καινούργια του κιθάρα θα την αγοράσω από εκεί!
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Χθες πήρα τη κιθάρα. Από το μαγαζί μου είπαν πως μπορεί να είχε γίνει η εγκοπή από χτύπημα πάνω στη χορδή και αυτή να δημιούργησε την εγκοπή πάνω στο τάστο. Διορθώθηκε το πρόβλημα, έγινε leveling (το λέω σωστά;) και η κιθάρα τώρα παίζει καλύτερα από ποτέ. Το μαγαζί δεν μου χρέωσε την επισκευή, ήταν μέσα στην εγγύηση της κιθάρας! Φοβερή υποστήριξη. Και με τη κιθάρα του γιού μου που την είχα αγοράσει από το ίδιο μαγαζί μας είχαν βοηθήσει και με το παραπάνω. Και τη καινούργια του κιθάρα θα την αγοράσω από εκεί!

μπράβο!!
για πες το μαγαζι!!

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Την κιθάρα την αγόρασα από του Τρίμμη. Τους εκτιμώ ιδιαίτερα για την υποστήριξη που μου παρείχαν με τη δική μου κιθάρα και του γιου μου.
(χωρίς παρεξήγηση, δεν προσπαθώ να διαφημίσω τίποτα)
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Την κιθάρα την αγόρασα από του Τρίμμη. Τους εκτιμώ ιδιαίτερα για την υποστήριξη που μου παρείχαν με τη δική μου κιθάρα και του γιου μου.
(χωρίς παρεξήγηση, δεν προσπαθώ να διαφημίσω τίποτα)

 εσυ εκει με ποιον μίλησες με καποιον απο τους Τρίμηδες ή με τον γαλανομάτη τυπάκο? Αυτός είναι πολύ καλός σαν κιθαρστας, άνθρωπος, πωλητής. Οι άλλοι είναι ....
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/18, 14:34 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος zanxion72

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι, με αυτόν μίλησα. Αλλά και ο μεγάλος ήταν εκεί. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα μαζί τους και πάντα με βοηθούσαν σε ότι πρόβλημα και να είχα.
(κι ένα ευχαριστώ για την υπομονή που δείχνουν απέναντι σ' έναν αδαή όπως εγώ!)
Anxiety: Fear of the unknown.
Depression: Fear of he known.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
5 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 15:06
από JP.M
21 Απαντήσεις
9082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96
47 Απαντήσεις
18682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/13, 11:43
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
1625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/11, 17:21
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
1449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 02:01
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 16:58
από kbasilis
3 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 11:47
από Adoni
0 Απαντήσεις
9849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/18, 17:42
από Ioannis Anastassakis