Αποστολέας Θέμα: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm  (Αναγνώστηκε 9561 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Πώς μπορούμε να βρούμε το είδος του σπειρώματος και τη διάμετρο της υποδοχής όπου βιδώνει η μπάρα;  Σκέφτομαι να δοκιμάσω με κάποιο μαλακό υλικό που θα βιδώσει και μετά θα βγει ή να πάω στο Leroy και να πάρω βίδες στο περίπου με την ελπίδα να πετύχω τη σωστή. Έχει αντιμετωπίσει κανένας αποτελεσματικά κάτι παρόμοιο;

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #1 στις: 05/10/18, 16:28 »
Εχεις το αρμ;παχυμετρο και https://akyriakopoulos.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30346

Μπορεις να το βρεις πολυ φθηνοτερα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #2 στις: 05/10/18, 16:35 »
Πώς μπορούμε να βρούμε το είδος του σπειρώματος και τη διάμετρο της υποδοχής όπου βιδώνει η μπάρα;  Σκέφτομαι να δοκιμάσω με κάποιο μαλακό υλικό που θα βιδώσει και μετά θα βγει ή να πάω στο Leroy και να πάρω βίδες στο περίπου με την ελπίδα να πετύχω τη σωστή. Έχει αντιμετωπίσει κανένας αποτελεσματικά κάτι παρόμοιο;

ποιό πρόβλημα? σε γενικές γραμμές υπάρχουν σε κιθαρες strat 2 ειδών arms :

- το αμερικάνικο (ή και MIJ?) με σπέιρες 10-32
- το "εισαγόμενο" (δηλαδή MIC/MIK?) με διάμετρο 6mm

το αμερικάνικο είναι κατα-τι πιο λεπτό απο το "εισαγόμενο". Βέβαια η λέξη "εισαγόμενο" είναι ισοδύναμο του να αποκαλούμε την ταινία του παπακαλιάτη "ξένη ταινία", δηλ εισαγόμενο *προς* την αμερική.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #3 στις: 05/10/18, 17:37 »
Πώς μπορούμε να βρούμε το είδος του σπειρώματος και τη διάμετρο της υποδοχής όπου βιδώνει η μπάρα;  Σκέφτομαι να δοκιμάσω με κάποιο μαλακό υλικό που θα βιδώσει και μετά θα βγει ή να πάω στο Leroy και να πάρω βίδες στο περίπου με την ελπίδα να πετύχω τη σωστή. Έχει αντιμετωπίσει κανένας αποτελεσματικά κάτι παρόμοιο;
Παρε μαζι το τρεμολο και κανεις επι τοπου συγκριση με το ματι.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/18, 17:38 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #4 στις: 05/10/18, 18:24 »
Το arm δεν υπάρχει (αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα) και είναι μάλλον απίθανο να ταιριάζει κάποιο άλλο. Έχω δυο arm από τρέμολο strat (το ένα από Fender ΜΙΑ), διαφορετικά μεταξύ τους, και δεν ταιριάζουν. Υπόψη ότι ακόμα κι αν βρω arm που να βιδώνει στην τρύπα πρέπει το υπόλοιπο κομμάτι να έχει το κατάλληλο πάχος για να το πιάνει το fiction colar που έχει για να ρυθμίζει σε ποια θέση θα μείνει ή αν θα κρέμεται ελεύθερα. Υπάρχει ένας τύπος στην Αμερική που το κατασκευάζει αλλά με τις χρεώσεις στο τελωνείο θα βγει πανάκριβο, κοροϊδίστικα λεφτά που προσπαθώ να γλιτώσω. Αν βρω τον τύπο του σπειρώματος θα πάω σε μάστορα να μου φτιάξει ένα.

« Τελευταία τροποποίηση: 05/10/18, 23:38 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #5 στις: 05/10/18, 20:06 »
Θα ειναι απο Μ8 η Μ6.Δε πιστευω τιποτα αλλο.Το θεμα ειναι αν θα ειναι ψιλοπασο η οχι.
Βρε αδερφε,μηπως,λεω μηπως..να βρε τωρα ξες..ετσι κιυβεντα γινετε..μηπως,να αρχιζες να παιζεις μπασο;ουτε τρεμολα,ουτε μπελαδες ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #7 στις: 05/10/18, 23:21 »
οκ αλλα δεν μας λες τον τύπο του trem, ούτε την κιθαρα, ούτε φωτο ούτε τίποτε, για στειλε καμια πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #8 στις: 05/10/18, 23:41 »
Το arm δεν υπάρχει (αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα) και είναι μάλλον απίθανο να ταιριάζει κάποιο άλλο. Έχω δυο arm από τρέμολο strat (το ένα από Fender ΜΙΑ), διαφορετικά μεταξύ τους, και δεν ταιριάζουν. Υπόψη ότι ακόμα κι αν βρω arm που να βιδώνει στην τρύπα πρέπει το υπόλοιπο κομμάτι να έχει το κατάλληλο πάχος για να το πιάνει το fiction colar που έχει για να ρυθμίζει σε ποια θέση θα μείνει ή αν θα κρέμεται ελεύθερα. Υπάρχει ένας τύπος στην Αμερική που το κατασκευάζει αλλά με τις χρεώσεις στο τελωνείο θα βγει πανάκριβο, κοροϊδίστικα λεφτά που προσπαθώ να γλιτώσω. Αν βρω τον τύπο του σπειρώματος θα πάω σε μάστορα να μου φτιάξει ένα.

υπαρχει και η λύση να στειλεις το τρεμ όπως είναι Τουρκία στην https://www.hantug.com/ και να σου φτιάξουν arm.

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #9 στις: 05/10/18, 23:47 »
για να το πιάνει το fiction colar που έχει για να ρυθμίζει σε ποια θέση θα μείνει ή αν θα κρέμεται ελεύθερα.
Μπας και προσπαθείς να χώσεις strat tremolo arm σε floyd ή σε edge style tremolo? Αν ναι τότε ψάχνεις για κάτι τέτοιο



ή

.


Αλλιώς αν όντως είναι strat τότε κοίτα κι εδώ που έχει διάφορα
https://www.nakas.gr/cat/antalaktika-kitharas-aksesouar-tremolo


Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #10 στις: 06/10/18, 00:46 »
Το τρέμολο είναι το διαβόητο Wonderbar της Washburn (υπάρχει και το παρόμοιο Shift που έχει διαφορετικό βραχίονα όμως). Κάνοντας δοκιμές με αρίδες για τρυπάνια(!) βλέπω πως το μέρος που «σφίγγει» με το κολάρο είναι 5,5 χιλ. Όμως μετά από αυτό υπάρχει και το κομμάτι που βιδώνει. Μέσα στην τρύπα που έχει το σπείρωμα χωράει μια αρίδα 4 χιλ. άνετα θα έλεγα. Όμως το 5άρι strat παίρνει μια δυο στροφές και σταματάει. Φυσικά δεν το ζορίζω παραπάνω... Μάλλον για βιδάδικο αγκαλιά με την κιθάρα με βλέπω...

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #11 στις: 06/10/18, 01:04 »
Μάλλον για βιδάδικο αγκαλιά με την κιθάρα με βλέπω...
Ναι αυτό θα πρότεινα κι εγώ. Με το που βρεις τη σωστή διάμετρο παίρνεις τη βίδα και πας στον μάστορα να σου φτιάξει το ματζαφλάρι ή σαν το ορίτζιναλ ή στα μέτρα σου, όπως έκαναν ο Gilmour και ο Blackmore

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #12 στις: 06/10/18, 08:23 »
Το τρέμολο είναι το διαβόητο Wonderbar της Washburn (υπάρχει και το παρόμοιο Shift που έχει διαφορετικό βραχίονα όμως). Κάνοντας δοκιμές με αρίδες για τρυπάνια(!) βλέπω πως το μέρος που «σφίγγει» με το κολάρο είναι 5,5 χιλ. Όμως μετά από αυτό υπάρχει και το κομμάτι που βιδώνει. Μέσα στην τρύπα που έχει το σπείρωμα χωράει μια αρίδα 4 χιλ. άνετα θα έλεγα. Όμως το 5άρι strat παίρνει μια δυο στροφές και σταματάει. Φυσικά δεν το ζορίζω παραπάνω... Μάλλον για βιδάδικο αγκαλιά με την κιθάρα με βλέπω...


το "5αρι" strat είναι 10-32 σου είπα, με αμερικάνικο σπείρωμα.

ψάξε wonderbar arm thread

http://forums.washburn.com/index.php?topic=8973.0

αρα M5 δεν είναι.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #13 στις: 06/10/18, 10:39 »
Δυστυχώς δεν υπάρχουν (ή δεν μπόρεσα να βρω) πληροφορίες εκεί... λες και είναι επτασφράγιστο μυστικό, κανένας δε μολογάει  :-X
Στο ίντερνετ πάντως υπάρχουν άφθονα πενταμισάρια χωρίς  thread (ταιριάζουν στο VS 100 της Gotoh) οπότε αν βρω το πάσο νομίζω θα είναι εύκολο ένας μάστορας να το διαμορφώσει όπως πρέπει.

Στο μεταξύ μια φωτό της ημιτελούς ακόμα... black beauty  ;D με το τερατώδες τρέμολο.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #14 στις: 06/10/18, 13:49 »
εδω το πουλάει 28 USD : http://www.fretsonthenet.net/tremolo%20bars.htm

οχι και τόσο πανάκριβο....

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Διάμετρος και σπείρωμα tremolo arm
« Απάντηση #15 στις: 06/10/18, 19:24 »
Εντάξει, αυτό σχετικό είναι. Όταν είχα πρωτοβρεί τον τύπο το έδινε 12 δολάρια. Στο μεταξύ την παράτησα την κιθάρα και τώρα που ξαναπιάσστηκα μ' αυτήν και ξανακοίταξα στο site το έχει 150% πάνω, μάλλον υπερβολικό. Και φυσικά με έξοδα αποστολής (η αποστολή με tracking, την οποία προτείνει, κοστίζει 40 $, όπως λέει) συν το τελωνείο που είναι ερωτηματικό... ΟΚ ως ποσό δεν είναι απαγορευτικά μεγάλο, αλλά σε σχέση με το τι αγοράζεις είναι φουσκωμένη η τιμή νομίζω... Ούτε το υλικό ούτε η κατασκευή τα δικαιολογούν...

Το θέμα είναι ότι σε 2-3 είδη σιδηρικών που ρώτησα μου είπαν ότι βίδες σε ενδιάμεσες διαβαθμίσεις (4,5 χιλ) δύσκολα θα βρω, μάλλον είναι σε ίντσες. Μου είπαν και για ένα μαγαζί που έχει «τα πάντα» σε βίδες λέει, οπότε τη Δευτέρα θα δείξει. 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 01:08
από The common cunning linguist
21 Απαντήσεις
7473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 10:56
από teo_gp
8 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 13:48
από bihlas87
3 Απαντήσεις
2716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 20:00
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/09, 01:45
από GEO_ZZZZ
18 Απαντήσεις
6552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/09, 18:21
από Alexisonfire
5 Απαντήσεις
14822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/13, 15:04
από geopaok
21 Απαντήσεις
6971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/15, 11:03
από saved
0 Απαντήσεις
16686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/15, 01:11
από antrafel
2 Απαντήσεις
4428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/15, 15:01
από Μelexdy