Αποστολέας Θέμα: Τι τυπου ηλεκτρικα να προτιμησω σε μια ηλεκτρακουστικ  (Αναγνώστηκε 3514 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanos_K

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Καλησπερα, θα ηθελα να αναφερθουν (απο προσωπικες εμπειριες του καθενος) οι αποψεις για τα ηλεκτρικα (κρυσταλλοι, μαγνητες...) που εχετε στις ηλεκτρακουστικες σας κιθαρες.

Εγω προσωπικα εχω μια Martin με "Fishman Classic4" απο τα οποια δεν ειμαι και τοσο ευχαριστημενος. Παιζω σε μεγαλες εντασεις και νιωθω οτι οσο περναει η ωρα, η αποδοση του ηχου που βγαζει η κιθαρα ελλατωνεται. Λες και "ζεσταινονται" τα ηλεκτρικα και χανουν την ποιοτητα του ηχου!!! Τα μπασα μου δεν "σκανε" οπως πρεπει, τα πριμα χανονται τελειως... ακουμπωντας τις χορδες νομιζεις οτι θα σπασουν!!!

Ξερει κανεις αν τα πιεζο-ηλεκτρικα συστηματα εχουν διαφορα??


(Συγνωμη, επρεπε να βαλω το θεμα στο "Μαγνητες και ηλεκτρικα" ε?)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/06/11, 03:57 από thanos_K »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μάλλον τα πρίμα φεύγουν από τα.. αυτιά σου.
Πολύ κοινό φαινόμενο των μεγάλων εντάσεων αυτό που περιγράφεις.
Υπάρχουν ειδικές ωτοασπίδες που κατεβάζουν όλη την μπάντα των συχνοτήτων κάτω κάποια dB ώστε να αποφεύγεις αυτό το φαινόμενο, το οποίο τελικά δημιουργεί και συσσωρευτική βλάβη στα αυτιά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Οπως τα λέμε δεν μου φαίνεται να έχουν κάποιο πρόβλημα τα ηλεκτρικά σου. Μάλλον είναι θέμα συνήθειας όπως πολύ σωστά λέει και ο Αdr1anos. Σε αυτή την περίπτωση πρόσεξε μην κάνεις μόνιμη ζημιά στα αυτιά σου.

Ωστόσο δεν καταλαβαίνω πιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με τα ηλεκτρικά? Μόνο οτι χάνεις τα ψηλά μετά από λίγη ώρα?

Γενικά και προσωπικά εμπιστεύομαι πολύ την Fishman. Εχω κι εγώ μια Martin, με το Fishman Onboard Aura, με το οποίο και λίγο πειραματισμό μπορείς να κάνεις φοβερά πράγματα. Το χρησιμοποιώ με 2 πεταλάκια επίσης της Fishman (chorus, reverb). Σε αντίθεση από τα συνηθισμένα ηλεκτρικά, το συγκεκριμένο σύστημα χρησιμοποιεί το πιεζο-ηλεκτρικό pickup στον καβαλάρη και 6 sound images ηχογραφημένης της ίδιας κιθάρας (OMC Aura) σε studio από 6 πολύ γνωστά πυκνωτικά μικρόφωνα, τα οποία κάνοντάς τα blend με τον καβαλάρη πετυχαίνεις την αίσθηση του "αέρα".

Ολα αυτά όμως εξαρτόνται τελικά από το τί ακριβώς θέλεις να κάνεις και σε ποιο σημείο σε χαλάνε τα ήδη υπάρχοντα. Τί θα ήθελες να βελτιώσεις πχ?
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος thanos_K

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα ρε παιδια ειλικρινα δεν ξερω...εχω καποια σχετικη εμπειρια (20 χρονια παιζω) απλα το θεμα ειναι οτι επειδη νοικιαζουμε συνεχως τις κονσολες και τα ηχεια και καθε φορα παιζω σε διαφορετικη κονσολα, δεν μπορω να βρω την ρυθμιση της κιθαρας τοσο ευκολα οσο θα επρεπε ισως...Εχω ενα καλο, λαμπατο ντι αι, και παρ ολα αυτα η κιθαρα μου φαινεται τοσο λιγη ακουστικα ειδικα οταν υπαρχουν πολλα οργανα μαζι στην ορχηστρα...  ???   Αυτα τα πεταλακια της Fishman που αναφερεις Dr Wolf υπαρχουν σε καποιο Site να τα δω??

ΥΓ: Εχω παιξει με μια Lakewood με Sonic ηλεκτρικα και μου φαινεται αλλο οργανο!!! Δεν μιλαω για διαφορα στα ξυλα του οργανου ουτε για ακριβες Lakewood. Με D14 λεω...

Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως παιδια...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
ΥΓ: Εχω παιξει με μια Lakewood με Sonic ηλεκτρικα και μου φαινεται αλλο οργανο!!! Δεν μιλαω για διαφορα στα ξυλα του οργανου ουτε για ακριβες Lakewood. Με D14 λεω...

Υπάρχουν και φτηνές Lakewood; Γιατί όταν το είχα ψάξει εγώ, δεν μπορούσα να βρω καμία με λιγότερο από 1500 Ευρώ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Τα πεταλάκια που έλεγα είναι τα εξής:

Fishman - AFX Reverb και
Fishman - AFX Chorus

Υπάρχει και Delay αν σε βολεύει, εμένα δεν μου χρειάστηκε.

Εχοντας πειραματιστεί πολύ σε πολλά μαγαζιά και διάφορες κονσόλες και εφέ, θα πρότεινα αφού καταλλήξεις στο τι/αν θέλεις κάποια εφέ (τα παραπάνω ή άλλα), να φτιάξεις έναν ήχο στο DI σου και να "παίζεις" λίγο με αυτό σαν βάση, αναλόγως το PA που παίζεις. Επειδή ανέφερες σύνθετα σχήματα, μήπως τελικά αφιερώνεις πολύ λίγο χρόνο για να φτιάξεις τον ήχο σου? Ζήτησε 10 λεπτά ησυχίας και ηρεμίας στο Sound-check για να δοκιμάσεις διάφορα και νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά..
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος thanos_K

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
ΥΓ: Εχω παιξει με μια Lakewood με Sonic ηλεκτρικα και μου φαινεται αλλο οργανο!!! Δεν μιλαω για διαφορα στα ξυλα του οργανου ουτε για ακριβες Lakewood. Με D14 λεω...

Υπάρχουν και φτηνές Lakewood; Γιατί όταν το είχα ψάξει εγώ, δεν μπορούσα να βρω καμία με λιγότερο από 1500 Ευρώ...


Χα χα χα...μακαρι να υπηρχαν Απολλωνα αλλα αυτο εννοουσα, την πιο φτηνη σειρα (με περιπου οπως το λες 1500 ευρω) . Παντως αν βρεις φθηνοτερη θελω κι εγω!!!!

Αποσυνδεδεμένος thanos_K

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
....και Dr Wolf ευχαριστω για το link. Θα το κοιταξω αν μπορεσω να βρω κατι...

Ξερει κανεις με ποια ιεραρχικη θεση θα εβαζε τα ηλεκτρικα σε μια κιθαρα ξεκινωντας απο το καλυτερο???

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο.. θεωρώ οτι το "καλύτερα ηλεκτρονικά" είναι πολύ υποκειμενικό.. Εμένα μπορεί να μου αρέσει να τονίζει λίγο τα μεσαία, αλλά εσένα όχι! Προσπάθησε να εξηγήσεις τί εννοείς "καλύτερα" κυρίως για εσένα!
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
7973 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/06, 15:28
από tasos__
6 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 14:26
από Nero
1 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
10 Απαντήσεις
4151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 16:57
από Lightstringer
20 Απαντήσεις
7163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/10, 01:27
από Eagle Of Kamelot
6 Απαντήσεις
3928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/10, 10:19
από Dr Wolf
28 Απαντήσεις
8373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/10, 03:11
από ilias73
4 Απαντήσεις
5847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 15:37
από modfori
29 Απαντήσεις
9285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/16, 15:30
από adr1anos
2 Απαντήσεις
1585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/22, 19:26
από Ioannis Anastassakis