Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας  (Αναγνώστηκε 11161 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!

Λοιπόν.... Πήγα πρόσφατα την κιθάρα μου για ένα setup λόγω buzzing σε όλη σχεδόν την ταστιέρα... Ο μάστορας μου είπε(μετά από 1 μέρα) ότι το μπράτσο της κιθάρας έχει στραβώσει, αλλά δεν μπορεί να διορθωθεί με ρύθμιση του truss rod και αυτό γιατί έχει πάρει μία μικρή κλίση προς την 6η χορδή....
Δηλαδή, για να γίνω πιο κατανοητός, το μπράτσο δεν σηκώθηκε ή κατέβηκε, αλλα πήρε κλίση προς τα δεξιά όπως κοιτάμε από το headstock προς την γέφυρα....

Ο μάστορας μου είπε οτι θέλουν φάγωμα τα τάστα για να διορθωθεί το πρόβλημα.... Εγώ βέβαια δεν είχα καταλάβει τιπότα στο παίξιμο... Εκτός από το τρίξιμο...
Τεσπά... Όταν πήγα να την πάρω μου είπε ότι καλό θα ήταν αν μπόρω να παίξω για 4-5 ώρες συνεχόμενα γιατί θα της κάνει καλό( ??? ??? ::) ). Βασικά την πήγα για να διορθωθεί τελειώς το τρίξιμο. Να μην τρίζει καθόλου γιατί μου έσπαγε λίγο τα νεύρα. Στον ενισχυτή δεν ακούγεται το τρίξιμο, άλλα το καταλαβαίνω στο παίξιμο, ή όταν παιζω χωρις ενισχυτή...

Λίγο τρίξιμο είχε όταν την είχα ξαναπάει για setup είπα ότι ήθελα να είναι εύκολη στο παίξιμο και μου είχε πεί ο μάστορας ότι θα έχω λίγο τρίξιμο με το χαμήλο action.... Μου είχε κάνεί full setup... Μπράτσο, action, γέφυρα, intonation, κ.τ.λ... Έπαιξα ενός φίλου μου την stratocaster και παρόλο που έχει medium προς high action με 9αριες χορδές και καθόλου τρίξιμο , δεν είχα πρόβλημα στο παίξιμο και ήθέλα να σετάρω και την δική μου strat έτσι...
Τελικά το τρίξιμο έμεινε το ίδιο... Σήκωσε το action, έφτιαξε τα τάστα, αλλα nothing....

Βασικά όλο τον χειμώνα είχα την κιθάρα κοντά σε παράθυρο (περίπου 2 μέτρα απόσταση) μέσα στην θήκη της... Λέτε να την επηρέασε αυτό? Για το μπράτσο εντάξει, αλλά να μην μπορεί να διορθωθεί το τρίξιμο??? Η κλίση που έχει πάρει μου είπε ότι είναι πολύ μικρή... Μού είπε ότι φταίει αυτό και ότι για να φτιαξει το τρίξιμο θα πρέπει να σηκώθουν κι ΄άλλο οι χορδές, αλλά μετά θα είναι δύσκολη στο παίξιμο...

Είχε κάποιος από εσάς κάποιο ίδιο πρόβλημα με το μπράτσο??  Έχετε ξανακούσει να παίρνει το μπράτσο τέτοια κλίση?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 01/06/13, 22:25 »
τι κιθαρα ειναι και ποσα χρονια την εχεις?Γτ ξερω ανθρωπους που δεν εχουν ακουμπησει truss road για πανω απο 5 χρονια!!!

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 01/06/13, 23:10 »
Είναι μια Fender Stratocaster highway 1.... Την έχω 3 χρόνια περίπου.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 01/06/13, 23:30 »
μου φαινεται λιγο δυσκολο να εχει παθει τετοια ζημια το μπρατσο εκτος αν επεσες σε καποιο ελαττωματικο κομματι ή να κανεις συχνα το ταξιδι Νιγηρια-Σουηδια!

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 01/06/13, 23:39 »
Ή να είναι άσχετος ο τύπος στο μαγαζί.... :) Άλλα δεν νομίζω να έκανες τέτοιο λάθος... Την έχω ξαναπάει σε αυτόν και δεν μου είχε πει κάτι... Πίστευεις ότι παίζει να έπαθε κάτι τέτοιο επειδή την είχα κοντά σε παράθυρο? Όχι τίποτα άλλο, άλλα η κιθάρα έκανε περίπου 800 €. Ξενέρα.... Για την μικρή κλίση που έχει το μπράτσο οκ... μπόρω να το αντέξω, αλλά να μη φτιάχνει το κ@λοτρίξιμο... Βλακεία...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 01/06/13, 23:54 »
δεν μπορεις να το τσεκαρεις το στριψιμο?κρατα την ευθεια προς το φως και δες!

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 01/06/13, 23:58 »
γιατί δεν την πήγες και σε κανέναν άλλο να την δει πριν την δώσεις για φτιάξιμο,αυτό που λες είναι πολύ σπάνιο πράμα,δεν ξέρω αν συμβαίνει(για να είμαι ειλικρινής).

Κάνε έναν κόπο να στην δει  και κανένας άλλος από την στιγμή που σου δούλεψε τα τάστα δύσκολο να κάνεις κάτι μόνος σου.

Την κιθάρα να την έχεις σε θερμοκρασία δωματίου και μακριά από καλοριφέρ κλιματιστικά κτλ.

Το τρίξιμο είναι όντως εκνευριστικό και θέλει καλό fret level και crowning για να το σβήσεις,βοηθάει να έχεις και πιο χοντρές χορδές(ποιό εύκολα από τις πιο ψιλές)αλλά από ένα σημείο και μετά όταν χαμιλώνει πάρα πολύ τότε θα τρίξει όσο καλή δουλειά και αν έχει γίνει.


Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/06/13, 00:00
Ανέβασε καμία φώτο αν μπορείς μπας και φανεί το στρίψιμο
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/13, 00:00 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 02/06/13, 00:02 »
Δυστυχώς με το μάτι δεν μπορώ να δώ κάτι πέρα από ένα μικρό τόξο κατά μήκος της ταστιέρας. Αυτό όμως έχει να κάνει με το truss rod και το relief... To στρίψιμο δεν μπόρω να το διακρίνω...

Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/06/13, 15:05
kbasilis στην πόλη μου δυστυχώς δεν έχουμε πολλά μαγαζία με μουσικά όργανα... Μένω στην επαρχεία... 3 είναι όλα κ όλα και ουσιαστικά μόνο εκεί που την πήγα κάνουν επιδιορθώσεις....

Τώρα η κιθάρα δεν έχει χαμηλό action...Κανονικό θα έλεγα ότι είναι...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/13, 15:05 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 02/06/13, 00:24 »
Δυστυχώς με το μάτι δεν μπορώ να δώ κάτι πέρα από ένα μικρό τόξο κατά μήκος της ταστιέρας. Αυτό όμως έχει να κάνει με το truss rod και το relief... To στρίψιμο δεν μπόρω να το διακρίνω...

Άμα έχει στρέιψει το μπράτσο μάλλον θα έστρειψε και το headstock(λογικά) παρατιρισέ το μήπως και σε βοηθίσει να το καταλάβεις.

Και η δικιά μου έχει ένα ελάχιστο τρίξιμο αλλά στις χοντρές όταν βαράω δυνατά έχει μέτριο προς χαμιλό action περίπου 2 χιλιοστά αέρα η μπασάτη χορδή από την κορυφή του 12ου τάστου ,μήπως το τρίξιμο είναι από τις καινούριες χορδές?

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 02/06/13, 00:38 »
Θα το κοιτάξω το headstock με το φώς της ημέρας, γιατί αν το κοιτάξω τώρα μπορει να μην καταλάβω ακριβώς...

Μπα... δεν νομίζω να έχει να κάνει με τις χορδές... Έχουν περάσει 4 μέρες από τότε που την πήρα σεταρισμένη υποτίθεται.... Έχω πάιξει γύρω στις 15 ώρες συνολικά. Αλλά όπως μου είπε ο μάστορας το πρόβλήμα με το τρίξιμο μπόρει να λύθει αν ανέβει και άλλο το ύψος των χορδών. Αλλά αν είναι να πάθω τενοντίτιδα, τι να το κάνω... :)

Σκέφτηκα να αφήσω να περάσει λίγος καιρός και μετα να τις βάλω 10άρες και ξανά σετάρισμα, μήπως και μπόρω να έχω και βολικό ύψος στις χορδές και να να μην τρίζουν...

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 02/06/13, 10:54 »


Σκέφτηκα να αφήσω να περάσει λίγος καιρός και μετα να τις βάλω 10άρες και ξανά σετάρισμα, μήπως και μπόρω να έχω και βολικό ύψος στις χορδές και να να μην τρίζουν...


Το αν σταματίσει να τρίζει τελείως λόγο χορδών εξαρτάται από το πόσο τρίζει(αν τρίζει πολύ απλά θα ελατωθεί δεν θα φύγει τελείως) και την δουλειά που έχει γίνει στα τάστα.

Πόση είναι η απόσταση μεταξύ χορδής και τάστου (στο 12ο τάστο στην 6η χορδή),εμένα η δικιά μου στην αρχή δεν με βόλευε τελείως με τον καιρό όμως μαλ**ωσε και έγινε μια χαρά και χωρίς να χρειαστεί να χαμιλώσω το action.

Στο λέω αυτό γιατί και εγώ έλεγα λίγο ακόμα χαμίλωμα θα ήταν καλό αλλά στην ουσία έπρεπε να μαλακώσει λίγο

Μπορείς να μας πείς την απόσταση των χορδών όπως σου την ζήτησα?
Άμα δεν έχεις παχύμετρο ή φίλλερ μπορείς να βάλεις  πέννες ανάμεσα στο τάστο με την χορδή

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 02/06/13, 11:24 »
Λοιπόν... Στην ΜΙ καντίνι η απόσταση είναι περίπου 2 mm και στην ΜΙ μπάσα περίπου 2,5 mm.... 2 πέννες έβαλα να δω αν χωράνε, 1 mm η κάθε μία.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 02/06/13, 12:36 »
Noμίζω ότι τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Όταν πηγαίνεις να παραλάβεις την κιθάρα σου (σεταρισμένη υποτίθεται), τη δοκιμάζεις πριν φύγεις από το κατάστημα. Αν ακόμα τρίζει ή έχει άλλα προβλήματα, μπορείς και πρέπει να το πεις εκείνη τη στιγμή.

Ακόμα καλύτερα, όταν πηγαίνεις την κιθάρα σου για σετάρισμα σε κάποιον τεχνικό, καλό είναι να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνει. Αντίθετα με αυτό που νομίζουν πολλοί, το σετάρισμα δεν είναι μια σειρά δεδομένων ρυθμίσεων που τις έφερε ο Μωυσής από το βουνό σαν τις δέκα εντολές και ισχύουν απαρέγκλιττα για όλες ανεξαρτήτως τις κιθάρες. Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον παίκτη, το στυλ του και τις προτιμήσεις του. Αν λοιπόν εσύ (ή ο οποισδήποτε κιθαρίστας) δεν έχεις ιδέα τι σετάρισμα ταιριάζει στο στυλ του παιξίματός σου, π.χ. αν σού αρέσει ή σε βολεύει καλύτερα κάπως μεγαλύτερο ύψος χορδών (αυτό καταλαβαίνω εγώ με βάση τα όσα λες για τη stratocaster του φίλου σου) και όχι το "χαμηλότερο δυνατόν" που θέλουν κάποιοι λες και αυτό είναι το ζητούμενο ή πώς θέλεις να είναι ρυθμισμένοι η μαγνήτες, τότε πώς περιμένεις να σού τη φέρει στα μέτρα σου ένας τεχνικός; Καταλαβαίνω ότι στην περίπτωσή σου ίσως τα πράγματα να είναι λίγο διαφορετικά, αν είχε σκεβρώσει το μπράτσο. Εκεί ίσως να έχει ένα μερίδιο ευθύνης ο τεχνικός που αναλαμβάνει να διορθώσει την κιθάρα και αντί γι αυτό σού τη έδωσε στην ίδια κατάσταση που την παρέλαβε, αλλά και πάλι εσύ είσαι αυτός που πρέπει να ελέγξει αν έκανε σωστά τη δουλειά του.

Αν κατακλείδι, καλό είναι να αποκτήσουμε κάποιες βασικές γνώσεις σχετικά με το πώς λειτουργεί το αγαπημένο μας όργανο, ώστε να μην έχουμε παράλογες και ανεδαφικές απαιτήσεις από κάποιον που είναι τεχνικός και όχι μάντης.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 02/06/13, 13:00 »
Noμίζω ότι τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Όταν πηγαίνεις να παραλάβεις την κιθάρα σου (σεταρισμένη υποτίθεται), τη δοκιμάζεις πριν φύγεις από το κατάστημα. Αν ακόμα τρίζει ή έχει άλλα προβλήματα, μπορείς και πρέπει να το πεις εκείνη τη στιγμή.

Ακόμα καλύτερα, όταν πηγαίνεις την κιθάρα σου για σετάρισμα σε κάποιον τεχνικό, καλό είναι να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις να κάνει. Αντίθετα με αυτό που νομίζουν πολλοί, το σετάρισμα δεν είναι μια σειρά δεδομένων ρυθμίσεων που τις έφερε ο Μωυσής από το βουνό σαν τις δέκα εντολές και ισχύουν απαρέγκλιττα για όλες ανεξαρτήτως τις κιθάρες. Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον παίκτη, το στυλ του και τις προτιμήσεις του. Αν λοιπόν εσύ (ή ο οποισδήποτε κιθαρίστας) δεν έχεις ιδέα τι σετάρισμα ταιριάζει στο στυλ του παιξίματός σου, π.χ. αν σού αρέσει ή σε βολεύει καλύτερα κάπως μεγαλύτερο ύψος χορδών (αυτό καταλαβαίνω εγώ με βάση τα όσα λες για τη stratocaster του φίλου σου) και όχι το "χαμηλότερο δυνατόν" που θέλουν κάποιοι λες και αυτό είναι το ζητούμενο ή πώς θέλεις να είναι ρυθμισμένοι η μαγνήτες, τότε πώς περιμένεις να σού τη φέρει στα μέτρα σου ένας τεχνικός; Καταλαβαίνω ότι στην περίπτωσή σου ίσως τα πράγματα να είναι λίγο διαφορετικά, αν είχε σκεβρώσει το μπράτσο. Εκεί ίσως να έχει ένα μερίδιο ευθύνης ο τεχνικός που αναλαμβάνει να διορθώσει την κιθάρα και αντί γι αυτό σού τη έδωσε στην ίδια κατάσταση που την παρέλαβε, αλλά και πάλι εσύ είσαι αυτός που πρέπει να ελέγξει αν έκανε σωστά τη δουλειά του.

Αν κατακλείδι, καλό είναι να αποκτήσουμε κάποιες βασικές γνώσεις σχετικά με το πώς λειτουργεί το αγαπημένο μας όργανο, ώστε να μην έχουμε παράλογες και ανεδαφικές απαιτήσεις από κάποιον που είναι τεχνικός και όχι μάντης.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες ότι πρέπει εμείς πρώτοι να ξέρουμε τι ζητάμε για να μας το εφαρμόσει ο τεχνικός στο  σετάρισμα,αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ο τεχνικός θα σου πει "μέχρι εδω γίνεται" και σε πολλές περιπτώσεις χωρίς να ασχολιθεί λίγο παραπάνω με το όργανο.
Δυστηχώς στην περίπτωση του φίλου δεν υπάρχει και άλλος τεχνικός εκεί που βρίσκεται για να έχει και άλλη επιλογή.

Λοιπόν... Στην ΜΙ καντίνι η απόσταση είναι περίπου 2 mm και στην ΜΙ μπάσα περίπου 2,5 mm.... 2 πέννες έβαλα να δω αν χωράνε, 1 mm η κάθε μία.

Σου είπα και μένα με 2χλ(νορμάλ προς χαμιλό) στην μπασάτη και έχει ένα ψιλοτρίξιμο όχι ενοχλητικό όμως (αλλά βαράω και λίγο δυνατά) με τις καινούριες χορδές ήταν λίγο πιο έντονο αλλά έστρωσε.

Έχεις νορμάλ action και πάει για υψιλό(χαμιλό θεωρίται από 1,6 στο περίπου) θα σου πρότεινα να κρατίσεις για λίγο καιρό όπως έχει(το καλύτερο θα ήταν να ήταν έτοιμη αλλά αφού δεν υπάρχει άλλος εκει) και να δεις πως θα πάει,αν το τρίξιμο είναι λίγο θα στρώσει, εμένα είχε μαλακώσει  το μανίκι στην επόμενη αλλαγή χορδών περίπου μετά από 4 μήνες,δηλαδή μου έφυγε η αίσθηση πως ήταν σκληρές οι χορδές και αν χαμίλωνε θα ήταν καλύτερα.

Σίγουρα αυτό δεν είναι κάτι το στάνταρ άλλα ζητάω εγώ από το μινίκι μου άλλα θα ζητίσει κάποιος άλλος.

Πρόσεχε τις επιλογές σου αν για παράδειγμα βάλεις 10άρες για το τρίξιμο τότε μπορεί να σου κάτσουν σκληρές να θέλεις να τις χαμιλώσεις και να πέσεις πάλι σε τρίξιμο(το ξαναλέω δεν είναι κάτι το στάνταρ έχει να κάνει με το τι ζητάει ο καθένας).


Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 02/06/13, 13:14 »
Απόλλων, συμφωνώ με όσα λές! Εννοείται ότι τη δοκίμασα την κιθάρα όταν πήγα να την παραλάβω. Επίσης είχα πεί στον τεχνικό
πως θα ήθελα να σεταριστεί και του είχα εξηγήσει πως παίζω και τι παίζω...

kbasilis θα εφαρμόσω τα λεγόμενά σου! Θα αφήσω να περάσει κάποιος καιρός και θα δω αν αλλάξει κάτι.... Μετά θα δώ τι θα κάνω...

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 02/06/13, 13:49 »
Απόλλων, συμφωνώ με όσα λές! Εννοείται ότι τη δοκίμασα την κιθάρα όταν πήγα να την παραλάβω. Επίσης είχα πεί στον τεχνικό
πως θα ήθελα να σεταριστεί και του είχα εξηγήσει πως παίζω και τι παίζω...

kbasilis θα εφαρμόσω τα λεγόμενά σου! Θα αφήσω να περάσει κάποιος καιρός και θα δω αν αλλάξει κάτι.... Μετά θα δώ τι θα κάνω...


Εσύ φρόντισε να έχεις το όργανο σε θερμοκρασία δωματίου και όλα αυτά που είπαμε χθες,δεν σου λέω πως είναι κάτι σίγουρο(το τρίξιμο θα μειωθεί κάπως όταν παιχτούν οι χορδές) αν βρεις κάποιον τεχνικό πάρε μια γνώμη.
Επίσης του φίλου σου η κιθάρα πως είναι σεταρισμένη,πάχος χορδών τι τάστα φοράει άλλοι ισχυρίζονται πως τα μεγαλύτερα τάστα έχουν διαφορά σστο τρίξιμο γιατί καθώς πατάς την χορδή αυτή ψιλοσηκώνεται ανοίγοντας την απόσταση μεταξύ χορδής-τάστου.

Η ευθειγράμμηση του μανικιού αν έχει πιο πολύ relief(ανοχή)τότε ειναι λογικό να μην τρίζει πολύ αλλά δν ξέρω κατά πόσο είναι καλό αυτό για το μανίκι(για μένα δεν είναι και ότι καλύτερο)αλλά οι τεχνικοί γνωρίζουν καλυτερα κατά πόσο μπορεί να έχει παραπάνω ανοχή χωρίς να υπάρχει πρόβλημα.
Θυμάμαι σε μιά V που είχα,είχα δώσει παραπάνω ανοχή και με 1,60 απόσταση της χορδής δεν έτριζε και με 9άρες χορδές,αλλά φαινόταν ακόμα και στο παίξιμο πως δεν ήταν και το καλύτερο,στην μέση της ταστιέρας καταλάβαινες πως υπήρχε μεγαλύτερη απόσταση  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 02/06/13, 13:53 »
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες ότι πρέπει εμείς πρώτοι να ξέρουμε τι ζητάμε για να μας το εφαρμόσει ο τεχνικός στο  σετάρισμα,αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ο τεχνικός θα σου πει "μέχρι εδω γίνεται" και σε πολλές περιπτώσεις χωρίς να ασχολιθεί λίγο παραπάνω με το όργανο.
Δυστηχώς στην περίπτωση του φίλου δεν υπάρχει και άλλος τεχνικός εκεί που βρίσκεται για να έχει και άλλη επιλογή.

Nομίζω ότι σε μια τέτοια περίπτωση ο τεχνικός έχει κάνει σωστά τη δουλειά του, γιατί αναγνώρισε ότι το όργανο έχει πρόβλημα το οποίο ο ίδιος δεν μπορεί να επιδιορθώσει. Το λάθος θα ήταν να σού πει ότι το πρόβλημα διορθώνεται και τελικά να μην το κάνει.

Όσο για το action του φίλου, είναι πράγματι μέτριο προς υψηλό. Αν μπορεί να μάς πει και τι relief έχει, ίσως να καταλήξουμε σε κάποια συμπεράσματα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 02/06/13, 14:02 »

Nομίζω ότι σε μια τέτοια περίπτωση ο τεχνικός έχει κάνει σωστά τη δουλειά του, γιατί αναγνώρισε ότι το όργανο έχει πρόβλημα το οποίο ο ίδιος δεν μπορεί να επιδιορθώσει. Το λάθος θα ήταν να σού πει ότι το πρόβλημα διορθώνεται και τελικά να μην το κάνει.


Συμφωνώ,ή έπρεπε να του πει πως θα του φέρει στα ίσια το τράβωμα που έχει το μανίκι ή δουλεύοντας τα τάστα ή ότιδοίποτε άλλο που μπορεί να γίνει και να του πει πως για το τρίξιμο ισχύει αυτό και αυτό και καταπόσο το επιρεάζει αυτό το στράβωμα.


Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 02/06/13, 14:15 »
Η κιθάρα του φίλου είναι ακριβώς ίδια με την δική μου... Highway-1 made in USA.. Τα τάστα είναι medium jumbo. 9αρες χορδές. Έχει μικρό relief. Δεν γνωρίζω πόσο ακριβώς. Η δική μου αν πιέσω το 1ο τάστο και το τελευταίο, η απόσταση είναι μικρότερη από 0.38 mm στο 7ο τάστο στην έκτη χορδή.... Για να το μετρήσω έβαλα μία dunlop 0.38 mm και δεν χωρούσε να μπει... Σηκωνόταν η χορδή ελάχιστα....

Όντως το λάθος θα ήταν να πεί ότι μπορεί να επιδιορθώσει το πρόβλημα και τελικά να μην το κάνει...

Όταν είχα αγοράσει την κιθάρα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τρίξιμο... Αυτό δημιουργήθηκε όταν κατέβηκε το ύψος το χορδών, που ίσως να ειναι και λογικό... Στο πρώτο σετάρισμα που είχα κάνει δεν υπήρχε θέμα με το μπράτσο... Αυτό δημιουργήθηκε μάλλον πρίν από 5-6 μήνες...

Συγχώνευση μηνυμάτων: 02/06/13, 15:05

Nομίζω ότι σε μια τέτοια περίπτωση ο τεχνικός έχει κάνει σωστά τη δουλειά του, γιατί αναγνώρισε ότι το όργανο έχει πρόβλημα το οποίο ο ίδιος δεν μπορεί να επιδιορθώσει. Το λάθος θα ήταν να σού πει ότι το πρόβλημα διορθώνεται και τελικά να μην το κάνει.


Συμφωνώ,ή έπρεπε να του πει πως θα του φέρει στα ίσια το τράβωμα που έχει το μανίκι ή δουλεύοντας τα τάστα ή ότιδοίποτε άλλο που μπορεί να γίνει και να του πει πως για το τρίξιμο ισχύει αυτό και αυτό και καταπόσο το επιρεάζει αυτό το στράβωμα.

Τα τάστα τα δούλεψε απ' ότι μου είπε, αλλά το πρόβλημα δεν μπόρει να επιλυθεί εξαιτίας του μπράτσου. Βασικά μου είπε ότι θέλουν δουλεία τα τάστα και τότε ίσως να καταφέρει να λύσει το πρόβλημα, αλλά παρ' όλα αυτά δεν έγινε κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/06/13, 15:05 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 02/06/13, 14:48 »
Η κιθάρα του φίλου είναι ακριβώς ίδια με την δική μου... Highway-1 made in USA.. Τα τάστα είναι medium jumbo. 9αρες χορδές. Έχει μικρό relief. Δεν γνωρίζω πόσο ακριβώς. Η δική μου αν πιέσω το 1ο τάστο και το τελευταίο, η απόσταση είναι μικρότερη από 0.38 mm στο 7ο τάστο στην έκτη χορδή.... Για να το μετρήσω έβαλα μία dunlop 0.38 mm και δεν χωρούσε να μπει... Σηκωνόταν η χορδή ελάχιστα....

Όντως το λάθος θα ήταν να πεί ότι μπορεί να επιδιορθώσει το πρόβλημα και τελικά να μην το κάνει...

Όταν είχα αγοράσει την κιθάρα δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα με τρίξιμο... Αυτό δημιουργήθηκε όταν κατέβηκε το ύψος το χορδών, που ίσως να ειναι και λογικό... Στο πρώτο σετάρισμα που είχα κάνει δεν υπήρχε θέμα με το μπράτσο... Αυτό δημιουργήθηκε μάλλον πρίν από 5-6 μήνες...

Το πρώτο λάθος που κάνεις στο μέτριμα του relief είναι πως δεν πρέπει να πατάς στο τελευτάιο τάστο αλλά σε εκείνο που είναι πρίν από το δέσιμο του μανικιού με το σώμα και επιδή το μανίκι είναι με βίδες τότε πατάς στο τάστο που είναι πριν την πρώτη(από το μανίκι προς το σώμα) βίδα στο 17ο τάστο.
Ο λόγος είναι ότι οι βίδες κρατάνε σε μια ευθεία εκείνο το σημείο του μανικιού 17ο με 22ο τάστο μιας και το δένουν με το σώμα και δεν μπορεί να κάνει καμία κίνηση,άμα ήταν το μανίκι λυμένο από το σώμα τότε θα το επιρέαζε.
Οπότε το μετράς από το δέσιμο και μέχρι το πρώτο τάστο μιας και το άλλο ότι και αν το κάνεις θα είναι σε ευθεια.

Και το μέτριμα θα το κάνεις στο 8ο τάστο μιας και είναι το κέντρο της απόστασης(1ο-17ο)

Όσο ευθεία και καλόδουλεμένα να είναι τα τάστα αν χαμιλώσουν πολύ θα τρίζουν γιατί η χορδή πάλεται και ακουμπάει στα υπόλποιπα τάστα,το σώζεις λίγο με τις 10άρες γιατί δεν πάλεται πολύ και με το relief επίσης και οι κάμπωσο δουλεμένες χορδές δεν τρίζουν τόσο εκτός βέβαια αν είναι για άλλαγμα που εκεί ταστάρουν,αλλά μερικοί αλλάζουν μόνο τις τρεις ψιλές και τις μπασάτες(μιας και δεν έχουν πρόβλημα όσο οι ψιλές) τις αφήνουν για την επόμενη αλλαγή.

Σύγκρινε με του φίλου σου μιας και είναι ίδιες,το headstock το τσέκαρες ή γενικότερα το στράβομα του μπράτσου?

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 02/06/13, 15:04 »
Ωραία! Θα μετρήσω το relief όπως μου λες. Θα μετρήσω τα πάντα στην κιθάρα του φίλου μου, θα συγκρίνω και θα επανέλθω!
Το headstock το κοίταξα και γενικά ξανακοίταξα το μπράτσο, αλλά με το δικό μου μάτι δεν φαίνεται κάτι.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #21 στις: 02/06/13, 15:07 »
Ωραία! Θα μετρήσω το relief όπως μου λες. Θα μετρήσω τα πάντα στην κιθάρα του φίλου μου, θα συγκρίνω και θα επανέλθω!
Το headstock το κοίταξα και γενικά ξανακοίταξα το μπράτσο, αλλά με το δικό μου μάτι δεν φαίνεται κάτι.

Ο τεχνικός δεν σου έδειξε που είναι?

Για παράδειγμα να σου πει "το μπράτσο έχει στράβομα δες το πως πάει" και εκείνη την ώρα να σου δείξει που είναι

Αποσυνδεδεμένος DimitrisK.Strat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #22 στις: 02/06/13, 15:12 »
Όχι δεν μου έδειξε. Απλώς μου το είπε. Ίσως να υπέθεσαι ότι και να μου έδειχνε, δεν θα καταλάβαινα ακριβώς τι παίζει.

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #23 στις: 02/06/13, 17:53 »
Όχι δεν μου έδειξε. Απλώς μου το είπε. Ίσως να υπέθεσαι ότι και να μου έδειχνε, δεν θα καταλάβαινα ακριβώς τι παίζει.

Κακός,έπρεπε να τον πεις,τουλάχιστον να προσπαθίσεις και να επέμενες μέχρι να καταλάβεις τι συμβαίνει,για το οργνανό σου πρόκειται.
Άσε που αυτό που έκανε ήταν ψιλοσοβαρή υπόθεση και έπρεπε να γνωρίζεις λεπτομέριες πριν το ξεκινήσει.

Αν έχεις κάποιον φίλο που να μπορεί να το διακρίνει κοιτάξτε την μπας και βρεθεί το στράβωμα και αν μπορείς ανέβασε φώτο

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με το μπράτσο της κιθάρας
« Απάντηση #24 στις: 02/06/13, 19:18 »
Εμένα αυτό που περιγράφεις με το μπράτσο της κιθάρας σου πάντως, μου φαίνεται απίστευτο έως αδιανόητο.
Άσε που απ'ότι καταλαβαίνω πλέον, θέλει πάλι σετάρισμα. Το action το κόβω αρκετά ψηλό πλέον. Γενικά, κάτι δεν κάθεται καλά.
Μήπως έχει βιδωθεί 'στραβά' το μπράτσο με το σώμα της κιθάρας? Μήπως κάτι έχει γίνει εκεί?
Πραγματικά, επειδή όλοι νομίζω έχουμε μία σχετική περιέργεια, ανέβασε μία φωτογραφία αν δεν σου είναι κόπος. Προσπάθησε να βγάλεις από το headstock προς το σώμα της κιθάρας, κρατώντας την όρθια.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/03, 12:40
από Βραζίλης
17 Απαντήσεις
8105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/05, 00:47
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
24 Απαντήσεις
7670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 01:20
από Jezus
1 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 02:38
από jim.ni
24 Απαντήσεις
9652 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 16:13
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
10 Απαντήσεις
7028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 13:22
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
3312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:06
από Jezus
1 Απαντήσεις
2186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/11, 00:39
από ScorpionsManiac
5 Απαντήσεις
4403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/12, 21:22
από myster maze
1 Απαντήσεις
3097 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/14, 20:21
από Καθόδιος (φλουτσ)