Αποστολέας Θέμα: service κλασσικης και κατι αλλα  (Αναγνώστηκε 7101 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
service κλασσικης και κατι αλλα
« στις: 23/05/13, 20:52 »
[size=78%]Γεια χαρα    Εχω μια κλασσικη του πατερα μου και μαθαινω εδω και ενα χρονο μονος μου(μακαρι να χα χρονο για κανονικα) και μετα απο τοσο καιρο κατεληξα οτι οντως τη γουσταρω τη κιθαρα οποτε λεω να τη παω για κανα service. Αρχικα σκεφτομαι να αλλαξω το ζυγο και τα κλειδια. χρειαζεται? δεν ξερω εχω την εντυπωση οτι η χορδες ειναι πολυ κοντα στο μπρατσο. επισης η 6η χορδη οταν πατιεται στο 10-11 ταστο δεν ακουγεται καθαρα γτ η χορδη πρεπει μαλον να ακουμπαει και αλλου. τι κανω? ειναι σκευρωμενη? τελος, καθε ποτε πρεπει να αλλαζω χορδες? επισης πως ξερω ποτε να αλλαξω επιπεδο χορδων? δηλαδη απο εκεινες για αρχαριους να παω σε επομενες? [/size]

ΥΓ.: ειναι ο νακας αξιολογο μαγαζι για επισκευες τετοιες? και ακομα, ποσο περιπου θα κοστισει? ρωταω γτ ειναι το μονο μαγαζι που εχω ερθει σε επαφη και εχω δει γενικοτερα κοντα μου. αυτο και ο Zozef, και τα δυο στον πειραια 
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/13, 15:16 από stelios97 kai ta muala? »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ_service κλασσικης και κατι αλλα
« Απάντηση #1 στις: 25/05/13, 14:43 »
1) Έαν τα κλειδιά της κιθάρας σου, λειτουργούν ομαλά και δεν έχεις προβλήματα, δεν υπάρχει λόγος αλλαγής. Περιστρέφονται με ευκολία και έχεις παρατηρήσει ότι δεν ευθύνονται και αυτά που χάνει το κούρδισμα της η κιθάρα σου.
2) Το nut και τον ζυγό, δεν υπάρχει λόγος να τα αλλάξεις εφόσον δεν έχεις παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα επάνω τους, σπάσιμο, ράγισμα κτλπ. Σε ακριβές κιθάρες που τυχαίνει να έχουν πλαστικό nut και ζυγό κάποιοι τα αναβαθμίζουν αλλάζοντας τα σε άλλα φτιαγμένα από πιο ποιοτικά υλικά που αποδίδουν διαφορετικό και καλύτερο ήχο.
3) Το θέμα των χορδών, απόσταση από τα τάστα, σκεύρωμα κ.τ.λ.π πρέπει να κοιτάξει το όργανο ένας τεχνικός. Έαν πάλι θέλεις να μάθεις και 5 πράγματα πριν την πας σε τεχνικό, υπάρχει πληθώρα πληροφοριών στο ίντερνετ, για το τι συμβαίνει σε μια κιθάρα όταν υπάρχουν τέτοια προβλήματα και πως μπορείς να βάλεις και εσύ ένα χεράκι. Θα χρειαστείς μπόλικο διάβασμα και προσπάθειες μέχρι να βρεις άκρη. Επειδή όμως βιάζεσαι πας σε ένα τεχνικό και μέχρι την επόμενη φορά ενημερώνεσαι παραπέρα.
4) Χορδές αλλάζεις , ανάλογα με το πόσο παίζεις. Έαν δεις ότι οι χορδές αλλάζουνε έντονα χρώμα, λόγω της οξείδωσης από τον ιδρώτα στα χέρια σου, ή χάνουνε τη μουσικότητα τους ή κάποια δεν κουρδίζεται σε σχέση με τις υπόλοιπες τότε ήρθε η ώρα για την αλλαγή τους. Αν παίζεις κάθε μέρα 1-2ώρες τουλάχιστον κάθε μήνα καλό είναι να αλλάζεις χορδές, ανάλογα βέβαια και με τη τσέπη σου.
5) Δεν υπάρχει επίπεδο χορδών για αρχάριους. Υπάρχουν λιγότερο και περισσότερο ποιοτικές χορδές. Κάποιες είναι πιο ακριβές κάποιες πιο φθηνές. Το θέμα είναι να βρεις κάποιες να σε βολεύουν πρώτα από όλα σαν ήχος κι ας είναι κάτι μέτριο σε χρήματα, πχ 5-7 ευρώ το σετάκι. Το σημαντικό είναι να έχεις όσο γίνεται φρέσκες χορδές στη κιθάρα σου και σωστά κουρδισμένες.
6) Ο Ζοζέφ στο Πειραιά είναι καλός, αλλά έχει αρκετά καταστήματα και στην Αθήνα, κάνεις μια γύρα, ρωτάς τιμές και ξηγιέσαι.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ_service κλασσικης και κατι αλλα
« Απάντηση #2 στις: 26/05/13, 16:45 »
φχαριστω μεγαλε  :) :)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ_service κλασσικης και κατι αλλα
« Απάντηση #3 στις: 26/05/13, 21:05 »
Γειά σου και χαρά σου φίλε μου!

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να πάει η κιθάρα σε έναν τεχνικό να της ρίξει μια ματιά. Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι που π.χ. δεν ακούγονται καθαρές οι νότες σε κάποιια περιοχή της ταστιέρας και ούτε μπορούμε να τους αναλύσουμε διεξοδικά εδώ, ούτε μπορείς να ελέγξεις-επιδιορθώσεις κάτι μόνος σου. Βέβαια... ένα καλό service κλασικής κιθάρας είναι σχετικά δαπανηρό (απο 60 εώς ίσως και 200 ευρώ αν γίνει κάποια πολύπλοκη εργασία) οπότε καλό θα είναι να σκεφτείς αν αξίζει να κάνεις αυτή τη δουλειά (αν η κιθάρα σου είναι μια ποιοτική κιθάρα παρ'όλα τα προβλήματα που έχει παρουσιάσει) ή απλά να αγοράσεις μια καινούρια κιθάρα (αν η κιθάρα σου είναι ούτως ή άλλως φθηνή) για να ξεκινήσεις.

Συμπτωματικά πάντως, προχθές παρέλαβα την κιθάρα μου απο service που της έκανε ο Τάκης Τριανταφύλλου στην Κυψέλη. 'Εκανε θεωρώ πολύ καλή δουλειά (σχεδόν καινούρια την έκανε) και ο συγκεκριμμένος έχει ένα πλεονέκτημα: ΔΕΝ θα σου βγάλει την κιθάρα σκάρτη ή ΔΕ θα σου την καταστρέψει για να σε αναγκάσει αργότερα να αγοράσεις δική του κιθάρα όπως συχνά πυκνά συμβαίνει στην "πιάτσα". Αν θες κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας, στείλε μου πμ.
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος stelios97

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΣΟΣ_service κλασσικης και κατι αλλα
« Απάντηση #4 στις: 29/05/13, 12:49 »
τελικα πηγα στο ζοζεφ που ελεγα και μου ειπε οτι στο πολυ γυρω στο πενηνταρικο θα παει για ενα συνολικο setup.. ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
12478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/07, 21:56
από Fanoukos
3 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
8 Απαντήσεις
12445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/07, 11:17
από Agriopaido
2 Απαντήσεις
2788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/08, 16:27
από Und3ad
1 Απαντήσεις
2715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 00:10
από SGACE
3 Απαντήσεις
3219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:14
από Adno
5 Απαντήσεις
4910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
8 Απαντήσεις
4373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/10, 13:55
από Rockdude
3 Απαντήσεις
2510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/11, 10:57
από Revus
15 Απαντήσεις
5141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/12, 16:40
από noe13