Αποστολέας Θέμα: Προβλημα ηχογραφησης με guitar rig 5.11 στα 96KHz  (Αναγνώστηκε 7607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος quickaras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Γεια σας παιδες

Εχω προβλημα με το Guitar rig 5.11. Δεν ηχογραφει στα 96KHz παρα μονο στα 48Khz. Παρολο που το κουμπακι πανω δεξια ειναι πατημενο στο HI. Αντιθετα το guitar rig 3.0.1  που το εχω και αυτο, ηχογραφει στα 96KHz χωρις κανενα προβλημα! Μα πως γινεται αυτο? Μηπως φταιει καποιος driver? Το χρησιμοποιω μαζι με αυτη τη USB της behringer

http://www.ebay.com/itm/New-Promotions-Guitar-to-USB-Interface-Link-Audio-Cable-PC-MAC-Recording-Adapter-/350497673107?pt=Guitar_Accessories&hash=item519b4a0f93

Οσο για τον ASIO Driver έχει τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις στο 5.11 με το 3.0.1

Δε καταλαβαινω τι γινεται...Οσο για windows χρησιμοποιω τα XP 32 bit

Μπορει καποιος που γραφει με το Guitar rig να με βοηθησει μηπως?

Οπως και να εχει τα 96KHz απο τα 48KHz εχουν μεγαλη διαφορα στην ευκρινεια του ηχου.Ακουγεται σχεδον σαν επαγγελματικη ηχογραφηση  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/14, 21:20 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προβλημα ηχογραφησης με guitar rig 5.11 στα 96KHz
« Απάντηση #1 στις: 27/03/14, 00:12 »
Το HI στο Guitar Rig δεν εχει σχεση με το Sample rate της ηχογραφησης, αλλα με το ποση επεξεργαστικη ισχυ θα αξιοποιησει το software, εναντι του ηχου που βγαζει.


Για να ρυθμισεις το sample rate της ηχογραφησης, θα το κανεις απο τα preferences του προγραμματος και πιο συγκεκριμενα στα audio preferences/options, οπου θα εχει αναφορα στο  sample rate.


Οσον αφορα τη διαφορα 48KHz με 96Khz, θα ηθελα σε παρακαλω να μας αναλυσεις τον εξοπλισμο που χρησιμοποιεις γιατι μετα απο τοσα χρονια σε διαφορα monitoring συστηματα και καρτες ανω των 1500€ ( μαζι και A/D/A convertors ) δεν μπορεσα ποτε να διακρινω την "αισθητη" διαφορα που αναφερεις.

Ιδιαιτερα αυτο το gadget που χρησιμοποιεις μπορει να αποδωσει μονο μεχρι 48ΚHz!! Αποκλειεται λοιπον ετσι κι αλλιως να μπορεσεις να "πεισεις" το Guitar Rig να ηχογραφησει στα 96KHz ;).


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος quickaras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα ηχογραφησης με guitar rig 5.11 στα 96KHz
« Απάντηση #2 στις: 27/03/14, 17:38 »
Λοιπον συμβαινει το εξης "κουφο"!

Στη 3.11 οταν εχω αναμενο η σβηστο το HI Q τη μια γραφει σε στανταρ 48Khz wav (σβηστο) και την αλλη σε 96kHz αναμενο. Ενω στη 5.11 γραφει παντοτε σε 48Khz

O Asio στις ρυθμισεις ειναι και στα 2 σε 48Khz

Οντως εχεις δικιο οταν σου λεει οτι το "ταβανι του" ειναι 48 KHz ναι αυτο ισχυει.Εχω ομως την εντυπωση , δε ξερω μπορει να κανω και λαθος οτι και καλα το rig μπορει να re-σαμπλαρει τον ηχο παρολο που του βαζεις input 48KHz να σου το βγαλει σαν 96αρι....

Βασικα δεν εχεις αδικο εδω περα οτι δηλαδη απο τα 48 στα 96 δεν εχει μεγαλη διαφορα.Ισως επειδη χρησιμοποιεις high end εξοπλισμο. Mε το δικο μου το "σαπιο" απλως ενα φτηνο USB link της Behringer δε ξερω μου φαινεται οτι στα 96 εχει μεγαλυτερη ευκρινεια ο ηχος.Μπορει ομως να κανω και λαθος δεν ειμαι 100% σιγουρος για αυτο που λεω
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/14, 21:20 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προβλημα ηχογραφησης με guitar rig 5.11 στα 96KHz
« Απάντηση #3 στις: 27/03/14, 18:40 »
Αυτο που κανουν αρκετα προγραμματα "εσωτερικα" ειναι να αυξησουν το bit depth του αρχειου, ωστε να διαχειριστουν μεγαλυτερο ευρος "πληροφοριας" απο αποψη εντασης και διακυμανσεων, το οποιο μετα το επαναφερουν στο bit depth που δουλευει ολο το project.

Αυτο το οποιο σιγουρα δεν κανουν ειναι να κανουν resampling το αρχειο που λαμβανουν, παρα μονο σε ορισμενες περιπτωσεις κι αυτο δεν αφορα τα plug ins.

Ακομα κι αν μπορουσε να εξαγει αρχειο 96Khz το Guitar Rig ( που δεν μπορει ), η καρτα σου δεν θα μπορουσε να το "δει" σαν αρχειο ηχου γιατι το sample rate θα ηταν "εκτος" των δικων της οριων, αρα δεν θα το αναπαρηγαγε καν ( κοινως, δεν θα ακουγες ηχο ή ενδεχομενως να λαμβανες και μια ειδοποιηση πως το αρχειο που προσπαθει να παιξει δεν ειναι συμβατο με το sample rate του συστηματος ).


Αυτο που ακους εσυ πιο "καθαρο" ειναι η διαφορα του HI-LOW του προγραμματος, το οποιο αφορα το ποσο επεξεργαστικη ισχυ θα απορροφαει ωστε να κανει την real time επεξεργασια του ηχου. Προφανως σε LOW επιλογη τα "πριμα" και τα hi-gain θα ακουγονται τελειως "ψευτικα", εναντι της HI επιλογης που θα τα "ωραιοποιει" στην επεξεργασια!


Ετσι κι αλλιως, ποτε δεν εγραψες, αναπαρηγαγες κι επεξεργαστηκες 96Khz αρχεια. Η καρτα σου δεν το επιτρεπει, το Guitar Rig δεσμευεται αποκλειστικα απο την καρτα, οποτε μαλλον το Low-Hi ειναι οι μοναδικες επιλογες που εχεις για να βελτιωσεις τον ηχο σου.

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος quickaras

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Προβλημα ηχογραφησης με guitar rig 5.11 στα 96KHz
« Απάντηση #4 στις: 27/03/14, 18:51 »
Καπως ετσι ειναι τα πραγματα που τα λες. Αν θελω καλυτερο sample rate τοτε δεν εχω παρα να αγορασω ενα usb (επι της ουσιας καρτα ηχου) που να μπαινει το καρφι της κιθαρας αλλα να δινει π.χ. 96Khz και οχι να εχει "ταβανι" τα 48KHz.

Λογικο ειναι οποιοδηποτε προγραμμα να βλεπει οτι του δινεις ασχετο με το αν στο βαφτιζει 96. Στην ουσια ειναι 48.Ισως με ξεγελα το Hi-Low οτι ειναι απλως πιο ευκρινη τα πριμα. Εχω δει μια καρτα της Roland που δινει 96ΚHz. Αν εχεις να μου προτεινεις μια καρτα που θα αγοραζες εσυ μηπως?

Το behringer ειναι λιγακι "μαιμουδια"...10 ευρω το πουλανε στο ebay !!! loool.

Εχει το Pc και καλα μια εσωτερικη καρτα νομιζω μια Realtek ξερεις αυτες τις ενσωματωμενες που ομως ok δεν ειναι φυσικα και οτι καλυτερο για ηχογραφησεις. Καλυτερα να παρω μια εξωτερικη καρτα usb αν θελω να κανω πιο σοβαρη δουλεια...Ευχαριστω για τις απαντησεις σου :)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/14, 21:21 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προβλημα ηχογραφησης με guitar rig 5.11 στα 96KHz
« Απάντηση #5 στις: 27/03/14, 18:56 »
Θα σου ελεγα να μην μπεις στο κυνηγι του sample rate. Αν ηξερες ποσες παραγωγες που φτανουν στο σπιτι σου ειναι ηχογραφημενες στα 48KHz ή ακομα και στα 44.1ΚHz, θα τρελαινοσουν.

Δεν ειναι θεμα ποσοτικο το sample rate και σε περιπτωση ενος home studio με συγκεκριμενο προορισμο ( κανα jamming, καμια ηχογραφησουλα ) και low budget συστηματων αναπαραγωγης ( πχ, φτηνα monitor ή φτηνα ακουστικα ), δεν προκειται να διακρινεις καμια αισθητη διαφορα.

Προτιμησε απλως μια καρτα που να μπορει να ηχογραφησει και να αναπαραγει 24bit, μιας κι αυτο οντως κανει αισθητη διαφορα στο θεμα εντασης και διακυμανσεων μεταξυ των εντασιακων σημειων μεσα στο ψηφιακο κοσμο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/08, 16:19
από Moonchild_
3 Απαντήσεις
2090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 04:08
από Joevaicci
7 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 16:32
από Bekos®
2 Απαντήσεις
2678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/09, 13:58
από zeromancer
2 Απαντήσεις
2099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/10, 21:27
από gers
3 Απαντήσεις
3326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/10, 03:40
από AtrumSomnium
2 Απαντήσεις
2679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 10:52
από freemind
0 Απαντήσεις
2129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/11, 16:43
από giorgozz19
3 Απαντήσεις
3801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/15, 14:18
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
5647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 14:26
από panixgr