Αποστολέας Θέμα: περι τεχνικής και ακούσματος  (Αναγνώστηκε 3465 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
είναι ενα θέμα που απο καιρό ήθελα να συζητησω με άτομα που ασχολούνται με την μουσική και νομίζω ότι αυτό το φλόρουμ είναι ενδεδειγμένο για μια τέτοι ανάλυση. Το ερώτημα το οποίο αναφέρεται περιφραστικά και στον τίτλο είναι το κατα πόσον είναι δυνατόν απλή μουσική, υπο την έννοια ότι και ένας αρχάριος οργανοπαίχτης μπορέι να την επαναλάβει μουσικά στο αντίστιχο μουσικό όργανο, μπορεί να έιναι ενδιαφέρουσα. Εχω αντιληφθεί στα ακούσματα μου ότι είναι ελάχιστοι οι μουσικοί που "αγάπησα" οι οποίοι δεν ήταν κορυφαίοι οραγοπαίχτες χωρίς αυτό να σημαίνει ότι "αγάπησα" κορυφαίους οργανοπαίχτες μόνο και μόνο βάσει αυτής τους της ιδιότητας.

το ερώτημα είναι το εξής: πιστεύετε οτι είναι δυνατόν τα ακούσματα μας να ορίζονται (και) απο εγωιστικά ή φιλόδοξα "απωθημένα"? Πόσο πιθανό είναι η τεχνκή δυσκολία να είναι βασικός παράγοντας στην αντίληψη της αισθητικής στην τέχνη, και κατα πόσον αυτό μπορεί να αποτελεί παρωπίδα στην ελέυθερη επιλογή των μουσικών ακουσμάτων

όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: περι τεχνικής και ακούσματος
« Απάντηση #1 στις: 12/12/08, 23:18 »
Το ερώτημα το οποίο αναφέρεται περιφραστικά και στον τίτλο είναι το κατα πόσον είναι δυνατόν απλή μουσική, υπο την έννοια ότι και ένας αρχάριος οργανοπαίχτης μπορέι να την επαναλάβει μουσικά στο αντίστιχο μουσικό όργανο, μπορεί να έιναι ενδιαφέρουσα.

Φιλοκαλουμεν γαρ μετ' ευτελειας και φιλοσοφουμεν ανευ μαλακιας, δηλ.το απλον και χαρην εχει, θαυμαζομε το ωραιο αλλα διατηρουμε απλοτητα, αυτη ειναι η βαση, το τελειον απλουν, το απλουν τελειον, τελειοτης στο απλο ειναι μονας, δηλ. απλουν ου μεριζομενον, δεν διασπαται, δεν διαρειται, δεν αποσυντιθεται, δεν ειναι πολλα σκορπισμενα και ανακατωμενα, δεν σκεφτεται πολλα, η σημασια της λεξεως απλο στην καθομιλουμενη εχει φθαρει μεχρι το σημειο να σημαινει το αντιθετο, δηλ. ανευ της ουσιας του ενος, χωρις ουσιαστικο περιεχομενο, συγχεονται απλο και στερημενο, απλος τω πνευματι = στερημενος απο πνευμα, το πολυπλοκο και απροσιτο και ακατανοητο εχει ουσια, ο αρχαριος μιμειται ευκολως στο οργανο μια μελωδια, τι σημαινει αυτο ;; οτι η μελωδια ειναι ελαφρα, αδεια και χωρις νοημα ;; ετσι δεν λενε οτι τα μπλουζ, δηλ. μια πανευκολη μουσικη φορμα, δωδεκα μετρα, τρεις  συγχορδιες, ειναι ευκολα για τον αρχαριο, δυσκολα για τον δεξιοτεχνη ;; αλλα πως ενας δεξιοτεχνης δυσκολευεται με τα ευκολα ;; ο μουσικος ξεκινα την τεχνικη του με το να προσθετει, προσθετει, προσθετει, και τελειωνει με το να αφαιρει, αφαιρει, αφαιρει, εως οτου φθασει στην σιγη, εντελης και ανηχής μουσικη.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: περι τεχνικής και ακούσματος
« Απάντηση #2 στις: 13/12/08, 00:17 »
Να σου απαντησω σε αλλο μηκος κυματος;;
Λοιπον εγω θα σε "καθησυχασω" κατα καποιον τροπο, και οχι γιατι απλα σε καταλαβαινω εκ πειρας.
Κατ αρχην, αυτο που λες περι φιλοδοξιας μου φαινεται λιγο χλιαρο! Λογικο δεν ειναι αν εχεις μια φιλοδοξια ως οργανοπαιχτης να παρατηρεις το σημειο που θελεις ή θα θελες -αλλα δεν μπορεις- να φτασεις;; Το ιδιο νομιζω οτι συμβαινει κ αν καποιος θαυμαζει μια μπαντα που δεν φημιζεται για την τεχνικη της, παλι να φτασεις κατι θελεις.. Το ιδιο συμβαινει και με καθε στοχο που βαζεις, θελεις ερεθισματα να τον φτασεις, κ υποστηριζεις θερμα τα σταδια κατακτησης του..
Αυτο νομιζω που θελεις να πεις, χωρις να θελω να κανω τον ψυχολογο, ειναι οτι αναρωτιεσαι αν αυτο που λεγεται τεχνικη δυσκολια στην κιθαρα, ειναι "λιγο" για να ειναι το πολυ μεγαλυτερο μερος των ακουσματων σου. (προφανως εχω αναρωτηθει κ εγω κ πολλοι εδω..). Οριστε η γνωμη μου:
1) Απ τη στιγμη που εσενα σε ευχαριστει ενα ακουσμα, εστω ενα δυσκολο σολο με διασπαρτες ολες τις τεχνικες, αρτια εκτελεσμενες, δεμενες κλπ.., μην αναρωτιεσαι αν το επελεξες ανελευθερα, αυτο δεν ειναι δυνατον! προφανως ελευθερος εισαι, τι βασανιζεις τον εαυτο σου;;
2) Επειδη παλι νομιζω καταλαβαινω που το πας, δεν το βρισκω "κακο" να εισαι σε μια φαση (μην παρεξηγεις τη λεξη, μπορει να ναι ολη σου η ζωη!) που αγνοεις κατι απλουστερο, για να ακουσεις το συνθετοτερο (οπως εσυ το οριζεις). Παλι επιλογη ειναι, που δεν μπορει, κατι απ τον εαυτο σου θα ικανοποιειται!
3) Αν ο οποιοσδηποτε σου λεει πραγματα του στυλ "αν ωριμασεις μουσικα, θα ζητας να ακους το πιο απλο" κ αλλα τετοια, θα σου πω παλι την προσωπικη συμβουλη μου!! Γραψ τους ολους! Στηριζε την επιλογη σου μεχρι τελικης πτωσης, αφου μονο εσυ καταλαβαινεις απολυτα γιατι την εκανες κ κανεις αλλος..
4) Προφανως και στα ματια μου ειναι σοφοτερο να εχεις τα αυτια σου παντα ανοιχτα. Αν κ απ οτι καταλαβαινω προσπαθεις να τα χεις, αλλιως δε θα εξεφραζες αυτον τον προβληματισμο!

υστερογραφα πολλα:
* Θεωρω οτι δεν μπορεις να ορισεις με απολυτο τροπο ποια ειναι καλη τεχνικη κ ποια οχι κ ποια δυσκολοτερη.. Θελεις την καταλληλη καλη τεχνικη για να παιξεις vai κ petrucci , και την καταλληλη καλη τεχνικη να παιξεις blues, χωρις να διαφωνω οτι πρεπει να κανεις παραπανω ωρες εξασκηση για να παιξεις τα πρωτα.
* Για μενα το συναισθημα περιπλεκει την υποθεση τεχνικη. Θελει τεχνικη να εκφρασεις συναισθημα κατ αρχην (σε καθε τεχνη), αλλα η συναισθηματικη πινελια, παει την ιδια την τεχνικη κ το αποτελεσμα σε αλλο επιπεδο.

Θελω να πω εντελει, οτι σε αντιθεση με αυτο που αναρωτιεσαι, αν η τεχνικη σου βαζει παρωπιδες, νομιζω ειναι πιο ωφελιμο να προσεχεις να μην εχεις παρωπιδες στο ποια ειναι καλη ή δυσκολη τεχνικη.. Αυτα απο εμενα! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/08, 00:22 από ag313 »

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: περι τεχνικής και ακούσματος
« Απάντηση #3 στις: 16/12/08, 04:25 »
Εγώ αυτό που σκέφτομαι μερικές φορές είναι ότι ο τεχνήτης μουσικός πολλές φορές θεωρεί υποτιμητικό να παίξει απλά όταν το κομμάτι το απαιτεί. Είναι δύσκολο να πείσεις ένα καλό ντράμμερ να παίζει μόνο hi-hat ή να μη βάλει δίκαση σε ένα δυναμικό σημείο, είναι δύσκολο να πείσεις ένα καλό κιθαρίστα να παίξει μόνο ακόρντα, είναι δύσκολο να πείσεις ένα καλό μπασίστα να μη κάνει slap ή να παίζει μόνο root notes, είναι δύσκολο να πείσεις ένα καλό τραγουδιστή να μην κάνει συνέχεια εντυπωσιακά γυρίσματα. Και τι εννούμε καλή τεχνική ; Εγώ προσωπικά καταήγω ότι ο καλός μουσικός είναι αυτός που όσες νότες παίζει τις παίζει σωστά, αυτός που δεν είναι τσαπατσούλης. Γενικά θεωρώ ότι η πολύ καλή τεχνική, την οποία θα ήθελα πραγματικά να είχα, μερικές φορές ζητάει ένα τρόπο να βγει προς τα έξω, ο κάθε μουσικός θέλει να φανεί λίγο παραπάνω, να δείξει ότι έχει δουλέψει στο όργανο του, να κάνει εντύπωση, το οποίο τελικά, με όλα τα τρελά που υπάρχουν στο youtube είναι μάλλον απίθανο. Μερικές φορές νομίζω ότι το πιο δύσκολο για ένα μουσικό είναι να δεχτεί να περάσει απαρατήρητος, για να φανεί παραπάνω η φωνή ή συνολικά το τραγούδι. Συνεπώς, η απλή μουσική, όταν εξυπηρετεί κάτι άλλο ανώτερο,είναι πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρουσα.

Δύο-τρία σημεία ακόμη. Ένας καλός τεχνίτης δεν είναι απαραιτήτως καλός σολίστας, μπορεί να δείξει την τεχνική του μέσα από ένα περίεργο ρυθμό ή μέτρο, που εκ πρώτης μας φαίνεται απλό.
Δεύτερον, και το πιο απλό τραγούδι του κόσμου, έχει διαφορά όταν εκτελεστεί από ένα καλό παίχτη.
Τρίτον, είναι ανθρώπινο έναν καλό οργανοπαίκτη να τον συγκινεί πιο πολύ αυτό που είναι απαιτητικό τεχνικά. Τα κριτήρια ενός ανθρώπου που ασχολείται με τη μουσική διαφέρουν με τα κριτήρια ενός που δεν ασχολείται. Όταν ο ίδιος μουσικός θα παίξει σε κοινό θα πρέπει να βρει τρόπους να συναντήσει τα κριτήρια και τις προσδοκίες του κοινού

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: περι τεχνικής και ακούσματος
« Απάντηση #4 στις: 17/12/08, 02:21 »
Παράθεση
είναι ενα θέμα που απο καιρό ήθελα να συζητησω με άτομα που ασχολούνται με την μουσική και νομίζω ότι αυτό το φλόρουμ είναι.......

ε οχι και φλορουμ  >:( >:( >:(
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Hillbert

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: περι τεχνικής και ακούσματος
« Απάντηση #5 στις: 17/12/08, 08:55 »
ο τεχνήτης μουσικός πολλές φορές θεωρεί υποτιμητικό να παίξει απλά όταν το κομμάτι το απαιτεί.

Αυτός ο μουσικός, πολύ απλά δεν είναι καλός μουσικός.  ;)

Η τεχνική παίζει σημαντικό ρόλο στο αν θα σου αρέσει κάτι, στην περιπτωση που ψαχνεις συγκεκριμένα να ακούσεις (και) τεχνική.
Αν έχεις πιο "σφαιρικά" κριτήρια για ένα τραγούδι όμως, τότε απλά αποτελεί ενα plus εαν υπάρχει και όχι καθοριστικό παράγοντα.
Σκέψου μόνο τους τόνους από shredding υλικό που κυκλοφορούν αλλα συνήθως δεν ακούς πάνω από 5 λεπτά τα περισσότερα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: περι τεχνικής και ακούσματος
« Απάντηση #6 στις: 18/12/08, 12:58 »
Παράθεση
είναι ενα θέμα που απο καιρό ήθελα να συζητησω με άτομα που ασχολούνται με την μουσική και νομίζω ότι αυτό το φλόρουμ είναι.......

ε οχι και φλορουμ  >:( >:( >:(
Σωστα. Φλωρουμ γραφεται.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: περι τεχνικής και ακούσματος
« Απάντηση #7 στις: 02/01/09, 16:50 »
'Εγώ αυτό που σκέφτομαι μερικές φορές είναι ότι ο τεχνήτης μουσικός πολλές φορές θεωρεί υποτιμητικό να παίξει απλά όταν το κομμάτι το απαιτεί'

Θα διαφωνήσω, αν ακούσετε προσεκτικά μπλούζ θα δείτε ότι η τεχνική ορισμένων 'φαινομενικά' απλών κομματιών είναι 'Θεική' . Ο τεχνίτης ή ο ταλαντούχος μουσικός μπορεί να σε καθηλώσει με μια νότα και μόνο ΄΄η με μια φράση, σωστά τοποθετημένη στο τραγούδι. Πιστεύω ότι οι έμπειροι 'τεχνήτες' μουσικοί δεν χρειάζεται να κατεβάσουν παπάδες για να σε πείσουν, λίγα πράγματα βάζουν που προσθέτουν αξία στο κομμάτι. Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που όταν χρειάζεται δείχνουν τα δόντια τους. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/03, 03:24
από Pontifikas
Περι Slide

Ξεκίνησε από psomas Τα καλύτερα...

22 Απαντήσεις
15962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/04, 13:03
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
26 Απαντήσεις
10438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/04, 18:42
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
36 Απαντήσεις
20686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/06, 02:53
από paolo_guitar
2 Απαντήσεις
3408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 00:16
από GreekDudeCovers
17 Απαντήσεις
5724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 19:39
από Bekos®
3 Απαντήσεις
3737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 19:06
από ogyon21
Περί Midi

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

3 Απαντήσεις
2828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 00:13
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
9050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/11, 08:00
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/20, 17:05
από Ioannis Anastassakis