Αποστολέας Θέμα: Παρακαλώ να διαγραφεί  (Αναγνώστηκε 24619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Δεν υπήρχαν στην αγορά φυσαρμόνικες φυσικού μινόρε; Να κανεις και τη δουλειά σου πιο εύκολα;
Υπάρχουν αλλά είναι για blues minor και τέτοια και παίζονται από διαφορετική mode  (Cross Harp Position- εξηγώ τη διαφορά σε ειδικό άρθρο και λείπει μια νότα - λόγω blue note) .
Ομοίως θα μπορούσες να τα παίξεις μόνο με major key φυσαρμόνικα αφού έχει νότες ίδιες με τη minor nat. Αυτό τo δείχνω στον 1ο τρόπο... στο τέλος του βίντεο. Όμως παίζεις στην 3η οκτάβα. 
Η ''Stefanos minor nat) παίζεται ακριβώς όπως η major key και η minor harmonic key (Δηλαδή Straight harp).
Δηλαδή ευκολία και τυφλοσούρτης!!
Όμως αυτά απαιτούν μελέτη κι εγώ εδώ απλά έδειξα μ' ένα βίντεο. Όσοι ενδιαφέρεστε ξανά ακούστε και δείτε τις διαφορές.
Το ότι έδωσα το όνομα φυσαρμόνικα γα ''ματζορομίνορα''' ή ''μεταβλητού τόνου'' ή όπως αλλιώς δεν μειώνεται κανείς και δεν διαφωνώ με τα όποια θεωρητικά θέματα αναφέρθηκαν
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Νομίζω ότι κατάλαβα τι προσπαθεί να πει ο Στέφανος!
 
 Το κομμάτι "τα Κύθηρα" (στην αυθεντική του εκτέλεση), έχει μετατροπία σε σχετικά ΚΛΕΙΔΙΑ (ΟΧΙ σε σχετικές ΚΛΙΜΑΚΕΣ!!!), συγκεκριμένα από το κλειδί Fm (κουπλέ) στο κλειδί Αb (ρεφραίν). Τα δύο αυτά κλειδιά επιβεβαιώνονται από την παρουσία των πτώσεων C->Fm και Εb->Αb, αντίστοιχα.
 
 Αν τώρα κάποιος έχει ένα όργανο που παίζει, π.χ., τις διατονικές νότες της Ab major, ΔΕΝ μπορεί να αποδώσει ακριβώς το κομμάτι (γιατί δεν μπορεί να παίξει τον φθόγγο E της συγχορδίας/αρμονίας C). Μία προσέγγιση, είναι να παίξει όλο το κομμάτι διατονικά αντικαθιστώντας τον E με Eb, με αποτέλσμα η πτώση C->Fm να μετατραπεί σε Cm->Fm, που "αποδυναμώνει" πολύ την αίσθηση του κλειδιού Fm του αυθεντικού κομματιού. Κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί (δικαιολογημένα)  ότι δεν υπάρχει μετατροπία σε αυτή την περίπτωση.
 
 Ο Στέφανος παίζει το κομμάτι με τρεις τρόπους: Οι δύο τρόποι είναι ο παραπάνω (πλήρως διατονικός) με όργανο που παίζει Fm  ή Ab κλίμακα (οι διαθέσιμοι φθόγγοι είναι ακριβώς οι ίδιοι, υποθέτω η διαφορά είναι στις οκτάβες?)  και ο δεύτερος με δύο όργανα, ένα που μπορεί να παίξει τον φθόγγο E στο κλειδί του Fm (π.χ., F harmonic minor κλίμακα) και ένα που παίζει σε Ab.
 
 Το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα που προσφέρουν αυτές οι επιλογές και πόσο κοντά είναι στο αυθεντικό είναι στην κρίση του ακροατή...
 
  Αυτά!  8) 
 
Ρε παιδιά... Όχι πάλι ρε παιδιά....
;D ;D ;D Όχι άλλο κάρβουνο...!!!

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Η διαφορά είναι πράγματι στις οκτάβες  (εύκολο να το ακούσετε στο βίντεο) αλλά το σπουδαιότερο στον τρόπο παιξίματος . Δηλαδή:
Η διαφορά είναι πράγματι στις οκτάβες  (εύκολο να το ακούσετε στο βίντεο) αλλά το σπουδαιότερο στον τρόπο παιξίματος . Δηλαδή:
Με την ‘’Stefanos minor key’’ παίζεις πλέον ΌΛΑ τα τραγούδια Μινόρε Φυσικό (γι αυτό έχω δεκάδες ΠΜ επειδή παίζω όλα τα νησιώτικα και Κρητικά που δεν μπορείς να τα παίξεις εύκολα με τις του εμπορίου!!!) με τονική που αρχίζει απ’ την οπή 4 blow της φυσαρμόνικας (όπως ακριβώς και η τονική των φυσαρμόνικων ματζόρε & μινόρε αρμονικών ).
Το θέμα όμως είναι ότι έγινε λόγος πάλι για μια λέξη (Ματζορομίνορο)!!!.
Θυμάμαι τοn αντίστοιχο θόρυβο , με διαγραφή των θεμάτων μου και εδώ επειδή είχα μεταφράσει  (θα το θυμάσαι επειδή το συζητήσαμε τότε με ΠΜ αλλά και το είχα αναφέρει και σε σχόλια μου αλλά προσπερνιόταν!!!) τη λέξη Key σαν κλειδί …όπως κάνεις και σήμερα στο σχόλιο σου!  και παρ’ όλο που έφερα και πολλά δικά σου άρθρα σαν παράδειγμα που κι εσύ το ίδιο το μεταφράζεις έφαγα το τρολλάρισμα και εδώ και στο Noiz ειδικότερα!!!!! (ενώ κι ένα παιδάκι γνώριζε όταν έλεγα ‘’ κλειδί’’ πχ Ab εννοούσα ‘’τονικότητα’’ …. Και όχι γνώμονα = κλειδί….αφού τα δεν υπάρχει κλειδί = γνώμονας Ab!!!!!!. Κι όταν έκανα ειδικό άρθρο για το key , τονικότητα, κλειδί , γνώμονα εκεί έγινε πάλι ο χαμός……..Περασμένα ξεχασμένα!!!....
Κρητικά με την ‘’Stefanos minor nat key’’
 
https://www.youtube.com/watch?v=i0QJnq4xKgU
Ευχαριστώ Fourier για το μεστό σχόλιο
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Συγνώμη αλλά...ποιος ο λόγος της αφύπνισης όλης αυτής της γκρίνιας ΞΑΝΑ ειδικά αφού το θέμα σου έχει πάει εξωφρενικά καλά και βρέθηκαν άνθρωποι να επεξηγησουν, θεωρητικά, όλα όσα εσυ αδυνατουσες;

Και, αφού θες απάντηση, το όλο ζητημα ξεκίνησε στο 3ο ποστ αυτού του θέματος όπου, μετά την παρατήρηση/διόρθωση του talfarlow ήσουν απόλυτος και επιθετικός.

Όσο για την "Stefanos minor key" που επαναλαμβάνεις στα post σου...η διαφορα από αυτήν εδώ ποια είναι;:

http://leeoskar.com/natural-minor-harmonica/

Υ.Γ.: Και για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα....άλωσε το forum και διαπίστωσε αν γίνεται ο ίδιος ντόρος με άλλο μέλος...
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/18, 21:44 από hot_sauce (φλουτσ) »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Την είπα με 2 λόγια στα προηγούμενα σχόλια. (Η Lee Oscar είναι Cross Harp η '' Stefanos minor nat'' είναι ''Straight Harp''
Η πλήρης κατανόηση απαιτεί μελέτη. Αν ενδιαφέρεσαι δες το άρθρο μου εδώ:
https://musiciandata.blogspot.com/2016/05/minor-key.html
Ο Ντόρος έγινε πάλι (ως συνήθως από μια λέξη.... ''Ματζορομίνορο''. Να σου θυμίσω άλλους ντόρους, από κάποιους σαν κι εσένα? 
Key = Τονικότητα ο χαμός θες να ψάξω να τα βρω. Μόλις το ίδιο λέι στο προηγούμενο σχόλιο ο Fourier.... Τσιμουδιά!!!!
δες και τους κύκλους των 5ω που έγινε ο χαμός στο
Noiz.... Θέλεις κι άλλα ευχαρίστως στο μέλλον.

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο Στεφανος δεν θα μπορεί να γράφει στο forum για 24 ώρες μέχρι να ηρεμήσει.

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βγάλε την Stefanos minor nat στο κλαρί με δώρο ενα βιβλίο της αρμονίας της φύσας..Επίσης μην σκοτώνεις έτσι χοντρα τις συνθέσεις.Το τικι τικι τακ το παίζεις σε λάθος δρόμο..το μεσοπέλαγα αρμενίζω επίσης.Βάζεις ματζόρε αντι για μινόρε κλπ....τι έγινε , έτσι σου γουστάρει?(*..ξέρω ξέρω..αυτη η καταραμένη φυσαρμόνικα φταιει...αλλα τώρα με το καινουριο σκιπ)...Τι αλλο να πω...λες οχι τρολάρισμα και έχεις τρολάρει λες και έχεις κασετα στο κεφάλι σου...Μου θυμίζεις μια γιαγια που με έπρηζε καθε 10 λεπτα για 5 ωρες..."κόψε την λυγαριά...να σου φέρω πριόνι"..και ξαναδωστου...
πραγματικά μου θυμίζει αυτισμό αυτο το πραγμα...να το κοιταξεις καποια στιγμή...

« Τελευταία τροποποίηση: 11/08/18, 07:43 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Αγαπητέ talfarlow αυτό είναι το χιούμορ που επιζητάς?? Η προσβολή??? Πιστεύω ότι δεν πρέπει να έχει θέση σε τέτοιο χώρο όταν όμως υπάρξει σίγουρα προσάπτει αδυναμία στον είρωνα…. Μ’ αρέσουν οι αιχμηρές διαφωνίες, έστω και με υπονοούμενα, πάντα όμως στα όρια αυτοσεβασμού! Ας είναι ο καθένας κρίνεται!
Το "στήσιμο" μου στον τοίχο διαχρονικά έγινε ,στη πλειονότητα των περιπτώσεων, για την ετυμολογία μιας  λέξης: Να ενθυμίσω παλαιότερα: Τη χιτζάζ που την ονόμαζα Phrygian dominant , την τονικότητα που την έλεγα και ΄΄κλειδί / key’’ , την αντιστοίχιση…. ‘’εκχώρηση’’ !!
Πιστεύω ότι αυτό που αξίζει δεν είναι τόσο η λέξη όσο το τι αυτή λέει περιφραστικά κι αν ο επισκέπτης έχει κατανοήσει αυτό που γράφει ο θεματοθέτης. Εξ άλλου σε fomum είμαστε και η διόρθωση μιας λέξης ή η εύρεση καταλληλότερης είναι εύκολο να γίνει.
 
Πράγματι  talfarlow …..έχει βγει στο κλαρί , όπως και οι ‘’Stefanos hitzaz’’‘’stefanos ποιμενικό’’ ‘’Stefanos ousak’’ με βραβεία απ’ την Lee Oscar… και στα ανωτέρω links περιγράφω το πώς να τις υλοποιήσετε…. αλλά και πολλά ευχαριστήρια από ερασιτέχνες που τις υλοποίησαν ή τις υλοποίησα εγώ για πάρτι τους!  ….εδώ είναι που σε κάποιους από σας ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και προσβάλουν και τρολλάρουν! Ακόμα κι αυτιστικό και αρκουδιάρη και δεκάδες άλλα κοσμητικά!
Αν όμως αποκομίσει κάποιος έστω και κάτι χαλάλι!!
 
Φυσικά και δεν είμαι καλός γνώστης της Αρμονίας…. απλά για τα εν λόγω θέματα μελέτησα ενδελεχώς 2 βιβλία Αρμονίας (Καλομοίρη , Αδάμ) και αντίστοιχα άρθρα από το διαδίκτυο και κράτησα σε σημειώσεις ΜΟΝΟ εκείνα τα στοιχεία από τη Δυτική & Ανατολική μουσική που θα με βοηθούσαν να υλοποιήσω τα ανωτέρω εναλλακτικά κουρδίσματα στις διατονικές φυσαρμόνικες και γλωττιδόφωνα  (Εδώ πχ για Ζουρνά με δικής μου κατασκευής επιστόμιο … με ευχαριστήρια ακόμα και από Τούρκους μουσικούς!!).
Αυτές τις λίγες σημειώσεις μου από τα  θεωρητικά Αρμονίας τις επισυνάπτω σε κάθε πρακτική εφαρμογή και τίποτε παραπάνω και δεν είναι ‘’διδακτική στάση’’ που την κατακρίνετε με τόσο πάθος και προσβολές!!! .
Αν κάποιο θέμα  θεωρώ ότι αξίζει να λάβουν γνώση και άλλοι, το γράφω τόσο αναλυτικά (Δείτε εδώ την θεωρία του εν λόγω θέματος:  ‘’Stefanos minor Nat’’ φυσαρμόνικας – και πώς να την υλοποιήσετε βήμα – βήμα) που να μπορεί να διαβαστεί για να υλοποιηθεί και από άσχετο (μη μουσικό) αρκεί να πιάνουν τα χέρια του!
Αρκετές φορές ζήτησα συγνώμη για κακοσυνταξία ή λανθασμένη έκφραση. Ποτέ όμως δεν πήρα συγνώμη έστω για την ανήκεστη συμπεριφορά από κάποιους!
Ουδέποτε συμπεριφέρθηκα , σε κανένα θέμα, με προσβλητικά λόγια αλλά δεν δέχομαι και λόγω ηλικίας (70) τέτοια σχόλια τα οποία μάλιστα να επικροτούνται απ’ την ιστοσελίδα σας! (moderators!)
 
Αν το θέμα είχε κάτι που θίγει κάτι που να παραπληροφορούσε , όπως η λέξη  ‘’Ματζορομίμνορο’’ , που κάποιοι που σχολιάσατε δεχθήκατε ασμένως και μάλλον χωρίς να δείτε το βίντεο, το σχόλιο του talfarlow , βγάλτε τώρα συμπέρασμα απ’ τα παρακάτω:
Τώρα τι σας πείθει περισσότερο ο talfarlow ή πχ η  Major- minor songs ….όπως το λένε και οι ξένοι … ματζορομίνορο ή μεταβλητού τόνου ή major-minor που τα λέω εγώ, αλλά και άλλοι μουσικοί φίλοι μου, για αντίστοιχα ελληνικά τραγούδια με μετατροπία, αν και τονίζω εμφατικά στην αρχή του post, αλλά και σε σχετικές φωτογραφίες ότι δεν βρήκα στο διαδίκτυο ή σ’ ελληνικά βιβλία να υπάρχει τέτοιος όρος στη μουσική θεωρία. Τότε κατηγορήστε και τις ξένες ιστοσελίδες!!
 
Αλλά σας το είπε και ο Fourier στην #27 απάντηση :
<<Ο Στέφανος ……. και ο δεύτερος τρόπος με δύο όργανα, ένα που μπορεί να παίξει τον φθόγγο E στο κλειδί του Fm (π.χ., F harmonic minor κλίμακα) και ένα που παίζει σε Ab.>>.  Όμως η περιφραστικότητα της έκφρασης μονολεκτικά σημαίνει ‘’Μινορομάτζορο’’ , ‘’major – minor’’ ή ‘’Μεταβλητού Τόνου’’ .  Ή κάνω λάθος?
Εξ’ άλλου φαίνονται κολαούζο οι 2 φυσαρμόνικες … 1 minor & 1 major key που δικαιολογούν την όποια τέτοια ονομασία που έδωσα!!! Το δείχνω με φωτογραφίες , ακούτε τις 2 διαφορετικές τονικότητες και σεις το χαβά σας! Σας λέω να θέσετε τον δάκτυλον εις τον τύπον των ήλων….  στο βίντεο στο χρόνο: 2:09 – 3:38  αλλά πάλι άπιστοι Θωμάδες ή μάλλον δεν θα το δείτε από…. !!] 
Απλούστατα όμως υπάρχει και ‘’ο κάδος ‘’, όπου ρίξατε πολλά θέματα μου στο παρελθόν …..και μάλιστα πάλι για μια λέξη και ….που όμως πρόσφατα κάποια ζήτησα και επαναφέρθηκαν γιατί δεν είχαν το παραμικρό μεμπτό!!
Εσείς όμως χωρίς καν να μελετήσετε το βίντεο βγάλατε το συμπέρασμα!!! Επειδή είστε μουσικοί δεν σημαίνει ότι είστε και ειδικοί στο εν λόγω θέμα, που έχω αφιερώσει τη ζωή μου καθώς η φυσαρμόνικα είναι η δεύτερη μου αγάπη!
 
Δεν μ’ ενδιέφερε ποτέ αν ένα ποστάρισμα μου το κρίνετε σαν ‘’διδακτική στάση’’  ή όπως αλλιώς θέλατε ! Αν όμως δεν θέλατε θέματα μου ας κάνατε το όνομα μου ‘’banned’’ και τότε θα ‘’γλιτώνατε’’ οριστικά από μένα!
Εγώ απλά ξανά  επανήρθα στο kithara.gr επειδή έβλεπα πάρα πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα (από το box.com ) σ’ όλα τα θέματα μου σ’ αυτήν την ιστοσελίδα και απλά επανήρθα ζητώντας  να αντικαταστήσω τις φωτογραφίες λόγω του προβλήματος του photobucket. Όταν ζήτησα και επαναφέρθηκαν κάποια πολύ ενδιαφέροντα θέματα μου απ’ τον κάδο, όπως αυτό … παρέμεινα! (αυτό το θεωρώ την κορωνίδα των άρθρων μου καθώς μικρός ,1955, λόγω φτώχειας ήταν αδύνατη η αγορά ακόμα και της φτηνότερης (τότε 65 δρχ) και έφτιαξα μια αυτοσχέδια που για ηχείο είχε γκαζιέρα με φυτίλι και για χορδές σπάγγο για να μάθω να αλλάσσω τα ακόρντα Dπου μου είχε ζωγραφίσει ένας φίλος του πατέρα μου. Μακάρι να είχαμε τότε τα μέσα…..!!!!
 
Το αν παίζω μια σύνθεση σωστά είναι το πώς την έχει αφομοιώσει το μυαλό μου (Το Τικ τικ τακ εδώ: ) αφού δεν την διαβάζω από παρτιτούρα και είναι λογικό! Όμως το απλό συμπέρασμα είναι πως το συγκεκριμένο παίζεται εύκολα με τέτοια φυσαρμόνικα minor Nat!
Το αν παίζεται ή ακούγεται ωραία είναι άλλο θέμα (πχ την ηχογράφηση έκανα από απλό κινητό  ZER των 30 ευρώ) και από κάποιον άλλο, λόγω τεχνικής στοματικής κοιλότητας και ανάλογα των μηχανημάτων ηχογράφησης να ακουγόταν πολύ καλύτερα!
 
Η διαφορά της κλασσικής μετατροπίας απ΄ αυτήν που ονομάτισα σαν ‘’Ελληνική’’ φαίνεται με πολλά παραδείγματα Εδώ:
 
Τώρα αν θέλετε να παίζετε τις κουμπάρες με έναν 70χρονο …..να τον τιμωρείτε με ποινή (χωρίς να έχει παραβιάσει καμμιά παράγραφο του κανονισμού σας), να επικροτείτε προσβλητικά λόγια σε βάρος μέλους σας…. δεν θα σας δώσω αυτή τη χαρά!! Εκτός αν ζητήσετε συγγνώμη!
This is adios and no goodbye ….  αν δεν καταστώ ‘’banned person’’!! Θα τα ξαναπούμε εν καιρώ μόλις δω τι θα σχολιάσετε… τεκμηριωμένα όμως και επί του θέματος και όχι γενικολογίες και αοριστίες του στυλ: ‘’Να μην πήγαινες κόντρα σε όποιον έχει περισσότερες γνώσεις από σένα στα φόρα που συναντάς και σου διορθώνει οτιδήποτε παρατηρεί πως σου ξέφυγε στα κείμενά σου...’’. Μερικές φορές η εμπειρία είναι πολυτιμότερη των όποιων γνώσεων
Ζητώ  από τα άλλα μέλη ένα οποιοδήποτε αμερόληπτο σχόλιο
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος mackay

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βγάλε την Stefanos minor nat στο κλαρί με δώρο ενα βιβλίο της αρμονίας της φύσας..Επίσης μην σκοτώνεις έτσι χοντρα τις συνθέσεις.Το τικι τικι τακ το παίζεις σε λάθος δρόμο..το μεσοπέλαγα αρμενίζω επίσης.Βάζεις ματζόρε αντι για μινόρε κλπ....τι έγινε , έτσι σου γουστάρει?(*..ξέρω ξέρω..αυτη η καταραμένη φυσαρμόνικα φταιει...αλλα τώρα με το καινουριο σκιπ)...Τι αλλο να πω...λες οχι τρολάρισμα και έχεις τρολάρει λες και έχεις κασετα στο κεφάλι σου...Μου θυμίζεις μια γιαγια που με έπρηζε καθε 10 λεπτα για 5 ωρες..."κόψε την λυγαριά...να σου φέρω πριόνι"..και ξαναδωστου...
πραγματικά μου θυμίζει αυτισμό αυτο το πραγμα...να το κοιταξεις καποια στιγμή...


Το πιο χυδαίο και φτηνό σχόλια του forum εδώ και χρόνια.


Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νομίζω ότι κατάλαβα τι προσπαθεί να πει ο Στέφανος!
 
 Το κομμάτι "τα Κύθηρα" (στην αυθεντική του εκτέλεση), έχει μετατροπία σε σχετικά ΚΛΕΙΔΙΑ (ΟΧΙ σε σχετικές ΚΛΙΜΑΚΕΣ!!!), συγκεκριμένα από το κλειδί Fm (κουπλέ) στο κλειδί Αb (ρεφραίν). Τα δύο αυτά κλειδιά επιβεβαιώνονται από την παρουσία των πτώσεων C->Fm και Εb->Αb, αντίστοιχα.
 
 Αν τώρα κάποιος έχει ένα όργανο που παίζει, π.χ., τις διατονικές νότες της Ab major, ΔΕΝ μπορεί να αποδώσει ακριβώς το κομμάτι (γιατί δεν μπορεί να παίξει τον φθόγγο E της συγχορδίας/αρμονίας C). Μία προσέγγιση, είναι να παίξει όλο το κομμάτι διατονικά αντικαθιστώντας τον E με Eb, με αποτέλσμα η πτώση C->Fm να μετατραπεί σε Cm->Fm, που "αποδυναμώνει" πολύ την αίσθηση του κλειδιού Fm του αυθεντικού κομματιού. Κάποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί (δικαιολογημένα)  ότι δεν υπάρχει μετατροπία σε αυτή την περίπτωση.
 
 Ο Στέφανος παίζει το κομμάτι με τρεις τρόπους: Οι δύο τρόποι είναι ο παραπάνω (πλήρως διατονικός) με όργανο που παίζει Fm  ή Ab κλίμακα (οι διαθέσιμοι φθόγγοι είναι ακριβώς οι ίδιοι, υποθέτω η διαφορά είναι στις οκτάβες?)  και ο δεύτερος με δύο όργανα, ένα που μπορεί να παίξει τον φθόγγο E στο κλειδί του Fm (π.χ., F harmonic minor κλίμακα) και ένα που παίζει σε Ab.
 
 Το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα που προσφέρουν αυτές οι επιλογές και πόσο κοντά είναι στο αυθεντικό είναι στην κρίση του ακροατή...
 
  Αυτά!  8) 
 
Ρε παιδιά... Όχι πάλι ρε παιδιά....
;D ;D ;D Όχι άλλο κάρβουνο...!!!
Την Gmaj συγχορδία στο πρώτο μέρος του κουπλέ πως την εξηγείς αρμονικά?


προς στέφανο:Η φυσαρμόνικα διάβασα, μιας και δεν έχω πιάσει ποτε στην ζωή μου..είναι διατονικό όργανο, άρα παίζει και συγχορδίες σωστα?Μπορεί λοιπόν είτε η F harmonic minor ή η F minor φυσαρμόνικα ή  κάποια που εσύ έχεις μετατρέψει, να αποδώσει "τα κύθηρα" όπως γράφτηκαν απο τον συνθέτη τους με Gmajor στο συγκεκριμένο μέτρο?
Δεν ξέρω..ερώτηση κάνω.Αν θέλεις μπορώ να σου βρώ αρκετές εως πολλές παρόμοιες ερωτήσεις σχετικά με την φυσαρμόνικα και τις εκτελέσεις που έχεις ανεβάσει..ειδικα για "όλα..τα κρητικα και όλα τα νησιώτικα" που λες οτι παίζεις πλέον με τις σχετικές βελτιώσεις που έχεις κάνει στο όργανο...

Προς mcKay
**Αν προσβάλεσε επειδή κάποιος δικαιολογημένα χαρακτηρίσει την συμπεριφορά σου αυτιστική, αυτομάτως προσβάλεις όλους τους αυτιστικούς που υπήρξαν , υπάρχουν και θα υπάρξουν, συμπεριλαμβανωμένων και όλων των αυτιστικών που κάποιοι επίσης δικαιολογημένα χαρακτηρισαν ιδιοφυίες.Για το κλαρί είπε και ο ίδιος οτι το έχει κάνει ήδη...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/18, 17:42 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
 Με τη φυσαρμόνικα παίζεις μόνο 3 βασικά ακόρντα και με εξεζητημένη τεχνική (με τη γλώσσα) και άλλα .
Για τα ακόρντα φυσαρμόνικας αναλυτικά δες την ενότητα 6) του άρθρου: ‘’ Τα πάντα για τη φυσαρμόνικα ‘’ ΕΔΩ:
Για το τρολλάρισμα σου … δες εδώ και εκεί, αν ξαναμπώ θέλω να δω τι θα απαντήσεις και γιατί κανένας σας μουσικός δεν απάντησε σ’ αυτά…
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπούρδες λοιπόν..Και επειδη παιζει 3 συγχορδίες εσυ τις βάζεις όπου να ναι?

Απλώς μην ξαναναφέρεις οτι παιζεις κομμάτια που δεν έχεις μελετήσει και που άλλοι δεν τα επαιξαν πριν απο σενα επειδη εσυ "εξέλιξες" την φυσαρμόνικα και είμαστε εντάξει..Δεκτο οτι το οργανο εχει ατέλειες κατασκευαστικές, όμως μην γραφεις ως κάποιος που εξέλιξε το όργανο..
Το ίδιο ατελες παραμένει..Ξεκαβάλα..Και εμεις εχουμε φτιάξει πνευστά όργανα απο φλογέρες, με συνδιασμούς κατασκευής απο όλες τις ηπειρους , με μεταβλητό pitch ,ρυθμιση απο τον παικτη της ποσότητας του αέρα στον ήχο ...όλες σε ένα όργανο, φλαουτα, μέχρι και νευ...δεν καβαλήσαμε ομως έτσι...
Και πολύ σου είναι.....
***έχεις ξεφυγει εντελώς...με παραπέμπεις σε αρθρο σου για την βασική αρμονία..οπου και εκει τρως χωσιμο..
Παθολογική κατάσταση..
« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/18, 18:02 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
αν ξαναμπώ θέλω να δω τι θα απαντήσεις και γιατί κανένας σας μουσικός δεν απάντησε σ’ αυτά…

Χωρίς να εκφράζω τους μουσικούς, γιατί τέτοιος δεν είμαι, θα ήθελα να επισημάνω εδώ το εξής: Όποιο "άρθρο" σου έχω δει, αποτελείται από ένα παράλογο όγκο αλληλοεπικαλυπτώμενης πληροφορίας, συνδυασμένης με μια απίστευτη ποσότητα από συνδέσμους τύπου α) ηχογραφήσεις σου χωρίς μετρονόμο, β) 50λεπτα βίντεο, γ) άλλα άρθρα σου με άλλους τόσους συνδέσμους. Ανεξάρτητα από την ποιότητα της πληροφορίας που διατίθεται μέσω των άρθρων σου, ο τρόπος που αυτή παρουσιάζεται στο φόρουμ είναι το λιγότερο άσχημος, δυσνόητος. Υπό άλλες συνθήκες, δε θα τα έγραφα, αλλά για πρώτη φορά είδα κάποιον να σου παραθέτει βίντεο για απάντηση, και η ανταπόκρισή σου ήταν "Θα το δω άλλη ώρα, μαλλον δεν είδες το δικό μου βίντεο, πάρε και μια φωτογραφία". Το οποίο το θεωρώ πολύ προσβλητικό, σε επίπεδο " ο δικό μου χρόνος είναι πιο πολύτιμος από τον δικό σου".

Από τη στιγμή που δεν είσαι διατεθειμένος να εκφράσεις τη θέση/ερώτησή σου σε μια παράγραφο, ένα μήνυμα, χωρίς 200 βίντεο και παραπομπές1, λυπάμαι, και θεωρώ το λιγότερο ηλίθιο, όποιον μπει στο κόπο να απαντήσει στη παιδιάστικη προτροπή σου. Αν δεν καταλαβαίνεις ότι με τη παραπάνω πρόταση σου το μόνο που θα καταφέρεις είναι περαιτέρω καυγάδες, κρίμα τα ερεθίσματα 70 ετών που κατέληξαν στο δικό σου μυαλό, ενώ θα μπορούσαν να είχαν κάνει κάτι πιο χρήσιμο.


Προς mcKay
**Αν προσβάλεσε επειδή κάποιος δικαιολογημένα χαρακτηρίσει την συμπεριφορά σου αυτιστική, αυτομάτως προσβάλεις όλους τους αυτιστικούς που υπήρξαν , υπάρχουν και θα υπάρξουν, συμπεριλαμβανωμένων και όλων των αυτιστικών που κάποιοι επίσης δικαιολογημένα χαρακτηρισαν ιδιοφυίες.Για το κλαρί είπε και ο ίδιος οτι το έχει κάνει ήδη...
Φίλε @talfarlow, δεν σε ξέρω, δε με ξέρεις. Ως εκ τούτου πχ, δεν ξέρω αν είσαι γιατρός για να ξέρω αν χρησιμοποιείς το "αυτιστικός" δικαιολογημένα, και κατόπιν διάγνωσης. Απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Αν δε χρησιμοποίησες αυτόν τον χαρακτηρισμό υποτιμητικά όπως αντιλήφθηκαν οι περισσότεροι, ποιος ακριβώς ήταν ο στόχος σου όταν πληκτρολόγησες αυτή τη λέξη? Τι προσπαθούσες να πετύχεις? Σε παρακαλώ, μη πετάξεις το μπαλάκι όπως κάνεις στον ΜcKay, απλά πες τι σκεφτόσουν, αν θες βέβαια.


 1: Σε παρακαλώ, μην μπεις στον κόπο να σχολιάσεις την πρόταση για 200 παραπομπές. Δεν χρειάζονται, και στο λέει άνθρωπος που η μισή δουλειά του είναι παραπομπές. Ειδικά από τη στιγμή που παραπέμπεις τον αναγνώστη σε δικά σου βίντεο και αυτοσχεδιασμούς, χάνεται κάθε νόημα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Βραζίλη, αν βλέπεις/ακούς/διαβάζεις, καθάρισε το νήμα. Δεν βλέπεται.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Βραζίλη, αν βλέπεις/ακούς/διαβάζεις, καθάρισε το νήμα. Δεν βλέπεται.

Γιατί ρε φίλε, μπήκα καομπόης να επιβάλλω τάξη, μη με ευνουχίζεις, έτσι στο 5λεπτο, παίχτε το λίγο τρομαγμένοι κανά μισάωρο.

Και ο Βραζίλης θα το δει ευκολότερα αν γράψεις @Βραζίλης;)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ευχαρίστως να σου απαντήσω.
Οι αυτιστικοί καταρχήν έχουν πολλες υποκατηγορίες, δεν εχουν συγκεκριμένο πλαίσιο συμπεριφοράς..Άλλες συμπεριφορές έχει καποιος με σύμδρομο asperger  άλλες ένας τυπικός αυτιστικός..
Οι εμμονές της επαναληψιμότητας ανευ λόγου..η περιπλοκότητα των απαντήσεων άσχετων εντελώς με τις ερωτήσεις...Η εμμονή στην προώθηση της φυσαρμονικας που "πείραξε" αναφεροντας σε καθε απαντηση για αυτην ασχέτως πάλι ερωτήσεων η τοποθετήσεων μου θύμισε αυτιστική συμπεριφορά.Θα μπορουσα να πω αντι για αυτισμό  οτι ο άνθρωπος έχει εμμονη αυτοπροβολής, επιδιωκει την αναγνώριση ή να τον παραδεχτεί η παγκοσμια επιστημονική κοινοτητα για τα κατωρθωματα του..Ενα σύμπτωμα πολλών asperger είναι επίσης πως νιωθουν ανωτερότητα έναντι των υπολοίπων, ενω ταυτόχρονα έχουν πληρη γνώση των δυσλειτουργειών τους..Μπορεί να τους προβάλεις λογικά επιχειρηματα τα οποια απορρίπτουν συμφωνα με την δικη τους λογική και όχι την κοινή, και αυτο το τελευταιο ειναι συμπτωμα γενικώς των αυτιστικων όπου η δικη τους αντικειμενικότητα ειναι η μόνη..δεν μπορουν,,αδυνατουν να αντιληφθούν την αντικειμενικότητα ή την γενικη παραδοχή..την αναγνωρίζουν την βλέπουν , όμως ειναι εγκλωβισμενοι ουσιαστικά..
Δεν θέλω να επεκταθω περισσότερο σε αυτο το ζήτημα, ειναι στην διαθεση του καθενα να ασχοληθει αν θέλει..
Πάντως με αυτο το σκεπτικό και γνωρίζοντας συμπεριφορες αυτιστικών είπα εκεινη την φράση..Δεν ειναι λίγοι οι αυτιστικοί οπου η εμμονη τους τους οδήγησε στο να γίνουν άριστοι επιστημονες και ειδημονες και όχι στο να εχουν εμμονή αυτοπροβολής ή ολα οσα ηδη καταλαβαινεις, όπως κρίνω και συμφωνω απόλυτα με την απαντηση σου πιο πριν..
« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/18, 21:07 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Οι διαφωνίες που εκφράζονται με αυτόν τον τρόπο, δεν σταματούν ποτέ, και καταλήγουν σε μια ανεύ ουσίας αντιπαράθεση για λεπτομέρειες. Εντάξει, μια μουσική ορολογία, επιστημονική ή λαϊκή, έχει μια σημασία, αλλά βασικά το θέμα ήταν άλλο στην αρχή και κατέληξε να είναι μονάχα πείσμα και προσβολή. Δεν κάθησα να μελετήσω την εγκυρότητα όλων των γραφόμενων της αντιπαράθεσης, ούτε παρακολούθησα τα πολλά βίντεο, όπως δεν θα το κάνουν οι περισσότεροι αναγνώστες. Αυτά τα πράγματα κουράζουν και διώχνουν τους αναγνώστες.

Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να καθαριστεί αυτή η συζήτηση από τα άχρηστα σχόλια. Μια επιλογή είναι να διαγραφούν όλα τα μηνύματα (ή σχεδόν όλα) πλην του αρχικού, και να το πάμε άλλη μια φορά από την αρχή, μήπως αλλάξει κάτι από άποψη συμπεριφοράς των συμμετεχόντων.  Γιατί κάποιοι θα πρέπει να ξανασκεφτούν τι είπαν, και να τα πουν κάπως αλλιώς ή να σιωπήσουν.

@STEFANOS604 , το πείσμα σου στην άποψή σου γίνεται ενοχλητικό κάποιες φορές, και εκεί είναι που "πατάνε" οι άλλοι για να σου την "πουν". Χαλάρωσε, και απόλαυσε την διαδρομή στο φόρουμ, δεν έγινε και τίποτα αν κάπου κάνεις λάθος ή πεις κάτι άστοχο. Το παίρνεις πίσω και συνεχίζουμε όμορφα και ωραία. (Μιλώ γενικά, δεν θα αναλωθώ με το να κάνω ανάλυση των λέξεων που χρησιμοποίησες στο συγκεκριμένο θέμα)

@talfarlow , μην προσπαθείς να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα. Χρησιμοποίησες χαρακτηρισμούς με σκοπό να προσβάλλεις, όχι για να φτιάξεις καλοπροαίρετα ένα ψυχολογικό προφίλ. Θα μπορούσα κι εγώ να σε χαρακτηρίσω ως κάποιον με έμφυτο(γενετικό) ή επίκτητο ψυχολογικό κουσούρι, και αν τυχόν αντιδράσεις θα σου πω "ναι, αλλά ξέρω έναν τέτοιον που παρόλο που είναι προβληματικός, είναι καλός μουσικός". Άλλα αντ'άλλων δηλαδή..

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Κε Βραζίλη , δεν θα έμπαινα ξανά. Μπήκα επειδή είδα ότι ποστάρατε εσείς.
Δεν είναι η 1η φορά που γίνεται αυτό και μάλιστα προαναγγέλθηκε!!!!
Τώρα να επικροτούνται τα αισχρόλογα και να τιμωρούνται τα ευγενικά τεκμηριωμένα λόγια, χωρίς καμιά παραβίαση του καταστατικού με την ανέχεια και ίσως χαιρεκακία των moderators!
Έχω όμως πρώτα απ’ όλα και λόγω ηλικίας μια αξιοπρέπεια!
Δείτε στο συνημμένο link μόνο λίγα από το τι άκουσα , χωρίς να επεμβεί κανείς απ’ τους τόσους μουσικούς της ιστοσελίδας,  που αν αυτά τα είχα πει εγώ θα τα άκουγα μέχρι σήμερα …
Κι όμως είναι λόγια από μουσικό ‘’απο τους πιο ειδικους’’ όπως αυτοπροσδιορίζεται στο σχόλιο του.
Τσιμουδιά όλοι! Γιατί?? Όμως διαψεύστηκε μόνο από τον Fourier δυστυχώς μόνο από τα τόσα  link των πολλών άρθρων του που λέει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια!.
Κε Βραζίλη κάνετε ότι θέλετε με το θέμα αυτό ή άλλα . Εγώ προς το παρόν δεν θα ξαναμπώ ούτε θα ποστάρω για αρκετό καιρό. 
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ Σ' ΌΛΟΥΣ
https://forum.kithara.gr/index.php?topic=86103.msg730284#new
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ο τίτλος του νηματος λέει "σχετικες κλίμακες"..
Η επιβεβαίωση που τόσο σου αρέσει να επικαλείς έλεγε "σχετικά κλειδιά"
Ή  κάνω λάθος??
Άρα σε ποια επιβεβαίωση αναφερεσαι?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/18, 23:56 από talfarlow »

Αποσυνδεδεμένος Πέτροc

  • Γητευτής Ήχων
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι η Σιωπή που Τώρα ξεκινά ...
    • Προφίλ
Στέφανε...δεν έχω καμία διάθεση να σε "πληγώσω" αλλά όπου κι αν πας να γράψεις γίνονται τα ίδια...δε σε προβληματίζει?

και κάθε φορά αποχωρείς με πομπώδη τρόπο απ'το ένα φόρουμ...πας σε άλλο....και τούμπαλιν!

όλοι οι γνώστες της θεωρίας σου λένε να κάτσεις να μελετήσεις και να αφήσεις τα άρθρα....

κατανοητή και σεβαστή η πρόθεσή σου να βοηθήσεις αλλά όταν ακόμα και δάσκαλοι σε συμβουλεύουν πως αυτό που κάνεις είναι λάθος και μπορεί, πέρα απ'το να οδηγήσει αδιέξοδα, να δημιουργήσει και προβλήματα σε κάποιον (τεχνικά, οικονομικά κτλ) συνεχίζεις....ε, αναπόφευκτα θα προκληθεί "σύγκρουση"!

επαναλαμβάνω...κατανοητή και σεβαστή η πρόθεσή σου αλλά....!

... δεν έχεις καταλάβει καν τι σου έγραψε ο Fourier  :o

/Πέτροc  8) 
« Τελευταία τροποποίηση: 14/08/18, 09:08 από Πέτροc »
Σε έμβρυα στάση να αναθρέφω χαραυγές ...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Δεν συμμετέχω ξανά. Να διαγραφεί δυστυχώς δεν μπορώ να το διαγράψω εγώ
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/07, 19:57
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
15 Απαντήσεις
5862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 03:11
από jim.ni
9 Απαντήσεις
4197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/08, 01:02
από vartanis
12 Απαντήσεις
4767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/08, 09:39
από JP.M
8 Απαντήσεις
3998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 16:35
από kyklotron
19 Απαντήσεις
5537 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:48
από JohnKoutsou
5 Απαντήσεις
2804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 00:44
από skom
17 Απαντήσεις
5289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 10:20
από Βραζίλης
8 Απαντήσεις
3452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/12, 21:26
από adr1anos
7 Απαντήσεις
3099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/13, 19:50
από Pavl0s