Αποστολέας Θέμα: Το πιο δυσκολο Solo!!!!  (Αναγνώστηκε 62736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crazy_guitarist

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #50 στις: 20/10/04, 15:27 »
Metallica - One ( όχι ολόκληρο ακόμα )
Το one απο οτι εχω διαβασει σε ενα αφιερωμα ειναι ενα απο τα  τα καλυτερα σολο μαζι με stairway to heaven (led zeppelin) Novembair rain (guns & roses) και Crazy train (OzzY)
Metal Crazy,
Είμαι κάτι σαν τον Slash

Αποσυνδεδεμένος Joe Satriani

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #51 στις: 06/01/05, 15:11 »
Γεια σας παληκάρια,μολις έγινα μέλος.δεν αντεξα γιατί είδα κατι λόγια που δεν ηταν δυνατο να με αφήσουν αμέτοχο.ενας φίλος(sorry δε θυμαμαι ποιος)ειπε σε ενα παιδι πως αφού παιζει το 2nd solο of master of puppets from metallica κ ενα αλλο του steve vai(αξιολογότατο)να βγει στο εξωτερικο.διαφωνω καθετα!είμαι 17,5 χρονών,παιζω κιθάρα χωρισ δασκαλο απτα 13(ηλεκτρικη εδω κ 7 χρόνια κ κλασσικούρα απτα 8)αυτή τη στιγμη εχω καταφερει να παιξω καθε ενα σολο του αρχοντα satriani,δουλεψα τεχνικες blackmore,yungie,steve morse,petrucci klp.k τωρα δουλευω την τεχνικη "sitar sim".pragmatikh προκληση.εχω ενα απλο set-up που δε ξεπερνάει τα 3 χιλιάρικα.για τους τύπους:Εpiphone Les Paul std me μαγνητες Di Marzio,εναν marshall avt275+μια καμπίνα 2χ12 για τα live,ενα vox brian may signature για το studio k απο εφφε:ΕΝΑ Boss powerWah-10,ena compressor της boss k ενα nolume pedal ανωνυμο.ο λογοσ λοιπον που εγεινα μέλος κ στελνω αυτο το μνμ,ειναι γιατι πρεπει να ειμαστε ολοι προσγειωμενοι.δε μπορειτε να φανταστείτε την πληθώρα υπερ ταλαντουχων νεων που δινουν νοημα στη λεξη κιθαρα.κ μην ψαξετε να τους βρειτε σε ωδεια κ σε πανελλήνιους διαγωνισμους.να ψαξετε στα μικρα  στουντιο μικρων πολεων.το επιπεδο του παιξήματοσ στην κιθαρα εχει ανεβει κατακορυφα,,,,ναι και στην ελλαδα....κ γιαυτο ευθήνονται(με την  καλη εννοια)περιοδικα τυπου:guitar technics,total guitar k.a.παει τώρα ο συντακτης ο αγγλος ο μαγκας και πεταει στις στηλες του total guitar ,solo toy Zakk Wyllde.ο 14αρης που θα το δει αυτο τι θα κανει;να σας πω;η θα προσπαθήσει καμια ώρα κ θα του σπασει τα νευρα ή θα στρώσει τον πισινο του για ωρες-μερες-μηνες μεχρι να το βγαλει κ να εντυπωσιασει τους φιλους του.παιδια πρεπει να το παρουμε χαμπαρι.....για να αναδειχτεις τη σημερον ημερα σαυτο το οργανο,πρεπει ειτε ναχεις μεσο,ειτε να μπορεος να παιξεις με ταυτια σου.(!)προσγειωμενα πραματα λοιπον,γιατι η απογοητευση στοιχιζει πολυ στον καλλιτέχνη και το ξερουμε ολοι πιτεευω και το'χουμε ζησει....ζητω να μην παρεξηγηθω γιατι απλα εκφραζω μια αποψη και δεν ειμαι ανεπιδεκτος στις διορθώσεις...πειτε μου αν με βρισκετε λαθος...τα μελε!!!

Αποσυνδεδεμένος andre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #52 στις: 06/01/05, 15:57 »
Γεια σας παληκάρια,μολις έγινα μέλος.δεν αντεξα γιατί είδα κατι λόγια που δεν ηταν δυνατο να με αφήσουν αμέτοχο.ενας φίλος(sorry δε θυμαμαι ποιος)ειπε σε ενα παιδι πως αφού παιζει το 2nd solο of master of puppets from metallica κ ενα αλλο του steve vai(αξιολογότατο)να βγει στο εξωτερικο.διαφωνω καθετα!είμαι 17,5 χρονών,παιζω κιθάρα χωρισ δασκαλο απτα 13(ηλεκτρικη εδω κ 7 χρόνια κ κλασσικούρα απτα 8)αυτή τη στιγμη εχω καταφερει να παιξω καθε ενα σολο του αρχοντα satriani,δουλεψα τεχνικες blackmore,yungie,steve morse,petrucci klp.k τωρα δουλευω την τεχνικη "sitar sim".pragmatikh προκληση.εχω ενα απλο set-up που δε ξεπερνάει τα 3 χιλιάρικα.για τους τύπους:Εpiphone Les Paul std me μαγνητες Di Marzio,εναν marshall avt275+μια καμπίνα 2χ12 για τα live,ενα vox brian may signature για το studio k απο εφφε:ΕΝΑ Boss powerWah-10,ena compressor της boss k ενα nolume pedal ανωνυμο.ο λογοσ λοιπον που εγεινα μέλος κ στελνω αυτο το μνμ,ειναι γιατι πρεπει να ειμαστε ολοι προσγειωμενοι.δε μπορειτε να φανταστείτε την πληθώρα υπερ ταλαντουχων νεων που δινουν νοημα στη λεξη κιθαρα.κ μην ψαξετε να τους βρειτε σε ωδεια κ σε πανελλήνιους διαγωνισμους.να ψαξετε στα μικρα  στουντιο μικρων πολεων.το επιπεδο του παιξήματοσ στην κιθαρα εχει ανεβει κατακορυφα,,,,ναι και στην ελλαδα....κ γιαυτο ευθήνονται(με την  καλη εννοια)περιοδικα τυπου:guitar technics,total guitar k.a.παει τώρα ο συντακτης ο αγγλος ο μαγκας και πεταει στις στηλες του total guitar ,solo toy Zakk Wyllde.ο 14αρης που θα το δει αυτο τι θα κανει;να σας πω;η θα προσπαθήσει καμια ώρα κ θα του σπασει τα νευρα ή θα στρώσει τον πισινο του για ωρες-μερες-μηνες μεχρι να το βγαλει κ να εντυπωσιασει τους φιλους του.παιδια πρεπει να το παρουμε χαμπαρι.....για να αναδειχτεις τη σημερον ημερα σαυτο το οργανο,πρεπει ειτε ναχεις μεσο,ειτε να μπορεος να παιξεις με ταυτια σου.(!)προσγειωμενα πραματα λοιπον,γιατι η απογοητευση στοιχιζει πολυ στον καλλιτέχνη και το ξερουμε ολοι πιτεευω και το'χουμε ζησει....ζητω να μην παρεξηγηθω γιατι απλα εκφραζω μια αποψη και δεν ειμαι ανεπιδεκτος στις διορθώσεις...πειτε μου αν με βρισκετε λαθος...τα μελε!!!

Φιλε συγνωμη αλλα εχει μπερδεψει τη λαμπαδα με την κουρ@δ@......Αρχιζω...λες α)εισαι 17,5 χρονων και παιζει ς απο τα 13 σου κιθαρα....Ωραια αρα παιζεις 4,5 χρονια κιθαρα...Μπραβο σου.Αν μπορεις λιγο να εξηγησεις πως ειναι δυνατον απο τα 4,5 χρονια που παιζεις τα 7 να ειναι ηλεκτρικη :o και  8 κλασσικη :o θα σου ειμαι υποχρεος.....Ξεχναω αυτα που λες μεσα στην παρενθεση γιατι μου φαινονται ασυναρτησιες αφου δεν συνδεονται νοηματικα με αυτα που ειπες παραπανω στο ποστ σου.Συγνωμη αλλα δεν μπορω να μην το πω.....Ο satriani  ο ιδιος εχει πει πως για ενα του σολο  χαραμισε 2 χρονια απο τη ζωη του και εσυ καταφερες μεσα σε 4,5 χρονια να μαθεις ολα του τα σολιδια (για τα οποια αυτος εχει 'χαραμισει' ολη του τη ζωη για να  καταφερει να φτασει στο τεχνικο επιπεδο που απαιτουν τα σολο του) + να εξασκησεις ολες αυτες τις τεχνικες που αναφερεις.....Ε τι να πω τοτε....Δυα πραγματα μπορει να συμβαινουν α)να υποτιμας τελειως την νοημοσυνη μας και να μας θεωρεις τελειως μ@λ@κες για να μας λες τετοιες ******** β)να εισαι κιθαριστικη , μουσικη ,και δεν ξερω και εγω τι αλλο  διανοια αφου οτι καταφεραν ανθρωποι που εχουν μεινει στην ιστορια για την κιθαριστικη τους πορεια και συνεισφορα τους στην κιθαρα και στην εξελιξη της, σε ολη τους τη ζωη,εσυ το καταφερες σε 4,5 χρονια..... :o ??? Αισθανομαι περηφανος σαν Ελληνας που εχω την ιδια εθνικοτητα με σενα ::) :o :-X :-X :-X :-X


ΥΓ : ζητω συγνωμη απο το φορουμ για το υφος του ποστ μου αλλα δεν μπορω να ακουω τετοια πραγματα και να μην αντιδρω.......

Αποσυνδεδεμένος Joe Satriani

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #53 στις: 06/01/05, 16:47 »
νομίζω πως με παρεξήγησες.ειπα οτι παιζω κιθαρα "χωρις" δασκαλο απο τα 13.1η φορα επιασα ηλεκτρικη στα χερια μου οταν ημουν 10.5(7 χρονια πριν δηλ.).για τον sartiani δεν υπαρχει κτ που να μη ξερω.αλλωστε εγω κ λιγα αλλα ατομε απτην ελλαδα ταξιδεύουμε καβε χρόνο πιστα για το G3(satriani,vai +akoma enas θεος αυτου του οργάνου)το '03 που επισκευτηκα  to Denver οπου ελαβε μεροσ  το g3 htan o vai και την προτελευταία Ο johnson.το προσπερναω αυτο.anyway,σε διαβεβαιώ φίλε οτι υπαρχούν εκατονταδες κιθαριστες στην ελλαδα με πολυ πιο ανεβασμενο επιπεδο απτο δικο μου και βεβαια μιλαω για συνομηλικους.ριξε μια ματια στο:www.chopsfromhell.com βρες τον ελληνα και τις στηλες του,ακουσε τες και ξαναπες μου τη γωμη σου.ακαι δεν εχω καβαλησει κανενα καλαμι και δεν ειπα ποτε οτι φτανω τον satriani.ουτε την πενα του δεν ειμαι αξιος να αγγιξω...(παρολο που εχω μια απο το g3,γιατι σε μια στιγμη πετουσε ολες τις πενες που ειχε στη βαση του μικριοφώνου στο κοινο).για να καταφερω οτι εχω καταφέρει μεχρι τωρα,εχω συμπληρώσει 12ωρο με την κιθαρα στο χερι και εχω αδειασει 3 μπουκαλακια μαλακτικου για τα δαχτυλα των 80ml.εχω ξοδέψει¨"τα" λεφτα για χορδες αφου ειναι γνωστο το four ή five-six fret bend του joe.den exv kallitexnikeς φιλοδοξιες και ουτε σκοπευω να ασχοληθω epaggelmatika.....

Αποσυνδεδεμένος SteveVai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #54 στις: 08/01/05, 04:34 »
Ένα solo που δουλεύω τώρα και το οποίο δεν πρόκειται να βγάλω ποτέ στην ταχύτητα που το βγάζει ο ίδιος είναι το Moto Perpetuo του Nicolo Paganini (για όσους δεν τον ξέρουν είναι βιολιστής). Ο φίλος Joe Satriani μπορεί αμα θέλει να το δοκιμάσει...  :o

Αποσυνδεδεμένος Washburn X-20

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
  • If you want a friend,Be a friend
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #55 στις: 09/01/05, 14:29 »
Εγω το One των metallica. ;D ;D ;D ;D ;D
Αυτος που ειπε για το smells like teen spirit ελπιζω να το ειπε για πλακα.
Η μεταλ ειναι ειναι η λυση σε ενα απεγνωσμενο αδιεξοδο

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #56 στις: 09/01/05, 14:50 »
Joe Satriani & SteveVai

Oπως λενε και οι Αγγλοι "The proof of the pie is in the eating!"

To μονο που εχετε να κανετε ειναι να μας δειξετε τι παιζετε απο κοντα!

Ευχαριστως να σας ακουσουμε και να μας αποδειξετε τι αξιζετε!
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #57 στις: 09/01/05, 21:49 »
Αυτος που ειπε για το smells like teen spirit ελπιζω να το ειπε για πλακα.
Τι πλάκα; Σοβαρά μιλάω.
Τώρα μαθαίνω το σόλο του Breaking the law
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος SteveVai

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #58 στις: 10/01/05, 02:52 »
Joe Satriani & SteveVai

Oπως λενε και οι Αγγλοι "The proof of the pie is in the eating!"

To μονο που εχετε να κανετε ειναι να μας δειξετε τι παιζετε απο κοντα!

Ευχαριστως να σας ακουσουμε και να μας αποδειξετε τι αξιζετε!

Ξαναδιάβασε το post μου, δεν είπα ότι το βγάζω, είπα ότι το προσπαθώ και ότι μαλλον δεν πρόκειται να το βγάλω ποτέ. Εξάλου το solo είναι 3,5 λεπτά παπάδες, τι να βγάλεις!!! (και όταν λέμε παπάδες εννοούμε ΠΑΠΑΔΕΣ)

Απλά είναι ιδανική άσκηση και ένα αρκετά εντυπωσιακό solo ακόμα και χωρίς να πλησιάσεις τις 12+ νότες/δλ. του Paganini. Αν μπορούσα να το βγάλω κανονικά δεν θα είμουνα στο Ellada... ;)

Αποσυνδεδεμένος BlueLabel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #59 στις: 11/01/05, 00:06 »
Joe Satriani & SteveVai

Oπως λενε και οι Αγγλοι "The proof of the pie is in the eating!"

To μονο που εχετε να κανετε ειναι να μας δειξετε τι παιζετε απο κοντα!

Ευχαριστως να σας ακουσουμε και να μας αποδειξετε τι αξιζετε!
Εγώ μέσα....

Φυσικά σαν ακροατής

 ;)

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #60 στις: 15/01/05, 12:02 »
to solo to smells like teen spirit mpori na ine gelio alla den ine athlio...den metrai i diskolia se ena solo...kai afto den to leo mono ego alla kai to guitar world to opoio sta 100 kalitera solo to exi stin 26i thesi.......kati tha kseroun autoi.....
to top 20 ine:
 1. Stairway To Heaven - Jimmy Page
2. Eruption - Edward Van Halen
3. Freebird - Collins/Rossington
4. Comfortably Numb - David Gilmour
5. All Along The Watchtower - Jimi Hendrix
6. November Rain - Slash
7. One - Kirk Hammet
8. Hotel California - Don Felder/Joe Walsh
9. Crazy Train - Randy Rhoads
10. Crossroads - Eric Clapton
11. Voodo Chile (Slight Return) - Jimi Hendrix
12. Johnny B. Goode - Chuck Berry
13. Texas Flood - Stevie Ray Vaughan
14. Layla - Clapton/Allman
15. Floods - Dimebag Darrel
16. Heartbreaker - Jimmy Page
17. Cliffs Of Dover - Eric Johnson
18. Little Wing - Jimi Hendrix
19. Highway Star - Ritchie Blackmore
20. Bohemian Rhapsody - Brian May

kai stin 23i thesi ine to BULLS ON PARADE apo rage against the machine...kommatara...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος racer x

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #61 στις: 15/01/05, 19:21 »
TO PIO DISKOLO SOLO EITAN NA PARO OTI YPARHEI EOS TORA APO TO PETAGMA TIS MELISSAS SE TABLATURA GIA KITHARA EOS KAI APO TO VIOLI TO PIRA KAI NA KATSO NA TO VGALO NA TO PEZO SE LIVE..EKANA EXI MINES NA MAZEPSO TIS PLIROFORIES POU HREIAZOMOUNA GIATI TO KOMMATI GRAFTIKE TO 1804 APO TON NICOLAI RIMSKY CORSAKOF KAI OS TORA EHEI YPOSTEI POLLES DIASKEYES..KAI ENA AKOMA DISKOLO ITAN OTAN EKANA MPANTA KAI PEZAME MONO MALMSTEEN DIASKEYES..KAI EPREPE NA VGAINOUN OLA IDIA...

Αποσυνδεδεμένος andre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #62 στις: 15/01/05, 19:47 »
Πω πω ετσι οπως μας τα λετε το μελλον της κιθαρας βρισκεται στην Ελλαδα....Αδικημενα ελληνικα ταλεντα..... :-X :-X :o :o >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #63 στις: 16/01/05, 02:11 »
TO PIO DISKOLO SOLO EITAN NA PARO OTI YPARHEI EOS TORA APO TO PETAGMA TIS MELISSAS SE TABLATURA GIA KITHARA EOS KAI APO TO VIOLI TO PIRA KAI NA KATSO NA TO VGALO NA TO PEZO SE LIVE..EKANA EXI MINES NA MAZEPSO TIS PLIROFORIES POU HREIAZOMOUNA GIATI TO KOMMATI GRAFTIKE TO 1804 APO TON NICOLAI RIMSKY CORSAKOF KAI OS TORA EHEI YPOSTEI POLLES DIASKEYES..KAI ENA AKOMA DISKOLO ITAN OTAN EKANA MPANTA KAI PEZAME MONO MALMSTEEN DIASKEYES..KAI EPREPE NA VGAINOUN OLA IDIA...

Εμένα το πιο δύσκολο ήταν να διαβάσω και να καταλάβω το μήνυμά σου
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/05, 17:18 από Σπύρος »
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #64 στις: 16/01/05, 10:48 »
to solo to smells like teen spirit mpori na ine gelio alla den ine athlio...den metrai i diskolia se ena solo...kai afto den to leo mono ego alla kai to guitar world to opoio sta 100 kalitera solo to exi stin 26i thesi.......kati tha kseroun autoi.....


Εγω παλι θα ελεγα οτι δεν ξερουν τιποτα...γιατι αυτα ειναι βασει δημοψιφησματων του κοινου...και το κοινο δεν κρινει παντα σωστα...επισης τι δειγμα εχουν αυτα τα δημοψιφησματα....και αν ειναι δυνατον να ειναι το καλυτερο σολο ολων των εποχων μια πεντατονικη και δυο μινορε περασματα...ελεος...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #65 στις: 16/01/05, 17:21 »
Καλά αυτά τα δημοψηφίσματα είναι της πλάκας
Ο καθένας ψηφίζει ότι του αρέσει και όχι ότι είναι καλύτερο / δυσκολότερο.
Μου θυμίζει κάτι δημοψηφίσματα του Metal Hammer που έβγαζαν ελπίδα για το μέλλον τους Helloween με 5 δίσκους και 10 χρόνια παρουσίας
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Nazgul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #66 στις: 17/01/05, 01:57 »
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SOLO TOY FATAL TRAGEDY ΑΠΟ ΤΟ METROPOLIS PT 2 (SCENES FROM A MEMORY) ΤΩΝ DREAM THEATER.ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ Asylum, Sky Euphoria ΚΑΙ Quantum Leap ΟΛΟ ΜΑΖΙ ΣΕ ΕΝΑ (ΚΥΡΙΩΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ (ΠΕΡΙΕΧΕΙ 7 ΛΕΠΤΑ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ARPEGGIO)
ΑΚΟΜΑ ΘΕΩΡΩ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΟ ΣΟΛΟ ΤΟΥ BAROQUE 'N ROLL AΠΟ MALMSTEEN.
ΤΕΛΟΣ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ KISSING THE SHADOWS ΑΠΟ CHILDREN OF BODOM ΣΑΝ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ TA TOP ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΟΛΟ.

PS.ΠΑΙΔΙΑ...ΜΗΝ ΦΑΓΩΝΕΣΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ (ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΠΙΘΕΤΙΚΑ POSTS)...ΩΡΑΙΑ! ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΟΛΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ!!ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ??? ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΟΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΜΠΑΓΗΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΗΣ ΑΦΟΥ Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΘΕΜΑ...

PS2.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΕΦΤΑΧΟΡΔΗ ΚΙΘΑΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΕ ΜΕΝΑ (ΣΤΟ ΕΜΑΙL MOY THENAZGULLORD@MUSICIAN.ORG) ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΣΕ ΠΡΟΣΙΤΗ ΤΙΜΗ?? (ΑΚΑ..ΚΑΤΩ ΤΩΝ 1000 ΕURO)  [ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ IBANEZ Κ7 ΤΩΝ ΚΟRN - ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ...ΨΑΧΝΩ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ! ]
I dont give a  %*&#  if you hate me!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #67 στις: 17/01/05, 11:07 »
to solo to smells like teen spirit mpori na ine gelio alla den ine athlio...den metrai i diskolia se ena solo...kai afto den to leo mono ego alla kai to guitar world to opoio sta 100 kalitera solo to exi stin 26i thesi.......kati tha kseroun autoi.....
to top 20 ine:
 1. Stairway To Heaven - Jimmy Page
2. Eruption - Edward Van Halen
3. Freebird - Collins/Rossington
4. Comfortably Numb - David Gilmour
5. All Along The Watchtower - Jimi Hendrix
6. November Rain - Slash
7. One - Kirk Hammet
8. Hotel California - Don Felder/Joe Walsh
9. Crazy Train - Randy Rhoads
10. Crossroads - Eric Clapton
11. Voodo Chile (Slight Return) - Jimi Hendrix
12. Johnny B. Goode - Chuck Berry
13. Texas Flood - Stevie Ray Vaughan
14. Layla - Clapton/Allman
15. Floods - Dimebag Darrel
16. Heartbreaker - Jimmy Page
17. Cliffs Of Dover - Eric Johnson
18. Little Wing - Jimi Hendrix
19. Highway Star - Ritchie Blackmore
20. Bohemian Rhapsody - Brian May

kai stin 23i thesi ine to BULLS ON PARADE apo rage against the machine...kommatara...

prosexate se authn thn lista pws den uparxoun "Shredders" ekei mesa ?? Pws den uparxei kaneis apo tous sugxronous, apisteutous Super Guitar Players ? Ola auta ta Soli exoun ena koino stoixeio..einai melwdika, kai taireiazoun apoluta sto tragoudi, einai "sustatiko" tou kommatiou, exoun ginei ena me to kommati...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #68 στις: 17/01/05, 14:03 »
μα δεν ειναι αυτη τελικα η ουσια?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #69 στις: 17/01/05, 15:28 »
μα δεν ειναι αυτη τελικα η ουσια?
αυτή είναι...
ένα shred ή ένα σόλο βάι κτλ εντυπωσιάζει...
ένα σόλο gilmour/slash κτλ αγγίζει.. μπορεί να σε ταξιδέψει και να σε κάνει να το νιωσεις πραγματικά..
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #70 στις: 17/01/05, 15:38 »
Σωστοτατος ο συναδελφος vangelis;)

Προσωπικα προτιμω το solo της εισαγωγης του Dying For Love των Black Sabbath παρα καποιο solo του Vai...

Tωρα την εκανα... Ειδικα αν με παρει χαμπαρι ο Papajohnny...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος JD

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Spiralling Entropy - Progressive Rock/Metal
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #71 στις: 17/01/05, 18:28 »
Γειά χαρά σε όλους, νέο εδώ!

Ένα σχετικά δύσκολο που έχω παλέψει τον τελευταίο καιρό είναι το solo από το Fatal Tragedy των Dream Theater. Αν θέλετε, τσεκάρετε κι ένα mp3 του solo, από μια μετριότατη ηχητικά ηχογράφηση που έκανα με την μπάντα μου:

http://spen.freewebpage.org/FatalsologuitarJD-SpEn.mp3


Τα δικά μας Progressive Covers

 Πείτε μου τη γνώμη σας!!
"'Exεις πόλυ χρόνο, μα ούτε μέρα για χάσιμο" - SpEn

Αποσυνδεδεμένος JD

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Spiralling Entropy - Progressive Rock/Metal
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #72 στις: 17/01/05, 18:31 »
*edit νέο ---μέλος[--- εννοούσα!
"'Exεις πόλυ χρόνο, μα ούτε μέρα για χάσιμο" - SpEn

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #73 στις: 18/01/05, 14:44 »
http://spam.freewebpage.org/FatalsologuitarJD-SpEn.mp3[/url]


 :P
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Το πιο δυσκολο Solo!!!!
« Απάντηση #74 στις: 18/01/05, 14:46 »
νομιζω πως εχω γραψει εγω το πιο δυσκολο σολο.. ομως δεν νομιζω να το ανεβάσω γιατι δυσκολευομαι πολυ στο παίξιμο του.. ειναι και 11 λεπτα στο 240..
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
44635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 17:04
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
Solo Slowdown

Ξεκίνησε από Arg0 Τα καλύτερα...

11 Απαντήσεις
6024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/04, 02:22
από Fteo
24 Απαντήσεις
9276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/05, 13:13
από Sandman1_1
25 Απαντήσεις
9885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 23:06
από Stelios Sovolos
19 Απαντήσεις
7743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/06, 21:39
από Spell@lchemist!
11 Απαντήσεις
5573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 21:25
από P.D.L.
1 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/10, 23:12
από semper.fi
1 Απαντήσεις
1632 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 20:56
από Crossroad
5 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/13, 14:54
από Sandman1_1
0 Απαντήσεις
674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/22, 06:37
από Ioannis Anastassakis