Αποστολέας Θέμα: υπομονη ή επιμονη?  (Αναγνώστηκε 5933 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
υπομονη ή επιμονη?
« στις: 20/12/08, 23:47 »
παιδες τελευταια αναρωτιεμαι....ειναι καλυτερο να επιμενεις ή να υπομενεις?
ποσο καλο ειναι δηλαδη να κανουμε τα στραβα ματια σε πραξεις των αλλων αλλα απο την αλλη ποσο πρεπει να απαιτουμε να γινονται τα πραγματα οπως επιθυμουμε.... :-\ :-\
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #1 στις: 20/12/08, 23:54 »
Πολύ ωραίο θέμα αλλά και περίπλοκο...Κοίτα, από προσωπική πείρα, όταν είσαι νέος καλό είναι να μην υποκύπτεις στα θέλω των άλλων,όσο μεγαλώνεις όμως μπορεί να  χρειαστεί να κάνεις υποχωρήσεις και τότε ίσως κερδίσεις περισσότερα από όσα θα χάσεις...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #2 στις: 20/12/08, 23:57 »
Γιατί όχι και τα δύο? Αλληλοσυνδέονται. Χωρίς το ένα από τα δύο το άλλο πάει στράφι. Το να δείχνεις επιμονή απαιτεί και προϋποθέτει να έχεις υπομονή και αντίστροφα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #3 στις: 21/12/08, 00:00 »
Πιστευω πως πρεπει να τα εχεις και τα 2, σε λογικο βαθμο βεβαια. Ειναι και οι 2 αρετες που ειναι χρησιμες στη ζωη μας. Αρκει να ξεχωρισουμε τη βαρυτητα της καθε μιας που πρεπει να δωσουμε σε καθε φαση της καθημερινης μας ζωης. Αλλο ειναι να εισαι στον εργασιακο σου χωρο και να υπομενεις πραγματα ( με την υπομονη σου να εχει εξαντληθει στους πρωτους μηνες :D ) κι αλλο να εισαι στο σπιτι με τον ανθρωπο σου και να υπομενεις τις καλτσες του που βρωμανε ( εκει κανεις υπομονη τα πρωτα 2 λεπτα..Μετα το λες ευγενικα, μετα ανοιγεις επιδεικτικα το θερμοσιφωνα...και στη συνεχεια το διαολοστελνεις ;D )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #4 στις: 21/12/08, 00:06 »
χμ...Πρεπει να διαθετεις και τα δυο σαν ανθρωπος..μονο που πρεπει να ζυγιαζεις τα πραγματα και να δειχνεις υπομονη και επιμονη σε αυτα που αξιζουν(χωρις να σε "καβαλανε" ανθρωποι ή καταστασεις)
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #5 στις: 21/12/08, 00:08 »
όταν είσαι νέος καλό είναι να μην υποκύπτεις στα θέλω των άλλων,όσο μεγαλώνεις όμως μπορεί να  χρειαστεί να κάνεις υποχωρήσεις
δεν ειμαι σιγουρη πως κατανοω τον ηλικιακο διαχωρισμο που θετεις....ουτε μου αρεσει γενικα ο συσχετισμος του ανθρωπου με την πετρα(οσο την βρεχει η θαλασσα γινεται πιο λεια)γιατι μαλλον περισσοτερο παροπιδες φορας οταν μεγαλωνεις.δεν θεωρω καλο να συσχετιζουμε επιμονη και υπομονη με ηλικιακες διαφορες
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #6 στις: 21/12/08, 02:39 »
όταν είσαι νέος καλό είναι να μην υποκύπτεις στα θέλω των άλλων,όσο μεγαλώνεις όμως μπορεί να  χρειαστεί να κάνεις υποχωρήσεις
δεν ειμαι σιγουρη πως κατανοω τον ηλικιακο διαχωρισμο που θετεις....ουτε μου αρεσει γενικα ο συσχετισμος του ανθρωπου με την πετρα(οσο την βρεχει η θαλασσα γινεται πιο λεια)γιατι μαλλον περισσοτερο παροπιδες φορας οταν μεγαλωνεις.δεν θεωρω καλο να συσχετιζουμε επιμονη και υπομονη με ηλικιακες διαφορες
σωστη η annezo!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #7 στις: 21/12/08, 10:29 »
Καταρχήν να τονίσω ότι μίλησα καθαρά προσωπικά, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.Ίσως η διαφορά μας να έγκειται στο ότι εγώ μιλάω εμπειρικά και όχι θεωρητικά.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #8 στις: 21/12/08, 13:41 »
Καταρχήν να τονίσω ότι μίλησα καθαρά προσωπικά, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.Ίσως η διαφορά μας να έγκειται στο ότι εγώ μιλάω εμπειρικά και όχι θεωρητικά.
νι αλλα με αυτην την λογικη δνε μας αφηνεις περιθωρια να πουμε οτι αυτο συμβαινει λογο δειλιας γτ εσενα προσωπικα δνε ειμαστε σε θεση να σε γνωριζουμε.. :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #9 στις: 21/12/08, 15:22 »
ωιμε οδηγηθηκε η συζητηση σε τελμα....ταμπααααααααααα :o
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #10 στις: 21/12/08, 19:46 »
ποσο καλο ειναι δηλαδη να κανουμε τα στραβα ματια σε πραξεις των αλλων αλλα απο την αλλη ποσο πρεπει να απαιτουμε να γινονται τα πραγματα οπως επιθυμουμε.... :-\ :-\

Κανω στραβα ματια και απαιτω αμεσως ικανοποιηση επιθυμιας, και τα δυο γενικως αναφερομενα (οχι ειδικως) δεν ειναι καλα, αλλα ορισμενες φορες αναγκαζομαστε ή μας παρασυρει η ταση και το προεγκατεστημενο δικτυο. Κανω στραβα ματια και υπομενω δεν ειναι το ιδιο. Στραβα ματια κανω απεναντι σε μια παρατυπια ή ακομη και σε μια παρανομια με την προσδοκια ανταλλαγματος, περιμενω και προεξοφλω οτι θα κανεις κι εσυ στραβα ματια σε μια δικη μου παρατυπια, αλληλοκαλυπτομεθα σε ανεπιθυμητη παρατυπη ενεργεια, δηλ. υπομενω καποια κακιαν με σκοπο την ανταποδωσην της, γι' αυτο αφηνω την κακιαν να διαιωνιζεται και επιδεικνυω αδιαφορια διοτι ειμαι εκ των προτερων σιγουρος οτι μπορω να ανταποδωσω ισο νομισμα εξοφλησεως, ή ακομη μπορει να ερμηνευθει ως στιγμιαια εκφραση ανοχης ή ως επιλεγμενη εκδηλωση επιεικιας, για διαφορους λογους κυριως διπλωματιας και ελιγμων, υπομονη ειναι αρετη, υπομενω κακοκαιρια, μακραν οδοιποριαν, πεινα, κατηγοριες, υβρεις και εξευτελισμους, σημαινει οτι δεν συνεργαζομαι οικειοθελως αλλα αντιπαλευω σε αντιξοοτητες και κακιες δηλ. αγωνιζομαι να μην πεσω εις χειρας αδικων, χωρις υπομονη - φυσικα εντος των οριων που επιτρεπει η ατομικη ψυχολογια του καθενος - δεν υπαρχει καλος αγωνας, υπαρχει ασκοπος ή σκοπιμος συνενοχη δηλ. στραβα ματια που οδηγουν σε μελλοντικη στραβωση, κανω στραβα ματια και απαιτω διαφορετικα απο υπομονη και επιμονη, μαλλον προκειται για περιγραφη αρνητικης εκδοχης.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #11 στις: 27/01/09, 14:39 »
"Κάνω τα στραβά μάτια" περιγράφεται με μια λέξη: εθελοτυφλώ και όχι υπομένω.

"Απαιτώ την εκπλήρωση των επιθυμιών μου" περιγράφεται με μια λέξη: διεκδικώ (για την εκπλήρωση δίκαιων επιθυμιών, για την εκπλήρωση άδικων: βιάζω) και όχι επιμένω.

Αν και η ανάλυση της ερώτησης δεν έχει καμμία σχέση με την ερώτηση έχω να πω ότι υπομονή και επιμονή δεν είναι αντίθετες έννοιες. Μπορεί κάλλιστα κανείς να επιμένει υπομένοντας.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/01/09, 14:45 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #12 στις: 28/01/09, 17:17 »
Γενικά θεωρώ πως η μια αρετή δε νοείται χώρια απ την άλλη.Δηλαδή,όταν υπομένεις μια κατάσταση επιμένεις σε αυτή και το αντίστροφο..Εξαρτάται όμως απ την κατάσταση, αν δηλαδή όλο αυτό αξίζει.Ακόμα και αν δεν αξίζει,χρησιμοποίησε αυτά τα δύο διπλωματικά  και θα βγεις κερδισμένη( τα καλά κόποις κτώνται)  ;)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: υπομονη ή επιμονη?
« Απάντηση #13 στις: 11/02/09, 11:03 »
παιδες τελευταια αναρωτιεμαι....ειναι καλυτερο να επιμενεις ή να υπομενεις?
ποσο καλο ειναι δηλαδη να κανουμε τα στραβα ματια σε πραξεις των αλλων αλλα απο την αλλη ποσο πρεπει να απαιτουμε να γινονται τα πραγματα οπως επιθυμουμε.... :-\ :-\
Εξαρταται.Αν εχεις το δικιο σου, δεν κανεις υπομονη, αλλα με επιμονη το κυνηγας.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.