Αποστολέας Θέμα: Ένα ή δυο μόνιτορ.  (Αναγνώστηκε 3240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα ή δυο μόνιτορ.
« στις: 26/12/10, 17:36 »
Πριν μπω στο θέμα θέλω να κάνω μια μικρή αναφορά για τους στόχους μου.
Θέλω   μέσα στο κοινό και απλό δωμάτιο μου (3,5 Χ 3,5 m) να κάνω τις   προσωπικές μου ηχογραφήσεις με την εξωτερική κάρτα που διαθέτω (emu   0404)
Από όσο γνωρίζω τα μόνιτορ τα χρησιμοποιούμε για να   παρακολουθούμε την μουσική που παίζουμε. Παρατήρησα όμως ότι για να   αποκτήσουμε ένα καλό ποιοτικό μόνιτορ πρέπει να δώσουμε 250-300 το   κομμάτι δηλαδή 500-600 ευρώ για το ζευγάρι.
Εγώ όμως δεν θέλω να   διαθέσω παραπάνω από 250-300 αλλά ούτε και να πέσω στην ποιότητα. Οπότε   σκέφτηκα να πάρω ένα καλό μόνιτορ των 250-300 ευρώ.

Τώρα τι πιστεύω.

Πιστεύω   πως θα έχω καλύτερα αποτελέσματα με ένα καλό μόνιτορ παρά με δυο   φτηνότερα αφού ό χώρος μου είναι μικρός και δεν σκοπεύω να κάνω   ηχογραφήσεις με διάφορες μεταξύ του αριστερού και δεξιού καναλιού,   (δηλαδή ότι παίζει το ένα κανάλι θα παίζει και το άλλο).  Αυτά πιστεύω   εγώ αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν και για αυτό θα ήθελα την άποψη σας. Έτσι   απλά
Ευχαριστώ.       

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ένα ή δυο μόνιτορ.
« Απάντηση #1 στις: 26/12/10, 18:01 »
Η αληθεια ειναι πως πρωτη φορα βλεπω τετοιο σκεπτικο κι ομολογω πως με παει πολλα χρονια πισω ( πριν ακομα γεννηθουμε εσυ ή εγω ) τοτε που ολα ηταν...μονοφωνικα!

Αλλα ακομα και τοτε, τα monitors πηγαινανε ζευγαρια γιατι  η απλη ψυχοακουστικη λεει πως ο ανθρωπος περα απο τη τρισδιαστατη οραση εχει και την "τρισδιαστατη" ακουστικη ( ακουει και το πεδιο, και το υψος και το μηκος ) ;)

Η προσωπικη μου αποψη ειναι να μην κανεις κατι τετοιο.

Παρε ενα ζευγαρι monitors κι αν δεν εχεις λεφτα για ενα καλο ζευγαρι παρε για αρχη ενα καλο ζευγαρι ακουστικα! Δεν υπαρχει περιπτωση να μιξαρεις με ενα monitor! Ποσο μαλλον να ηχογραφησεις!


Δηλαδη εαν στο μελλον γραψεις και φωνη και θες να βαλεις ενα reverb ( που παντα ειναι stereo effect, ειτε και ψευδοστερεο )..τι θα κανεις;

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ένα ή δυο μόνιτορ.
« Απάντηση #2 στις: 26/12/10, 18:58 »
Χωρια του οτι δε θα μπορεις να κανεις panning με ενα monitor...

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ένα ή δυο μόνιτορ.
« Απάντηση #3 στις: 26/12/10, 20:42 »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
βλέπεις η ανάγκη να γλιτώσω χρήματα δημιουργεί τρελές ιδέες  ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ένα ή δυο μόνιτορ.
« Απάντηση #4 στις: 26/12/10, 20:48 »
Ειπαμε, ΔΝΤ και σφιχτο το ζωναρι, αλλα μη το παρακανουμε! Σε λιγο θα παιζετε και με μια χορδη για να γλυτωσετε τα χρηματα των υπολοιπων 5 :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Ένα ή δυο μόνιτορ.
« Απάντηση #5 στις: 26/12/10, 21:05 »
Θα συμφωνήσω με free για το καλό ζευγάρι ακουστικών......θα σου φανεί πολύ πιο χρήσιμο...και δεν θα ενοχλείς και μέσα στο σπίτι αν δεν μένεις μόνος σου....


Ειπαμε, ΔΝΤ και σφιχτο το ζωναρι, αλλα μη το παρακανουμε! Σε λιγο θα παιζετε και με μια χορδη για να γλυτωσετε τα χρηματα των υπολοιπων 5 :P






κάτι τέτοιο? :P

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ένα ή δυο μόνιτορ.
« Απάντηση #6 στις: 27/12/10, 09:47 »
Μα δεν ψαχνετε ρε παιδια αρκετα .....για ολα υπαρχει λυση !!!
Εγω εχω αυτα που προτεινω και με χαρα βλεπω οτι εχουν πεσει και ενα 20αρικακι το ενα απο τοτε που τα πηρα εγω,,,,
 
Ποιοτητα και ηχος σε πολυ υψηλα επιπεδα για την τιμη τους ...εν ολιγης τρελλο βαλιου φορ μονευ !
 
http://www.thomann.de/gr/mackie_mr5.htm?sid=65b204e21331b4f743eba519d5b117d7
 
Παιρνεις και ρεστα απο τα 300 !!  Παρομοια τιμη μπορεις να βρεις και στην Αθηνα !!!
 
Γενικα στα 300 ευρω που μπορεις μαξιμουμ να δωσεις υπαρχουν ποοολες δυνατοτητες για κατι το οποιο θα σου κανει με το παραπανω την δουλεια που θελεις !!
 
Επισης μπορεις να τσεκαρεις τα ΚΡΚ στις 5 ιντσες καθως και Yamaha Hs50m kai ...TANNOY REVEAL 501A
 
Αυτα τα ολιγα απο εμενα....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ένα ή δυο μόνιτορ.
« Απάντηση #7 στις: 27/12/10, 10:48 »
με τις διαστάσεις που ανέφερες και μονιτορ 1000+ ευρώ να πάρεις δεν θα το απολαύσεις. προταση μου να παρεις κατι πιο ¨γηινο¨ αντε μεχρι 200 ευρώ και απο εκει και πέρα να διαμορφώσεις καλύτερα ακουστικά τον χώρο σου. απο τοποθετήσεις χαλιών ,αλλαγή γεωμετρίας δωματίου και τοποθέτηση απορροφητικών και diffusors (sorry δεν μου βγαινει στο ελληνικο)
 
για αρχή κοιτα εδώ για κατασκευή πολύ φθηνή και που θα σε βάλει στην ιδέα του DIY  http://forum.kithara.gr/index.php?topic=77456.0
 
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/10, 11:12 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ένα ή δυο μόνιτορ.
« Απάντηση #8 στις: 27/12/10, 11:50 »
Απορροφητες/διαχυτες βρε Korgy :P Τς τς, "πως το λετε εδω στο Ελλαντα" :P

Θα συμφωνησω με τον Korgy! Ευτυχως υπαρχουν πολλες εταιριες που προσφερουν μια μετρια ποιοτητα monitors σε "ζυγισμενα" ζευγη και με δικη τους ενισχυση ( active monitors ). Με τη καταλληλη διαρυθμιση ( που δεν ειναι απαραιτητο να περιεχει υλικα του εμποριου, αλλα χειροποιητες κατασκευες με οδηγιες που μπορει να βρει κανεις στο διαδικτυο ) και τοποθετηση τους μπορεις να εχεις ενα καλουτσικο αποτελεσμα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/13, 16:34
από Aris81
19 Απαντήσεις
12277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/17, 22:32
από BitCollector
24 Απαντήσεις
11818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/17, 01:22
από GVen
0 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/20, 11:45
από tolis255