Αποστολέας Θέμα: !!!ΕΡΩΤΗΜΑ-ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ TELECASTER  (Αναγνώστηκε 4341 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moussaka_Chaos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Για χαρα…
θέλω να βάλω ένα διπλό μαγνήτη humbucker stile πάνω στην γέφυρα τις tele μου εκεί που είναι ο μονός,,
και θα ήθελα όποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό  ας μου πει,,
επίσης θέλω προτάσεις σχετικά με το αν υπάρχει κάποιο καλό service  εδώ Αθήνα ,,που να ξέρει καλά τι δουλειά του αυτός που θα σκάψει το σώμα για να μπει ο μαγνήτης,,, κατα προτίμηση να ξέρει από fender,,
και περίπου πόσο θα μου στοιχίσει,,,
αναμένω κάποια βοήθεια...
ευχαριστώ…


Αποσυνδεδεμένος ax1ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Free The WeB
παιρνεις μια γεφυρα για διπλο οπως αυτη
http://store.guitarfetish.com/chhubrforteg.html

κανα 30αρι το πολυ τα εργατικα κ εισαι ετοιμος, ή πας απο τον μεγαλο δρομο..οπως εγω  ;)

(http://i140.photobucket.com/albums/r33/ax1ss/DSC01093.jpg)

Αποσυνδεδεμένος Moussaka_Chaos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Thanx man..
ωραια...αυτο με την γεφυρα το χω στα υπόψη αλλα,,,που να παω να μου κανουν την τρύπα στο σωμα της κιθαρας,,???
και να γινει καλη δουλεια... ,,,στον jimmy πχ,,στα εξαρχεια αξιζει.???η παιζει καποιος αλλος καλος (μαστορας ))
ακομα θα επηρεασει τον ηχο της αυτο το μεγαλωμα της τρυπας της γέφυρας σε περιπτωση που ξαναβαλω την παλια γεφυρα με τον μονο μαγνητη.??
Γνωρίζει κανίς ??

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Thanx man..
ωραια...αυτο με την γεφυρα το χω στα υπόψη αλλα,,,που να παω να μου κανουν την τρύπα στο σωμα της κιθαρας,,???
και να γινει καλη δουλεια... ,,,στον jimmy πχ,,στα εξαρχεια αξιζει.???η παιζει καποιος αλλος καλος (μαστορας ))
ακομα θα επηρεασει τον ηχο της αυτο το μεγαλωμα της τρυπας της γέφυρας σε περιπτωση που ξαναβαλω την παλια γεφυρα με τον μονο μαγνητη.??
Γνωρίζει κανίς ??


Όταν λες κανίς, εννοείς το σκυλάκι??  ;D ;D ;D

Αστειεύομαι. Μην ανησυχείς, δεν επηρρεάζεται ο ήχος από την μεγαλύτερη τρύπα...

Στη χειρότερη περίπτωση, αν βάλεις την original γέφυρα, και κοιτάξει κάποιος από κοντά, να μπορεί να δει ότι κάτι... χάσκει από κάτω. Επίσης, αν το κάνεις σε έναν σωστό μάστορα, θα χρησιμοποιήσει ένα "στένσιλ" οδηγό για το routing. Βέβαια, ανάλογα με τον τύπο του φινιρίσματος, δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ότι δεν θα φύγει και καμμιά μικροσκοπική φλούδα σε σημείο που δεν πρέπει... Ποια Τέλε έχεις?

Ωστόσο, αυτό που πας να κάνεις, είναι να καταργήσεις τον χαρακτήρα της Tele... Η θέση και ο τύπος του bridge μαγνήτη, είναι μεγάλο μέρος απ'το πως ακούγεται η κιθάρα...

Δεν κοιτάς για καμμιά John 5 signature (το προηγούμενο μοντέλο) ?  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θέλω να βάλω ένα διπλό μαγνήτη humbucker stile


Πώς το βλέπεις να βάλεις έναν διπλό σε μέγεθος μονού;
Ούτε σκαψίματα, ούτε έγνοιες...

Δες τη σχετική συζήτηση Single Coil Sized Humbuckers?, ιδαίτερα τα σχόλια #2 και #3.

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δες τη σχετική συζήτηση Single Coil Sized Humbuckers?, ιδαίτερα τα σχόλια #2 και #3.


Ή μάλλον πιο σωστά, τις απαντήσεις #1 και #2.

Επίσης, να πούμε ότι το thread ανοίχθηκε σε λάθος κατηγορία
και λογικά όπου να 'ναι θα το πάρουν πρέφα και θα το μεταφέρουν...

Αποσυνδεδεμένος Moussaka_Chaos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
προς Νίκο,,,
έχω iδη προμηθευτεί τον μαγνήτη ,,ένας διπλός lase red-red...
και έχω λόγο που τον θέλω,,,;)

προς  The common cunning linguist..
έχω την 1996 MIJ Deluxe Custom Anniversary Model σε sonic blue ,,,μπορείς να τις δεις εδω  http://www.xhefriguitars.com/page8.html
Το γνωρίζω ότι θα αλλάξει ο κλασσικός ήχος της tele ,,αλλά αυτος ειναι ο σκοπός μου είναι ,,να φτιάξω μια δική μου costum στο πρότυπο της (tele plus) της ίδιας δεκαετίας ,,τσέκαρε τις εδω..
η οποία έχει δικό της συγκεκριμένο ήχο ,,έτσι μετατρέποντας την δική μου ελπίζω οτι θα βγει κατι πολύ καλό κοντά σε αυτό που θέλω ,,και δεν παίζει να μου το πουλήσει κάποιος έτοιμο,,
οπότε αυτός είναι ο λόγος,, (αυτά για το ‘γιατι?’)
έτσι μπορώ να βρω μια καλή humbucker  γέφυρα για tele  με τις 4 βίδες , οχι όπως στο ποιο πάνω link του ax1ss,,η οποία δεν χιάζετε και επιπλέον τρύπες να ανοιχτούν στην κιθάρα,,, ,περιπου 50 euro,
απλά πρέπει κάπου να πάω το σκάφος να μου το φτιάξουν ,,με ασφάλεια ,,διότι σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να γίνει προχειροδουλειά στην κιθάρα διότι είναι απο μόνη της πάρα πολύ καλή ,,και πολύ καλά φτιαγμένη,,,(με καταλαβαίνεις)
κάποια πρόταση για το που μπορώ να πάω.???

έπειτα τα ηλεκτρικά ,,είναι ένα άλλο θέμα ,(θέλω και εκεί να κανω κάτι πατέντες),αλλά γίνετε με μεγαλύτερη ευκολία και διασκέδαση...¨)
θενξ για όλες τις πληροφορίες έως τώρα...
αναμένω και άλλα,,,,



 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/02, 17:03
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
78 Απαντήσεις
32419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 21:33
από Fteo
5 Απαντήσεις
4629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/07, 18:16
από Gabriel6th
34 Απαντήσεις
13133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 22:26
από Snoop_
3 Απαντήσεις
3040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/09, 17:25
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
3216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 11:19
από pimami
18 Απαντήσεις
4461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/10, 17:18
από groovymood
2 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 15:52
από tsunikos
0 Απαντήσεις
2512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 15:25
από dodgevibe
20 Απαντήσεις
6549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/14, 19:48
από modfori