Αποστολέας Θέμα: Practice amp..  (Αναγνώστηκε 37376 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #75 στις: 25/03/14, 16:30 »
Σπιτι μονο

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #76 στις: 25/03/14, 16:38 »
Tότε δε νομίζω ότι έχει νόημα να βλέπεις κάτι πέρα από το Blackstar HT-1 σε λάμπα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #77 στις: 25/03/14, 16:50 »
Ειναι κακο πραγμα να θελεις κατι πολυ και απο εδω απο εκει να υπαρχουν χιλλιοι δυο λογοι να μη σου "επιτρεπουν" να το παρεις. Κατα βαση, ολα τα παιδια θελουν να σε βοηθησουν μαζι και εγω, ελπιζω να βγαινει προς τα εκει απο τα σχολια, αλλα καταλαβαινω και το μικροβιο να παρεις "λαμπα" (αργοτερα μπορει να γινει "high end μοντελλινγκ η ο,τιδηποτε αλλο, πεταλι, solid state ισως κτλ?!").

Απλα θα σου ελεγα και το εξης, αν σε τρωει τοσο να παρεις λαμπα και δη τον jet city, παρτον, απλα ο λογος που σε "προειδοποιουν" ισως οι περισσοτεροι ειναι οτι αν τον πληρωσεις καινουριο και οντως, δεν μπορεις η δεν θες μετα να τον κρατησεις, θα χασεις λεφτα στη μεταπωληση.

Αν αγορασεις ενα μεταχειρισμενο, εστω και λαμπα τουλαχιστο, θα δοκιμασεις και θα δεις χωρις ισως χασουρα η με μικρη χασουρα η και με κερδος αν μετα το δωσεις και λιγο πιο ακριβα-δεν ειναι θεμα χρηματων-εμποριου οσο οτι θα δοκιμασεις χωρις σιγουρα να χασεις οσα με ενα καινουριο στην περιπτωση που δεν ειναι αυτο που θελεις...

Αυτο ασχετα απο το ποιο προιον θα επιλεξεις τελικα...

Απο την αλλη δεν ειναι οτι και καθε εβδομαδα βγαινει και ενα jet city στις αγγελιες (παρεμπιπτοντως οι λαμπες που φορανε απο το εργοστασιο ειναι απο τραγικες εως προβατισιες, συνηθως ολοι θελουν να τις αλλαξουν καποια στιγμη? Συνυπολογισε και αυτο στο κοστος!!!)


Α,


Καποιοι κυριοι σα τους Les Paul και seymour duncan δειχνουν μερικες φορες, οτι ο ηχος βγαινει απο ολο το συνολο χωρις εγγυησεις και στεγανα!!!

Ο Les Paul, επαιζε live συνηθως στο τελος με tech 21 trademark 60, ο seymour duncan στα user jams που οργανωνονται μεσω forum χρησιμοποιει συνηθως Line6 flextone...


Μην αναφερω τον σπαθα με το roland jc και τα πεταλια...Τι κατραπακια ειναι αυτος ο ανθρωπος σαν παικτης, με κανει να αισθανομαι απιστευτα λιγος! Μπραβο του σε ολα!!!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #78 στις: 25/03/14, 16:52 »
Μπορείς να κοιτάξεις ΚΆΤΙ σαν τον cab12 που έχει και είσοδο <1w (για τις δύσκολες ώρες και γενικώς...)

Αλλιώς κάτι στα 5W και πιο ποιοτικό...
Tότε δε νομίζω ότι έχει νόημα να βλέπεις κάτι πέρα από το Blackstar HT-1 σε λάμπα.

ΕΠΊΣΗΣ μια καλή και δουλεμένη επιλογή...

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #79 στις: 25/03/14, 17:00 »
ΗΤ 1 vs 5? Mεγαλη διαφορα σε ενταση?
To θεμα ειναι οτι δεν εχω τη πολυτελεια να αλλαζω ενισχυτη καθε τοσο..Θελω κατι που να παρω να μεινει για πολυ καιρο και να με καλυψει απο αρκετες πλευρες,οπως και να το κανουμε ειναι μεγαλο θεμα η σωστη επιλογη για καποιον που αλλαζει μηχανημα καθε 5 χρονια ειναι υποθεση.Αν δε χαλαγε ο παλιος μου ισως να μην ασχολουμουν και καθολου για αγορα αλλα τωρα μιας και δεν εχω μηχανημα πρεπει αναγακαστικα να παρω καποια στιγμη οποτε και θελω να καταληξω σε οτι καλυτερο μπορω.
Οι 2 επιλογες που ειχα καταληξει βαση ηχου αν εξαιρεσουμε το κοστος και θεμα εντασης κλπ ειναι ο jetcity και τωρα ο ht5 (oxi o ht1) που ομως ανεβαινει πολυ κοστολογικα οταν με τα ιδια χρηματα περνω κομπλε κεφαλι και καμπινα jc..
Eλπιζω να μη σας ζαλιζω απλα το ψαχνω και γω οσο γινεται

« Τελευταία τροποποίηση: 25/03/14, 17:14 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #80 στις: 25/03/14, 19:47 »
Εκτος και αν κανει κατι τεχνικα μαγικο η blackstar, σιγα μη βγαζουν και οι δυο πανω απο 1-1,5 watt αλλα τελος παντων. Διαφορα σε ενταση μπορει να ερχεται και απο το μεγαφωνο.

Ο HT-5 φαινεται να εχει πολυ περισσοτερες επιλογες παντως (σε eq, loop? κτλ).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #81 στις: 26/03/14, 08:56 »
Καποιοι κυριοι σα τους Les Paul και seymour duncan δειχνουν μερικες φορες, οτι ο ηχος βγαινει απο ολο το συνολο χωρις εγγυησεις και στεγανα!!! Ο Les Paul, επαιζε live συνηθως στο τελος με tech 21 trademark 60, ο seymour duncan στα user jams που οργανωνονται μεσω forum χρησιμοποιει συνηθως Line6 flextone...

Μην αναφερω τον σπαθα με το roland jc και τα πεταλια...Τι κατραπακια ειναι αυτος ο ανθρωπος σαν παικτης, με κανει να αισθανομαι απιστευτα λιγος! Μπραβο του σε ολα!!!

Πολύ σωστά τα παραπάνω... από την άλλη πλευρά ο Trademark και ο Roland JC είναι κατά γενική ομολογία από τους καλύτερους solid state ενισχυτές που έχουν κυκλοφορήσει και κατά τη γνώμη μου καλύτερoi από πολλούς μέτριους (ποιοτικά και τιμολογιακά) λαμπάτους. Ο Flextone από την άλλη είναι ουσιαστικά ένα pod σε μορφή ενισχυτή, οπότε ούτε κι αυτός είναι ευκαταφρόνητος από πλευράς δυνατοτήτων και ποιότητας ήχου. Xωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι ο ψαγμένος παίκτης δεν θα βγάλει καλό ήχο ακόμα κι από έναν Line 6 Spider...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #82 στις: 26/03/14, 11:13 »
Για μένα, λαμπάτος του 1w είναι πολύ ακριβό και εξειδικευμένο αντικείμενο, δεν κάνει για πρώτος ενισχυτής καθαρά και μόνο από value for money. Για πρώτο ενισχυτή δεν θα έπαιρνα κάτω από 5w.

Υπάρχει μία καλή ευκαιρία που τρέχει (όσο κρατήσει) στον thomann:
http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_jca2212_guitar_combo_b_stock.htm
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #83 στις: 26/03/14, 17:26 »
Οχι δεν το συζητω 1 watt με τοσα λεφτα δε παιρνω προτιμω να μην παρω τπτ..
Μαλλον στον Ηt5 καταληγω αλλα ειναι ακριβος-πολυ παραπανω απο τον Jc που εχει ομως 20watt οταν λετε οτι και τα 5 ειναι πολλα για σπιτι.. :eee




Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #84 στις: 26/03/14, 22:18 »
Παρακολουθώ τη συζήτηση και επενέβην μόνο τρομοκρατηθείς από την αναφορά στον line666!

Θα συμφωνήσω να δώσεις χρήματα για να πάρεις κάτι και να σου μείνει. Τα 5w δε γνωρίζω κατα πόσο θα εξυπηρετήσουν άν κάποια στιγμή ξεκινήσεις πρόβες, live κλπ.
Αφού για να λειτουργήσει όπως πρέπει η λάμπα χρειάζεται ένταση, προτείνω να κοιτάξεις και κάτι άλλο tranzistor ή υβριδικό καλής ποιότητας έτσι ωστε αν κάποια στιγμη το επιτρέψουν οι περιστάσεις να αλλάξεις σε φουλ λάμπα χωρίς χασούρα σε χρήμα και να μπορείς να χαρείς σε κάθε περίπτωση τις δυντότητες του εκάστοτε ενισχυτή.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #85 στις: 27/03/14, 09:26 »
ΗΤ 1 vs 5? Mεγαλη διαφορα σε ενταση?



Οχι δεν το συζητω 1 watt με τοσα λεφτα δε παιρνω προτιμω να μην παρω τπτ..
Μαλλον στον Ηt5 καταληγω αλλα ειναι ακριβος-πολυ παραπανω απο τον Jc που εχει ομως 20watt οταν λετε οτι και τα 5 ειναι πολλα για σπιτι.. :eee






Επειδή βλέπω ότι σε έχει επηρεάσει ο αστικός μύθος "Watts=ένταση", δες και την παρακάτω συζήτηση:

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81807.0
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #86 στις: 27/03/14, 11:03 »
Το χω διαβασει το θεμα αυτο.Δεν ειναι μονο το θεμα εντασης ειναι οτι ο 5 εχει πιο πολλα ρυ8μιστικα και θυμιζει ενισχυτη ο μικρος με το 1 watt εχει ελαχιστα πραματα πανω του σχεση με τον μεγαλο αδερφο..Εκτος απο αυτο διαβασα αρκετες κριτικες αναμεσα στους 2 και ολοι λενε τα καλυτερα για τον ht5 ενω αντιθετα o 1 δεν εχει σχεση..
Ξερω ο καθενας μπορει να λεει οτι νομιζει αλλα τα reviews βοηθανε να σχηματισεις μια αποψη

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #87 στις: 27/03/14, 14:44 »
Eπεσε το ματι σε αυτη τη modelling κεφαλη BEHRINGER V-AMPIRE LX1200H
Kαποια γνωμη?






« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/14, 14:46 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #88 στις: 27/03/14, 14:53 »
Οχι και πολλα καλα. Παντα μου αρεζε το v-amp στο οποιο και βασιζεται, αλλα ειναι μια μοναδα στην οποια φαινονται οι περικοπες και μια μουντιλα στον ηχο (ειναι και παλιο) και ολα αυτα πριν ποιασεις το θεμα αξιοπιστια.

Τα v-amp ειχαν σταθερα προβλημα με τις μπαταριες, εχαναν συνεχεια τα preset. Φτηνοκατασκευες. Παρολαυτα ο ηχος ειναι οκ, νομιζω καπου μεταξυ pod 2.0 και pod XT...

Παραπανω απο 80-100 ευρω δεν θα εδινα και πολλα λεω...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #89 στις: 27/03/14, 15:07 »
http://http://www.youtube.com/watch?v=zjfoo1fC4-s#t=131

Ισως αυτο σε ενδιαφερει.

Νεοι valveking, 20 5 και 1 watt με USB out πιο κοντα στον ηχο του jet city παρα του 5150. Ανεκαθεν ηταν marshall/ultra gain φιλοσοφια ενα πραγμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #90 στις: 27/03/14, 15:31 »
Στην τιμή του Blackstar HT-5r παίζει και Marshall Haze (40αρης μάλιστα...)

http://www.thomann.de/gr/marshall_mhz40c_haze.htm

Το αναφέρω επειδή στην αρχή ανέφερες ότι σου αρέσουν τα καθαρά των Marshall... δεν τον έχω ακούσει τον συγκεκριμένο, έχει και μερικά εφέ και μνήμες πάνω.

Α! Και ο Peavey που λέγαμε... έπεσε και άλλο (439ευρα... οποιος προλάβει  ;D )

http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_112_combo_b_stock_3.htm


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #91 στις: 27/03/14, 15:39 »
Α! Και ο Peavey που λέγαμε... έπεσε και άλλο (439ευρα... οποιος προλάβει  ;D )
http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_plus_112_combo_b_stock_3.htm
Καλά, απίθανο μηχάνημα σε απίθανα λεφτά!..
Μιλάμε για κτήνος στα χρήματα του 5άρη blackstar..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #92 στις: 27/03/14, 16:15 »
Sory αλλα οποιο video και να ειδα για τον marsall ακουγεται λειαν απαισια..
Τι γινεται μονο το ονομα πουλανε ? :-\

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #93 στις: 27/03/14, 16:16 »
Επιπροσθετα, το MSDI (αναλογικο DI) του 6505+ ειναι αρκετα καλο, υπαρχει μια μπαντα που εγραψε το album κατευθειαν απο αυτο, με λιγο processing. Καποια στιγμη ειχα βρει και video clip, ακουγοταν πολυ καλα και σου επιτρεπει να παιζεις και χαμηλα στο σπιτι απο εκει. Το video δεν εχει πολυ νοημα ομως να το βρω, ειναι αρκετα καφρικο για τον υποψηφιο!!!

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #94 στις: 27/03/14, 16:20 »
Επιπροσθετα, το MSDI (αναλογικο DI) του 6505+ ειναι αρκετα καλο, υπαρχει μια μπαντα που εγραψε το album κατευθειαν απο αυτο, με λιγο processing. Καποια στιγμη ειχα βρει και video clip, ακουγοταν πολυ καλα και σου επιτρεπει να παιζεις και χαμηλα στο σπιτι απο εκει. Το video δεν εχει πολυ νοημα ομως να το βρω, ειναι αρκετα καφρικο για τον υποψηφιο!!!

 
Kαλα αυτος σκοτωνει δεν αντιλεγω για metal ειναι απιστευτος καμια αντιρηση ΑΛΛΑ και παλι 60 watt δεν ξεφευγουμε πολυ?https://www.youtube.com/watch?v=UWJ9kfHVZvU&list=UL&src_vid=e5ROMbEzwe4&feature=iv&annotation_id=annotation_467832
Aυτο λες ?


« Τελευταία τροποποίηση: 27/03/14, 16:23 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #95 στις: 27/03/14, 16:26 »
Sory αλλα οποιο video και να ειδα για τον marsall ακουγεται λειαν απαισια..
Τι γινεται μονο το ονομα πουλανε ? :-\

Οχι. Φτιαξανε ενα "προσιτο" για το ονομα της εταιρειας made in china ενισχυτη ο οποιος δεν ειναι και τοσο χαλια οσο ακουγεται. Εχει και καλα video απο χρηστες που ξερανε πως να τον ρυθμισουν, να τον πειραξουν και...να παιξουν και καλα και να το γραψουν.

Ειναι ελαχιστα ρυθμισμενος απο το εργαστοσιο να ειναι "μουντος", βασικα δεν νομιζω οτι θα ηταν υπερ της marshall να βγαλει μια μινι πολυ καλη ηχητικα εκδοχη των DSL-800-JVM-JCM σε πολυ προσιτη τιμη: Ηδη το κυκλωμα ειναι αρκετα κοντα, απο οτι γραφουν οι περισσοτεροι ηλεκτρονικοι κτλ, με δυο τρεις αλλαγες και ενα καλυτερο μεγαφωνο δεν θες και πολλα παραπανω. Ειναι οκ για αυτο που δημιουργηθηκε να ειναι μπορει να γινει σουπερ αν ξερεις προς τα που να το πας.

Αν σου μπουν ομως ιδεες σιγα σιγα να το κανεις πυραυλο, θες μετασχηματιστες, νεα καμπινα μεγαφωνο, πιθανα λαμπες, μοντες στα εντοσθια και ενα τεχνικο να στα κανει. Γινεται αλλα στο τελος χανει το νοημα του αφου σε κοστος θα πας ψηλα, ισως τοσο που αξιζει να κοιταξεις με τη μια καποιο καλυτερο marshall...ακομη θα ειναι ενα φτηνο κινεζικο προιον. Δεν εχει νοημα να ξοδευεις 10000 ευρω σε hyundai accent με την ελπιδα να περνας κανενα 1400ρι στο δρομο!!! (μη turbo κιολας!).


Βασικα, πας αρκετα απο το ενα στο αλλο.?! Τι στυλ ηχου θες σε εμφαση? Παλιο βρετανικο? Modern marshall? USA high gain? Κανενα απο συγκεκριμενο συγκροτημα/τραγουδι?

Γιατι, αλλο το blackstar 1-5 watt, αλλο το v-ampire αλλο το haze αλλο το jet city κ.ο.κ...ασυνδετα μεταξυ τους, αρκετα καλα ολα για αυτο που ειναι.

Ασε που κανενα μηχανημα δεν ξερω αν θα το ελεγες "για μια ζωη" η ακομη για πολλα χρονια, ασχετα αν το ευχαριστηθεις οσο τιποτα στην πορεια. Απλα δεν εχουν ιδιαιτερη αξια και υπαρχουν καλυτερες εκδοχες των ιδιων οσο ανεβαινει το budget.


Στη θεση θα επελεγα χωρις αγχος με βαση τον ηχο και τη δυνατοτητα να το παρω εκει που θα παιζω...Αυτο που κανει κλικ...?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #96 στις: 27/03/14, 16:27 »
Επιπροσθετα, το MSDI (αναλογικο DI) του 6505+ ειναι αρκετα καλο, υπαρχει μια μπαντα που εγραψε το album κατευθειαν απο αυτο, με λιγο processing. Καποια στιγμη ειχα βρει και video clip, ακουγοταν πολυ καλα και σου επιτρεπει να παιζεις και χαμηλα στο σπιτι απο εκει. Το video δεν εχει πολυ νοημα ομως να το βρω, ειναι αρκετα καφρικο για τον υποψηφιο!!!


 
Kαλα αυτος σκοτωνει δεν αντιλεγω για metal ειναι απιστευτος καμια αντιρηση ΑΛΛΑ και παλι 60 watt δεν ξεφευγουμε πολυ?http://www.youtube.com/watch?v=UWJ9kfHVZvU&list=UL&src_vid=e5ROMbEzwe4&feature=iv&annotation_id=annotation_467832
Aυτο λες ?



Οχι, το αλλο εδειχνε την μπαντα και ηταν πολυ heavy. Αυτο ειναι pop μπλιαχ για μενα χα χα. Το αλλο ελεγε καθαρα οτι πηραν το DI απο το combo.

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #97 στις: 27/03/14, 16:39 »
Ξεκινησα με την επιλογη για metal ηχο βαση οτι μου αρεσουν πολυ οι mesa αρα και us mid scooped hxοι με αρκετο gain..
Προφανως ειναι ενα ονειρο σε στυλ ηχου οποτε το παραβλεπουμε για 1000 λογους.
Απο κει και περα μ αρεσει το rock σε στυλ led zeppelin,maiden,deep purple klp τετοιες επιρροες ειναι διαφορετικοι ηχοι αλλα σε τετοια κατευθυνση προσανατολιζομαι περισσοτερο και οχι σε βαρυ metal οπως αυτα που πεζει ο OLA..Kai να θελα δεν μπορω να βγαλω τετοιους ηχους παρα να πλησιασω αρκετα με τον 6505+.
Για να καταλαβεις με το gain του jc θα μουν πληρως ικανοποιημενος που ειναι κατι ενδιαμεσο για μενα και σε high gain αλλα και σε λιγοτερο crunch rock ηχο αμα κοψεις

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #98 στις: 28/03/14, 11:14 »
To 6505 δεν ειναι τοσο μονοδιαστατο οσο σου φαινεται.

Αν εισα ΑΘηνα και υπαρχει καποιος η καποιο στουντιο που να μπορεις να δοκιμασεις επι ωρα ενα τετοιο, καν'το.

Το crunch καναλι με το bright πατημενο και αρκετο gain ροκαρει ανετα και προς deep purple κτλ μερια. Μη ξεχνας, οτι στην τελικη ειναι το κυκλωμα που δημιουργηθηκε για τον eddie van halen.

Φυσικα ειναι ουτοπικο να περιμενουμε απο ενα κυκλωμα να κανει τα παντα.

Επισης τιποτα δεν σου απαγορευει να βαλεις και αλλη μια προενισχυση στον τελικο του μετα και να ποιανεις και αλλους ηχους, ειτε ψηφιακα (δες το 4 cable method για pod HD, boss κτλ) ειτε αναλογικα (π.χ. καποιο ΑΜΤ preamp), παραλληλα με τον ηχο του 6505.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Practice amp..
« Απάντηση #99 στις: 01/04/14, 15:43 »
Ξεκινησα με την επιλογη για metal ηχο βαση οτι μου αρεσουν πολυ οι mesa αρα και us mid scooped hxοι με αρκετο gain..



Γιώργο, υπάρχει και αυτή η προσέγγιση (σε μη λαμπάτο μηχάνημα, αλλά ούτε και φηφιακό μόντελινγκ): Tech21 Trademark 30.

http://tech21nyc.com/products/amps/guitar/trademark30.html
http://www.thomann.de/gr/tech_21_trademark_30.htm

Ελαφρύς (σε σχέση με τους λαμπάτους), παίζει καλά και στις χαμηλές εντάσεις, made in USA, αντέχει μεγαλύτερες καταπονήσεις και από ήχο... άκουσέ το οπωσδήποτε  ;)
(άσε που μπορεί να το πετύχεις και στις αγγελίες - αν και σπάνια να εμφανιστεί)
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
13649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 19:46
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 13:52
από mehiko
13 Απαντήσεις
5168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 11:36
από if_it_is?
7 Απαντήσεις
13161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/09, 13:40
από Garvin
24 Απαντήσεις
7644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/11, 21:17
από tech21man
0 Απαντήσεις
7875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/12, 12:49
από virusfovos
3 Απαντήσεις
3745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy