Αποστολέας Θέμα: για deathmetal γυρω στα 700 €  (Αναγνώστηκε 6553 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος B.C. Rich

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
για deathmetal γυρω στα 700 €
« στις: 16/04/08, 16:20 »
ενας φιλος μου θελει μια κιθαρα για deathmetal γυρω στα 700€.εγω του ειπα να παρει καμια BC Rich αλλα απο οτι ειδα το thomann ειναι αδειο σχεδον σε αυτην τη κατηγορια.για πειτε μου τι αλλες κιθαρες προτηνετε?

ενα κλικ ειναι παιδια!!!!!!!!!     http://s5.bitefight.gr/c.php?uid=33941

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #1 στις: 16/04/08, 18:14 »
Δεν μπορει,στο λινκ που σου γραφω εχει 250 κιθαρες για τετοια φαση.

http://www.thomann.de/gr/heavy_guitars.html
Κατι για την H xifos της Ibanez μιας και την ειδα πρωτη μουρη στον thomann.
Επειδη προσφατα τη δοκιμασα στον Στολλα γραφω και 2 πραγματα για τις εντυπωσεις μου(εχει φερει μονο την red chameleon).
Λοιπον,πολυ ομορφη κιθαρα,παιρνει χρωμα αναλογα με το φωτισμο(τρελλη ποζερια :P),μαγνητες di marzio απ'τη μανα της και πολυ καλο τρεμολο.
Ασχημη εντυπωση μου εκανε το οτι ειναι χαλια κεντραρισμενη με συνεπεια να νομιζεις οτι κανεις δικεφαλους με το αριστερο σου χερι απ'το βαρος του μπρατσου.Δεν μου αρεσε το μπρατσο της, μιας και εχω συνηθισει να παιζω σε bcrich και μου φανηκε πολυ flat.
Τελευταιο και καλυτερο :o ειναι οτι εχει ενα κατασκευαστικο λαθος,μιας και αν το input jack μεταφερθει επανω απο κατω που ειναι,τοτε η κιθαρα ισοροπει!!!
Την πηρε φιλος και το εκανε γιατι το ειχε δει απο ξενο κιθαριστα και ισιωσε η κιθαριτσα.Παντως εχει πολλα γκαζια.

Για ξαναριξε μια ματια στο λινκ.Εχει απο Jackson,BC Reich,ESP οτι θελεις μεχρι 7-8 κατοσταρικα.




Αποσυνδεδεμένος B.C. Rich

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #2 στις: 16/04/08, 18:26 »
εννοω οτι λιγες ειναι stock..
ενα κλικ ειναι παιδια!!!!!!!!!     http://s5.bitefight.gr/c.php?uid=33941

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #3 στις: 17/04/08, 12:16 »
http://www.thomann.de/gr/jackson_rr3_graphic_finish_eds.htm
http://www.thomann.de/gr/bc_rich_zombie.htm
http://www.thomann.de/gr/ibanez_vbt700bk.htm

Αλλά οποια και να παρει πες του να βαλει και αυτον εδω το μικρουλι στο bridge!!
http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp102f.htm

Και μετα θα ματώνει αυτακια!!
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #4 στις: 17/04/08, 12:40 »
Βασικά δεν υπάρχει "κιθάρα για death metal", είναι απλά τα πράγματα. Και fender να πάρεις, με τον X2N π.χ. που σου πρότεινε ο Iced Jacob στη bridge μια χαρά death θα παίξει. Μη σου πώ και με medium output μαγνήτη θα παίξει death. Απλά παίρνεις έναν κάφρο ενισχυτή και τέλειωσε η δουλειά. Από κεί και πέρα είναι τι γουστάρει σε κιθάρα. Άλλους τους κάθονται καλύτερα οι les paul, σ'άλλους οι fender, σ'άλλους οι jackson, ibanez κ.ο.κ. Οπότε αν μας πείς τι προτιμάει περίπου, τι μανίκι, τι συνδυασμό μαγνητών θέλει κλπ. ίσως βοηθήσουμε περισσότερο. Οι "heavy guitars" που έχει στο thomann, παρεμπιπτόντως, δεν είναι τίποτα άλλο από extreme σχήματα και μαυρίλες και τέτοια, από μάρκες που σώνει και καλά είναι μόνο για heavy, κι έτσι διαιωνίζεται το στερεότυπο. Τέλος πάντων, περί ορέξεως...

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #5 στις: 17/04/08, 12:45 »
σωστά μίλησε ο από πάνω...απλώς να μας πει αν θέλει π.χ. floyd rose, πόσα τάστα, τι σχήμα κτλ...σχεδόν όλες οι κιθάρες μπορούν να παίξουν σε τρελή παραμόρφωση...δεν είναι εκεί το πρόβλημα..

το θέμα είναι ότι θες και έναν VHT και αντίστοιχη καμπίνα για να παίξεις death, και εκεί θα καταλάβεις ότι το μικρότερο πρόβλημα που έχεις είναι τι κιθάρα θα παίζεις... ;)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #6 στις: 17/04/08, 12:50 »
Κι αν η κιθάρα που έχει είναι αξιοπρεπής και τον βολεύει καλύτερα να χώσει λίγα παραπάνω και να πάρει έναν καλό ενισχυτή, παρά καινούρια κιθάρα. Όπως τόνισε κι ο από πάνω  :P
Αν και δεν χρειάζεσαι μόνο VHT για death... Και με ENGL μια χαρά τη βγάζεις! Πάρε έναν screamer, γύρω στα 300 ευρώ παραπάνω απ'τα λεφτά που διαθέτει είναι.

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #7 στις: 17/04/08, 14:59 »
Παιδια σορυ αλλα πως καταφερατε να φτιαξετε με fender ηχο death metal ;Και για να μην παρεξηγουμαστε τσαμπα,δεν ρωταω ειρωνευομενος-απλα ρωταω,γιατι εγω σε οτι ενισχυτη εχω δοκιμασει fender ή τυπου fender και με διαφορα μπλιμπλικια για βρωμα,παλι αυτη η καθαρη γκραντζια της fender ακουγεται!
Ενω μια bcrich ή jackson εχει την μπιχλα απ'τη μανα της ;D

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #8 στις: 17/04/08, 15:06 »
Αν δοκιμασες Fender  με μονούς μαγνητες τοτε εξηγειται... Αλλα ακομα και με εναν humbucker  με τον καταλληλο ενισχυτη (καλυτερα κεφαλη-καμπινα) θα ακουστει τελεια! ;) (αν και δεν προτιμω τις fender για metal).
Jackson or Schecter man...Σε αυτα τα λεφτα εχουν την καλυτερη ποιοτητα...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #9 στις: 17/04/08, 16:34 »
Παιδια σορυ αλλα πως καταφερατε να φτιαξετε με fender ηχο death metal ;Και για να μην παρεξηγουμαστε τσαμπα,δεν ρωταω ειρωνευομενος-απλα ρωταω,γιατι εγω σε οτι ενισχυτη εχω δοκιμασει fender ή τυπου fender και με διαφορα μπλιμπλικια για βρωμα,παλι αυτη η καθαρη γκραντζια της fender ακουγεται!
Ενω μια bcrich ή jackson εχει την μπιχλα απ'τη μανα της ;D
εύκολα.. παίρνεις μια στρατ μεξ με τριανταφυλλιά(προσωπικά προτιμώ τις maple) ταστιέρα, της πετάς δυο διπλοπηνιακούς emg 81, ένα kahler lock tremolo κ έτοιμη η κιθάρα. Αν δεν σε ενοχλούν τα 21 ταστα, είναι μια χαρά λύση.. Βάζεις κ ένα black ή mirror pickguard για εφφέ κ όλα κομπλέ.. Όσο για ενισχυτή, αν μιλάμε για καθαρό death metal δεν χρειάζεται τρελά γκάζια, εκτός αν παίζει μόνο πέμπτες για να "δουλεύει" τον κόσμο.. κ ο chuck με marshall mosfet έπαιζε.. Απλώς, για να βγει αυτό που λέμε μέταλ ήχος χρείαζεται ένταση κ πολλά μεγάφωνα για όγκο(κοινώς καμπίνα-ες)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #10 στις: 17/04/08, 16:37 »
Επίσης, λίγο off topic, αλλά υπενθύμιση: Δεν υπάρχουν μόνο λαμπάτοι σ'αυτόν τον κόσμο, και δεν είναι οι καλύτεροι για όλα!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #11 στις: 17/04/08, 16:46 »
Συμφωνώ απεριόριστα, έτσι είναι. Μπορεί σε γενικές γραμμές να ισχύει ότι η λυχνία υπερταιρεί του τρανζίστορ, κατα περίπτωση όμως ισχύει το αντίθετο.. Πάντως αν το σχόλιο έγινε συμπεριλαμβανομένης κ της πρότασης για marshall mosfet, αυτοί ήταν τρανζιστοράτοι.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #12 στις: 17/04/08, 16:55 »
Συμφωνώ απεριόριστα, έτσι είναι. Μπορεί σε γενικές γραμμές να ισχύει ότι η λυχνία υπερταιρεί του τρανζίστορ, κατα περίπτωση όμως ισχύει το αντίθετο.. Πάντως αν το σχόλιο έγινε συμπεριλαμβανομένης κ της πρότασης για marshall mosfet, αυτοί ήταν τρανζιστοράτοι.

Γι'αυτό έκανα το σχόλιο, γιατί πολλοί τρανζιστορ είναι προτιμότεροι για τέτοια είδη απ'τους λαμπάτους.  :)

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #13 στις: 17/04/08, 17:01 »
Κοκέην τότε! :D βασικά με αυτό το σχόλιο ήθελα να δείξω ότι ακόμα κ πιο low high-gain ενισχυτές κάνουν για death. A, επίσης να κοιτάξει για κιθάρα με ταστιέρα μεγαλύτερης κλίμακας από αυτές των gibson style, κ να έχει 10ρες χορδές για να βολεύει στο "ξύσιμο".
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #14 στις: 17/04/08, 17:04 »
Μπά, δεν έχω τέτοια κολλήματα με τις κιθάρες. Και με την epi μου δεν μ'ενοχλεί το 24.75" της, μια χαρά βγαίνουν κι οι καφρίλες!  ;D  ;D  ;D  Φυσικά μπορεί να πάει σ'εντελώς μεγαλύτερη κλίμακα με μια 7χορδη (χαλαρά schecter  ;D)!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #15 στις: 17/04/08, 17:08 »
καλά αυτό εννοείται, αφού έχεις les paul δεν υπάρχει πρόβλημα!! Κ εγώ les paul έχω κ είμαι πλήρως ευχαριστημένος για την συντριπτική πλειοψηφία των ειδών μουσικής που παίζω!!! (Πως φαίνεται ο gibsonόπληκτος, ε; ;D) (εν ευθέτω χρόνω-απλός les paulάς για την ώρα :P)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #16 στις: 17/04/08, 17:53 »
Παιδια σορυ αλλα πως καταφερατε να φτιαξετε με fender ηχο death metal ;Και για να μην παρεξηγουμαστε τσαμπα,δεν ρωταω ειρωνευομενος-απλα ρωταω,γιατι εγω σε οτι ενισχυτη εχω δοκιμασει fender ή τυπου fender και με διαφορα μπλιμπλικια για βρωμα,παλι αυτη η καθαρη γκραντζια της fender ακουγεται!
Ενω μια bcrich ή jackson εχει την μπιχλα απ'τη μανα της ;D
Θα σου πω τις εντυπώσεις μου περί τούτου τη Δευτέρα, αφού το σκ θα "φορέσω" στην Fender μου 2 hums (DiMarzio cruiser και air norton) και ένα single coil (DiMarzio area 61) για να μη χάσω εντελώς και το μπλουζ ύφος της κιθάρας στην θέση neck.. Και εγώ αυτή την απορία έχω, αφού σε όποιον ενισχυτή συνέδεσα την Fender μου ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω καφρίλες.. Πάντα έπαιρνα ένα ήχο που κελαϊδούσε στο καθαρό κανάλι στις θέσεις 1,2,4 (ξεκινώντας από neck pup) ενώ όταν έβαζα το βρώμικο έπαιρνα το γνωστό ήχο που δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια αλλά που όλοι μας φανταζόμαστε σε μια Fender.. Αυτός ο γνωστός "πλαστικός" ήχος παραμόρφωσης όπου νιώθεις ότι έχει να σου δώσει μπάσα, αλλά κάπου μπουκώνει και σου βγάζει πρίμα που μπλέκονται μεταξύ τους.. Πάντως για να αναφέρουν τα παιδιά ότι το έχουν δοκιμάσει και γίνεται, κάτι θα ξέρουν παραπάνω.. Οψώμεθα όμως, το σκ είναι κοντά και θα ποστάρω εντυπώσεις :D.. Συμφωνώ και εγώ πως δεν υπάρχουν death κιθάρες, απλά πιστεύω ότι με single coil λίγο δύσκολο να παράγεις τον παχύ ήχο των hums..

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #17 στις: 17/04/08, 17:55 »
Θα σου πω τις εντυπώσεις μου περί τούτου τη Δευτέρα, αφού το σκ θα "φορέσω" στην Fender μου 2 hums (DiMarzio cruiser και air norton) και ένα single coil (DiMarzio area 61) για να μη χάσω εντελώς και το μπλουζ ύφος της κιθάρας στην θέση neck.. Και εγώ αυτή την απορία έχω, αφού σε όποιον ενισχυτή συνέδεσα την Fender μου ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω καφρίλες.. Πάντα έπαιρνα ένα ήχο που κελαϊδούσε στο καθαρό κανάλι στις θέσεις 1,2,4 (ξεκινώντας από neck pup) ενώ όταν έβαζα το βρώμικο έπαιρνα το γνωστό ήχο που δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια αλλά που όλοι μας φανταζόμαστε σε μια Fender.. Αυτός ο γνωστός "πλαστικός" ήχος παραμόρφωσης όπου νιώθεις ότι έχει να σου δώσει μπάσα, αλλά κάπου μπουκώνει και σου βγάζει πρίμα που μπλέκονται μεταξύ τους.. Πάντως για να αναφέρουν τα παιδιά ότι το έχουν δοκιμάσει και γίνεται, κάτι θα ξέρουν παραπάνω.. Οψώμεθα όμως, το σκ είναι κοντά και θα ποστάρω εντυπώσεις :D.. Συμφωνώ και εγώ πως δεν υπάρχουν death κιθάρες, απλά πιστεύω ότι με single coil λίγο δύσκολο να παράγεις τον παχύ ήχο των hums..

500άρια ποτενσιόμετρα στους διπλούς, και στους μονούς διπλοπηνιακούς.  ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #18 στις: 17/04/08, 18:02 »
Θα σου πω τις εντυπώσεις μου περί τούτου τη Δευτέρα, αφού το σκ θα "φορέσω" στην Fender μου 2 hums (DiMarzio cruiser και air norton) και ένα single coil (DiMarzio area 61) για να μη χάσω εντελώς και το μπλουζ ύφος της κιθάρας στην θέση neck.. Και εγώ αυτή την απορία έχω, αφού σε όποιον ενισχυτή συνέδεσα την Fender μου ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω καφρίλες.. Πάντα έπαιρνα ένα ήχο που κελαϊδούσε στο καθαρό κανάλι στις θέσεις 1,2,4 (ξεκινώντας από neck pup) ενώ όταν έβαζα το βρώμικο έπαιρνα το γνωστό ήχο που δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια αλλά που όλοι μας φανταζόμαστε σε μια Fender.. Αυτός ο γνωστός "πλαστικός" ήχος παραμόρφωσης όπου νιώθεις ότι έχει να σου δώσει μπάσα, αλλά κάπου μπουκώνει και σου βγάζει πρίμα που μπλέκονται μεταξύ τους.. Πάντως για να αναφέρουν τα παιδιά ότι το έχουν δοκιμάσει και γίνεται, κάτι θα ξέρουν παραπάνω.. Οψώμεθα όμως, το σκ είναι κοντά και θα ποστάρω εντυπώσεις :D.. Συμφωνώ και εγώ πως δεν υπάρχουν death κιθάρες, απλά πιστεύω ότι με single coil λίγο δύσκολο να παράγεις τον παχύ ήχο των hums..

500άρια ποτενσιόμετρα στους διπλούς, και στους μονούς διπλοπηνιακούς.  ;)
Συγγνώμη άρχοντα, δεν έπιασα τι θέλεις να μου πεις ::)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #19 στις: 17/04/08, 18:04 »
Τα ποτενσιόμετρα στις fender είναι 250άρια και πολλοί δεν τ'αλλάζουν όταν βάζουν άλλους διπλούς ή διπλοπηνιακούς (single coil sized humbucker), πράγμα που περιορίζει τα πρίμα, και πολλή από την "καφρίλα" των μαγνητών.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/08, 18:18 από G o t h i c »

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #20 στις: 17/04/08, 19:36 »
Παιδια σορυ αλλα πως καταφερατε να φτιαξετε με fender ηχο death metal ;Και για να μην παρεξηγουμαστε τσαμπα,δεν ρωταω ειρωνευομενος-απλα ρωταω,γιατι εγω σε οτι ενισχυτη εχω δοκιμασει fender ή τυπου fender και με διαφορα μπλιμπλικια για βρωμα,παλι αυτη η καθαρη γκραντζια της fender ακουγεται!
Ενω μια bcrich ή jackson εχει την μπιχλα απ'τη μανα της ;D
εύκολα.. παίρνεις μια στρατ μεξ με τριανταφυλλιά(προσωπικά προτιμώ τις maple) ταστιέρα, της πετάς δυο διπλοπηνιακούς emg 81, ένα kahler lock tremolo κ έτοιμη η κιθάρα. Αν δεν σε ενοχλούν τα 21 ταστα, είναι μια χαρά λύση.. Βάζεις κ ένα black ή mirror pickguard για εφφέ κ όλα κομπλέ.. Όσο για ενισχυτή, αν μιλάμε για καθαρό death metal δεν χρειάζεται τρελά γκάζια, εκτός αν παίζει μόνο πέμπτες για να "δουλεύει" τον κόσμο.. κ ο chuck με marshall mosfet έπαιζε.. Απλώς, για να βγει αυτό που λέμε μέταλ ήχος χρείαζεται ένταση κ πολλά μεγάφωνα για όγκο(κοινώς καμπίνα-ες)
Οκ οκ,το επιασα  :)
Παντως χωρις modification για ενα αρχαριο ειναι πιο οικονομικο να παρει μια bcrich-την asm ας πουμε με 280 ευρω και να βγαλει οσο μπιχλα θελει σε συνδιασμο με ενα marshallακι ;D
Eγω αν και εχω πειραξει ολες τις κιθαρες μου,ειτε λογω αναγκης-ατυχηματος,ειτε επειδη επρεπε,την fender δεν την ακουμπαω με τιποτα.Δε συγκρινεται ο ηχος της καθως και της Gibson με τιποτα.Για πλακα καταλαβαινεις αυτες τις 2 κιθαρες οταν τις ακους,αντιθετα με την πλειοψηφια των αλλων.
Φαντασου να μου ημουν και fenderακιας ή φαν της gibson τι υμνους θα εγραφα!!!
A,NAI με χαλαει που εχει λιγοτερα ταστα.Οταν παω να παιξω στη fender,απο συνηθεια στην αρχη τα ψιλοχανω και στις ψιλες κατεβαινω και παιζω στο μαγνητη ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #21 στις: 18/04/08, 14:55 »
ενώ όταν έβαζα το βρώμικο έπαιρνα το γνωστό ήχο που δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια αλλά που όλοι μας φανταζόμαστε σε μια Fender.. Αυτός ο γνωστός "πλαστικός" ήχος παραμόρφωσης όπου νιώθεις ότι έχει να σου δώσει μπάσα, αλλά κάπου μπουκώνει και σου βγάζει πρίμα που μπλέκονται μεταξύ τους..

Εγραψες!  :D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #22 στις: 19/04/08, 00:45 »
Φθηνες BC-Rich ειναι απαραδεκτες. Πες του να δει και Dean.
Χαμηλο κουρδισμα και καλο ενισχυτη χρειαζεται για να παιξει ντεθ, απο κιθαρες οι περισοτερες θα κανουν, λιγοτερο ή περισοτερο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ax1ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Free The WeB
Απ: για deathmetal γυρω στα 700 €
« Απάντηση #23 στις: 20/04/08, 13:16 »
στμφωνω σχεδον σε ολα παραπανω και πιστευω κ εγω πως οταν λεμε death guitar εννοουμε μαλλον ΜΑΥΡΙΛΑ , χαμηλο κουρδισμα , μαλλον παμε για τρανζιστορ amp..μαλλον..ομως λολ και ενα βαρυ πεταλι!!!

για κιθαρα θα σου προτεινω μια που εχω παιξει παρα πολυ και την θεωρω φανταστικη ηχητικα και πληρει και το design που θες ..
(απλα προτεινω αυτην γιατι την εχω δοκιμασει παρα πολλες ωρες)

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=GIT0013057-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList


444 eyra.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/05, 13:00
από llorona
28 Απαντήσεις
10828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/06, 02:01
από braveheart
4 Απαντήσεις
3740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/09, 19:22
από giwrgos-x
8 Απαντήσεις
3975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 11:03
από Vaggelis...
3 Απαντήσεις
12822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/13, 12:34
από billguit14
3 Απαντήσεις
5325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 21:39
από freemind