Αποστολέας Θέμα: Προβλημμα με ηχογραφηση  (Αναγνώστηκε 8664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mpant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Προβλημμα με ηχογραφηση
« στις: 07/10/12, 11:36 »
Καλησπερα σας,
προσφατα μου δανεισε ενας φιλος ενα μικροφωνο μια καρτα ηχου και κατι ακουστικα και τωρα μαθαινω
απο ηχογραφησεις κλπ.Τελος παντων ας μην μακρυγορω ηχογραφησα τα οργανα και παω να ηχογραφησω
και τα φωνητικα οταν ηχογραφω και ακουω τον εαυτο μου απο τα ακουστικα ακουγομαι μια χαρα αλλα
οταν το βαζω μετα να το ακουσω η φωνη μου αλλαζει σαν να αλλιωνεται και δεν ειναι μεσα στον τονο εφερα
και ενα φιλο μου που εχει καπως καλυτερη φωνη απο εμενα αλλα παλι τα ιδια μηπως ξερει κανεις τι φταει?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #1 στις: 07/10/12, 12:07 »
Καλημέρα και καλώς ήρθες...

πες κατ'αρχάς με ποιο πρόγραμμα ηχογραφείς(DAW) και με τι ρυθμίσεις
φαντάζομαι πως δεν peakάρει το σήμα όταν το ηχογραφείτε γιατί τότε θα το ακούγατε αλλοιωμένο και κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης
αν μπορούσες να ανεβάσεις ένα δείγμα ίσως βοηθούσε να καταλάβουμε περισσότερα για την αιτία της αλλοίωσης

Αποσυνδεδεμένος mpant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #2 στις: 07/10/12, 15:22 »
Καλως σας βρηκα,
λοιπον ηχογραφω με το pro tools mp9 οταν λες ρυθμισεις αυτες οταν πατας για new session?
Συγνωμη αν ειπα βλακεια αλλα τωρα μαθαινω

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #3 στις: 07/10/12, 16:44 »
ποιότητα ηχογράφησης, sample rate κτλ
και ποια κάρτα ήχου έχεις γράψε μας

Αποσυνδεδεμένος mpant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #4 στις: 07/10/12, 22:17 »
Καλησπερα και παλι :)
η καρτα ηχου ειναι η m-audio mobile pre bit depth 24 bit,sample rate 44,1 khz,stereo mix τωρα αν παρελειψα κατι
επειδη δεν τα ξερω κιολας πες μου
« Τελευταία τροποποίηση: 08/10/12, 13:35 από mpant »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #5 στις: 09/10/12, 22:14 »
Όταν λες δεν είναι μέσα στον τόνο? Ο τόνος έχει αλλοιωθεί συνολικά, σε όλο το μήκος της κυματομορφής? Και λέγοντας τόνο εννοείς π.χ. να τραγουδάς σε ΛΑ και να ακούς ΣΙ ή εννοείς κάτι άλλο?

Αν είναι αυτό, υποψιάζομαι λανθασμένες ρυθμίσεις στο sample rate.. Ηχογραφείς κατευθείαν μέσα στο pro tools ή ηχογραφείς διαφορετικά και κάνεις import την ηχογράφηση μέσα στο pro tools? To μικρόφωνο είναι ένα συνηθισμένο μικρόφωνο ή είναι portable recorder όπως είναι π.χ. το Ζοοm H2? Μήπως στο pro tools σου εμφανίζει κανά μύνημα του τύπου "change sample rate" και πατάς όχι?

Δε γνωρίζω από pro tools, απλά στο cubase μου είχε τύχει παρόμοια περίπτωση..


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #6 στις: 09/10/12, 22:45 »
Προτεινω να δοκιμασεις το εξης:

Σβησε τελειως ενα καναλι απο τα οργανα ( κανε delete το καναλι ) και δες εαν θα επαναληφθει το ιδιο προβλημα με τη φωνη.

Ενα απο τα κλασσικα προβληματα των Pro tools με τις M-Audio box ( συμβατες με Pro Tools ) ειναι πως δεν εχουν τους απαραιτητους πορους ( κακα τα ψεμματα, τα συστηματα της Avid παιζουν μονο με τα δικα της hardware καλα, αλλα ποιος εχει λεφτα για Pro tools native/hd συστημα ) κι ενδεχομενως να εχουν προβλημα στην αναπαραγωγη.

Απιθανο, αλλα με την avid και τη μανια της να μπει στην αγορα ολων των καρτων ηχου, κανεις δε ξερει...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος mpant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #7 στις: 10/10/12, 14:16 »
Όταν λες δεν είναι μέσα στον τόνο? Ο τόνος έχει αλλοιωθεί συνολικά, σε όλο το μήκος της κυματομορφής? Και λέγοντας τόνο εννοείς π.χ. να τραγουδάς σε ΛΑ και να ακούς ΣΙ ή εννοείς κάτι άλλο?

Αν είναι αυτό, υποψιάζομαι λανθασμένες ρυθμίσεις στο sample rate.. Ηχογραφείς κατευθείαν μέσα στο pro tools ή ηχογραφείς διαφορετικά και κάνεις import την ηχογράφηση μέσα στο pro tools? To μικρόφωνο είναι ένα συνηθισμένο μικρόφωνο ή είναι portable recorder όπως είναι π.χ. το Ζοοm H2? Μήπως στο pro tools σου εμφανίζει κανά μύνημα του τύπου "change sample rate" και πατάς όχι?

Δε γνωρίζω από pro tools, απλά στο cubase μου είχε τύχει παρόμοια περίπτωση..
Ο τονος οπως ειπες ειναι αλλιωμενος σε ολο το μηκος της ηχογραφησης ειναι σαν να ακους τα οργανα και την φωνη δηλαδη δεν ειναι ολα ενα.Ηχογραφω κατευθειαν μεσα στο pro tools επειδη για το μικροφωνο δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο που με ρωτας το μικροφωνο ειναι
το mxl 2006
 
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/12, 14:20 από mpant »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #8 στις: 10/10/12, 14:20 »
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "ένα"...αν μπορείς και τα ξεχωρίζεις.....δεν είναι περίεργο αυτό...εκτός αν περιγράφεις κάτι τελείως διαφορετικό...

ένα κλιπ θα έλυνε όλες τις απορίες...

Αποσυνδεδεμένος mpant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #9 στις: 10/10/12, 14:22 »
δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "ένα"...αν μπορείς και τα ξεχωρίζεις.....δεν είναι περίεργο αυτό...εκτός αν περιγράφεις κάτι τελείως διαφορετικό...

ένα κλιπ θα έλυνε όλες τις απορίες...
Οχι εννοω πως δεν ειναι στον τονο,πως ειναι αλλοιωμενος ο ηχος

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #10 στις: 10/10/12, 14:29 »
εχω μια απορια.  πότε ακους την πειραγμένη φωνη? στο πρόγραμμα που το ηχογράφησες ή με player (winamp,media player κλπ)


μου μυρίζει λαθος σετάρισμα του sample rate . πχ αν γράφεις στα 48κ, και το πλειμπακ διαβαζει σε 44, ειναι φυσιολογικό να σου πειράξει οτι έγραψες (σαν ακρόαση πάντα)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος mpant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #11 στις: 10/10/12, 14:31 »
εχω μια απορια.  πότε ακους την πειραγμένη φωνη? στο πρόγραμμα που το ηχογράφησες ή με player (winamp,media player κλπ)


μου μυρίζει λαθος σετάρισμα του sample rate . πχ αν γράφεις στα 48κ, και το πλειμπακ διαβαζει σε 44, ειναι φυσιολογικό να σου πειράξει οτι έγραψες (σαν ακρόαση πάντα)
Οταν το παιζω με το προγραμμα

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #12 στις: 10/10/12, 14:33 »
ανεβασε καποιο κλιπ για να καταλαβουμε, γιατι αυτη τη στιγμη κυνηγάμε φαντάσματα.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος mpant

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #13 στις: 11/10/12, 23:03 »
Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα ημουν λιγο full αυτες τις μερες τελος παντων επειδη το laptop που ηχογραφω
το εχει ενας φιλος μου με την πρωτη ευκαιρια θα ηχογραφησω κατι απλο μηπως γινει τιποτα επισης ηθελα να πω πως
επειδη εχει ο φιλος μου το laptop πειραματιζεται με ηχους και αυτα και ειπε πως εβαλε compressor στην φωνη και αλλαξε
παρα πολυ(προς το καλο) αν αυτο βοηθαει σε τιποτα μηπως καταλαβατε τι συμβαινει.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #14 στις: 11/10/12, 23:12 »
Νομιζω πως καλυτερα να ακουσουμε ενα δειγμα απο το προβλημα, παρα να καταφευγουμε σε γιατροσοφια!

Αν κι επιμενω πως κατι τρεχει με τους πορους που διαχειριζονται τα Pro Tools.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος panths

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #15 στις: 02/12/12, 14:14 »
καλησπερα και συγγνωμη εαν πρεπει να ανοιξω καινουργιο θεμα...
καταρχην χρισημοποιω το cubase5 και ειπα να κατεβασω (διχως λογο)τους καινουργιους drivers της καρτας ηχου (asio maya44usb)
ειναι ολα οκ οπως πριν αλλα τωρα οταν παω να ηχογραφησω κατι....δεν μου το ηχογραφει......σαν να μην πατιεται το rec οπως αυτο κονινιζει κανονικα απλως δεν περναει ηχος στο cubase οπως εχω ηχο στα ηχεια και φαινεται στο ecoyalaizer
κανω ακριβως οτι και πριν.....,εκανα και τα setup τις καρτας μηπως ηταν αυτο(εαν και ειχα ηδη ηχο)
εχω σαλταρει...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #16 στις: 02/12/12, 14:22 »
Στο αudio channel στα inputs διαλέγεις την είσοδο που έχεις το σήμα σου? Οταν παίζεις δείχνει να "ακούει" ? Μόνο στην ηχογράφηση έχεις το θέμα?
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος panths

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #17 στις: 02/12/12, 15:17 »
συγγνωμη δεν ειμαι σιγουρος μιλας για το divicesetup.to vstsystem link ειναι γραφει not connected...μαλλον θα ξανακατεβασω τους drivers γιατι ισως εκει να ειναι το προβλημα....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #18 στις: 02/12/12, 15:48 »
Αυτό που ρωτάει ο    RORY GALLAGHER είναι το εάν το πρόβλημα είναι στο ότι δεν "βλέπει" καν το σήμα το πρόγραμμα...ή αν απλά δεν το ηχογραφεί....

αν άλλαξες drivers μήπως πρέπει να κάνεις μερικές ρυθμίσεις στο αντίστοιχο device setup? (χρησιμοποιώ reaper)

Αποσυνδεδεμένος panths

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #19 στις: 02/12/12, 15:58 »
τελικα δεν φερνει σημα....αλλαξα ολες τις ρυθμισεις στο device seteup.αλλα τιποτα.....εχω σκασει...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #20 στις: 02/12/12, 16:07 »
Εγώ θα ξαναήλεγχα καλώδια και συνδεσιμότητες αλλά το πιο λογικό είναι να ξαναγυρίσεις στους παλιούς drivers που δούλευαν ανεμπόδιστα...

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #21 στις: 02/12/12, 17:15 »
οταν επιλέγεις το κανάλι στο πρόγραμμα, ενεργοποιεις το στρογγυλό σημα rec?
στο Device Setup του Cubase , εχεις ορισει τα I/O της καρτας ήχου?
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος panths

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #22 στις: 02/12/12, 17:55 »
παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας...τελικα ηταν μεσα στο controlpanel τις καρτας κατεβασμενα δυο κουμπια να τον πω....και με μου εφερναν ηχο επισης εγραφε ξετικαρισα τα gang που ειχα....δεν ξερω τι απο τα δυο επαιξε ρολο.....
τελος να κανω μια ερωτηση....
εχω "σπασμενο" το cubaσε θελω να κανω format to pc και δεν μπορω νατο ξαναβρω σπασμενο η τουλαχιστον με τοσα plugins που εχω(αυτος που μου το περασε δεν υπαρχει πλεον).οποτε μενει να το αγοραω καινουργιο.....δεν μπορω να βγαλω ακρη μετις εκδοσεις  κλπ κλπ.πχ http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=217&Manufacturer=222&Category=2894&Page=2
ποιο απο αυτα πρεπει να παρω (χρηση "μονο για την παρτη μου") για τα plugins σαν ezdrummer,addictive guitar rig,studiodevil   πρεπει να τα αγορασω?
εχει ψιλο χαθει και δεν θελω να δωσω μια περιουσια για κατι το οποιο εχω "δωρεαν".
εαν υπαρχει καποιο ενοτητα στο foroum μπορειται να με παραπεμψετε......
ευχαριστω.....

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #23 στις: 02/12/12, 18:20 »
Το format είναι ευκαιρία για μια καινούρια "καθαρή" αρχή. Άσε τα σπασμένα και επικεντρώσου σε freeware ή φθηνά προγράμματα.
Για audio/midi sequencer αντί για το Cubase δοκίμασε το Reaper. Υπερπλήρες, με μεγάλη περίοδο δοκιμής (πρακτικά απεριόριστη) και πολύ φθηνό αν θέλεις το αγοράσεις να είσαι ΟΚ.
Για drums το Jamstix είναι μακράν το καλύτερο στα λεφτά του (και όχι μόνο κατά τη γνώμη μου) και αυτή την περίοδο έχουν εκπτώσεις. Πολύ φθηνό επίσης.
Για κιθάρα ο LePou να είναι καλά.
Κι αν πάμε σε synths κλπ όρεξη να έχεις.
Πάρε κάποια links για αρχή και εδώ είμαστε


http://www.reaper.fm/
http://www.rayzoon.com/
http://lepouplugins.blogspot.gr/


Και θυμίσου ότι καλή μουσική δε βγαίνει με τα όμορφα interfaces και τα ακριβά "σπασμένα". Βγαίνει με δουλειά, διάβασμα, μελέτη, ταλέντο κλπ

Αποσυνδεδεμένος panths

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Προβλημμα με ηχογραφηση
« Απάντηση #24 στις: 02/12/12, 18:40 »
thanxx zeoy....εαν και μου αρεσει το cubase ειπες την λεξη κλειδι για εμενα....καθαρη αρχη....σε ευχαριστω πολυ.....θα ξεκινησω το ψαξιμο και απο την νεα χρονια το format ερχετε.....να ξεφορτωθω και ιους register και λοιπα εκνευριστηκα θεματα μετο cubase....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 01:11
από BluesMe
29 Απαντήσεις
7942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 22:32
από groovymood
3 Απαντήσεις
2399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/10, 17:37
από gers
0 Απαντήσεις
2984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 22:46
από Apatilos
2 Απαντήσεις
4070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 14:38
από Kosthrash
24 Απαντήσεις
18820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/11, 12:00
από hot_sauce (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
1804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/10, 15:12
από jim.ni
7 Απαντήσεις
2966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/11, 01:40
από jim.ni
6 Απαντήσεις
4487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/12, 02:43
από gers
2 Απαντήσεις
3233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/12, 20:42
από Tasos_G