Αποστολέας Θέμα: KONTROL?  (Αναγνώστηκε 4067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Plugin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
KONTROL?
« στις: 14/10/04, 17:36 »
....
« Τελευταία τροποποίηση: 18/10/05, 23:52 από Plugin »

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:KONTROL ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ¨ Νέα πνοή στο Rock??
« Απάντηση #1 στις: 14/10/04, 21:30 »
εχω δει ενα βιντεοκλιπ στο fredtv (kypros) και μου εκαναν εντύπωση.. αρκετα καλοι!
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:KONTROL ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ¨ Νέα πνοή στο Rock??
« Απάντηση #2 στις: 14/10/04, 22:42 »
Μπήκα στη διαδικασία να ακούσω κάποια δείγματα από τα κομμάτια των Kontrol και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν εντυπωσιάστηκα κι ιδιαίτερα. Λυπάμαι αλλά αυτή η "νέα πνοή στο Rock", ακόμα κι αν αντιμετωπισθεί ως ουσιαστικό ερώτημα η τοποθέτηση, παρά-φαντάζει μεγαλόπνοη για να είναι αληθινή.

Καταρχήν από πότε τα θετικά σχόλια από τις "Δυτικές Συνοικίες" και το manager τους αποτελούν τίτλο τιμής, δυσκολεύομαι να το καταλάβω. Πάντοτε τους θεωρούσα συγκρότημα του ενός κομματιού (και μάλιστα αρκούντως κακού) και φοβάμαι πως επαληθεύτηκα από τη μετριότατη απήχηση του δεύτερου "πολυαναμενόμενου" (λέμε τώρα) album τους. Φαντάζομαι πάντως πως τα "εύσημα" αποδόθηκαν λόγω της μεγάλης ομοιότητας με αυτούς. Κι αυτό μόνο ευχάριστο δεν είναι.

Στιχουργικά οι Kontrol αναλώνονται σε μονοπάτια κοινότοπα και πολυ-περπατημένα. Οι γνώριμες ρίμες και λεξούλες ξανά και ξανά: κόσμος, μόνος, χρόνος, μέρα, αέρα, σ'αγαπώ, ταξίδι κλπ κλπ. Με λίγα λόγια, τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου. Κι ούτε καν κάποια πρωτοτυπία στη θεματική επιλογή...αγάπες ξοφλημένες, έρωτες ανομολόγητοι ή δίχως ανταπόκριση. Το 'χουμε ξαναδεί το έργο και με περισσότερο στυλ, για να συνεχίζουμε να είμαστε ανεκτικοί απέναντι στον ακραιφνή μανιερισμό. Αν το target group είναι τα γυμνασιόπαιδα, τότε βαδίζουν στο σωστό δρόμο, αλλά ποιος μπορεί να λάβει σοβαρά ένα "rock" συγκρότημα με καλλιτεχνικές ανησυχίες τόσο εξασθενημένες.

Συνθετικά και πάλι δεν μπορώ να πω πως με κέρδισαν οι Kontrol. Δε διαφοροποιούνται από τόσα και τόσα άλλα συναφή συγκροτήματα, που πλέον ουδείς θυμάται και να αναφέρει. Συγγενεύουν όμως κυρίως, όπως προανέφερα, με τους "μέντορες" τους, τις Δυτικές Συνοικίες, οπότε δεν αμφιβάλλω πως εν τέλει θα κερδίσουν, αργά ή γρήγορα, αυτούς που βρήκαν στους τελευταίους κάποιο λόγο ύπαρξης. Κάποιες ακουστικές μπαλάντες, ξεθυμασμένη ηλεκτρική διάθεση, επιφανειακή λυρικότητα...η ιδανική τριπλέτα ευκολομνημόνευτων κομματιών.

Προσωπικά θα πρότεινα στους Kontrol να ψαχτούνε πολύ περισσότερο σε όλους τους τομείς της μουσικής δημιουργίας. Οι καλύτερες των προθέσεων πλέον δεν αρκούν κι αν επιθυμούν πραγματικά να αποτελέσουν πνοή στο rock, ας φροντίσουν πρώτα να νεκραναστήσουν την έμπνευση και την ουσία. Δε νομίζω όμως πως θα λάβουν και πολύ υπόψη τους τις υποδείξεις τα μέλη του συγκροτήματος...όπως επιδεικτικά ομολογούν στο τραγούδι τους "Δεν Είναι", αρέσκονται στην ευκολία συνειδητά:

"Αυτό δεν είναι ένα έντεχνο τραγούδι
Αυτό δεν είναι για ψαγμένους γενικά
Αν το γουστάρετε ένα τέτοιο να γραφτεί
Για όσους θέλουνε ορίστε η συνταγή

Γράψ’ ένα ποίημα, βάλε περίεργη μουσική
Φτάνει ν’ ακούγεται πιο πάνω η φωνή
Φτιάξε παράξενα τα μέτρα στην αρχή

Αυτό δεν είναι έντεχνο τραγούδι

Γράψ’ ένα ποίημα, βάλε περίεργη μουσική
Φτάνει ν’ ακούγεται πιο πάνω η φωνή
Φτιάξε παράξενα τα μέτρα στην αρχή
Δες πως το τραγούδι έντεχνο θα βγει"
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:KONTROL ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ¨ Νέα πνοή στο Rock??
« Απάντηση #3 στις: 15/10/04, 16:23 »
1.Ποτε δεν είπε κανείς ότι το να εντυπωσιαστούν οι δυτικές συνοικίες...τότε θα ξέρεις ότι δυστυχώς επηρεάζεται απο την γνώμη άλλων που ¨εκτιμά¨).

Φυσικά και γνωρίζω τι εστί press release και δεν είχα καμία αμφιβολία πως με ένα τέτοιου είδους κείμενο είχα να κάνω ευθύς εξαρχής. Η επισήμανσή μου όμως συνεχίζει να έχει ουσιαστική σημασία. Αν το συγκρότημα δεν έδινε βαρύτητα σε αυτήν την "μικρή" λεπτομέρεια, δε θα έμπαινε στον κόπο να την αναφέρει καν. Και τελικώς το πρόβλημα των Kontrol είναι αυτό που αφήνεις να εννοηθεί...ενδιαφέρονται υπερβολικά για τον πολύ κόσμο και τι μπορεί να τον επηρεάσει, σε βαθμό τέτοιο που να ξεχνάνε τα πρωτογενή κίνητρα της δημιουργίας. Κι όποιος πάει για τα πολλά, χάνει και τα λίγα. Στην περίπτωσή τους μάλιστα, δεν μπορούν να ρίξουν το φταίξιμο της "κακής" προώθησης σε κάποια εταιρία, μια και μιλάμε για ανεξάρτητη παραγωγή.

Παράθεση
2.Το όλο CD είναι εντελώς ανεξάρτητη παραγωγή...έκαναν το έκαναν μόνοι τους ,με χίλια προβλήματα και στερήσεις.

Μπράβο τους για την DIY συμπεριφορά και τον κόπο που έκαναν. Άμα όμως το αποτέλεσμα, στα δικά μου αυτιά και κριτήρια τουλάχιστον, είναι τόσο ρηχό και μέτριο, τι με νοιάζει σε πόσες στερήσεις και προβλήματα μπήκαν. Χίλιες φορές μια παραγωγή κατευθυνόμενη από τις πολυεθνικές με νόημα και ουσία, παρά μια ανεξάρτητη που δεν έχει τίποτα καινούριο να πει. Να τους βάλω 10 αν θες για την προσπάθεια, αλλά για το δημιουργηθέν έργο μένουν μετεξεταστέοι.

Παράθεση
3.Το ¨Έντεχνο τραγούδι¨ (του οποίου δεν έπιασες το νόημα καλά μάλλον)...δεν κάνει ένα κομμάτι έντεχνο.

Δε με νοιάζουν οι τίτλοι, αλλά η ουσία των πραγμάτων. Για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι πως, με βάση τα δείγματα που άκουσα, η μουσική των Kontrol είναι ά-τεχνη. Δεν αποκλείω να μην μπορούν καν να γράψουν συνειδητά περίπλοκα. Όσο για το σατιρικό του πράγματος, το μόνο που κατάφεραν οι Kontrol είναι να γράψουν τη στιχουργική συνταγή για ανόητα κι ευτράπελα κομμάτια.

Παράθεση
.Aφήνω για τελευταίο το πιο αστείο,...θα έπρεπε να απορρίπτεις και τους δε.

Μέντορες στην αισθητική άποψη και μόνο. Δεν έχει άλλωστε πολύ σημασία το πόσα χρόνια είσαι στο μουσικό κουρμπέτι. Κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει πως ένας νεότερος στο χώρο μπορεί να προχωρήσει πολύ περισσότερο αν είναι εμπνευσμένος (φυσικά δε μιλάμε για τις ΔΣ τώρα), εν αντιθέσει με κάποιον που "την παλεύει" χρόνια χωρίς νόημα, ελέω έλλειψης ταλέντου.

Επίσης δεν ξέρω αν γνωρίζεις εκ των έσω τα πράγματα, αλλά γιατί να θεωρήσω πως απλώς έτυχε να κινούνται στο ίδιο ύφος, κι όχι πως το επεδίωξαν, ακριβώς για να εκπληρώσουν τους ίδιους εμπορικούς σκοπούς? Άσε που είναι εντελώς αυτονόητο πως από τη στιγμή που τους μεν τους θεωρώ μουσικά απορρίμματα, κάπου εκεί θα εντάσσω κι όσους συγγενεύουν αισθητικά. Προς τι η έκπληξη? Ίσως τελικά το μόνο αστείο να είναι η διθυραμβική αντιμετώπιση ενός κοινότοπου συγκροτήματος.

Παράθεση
Δεν λέω ότι οι κοντρολ είναι η αποκάλυψη του ροκ...αλλά ο καθένας έχει την γνώμη του)...

Δεν το λες, αλλά ουσιαστικά το υπαινίσσεσαι, αλλιώς ποιος ο λόγος να αναρωτιέσαι αν είναι η νέα πνοή της rock?! Κι αφού ούτε αποκάλυψη είναι, ούτε κάτι καινούριο έρχονται να προσθέσουν σε μουσικό και στιχουργικό επίπεδο, για ποιον ακριβώς λόγο να επικροτήσω την ύπαρξή τους ως ακροατής? Για το ζήλο που επέδειξαν στη δημιουργία του cd τους ή επειδή αποφάσισαν να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους, όπως αποκαλύπτεις παρακάτω? Ε, τότε θα το ρίξουμε σε reality.

Παράθεση
...απλά είναι καποιοι που αποφάσισαν ότι αντί να κάθονται...ώστε να τους ανοίξει πόρτες να κάνουν αυτό που πραγματικά θέλουν μια μέρα΄.

Αρκετά έχουμε πήξει με radio friendly άσματα. Μήπως είναι καιρός να το ρίξουμε και σε λίγο un-easy listening και art-friendly, αντί να επιδιώκουμε να πλουτίσει η τσέπη μας και να αρέσουμε σε κοινό από 7 έως 97 χρονών? Μερικοί επέλεξαν να ανοίξουν τις πόρτες με το δύσκολο τρόπο (βλέπε Θανάσης Παπακωνσταντίνου φερ' ειπείν) και τώρα δρέπουν της δάφνες της επιλογής τους κατά τρόπο ουσιαστικό. Άλλοι κυνήγησαν την πρόσκαιρη επιτυχία για να εμφανιστούν σε κάποιο λαϊκο-ποπ κέντρο και τώρα δεν τους θυμάται καλά καλά ούτε ο manager τους (βλέπε Δυτικές Συνοικίες). Αν είναι να φάμε στη μάπα (που λέει ο λόγος) 2-3 ανούσιους δίσκους μέχρι να βγάλουν χρήμα ώστε να κάνουν αυτό που πραγματικά θέλουν οι Kontrol, άσ'το καλύτερα. Η ουσία δε βρίσκεται στα ακριβά studio, ούτε στις υψηλές παραγωγές. Κι αυτό μπορούν να στο επιβεβαιώσουν χιλιάδες παραδείγματα τόσο τοπικών καλλιτεχνών, όσο κι άλλων του εξωτερικού.

Θα ήθελα επίσης να μου βρεις έστω και έναν που ακολούθησε αυτό το δόγμα και κάποια στιγμή παρουσίασε σημαντικό έργο.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/10/04, 16:31 από kiseichukan »
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Zoso

  • Heartbreaker
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 362
  • Φύλο: Άντρας
  • Our shadows taller than our soul...
    • Προφίλ
    • Zeppelin
Re:KONTROL ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ¨ Νέα πνοή στο Rock??
« Απάντηση #4 στις: 15/10/04, 17:26 »
Τη νύκτα που έπαιζαν οι Control στο Kingston, το καλοκαίρι, ήμουν εκεί... (δούλευα μάλλον...) Ωραίοι τυπάρες, καλή μουσική, όχι κάτι εντυπωσιακό στον στίχο...
''...Πριν αρχίσουν όλα
Είχαν κιόλας αρχίσει
Πριν φτάσω ήμουν ήδη εκεί
Τα ίχνη μου και ο δρόμος προϋπήρχαν
Τ’ ακολούθησα
Βρήκα ένα σπίτι στις φλόγες
Μπήκα μέσα και του 'βαλα φωτιά...''

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:KONTROL ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ¨ Νέα πνοή στο Rock??
« Απάντηση #5 στις: 16/10/04, 01:04 »
emena mou aresan oi control,kai idiaitera ta fwnitika...eyxomai na sinexisoun akathektoi kai mazi me aytous ola ta axiologa ellinika sigrotimata gia na xipnisei to elliniko/ellinofwno rock.kai epeidi enas koukos de fernei tin anoixi,as sinisferoun oso mporoun...exalou einai i arxi akoma,o xronos tha deixei...kai na thimountai oti oi kritikes einai kales kai xrisimes otan voithoun na veltiwthoume kai otan einai kaloproeretes.tis alles as tis grapsoun kanonika!!
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:KONTROL ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ¨ Νέα πνοή στο Rock??
« Απάντηση #6 στις: 16/10/04, 01:17 »
Ένας από τους κυρίαρχους λόγους που το ελληνόφωνο, ελληνικό ή όπως αλλιώς θέλεις να το πεις rock, βρίσκεται σε αυτά τα χάλια από κάθε άποψη, είναι επειδή κάποια χρόνια πριν οι εταιρίες προωθησαν άκριτα και χωρίς μέτρο συγκροτήματα σαν τους Kontrol. Κάτι Ψόφιοι Κοριοί, Πράσσειν Άλογα, De Facto, Δυτικές Συνοικίες κα, που υπό άλλες συνθήκες δε θα είχαν στον ήλιο μοίρα, μεσουράνησαν με τις ευλογίες των δισκογραφικών. Αποτέλεσμα αυτής της τακτικής ήταν να καταλήξει κάθε "κουτσός" και "στραβός" στον Άγιο Rock Παντελεήμονα, νομίζοντας πως θα πιάσει την καλή προσφέροντας απλώς τις καλές κι άγιες (με τη σειρά τους) προθέσεις του. Όλοι οι καλοί χωράνε λοιπόν.

Προσωπικά θα πρότεινα στους Kontrol, αντί να γράψουν κανονικά τις κακοπροαίρετες κριτικές, να μπουν στον κόπο να γράψουν κανένα τραγούδι της προκοπής. Θα ωφεληθούμε όλοι περισσότερο. ;)
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:KONTROL ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ¨
« Απάντηση #7 στις: 16/10/04, 11:58 »
Δεν ενστερνίζομαι τη λογική που υπερασπίζεσαι. Χϊλιες φορές να πεθάνει κάτι και να αναγεννηθεί από τις στάχτες του (νομοτελειακά έτσι θα γίνει, όταν μιλάμε για ένα μουσικό είδος), παρά να υποστηρίζουμε συγκροτήματα που η απουσία τους τελικά δε θα στενοχωρήσει και κανέναν. Αυτό μας έλειπε, να θριαμβολογούμε για τους κάθε Kontrol εκεί έξω. Και μόνο που έχουμε ρίξει τις αισθητικές μας απαιτήσεις τόσο χαμηλά, είναι ενδεικτικό της κατάντιας της σκηνής κι ας μη βγάζουμε την ουρά μας απέξω. Έχουμε κι οι ίδιοι ευθύνη για όσα μας προσφέρονται.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος senzafine

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
  • Στα αρχ**ια μου ψυθίρισε και γέμισε τις τσάντες...
    • Προφίλ
    • Η Ελληνική Rock και Metal Μουσική Στην Κύπρο
Re:KONTROL ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ¨
« Απάντηση #8 στις: 11/11/04, 12:02 »
Φίλε kiseichukan, παρολο που συμφωνω μαζι σου σε ορισμενα πραγματα, ο λογος που ειπα να απαντησω ειναι επειδη διαφωνω σε καποια αλλα.
Κατ' αρχη, θα ηθελα να σε ρωτησω ποσα Κυπριακα Ελληνοφωνα "ροκ" συγκροτηματα εχεις ακουστα. Σκαναροντας τη μνημη μου στα γρηγορα, ειναι και πρωι και μπορει να κανω λαθος, εγω θυμαμαι μονο τους Κροκες να κυκλοφορουν δισκο. Τους εχεις ακουστα? Καποιος φιλος απο Ελλαδα μια φορα οταν τον ρωτησα μου ειπε πως ακουσε πως ειναι οι Τρυπες τις Κυπρου, αλλα εξακολουθουσε να μην ειχε ακουσει τραγουδι τους.
Ο Κροκες, λοιπον, φιλε kiseichukan κυκλοφορησαν ενα δισκακι πριν απο 3-4 χρονια, με 4 τραγουδια και λογο οικονομικων προβληματων τωρα πια απλα παιζουν σε συναυλιες ελπιζοντας πως καποια μερα θα μαζεψουν αρκετα λεφτα για να κανουν ακομα ενα δισκο. Δυσκολο ομως να προωθησεις τα τραγουδια σου στην Κυπρο με Live συναυλιες αφου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ μουσικη σκηνη οπου ο ηχος θα ειναι καλος και χωρις προβληματα.
Για να μην τα πολυλογο, νομιζω ξεφυγα απο το θεμα λιγο, πιστευω πως οι προσπαθεια των Κυπριων Κοντρολ ειναι καλη και αξιολογη. Καταφεραν με διαφορους τροπους να ακουστουν λιγο περισσοτερο απο τα υπολοιπα Κυπριακα συγκροτηματα παρολο που με τους τροπους που χρησιμοποιησαν ξεφυγαν (εδω ειναι που συμφωνουμε) απο αυτο που ειχαν υποψη μου για Ελληνοφωνο Ροκ. Ελπιζω, και εγω, πως καποια μερα θα ξεφυγουν απο την ταμπελα 'δυτικες συνοικιες'. Αυτο θα γινει μονο οταν το θελησει το ιδιο το συγκροτημα και αλλαξει μερικα στοιχεια στα τραγουδια του.
Overall, εγω βρησκω τα τραγουδια τον Κοντρολ σαν Ποπ-Ροκ και εχω ηδη πει την αποψη μου σε ενα αλλο φορουμ πως ειναι απο αυτα που τα ακους 10 φορες συνεχομενα και μετα τα ξεχνας.
¤ Sympathy For The Devil ¤

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:KONTROL ¨ΣΗΜΑ ΚΙΝΔΥΝΟΥ¨
« Απάντηση #9 στις: 28/11/04, 02:14 »
Κατ' αρχη, θα ηθελα να σε ρωτησω ποσα Κυπριακα Ελληνοφωνα "ροκ" συγκροτηματα εχεις ακουστα. Σκαναροντας τη μνημη μου στα γρηγορα, ειναι και πρωι και μπορει να κανω λαθος, εγω θυμαμαι μονο τους Κροκες να κυκλοφορουν δισκο. Τους εχεις ακουστα?

Τους θυμάμαι τους Κρόκες. Μάλιστα παλαιότερα υπήρχε, αν δε με απατά η μνήμη μου, και μια σελίδα αφιερωμένη στα κυπριακά rock συγκροτήματα, αλλά δυστυχώς δε συγκράτησα ονόματα.

Παράθεση
Για να μην τα πολυλογο, νομιζω ξεφυγα απο το θεμα λιγο, πιστευω πως οι προσπαθεια των Κυπριων Κοντρολ ειναι καλη και αξιολογη. Καταφεραν με διαφορους τροπους να ακουστουν λιγο περισσοτερο απο τα υπολοιπα Κυπριακα συγκροτηματα παρολο που με τους τροπους που χρησιμοποιησαν ξεφυγαν (εδω ειναι που συμφωνουμε) απο αυτο που ειχαν υποψη μου για Ελληνοφωνο Ροκ.

Αγαπητέ μου φίλε, εγώ ως ακροατής δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να εξετάσω τις δυσκολίες που συνάντησαν οι Kontrol κι οι κάθε Kontrol εκεί έξω. Κρίνω το τελικό αποτέλεσμα, όπως αποφάσισαν εκούσια οι ίδιοι να μου το προσφέρουν και με βάση το υλικό τους εκφράζω άποψη. Εν τέλει, για να γίνω πιο γλαφυρός, τι με νοιάζει εμένα αν μπροστά τους βρήκαν τα 40αντα πρωτοπαλήκαρα του Αλί Πασά ή δρόμο στρωμένο με ροδοπέταλα, για να βγάλουν το cd τους και να κάνουν όνομα? Μπράβο τους για το ζήλο και την επιμονή που επέδειξαν (αν το έκαναν), αλλά ποιο το όφελος για μένα και πάλι, αν θεωρώ το cd τους μια απόλυτη μετριότητα?

Μακάρι κάποια στιγμή κι η Μεγαλόνησος να βγει από αυτήν την μουσική στειρότητα (για να μην πω "δυσκοιλιότητα") στο θέμα του ελληνόφωνου rock και να παρουσιάσει δείγματα που θα μείνουν στο χρόνο. Αυτό όμως δεν πρόκειται να γίνει με συγκροτήματα όπως οι Kontrol που απλώς καταφέρνουν να ξεμυτίσουν από τους υπολοίπους επειδή χαϊδεύουν περισσότερο τα αυτιά των ακροατών.
Woman was God's second mistake

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 11:41
από .:°:. Apollon .:°:.