Αποστολέας Θέμα: Συγχορδίες και Κλίμακες [Ερώτηση]  (Αναγνώστηκε 4569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος general656

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Γεια σας παιδια . Θα ηθελα για λιγο την βοηθεια σας , μπορειτε να με βοηθησετε λιγακι σε σχεση με την εκμαθηση κλιμακων και συγχωρδιων ; Τι ειναι ακριβως οι συγχωρδιες και οι κλιμακες ; Τι ρολο παιζουν και πως μπορω να τις μαθω ;


Στην αρχη βεβαια νομιζα οτι οι συγχωρδιες ειναι να πατας απλα μερικες περισσοτερες χορδες αλλα να υπαρχει μονο μια τετοια επιλογη , για να καταλαβετε τι ακριβως εννοω , μπηκα σε αυτο το σιτε  ( http://www.8notes.com/guitar_chord_chart/Cx.asp )με τις ακολουθες συγχωρδιες και συγκεκριμενα στην συγχωρδία C# , εκει υπαρχουν πολλες επιλογες με διαφορες χορδες για να παιξεις αλλα εγω νομιζα πως υπαρχει μονο μια επιλογη , δηλαδη ασπουμε μονο το πρωτο κουτι με την συγχωρδια C# , αλλα γιατι υπαρχουν παραπανω απο μια επιλογες ; <---- Αν με καταλάβατε απαντηστε ... μην περιμενετε να το διατυπωσω τελεια διοτι ειμαι 14ων χρονων  ;) ;D


Eυχαριστω παντως για την τοση συμασια που δωσατε . Συγνωμη για την ταλεπωρια .  :wall :eee
« Τελευταία τροποποίηση: 29/05/12, 23:25 από general656 »

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες και Κλίμακες [Ερώτηση]
« Απάντηση #1 στις: 30/05/12, 09:44 »
Καλημέρες


Λίγο πολύ ζητάς να σου διδαχθεί η μισή πρώτη τάξη της θεωρίας της μουσικής . Η αντίληψη περί κλιμάκων και συγχορδιών είναι κάτι που καλό είναι να γίνεται μέσα σε κάποια τάξη παρακολουθώντας το μάθημα του καθηγητή .


Θα ήταν ανεύθυνο από μεριάς κάποιου μέλους του kithara.gr να προσπαθήσει να σου κάνει μάθημα μέσω του forum.
Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με τη μουσική και να κατανοήσεις όλα αυτά που σου φαίνονται περίεργα και δύσκολα , γράψου σε κάποιο τοπικό ωδείο ή κάνε ιδιαίτερα μαθήματα (αν έχεις την οικονομική άνεση βέβαια ).


Μόλις λυθεί η πρώτη σου απορία περί κλιμάκων κλπ , αυτόματα θα λυθεί και η δεύτερη περί θέσεων των συγχορδιών  ;)  .


αυτά πολύ φιλικά ...... καλώς ήρθες  :) 

www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος general656

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες και Κλίμακες [Ερώτηση]
« Απάντηση #3 στις: 30/05/12, 15:36 »
Μα εγω δεν ζητησα να μου κανετε μαθημα τις κλιμακες αναγκαστικα , το μονο που ζητησα ηταν μια απαντηση οποιαδιποτε και αν θα ηταν ακομη και το "δεν μπορουμε να σου τα μαθουμε διοτι αυτα μαθενοντε μεσα σε μια ταξη μουσικης" θα εμενα ευχαριστημενος απο μια τετοια απαντηση . Αρκει να μου εδιναν εστω και λιγη σημασια . ;)  Δεν ζητησα τιποτα παραπανω , εκτος και αν γινοταν να μου δοσει μια απαντηση στην ερωτηση μου . Παρεμπιπτοντος σε ευχαριστω για την απαντηση και την καλωσοριση σου :) .

Wikipedia : Λίγη θεωρία πάνω στις συγχορδίες : Από τον Νέο Κιθαρωδό (kitharodos@kithara.gr)
 
http://wiki.kithara.gr/%CE%9B%CE%AF%CE%B3%CE%B7_%CE%B8%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%89_%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82_%CF%83%CF%85%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%81%CE%B4%CE%AF%CE%B5%CF%82

Ευχαριστω Φιλος !
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/12, 15:39 από general656 »

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες και Κλίμακες [Ερώτηση]
« Απάντηση #4 στις: 30/05/12, 19:12 »
Γεια σου general! :)

Όλα τα κομμάτια μουσικής που ακούς βασίζονται πάνω σε μία κλίμακα. Οι διαθέσιμοι φθόγγοι (νότες) των μουσικών οργάνων είναι 12 (συν τις οκτάβες αυτών). Στην πράξη, κανένα κομμάτι δεν χρησιμοποιεί και τις 12, διότι είναι πάρα πολλές για να της "συγκρατήσει" ο ακροατής. Για αυτό το λόγο, τα κομμάτια περιορίζονται σε λιγότερους φθόγγους (π.χ., 7 - συν τις οκτάβες αυτών). Οποιοδήποτε σύνολο φθόγγων μικρότερο των 12, το οποίο χρησιμοποιείται για σύνθεση μουσικής, ονομάζεται κλίμακα.

Το ερώτημα που προκύπτει είναι ποιους φθόγγους πρέπει να επιλέξουμε ώστε να έχουμε μια "καλή" κλίμακα? Το θέμα αυτό είναι μεγάλο, αλλά για την ώρα, έχε υπόψιν ότι η βασική κλίμακα της δυτικής μουσικής και την οποία ακούς πρακτικά σε όλα τα κομμάτια που παίζουν σε TV και ράδιο είναι η γνωστή ως "μείζονα" (ή "ματζόρε" ή major).


Η μουσική έχει, μεταξύ άλλων, δύο βασικά στοιχεία. Το πρώτο, και ίσως το σημαντικότερο, είναι η μελωδία, της οποίας οι φθόγγοι προέρχονται προφανώς από την κλίμακα στην οποία βασίζεται το κομμάτι. Το δεύτερο στοιχείο είναι η αρμονία. Αρμονία λέμε την συνήχηση περίσσοτερων του ενός φθόγγων ταυτόχρονα. Είναι το "χαλί" πάνω στο οποίο ακούγεται η μελωδία του κομματιού. Η απλούστερη εφαρμογή αρμονίας γίνεται με την χρήση συγχορδιών.

Συγχορδίες ονομάζουμε οποιοδήποτε σύνολο από φθόγγους που παράγονται/ακούγονται ταυτόχρονα. Το ερώτημα εδώ είναι, πόσοι και ποιοι μπορεί να είναι αυτοί οι φθόγγοι. Στην απλούστερη και πιο συνηθισμένη περίπτωση είναι τρεις, και, πάλι, επιλέγονται από τους φθόγγους της κλίμακας (αυτό είναι αναμενόμενο προκειμένου να υπάρχει "συνοχή" με την μελωδία). Το ποιοι ακριβώς είναι αυτοί είναι άλλο θέμα που δεν θα αναφερθώ.

Η ονομασία της συγχορδίας δεν εξαρτάται από την "σειρά" με την οποία παρατάσσονται οι φθόγγοι (δηλαδή ποιος θα είναι ο χαμηλότερος-μπάσσος, ποιος από "πάνω" του κ.τ.λ.π.). Για αυτό το λόγο βλέπεις πολλά διαγράμματα της ίδιας συγχορδίας. Αν εξετάσεις τους φθόγγους των διαγραμμάτων που αναφέρεις θα δεις ότι σε κάθε ένα από αυτά υπάρχουν πάντα οι ίδιοι τρεις. Απλά, σε κάθε διάγραμμα η θέση του κάθε φθόγγου είναι διαφορετική. Αυτό, φυσικά, δίνει μια ελαφρά διαφορετική ακουστική αίσθηση μεταξύ τους, αλλά δεν παύει να ισχύει το γεγονός ότι αποτελούνται από τους ίδους τρεις φθόγγους και συνεπώς να είναι διαφορετικές "εκδοχές" της ίδιας συγχορδίας. Το ποια εκδοχή θα διαλέξεις να παίξεις έξαρτάται από πολλούς παράγοντες, ένας από αυτούς είναι και η ευκολία παιξίματος.

Τα παραπάνω δες τα απλώς σαν μία εισαγωγή στο θέμα. Ούτε πλήρης είναι, αλλά ακόμα και αυτά στα οποία αναφέρθηκα ίσως να μην είναι ξεκάθαρα (πιθανών λόγω δικής μου αδυναμίας στην περιγραφή). Καλό θα ήταν να βρεις έναν δάσκαλο (επαγγελματία ή μη) ή ένα βιβλίο (όποιο και να πάρεις θα είναι μια χαρά) για να καταλάβεις το θέμα καλύτερα και σωστά. Αν στην πορεία προκύπτουν απορίες εδώ είμαστε. Καλή συνέχεια! :)

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες και Κλίμακες [Ερώτηση]
« Απάντηση #5 στις: 30/05/12, 19:47 »
Γεια σου general! :)

Όλα τα κομμάτια μουσικής που ακούς βασίζονται πάνω σε μία κλίμακα. Οι διαθέσιμοι φθόγγοι (νότες) των μουσικών οργάνων είναι 12 (συν τις οκτάβες αυτών). Στην πράξη, κανένα κομμάτι δεν χρησιμοποιεί και τις 12, διότι είναι πάρα πολλές για να της "συγκρατήσει" ο ακροατής. Για αυτό το λόγο, τα κομμάτια περιορίζονται σε λιγότερους φθόγγους (π.χ., 7 - συν τις οκτάβες αυτών). Οποιοδήποτε σύνολο φθόγγων μικρότερο των 12, το οποίο χρησιμοποιείται για σύνθεση μουσικής, ονομάζεται κλίμακα.
 ....




Ανάλογα τι μουσική ακούει  :P   ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
12211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/09, 23:55
από Serviani
2 Απαντήσεις
12210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 17:51
από WhiteEagle
17 Απαντήσεις
19130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/11, 19:43
από ΣΤΕΛIOS
12 Απαντήσεις
8386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 10:37
από songless_bird
2 Απαντήσεις
4006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 20:31
από gordianknot
15 Απαντήσεις
8663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/14, 10:43
από Lo.Lee.Ta
8 Απαντήσεις
36549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/19, 13:16
από jannispam
1 Απαντήσεις
1529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 12:49
από Fourier
3 Απαντήσεις
9356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 16:32
από STEFANOS604
6 Απαντήσεις
8169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/16, 01:18
από Sardanapalos2016