Αποστολέας Θέμα: Roy Buchanan - "The messiah will come again" Πείτε μου τι παίζω να μάθω κι εγώ!!  (Αναγνώστηκε 3677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theoharris

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά...
Είμαι απο τα νεώτερα μέλη στο kithara.gr και πραγματικά ενθουσιασμένος με το site. Λοιπόν στο παρακάτω cover έχουμε ένα απο τα πιο αγαπημένα μου κομμάτια. Το¨"Τhe messiah will come again" του Roy Buchanan.
Για όσους δεν γνωρίζουν τον Buchanan καλό θα ήταν να ψαχτείτε λίγο μιας και μιλάμε για έναν απο τους σημαντικότερους και κατά τη γνώμη μου ποιοτικότερους λευκούς μπλουζίστες της δεκαετίας του 1970. Το κομμάτι έχει παιχτεί και απο τον Gary Moore live απο όσο ξέρω μόνο , όπου μιλάμε για μια εξαιρετική διασκευή...(ψάξτε τη στο youtube..αξίζει.)
Αφού λοιπόν σας επισημάνω οτι μουσικός δεν είμαι...νότες δεν ξέρω...σκάλες τα ίδια, αλλά παίζω με το αφτί και την τρέλα που έχω για την κιθάρα..σας παρακαλώ να ρίξετε μια ματιά στο βιντεάκι..
Τα ακούσματά μου είναι κυρίως 70's με πρωτομάστορα το Blackmore (rainbow period) μετά κάτι απο malmsteen...satriani...buchanan...και γενικά ότι κάθετε στο αφτί μου.
Το τραγούδι το θεωρώ διασκευή μιας και έχω κρατήσει μόνο το κεντρικό θέμα...
Παιδιά κάθε κριτική όχι μόνο ευπρόσδεκτη είναι αλλά και απαραίτητη...!!!


Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Σαν σύνολο μου άρεσε πολύ και συγχαρητήρια που έμαθες να παίζεις έτσι μόνο με το αυτί!! Ωραία τα bend ,το vibrato και ο ήχος που βγάζεις.
Εκεί που μου φαίνεται ότι έπασχε ήταν στα πιο γρήγορα περάσματα στις μπάσες χορδές. Ο ήχος εκεί δεν ήταν ιδιαίτερα καθαρός σε σχέση με τα υπόλοιπα μέρη και δίνεις την εντύπωση ότι παίζεις λίγο σφιγμένος. Επίσης δεν χρησιμοποιείς σχεδόν καθόλου το μικρό δάχτυλο. Δεν ξέρω άν αυτό συμβαίνει μόνο σ΄αυτό το video ή το κάνεις συνέχεια.

ΥΓ. Ο Gary Moore δεν το έχει παίξει μόνο live, υπάρχει στο CD "After the War". Mόνο στο CD, όχι στο βινύλιο.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Πάρα πολύ ωραίο ... πραγματικά εκφραστικό. Καμιά φορά, όταν κανείς δεν έχει πάρει μαθήματα μουσικής (κι εγώ είμαι ένας από αυτούς) πιστεύω πως ίσως να παίζει πιο ελεύθερα, μακριά απο κανόνες και "πρέπει" με αποτελέσματα σαν ... αυτό που είδαμε στο βίντεο. Keep it up...:)

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πραγματικα ο R Buchanan ειναι ενασ φοβερος μουσικος και κιθαριστας και καλο θα ειναι να ακουσει κανεις πολλα πραγματα απο τη δισκογραφια του. Εχουν δηλώσει επηρρεασμενοι απο αυτον διαφοροι ασοβαροι κιθαριστες οπως π.χ ο Jeff Beck. Τωρα για την εκτελεση του G. Moore (εχω υποψιν μου τοσο αυτην απο το MOntreaux Jazz Festival οσο και καποιοες αλλες) εχω να πω οτι δυστυχως για εμας αρχισε παλι σε αυτες να ασελγει πανω στο the messiah w come again με τον, γνωστο καταλοιπο των 80's,  τροπο του ναιπαιζωακομαχεβιμεταλαλλατααλμπουμμουταονομαζωμπλουζ. Νομιζω φιλτατε Theoharris επεσες και εσυ λιγο σε αυτη τη παγιδα.

Δειτε αυτα για να παρετε μια ιδεα για το ποσο "βαθυ¨" ειναι το παιξιμο του χωρις περιττους εντυπωσιασμους και pompous riffs.




Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Ωραιος..Καλη η προσπαθεια..Θα συμφωνησω πως χρειαζεται λιγο "χαλιναρι" στο συγκεκριμενο κομματι γιατι ειναι ενας απο τους υμνους του συναισθηματικου παιξιματος..Τα "περιττα" λειτουργουν αντιστροφως αναλογα και το ¨φτωχαινουν" αντι να το εμπλουτισουν..
Παντως φενεται πως γουσταρεις αυτο που κανεις και αυτο ειναι το σημαντικο..
Keep it up..;)

Fenderiarhs:Φιλε ακου την εκτελεση απο τον δισκο..


BTW..Theoharris..ΜΗπως θα μπορουσα να εχω το backing track??
Ευχαριστω προκαταβολικα.. ;)
Αlex

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλημερα,

με μπλουζ διαθεση ξεκινησαμε...χεχε

Πολυ ωραια διασκευη με ωραιο ηχο και εκφραστικοτητα.

Τα πιο γρηγορα σημεια θελουν λιγο καθαρισμα, κατα τα αλλα οκ!

Τα ξαναλεμε,

ΜΙΚΕ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
22307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/05, 20:16
από VampireLestrat
17 Απαντήσεις
11716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
16824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
10485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
11 Απαντήσεις
6161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
2 Απαντήσεις
1898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/10, 19:19
από dio21
2 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 00:09
από Nicholson
0 Απαντήσεις
3736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/17, 16:27
από Ioannis Anastassakis
6 Απαντήσεις
8058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/19, 20:06
από Uriah