Αποστολέας Θέμα: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3  (Αναγνώστηκε 18467 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #25 στις: 15/03/11, 17:11 »
Δεν προσπαθώ να αμφισβητήσω τίποτα, να καταλάβω προσπαθώ, οπότε αυτά τα περί αυτιών-ματιών κλπ δεν χρειάζονται... ;)


Μήπως θα ήταν προτιμότερο να μην είχες πειράξει καθόλου το preamp gain και μετά να έκανες κάποιο editing στα wav αρχεία? (ερώτηση κάνω, δεν προτείνω...)
(Να μείωνες πχ όσο χρειαζόταν μετά την ένταση στα αρχεία των δύο πυκνωτικών ώστε να ακούγονται πάνω κάτω στα ίδια level με το 57)


Μήπως δλδ η μεγάλη αύξηση του gain απο το preamp στην περίπτωση του 57 μας έχει αλλοιώσει κατά κάποιον τρόπο την σύγκριση?


Παραδέχομαι οτι δεν είχα διαβάσει προσεχτικά πάντως το πως έγινε in the first place...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #26 στις: 15/03/11, 19:58 »
Μήπως θα ήταν προτιμότερο να μην είχες πειράξει καθόλου το preamp gain και μετά να έκανες κάποιο editing στα wav αρχεία? (ερώτηση κάνω, δεν προτείνω...)
(Να μείωνες πχ όσο χρειαζόταν μετά την ένταση στα αρχεία των δύο πυκνωτικών ώστε να ακούγονται πάνω κάτω στα ίδια level με το 57)
Μήπως δλδ η μεγάλη αύξηση του gain απο το preamp στην περίπτωση του 57 μας έχει αλλοιώσει κατά κάποιον τρόπο την σύγκριση?

καλή η ιδέα σου αλλά δεν μου πέρασε καν απο το μυαλό καθώς δεν νομίζω ότι  θα δουλέψω τα πυκνωτικά σε περισσότερο gain όπως ενος δυναμικού (καθώς θα πικάρουν άμεσα εκτός αν ηχογραφώ κάτι απίστευτα χαμηλό σε ένταση) και το 57' σε gain αντίστοιχα ενος πυκνωτικού (όπου μου τυχαίνει αλλά και πάλι οχι να το ρυθμίσω με πολύ χαμηλό gain ,ειδικα σε μικροφώνιση μιας μπότας ή μιας καμπίνας που λιώνει ).
Εν συντομία, θέλω να συγκρίνω πράγματα για πραγματικές καταστάσεις  όπου αφουγκραζόμαστε τον ήχο και όχι για την αριθμολαγνεία, με αποτέλεσμα να κοιτάμε πάλι τον ήχο.   

Με ακόμα πιο χοντρική και τετράγωνη παρομοίωση για εμένα το gain στάδιο είναι ότι τα ελαστικά για τον τάδε τύπο αυτοκινήτου .Σίγουρα επιρρεάζεται η μέτρηση αλλά έτσι και αλλιώς στην πραγματικότητα με το αντίστοιχο gain που αρμόζει στο κάθε μικρόφωνο δεν θα δουλέψεις?

Αν έκανα normalize μετά στο DAW θα είχα θέμα  Τουλάχιστον με τα transients του κάθε μικροφώνου που αυτά θα μου όριζαν το ποσοστό της αύξησης της έντασης του κάθε αρχείου.


όποιος έχει διαφωνία σχετικά με τη μέτρηση διαθέτω τον χώρο με τον ίδιο εξοπλισμό για να πραγματοποιήσει ξανά το τυφλο τεστ. καλοπροαίρετα πάντα και για το καλό όλων μας.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #27 στις: 15/03/11, 20:50 »
Αν έκανα normalize μετά στο DAW θα είχα θέμα  Τουλάχιστον με τα transients του κάθε μικροφώνου που αυτά θα μου όριζαν το ποσοστό της αύξησης της έντασης του κάθε αρχείου.


Όχι normalize.
Απλά να χαμήλωνες τα πιο δυνατά αρχεία στα levels του λιγότερο δυνατού.


Πάντως επειδή μίλησες για πραγματικές συνθήκες, να πούμε ότι στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, ένα 57άρι θα τοποθετηθεί κολλητά σε μια κιθαροκαμπίνα, όχι 15 εκατοστά μακριά.
Αυτός είναι ο ήχος που έχουμε ακούσει ξανά και ξανά σε αμέτρητα recordings.


όποιος έχει διαφωνία σχετικά με τη μέτρηση διαθέτω τον χώρο με τον ίδιο εξοπλισμό για να πραγματοποιήσει ξανά το τυφλο τεστ. καλοπροαίρετα πάντα και για το καλό όλων μας.


Καμμία διαφωνία, εγω χαίρομαι όταν γίνονται τέτοια τέστς
Απλά παρατηρώ και ρωτάω για να υπάρχει αντίλογος και να ακούω καινούρια πράγματα και απόψεις γενικώς...
Η σχέση μου με το αντικείμενο είναι ερασιτεχνική...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #28 στις: 15/03/11, 21:04 »
για ψάξου λίγο παραπάνω σε μεθόδους ηχογράφησης κιθάρας. Για αρχή οι 2 τόμοι Behind the glass
  http://www.amazon.com/Behind-Glass-Record-Producers-Softcover/dp/0879306149
 
 
  φυσικά και πολλοί κολλάνε το 57 στη σίτα αλλά δεν κάνουν μόνον αυτό για να βγεί ο ήχος που ακούς στις διάσημες ηχογραφήσεις. και   ναι γραφω καμπίνες  με τα μικρόφωνα σε απόσταση .το 57' που κάνει την   σιτα  μαμ το δουλεύω σε ζωντανές καταστάσεις όπου η διαρροη είναι το   αφεντικό .
 
 
  οχι αλλο proximity σε καμπινες ;D ;D .   θέλουμε να ακούμε την κιθάρα όχι το ηχείο :P



επόμενο τεστ θα έχει να κάνει με 4 δυναμικά  ;)

Rode procaster
Shure sm57
Audix i5
Senheiser e906

αν κάποιος έχει διάθεση ας στείλει σε wav μορφή καποια παικτικά δείγματα κιθάρας (καθαρής ηχογράφησης απο D.I στο DAW)  για να μπουν στο επόμενο επεισοδιο
 
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #29 στις: 15/03/11, 21:14 »
Παιδια ελα πειτε μου ποιο ειναι το ΣΟΥΡ να παω να το παρω τωρα που επεσε και 20 ευρα η τιμη του ...!!! Σε Ανωγλυφαδιωτικο μαγαζι πωλειται 105 ευρακια !!! απο 120 του θωμα !!!
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #30 στις: 15/03/11, 21:15 »
120?

95 το βλέπω
http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm

είναι το τρίτο μικ
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #31 στις: 15/03/11, 21:22 »
120?

95 το βλέπω
http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm

είναι το τρίτο μικ

 
Ε βαλε και τα μεταφορικα ....που να περιμενεις τα 300....συμφερει βαλε και την φιλικη εκτπωση που εχουμε ...τοσο θα παει...(Αθανατου ,,,Ψηλα Αγγελε το πρωην της Παπανδρεου) !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Blind A/B test time! Shure SM57 vs Akg C1000s vs Rode M3
« Απάντηση #32 στις: 15/03/11, 22:12 »
  οχι αλλο proximity σε καμπινες ;D ;D .   θέλουμε να ακούμε την κιθάρα όχι το ηχείο :P



Υποτίθεται οτι το proximity effect του συγκεκριμένου ήταν κάτι σαν trademark και ότι τα έξτρα μπάσα (ειδικά σε overdiven guitars) ήταν κάτι το desirable...(σε συνδιασμό πολλές φορές με ένα δεύτερο πιο "μακρινό" μικρόφωνο στον χώρο)
Φυσικά και δεν υπάρχουν απαράβατοι κανόνες  σε τέτοια θέματα, είχα όμως την εντύπωση οτι το close miking των guitar cabinets με ένα 57άρι ήταν κάτι σαν "σχολή".


Έφτιαξα στα πολύ γρήγορα ένα μικρό παραδειγματάκι για να καταλάβουν και τα παιδιά την ηχητική διαφορά.


Το μικρόφωνο είναι ένα heil-pr30 (το οποίο αν θέλεις στο δίνω για να προσθέσεις άλλο ένα δυναμικό στο επόμενο τέστ  :) )


Βαριόμουνα όμως να σετάρω overdrive pedals και η ηχογράφηση είναι με clean ήχο  (fender είναι Απόλλωνα, οκ?.. ;) )


http://www.box.net/shared/s5vth1p2zt


http://www.box.net/shared/qi5nkehapq


Ήθελα να κάνω και με drive, αλλά τώρα πείνασα και πρέπει να φάω... :P ;D ;D


(σορρυ για μιά μεγάλη φαλτσαδούρα που έχει κάπου...)





Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
7524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 10:42
από Symeon
5 Απαντήσεις
4587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/09, 22:05
από kotsikos
17 Απαντήσεις
6256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/09, 21:31
από gkou
11 Απαντήσεις
5219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/11, 18:42
από spider3
31 Απαντήσεις
18562 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/11, 18:14
από Jezus
19 Απαντήσεις
12782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/11, 17:57
από Jezus
12 Απαντήσεις
11333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 11:16
από Korgy
2 Απαντήσεις
2967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/12, 18:00
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/13, 16:53
από kkmspm (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/14, 09:00
από vagtanplan