Αποστολέας Θέμα: Gibson Melody Maker  (Αναγνώστηκε 3223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Gibson Melody Maker
« στις: 02/12/08, 03:17 »
Εχει κανεις αποψη για την εν λογω κιθαρα? Την εχει μηπως καποιος απο το  forum?

Την ειδα στον Θωμα τυχαια και δεν ηξερα οτι υπαρχει εκτος απο καποια παλια ακριβα μοντελα melody maker που πετυχαινα στο ebay.
Εχει 322 ευρω και ειναι φτιαγμενη στο Αμερικα οπως ολες οι gibson.

Ενας μονος μαγνητης και αυτο το αθλιο headstock ειναι αρκετα για να ειναι τοσο φθηνοτερη απο μια special faded και ετσι?
Παντως μου κινησε την περιεργεια γιατι απο τα βιντεακια που ειδα στο youtube ειχε καλουτσικο ηχο
και το μυαλο μου αρχισε να περνει στροφες...
Πως θα ηταν με εναν singlecoil hb? με ενα lp style tremolo? ξυμενη και ξαναβαμενη???? >:D >:D >:D >:D >:D >:D

Οποια πληροφορια ευπροσδεκτη!!!

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Gibson Melody Maker
« Απάντηση #1 στις: 02/12/08, 06:29 »
Την ειχα,μεχρι που εκλαπει   :'( :'( πριν κανα χρονο....hot rails,13αρες χορδες και drop C κουρδισμα  :) :) :)....επαιζε αξιοπρεπεστατα σε ενα medley System of a down που εχουμε στο playlist της μπαντας.Τιμιο οργανο (και ελαφρυ  ;) ) σε τιμη ξεφτιλα και μια καλη ''πλατφορμα'' για πολλες μοντες.Εμενα παντως το headstock μου αρεσε
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Γεννημενος Κιθαρίστας!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • 1 ki8ara 1000 le3eis !!!
    • Προφίλ
Απ: Gibson Melody Maker
« Απάντηση #2 στις: 02/12/08, 07:47 »
αυτη θα αγορασω μολις παρω το lower .. :D :D :D ειναι η φθηνοτερη Gibson που ειπαρχει. Βασικα μπορει να παρω και την Les Paul Ephiphone ... γιατι μου αρεσει το σχημα και ο ηχος της !!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Gibson Melody Maker
« Απάντηση #3 στις: 02/12/08, 15:00 »
ναι το θεμα ειναι να μην μπει καπιος στον κοπο να την παρει επειση λεει gibson αλλα γιατι για τα 320 ευρο που κοστιζει ειναι ενα α3ιοπρεπες οργανο...
Mace για ποιο ειδος μουσικης πιστευεις οτι ειναι καλυτερη? (οπως ειναι μανισια)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Gibson Melody Maker
« Απάντηση #4 στις: 02/12/08, 15:03 »
αααα
και μηπως εχει κανεις ιδεα ποια η διαφορα της (κατασκευαστικα) απο παλιοτερα μοντελα του 60κατι ας πουμε που η τιμη τους ειναι γυρω στο 1000αρικο μεταχειρισμενα?
Τα παλια μαρεσαν πιο πολυ βασικα γιατι ειχαν σχημα lp dc αλλα και sg :P αλλα δεν νομιζω να εδινα 1000 για κατι τετοιο 0:)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: Gibson Melody Maker
« Απάντηση #5 στις: 02/12/08, 16:45 »
Φιλε Fingers,δυστυχως δε μπορω να σε διαφωτισω ως προς τα κατασκευαστικα,περαν του οτι το 1000ρικο μαλλον παει στα περι ''συλεκτικοτητας'' και ''ψημενων ξυλων'' κλπ κλπ κλπ  :-\....οσον αφορα την αλλην ερωτηση,αυτο που μπορω να πω ειναι οτι ο μονός μαγνητης που ερχεται απο ''μαμα'' ειναι σχετικα αδυναμος,θορυβώδης και χωρις χαρακτηρα.Σχετικα τονισμενα μεσαια....μη ξεχνας οτι η melody maker ειναι ενα entry level/student οργανο...παρολαυτα 8α ελεγα οτι σε midgain/crunch ηχους τα παει μιαααα χαρα,απο ροκαμπιλι και πανκ μεχρι ροκιες τυπου stones,παντα κατα την ταπεινη μου αποψη  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Gibson Melody Maker
« Απάντηση #6 στις: 02/12/08, 18:10 »
Βασικα η κατασκευη της εν λογω κιθαρας ειναι τοσο απλη, ωστε λιγα πραματα μπορουν να αλλαξουν.
Το πιο πιθανο ειναι τα παλια μοντελα να ειχαν long joint tenon.
Εννοειται αλλα ηλεκτρικα κτλ. Ισως η καινουρια να ειναι chambered.

Στα τοσα λεφτα αξιζει, και λεει παρα πολυ για ενα καταπληκτικο practise guitar (ενα καλο σεταπ, και ειναι ετοιμοπολεμη).

Αποσυνδεδεμένος MISTREATED

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson Melody Maker
« Απάντηση #7 στις: 03/12/08, 13:12 »
Βασικά έχω μια Melodymaker του 64 (double cut + 2 μονούς) προ sg style. Ηταν το φθηνότερο μοντέλο της Gibson
και αποδείχτηκε καταπληκτικό όργανο. Το μόνο που ίσως ήθελε κοίταγμα ήταν ο Bridge μαγνήτης που ήταν πράγματι αδύναμος. Αλλά ας μήν ξεχνάμε ότι το όργανο αυτό στοίχιζε περίπου 100 δολλάρια (τότε). Ποιότητα κατασκευής άριστη, παραμένει στα χέρια μου απο το 1970 και ευχαριστιέμαι παίξιμο γιατί έχει το καλύτερο μπράτσο που προσωπικά έχω παίξει (σημειωτέον έχω 4 Gibson) και ο σκοπός αυτής της κιθάρας αλλά πιστεύω και της σημερινής αντίστοιχα είναι ένα αξιόπαιχτο τίμιο όργανο σε προσιτή τιμή ιδιαίτερα για κάποιον αρχάριο και μή. Αποδείχτηκε όμως και ένα καταπληκτικό όργανο στα χέρια γνωστών κιθαριστών όπως του Leslie West (Mountain, West, Bruce and Laig) , Keith Richards αλλά και άλλων που το χρησιμοποίησαν. Πιστεύω ότι είναι μία καλή πρόταση αγοράς γιατί δεν μπορεί παρά να κρατάει την ποιότητα Gibson και εύκολα με προσιτές μοντίφες να γίνει το βασικό όργανο του κιθαρίστα της μπάντας.
Nobody is perfect, but who wants to be nobody...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
GIBSON SG?

Ξεκίνησε από antoniosbbking « 1 2 » Τα καλύτερα...

25 Απαντήσεις
13083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 09:52
από Evangelos 123
12 Απαντήσεις
5589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 13:12
από Joevaicci
51 Απαντήσεις
15538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/08, 21:33
από Jezus
35 Απαντήσεις
12599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 12:04
από MISTREATED
0 Απαντήσεις
1936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 03:22
από JimiDS
24 Απαντήσεις
8230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 14:00
από hoba
4 Απαντήσεις
5752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 15:54
από Harpwood
1 Απαντήσεις
2299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/13, 17:33
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/13, 14:20
από talfarlow
0 Απαντήσεις
1966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/13, 21:52
από actr