Αποστολέας Θέμα: ηλεκτρική,κλασσική ή ακουστική;;;  (Αναγνώστηκε 3118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Koursaros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • εγώ είμαι γω και τα χω βρει με τη δική μου φάτσα..
    • Προφίλ
καλσπέρα φίλτατοι!!!!
έχω ένα χρόνο περίπου που ασχολούμαι με κιθαρες(ακουστική,κλασσική,ηλεκτρική)και όλο και πιο συχνά νιώθω,πως να το πω,αποπροσανατολισμένος!τι εννοώ!!!εννοώ ότι δεν ξέρω με τί είδους κιθάρα θέλω πρωταρχικά να ασχοληθώ.Τα ακούσματά μου είναι κυρίως ροκ,μέταλ και δευτερευόντως ελληνικά έντεχνα...θα μου πείτε εύκολα τα πράγματα...ηλεκτρική κι άγιος ο Θεός!!!οκ,έλα όμως που κάποιοι είχαν τη φαινή ιδέα να με βάλουν να ασχοληθώ με την κλασσική για κάνα χρόνο και μετά να πάω στα ηλεκτρικά κι εμένα αυτό το ρημάδι το όργανο(η κλασσική)με γοήτευσε και την έχω πάρει στα σοβαρά...να το δίλημα...να το κάνω πιο περίπλοκο;μ αρέσει ρε παιδιά κι αυτο το πράγμα,να παίζεις με μια ακουστική με δυο φίλους σου(μπουζουκάκι ενδεχομένως και φωνή)και να συνοδεύεις ρυθμικά ελληνικά κομματάκια με ακόρντα!να το που μας έγινε και τρίλημα λοιπόν(σόρυ για τη λέξη!! :P). Κι έρχομαι τώρα να ακούσω τη γνώμη σας έμπειροι και σοφοί κιθαρωδοί:γίνεται κάποιος να ασχολήται ταυτόχρονα και με τα τρία αυτά είδη κιθάρας και να τα αναπτύσσει παράλληλα;;;κι αν δε γίνεται...ποιά κιθάρα θα σου δώσει τη δυνατότητα στο μέλλον έστω να μπορείς να ανταπεξέρχεσαι σ αυτά που ανέφερα ποιο πάνω;;;η κλασσική ας πούμε όταν τη μάθεις καλά θα μπορείς να συνοδεύεις ρυθμικά;;;πείτε μου σας παρακαλώ τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας γιατί αρχίζει και η καινούρια χρονιά στο ωδείο και πρέπει να επιλέξω μια(άντε δυο-δική μου πατέντα αυτή)κιθάρες για να προχωρήσω...τι να κάνω;;; ??? ??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/08, 10:52 από Koursaros »
und gott verweiss ich will kein engel sein...!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: ηλεκτική,κλασσική ή ακουστική;;;
« Απάντηση #1 στις: 30/08/08, 22:17 »
Φυσικά και γίνεται να αναπτυχθείς και στα τρία αυτά όργανα. Και μάλιστα είσαι τυχερός γιατί θα μπορείς να εφαρμόζεις τεχνικές τους ενός οργάνου στο άλλο (έχετε ακούσει ποτέ τρέμολο σε ηλεκτρική?). Όλα αυτά αρκεί να έχεις τον απαιτούμενο ελεύθερο χρόνο, που σε περίπτωση που λείπει θα δεις ότι θα ρίξεις βάρος εκεί που θες και πολλές φορές χωρίς να το καταλάβεις και εσύ ο ίδιος.

Αποσυνδεδεμένος zimmerman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτική,κλασσική ή ακουστική;;;
« Απάντηση #2 στις: 31/08/08, 00:10 »
εγω πιστευω να ξεκινησεις με κλασσικη και μετα με ηλεκτρικη θα εισαι μαγκας!!εγω εκανα 8 χρονια κλασσικη πηγαινα για πτυχιο αλλα δεν μπορεσα τελικα....
ωσπου επιασα ηλεκτρικη που καποτε ουτε να την ακουω δεν ηθελα....ενοιωσα τοσο μαλα...γανας!!και η πενα ,τα εφε ,εχουν τη χαρη τους ερωτευτηκα την ηλεκτρικη...
αλλα τι κριμα δεν εχω χρονο να μελεταω πια....αλλα οποτε μου δινετε η ευκαιρια κατι κανω απο κλιμακας ασκησεις και ψιλοτζαμαρω με κατι μεταλαδες φιλους που μπλεξα....τωρα στα γεραματα ακουω μειντεν πηγα και συναυλια.....ε μη στα πολυλογω παραγειλα και μια ηλεκτρακουστικηηηη....καλος??αλλα η κλασσικη με βοηθησε πολυ γιατι εχει περιεργη ταστιερα πιο πλατια οποτε η ηλεκτρικη μου φαινεται παιχνιδι...προσωπικη μου αποψη λεω τωρα ετσι??αλλος μπορει να διαφωνει εξαρταται πως το βλεπεις...

Αποσυνδεδεμένος CK

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ηλεκτική,κλασσική ή ακουστική;;;
« Απάντηση #3 στις: 31/08/08, 00:30 »
Καταλαβαίνω τι εννοείς. Και εγω είχα τα ίδια διλήματα... Αποφάσισα όμως να δώσω βάση στην ακουστική γιατι για μένα η ηλεκτρική ήταν πολύ alone όργανο, δλδ δεν μπορούσες να την έχεις στις παρέες, στην παραλία στα ταξίδια σου να τραγουδάς με την κοπελιά σου ή με την παρέα σου. Το θέμα της διασκέδασης των άλλων ήταν πολύ σημαντικό για μένα. Γιαυτό και άρχισα μαθήματα ορθοφωνίας με ένα καλό φίλο (αρκετα μεγάλο σε ηλικία), άρχισα να μαθαίνω όλο και περισσότερα δύσκολα ακόρντα για κομμάτια που τα είχαν ανάγκη και επίσης, πήρα ένα καλό μικρόφωνο. Σημαντικό παράγοντα σε αυτό ήταν και το γεγονός οτι δεν έβρισκα άτομα τα οποία ήθελαν ηλεκτρικό κιθαρίστα! Όπως βλέπεις όλοι το γυρνάνε στην ηλεκτρική και δεν βρίσκουν μπάντα να παίξουν μαζί της! Έτσι μιας και άκουγα ξένο φολκ και έντεχνα κομμάτια και είχα επιρροές απο Λοϊζο και Μαυρουδή είπα να την παλέψω με αυτό το είδος και οπως βλέπω μου αρέσει πολύ... Βέβαια στιγμές είναι αυτές και μπορεί να μου ξαναέρθει η ανάγκη να παίξω μια ηλεκτρική σολιά... Αν βρώ μπάντα βεβαίως βεβαίως...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
116 Απαντήσεις
98674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 02:00
από Dimitris1982
111 Απαντήσεις
67332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 01:12
από Baroness
8 Απαντήσεις
6646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
4 Απαντήσεις
3718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:48
από Ibanezακιας
2 Απαντήσεις
3172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 23:50
από apostolisL
7 Απαντήσεις
4451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 23:19
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
2597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/10, 16:08
από sofitia
12 Απαντήσεις
8999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/10, 13:31
από el3os
2 Απαντήσεις
2545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 14:58
από Γιωργος_777
6 Απαντήσεις
10037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/12, 18:38
από cbk