Αποστολέας Θέμα: Απόψεις για : Αναρτήση Οδηγού Αναίμακτης Επανάστασης  (Αναγνώστηκε 10722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ωραια αφορμη για να γραψει καποιος κανα καταστατικο κομματος :P
ποιος θελει σημερα επανασταση; ολοι αλλαγη θελουν :P
Το πιο πιθανο ειναι οτι αυτοι που εχουν γραψει στο θεμα τον "οδηγο τους" μαλλον, στην καλυτερη περιπτωση, οταν λενε επανασταση εννοουν αλλαγες, μεταρυθμισεις κτλ ::) ::). Αυτο απο τις λιγες απαντησεις που κοιταξα.
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
ωραια αφορμη για να γραψει καποιος κανα καταστατικο κομματος :P
ποιος θελει σημερα επανασταση; ολοι αλλαγη θελουν :P
Το πιο πιθανο ειναι οτι αυτοι που εχουν γραψει στο θεμα τον "οδηγο τους" μαλλον, στην καλυτερη περιπτωση, οταν λενε επανασταση εννοουν αλλαγες, μεταρυθμισεις κτλ ::) ::). Αυτο απο τις λιγες απαντησεις που κοιταξα.
σου κεντριζω το ενδοιαφερον δλδ ε; :D :D :D :P
αλλο επανασταση αλλο αλλαγη και μεταρυθμιση ειναι βηματα αυτα δεν ειναι ομοια :) (αυτο πιστευω δλδ,οχι οτι δεν ειμαι σιγουρη ::))
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αλλο επανασταση αλλο αλλαγη και μεταρυθμιση ειναι βηματα αυτα δεν ειναι ομοια :) (αυτο πιστευω δλδ,οχι οτι δεν ειμαι σιγουρη ::))
Βασικα κατι τετοιο εννοω, δλδ οτι παρολο που οι κατατασεις που ζουμε γινονται πιο σκληρες εξαιτιας του καπιταλιστικου συστηματος ο κοσμος τρεφει αυταπατες οτι αλλαγες οπως μεταρυθμισεις κτλ θα βελτιωσουν την κατασταση δινοντας ενα ανθρωπινο προσωπο/ προσωπειο στο υπαρχων συστημα ενω πλεον η επανασταση σχετιζεται στην καλυτερη περιπτωση με την ακτιβιστικη δραση, εφοσων η λεξη επανασταση συγχεεται εσκεμμενα με τα πολιτικα καθεστωτα που διαδεχθηκαν ορισμενες επαναστασεις, εξαιτιας καποιων "ηγετων", τα οποια βεβαια δεν ειχαν καμμια σχεση με τον αρχικο σκοπο αυτων των επαναστασεων αλλα αυτο βοηθαει στον προσδιορισμο καποιων ως δημοκρατων.
Οσο τωρα για το αν οι μεταρυθμισεις σχετιζονται με την επανασταση, τα εχουν πει αλλοι χρονια πριν...

σου κεντριζω το ενδοιαφερον δλδ ε; :D :D :D :P
??? ???
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/08, 02:39 από stagpo »
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Φίλε Παναγιώτη να πω ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και ότι πιστεύω πως για όλα φταίει η παιδεία μας (μιλάω και για τον εαυτό μου) πριν από λίγο καιρό είχα γράψει αυτό:  (Στιχοσκουπιδοτοπος )

Εκατομμύρια ανθρώπων στον κόσμο πεινάνε.
Άλλοι τόσοι εκεί έξω ξέρω τώρα διψάνε.
Εκατομμύρια άνεργοι δουλεία να ζητάνε.
Κάποιοι ανάπηροι τα πόδια τον άλλον κοιτάνε.

Και να με εγώ, με δυο πόδια γερά.
Από το πρωί στην δουλειά.
Πολύ ιδρώνω για αυτό,
Θα πιω δυο λύτρα νερό.
Και όταν σχολάσω μετά,
Θα φάω στο σπίτι καλά.
 (Ρ)

Κάποιοι πεθαίνουν στην πείνα και εγώ κάνω δίαιτα
Στεναχωριέμαι αλλά τι να κάνω εγώ για αυτά;
Κάποιοι διψούν το ξέρω δεν με αφήνουν ασυγκίνητο
Για να ξεχαστώ λέω να πλύνω τ` αυτοκίνητο .

Και πιστεύω πώς η μονή αναίμακτη επανάσταση που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην κάνουμε τα παραπάνω.
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κωστας Χατζης
Ο καφενες

Κάποιο παράθυρο έχει φως
κάποιον τον καίει ο πυρετός
μας φεύγει βήμα-βήμα
Κάποιο καράβι στ' ανοιχτά
με χίλια βάσανα βαστά
να μην το πιεί το κύμα

Κι εμείς οι τρεις στον καφενέ
τσιγάρο πρέφα και καφέ
Βρε δε βαριέ-, βρε δε βαριέσαι αδερφέ

Κάποιος στην άκρη του γκρεμού
κοιτάει το τέλος τ' ουρανού
μονάχος του πεθαίνει
Κάποιος στη μάχη πολεμά
η σφαίρα δίπλα μας περνά
στο στήθος του πηγαίνει

Κι εμείς οι άλλοι, μα το ναι
κάνουμε πάρτι ρεφενέ
Βρε δε βαριέ-, βρε δε βαριέσαι αδερφέ


Επειδη ολοι κοιταμε την κοιλιτσα μας και την τσεπουλα μας για'υτο ειναι ο κοσμος μας ετσι σημερα. Κατα τα αλλα μπορουμε να κατακρινουμε και να λεμε με πολυ ευκολια διαφορα πραγματα για την πλατη του αλλου... χωρις φυσικα να βλεπουμε την καμπουρα τη δικη μας.

Αναιμακτη επανασταση; Βεβαιως. Επανασταση κοντρα στο κατεστημενο που θελει τους λαους  στην φτωχεια για να μπορει τους χειριζεται ευκολοτερα. Για να μην μακρυγορισω θα συνεχισω τις αποψεις μου σε επομενη απαντηση. (και για να παω να κοιμηθω!  :bored:   :faint: )
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Επανάσταση; Βεβαίως.Ξεκινώντας από τον καθρέφτη του σπιτιού μας και αλλάζοντας τον κύριο ή την κυρία που έχουμε απέναντί μας.Όταν τελειώσουμε μ'αυτόν ή μ'αυτήν ,τότε ασχολούμαστε και με την άδικη την κενωνία.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Επανάσταση; Βεβαίως.Ξεκινώντας από τον καθρέφτη του σπιτιού μας και αλλάζοντας τον κύριο ή την κυρία που έχουμε απέναντί μας.Όταν τελειώσουμε μ'αυτόν ή μ'αυτήν ,τότε ασχολούμαστε και με την άδικη την κενωνία.
αν δεν αλλαξω εγω,αν δεν αλλαξεις εσυ ,πως θα αλλαξει ο κοσμος ολος... ;) ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Αν και δεν ήθελα να συνεχίσω να απαντώ στο θέμα, το κάνω για δύο λόγους.

1.

@Απόλλων
@Αλχημιστής

Σέβομαι την άποψή σας, αλλά δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να αλλάξω τον κόσμο με βίαια μέσα γιατί απεχθάνομαι τη βία.



το αν θα ειναι επιτυχημενη μια επανασταση δεν εχει σχεση με το ποσο αιμα θα χυθει αλλα με το ποσο θα πεινανε αυτοι που πεινανε και το ποσοι ειναι αυτοι που πεινανε αλλα και με το αν αυτοι που πεινανε εχουν ιδεολογικο υποβαθρο στην ασκηση βιας.

δεν ξερω αν υπαρχει αναιμακτη επιτυχημενη επανασταση,το πιθανοτερο ναι αλλα αν εννοεις επιτυχια το να αλλαξει τον κοσμο τοτε....μπααααα

για να αλλαξει ο κοσμος χρειαζεται βια γιατι ακριβως πανω στην βια ειναι δομημενος ;)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
για να αλλαξει ο κοσμος χρειαζεται βια γιατι ακριβως πανω στην βια ειναι δομημενος ;)

Διαφωνώ!
Αλλαγή σημαίνει ανατροπή του συστήματος, και όχι να χρησιμοποιούνται οι ίδιες τακτικές. Η βία είναι εργαλείο του συστήματος, και η χρήση βίας από τους επαναστάτες φέρνει περισσότερη βία καταστολής από το σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
για να αλλαξει ο κοσμος χρειαζεται βια γιατι ακριβως πανω στην βια ειναι δομημενος ;)

Διαφωνώ!
Αλλαγή σημαίνει ανατροπή του συστήματος, και όχι να χρησιμοποιούνται οι ίδιες τακτικές. Η βία είναι εργαλείο του συστήματος, και η χρήση βίας από τους επαναστάτες φέρνει περισσότερη βία καταστολής από το σύστημα.
gia να ανατραπει το συστημα χρειαζεται βια,οποιοδηποτε συστημα..επανασταση που αλλαζει το συστημα χωρις βια δεν εχει υπαρξει ουτε και θα υπαρξει.

οταν λεω βια βεβαια δεν εννοω μονο φονους και ξυλο,βια ειναι οτιδηποτε αυθαιρετο,οτιδηποτε παρανομο.οτιδηποτε δεν εχει την ευνοια του συστηματος.


το γεγονος οτι η βια των επαναστατων φερνει αντιστοιχα βια και απο τις δυναμεις καταστολης ειναι προφανες και αναποφευκτο.ακομα και απο ενα παιδι αν παρεις το γλυκο μεσα απο τα χερια του θα ασκησει βια,θα αντιδρασει.με τη διαφορα οτι οι κυβερνησεις δεν εχουν το μυαλο παιδιου.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/08, 19:35 από bairn of mosul »
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Καταλαβαίνω αυτόν τον ορισμό της βίας που δίνει ο bairn παρ'ότι δεν ήταν ξεκάθαρο στην αρχή.Υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα επαναστατικών συμπεριφορών που δεν έκαναν χρήση σωματικής βίας,αλλά οπωσδήποτε η αυθαιρεσία μερικές φορές και μια παράνομη πράξη είναι αναγκαία.Δηλαδή π.χ μια καθιστική διαμαρτυρία που έχει απαγορευθεί από τις αρχές μπορεί να φέρει αποτελέσματα, αλλά ταυτόχρονα είναι και παράνομη για το σύστημα.Όμως νομίζω ότι τελικά η λέξη βία δεν ταιριάζει για ειρηνικές έστω παράνομες και αυθαίρετες εκδηλώσεις.Έτσι όπως τουλάχιστον ορίζεται η λέξη σήμερα.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Επανάσταση; Βεβαίως.Ξεκινώντας από τον καθρέφτη του σπιτιού μας και αλλάζοντας τον κύριο ή την κυρία που έχουμε απέναντί μας.Όταν τελειώσουμε μ'αυτόν ή μ'αυτήν ,τότε ασχολούμαστε και με την άδικη την κενωνία.
αν δεν αλλαξω εγω,αν δεν αλλαξεις εσυ ,πως θα αλλαξει ο κοσμος ολος... ;) ;D

 ;D ;D ;D ;D Amyl Hikmet  :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
24685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 02:26
από Quark
0 Απαντήσεις
2304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/06, 02:59
από pbarbalias
22 Απαντήσεις
9608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 02:39
από Fys
15 Απαντήσεις
5443 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/07, 13:12
από vangelis
47 Απαντήσεις
15386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/07, 21:35
από Vaiking
16 Απαντήσεις
11253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 16:14
από Jezus
6 Απαντήσεις
4951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 21:17
από Son of the sun
12 Απαντήσεις
11589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 12:59
από Jezus
2 Απαντήσεις
3574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 14:09
από Stinky
5 Απαντήσεις
3285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 02:44
από Daggo