Αποστολέας Θέμα: Ο Έλληνας ρόκερ...  (Αναγνώστηκε 12385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #25 στις: 18/06/08, 00:57 »
Ότι έχεις κατά νου την μπάντα σου περιγράφοντας..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #26 στις: 18/06/08, 01:36 »
 ΜΑCΜΙSIAS,ουτε εγω ειπα πως υποστηριζεις οτι το ροκ ειναι επανασταση (βασικα ειπα οτι δεν αναφερομαι σε εσενα με αυτο) αλλα σχολιαζα τις αποψεις καποιων ατομων που σχολιασες και εσυ.
 Επισης αν λεγοντας "ποζερια" σε ενα live εννοεις καλα σκηνικα, καλο ηχο, αποψη και διαφοροποιηση απο τη μαζα, συμφωνω απολυτα μαζι σου. Σε αυτη την περιπτωση βεβαια πρεπει να υπαρχει γνωση και εμπνευση και σε αλλους τομεις περαν της μουσικης για να βγει μια ολοκληρωμενη οπτικοακουστικη παρασταση (μικρη η μεγαλυτερη) και οχι αυτη η "ποζερια" που τοσο αρεσει στον Ελληνα ροκερ να "κραζει".
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 21:18 από onfire »
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #27 στις: 18/06/08, 02:12 »
Παράθεση
Σε αυτη την περιπτωση βεβαια πρεπει να υπαρχει γνωση και εμπνευση και σε αλλους τομεις περαν της μουσικης για να βγει μια ολοκληρωμενη οπτικοακουστικη παρασταση (μικρη η μεγαλυτερη) και οχι αυτη η "ποζερια" που τοσο αρεσει στον Ελληνα ροκερ να "κραζει".

Γνώση κ έμπνευση κ σε άλλους τομείς, ακριβώς.
Πάντως, δεν μπορώ να συμφωνήσω 100% στο ότι το ροκ έχει καταντήσει απλά ένα είδος μουσικής...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #28 στις: 18/06/08, 09:02 »
Ότι έχεις κατά νου την μπάντα σου περιγράφοντας..
Όχι ...
δεν εχω κατα νου τη μπαντα μου, αλλά την Ελληνική Σκηνη..
αμα ειχα κατα νου μονο την μπαντα μου, θα ελεγα παιδια, μη φτιαχνετε μπαντες που να παιζετε τα δικα σας τραγουδια, παίξτε διασκευες (ότι να'ναι), και βασικά να πληρωνεστε καλα στα μαγαζια.....
------------------------------------------------

Mαλιστα...
Η ελληνική σκηνή απο θάψιμο, μια χαρα τα καταφέρνει...

Στο εξωτερικό, μια επαγγελματική μπάντα μοιάζει με εταιρία ΑΕ.
Με το προιόν της, (τη μουσική της)
το τμήμα μαρκετινγκ (εμφάνιση και προώθηση του προϊόντος),
με το τμήμα πωλήσεων (συμπεριφορά, εμφάνιση, εκτελεστική ικανότητα των μελών)
τον Διευθυντή (αρχηγό)
τον διευθύνων σύμβουλο (μάνατζερ)
το τμήμα υποστήριξης (εταιρία)
κλπ…

Στην Ελλάδα οι περισσότερες ροκ μπάντες είναι τρίκυκλα με είδη προικός…

ρε συ .. εσυ μιλας για το σταρ συστεμ και μουσική βιομηχανια ... εχουμε και εδω .. "λαμπρα" παραδειγματα  ;D ;D ;D
και σε ρωτω ..... αυτό ειναι ροκ ??????????????????????

και αν το δεις και απο την άλλη, η ελληνική σκηνη, απευθυνεται σε απελπιστικά μικρό κοινο σε σχεση με το εξωτερικο ...
δε χρειάζονται όλα αυτά .. Μια δισκογραφική που να αγαπαει αυτό που κανει και να σεβεται τον εαυτό της .. φτανει!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 09:11 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #29 στις: 18/06/08, 10:21 »
ρε συ .. εσυ μιλας για το σταρ συστεμ και μουσική βιομηχανια ... εχουμε και εδω .. "λαμπρα" παραδειγματα  ;D ;D ;D
και σε ρωτω ..... αυτό ειναι ροκ ??????????????????????

και αν το δεις και απο την άλλη, η ελληνική σκηνη, απευθυνεται σε απελπιστικά μικρό κοινο σε σχεση με το εξωτερικο ...
δε χρειάζονται όλα αυτά .. Μια δισκογραφική που να αγαπαει αυτό που κανει και να σεβεται τον εαυτό της .. φτανει!


Άκου να δεις...μια φόρα έγραψα κι εγώ "σοβαρό" ποστ, και....

Ρε μαστοράκο, μην το παιζεις ξερόλας... σε συμπαθω κιόλας....
σταρ συστεμ και της γουδήρας το γλυφιντζούρι...
Αν θέλεις να βγάλεις ένα σιντι και να λες "Δες μαμα, έβγαλα δίσκο!!!" δίκιο έχεις...

Αν εννοείς οτιδήποτε άλλο, για μικρο ή μεγάλο κοινό, αν πιστεύεις στη δουλεια σου, κι αν εσυ, πανω απ όλους, σέβεσαι τον εαυτο σου, διάβασε προσεκτικά αυτο που έγραψα και βάλτο καλά στο μυαλό σου!!!


Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #30 στις: 18/06/08, 12:31 »
ρε συ .. εσυ μιλας για το σταρ συστεμ και μουσική βιομηχανια ... εχουμε και εδω .. "λαμπρα" παραδειγματα  ;D ;D ;D
και σε ρωτω ..... αυτό ειναι ροκ ??????????????????????

και αν το δεις και απο την άλλη, η ελληνική σκηνη, απευθυνεται σε απελπιστικά μικρό κοινο σε σχεση με το εξωτερικο ...
δε χρειάζονται όλα αυτά .. Μια δισκογραφική που να αγαπαει αυτό που κανει και να σεβεται τον εαυτό της .. φτανει!


Άκου να δεις...μια φόρα έγραψα κι εγώ "σοβαρό" ποστ, και....

Ρε μαστοράκο, μην το παιζεις ξερόλας... σε συμπαθω κιόλας....
σταρ συστεμ και της γουδήρας το γλυφιντζούρι...
Αν θέλεις να βγάλεις ένα σιντι και να λες "Δες μαμα, έβγαλα δίσκο!!!" δίκιο έχεις...

Αν εννοείς οτιδήποτε άλλο, για μικρο ή μεγάλο κοινό, αν πιστεύεις στη δουλεια σου, κι αν εσυ, πανω απ όλους, σέβεσαι τον εαυτο σου, διάβασε προσεκτικά αυτο που έγραψα και βάλτο καλά στο μυαλό σου!!!


Δεν ειμαι ξερολας..
ΑΛΛΑ ..
..όσο μεγαλώνω πιστεύω όλο και σε λιγοτερα πραγματα ...
Και σε όσα συνεχιζω και πιστεύω, πιστεύω όλο και περισσότερο .. ;)

Και τον σεβομαι εαυτό μου , γι'αυτό τα απογευματα μου τα περναω σε ενα δωματιο 5x4 στη ψαραγορα προσπαθώντας να κανω καλη μουσικη..Τη δική μου μουσική
να' μαστε καλα, εδω θα ειμαστε και θα δουμε ποιος εχει δικιο ..
 ;) τα λεμε απο κοντα,τη παρασκευη η το σαββατο για καφεδακι με το Πανο.. κανονισε το, θα'θελα να το συζητήσουμε.
Δυστυχως δε θα μπορεσω να ερθω στο lazy που παιζετε με το Παρη..
Παιζω και 'γω και τη παρασκευη και το σαββατο.
Κανονισε ομως να τα πουμε γιατι ο γραπτός λογος ειναι λιγο who και δε βγαζεις παντα ακρη :)
α!
Και 'γω σε συμπαθω .. μπαγασακο :D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 12:37 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #31 στις: 18/06/08, 17:02 »

τα λεμε απο κοντα,τη παρασκευη η το σαββατο για καφεδακι με το Πανο.. κανονισε το, θα'θελα να το συζητήσουμε.



ωραια...θα εχουμε ομορφο θεμα για κουβεντα..

για να δουμε που θα μας πας για αυτον τον καφε τελικα... ::)

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #32 στις: 18/06/08, 21:17 »
Πάντως, δεν μπορώ να συμφωνήσω 100% στο ότι το ροκ έχει καταντήσει απλά ένα είδος μουσικής...

Δεν θεωρω οτι "καταντησε" ενα ειδος μουσικης γιατι αυτο ηταν παντα. Μπορει να ηταν το soundtrack της επαναστασης, της ελευθεριας και οτι αλλο θελεις, αλλα δεν ηταν η επανασταση, η ελευθερια κτλ αυτη καθαυτη.
 Πιστευω οτι καθε ειδος μουσικης υπαρχει για να "βγαλει" απο τον δημιουργο στον ακροατη καποιο συναισθημα.πχ η reggae βγαζει μια χαλαροτητα και ενα κεφι, το power metal ενα επικο συναισθημα, τα Blues ενα καημο κτλ...Το ροκ μπορει να περασει πολλα συναισθηματα χαριν στο μεγαλο του ευρος. Το οτι εχει συνδεθει (στην αρχη του αλλα και μετα) με την  αμφισβητηση, την κοντρα στο κατεστημενο, την απελευθερωση, την ελευθερια εκφρασης κ.α. (ασχετο το ποσο ολα αυτα πραγματικα λειτουργησαν) και με ενα lifestyle (μηχανες,μπυρες, τζιν και δερματινα), δεν το κανει κατι το υπερανω που "καταντησε απλα ενα ειδος μουσικης". Ισως αυτο που εκφραζει καλυτερα εσενα και εμενα, ισως το καλυτερο, αλλα με τις μοδες του, το μεριδιο του στη μουσικη βιομηχανια, τα οσα ανεφερε ο qrusticks παραπανω, τα καλα και τα ασχημα του...
Τελοσπαντον,επειδη αυτα ειναι προσωπικες αποψεις και τοσο δα off topic, συνεχιζουμε αν θελεις τη συζητηση ειτε με π.μ. ειτε στο παλιοτερο θεμα "τι ειναι rock"
« Τελευταία τροποποίηση: 18/06/08, 21:20 από onfire »
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #33 στις: 19/06/08, 14:12 »
Ας πω κι εγω μια γνωμη.Το προβλημα κατ'εμε εντοπιζεται στην ελλειψη αισθητικης της πλειοψηφειας των συγκροτηματων και των μουσικων,αλλα και των ακροατων.Τι εννοω:

Για μενα,το να παιζεις χαρντ ροκ του 70 με ελληνικο στιχο,ειναι επιεικως γραφικο και γελοιο!!Το να παιζεις μεταλ με ελληνικο στιχο τα ιδια.Κακογουστο οσο και αναχρονιστικο.

Απο την αλλη,οταν καποιοι προσθετουν ποπ-ηλεκτρονικα στοιχεια στη μουσικη τους,ή απλα αν ειναι μερος της mainstream μουσικης βιομηχανιας,ασχετα εαν παιζουν καλη μουσικη,οι "ψαγμενοι" ακροατες τους λενε "πουλημενους",οτι δεν ειναι ροκ κλπ.Απο τη μια το κοινο θελει κατι νεο,απο την αλλη ομως εαν ακουσει κατι νεο το χαρακτηριζει "φλωρικο" και οτι "δεν εχει ψυχη".

Τελος,υπαρχει προβλημα και στο εκτελεστικο μερος.Απο το να ακουω το καθε κουλαδι-εχουν πρηστει τα αυτια μου να ακουνε "πρασινα" bends σε πλειαδα ελληνικων συγκροτηματων,αρρυθμοι ντραμερς,"μπασσιστες" που δεν εχουν κανει ουτε ενα μαθημα μπασσου-προτιμω να ακουω "τυποποιημενα" ροκ κομματια οπου συμμετεχουν σεσσιοναδες,η αυτα τα βρετανικα συγκροτηματα,τα "φλωρικα" για καποιους,που ομως ο ντραμερ γκρουβαρει,ο μπασσιστας το ιδιο,τα προγκρεσιονς δεν ειναι φασολαδες,και εν τελει παραγεται μουσικη που πολλες φορες εχει νεο αερα.

Anyway,περι ορεξεως...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #34 στις: 19/06/08, 14:40 »
Όταν οι πρώτες pop μπάντες στην Ελλάδα πρωτοτραγούδισαν ελληνικό στίχο ,όλοι λέγανε ότι είναι γελοίο.Ήρθε όμως ο Σιδηρόπουλος και μας έδειξε πως γίνετε...Έτσι λοιπόν απλά περιμένουμε και για το χάρντ ροκ ή το μέταλ εκείνον που θα μας δείξει πως να το κάνουμε...Όσο για τις κριτικές ,η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα ,ακούμε λιγότερο μουσική και κατακρίνουμε περισσότερο απ'όσο πρέπει...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #35 στις: 19/06/08, 15:49 »
Όταν οι πρώτες pop μπάντες στην Ελλάδα πρωτοτραγούδισαν ελληνικό στίχο ,όλοι λέγανε ότι είναι γελοίο.Ήρθε όμως ο Σιδηρόπουλος και μας έδειξε πως γίνετε...Έτσι λοιπόν απλά περιμένουμε και για το χάρντ ροκ ή το μέταλ εκείνον που θα μας δείξει πως να το κάνουμε...Όσο για τις κριτικές ,η αλήθεια είναι ότι στην Ελλάδα ,ακούμε λιγότερο μουσική και κατακρίνουμε περισσότερο απ'όσο πρέπει...

Μα αυτο λεω.Το εκανε ο Σιδηροπουλος πριν τριαντα+ χρονια και ηταν πρωτοπορο για τα ελληνικα δεδομενα.Αλλα σημερα ειναι απλα αναμασημα,ειναι κατι αναχρονιστικο!!Χρειαζεται κατι νεο,οχι μια απο τα ιδια.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #36 στις: 19/06/08, 16:07 »
Καμμιά αντίρρηση.Αν όμως απλά πούμε ότι δεν γίνετε,δεν θα γίνει ποτέ.Να σου πω και κάτι περί αναχρονιστικών...Εγώ και κάμποσοι ακόμα είμαστε λίγο μεγαλύτεροι και αυτά που πολλά πιο νέα παιδιά θεωρούνε παρωχημένα,εμείς τα αγαπάμε και γουστάρουμε και να τ'ακούμε και να τα παίζουμε.Γιατί πολλοί το βρίσκουνε τόσο κακό ,ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...Όποιος μπορεί να προσφέρει κάτι πραγματικά καινούργιο,μπράβο του.Αλλά και εκείνος που παίζει κάτι "παλιομοδίτικο",αλλά βάζει ψυχή και δεν κοροιδεύει κανέναν κι αυτός δικαιούτε ένα μπράβο.Άλλωστε αν ήταν έτσι,δηλαδή,ένα μόνιμο κυνήγι πρωτοτυπίας και εκσυγχρονισμού ,τότε θα έπρεπε να έχουν "καταργηθεί" δια ροπάλου ,είδη όπως τα μπλουζ,η τζαζ των big bands,το heavy metal με την κλασσική μορφή του,όλα αν το καλοσκεφτείς.Τι να πω ας πούμε στους blues wire που είναι μεγάλη ελληνική μπλουζ μπάντα;Είστε ηλίθιοι που παίζετε τις ίδιες και τις ίδιες πεντατονικές;Νομίζω ότι πάσχουμε από τραγούδια και όχι από ενορχηστρώσεις ή εξεζητημένες λεπτομέρειες που μόνο εμείς οι "μυημένοι" μπορούμε να καταλάβουμε.Έχουμε ξεχάσει κάπως ,το πως είναι να είσαι ακροατής αλλά και θεατής.Όταν παίζουμε,δεν παίζουμε μόνο για τη πάρτη μας,παίζουμε και για αυτόν που επέλεξε αντί να πάει αλλού,να τιμήσει εμάς.(Δεν λέω ότι μπορεί να διαφωνείς από το σημείο μετά τους blues wire που ανέφερα,ξεκίνησα γενική τοποθέτηση από εκείνο το σημείο και μετά...)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος sun

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοίταξε τον ήλιο και νοιώσε αυτό που νοιώθω
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #37 στις: 19/06/08, 16:15 »
Κρόκ...!
Ελευθερία είναι να είσαι αέρας και οι άλλοι να μην σε αναπνέουν

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #38 στις: 19/06/08, 16:24 »
ρε παιδιά παρατηρώ ότι στα ποστς σας περιγράφετε τρόπους για να μοιάσουμε στα συγκροτήματα-εταιρείες του εξωτερικού...
τι να κάνουμε...τι δεν αρέσει στον κόσμο...
γιατί γράφετε τα παράπονά σας εδώ αντί να πάτε να ξηλώσετε τους κόκκινους προβολείς από τις ροκ σκηνές σας?..να μάθετε να παίζετε όπως αρέσει σε σας και όχι να κατηγορείτε τον απέναντι μουσικό που δεν ξέρει μουσική?
ο καθένας κάνει ότι θέλει και μπορεί...
αντί να κρίνετε κάντε τη δική σας εμφάνιση όπως θα σας άρεσε να δείτε μια μπάντα...
συγνώμη για το κάπως επιθετικό ύφος αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να τα εκφράσω αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #39 στις: 19/06/08, 16:42 »
Καμμιά αντίρρηση.Αν όμως απλά πούμε ότι δεν γίνετε,δεν θα γίνει ποτέ.Να σου πω και κάτι περί αναχρονιστικών...Εγώ και κάμποσοι ακόμα είμαστε λίγο μεγαλύτεροι και αυτά που πολλά πιο νέα παιδιά θεωρούνε παρωχημένα,εμείς τα αγαπάμε και γουστάρουμε και να τ'ακούμε και να τα παίζουμε.Γιατί πολλοί το βρίσκουνε τόσο κακό ,ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...Όποιος μπορεί να προσφέρει κάτι πραγματικά καινούργιο,μπράβο του.Αλλά και εκείνος που παίζει κάτι "παλιομοδίτικο",αλλά βάζει ψυχή και δεν κοροιδεύει κανέναν κι αυτός δικαιούτε ένα μπράβο.Άλλωστε αν ήταν έτσι,δηλαδή,ένα μόνιμο κυνήγι πρωτοτυπίας και εκσυγχρονισμού ,τότε θα έπρεπε να έχουν "καταργηθεί" δια ροπάλου ,είδη όπως τα μπλουζ,η τζαζ των big bands,το heavy metal με την κλασσική μορφή του,όλα αν το καλοσκεφτείς.Τι να πω ας πούμε στους blues wire που είναι μεγάλη ελληνική μπλουζ μπάντα;Είστε ηλίθιοι που παίζετε τις ίδιες και τις ίδιες πεντατονικές;Νομίζω ότι πάσχουμε από τραγούδια και όχι από ενορχηστρώσεις ή εξεζητημένες λεπτομέρειες που μόνο εμείς οι "μυημένοι" μπορούμε να καταλάβουμε.Έχουμε ξεχάσει κάπως ,το πως είναι να είσαι ακροατής αλλά και θεατής.Όταν παίζουμε,δεν παίζουμε μόνο για τη πάρτη μας,παίζουμε και για αυτόν που επέλεξε αντί να πάει αλλού,να τιμήσει εμάς.(Δεν λέω ότι μπορεί να διαφωνείς από το σημείο μετά τους blues wire που ανέφερα,ξεκίνησα γενική τοποθέτηση από εκείνο το σημείο και μετά...)

Δεν διαφωνω σε κατι.Κι εγω γουσταρω να ακουω και να παιζω παλιομοδιτικα!Το ζητημα ειναι ομως πως αν δεν υπαρχει ανανεωση,τοτε μια σκηνη πεθαινει.Πχ ακομα γουσταρω Σιδηροπουλο,Τρυπες,Μεταλλικα κλπ. απεχθανομαι ομως τα περισσοτερα νεα γκρουπς που παιζουν ακριβως σαν το Σιδηροπουλο,τις Τρυπες ή τους Μεταλλικα.Εγω ας πουμε το μονο σημερινο γκρουπ με ελληνικο στιχο που θεωρω πως εχει κατι νεο να πει,ειναι τα κιτρινα ποδηλατα.Πολλοι θα πουν πως δεν ειναι ροκ,για μενα ομως ειναι η μοντερνα εκδοχη του ελληνικου ροκ.Και οι Καταραμενοι ηταν κατι καινουριο,που ομως στερειτο καθε αισθητικης απο οποια οπτικη κι αν τους εκρινες!Παντως προτιμω τους πρωτους,κι ας θεωρουνται απο καποιους λιγοτερο ροκ.
Οπως ειπα ηδη παντως,γουστα ειναι αυτα και αυτη ειναι απλα η γνωμη μου.Το ζητημα ειναι οτι δεν υπαρχει ανανεωση και πως το μουσικο και αισθητικο επιπεδο στη σημερινη ελληνικη ροκ σκηνη ειναι χαμηλο,γι αυτο και δεν τυγχανει ιδιαιτερης απηχησης απο τον κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Έλληνας ρόκερ...
« Απάντηση #40 στις: 19/06/08, 22:53 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:08 από Constantine* »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3248 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/04, 11:26
από twist 1N my Sobriety
1 Απαντήσεις
1800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/07, 12:11
από x-versous
34 Απαντήσεις
20924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/17, 16:46
από Muselove
31 Απαντήσεις
18477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:51
από indie-anos laternative
68 Απαντήσεις
28626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/09, 15:28
από papous
2 Απαντήσεις
4941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/13, 12:05
από bigfoot
4 Απαντήσεις
7867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/18, 13:52
από saved