Αποστολέας Θέμα: Πριγκηπας και Φτωχος  (Αναγνώστηκε 2300 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Πριγκηπας και Φτωχος
« στις: 27/07/07, 04:40 »
Το κομματι ηταν για τη θεατρικη παρασταση Πριγκηπας και Φτωχος και αφορουσε ενα σημειο πριν το τελος, οπου ο Πριγκηπας και ο Φτωχος αλλαζουν προσωπα. Το ιδιο κομματι χρησιμοποιειται και για το τελος ( το θεμα οπου επαναλαμβανεται επιμονα ), γι'αυτο περιορισα λιγο τη διαρκεια ωστε να μην ειναι 8 λεπτα  ;D ( το πιο εκπληκτικο ειναι πως μερικα μερη κοπηκαν τελικα  >:( )
Παρολο που υποτιθεται πως η παρασταση επρεπε να εχει μια αναγεννησιακη μουσικη, η σκηνοθεσια ηταν αρκετα μοντερνα, οποτε το συγκεκριμενο κομματι φερνει αρκετα απο 20ο, οποτε μην σας ξενισει. Ασχετα εαν υπαρχουν τελικα και αναγεννησιακα κομματια μεσα στο συνολικο tracking του εργου  ;D ( γενικα μου βγηκε ο κωλος,αλλα δεν πρεπει να μιλαμε ετσι )

http://rapidshare.com/files/45275818/reprise.mp3

οριστε και ενα αλλο κομματι ( η εναρξη συγκεκριμενα ) με αναγεννησιακο χαρακτηρα απο το ιδιο εργο, να δειτε τη διαφορα του βασικου θεματος.

http://rapidshare.com/files/45277059/enarksi.mp3

« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/07, 04:52 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Πριγκηπας και Φτωχος
« Απάντηση #1 στις: 17/08/07, 16:34 »
Α, άκουσα την Έναρξη. Κακό, κακό, κακό μου τη δίνει η τσελέστα/τσέμπαλο/τι σκατά είναι! Απαπαπαααα. Έτσι γράφαν στην Αναγέννηση; Δεν έχω ιδέα, εσύ ξέρεις περισσότερα, αλλά εμένα μου την έδωσε. Το ηχόχρωμα δηλαδή. Το θέμα ωραίο είναι - την κατάσταση σώζουν τα έγχορδα, και φυσικά ότι το υπόγραψε το χέρι σου.
Αλλά!

Ακούω το Reprise στο Repeat, -ως συνήθως - απαλλαγμένος από στίχους,από άλλες εικόνες ή από ιστορίες που φέρεται να ντύνει.
Μου αρέσει παρα πολύ. Φαίνεται απλό, αλλά είναι γοητευτικά μουσικό και η ατμόσφαιρα θυμίζει Yanni και καλό Tribute- παλιά αγάπη. Το "πονηρό" φλαουτάκι στο 1.28 που δινει δικούς του αντι-τονισμούς και παίζει με το ήδη χτυπητό ρυθμικό σχήμα, οδηγεί στην ήρεμη έκρηξη του 1.32 που αποτελεί εξαίρετο διάλειμμα στο ρυθμικό σχήμα.
γ**ώ τα τρικάκια :D Και μετά, η κορύφωση των κρουστών :) Καλή φάση. Ίσως όχι όσο τα προσωπικά μου αγαπημένα πιανιστικά σου κομματια, αλλά με κέρδισε!
Σάκη, you rule!
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πριγκηπας και Φτωχος
« Απάντηση #2 στις: 21/08/07, 09:56 »
Θελω μπλουζιτσες και κοινο απο 16χρονα να φωναζουν "Σακη σακη" ενω εγω θα κανω stage dive στα πιπινια μπροστα :P
Δυστυχως το τσεμπαλο που εχω ειναι μετριο σαν ηχος, αλλα μ'αρεσει να το χρησιμοποιω σε κομματια του ποδιου..εχει γινει ο χαρακτηριστικος ηχος μου :P Το μονο καλο που εχει σαν ηχος ειναι το "τσιμπημα" της χορδης, πραγμα που ηταν χαρακτηριστικο στα οργανα αυτο.
Το φλαουτακι μπηκε αφου ειδα και τη σκηνη σε προβα και παρατηρησα πως ειναι τελειως "αδειο" ( αν και ακουστηκε το κλασσικο "σαν πολυ μοντερνο δεν εγινε?" ). Δεν ειναι σιγουρα της εποχης, ομως εαν εχεις ακουσει για 2 μερες μονο Polyphonic Spree, ολο και κατι θα "κλεψεις". :D
Thanx for your time ( θυμισε μου λιγο ξανα τον αριθμο τραπεζης, γιατι επεσαν ολοι μαζι εδω και δεν ξερω ποιος ειναι ο δικος σου :D )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Πριγκηπας και Φτωχος
« Απάντηση #3 στις: 22/08/07, 01:34 »
Θα με συγχωρέσεις, αλλά το κοινό του Σάκη με τις πρωτοποριακες για γκρηκ ποπ παραγωγές του "21ου Ακατάλληλο" δεν είναι μόνο για 16χρονα. Δε θα ντραπώ να πω οτι το ακούω χαλαρά τώρα, και δε μου φαίνεται χαζό - νταξει, Θεοφάνους, λιγο κλέφτης, αλλα αξιοπρεπούλης συνθέτης..:P
To τσεμπαλάκι το χε σα χαρακτηριστικο ηχο και ο Χ''δάκις στο Χαμόγελο της Τζοκόντας - μια χαρά του πήγαινε.
Α, και ο Κραουνάκης στις "Μοίρες" στο Μαμά Γερνάω. Γαμεί, γενικά, και έχει φάση να μπερδέυεται συνοδευτικά και με άλλα όργανα. Δίνει άλλο ύφος. Τώρα για αναγεννησιακά, όπως είπα, δεν έχω ιδέα:P

Polyphonic Spree? Qu'est-ce que c'est? Για illuminate us..

p.s. Τι χρόνο καλε; Διακοπές κάνω. Άσε που τα χα πρωτακουσει και καιρό πριν, όταν το βγαλες το θεμα - απλά λησμόνησα να ποστάρω και ειπα απλά να το κάνω merge να το ακούσει κόσμος επειδή είναι ωραίο. :)
soundcloud.com/conticucci

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/08, 19:35
από annezoo
31 Απαντήσεις
10542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 21:48
από zappas
0 Απαντήσεις
1744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 14:46
από Ιππαρχος
3 Απαντήσεις
2322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/09, 20:47
από pac
1 Απαντήσεις
1323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/10, 03:35
από Γιωργής