Αποστολέας Θέμα: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?  (Αναγνώστηκε 8650 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
http://www.thomann.de/gr/plush_tube_fx_loop.htm
μπορει καποιος να με διαφωτίσει σας παρακαλω για την χρήση αυτου του πεταλιου? Με ρώτησε ένας φίλος και με έβαλε σε ψάξιμο και ομολογώ πως δεν μπορώ να του απαντήσω
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #1 στις: 08/07/12, 18:00 »
Μού φαίνεται σαν ένα εξωτερικό FX loop, δεν είμαι όμως σίγουρος πώς ακριβώς λειτουργεί...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #2 στις: 08/07/12, 18:13 »
απόλλων και εμένα αυτο μου φάνηκε αλλα διαβασα σε καποια φορα για buffer..μετα σκέφτηκα την κατσκευή του adr1anou για το loop που ειχε φτιαξει..αν εχει την ίδια χρήση δεν μπορω να δικαιολογήσω την τιμη του
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #3 στις: 08/07/12, 18:32 »
Θέλει να ξέρεις λίγη ιστορία ή καλύτερα μυθολογία για να "δικαιολογήσεις" την τιμή του.


Όταν ο Alexander Dumble άρχισε τις μόντες σε διάφορους κλασικούς fender έβαλε και ένα απλό σειριακό unbuffered loop. Το ίδιο loop έχουν κρατήσει και το 99% των κλώνων Dumble ενισχυτών.
Ο ίδιος ο Dumble είχε φτιάξει ένα εξωτερικό μπιχλιμπίδι (Dumbleulator νομίζω το λένε) για να αντιμετωπίσει την έλλειψη του buffer στο loop.


Οι τρελαμένοι τώρα υποστηρίζουν ότι η Dumble εμπειρία δεν ολοκληρώνεται χωρίς το Dumbleulator γιατί προσθέτει κάτι στον ήχο (η αλήθεια είναι ότι μάλλον αφαιρεί ... υψηλές συχνότητες). Ε, η τρέλα με τους Dumble οδήγησε και σε κλώνους/βελτιώσεις του Dumbleulator και ένα τέτοιο πράμα είναι και το εν λόγω πετάλι.


Δες πόσο πουλιούνται οι original Dumble (δεκάδες χιλιάδες δολλάρια), πόσο οι κλώνοι (αρκετές χιλιάδες δολλάρια) και θα καταλάβεις γιατί το συγκεκριμένο αξεσουάρ πωλείται τόσο.


Η Fuchs θεωρείται και πιστεύω πως είναι κορυφαία εταιρεία που βγάζει και κλώνους Dumble αλλά η τιμή για το μπιχλιμπιδι είναι εξωφρενική. Φυσικά υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει σε αυτή την τιμή οπότε εμάς δε μας πέφτει λόγος. (εδώ υπάρχει κόσμος που χώνει αντίστοιχα λεφτά για καλώδια σύνδεσης καμπίνας κεφαλής ή ακόμα χειρότερα για καλώδιο ρεύματος ::) )


Κοινώς πες στο φίλο σου να κάνει πως δεν το είδε και να προχωρήσει παρακάτω ;D

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #4 στις: 08/07/12, 18:43 »
χαχαχα απλα απολαυστικός.
να ρωτησω κατι αλλο...θεωρεις πως να επενδύσει κανεις σε καλώδια του στυλ George L αξίζει η οχι?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #5 στις: 08/07/12, 18:48 »
να ρωτησω κατι αλλο...θεωρεις πως να επενδύσει κανεις σε καλώδια του στυλ George L αξίζει η οχι?

Είχα κάποτε μερικά George-L. Με το χέρι στην καρδιά και κρίνοντάς τα όσο πιο αντικειμενικά μπορώ, θα έλεγα ότι κάνουν διαφορά στον ήχο αλλά σε καμιά περίπτωση τόσο εμφανή ώστε να δικαιολογήσουν την τιμή τους. Νομίζω ότι καλώδια όπως τα Klotz, τα Van Damme ή τα Bullet αποδίδουν εξίσου καλά και είναι αρκετά φτηνότερα.

απόλλων και εμένα αυτο μου φάνηκε αλλα διαβασα σε καποια φορα για buffer..μετα σκέφτηκα την κατσκευή του adr1anou για το loop που ειχε φτιαξει..αν εχει την ίδια χρήση δεν μπορω να δικαιολογήσω την τιμη του

Nαι, ο Αδριανός μάλλον ασκεί λάθος επάγγελμα. Θα έπρεπε να ιδρύσει μια εταιρία με το όνομα Hadrian guitar effects... θα ζούσε αυτός καλά και οι κιθαρίστες καλύτερα!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/12, 20:57 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #6 στις: 08/07/12, 18:56 »
χαχαχα απλα απολαυστικός.
να ρωτησω κατι αλλο...θεωρεις πως να επενδύσει κανεις σε καλώδια του στυλ George L αξίζει η οχι?


μεγάλο θέμα αυτό. Άλλοι πίνουν νερό στο όνομα των George L και άλλοι λένε (και ψιλοδικαιολογημένα) ότι δε βάζουν solderless (ξέρεις, χωρίς κολλήσεις) καλώδια πουθενά.
Εγώ έχω κάτι φτηνά από Thomann και είναι μια χαρά. Ακόμα καλύτερα να μάθει κανείς να φτιάχνει μόνος του. Πιο σημαντικό θεωρώ μια καλή τροφοδοσία για τα πεταλάκια (πχ VoodooLab) παρά τα περίεργα καλώδια.


btw πάνω στο προηγούμενο κι ο δικός μου ενισχυτής unbuffered loop νομίζω πως έχει (τουλάχιστον δε λένε πως είναι buffered) και με 2.5+2.5 μέτρα πήγαινε έλα καλώδιο δεν έχω πρακτικά καμιά επίδραση στο σήμα μου. Φυσικά δεν είναι ίδιες όλες οι FX loops στους ενισχυτές. Αντίθετα ένα καλώδιο της πλάκας που έχω να πηγαίνει από την πεταλιέρα στο input μου κόβει λίγα πρίμα.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #7 στις: 08/07/12, 19:13 »
@Απόλλων
ειμαι σε μια φαση να αλλαξω ΟΛΑ τα καλώδια στο PD μου και αν βάλω  Geaorge Ls μου βγαινει 200+ ευρω...αλλοι μου λενε καντο με κλειστα τα ματια αλλοι μου λενε πως θα ειμαι λακαμας...δεν εχω αμεσα τοσα $ αλλα αν αξιζει ελεγα να το κανω.Για αυτο θελω αποψεις ανθρωπων οπως την δικη σου που εχουν χρησιμοποιήσει τετοια καλωδια...ο adr1anos μου ειχε πει παλαιοτερα πως ειναι υπερεκτιμημένα

@zeoy
νομιζω πως το θέμα με το πεταλι ειναι "ΕΙΜΑΙ ΟΣΟ NERD δεν παει"...προσωπικα θεωρω πως μπορει καποιος να επενδύσει σε καλυτερα πραγματα...ισως το ιδιο να ισχυει για τα καλωδια...απο την αλλη θεωρω πως ενα καλο power supply ειναι οτι πρεπει(ασχετο αλλα πιστευω πως το ρευμα μετραει)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #8 στις: 08/07/12, 19:41 »
Για το power supply δεν χωράει συζήτηση ότι παίζει ρόλο αν μη τι άλλο σε θέματα θορύβου. Παρότι δεν έχω καμιά τεράστια pedal board το γεγονός ότι έχω 2 μυστήρια Line 6 απάνω με κάνει να χρησιμοποιώ το One Spot + άλλα 2 τροφοδοτικάκια και το όλο θέμα με χαλάει. Αντιθέτως μια Pedal Power 2 Plus δε θα με χάλαγε καθόλου  ;D


Για καλώδια θα σου πρότεινα να πάρεις χύμα καλώδιο (πχ Sommer), τα βύσματα της επιλογής σου ανάλογα με τις ανάγκες (ίσια, γωνίες, μικρά για εξοικονόμηση χώρου κλπ) και να αρχίσεις τις κολλήσεις. Κολλητήρι και υπομονή θέλει και θα τα φτιάξεις αστέρια. Θέλω να το κάνω κι εγώ (κάποια είναι ήδη φτιαχτά και μου έχουν βγει πολύ καλά) αλλά δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ (συν του ότι προέχει το τιμημένο το power supply).


Τώρα το θέμα των buffers είναι επίσης υπαρκτό και καλό είναι μέσα σε όλα τα true bypass να υπάρχει και κανα buffered να στρώνει το πράμα. Χρόνια έπαιζα βέβαια με ένα από τα κλασικά tone suckers πρώτο πρώτο (απλό Crybaby) και σε διαβεβαιώ πως κανένας από το ακροατήριο δεν ήρθε να μου πει your tone sucks  ;D

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #9 στις: 08/07/12, 19:52 »
για power supply ποιο σκεφτεσαι? εχω κανει παλαιοτερα ενα θεμα για power supply ριξε μια ματια αν θες..αν και τα λεω περιληπτικά αλλα οκ...
εγω λεω να παω για το fuel tank hamelon.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #10 στις: 08/07/12, 20:15 »

για power supply ποιο σκεφτεσαι? εχω κανει παλαιοτερα ενα θεμα για power supply ριξε μια ματια αν θες..αν και τα λεω περιληπτικά αλλα οκ...
εγω λεω να παω για το fuel tank hamelon.


Πολύ καλό το chameleon αλλά αν πήγαινα μέχρι τα 155 που το βλέπω στο Θωμά θα έδινα άλλα 11 για αυτό

http://www.thomann.de/gr/voodoo_labpedal_power_2_plus.htm

που ταιριάζει και αβάδιστα, αβασάνιστα κλπ στο pedaltrain μου.

Φυσικά αυτή τη στιγμή που δεν παίζω live (αντε κάτι jam-αρίσματα με φίλους που και που) κάθομαι στα αυγά μου γιατί "είναι πολλά τα λεφτά Άρη" (αυτά που πρέπει να δώσω δυστυχώς >:( )

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #11 στις: 08/07/12, 20:30 »
το θεωρεις πιο ευέλικτο απο το trex?
αυτο/ τι σου λεει?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #12 στις: 08/07/12, 21:09 »
@Απόλλων
ειμαι σε μια φαση να αλλαξω ΟΛΑ τα καλώδια στο PD μου και αν βάλω  Geaorge Ls μου βγαινει 200+ ευρω...αλλοι μου λενε καντο με κλειστα τα ματια αλλοι μου λενε πως θα ειμαι λακαμας...δεν εχω αμεσα τοσα $ αλλα αν αξιζει ελεγα να το κανω.Για αυτο θελω αποψεις ανθρωπων οπως την δικη σου που εχουν χρησιμοποιήσει τετοια καλωδια...ο adr1anos μου ειχε πει παλαιοτερα πως ειναι υπερεκτιμημένα

Εγώ δεν θα σού πω ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Απλά δεν θα περίμενα διαφορά που να σε κάνει να θεωρήσεις ότι τα 200 Ευρώ έπιασαν τόπο. Πάρε μερικά μέτρα καλής ποιότητας καλώδιο (π.χ. Van Damme, που εδώ το βρίσκω με μία λίρα το μέτρο) και καλής ποιότητας βύσματα (π.χ. Neutric, Amphenol ή παρόμοια, που λογικά δεν θα σού κοστίσουν πάνω από 2-3 Ευρώ το ένα) και φτιάξε καλώδια μόνος σου. Είμαι σίγουρος ότι θα πετύχεις το ίδιο αποτέλεσμα με πολύ μικρότερο κόστος.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/12, 21:15 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #13 στις: 08/07/12, 21:17 »
ειναι δυσκολο να φτιαξω καλωδια μονος? θελω να σου πω οτι για να σπασω τα αυγά για ομελέτα φωνάζω τους γείτονες...χεχεχε

αν μπορεις να μου προτείνεις ενα site για να παραγγείλω εστω για να πειραματιστώ θα το εκτιμούσα πολυ..με ενδιαφερουν γωνιακά....θα χρειαστώ και καποιο κολλητήρι ε?
σορρυ για τις χαζές ερωτήσεις αλλα δεν ξέρω μια
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/12, 21:20 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #14 στις: 08/07/12, 21:38 »
ειναι δυσκολο να φτιαξω καλωδια μονος? θελω να σου πω οτι για να σπασω τα αυγά για ομελέτα φωνάζω τους γείτονες...χεχεχε

αν μπορεις να μου προτείνεις ενα site για να παραγγείλω εστω για να πειραματιστώ θα το εκτιμούσα πολυ..με ενδιαφερουν γωνιακά....θα χρειαστώ και καποιο κολλητήρι ε? σορρυ για τις χαζές ερωτήσεις αλλα δεν ξέρω μια


Nαι, χρειάζεται λίγη εξάσκηση για να μάθεις να κάνεις μια απλή κόλληση. Αλλά αφού τα κατάφερα εγώ, είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις κι εσύ. Υπάρχουν πολλά σχετικά video στο youtube.

Όσο για μαγαζιά, αυτά που ξέρω είναι εδώ στην Αγγλία ή/και στο ebay. Να ένα Ελληνικό που βρήκα με μια γρήγορη έρευνα στο Google. Σίγουρα θα υπάρχουν πολλά άλλα.

http://www.djshop.gr/ProductList.asp?ITMID=10537&LANG=GR
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #15 στις: 08/07/12, 21:51 »
τα neutrik νομίζω πως πιάνουν αρκετο χώρο ετσι δεν ειναι? τα amphenol απο την αλλη νομιζω πως πιάνουν λιγοτερο χώρο
μηπως να ανοιξω ενα θέμα να μου πείτε ακριβώς τι χρειάζομαι.. π.χ κολλητήρια, τι καλώδια τοι βύσματα λίμες πριόνια κομπρεσέρ νανοδιαγαλακτικούς συμπυκνωτές κλτ κτλ???ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #16 στις: 09/07/12, 00:20 »
καλώδιο με το μέτρο ή και μπομπίνες πρέπει να πουλάει ο Καγμάκης junior στη Σόλωνος...ρίχ'του ένα τηλέφωνο

όσο για κολλητήρια κτλ, σε ένα οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά στην Αθήνα θα βρεις τα πάντα!

και τέλος, για τις κολλήσεις, ένα απλό βίντεο του YT να κάτσεις να παρακολουθήσεις και είσαι έτοιμος!
δεν είναι τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #17 στις: 09/07/12, 00:32 »
εορτάζων 20 μερες, τα ειδα αυτα :P τα πως τα λετε τα βιντεΑ
απλως θελω καμια προταση για κολλητήρι της προκοπής και για καλη ποιότητα καλάι( ποθε ειχε αναφέρει ο adr1anos σε ενα παλαιότερο ποστ) και βεβαία καλά jacks γωνιακά
ζηταω πολλα ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #18 στις: 09/07/12, 00:59 »
προτάσεις θα σου γίνουν αργά ή γρήγορα αλλά νομίζω και με ένα φτηνό κολλητήρι και ένα απλό καλάι (για αρχή) θα κάνεις τη δουλειά σου....μην επενδύσεις σε κάτι που ίσως δεν ασχοληθείς....


εορτάζων 20 μερες
έτσι κάνουμε στο χωριό μου ρε! :P

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #19 στις: 09/07/12, 01:17 »
ε δεν λεω να παρω 500$ κολλητήρι αλλα βλεπω υπαρχουν με 5 ευρω και με 20..φαντάζομαι πως των 20 θα ειναι καλυτερο..ενα νορμαλ κολλητήρι οχι τελειο ουτε άχρηστο για αρχάριο θελω

καλώδιο με το μέτρο ή και μπομπίνες πρέπει να πουλάει ο Καγμάκης junior στη Σόλωνος...ρίχ'του ένα τηλέφωνο

όσο για κολλητήρια κτλ, σε ένα οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά στην Αθήνα θα βρεις τα πάντα!

και τέλος, για τις κολλήσεις, ένα απλό βίντεο του YT να κάτσεις να παρακολουθήσεις και είσαι έτοιμος!
δεν είναι τίποτα....

μονο στην πρωτεύουσα θα βρω τετοια πράγματα,στο δικο μου χωριό την θεσσαλονίκη δεν υπαρχουν :'(
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #20 στις: 09/07/12, 11:08 »
Λοιπόν zero, έλα θα σε κάνουμε DIYer!..

Πάρε αυτά, με ελάχιστα λεφτά:
Tin Solder 15g (ή αν θέλεις λίγο περισσότερο: Solder SN60-0,50-100g)
Soldering Iron LKR-50 (το έχω είναι μιά χαρά και ρυθμίζεται η θερμοκρασία του - πολύ χρήσιμο)
Sponge LC-LAB

Για βύσματα δες αυτά:
Prof Audio Plug, Mono, Right Angle είναι τα καλύτερα για PB, με επίχρυσες άκρες και πιάνουν ελάχιστο χώρο στο πλάι των πεταλιών (το πιο σημαντικό).
ΜΗΝ πας σε λύσεις κάτω του 1€, (πχ:Plug Mono, Right Angle, Taiwan) θα πετάξεις τα λεφτά και τον κόπο σου.


Έχω τοποθετηθεί σχετικά με τα GL's, δεν προτιμώ καλώδια που δεν έχουν κολληθεί και απλά κάνουν επαφή. Έχω πολύ ειδικές γνώσεις στο θέμα αυτό, έτυχε να ασχοληθώ με εντοπισμό λαθών σε καλώδια δικτύων στο μαστερ μου, αν κάποιοι ενδιαφέρονται μπορώ να πω μερικές λεπτομέρειες, αλλιώς πάρτε το απλά ως μία άποψη.


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #21 στις: 09/07/12, 12:14 »
ΤΟ ΗΞΕΡΑ....ΤΟ ΗΞΕΡΑ...
ευχαριστω ρε adr1ne.αληθεια σε ευχαριστω πολυ. Η ιδεα μου μπήκε γιατι δεν μπορω να δωσω αρρωστα πολλα λεφτα για καλωδια. Μετα σκεφτηκα οτι καλο θα ειναι για λογους ταξης στο PD να ειναι ακριβως στα μετρα μου τα καλωδια...αν δω οτι κατι κανω στις κολλήσεις θα παρω μετα το πιο ευκολο DIY κιτ και θα το προσπαθήσω.
παω να βαλω λεφτα στην καρτα για να καμω παραγγελία...wish me luck plz ;D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #23 στις: 09/07/12, 13:22 »
πρέπει να το χα δει πως είσαι Σαλλλλονίκη ρε zero αλλά το είχα ξεχάσει
σίγουρα θα υπάρχουν μαγαζιά και εκεί....

adr1iane σ'ωραίος.....τι παίζει με μεταφορικά από Banzai?
με τέτοιες τιμές αρχίζω και ξαναψήνομαι :P

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Plush Tube FX Loop Pedal...τι είναι ρε παιδια?
« Απάντηση #24 στις: 09/07/12, 13:52 »
.....τι παίζει με μεταφορικά από Banzai?
με τέτοιες τιμές αρχίζω και ξαναψήνομαι :P
Παιδιά, είναι πολύ λογικά, ανάλογα με τον όγκο/βάρος βέβαια, 8€ νομίζω είναι το σύνηθες για μέχρι μισό κιλό, που είναι πολύ πράμα.. μετά πάει 10€ για ένα κιλό, κλπ.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/05, 20:35
από Kiratzoharris
11 Απαντήσεις
4737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/08, 20:24
από jaymz21
27 Απαντήσεις
11408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:34
από Holyshock
25 Απαντήσεις
7669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/09, 00:06
από Jezus
4 Απαντήσεις
3363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 16:37
από zeromancer
1 Απαντήσεις
1831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/10, 01:30
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
2764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 23:20
από aragorn23984
2 Απαντήσεις
2945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/11, 00:31
από ibanezbass
0 Απαντήσεις
2015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 14:04
από themis_1986
loop pedal αλλά ποιό?

Ξεκίνησε από thetwin Εφέ

19 Απαντήσεις
7932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 11:22
από Jezus