Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για εναν αρχαριο!!!  (Αναγνώστηκε 2336 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ynot13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Βοηθεια για εναν αρχαριο!!!
« στις: 08/07/10, 19:39 »
γεια χαρα σε ολους και ολες!!Τρωγοντας και εγω το φλας της μουσικης στα 34 αποφασισα να ασχοληθω με την κιθαρα!Αφου ενας φιλος μου εκανε μια εισαγωγη αποφασισα να παω να παρω μια κιθαρα.(ενδιαφερομαι για μια ακουστικη ή ηλεκτρακουστικη χωρις να ξερω τι με συμφερει).Μπαινοντας σε ενα μαγαζι μου γυαλισε στο ματι αλλα μου αρεσε και ο ηχος μιας ηλεκτρακουστικης μαρκας Μastro-αν τη λεω σωστα-που εκανε 250ευρα(λιγο τσιμπημενη μου φανηκε).Ενα αλλο στοιχειο που με παραξενεψε ηταν οτι η συγκεκριμενη κιθαρα ηταν πιο λεπτη(εννοωντας οτι δεν ειχε το παχος που ειχαν οι περισσοτερες κιθαρες).Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για τη συγκεκριμενη περιπτωση και αν εχετε να προτεινετε κατι καλο για εναν rookie μεχρι maximum 200ευρα(παλιο-οικονομικη κριση).Επισης αξιζει να κανω 7-8 μαθηματα απο καποιον που ξερει ωστε να μου δειξει τα πρωτα βηματα ή το κρινετε πεταμενα λεφτα?.Μου αρεσει η καλη μουσικη,κυριως rock,αλλα δεν θα μπορουσα να αντισταθω σε ενα καλο ελληνικο τραγουδι...
Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για εναν αρχαριο!!!
« Απάντηση #1 στις: 08/07/10, 19:48 »
Καλη αρχη και ποτε δεν ειναι αργα!!!
Στο μπατζετ σου λιιιιιιιγο παρα πανω πολυ καλη κιθαρα ειναι αυτη(για μενα)
Το σωμα ειναι λιγο jumbo(πιο μεγαλο)με τιμια ηλεκτρικα...Θα σου ελεγα να την δοκιμασεις αν βρεις για να δεις αν σε βολευει στο παιξιμο γιατι καποιοι εχουν προβλημα με ενα τετοιο "φουσκωτο"σωμα
« Τελευταία τροποποίηση: 08/07/10, 19:52 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Βοηθεια για εναν αρχαριο!!!
« Απάντηση #2 στις: 08/07/10, 20:03 »
Συμφωνώ κι εγώ για την cort.....τα φτηνά της μοντέλα είναι ότι πρέπει για αρχάριο......αυτή την mastro που λες πρώτη φορά την ακούω να πω την αλήθεια....
και σαφέστατα αξίζει να κανεις κάποια "μαθήματα" με καποιον που ξέρει ώστε να σου δείξει λίγο καλύτερα τις θέσεις του χεριού στην ταστιέρα και να σε βοηθήσει λίγο στο ρυθμό...

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για εναν αρχαριο!!!
« Απάντηση #3 στις: 09/07/10, 12:56 »
Η διαφορά ακουστικής κιθάρας με τη ηλεκτρακουστική είναι ότι την δεύτερη μπορείς να τη συνδέσεις με ενισχυτή. Αυτό θα σου είναι χρήσιμο μόνο όταν είναι να παίξεις σε κάποιο event, αλλιώς δεν το χρειάζεσαι. Σε κάθε άλλη περίπτωση, κάνει αρκετό θόρυβο η ακουστική από μόνη της ;)
 
Με τη σειρά μου θα σου πρότεινα την Fender CD-60 την οποία έχω και εγώ και είμαι υπέρ-ευχαριστημένη. Υπάρχει και η Fender CD-100 η οποία είναι λιιιγο καλύτερη και λίγο πιο ακριβή, αλλά μέσα στο budget σου. Νομίζω πως θα σου είναι πιο άνετες σε σχέση με την Jumbo που πρότειναν τα παιδιά.
 
Και τέλος, θα έλεγα και εγώ να κάνεις κάποια μαθήματα, θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ στο να μάθεις τα βασικά πράγματα σωστά και γρήγορα, παρά να καθίσεις να μάθεις μόνος σου. :)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος ynot13

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Βοηθεια για εναν αρχαριο!!!
« Απάντηση #4 στις: 09/07/10, 19:58 »
Παιδια ευχαριστω πολυ ολους και ολες! :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
9419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/08, 01:08
από Aenima
10 Απαντήσεις
5719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
14 Απαντήσεις
5545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 00:29
από dany17
27 Απαντήσεις
7507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 18:09
από Wise_One
15 Απαντήσεις
6195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
33 Απαντήσεις
9411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/11, 17:08
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
2953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 22:10
από irene82
19 Απαντήσεις
27246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/12, 20:38
από takikaratzas
2 Απαντήσεις
2910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 18:29
από sm007
14 Απαντήσεις
15520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen