Αποστολέας Θέμα: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster  (Αναγνώστηκε 6636 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lplefos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« στις: 03/04/09, 01:38 »
Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα συμφορουμήτες.
Το θέμα μου είναι πολύ "απλό". Κατέληξα μετά από πολύ καιρό και ψάξιμο στη Fender stratocaster. Ωστόσο, θα θείξω ένα θεματάκι,  το οποίο με το που το δουν κάποιοι θα αρχίσουν <πάλι τα ίδια> . Λοιπόν USA ή MEXICO. Τα λ7 μπορούν να φτάσουν μέχρι και την αμερικάνα standard δείτε λινκ
http://www.thomann.de/gr/fender_american_standard_strat_rw_3ts.htm....
Λόγο της ασχετοσύνης μου , σκέφτηκα να απεφθυνθώ σε εσάς για να με διαφωτίσετε γιατί περί αυτού του θέματος δεν σκαμπάζω μια.
Εμένα με ενδιαφέρει ενα καλό ποιοτικό όργανο(κατασκευαστικά όσο και ηχητικά) για να μπορώ να παίζω τη μουσική που μου αρέσει.
Επομένως, αν υπάρχουν και φθηνότερα μοντέλα που κάνουν καλή δουλειά τόσο το καλύτερο , να γλιτώσω και κάποια λ7.
Σημαντικό: 1) Δεν παίζω επαγγελματικά ( το αναφέρω διότι και η αμερικάνα δεν είναι και όργανο για κάθε σπίτι)
                2) Δεν κολλάω στον τόπο προέλευσης

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #1 στις: 03/04/09, 02:01 »
Η ποιότητα κ στα mexico ξέρω ειναι ανεβασμένη παντως,κ μια classic player μια χαρα stratoula ειναι(κοίτα κ προς rockinger ;)).Μηπως 8α επρεπε να μοιράσεις το ποσο κ για εναν ενισχυτη?εκτος αν έχεις ηδη κατι αξιοπρεπες  :)

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #2 στις: 03/04/09, 10:08 »
Κοιτα αν δεν 1) Δεν παίζεις επαγγελματικά, οστε να σε ενδιαφερει το οποιο συμβόλαιό με την Fender, οπως κανουν οι επαγγελματιες του εξωτερικού (ναι, και ο Billy Gibbons "πουλήθηκε" στην Fender...) και 2) Δεν "κολλάς" στο brand (να γραφει στο Headstock Fender μονο)... Θα σου προτεινα για αυτα τα φραγκα που θελεις, να τα "χωσεις" για μια Warmoth www.warmoth.com Strat...  Σαφώς καλητερη ποιοτητα κατασκευης, σαφώς καλητερες & περισσότερες επιλογες σε ξυλα, μαγνητες, hardware... Σαφώς καλητερη κιθαρα στην τελικη... Στα 37 μου χρονια (και "παιζω" ηλ. κιθαρα απο τα 15...) εχω ακουσει -και "παιξει" με- πολλες "μουφες" Fender (ακομα και Fender Custom Shop Strats) αλλα ποτε μια "μουφα" Warmoth... Αυτα τα ολιγα, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #3 στις: 04/04/09, 14:08 »
Δεν αναφέρεις τελικά ποια είναι η μουσική που σου αρέσει να παίζεις  :). Αν έχεις ήδη καλό ενισχυτή, δε βλέπω το λόγο να τσιγκουνευτείς τα λεφτά για την αμερικάνα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #4 στις: 04/04/09, 14:22 »
Η λύση Warmoth (parts γενικότερα) έχει κι αυτή τα μειονεκτήματα της.

Όταν θα πιάσεις την κιθάρα στα χέρια σου και θα την ακούσεις να παίζει για πρώτη φορά θα την έχεις ΗΔΗ αγοράσει.
Δεν μπορείς να κάνεις πίσω αν κάτι δεν σε ικανοποιεί.

Επιλέγοντας μια κιθάρα δεμένη απο το εργοστάσιο μπορείς να επιλέξεις ένα κομμάτι που πραγματικά σου κάνει κλικ..
« Τελευταία τροποποίηση: 04/04/09, 14:31 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #5 στις: 04/04/09, 17:31 »
Να μου επιτρέψεις groovymood να δανειστώ και να τονίσω τα γραφόμενα σου καθώς είναι πράγματα που πρέπει να λάβει σοβαρά υπ'όψιν του ο κάθε ενδιαφερόμενος,πόσο μάλλον αν είναι στο ξεκίνημα του.
Και οι 2 περιπτώσεις,είτε κιθάρα απο parts ή εξολοκλήρου χειροποίητη είτε έτοιμη απο το εργοστάσιο έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.

Η λύση Warmoth (parts γενικότερα) έχει κι αυτή τα μειονεκτήματα της.

Όταν θα πιάσεις την κιθάρα στα χέρια σου και θα την ακούσεις να παίζει για πρώτη φορά θα την έχεις ΗΔΗ αγοράσει.
Δεν μπορείς να κάνεις πίσω αν κάτι δεν σε ικανοποιεί.

Επιλέγοντας μια κιθάρα δεμένη απο το εργοστάσιο μπορείς να επιλέξεις ένα κομμάτι που πραγματικά σου κάνει κλικ..

Αποσυνδεδεμένος lplefos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #6 στις: 04/04/09, 17:34 »
Guns n Roses, AC\DC, Led zeppelin , Metalica και άλλα. Δεν μπορώ να πω οτί είμαι κολλημένος με κάποιο είδος. Απλά τον τελευταίο καιρό ασχολούμε με Jimi Hendix και φυσικά Rory Gallagher. Επομένως, μια stratocaster είναι ιδανική λύση. Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει les paul , αλλά δεν μου κάθονταν καλά, σε αντίθεση με τη stratocaster. Το μόνο πρόβλημα είναι  το αν αξίζει να ΄δωσω τ'οσα λ7 για μια αμερικάνα γνωρίζοντας, οτί η ενασχόληση μου με την κιθάρα δεν είναι σε επαγγελματικό επίπεδο. Μήπως να κινηθώ σε κάτι ποιο φθηνό?
Ελπίζω να σας κάλυψα...

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #7 στις: 04/04/09, 20:23 »
Και αμερικάνα να πάρει απο thoman το ιδιο πράγμα είναι με τις partcasters(δεν ξέρει τι θα του βγεί)... βγες κανε μια βόλτα στα κιθαρομάγαζα δές λιγο τι μπρατσάκι σε βολεύει ( χοντρο ? λεπτο ? ) τι ταστα σε βολεύουν ( vintage μικρα? jumbo μεγάλα ?) κ μετα βλέπεις ποιο μοντέλο σε καλύπτει πλήρως αν όχι πας για warmoth μερια. Πες μας κ τι ενισχυτη έχεις γτ παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο απο την κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #8 στις: 05/04/09, 01:48 »
Οσον αφορα το επαγγελματικο επιπεδο πιστεψε με οι περισσοτεροι εδω μεσα δεν βρισκονται σε αυτο, και πολλοι απο αυτους
εχουν οργανο 1500+ βαλε πολλα ακομα, η και περισσοτερα απο ενα. Δεν ειναι εκει το θεμα.
Αν τα χρηματα σου περισσευουν χτυπα κατι καλο με σκοπο να σου μεινει ακομα και αν το πας επαγγελματικα, αν δεν σου περισσευουν ισως θα μπορουσες να βρεις και μια πιο φτηνη λυση
Και το θεμα δεν ειναι USA η Mexico, η αγορα δοξα το θεο παει και σε αλλες χωρες οπως Ιαπωνια ας πουμε
Αμα ψαχτεις λιγο στο ebay εκτος απο τις κλασικες japan fender που κατα τη γνωμη μου αλλα και αρκετων αλλων εδω μεσα ειναι πολυ δυνατα οργανα, μπορεις να βρεις strat copy που σπερνουν τον πανικο. Ριξε μια ματια στις Greco που κοστιζουν γυρω στα 500-600 ευρο το πολυ και θα σου πεσει το σαγονι...

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #9 στις: 05/04/09, 05:30 »
Και αμερικάνα να πάρει απο thoman το ιδιο πράγμα είναι με τις partcasters(δεν ξέρει τι θα του βγεί)...

Βεβαίως, εγω δεν θ'αγόραζα ποτέ κιθάρα που δεν έχω πιάσει πρώτα στα χέρια μου (άρα ο thomann αποκλείεται για μένα...)

Η διαφορά όμως είναι οτι αν η κιθάρα είναι ήδη συναρμολογημένη, οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά μειώνονται...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος lplefos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #10 στις: 12/04/09, 22:43 »
Και αμερικάνα να πάρει απο thoman το ιδιο πράγμα είναι με τις partcasters(δεν ξέρει τι θα του βγεί)... βγες κανε μια βόλτα στα κιθαρομάγαζα δές λιγο τι μπρατσάκι σε βολεύει ( χοντρο ? λεπτο ? ) τι ταστα σε βολεύουν ( vintage μικρα? jumbo μεγάλα ?) κ μετα βλέπεις ποιο μοντέλο σε καλύπτει πλήρως αν όχι πας για warmoth μερια. Πες μας κ τι ενισχυτη έχεις γτ παίζει πολύ μεγαλύτερο ρόλο απο την κιθάρα


Vintage modern. Βασικά παίζω κομμάτια του gallagher και έχω φάει τρελό κόλλημα...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #11 στις: 23/04/09, 08:03 »
Γενικα η συμβουλη μου ειναι ποτε να μην αγοραζεις κιθαρα λογω κολληματος με εναν καλλιτεχνη...
Σημερα γουσταρεις Rory αρα κοιτας για strat style.
Αυριο μπορει να φας κολλημα με Gary Moore και να πας για Les Paul, μεθαυριο καμια PRS λογω Santana, and the list goes on...
Κανε μια βολτα στα μαγαζια δωσε τους να καταλαβουν τις μουσικες σου προτιμησεις και δοκιμασε οσες περισσοτερες κιθαρες μπορεις. Μπορει στο τελος να βρεθεις με καποια κιθαρα που να μην ειχες σκεφτει...
Γιατι οτι και να σου πουμε εμεις εδω περα στο φιναλε τα δικα σου χερια θα παιζουν και τα δικα σου αυτια θα ακουν...

Τωρα οσον αφορα στο διλλημα USA η Mexico γνωμη μου ειναι πως μια Μεξικανα σε καλο ενισχυτη ακουγεται καλυτερα απο μια Custom Shop σε μετριο ενισχυτη.
Και επαγγελματικα να το πας που λεει ο λογος παλι καμια διαφορα δεν εχει...Εχω παρακολουθησει live οπου ενας τυπος επαιζε με Μεξικανα σε πανακριβο ενισχυτη και μου πεσαν τα σαγονια απο τον ηχο...
Αρα εχουν δικιο τα παιδια πιο πανω. Αν δεν εχεις ενισχυτη κρατα και λ7 καβα για εναν αξιοπρεπη ενισχυτη.


Αποσυνδεδεμένος lplefos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #12 στις: 25/04/09, 14:02 »
Γενικα η συμβουλη μου ειναι ποτε να μην αγοραζεις κιθαρα λογω κολληματος με εναν καλλιτεχνη...
Σημερα γουσταρεις Rory αρα κοιτας για strat style.
Αυριο μπορει να φας κολλημα με Gary Moore και να πας για Les Paul, μεθαυριο καμια PRS λογω Santana, and the list goes on...
Κανε μια βολτα στα μαγαζια δωσε τους να καταλαβουν τις μουσικες σου προτιμησεις και δοκιμασε οσες περισσοτερες κιθαρες μπορεις. Μπορει στο τελος να βρεθεις με καποια κιθαρα που να μην ειχες σκεφτει...
Γιατι οτι και να σου πουμε εμεις εδω περα στο φιναλε τα δικα σου χερια θα παιζουν και τα δικα σου αυτια θα ακουν...

Τωρα οσον αφορα στο διλλημα USA η Mexico γνωμη μου ειναι πως μια Μεξικανα σε καλο ενισχυτη ακουγεται καλυτερα απο μια Custom Shop σε μετριο ενισχυτη.
Και επαγγελματικα να το πας που λεει ο λογος παλι καμια διαφορα δεν εχει...Εχω παρακολουθησει live οπου ενας τυπος επαιζε με Μεξικανα σε πανακριβο ενισχυτη και μου πεσαν τα σαγονια απο τον ηχο...
Αρα εχουν δικιο τα παιδια πιο πανω. Αν δεν εχεις ενισχυτη κρατα και λ7 καβα για εναν αξιοπρεπη ενισχυτη.



Όταν λες καλό ενισχυτή? Πες μου κάποιους που θεωρείς καλούς....

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #13 στις: 25/04/09, 17:08 »
Εξαρταται απο 3 κυριως παραγοντες...
1ον τι λεφτα μπορεις και θες να διαθεσεις
2ον για τι χρηση τον θες (σπιτι η και live)
3oν τι μουσικη παιζεις
Δε θα σου προτεινα λοιπον καποιον Mesa Boogie Rectifier αν εχεις να διαθεσεις 400 ευρω και τον θες μονο για μεσα στο σπιτι...
Καλυτερα να εριχνες μια ματια στην κατηγορια ''ενισχυτες''...Εκει εχει γινει λογος για αγορα ενισχυτη απο 200 μεχρι 2200 ευρω και νομιζω θα βοηθηθεις ιδιαιτερα.


Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #14 στις: 25/04/09, 19:32 »
κατά πρώτο λόγο θα συμφωνήσω με τον G.K the Greek.
1) τι λεφτά μπορείς να διαθέσεις είναι ένα απο τα πρώτα καυτά ζήτήματα μιας και δεν είσαι εππαγελματίας ή δεν ενδέχεται να γίνεις.

2) η χρήση δεν παίζει ρόλο ιδιαίτερο (σπίτι ή live) ένα καλό όργανο όταν είναι πραγματικά καλό μπορεί να είναι εξιοπρεπές και στις 2 περιπτώσεις (ας μην φτάσουμε τώρα σε σημεία να μετράμε και την παραμικρή λεπτομέρεια γιατί στο τέλος επίσης δεν θα βγεί άκρη). Στα όργανα να ξέρεις πως τα πράγματα που παίζουν ρόλο είναι α) τα ξύλα β) η ποιότητα κατασκευής γ) αφού μιλάμε για ηλεκτρική κιθάρα το τι "ηλεκτρικά" έχει πάνω... (χοντρικά όλα αυτά).

3) η μουσική που παίζεις επίσης δεν παίζει ρόλο παρα μόνο για το fretboard. χοντρικά να ξέρεις πως σθνήθως τα ανοιχτόχρωμα ξύλα βγάζουν ελαφρά πιο "πριμαριστό ήχο" ενώ το rosewood βγάζει έναν ήχο ο οποίος σχετικά είναι πιο "μουντός".  (Χοντρικά επίσης μην ξεχνάμε πως υπάρχει και το κεφάλαιο "μαγνήτες/ηλεκτρικά")

Λοιπόν στο θέμα προέλευσης.
Η προέλευση κατα την δική μου αποκλειστικά γνώμη δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, έχει να κάνει περισσότερο με την "μούρη" και ακόμα περισσότερο με την τιμή εφόσων μιλάμε για τα ίδια ξύλα, και τον ίδιο τύπο δεσίματος. στο κάτω κάτω τα περισσότερα όργανα βγαίνουν απο "πρέσσα" και όχι από ανθρώπινο χέρι όπως κάποτε.

έχω παίξει με την μεξικάνα. σαν όργανο είναι πολύ καλά δεμένο και ο ήχος της έιναι όμορφος  αλλά αυτό απλώς που δεν μου άρεσε είναι οι Single Coil Μαγνήτες. κάποια στιγμή αν θελήσεις να της δώσεις "γκάζια" δεν θα ανταποκριθεί τόσο καλά όσο μπορεί να περιμένει κανείς όσο με έναν Humbucker χρησιμοποιόντας έναν συμβατικό εξοπλησμό (μην τρελαθούμε τώρα , στο κάτω κάτω οι κιθάρες που προμοτάρει ο κάθε καλιτέχνης ανα καιρούς δεν έχει σχέσει με του εμπορίου ή ακόμα και αν έχει , την διαφορά την κάνει ένα ολόκληρο ρακμάουντ απο ίσω το οποίο είναι γεμάτο φέτες ξεχωριστά για κάθε εφε πλήρως παραμετροποιήσιμο) μην φανταστείς πως η αμερικάνα θα έχει πραγματική διαφορά απο την μεξικάνα περάν της τιμής, και επιπλέον τα ηλεκτρικά μπορείς να τα αλλάξεις με ένα κόστος παραπάνω όταν μπορέσεις π.χ. βάζοντας τίποτα Di margio ή Seymour Dankan μαγνήτες κλπ. 

 Αλλά αυτό που θα σε συμβούλευα είναι το να πας σε κάποιον μουσικό οίκο που να την έχουν και να την ακούσεις στα δικά σου χέρια και να αποφασίσεις πριν την αγοράσεις (απο όπου και να την αγοράσεις τελικά). αυτό είναι ότι το καλύτερο μπορείς να κάνεις για να έχεις και το κεφάλι σου ύσηχο και να κάνεις μία σωστή αγορά.  όσο για ενισχυτή ένα ακριβό όργανο ακούγεται καλύτερα σε μεγάλους ενισχυτές παρά σε μικρούς. εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και τις DEAN ή τις ESP μιας και βγάζουν (κατασκευαστικά) πόλύ καλά όργανα ακόμα και σε μικρό κόστος αν δεν σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα μόνο η fender.

αυτά.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #15 στις: 26/04/09, 03:35 »
Πιστευω πως η μουσικη που παιζεις παζει ρολο στην επιλογη ενισχυτη.
Αν καποιος θελει να παιξει μεταλ προφανως δε θα κοιταξει προς Fender μερια...
Και προφανως αν καποιος τον θελει μονο για οικιακη χρηση προφανως δε θα κοιταξει για 100 watt λαμπατα...
Αυτα απο μενα, αλλα να μην ξεφυγουμε απο το θεμα που ειναι αγορα κιθαρας.


Αποσυνδεδεμένος lplefos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #16 στις: 27/04/09, 12:42 »
Πιστευω πως η μουσικη που παιζεις παζει ρολο στην επιλογη ενισχυτη.
Αν καποιος θελει να παιξει μεταλ προφανως δε θα κοιταξει προς Fender μερια...
Και προφανως αν καποιος τον θελει μονο για οικιακη χρηση προφανως δε θα κοιταξει για 100 watt λαμπατα...
Αυτα απο μενα, αλλα να μην ξεφυγουμε απο το θεμα που ειναι αγορα κιθαρας.


Λοιπόν. Η μουσική που παίζω ειναι Guns N Roses , AC/DC, Led Zeppelin γενικα rock 80's και Hedrix , GALLAGHER και κάποιες φορές μπορεί και να παίξω ελαφρό μέταλ. Aυτό τον καιρό παίζω με έναν vintage modern ενός φίλου. Αλλά σκέφτομαι αγοράσω έναν engl screamer 50 , γιατί είναι αξιόπιστο εργαλέιο και πάνω απο όλα αποδίδει και σε χαμηλές εντάσεις. Για live δεν το θέλω μόνο σπίτι. όσον αφορά την κιθάρα stratocaster οι les paul δεν με βολεύουν καθόλου. Για πείτε ο ενισχυτής ''κάνει για αυτά που ακούω?

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αγορά κιθάρας τύπου stratocaster
« Απάντηση #17 στις: 27/04/09, 13:14 »
O screamer κανει για οτιδήποτε..... ;D πολυ καλη επιλογη.... ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
9022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/05, 22:40
από Melodos21
1 Απαντήσεις
2577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:52
από faser
28 Απαντήσεις
17065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 21:25
από MechMech
4 Απαντήσεις
2560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 13:08
από zimmerman
0 Απαντήσεις
1881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 13:13
από ZaranisPetros
14 Απαντήσεις
6309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/11, 11:48
από princeofdust
12 Απαντήσεις
4081 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/11, 15:21
από Kosthrash
12 Απαντήσεις
6673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/13, 16:05
από mouz
4 Απαντήσεις
16686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/14, 03:06
από Lo.Lee.Ta
7 Απαντήσεις
11854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/18, 19:33
από modfori