Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με το ban μελών...  (Αναγνώστηκε 5037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σχετικά με το ban μελών...
« στις: 17/02/10, 01:44 »
Καλό θα είναι...

1) ...να στέλνετε ένα ΠΜ ενημερώνοντας (αιτία ban, χρόνος απαγόρευσης, ποιος admin/mod το έκανε κλπ)..
2) ...να αναγράφεται στο προφίλ του μέλους ότι έχει δεχτεί ban και ότι γι αυτό δεν μπορεί να συμμετέχει, εκτός αν θέλετε να περνάτε προς τα έξω την εικόνα του όλα-λειτουργούν-υπέροχα-και-συμβιώνουμε-αρμονικά forum...
3) ...να δίνεται η επιλογή για διαγραφή λογαριασμού ή έστω τροποποίηση αυτού..

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #1 στις: 17/02/10, 02:07 »
Δεν ξερω αν το 1. ειναι εφικτο (δλδ μπορει οι κανονες λειτ. του σαιτ να μην υποχρεωνουν τους admins/mods να το κανουν και να το αφηνουν στη κριση τους), επισης ξερω οτι αρκετα φορα (οπως το κιθαρα) πλεον δεν δινουν το δικαιωμα διαγραφης λογαριασμου για πολλους λογους, αν και δεν συμφωνω το δεχομαι, ομως πιστευω οτι το 2. πρεπει να γινεται  οπωσδηποτε, δλδ προφιλ και λογαρ. να παραμενουν ως εχουν και αντι για το αξιωμα (περαστικος, θαμωνας κτλ) να γραφει banned η κατι τετοιο.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #2 στις: 17/02/10, 02:28 »
Δεν είμαι σίγουρος ποιά ήταν η αφορμή για αυτό το post. Πάντως σχετικά με αυτά που προτείνεις:

1. Αυτό είναι κάτι που έχουμε πει ότι θα εφαρμόσουμε. Λογικά όμως το προσωπικό μήνυμα θα πρέπει να στέλνεται πριν γίνει το ban, αλλιώς ο ενδιαφερόμενος δεν θα έχει τη δυνατότητα να δει το μήνυμα, από τη στιγμή που δεν θα έχει πρόσβαση στο Κιθάρα.

2. Θα ήταν καλή ιδέα και πολύ λογικό να εφαρμοστεί αυτή η πρόταση, αλλά δεν ξέρω με ποιό τρόπο μπορεί να γίνει. Ίσως οι διαχειριστές μπορούν να σκεφτούν κάτι. Πάντως δεν νομίζω ότι ο λόγος που δεν έχει γίνει κάτι τέτοιο μέχρι τώρα είναι ότι προσπαθούμε να περάσουμε μια πλασματική εικόνα σύμπνοιας και ενότητας στο forum. Εξάλλου όπως θα έχει γίνει αντιληπτό από διάφορες άλλες καταστάσεις, κάτι τέτοιο δεν ισχύει, ούτε προσποιείται κανείς ότι ισχύει. Σε ένα forum με τόσα μέλη αναπόφευκτα θα υπάρχουν και τριβές, τις οποίες δεν προσπαθούμε να κουκουλώσουμε.

3. Αυτό είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί και παλιότερα και έχουν αναφερθεί από τους διαχειριστές οι λόγοι για τους οποίους δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Δεν βλέπω όμως τι σχέση έχει αυτό με τα ban...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #3 στις: 17/02/10, 03:07 »
Bασικά τα ban τα δίνουν οι αndmins ή μπορούν και οι απλοί mods?
Bασικά όποιος μου το έδωσε και τισ 2 φορές ας στείλει ένα πμ αν μπορεί.ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #4 στις: 17/02/10, 08:15 »
2. Θα ήταν καλή ιδέα και πολύ λογικό να εφαρμοστεί αυτή η πρόταση, αλλά δεν ξέρω με ποιό τρόπο μπορεί να γίνει. Ίσως οι διαχειριστές μπορούν να σκεφτούν κάτι.

Έχω δει, σε άλλα forum, να αναγράφεται το "banned user" κάτω από το όνομα χρήστη, εκεί που σε εσένα γράφει "Κιθαροσυντονιστής". Πιθανώς να υπάρχει εντολή, που το μετατρέπει αυτομάτως μετά το ban.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #5 στις: 17/02/10, 09:15 »
Το πιο πιθανον για το "2" ειναι να χρειαζεται καποια προγραμματικη αλλαγη στο forum ;) Ειναι οντως μια καλη επισημανση γιατι πολλες φορες εχει τυχει να περιμενουν τα υπολοιπα μελη απαντηση απο καποιο συγκεκριμενο μελος το οποιο εχει δεκτει ban!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #6 στις: 17/02/10, 09:23 »
Bασικά τα ban τα δίνουν οι αndmins ή μπορούν και οι απλοί mods?
Bασικά όποιος μου το έδωσε και τισ 2 φορές ας στείλει ένα πμ αν μπορεί.ευχαριστώ.

Βan μπορούν να κάνουν και οι συντονιστές. Συγκεκριμένα το τελευταίο σου ban ήταν από εμένα για υβριστικό μήνυμα, το οποίο έχει διαγραφεί. Το προηγούμενο ban δεν ξέρω ποιός σού το έδωσε. Σημειωτέον ότι συνήθως η διάρκεια του ban αυξάνεται για κάθε νέο παράπτωμα, ειδικά αν το τελευταίο ήταν μόλις πριν λίγες μέρες. Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε.

Και φυσικά δεν υπάρχει λόγος για προσωπικό μήνυμα. Αφού ρωτάς δημόσια, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σού απαντήσω δημόσια. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω τίποτα να κρύψω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #7 στις: 17/02/10, 10:25 »
1) Σε κάθε αποκλεισμό αναγράφεται μια σύντομη αιτιολόγηση. Επίσης, αναγράφεται η διάρκεια του αποκλεισμού (σε ημέρες), εκτός των περιπτώσεων όπου ο αποκλεισμός δεν τελειώνει ποτέ.
(Απορώ όμως: Είναι δυνατόν κάποιος να κάνει ένα τόσο σοβαρό παράπτωμα που να επιφέρει ποινή αποκλεισμού και να αναρωτιέται γιατί αποκλείστηκε; )
2) Αναγράφεται, στη σελίδα του προφίλ του αποκλεισμένου μέλους.
3) Διαγραφή δεν μπορεί να γίνει, για λόγους που έχουν συζητηθεί ήδη (στη συζήτηση που δίνει ο draned)

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #8 στις: 17/02/10, 12:00 »
Προς Βραζίλη:

1) Στο δικό μου αποκλεισμό δεν υπήρξε καμία αιτιολόγηση, ούτε η διάρκειά του (παρά το γεγονός ότι ήταν λίγων ημερών)..
2) Θα μπορούσε να αναγράφεται στο σημείο που ανέφεραν τα παιδιά πιο πάνω ώστε να φαίνεται πραγματικά και να μη χρειάζεται να "μαντέψει" ο άλλος...
3) Αν και διαφωνώ στο θέμα της διαγραφής (νομίζω πως πρέπει να γίνεται ελεύθερα), δε μίλησα μόνο για διαγραφή αλλά και για τροποποίηση του λογαριασμού.. Να μπορώ ας πούμε το "gers" να το αλλάξω σε "gers (banned)".. Αυτό δε γίνεται ενώ έχεις αποκλειστεί...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #9 στις: 17/02/10, 13:13 »
gers,
1) Απ'οτι βλέπω, υπήρχε αιτιολόγηση στον αποκλεισμό σου στις 07/02/10, σχετικά με "Ακατάλληλο μήνυμα"
2) Αυτό, αν δεν απατώμαι, θα υπάρχει στην νέα έκδοση του προγράμματος του φόρουμ, η οποία πρόκειται να εγκατασταθεί αργά ή γρήγορα (δεν μπορώ να δώσω πρόβλεψη)
3) Αν ισχύσει το 2, ποιός ο λόγος για να αλλάζεις πχ. σε gers (banned); (κάτι που δεν προβλέπεται έτσι κι αλλιώς από το πρόγραμμα οταν κάποιος ειναι αποκλεισμένος, και για να γίνει θέλει δύσκολη τροποποίηση κώδικα (δεν μπορώ καν να φανταστώ πως θα μπορουσε να γινει))

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με το ban μελών...
« Απάντηση #10 στις: 17/02/10, 20:32 »
Bασικά τα ban τα δίνουν οι αndmins ή μπορούν και οι απλοί mods?
Bασικά όποιος μου το έδωσε και τισ 2 φορές ας στείλει ένα πμ αν μπορεί.ευχαριστώ.

Βan μπορούν να κάνουν και οι συντονιστές. Συγκεκριμένα το τελευταίο σου ban ήταν από εμένα για υβριστικό μήνυμα, το οποίο έχει διαγραφεί. Το προηγούμενο ban δεν ξέρω ποιός σού το έδωσε. Σημειωτέον ότι συνήθως η διάρκεια του ban αυξάνεται για κάθε νέο παράπτωμα, ειδικά αν το τελευταίο ήταν μόλις πριν λίγες μέρες. Ελπίζω να καταλαβαινόμαστε.

Και φυσικά δεν υπάρχει λόγος για προσωπικό μήνυμα. Αφού ρωτάς δημόσια, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σού απαντήσω δημόσια. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω τίποτα να κρύψω.
Ναι η αλήθεια είναι ότι το είχα ψιλοκακαταλάβει γιατί εσύ είχες ποστάρει πρώτα στο επίμαχο θέμα.
ΒΤW δεν ήταν ιδιαιτέρως υβριστικό αλλά whatever.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
9246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/05, 16:25
από Twix
270 Απαντήσεις
84228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/08, 01:41
από Amylo
11 Απαντήσεις
12759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/06, 22:57
από Zeppelin
13 Απαντήσεις
5010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/08, 17:12
από Arg0
52 Απαντήσεις
19901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 22:34
από Mrs Brightside
5 Απαντήσεις
4186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 14:43
από BluesMe
6 Απαντήσεις
32803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/11, 11:03
από Βραζίλης
31 Απαντήσεις
9707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/12, 20:16
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
17094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/17, 23:27
από Guitar Fan
8 Απαντήσεις
7446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/21, 10:40
από Ikaros