Αποστολέας Θέμα: κακοποίηση γυναικών  (Αναγνώστηκε 5078 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
κακοποίηση γυναικών
« στις: 27/11/07, 23:01 »
 Η κακοποίηση γυναικών, έχει φτάσει να είναι κάτι συνηθισμένο σε όλους μας.
 όλοι ξέρουμε κάποια κακοποιημένη, η πρώην κακοποιημένη γυναίκα, και δυστυχώς δεν βλέπω καμία ευαισθησία για το θέμα.
όταν το συζήτησα με την κοπέλα μου είπε : εγώ πιστεύω, πως δεν υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση για το τι μπορούν να κάνουν αυτές οι γυναίκες ώστε να ξεφύγουν από τον άντρα ,γκόμενο, φίλο,  η ότι είναι αυτός ο κάποιος που τις κακομεταχειρίζεται .

Και έτσι σκέφτηκα να ψάξω στο internet  να δω αν υπάρχει, η όχι ενημέρωση ενώ ταυτόχρονα έφτιαξα ένα βίντεο για το you tube
   για να δω από τις θεάσεις πόσο ενδιαφέρετ ο κόσμος για το θέμα .

Τα αποτελέσματα ήταν τα εξής

Το βίντεο μετά από 3 μήνες 159 θεάσεις δηλαδή τίποτα

Και το internet γεμάτο με πληροφορίες

Οπότε ρωτάω : γιατί η γυναίκες δεν κάνουν κάτι να σωθούν; γιατί απλά δεν ρωτάνε; γιατί μένουν εκεί που δεν περνάνε καλά; ξέρει κανείς να μου πει ;
 
« Τελευταία τροποποίηση: 27/11/07, 23:10 από x-versous »
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #1 στις: 27/11/07, 23:19 »
Πολλές φορές αναγκάζεσαι να υπομείνεις μία κατάσταση, γιατί στο τέλος σου βγαίνει σε καλό. Ξέρω αρκετές περιπτώσεις γυναικών που κακοποιούνται σωματικά αλλά κυρίως ψυχολογικά από τους συντρόφους τους. Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα όταν με τον άνθρωπο ο οποίος σε κακοποιεί, είναι και πατέρας των παιδιών σου. Το παν σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να φροντίσει μία γυναίκα τα παιδιά της ώστε να ζήσουν όσο το δυνατόν πιο ήρεμα. Αλλά σε οποιαδήποτε περίπτωση για εμένα το σωστό είναι, τέτοιου είδους σχέσεις να διακόπτονται, να καταγγέλονται τα περιστατικά και οι κοπέλες που δεν έχουν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, να προσέχουν ώστε να μην βρεθούν.
Βέβαια σε τέτοια ζητήματα, όσα λέγονται είναι καθαρα υποκειμενίκα και θεωρίες... Όταν δεν έχεις ζήσει κάτι, ό, τι κι αν πεις δεν έχει καμία αξία. Συνεπώς και αυτά που λέω εγώ, δεν έχουν κ τόση σημασία...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #2 στις: 27/11/07, 23:30 »
Εγω πιστευω οτι ειναι ο φοβος...αλλα και η θεσμοποιηση του αντρα-δυναστη...
Τα ιδια εβλεπαν να συμβαινουν και στις δικες τους οικογενεις παλιοτερα...και δυστυχως πλεον στα ματια τους δειχνει σαν κατι αν οχι φυσιολογικο αλλα υποφερτο...
Σιγουρα η ελειψη παιδειας,ενημερωσης και εισοδηματος παιζουν ρολο αλλα εγω πιστευω πως ειναι ο φοβος που μεγαλωνει στις γυναικες απο νηπια ακομα...
Προσφατα διαβασα οτι 8 στις 10 γυναικες κοκοποιουνται σωματικα η ψυχολογικα απο τους οικειους τους...γιατι πολλες φορες δεν ειναι μονο ο αντρας που κακοποιει...υπαρχουν παραδειγματα αδελφων,πατεραδων,μαναδων και λοιπων συγγενων...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #3 στις: 27/11/07, 23:38 »
Η άσκηση ψυχοσωματικής βίας έχει την ικανότητα να σε υποτάσει σ' αυτόν που την ασκεί πάνω σου. Τα αποτελέσαμτα είναι γνωστά. Φόβος, έλλειψη αυτοπεπίθησης, αδυναμία να εμπιστευτείς τον εαυτό σου, ότι μπορείς να είσαι ανεξάρτητος κτλ κτλ. Αυτό συμβαίνει σε οποιαδήποτε ηλικία και αν δεχτεί κάποιος ψυχοσωματική βία.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #4 στις: 28/11/07, 10:25 »
http://news.pathfinder.gr/periscopio/family_violence.html

Διαβάστε και μερικά στοιχεία.

Για μένα η κακοποίηση γυναικών (και όχι μόνο), κατακρίνεται και καταδικάζεται. Βέβαια, έξω από τον χωρό, πολλά τραγούδια λέει κανείς. Για αυτό πιστεύω ότι ακόμα και αν σε φτάνει ο άλλος στο αμήν, μην του δίνεις το δικαιώμα, κάνε ότι δεν ακούς, ότι δεν καταλαβαίνεις και άστο μέχρι να του περάσει, καλύτερα λύνε το οτιδήποτε με ήρεμη συζήτηση και όχι με φωνές και τσαμπουκιές και, να μην περάσει το δικό σου, δεν χάλασε ο κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #5 στις: 28/11/07, 18:59 »
και, να μην περάσει το δικό σου, δεν χάλασε ο κόσμος.

Αυτό το τελευταίο μπορείς να το πεις και στην κοπέλα μου ? ;D

Ρε παιδιά αυτό που με κάνει να τρελαίνομαι πιο πολύ είναι το εξής, τι είναι αυτό που κάνει μια γυναίκα (πχ Ρούλα )να λέει σε παρακαλώ γύρισε και ας με δέρνεις και ας με βρίζεις  τι?
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #6 στις: 28/11/07, 22:42 »
και, να μην περάσει το δικό σου, δεν χάλασε ο κόσμος.

Αυτό το τελευταίο μπορείς να το πεις και στην κοπέλα μου ? ;D

Ρε παιδιά αυτό που με κάνει να τρελαίνομαι πιο πολύ είναι το εξής, τι είναι αυτό που κάνει μια γυναίκα (πχ Ρούλα )να λέει σε παρακαλώ γύρισε και ας με δέρνεις και ας με βρίζεις  τι?


Έχεις φάει κόλλημα με τη ρούλα εσύ!! :P :P
Μήπως είσαι ερωτευμένος μαζί της?  :P
Καλά, αυτή είναι περιπτωσάρα, έτσι κι αλλιώς, οπότε...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #7 στις: 28/11/07, 23:23 »
Έχεις φάει κόλλημα με τη ρούλα εσύ!! :P :P
Μήπως είσαι ερωτευμένος μαζί της?  :P
Καλά, αυτή είναι περιπτωσάρα, έτσι κι αλλιώς, οπότε...

Όχι ρε Πριγκηπεσάκι δεν έχω φάει κόλλημα απλά είναι το μόνο άτομο τέτοιου τύπου που το ξέρουν όλοι για αυτό την αναφέρω.
δεν είναι η μόνη έχω ζήσει προσωπικά πολύ χειρότερα. (και παραλίγο να πάω φυλακή)
μια μανά είπε ότι βίασαν "άγνωστοι" την κόρη της (10 χρονών) και κατά τύχη έμαθα ότι οι "άγνωστοι" ήταν ο γκόμενος της που επιμελώς έκρυβε .
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #8 στις: 28/11/07, 23:33 »
Έχεις φάει κόλλημα με τη ρούλα εσύ!! :P :P
Μήπως είσαι ερωτευμένος μαζί της?  :P
Καλά, αυτή είναι περιπτωσάρα, έτσι κι αλλιώς, οπότε...



Όχι ρε Πριγκηπεσάκι δεν έχω φάει κόλλημα απλά είναι το μόνο άτομο τέτοιου τύπου που το ξέρουν όλοι για αυτό την αναφέρω.
δεν είναι η μόνη έχω ζήσει προσωπικά πολύ χειρότερα. (και παραλίγο να πάω φυλακή)
μια μανά είπε ότι βίασαν "άγνωστοι" την κόρη της (10 χρονών) και κατά τύχη έμαθα ότι οι "άγνωστοι" ήταν ο γκόμενος της που επιμελώς έκρυβε .


LOL!! Πριγκηπεσάκι!!!  :P
Εντάξει, τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν πολλές (όχι σαν της Ρούλας  :P), δυστυχώς. Μωρέ αυτηνής, καλά της κάνει ο Λαζόπουλος και την κράζει!! Όπως είχα πει μια φορά (και με δουλεύει ακόμα ο καλός μου αδερφός) είναι η ντροπή του γυναικείου φύλου...  ::) ::) :P
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #9 στις: 28/11/07, 23:40 »
LOL!! Πριγκηπεσάκι!!!  :P
Εντάξει, τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν πολλές (όχι σαν της Ρούλας  :P), δυστυχώς. Μωρέ αυτηνής, καλά της κάνει ο Λαζόπουλος και την κράζει!! Όπως είχα πει μια φορά (και με δουλεύει ακόμα ο καλός μου αδερφός) είναι η ντροπή του γυναικείου φύλου...  ::) ::) :P

(καλά σου κάνει και σε δουλεύει ο καλός σου αδερφός)   :P :P
ναι πραγματικά είναι(μια ακόμα) ντροπή του γυναικείου φύλου :-\
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #10 στις: 29/11/07, 03:14 »
Πολλές φορές αναγκάζεσαι να υπομείνεις μία κατάσταση, γιατί στο τέλος σου βγαίνει σε καλό.

εγω παλι δε θα συμφωνησω καθολου μ αυτο...
υπομενεις το ξυλο, το βρισιμο, την καταπιεση, γιατι; για να λες οτι κρατας εναν γαμο; στην ουσια δε κανεις τιποτ αλλο απ το να προσποιεισαι οτι ζεις σ ενα παραμυθι...

τι παει να πει ειναι πατερας των παιδιων σου; ειναι προτιμοτερο δηλαδη να εχουν εναν πατερα αλκοολικο, ή με ψυχολογικα προβληματα; για να λενε απλα οτι εχουν εναν πατερα σπιτι; τα παιδια χωρισμενων γονιων δηλαδη σε τι υστερουν απο τα υπολοιπα; για να μη πω οτι υπαρχουν περιπτωσεις που τετοια παιδια ειναι σε πολυ καλυτερη θεση απο παιδια που βιωνουν πολυ ασχημα τον γαμο των γονιων τους..

για μενα δεν αναγκαζονται να τα υπομενουν, (φυσικα μπορει να υπαρχουν και εξαιρεσεις) αλλα επιλεγουν να τα υπομενουν...

εγω θα συμφωνησω με τον Γερασιμο... κι εγω πιστευω οτι ειναι φοβος...

Πριγκηπεσσα δε σου κανω επιθεση, ετσι.. τη γνωμη μου λεω...

x versus.. με κατι τετοιες γυναικουλες μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι πραγματικα... δε θα πω εδω μεσα γιατι το κανει, γτ θα βρισω, κ δε κανει...  ::) :P
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #11 στις: 29/11/07, 03:57 »
Κ εγω διαφωνω με την πρηγκιπεσα. Η ενδοοικογενειακη βια πρεπει να καταγγελεται, και ο δραστης να διωκεται ποινικα, κι ας ειναι ο πατερας των παιδιων. Πρεπει να σταματησει αυτο το φαινομενο. Τελος.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #12 στις: 29/11/07, 20:11 »
Κ εγω διαφωνω με την πρηγκιπεσα. Η ενδοοικογενειακη βια πρεπει να καταγγελεται, και ο δραστης να διωκεται ποινικα, κι ας ειναι ο πατερας των παιδιων. Πρεπει να σταματησει αυτο το φαινομενο. Τελος.

Βασικα νομίζω πως μετά το ξεκαθαρλιζει το θεμα λέγοντας
Αλλά σε οποιαδήποτε περίπτωση για εμένα το σωστό είναι, τέτοιου είδους σχέσεις να διακόπτονται, να καταγγέλονται τα περιστατικά και οι κοπέλες που δεν έχουν βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, να προσέχουν ώστε να μην βρεθούν.
Αλλά το λέει με πολύ ''χαλαρό'' τρόπο...Γιαυτά τα άτομα υπάρχει 10 χρόνια φυλάκιση τουλάχιστον, και πολύ καλά και όλας...!!! Είναι τραγικό που στις μέρες μας υπάρχει αυτό το φαινόμενο!! Και το θέμα είναι οτι δεν μαστίζει ας πούμε μόνο τις οικογένειες χαμηλού εισοφήματος ή μορφωτικού επιπέδου, όπως προσπαθούν να μας κάνουν να πιστέψουμε, αλλά όλων των ειδών οικογένειας , ανεξαρτήτως κοινωνικής τάξης, μορφωτικού επιπέδου....!!
  Εγω βασικά πιστεύω ότι ακόμα δεν έχουν εξαλειφθεί οι μικροαστικές αντιλήψεις τύπου ''μην βγει παραέξψ και σε σχολιάσουν'', ''δεν πρέπει να χαλάσεις την οικογένεια σου γιατί τί θα πει ο κόσμος'' και άλλα τέτοια ανόητα αναχρονιστικά που σε κάποιες γυναίκες λειτουργούν σαν κανόνας!!! Δηλαδή στην ουσία, δεν υπάγεται ο κανόνας κάτω από την τρέλα αυτών που κακοποιούν, αλλά και στην ανισότητα των φύλων που υπαρχει ακόμα στις μέρες μας και αποτρέπει τις γυναίκες απο το να κατηγορούν τους βασανιστές τους για χάρη του τι θα πει η κοιινωνία...!!!!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #13 στις: 29/11/07, 21:22 »
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα Μίκα !. Τα άτομα που ανέχονται την κακοποίηση από συγγενικά τους πρόσωπα είναι συνήθως εξαρτημένα, είτε οικονομικά είτε συναισθηματικά. Από την άλλη η κοινωνία μας είναι ανώριμη και κακοποιεί σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό τα άτομα που έχουν ανάγκη.

Για σκέψου, πως θα ζήσει μια μητέρα χωρίς πόρους?

Από την άλλη υπάρχει η συνήθεια από όλους μας να κατακρίνουμε ελαφρά τη καρδία. Πως θα στηριχθεί και από ποιόν ένα άτομο που έχει υποστεί κακοποίηση? Το πιθανότερο είναι να του ρίξουν τις ευθύνες και τα βάρη της κακοποίησής του.

Με τέτοιες εμπειρίες δέχονται το λιγότερο κακό ως καλύτερο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #14 στις: 29/11/07, 22:17 »
  Δεν φαντάζομαι να νομίζετε ότι είμαι υπέρ της βίας;  :P
 
  Φυσικά και πιστεύω ότι το σωστό είναι τέτοιου είδους πράξεις να καταγγέλονται. Αυτό όμως που ήθελα να πω και απ' ότι φαίνεται δεν το έθεσα σωστά, είναι ότι υπάρχουν και περιπτώσεις γυναικών που όχι μόνο δεν καταγγέλουν περιστατικά, αλλά πολλές φορές προκαλούν την τύχη τους και κακοποιούνται από τους συντρόφους τους, μια ώρα αρχύτερα. Δλδ αντί να προσπαθήσουν να ηρεμήσουν τα πνεύματα, τα κάνουν χειρότερα. Μου έχει τύχει περίπτωση αντίστοιχη. Ευτυχώς όχι στο σπίτι μου αλλά στο σπίτι του γείτονά μου.     

  Ένα συγκεκριμένο περιστατικό: Επιστρέφει αυτός στο σπίτι, για κάποιο λόγο έχει νεύρα, τον προκαλεί κ η γυναίκα του κανοντας φασσαρία που άργησε και στο τέλος ο τύπος θυμώνει τόσο, που τα σπάει όλα στο σπίτι, δέρνει τη γυναίκα του και το γιο του, η γυναίκα έρχεται σε εμάς και τον βρίζει από το τηλέφωνο και μετά αποφασίζει να ξαναγυρίσει σπίτι, όπου και τις ξανατρώει επειδή τον έβρισε από το τηλέφωνο. Και αντίστοιχες περιπτώσεις έχουν συμβεί αρκετές φορές στην εν λόγω οικογένεια και το ξέρω αφού μένουμε στην ίδια γειτονιά.

  Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλές φορές οι γυναίκες πέφτουν θύματα κακοποιήσης, επειδή δεν μπορούν να χειριστούν σωστά την κατάσταση.

  Το άλλο που ήθελα επίσης να πω μέσω του προηγούμενου ποστ είναι ότι σε μια τέτοια περίπτωση (και λογικό είναι) όταν υπάρχουν και παιδιά, η κατάσταση γίνεται πιο περίπλοκη. Και σε τέτοια περίπτωση η γυναίκα θα πρέπει να σκεφτεί πρώτα το(τα) παιδί(παιδιά) της, τα οποιά πρέπει να μεγαλώνουν σε ήρεμο περιβάλλον και μετά τον εαυτό της. Και για ένα παιδί που βλέπει τον πατέρα του να φέρεται έτσι, είναι τραυματική εμπειρία. Γι' αυτό πρέπει οι γυναίκες να το χειρίζονται κατάλληλα το θέμα.

  Τέλος, πιστεύω πως ό, τι κι αν λέω εγώ, εφόσον δεν έχω ζήσει αντίστοιχες καταστάσεις μέσα στην οικογένειά μου, ότι και αν πω, είναι θεωρητικό και δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #15 στις: 01/12/07, 03:12 »
  Δεν φαντάζομαι να νομίζετε ότι είμαι υπέρ της βίας;  :P
 

Δεν νομίζω ότι έχεις αφήσει να εννοηθεί ;) κάτι τέτοιο μην ανησυχείς  :)
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #16 στις: 01/12/07, 04:53 »
Δεν φαντάζομαι να νομίζετε ότι είμαι υπέρ της βίας;  :P
Μπα οχι
Φυσικά και πιστεύω ότι το σωστό είναι τέτοιου είδους πράξεις να καταγγέλονται. Αυτό όμως που ήθελα να πω και απ' ότι φαίνεται δεν το έθεσα σωστά, είναι ότι υπάρχουν και περιπτώσεις γυναικών που όχι μόνο δεν καταγγέλουν περιστατικά, αλλά πολλές φορές προκαλούν την τύχη τους και κακοποιούνται από τους συντρόφους τους, μια ώρα αρχύτερα. Δλδ αντί να προσπαθήσουν να ηρεμήσουν τα πνεύματα, τα κάνουν χειρότερα. Μου έχει τύχει περίπτωση αντίστοιχη. Ευτυχώς όχι στο σπίτι μου αλλά στο σπίτι του γείτονά μου.

  Ένα συγκεκριμένο περιστατικό: Επιστρέφει αυτός στο σπίτι, για κάποιο λόγο έχει νεύρα, τον προκαλεί κ η γυναίκα του κανοντας φασσαρία που άργησε και στο τέλος ο τύπος θυμώνει τόσο, που τα σπάει όλα στο σπίτι, δέρνει τη γυναίκα του και το γιο του, η γυναίκα έρχεται σε εμάς και τον βρίζει από το τηλέφωνο και μετά αποφασίζει να ξαναγυρίσει σπίτι, όπου και τις ξανατρώει επειδή τον έβρισε από το τηλέφωνο. Και αντίστοιχες περιπτώσεις έχουν συμβεί αρκετές φορές στην εν λόγω οικογένεια και το ξέρω αφού μένουμε στην ίδια γειτονιά.
Και θα συνεχισει να τις "τρωει"...
Παράθεση
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλές φορές οι γυναίκες πέφτουν θύματα κακοποιήσης, επειδή δεν μπορούν να χειριστούν σωστά την κατάσταση.
Ειναι αυτο που ειπε ο papous, ειναι εξαρτημενες (ή βολεμενες ή κι εγκλωβισμενες) και δεν θελουν, με τιποτα, να χαλασουν τον γαμο τους, και καθοντε και "τις τρωνε". Στην περιπτωση της οικονομικης εξαρτησης ομως, μπορουν να γραψουν με video μια σκηνη και να ζητησουν αποζημιωση.. δλδ λογικα θα αποζημιωνεται οικονομικα μια κακοποιημενη γυναικα. Δε ξερω βεβαια και τι αποφασεις βγαζουν τα δικαστηρια σε τετοιες περιπτωσεις.  Τωρα οσον αφορα την συναισθηματικη εξαρτηση, οταν τις βαραει ο συντροφος τους,  αναμφιβολα, τα συναισθηματα τους, προς τον συζυγο τους, κλωνιζονται. Οποτε, η εξαρτηση με το καιρο παυει να υφισταται. Σε καθε περιπτωση πρεπει να ζητουν επιστημονικη υποστηριξη απο ψυχολογο ή λειτουργο.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: κακοποίηση γυναικών
« Απάντηση #17 στις: 01/12/07, 12:33 »
Δεν φαντάζομαι να νομίζετε ότι είμαι υπέρ της βίας;  :P
Μπα οχι

Τώρα με ειρωνεύεσαι; Σου φαίνεται λογικό μια γυναίκα να είναι υπέρ της βίας κατά των γυναικών; Μήπως σε μπέρδεψε το ιμοτικον ( :P);

Φυσικά και πιστεύω ότι το σωστό είναι τέτοιου είδους πράξεις να καταγγέλονται. Αυτό όμως που ήθελα να πω και απ' ότι φαίνεται δεν το έθεσα σωστά, είναι ότι υπάρχουν και περιπτώσεις γυναικών που όχι μόνο δεν καταγγέλουν περιστατικά, αλλά πολλές φορές προκαλούν την τύχη τους και κακοποιούνται από τους συντρόφους τους, μια ώρα αρχύτερα. Δλδ αντί να προσπαθήσουν να ηρεμήσουν τα πνεύματα, τα κάνουν χειρότερα. Μου έχει τύχει περίπτωση αντίστοιχη. Ευτυχώς όχι στο σπίτι μου αλλά στο σπίτι του γείτονά μου.

  Ένα συγκεκριμένο περιστατικό: Επιστρέφει αυτός στο σπίτι, για κάποιο λόγο έχει νεύρα, τον προκαλεί κ η γυναίκα του κανοντας φασσαρία που άργησε και στο τέλος ο τύπος θυμώνει τόσο, που τα σπάει όλα στο σπίτι, δέρνει τη γυναίκα του και το γιο του, η γυναίκα έρχεται σε εμάς και τον βρίζει από το τηλέφωνο και μετά αποφασίζει να ξαναγυρίσει σπίτι, όπου και τις ξανατρώει επειδή τον έβρισε από το τηλέφωνο. Και αντίστοιχες περιπτώσεις έχουν συμβεί αρκετές φορές στην εν λόγω οικογένεια και το ξέρω αφού μένουμε στην ίδια γειτονιά.
Και θα συνεχισει να τις "τρωει"...


Το ξέρω ότι θα συνεχίσει, αφού δεν τον παρατάει και αφού γενικά δεν ξέρει να χειριστεί το θέμα. Εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό. Απλά την γνώμη μου λέω. Και αυτό είναι απλώς ένα παράδειγμά, από τα εκατοντάδες που δυστυχώς υπάρχουν.

Παράθεση
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πολλές φορές οι γυναίκες πέφτουν θύματα κακοποιήσης, επειδή δεν μπορούν να χειριστούν σωστά την κατάσταση.
Ειναι αυτο που ειπε ο papous, ειναι εξαρτημενες (ή βολεμενες ή κι εγκλωβισμενες) και δεν θελουν, με τιποτα, να χαλασουν τον γαμο τους, και καθοντε και "τις τρωνε". Στην περιπτωση της οικονομικης εξαρτησης ομως, μπορουν να γραψουν με video μια σκηνη και να ζητησουν αποζημιωση.. δλδ λογικα θα αποζημιωνεται οικονομικα μια κακοποιημενη γυναικα. Δε ξερω βεβαια και τι αποφασεις βγαζουν τα δικαστηρια σε τετοιες περιπτωσεις.  Τωρα οσον αφορα την συναισθηματικη εξαρτηση, οταν τις βαραει ο συντροφος τους,  αναμφιβολα, τα συναισθηματα τους, προς τον συζυγο τους, κλωνιζονται. Οποτε, η εξαρτηση με το καιρο παυει να υφισταται. Σε καθε περιπτωση πρεπει να ζητουν επιστημονικη υποστηριξη απο ψυχολογο ή λειτουργο.

Συμφωνώ μαζί σου!
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia