Αποστολέας Θέμα: Πολιτεύματα  (Αναγνώστηκε 25504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Πολιτεύματα
« στις: 03/12/07, 14:25 »
Αποφάσησα να δημιουργήσω αυτό το θέμα, αφού είδα πως αναφερόμαστε σε πολιτικές παρατάξεις και ιδεολογίες σε άσχετα θέματα. Γνώμες, απόψεις και σκέψεις λοιπόν...
Πώς ορίζεται σήμερα η αριστερά και η δεξιά;;
Σε τί αποσκοπούν οι σημερινές πολιτικές;;

Συζήτηση, όχι άλλοι διαδυκτιακοί τσακωμοί  8)
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #1 στις: 03/12/07, 14:38 »
Η αριστερά και η δεξιά είναι παλιακές ιδεολογίες πλέον. Το μόνο που ισχύει τώρα είναι πως όποιος "ανεβαίνει" τρώει, άσχετα με το τι θέλει ν'αποκαλεί την παράταξή του. Και μάλλον κι ο όρος "ιδεολογία" είναι ξεπερασμένος πλέον για τα "μεγάλα κεφάλια".

Και παρεμπιπτόντως, εγώ βάζω δύο cheetos!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #2 στις: 03/12/07, 14:47 »
Νομιζω οτι ο τιτλος ειναι λαθος παντως...δεξια-αριστερα εγω θα τα ελεγα ιδεολογιες και καπιταλισμος-σοσιαλισμος ειναι οικονομικα συστηματα αν αυτο ηθελες να βαλεις ως θεμα.Πολιτευματα ειναι η δημοκρατια,η ολιγαρχια κλπ

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #3 στις: 03/12/07, 14:54 »
θυμαμαι κατι που ειχε πει η βασια τρυφιλη σε ενα τηλεπαραθυρο..."...σοσιαλισμος ειναι για τους πολλους ο καπιταλισμος για τους λιγους..." δεν θυμαμαι πως ακριβως το ειχε πει αλλα η ουσια ηταν αυτη....δεν διαφωνω με την προταση αλλα για να ειναι πληρως σωστη χρειαζετε πολυυυυ αναλυση...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #4 στις: 03/12/07, 19:53 »
Νομιζω οτι ο τιτλος ειναι λαθος παντως...δεξια-αριστερα εγω θα τα ελεγα ιδεολογιες και καπιταλισμος-σοσιαλισμος ειναι οικονομικα συστηματα αν αυτο ηθελες να βαλεις ως θεμα.Πολιτευματα ειναι η δημοκρατια,η ολιγαρχια κλπ

Μα δεν είπα να αναλύσουμε μόνο τη δημοκρατία... Γιατί είναι λάθος;

θυμαμαι κατι που ειχε πει η βασια τρυφιλη σε ενα τηλεπαραθυρο..."...σοσιαλισμος ειναι για τους πολλους ο καπιταλισμος για τους λιγους..." δεν θυμαμαι πως ακριβως το ειχε πει αλλα η ουσια ηταν αυτη....δεν διαφωνω με την προταση αλλα για να ειναι πληρως σωστη χρειαζετε πολυυυυ αναλυση...

Εγω προσωπικά γι' αυτό το δημιούργησα το θέμα!! :P
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #5 στις: 03/12/07, 21:20 »
Νομιζω οτι ο τιτλος ειναι λαθος παντως...δεξια-αριστερα εγω θα τα ελεγα ιδεολογιες και καπιταλισμος-σοσιαλισμος ειναι οικονομικα συστηματα αν αυτο ηθελες να βαλεις ως θεμα.Πολιτευματα ειναι η δημοκρατια,η ολιγαρχια κλπ
Γιατί είναι λάθος;


πολιτευμα σχετιζεται αμεσα με τον τροπο διακυβερνησης.δεν εχει σχεση με ιδεολογιες ουτε με οικονομικα συστηματα οπως σωστα ειπε ο τζιμι.προσδιορισε τι θελεις να συζητησουμε αλλιως δεν καταλαβαινω τι να γραψω σε κατι τοσο γενικο.να γραψω τις διαφορες προεδρικης και προεδρευομενης δημοκρατιας?να γραψω για την ολιγαρχια στην αρχαια σπαρτη?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #6 στις: 04/12/07, 00:01 »
Νομιζω οτι ο τιτλος ειναι λαθος παντως...δεξια-αριστερα εγω θα τα ελεγα ιδεολογιες και καπιταλισμος-σοσιαλισμος ειναι οικονομικα συστηματα αν αυτο ηθελες να βαλεις ως θεμα.Πολιτευματα ειναι η δημοκρατια,η ολιγαρχια κλπ
Γιατί είναι λάθος;


πολιτευμα σχετιζεται αμεσα με τον τροπο διακυβερνησης.δεν εχει σχεση με ιδεολογιες ουτε με οικονομικα συστηματα οπως σωστα ειπε ο τζιμι.προσδιορισε τι θελεις να συζητησουμε αλλιως δεν καταλαβαινω τι να γραψω σε κατι τοσο γενικο.να γραψω τις διαφορες προεδρικης και προεδρευομενης δημοκρατιας?να γραψω για την ολιγαρχια στην αρχαια σπαρτη?

Σκέφτηκα να προσδιορίσουμε ποιό είναι γενικά το πολίτευμα που έχει ανάγκη σήμερα η κοινωνία.
Έπειτα τις έννοιες αριστερά-δεξιά, πράγμα που προσδιόρισα απο την αρχή.
Και γενικότερα είναι ευκαιρία για κάθε είδους πολιτική συζήτηση...
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #7 στις: 04/12/07, 01:06 »
Για να καταλαβω ακριβως, θες ο καθενας να σου πει την αποψη του για το τι ειναι σημερα η αριστερα και η δεξια στην ελλαδα και το παρουσιαζει η καθε μια ως προγραμμα η να σου αναλυσει ο καθενας την πολιτικη του αποψη για το πως πρεπει να ειναι οργανωμενη μια κοινωνια?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #8 στις: 04/12/07, 01:26 »
Για να καταλαβω ακριβως, θες ο καθενας να σου πει την αποψη του για το τι ειναι σημερα η αριστερα και η δεξια στην ελλαδα και το παρουσιαζει η καθε μια ως προγραμμα η να σου αναλυσει ο καθενας την πολιτικη του αποψη για το πως πρεπει να ειναι οργανωμενη μια κοινωνια?

Συζήτηση είπα να κάνουμε, forum δεν είναι;;; Και τα δύο!! Ουσιαστικά δεν θέλω τίποτα, είδα πως γίνεται συζήτηση σε άλλα θέματα άσχετα για πολιτική και είπα να μαζέψουμε κάπου τις απόψεις μας!
Δεν μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα... ???
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 01:30 από VasilisG.J. »
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #9 στις: 04/12/07, 11:04 »
Να πω και εγώ ένα φαντασιακό πολίτευμα;Φανταστείτε ότι δεν έχουμε κόμματα και ότι όλοι οι υποψήφιοι βουλευτές είναι ανεξάρτητοι.Η κυβέρνηση τώρα αποτελείτε από εξωκοινοβουλευτικούς (καθηγητές πανεπιστημίων,όλων των ειδικοτήτων ανάλογα με το υπουργείο,καλλιτέχνες με κύρος για τον πολιτισμό,πετυχημένους επιχειρηματίες για τον τουρισμό κλπ.) και φέρνει νομοσχέδια ,που η ανεξάρτητη βουλή ψηφίζει ή απορίπτει , χωρίς να πέφτει όταν κάτι δεν γίνετε δεκτό από την πλειοψηφία...και φυσικά μετά ξύπνησα το ξέρω,μη βαράτε... :P
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #10 στις: 04/12/07, 13:11 »
Να πω και εγώ ένα φαντασιακό πολίτευμα;Φανταστείτε ότι δεν έχουμε κόμματα και ότι όλοι οι υποψήφιοι βουλευτές είναι ανεξάρτητοι.Η κυβέρνηση τώρα αποτελείτε από εξωκοινοβουλευτικούς (καθηγητές πανεπιστημίων,όλων των ειδικοτήτων ανάλογα με το υπουργείο,καλλιτέχνες με κύρος για τον πολιτισμό,πετυχημένους επιχειρηματίες για τον τουρισμό κλπ.) και φέρνει νομοσχέδια ,που η ανεξάρτητη βουλή ψηφίζει ή απορίπτει , χωρίς να πέφτει όταν κάτι δεν γίνετε δεκτό από την πλειοψηφία...και φυσικά μετά ξύπνησα το ξέρω,μη βαράτε... :P
κατι τετοιο ειναι το ιδανικο,αλλα ποιοι πλουσιοι θα αφησουν τις περιουσιες τους σε ατομα που δεν μπορουν να ελεγξουν?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #11 στις: 04/12/07, 13:21 »
Να πω και εγώ ένα φαντασιακό πολίτευμα;Φανταστείτε ότι δεν έχουμε κόμματα και ότι όλοι οι υποψήφιοι βουλευτές είναι ανεξάρτητοι.Η κυβέρνηση τώρα αποτελείτε από εξωκοινοβουλευτικούς (καθηγητές πανεπιστημίων,όλων των ειδικοτήτων ανάλογα με το υπουργείο,καλλιτέχνες με κύρος για τον πολιτισμό,πετυχημένους επιχειρηματίες για τον τουρισμό κλπ.) και φέρνει νομοσχέδια ,που η ανεξάρτητη βουλή ψηφίζει ή απορίπτει , χωρίς να πέφτει όταν κάτι δεν γίνετε δεκτό από την πλειοψηφία...και φυσικά μετά ξύπνησα το ξέρω,μη βαράτε... :P
κατι τετοιο ειναι το ιδανικο,αλλα ποιοι πλουσιοι θα αφησουν τις περιουσιες τους σε ατομα που δεν μπορουν να ελεγξουν?
Ναι μωρέ γι'αυτό λέω και εγώ πως και μετά ξύπνησα...Πάντως κάποια στιγμή πρέπει να γίνει κάτι με αυτή την ιστορία της κομματικής πειθαρχίας , γιατί μου φαίνετε πως κοροιδευόμαστε...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος VasilisG.J.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Απο 'δώ και πέρα εγώ κ' η γάτα μου!...
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #12 στις: 04/12/07, 16:51 »
Ότι θα μπει ο Χ και θα γράφει για τον σοσιαλισμό.
Μετά ο Υ και θα γράφει για τον καπιταλισμό.
Μετα ο Α και θα γράφει για τον κομμουνισμό.
Μετά ο Β και θα γράφει για τον αναρχισμό.
Μετά ο Γ και θα γράφει για τον φιλελευθερισμό.
Μετά ο Δ, ο Ε, ο Ζ, ο Η, .....

Και ταυτόχρονα όλοι αυτοί θα τσακώνονται.

Και σε χρόνο dt, το θέμα θα φτάσει τις 100 σελίδες πολέμου.

 :D
΄
Είναι πολύ γενικό δηλαδή έτσι όπως το θέτεις. Από που να αρχίσεις και που να τελειώσεις.

Έχω καταλάβει τι θέλετε να πείτε ρε παιδιά...
Απλά μια συζήτηση ξεκινάει απο κάπου και μπορεί στο τέλος να έχουν αναλυθεί δεκάδες διαφορετικά πολιτικά θέματα.
Τώρα αν με ρωτάς απο που να ξεκινήσουμε...
Τι είναι σήμερα η αριστερά και τι η δεξιά;; γιατί πολύ αναφερόμαστε σ' αυτές χωρίς να ξέρουμε ούτε και 'μεις οι ίδιοι τι ακριβώς αντοπροσωπεύουν! σοσιαλισμός-καπιταλισμός; φτωχοί-πλούσιοι; αυτή είναι η αντιστιχία ή πρέπει να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα;
Αν βέβαια θέλει κάποιος άλλος να το πιάσει απο αλλού το θέμα ας το κάνει!
''Με έχουν κουράσει τα ολόχρυσα κλουβιά σας...''

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #13 στις: 04/12/07, 18:57 »
Ωραία. Σήμερα για μένα αυτό που χαλαρά κάποτε λέγαμε αριστερά και δεξιά,έχει "βρεθεί" κάπου στο "κέντρο",με τον για δημόσιες σχέσεις ,αυτοπροσδιορισμό της κεντρο-δεξιάς και της κεντροαριστεράς. Μάλιστα όποιο κόμμα θυμίζει τους παλιούς όρους,τώρα το κατατάσουν στα άκρα (π.χ Κ.Κ.Ε , ΛΑ.Ο.Σ).Τα πιο ακραία μάλιστα τα θεωρούν σχεδόν τρομοκρατικές οργανώσεις...Η επικρατούσα ιδεολογία είναι η ιδεολογία της παγκοσμιοποιημένης αγοράς(συλλήψεις στα Ζωνιανά, χαρμάνια στο Αμστερνταμ ). Ακόμα και χώρες όπως η Κίνα που θεωρούντε ακόμα Κομμουνιστικές ,έχουν κάνει οικονομικά ανοίγματα στη Δύση.Το μόνο ίσως παγκόσμιο πρόβλημα μετά την παγκοσμιοποίηση της αγοράς ,είναι το οικολογικό ζήτημα και εκεί ίσως βρίσκεται ,το μέλλον των ιδεολογιών. Αυτή ήταν η δική μου άποψη και "γιαλαντζί" πολιτική ανάλυση. Thank you... :P :P :P
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #14 στις: 04/12/07, 21:37 »
Ωραία. Σήμερα για μένα αυτό που χαλαρά κάποτε λέγαμε αριστερά και δεξιά,έχει "βρεθεί" κάπου στο "κέντρο",με τον για δημόσιες σχέσεις ,αυτοπροσδιορισμό της κεντρο-δεξιάς και της κεντροαριστεράς. Μάλιστα όποιο κόμμα θυμίζει τους παλιούς όρους,τώρα το κατατάσουν στα άκρα (π.χ Κ.Κ.Ε , ΛΑ.Ο.Σ).Τα πιο ακραία μάλιστα τα θεωρούν σχεδόν τρομοκρατικές οργανώσεις...Η επικρατούσα ιδεολογία είναι η ιδεολογία της παγκοσμιοποιημένης αγοράς(συλλήψεις στα Ζωνιανά, χαρμάνια στο Αμστερνταμ ). Ακόμα και χώρες όπως η Κίνα που θεωρούντε ακόμα Κομμουνιστικές ,έχουν κάνει οικονομικά ανοίγματα στη Δύση.Το μόνο ίσως παγκόσμιο πρόβλημα μετά την παγκοσμιοποίηση της αγοράς ,είναι το οικολογικό ζήτημα και εκεί ίσως βρίσκεται ,το μέλλον των ιδεολογιών. Αυτή ήταν η δική μου άποψη και "γιαλαντζί" πολιτική ανάλυση. Thank you... :P :P :P
α)απο οτι θυμαμαι η κινα ειναι καπιταλιστικη χωρα και φερνω παραδειγμα το ωραριο εργασιας τους
και
β)υπαρχουν πιο ακριαριστερα κομματα απο το κκε(πχ μερα.εναντια,κτλπ) :)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #15 στις: 04/12/07, 21:47 »
Ωραία. Σήμερα για μένα αυτό που χαλαρά κάποτε λέγαμε αριστερά και δεξιά,έχει "βρεθεί" κάπου στο "κέντρο",με τον για δημόσιες σχέσεις ,αυτοπροσδιορισμό της κεντρο-δεξιάς και της κεντροαριστεράς. Μάλιστα όποιο κόμμα θυμίζει τους παλιούς όρους,τώρα το κατατάσουν στα άκρα (π.χ Κ.Κ.Ε , ΛΑ.Ο.Σ).Τα πιο ακραία μάλιστα τα θεωρούν σχεδόν τρομοκρατικές οργανώσεις...Η επικρατούσα ιδεολογία είναι η ιδεολογία της παγκοσμιοποιημένης αγοράς(συλλήψεις στα Ζωνιανά, χαρμάνια στο Αμστερνταμ ). Ακόμα και χώρες όπως η Κίνα που θεωρούντε ακόμα Κομμουνιστικές ,έχουν κάνει οικονομικά ανοίγματα στη Δύση.Το μόνο ίσως παγκόσμιο πρόβλημα μετά την παγκοσμιοποίηση της αγοράς ,είναι το οικολογικό ζήτημα και εκεί ίσως βρίσκεται ,το μέλλον των ιδεολογιών. Αυτή ήταν η δική μου άποψη και "γιαλαντζί" πολιτική ανάλυση. Thank you... :P :P :P
α)απο οτι θυμαμαι η κινα ειναι καπιταλιστικη χωρα και φερνω παραδειγμα το ωραριο εργασιας τους
και
β)υπαρχουν πιο ακριαριστερα κομματα απο το κκε(πχ μερα.εναντια,κτλπ) :)
Για την Κίνα είχα την εντύπωση πως έστω και στα χαρτιά έχει κομμουνισμό...Αν δεν ισχύει,ούπς...μ'έπιασες αδιάβαστο...Τώρα για το ΜΕ.Ρ.Α ή το ΕΝ.ΑΝΤΙ.Α (ΚΚΕ μ-λ,Ο.Α.Κ.Κ.Ε,κλπ.),αυτά εννοούσα λέγοντας για τα πιο ακραία που τα θεωρούν σχεδόν τρομοκρατικές οργανώσεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 22:36 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #16 στις: 04/12/07, 22:16 »
Στα χαρτια λεει οτι εχει κομμουνισμο αλλα ουσιαστικα δεν εχει. Εχει μια μιξη ενος υποτιθεμενου κομμουνισμου, ο οποιος δυστυχως δεν εφαρμοζεται ουτε στο ελαχιστο, και καπιταλισμου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #17 στις: 04/12/07, 22:26 »
Στα χαρτια λεει οτι εχει κομμουνισμο αλλα ουσιαστικα δεν εχει. Εχει μια μιξη ενος υποτιθεμενου κομμουνισμου, ο οποιος δυστυχως δεν εφαρμοζεται ουτε στο ελαχιστο, και καπιταλισμου.
+1000 :)μείον το δυστυχώς γιατί το ευτυχώς και το δυστυχώς είναι λίγο υποκειμενικό ζήτημα...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/07, 22:38 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #18 στις: 05/12/07, 20:44 »
Στα χαρτια λεει οτι εχει κομμουνισμο αλλα ουσιαστικα δεν εχει. Εχει μια μιξη ενος υποτιθεμενου κομμουνισμου, ο οποιος δυστυχως δεν εφαρμοζεται ουτε στο ελαχιστο, και καπιταλισμου.
+1000 :)μείον το δυστυχώς γιατί το ευτυχώς και το δυστυχώς είναι λίγο υποκειμενικό ζήτημα...
δεν ξερω ουτε και εγω τι λεει στα χαρτια..παντως για εναν μαο ειχα ακουσει( :P) τωρα αν ο Μαο δεν ηταν στην κινα αλλα ιαπωνια μη με σφαξετε :-[
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #19 στις: 05/12/07, 23:10 »
Στα χαρτια λεει οτι εχει κομμουνισμο αλλα ουσιαστικα δεν εχει. Εχει μια μιξη ενος υποτιθεμενου κομμουνισμου, ο οποιος δυστυχως δεν εφαρμοζεται ουτε στο ελαχιστο, και καπιταλισμου.

Και το χειρότερο είναι ότι με αυτόν τον τρόπο δυσφημείται η έννοια του κομμουνισμού. Ο κόσμος που δεν έχει διαβάσει για τον κομμουνισμό τον εξισώνει πολλές φορές με το φασισμό και τον συνδέει αυτόματα με απολυταρχικά καθεστώτα, παίρνοντας ως παράδειγμα το Σταλινισμό ή το ΚΚ Κίνας.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος The Boss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #20 στις: 20/12/07, 03:20 »
Γενικα

καπιταλισμος = ορθολογισμος.

Τα υπολοιπα ειναι λιγο-πολυ παραμυθακια (σαν αυτα της Π.Διαθηκης ένα πράγμα)


παίρνοντας ως παράδειγμα το Σταλινισμό ή το ΚΚ Κίνας.
Χαχα!
Και ποιος εμεινε για να παρει παραδειγμα? Η κουβα, που κυκλοφορουνε ακομα με κατι αμαξια του '50?
'Η μηπως η Αλβανια, που φευγαν ολοι σωρηδον απο εκει να γλιτωσουν?

Οπου πηγε ο μαρξισμος, φτώχια έφερε.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/07, 03:53 από The Boss »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #21 στις: 20/12/07, 03:54 »
Καπιταλισμός...τώρα και σε σωληνάριο για την καταπολέμηση των αιμορροΐδων.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #22 στις: 20/12/07, 23:53 »

Οπου πηγε ο μαρξισμος, φτώχια έφερε.
Θα παραλειψω τα παραπανω γιατι φυσικα και τα θεωρω εντελως ανοητα και αστοχα και αστοιχειοτα....εδω στο τελευταιο σημειο σου δεν ξερεις ποσο θελω να μαθω που πηγε ο μαρξισμος..σε ποιες χωρες δλδ...
να τα ακουσω και αυτο και αυριο θα βγω στο δρομο και θα φωναζω "ζητω ο ευεργετης ο μπους"... ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #23 στις: 20/12/07, 23:59 »

καπιταλισμος = ορθολογισμος.
Μπα? Σοβαρα? Εγω λεω οτι καπιταλισμος=ανρθωπινη εκμεταλευση.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #24 στις: 21/12/07, 00:11 »
Καπιταλισμός...τώρα και σε σωληνάριο για την καταπολέμηση των αιμορροΐδων.

χαχαχα  ;D ;D ;D

Γενικα

καπιταλισμος = ορθολογισμος.

Τα υπολοιπα ειναι λιγο-πολυ παραμυθακια (σαν αυτα της Π.Διαθηκης ένα πράγμα)
Καπιταλισμός= ορθολογισμός...Ω ναι ο ορθολογισμός του φάε με να μη σε φάω....
Πραγματικα μου εξηγείς πώς το έβγαλες αυτό??? Πώς στο καλό στο κεφάλι σου επιτέλους σου κατεβάινουν αυτές οι ιδέες? Να πάρει ή θέλεις συνεχώς να δημιουργείς καυγάδες στο φόρουμ, ή είσαι φανατικός φασίστας ή δεν εχεις διαβάσει και δεν εχεις καταλάβει τίποτα στη ζωή σου!!!!!! (Βέβαια και στο 2ο είναι προσόν και το 3ο, σαφώς)
   Σ'ακούω τόσο καιρό και πραγματικά δεν πιστεύω στα μάτια μου!!Κάτι τύποι σαν και σενα βάλανε το ΛΑΟΣ στη βουλή!!!

Εγω ένα θα πω σχετικά με το θέμα,
''Είναι οι μπάτσοι οι τρομοκράται;
Όχι, οι μπάτσοι είναι φρουροί.
Είναι το τάγμα ο τρομοκράτης;
Όχι, το τάγμα είναι πατρίς.
( Ζήτω η πατρίς )
Είναι η δουλειά μας τρομοκρατία;
Όχι, δουλεία ίσον τιμή.
Είναι οι παπάδες οι τρομοκράτες;
Όχι, θρησκεία είναι τα θεία
Μήπως οι νόμοι τρομοκρατούν;
Όχι, οι νόμοι νομοθετούν
Τρομοκρατία ίσον βουλή;
Μα όχι, βουλή μας είναι η ψήφος
Κι ο ψηφοφόρος θανατηφόρος!!!
Το είπε κι ο πρώτος μουγγός μασκοφόρος αυτό.

Είμαστε τρομοκράτες, είμαστε τρομοκράτες
Κι οι πρόγονοι μου εργάτες τρομοκράται ήταν κι αυτοί,
Με την τρομοκρατία πεθαίνει η εξουσία
Δεν έχουμ’ εκκλησία, αστυνομία, στρατό και βουλή.''

Και όποιος κατάλαβε τους στίχους του Άσιμου, κατάλαβε... ;)
Πάντως μπος, εσύ ανήκεις στους ψηφοφόρους-θανατηφόρους.... :P ;D